Leiden vreest voor sluiting dnderopvang buitenlanders Dertien cafés in juni langer open Usnog een tweede kandidaat uoor leiding van gymnasium Bouw „Melkfabriek" in Haaswijk begonnen MINISTER WIL UITKERING VERLAGEN Ierse boeken voor Leidse universiteit üIDEN CeidóeSowiant DINSDAG 15 MEI 1984 PAGINA 3 P: gasprijs an omlaag IIDEN De gemeentebesturen die ;en in de regio, die door het Ener- jedrijf Rijnland (EBR) van energie irdt voorzien, moeten een standpunt lemen over een flinke verlaging van aardgasprijs per 1 januari 1985. Dat irijft de SP (Socialistische Partij) in brochure „Tijd voor Tegengas". Vol- ns de SP kan de aardgasprijs met n cent omlaag door het winstaandeel n Shell ^n Esso in de winning van aardgas van 20 naar 15 procent te- te brengen. Door zich achter een rgelijke uitspraak te scharen zouden gemeenten het EBR en de landelijk erheid onder druk kunnen zetten. Hond en baas maken amok LEIDEN Een 32-jarige Leidenaar en zijn hond hebben de po litie handen vol werk bezorgd. De Leidenaar liep gistermorgen in de Haarlemmerstraat toen zijn eigen hond, een bouvier, hem in de hand beet. Omdat dat in het afgelopen jaar al vijf keer eerder was gebeurd, werd de politie erbij gehaald. Deze bracht de hond naar een Leidse dierenarts waar het beest een spuitje kreeg. Gisteravond liep dezelfde man op de Langegracht, waar hij een echtpaar om een vuurtje verzocht en het tweetal ogenblikkelijk met een vuurwapen bedreigde. Het echtpaar slaagde erin aan de aandacht van de man te ontsnappen en waarschuwde de beman ning van een passerende politie-auto. Deze zag even later een man, die aan het opgegeven signalement voldeed in de deurope ning van een woning aan de Ververstraat staan. Toen de man de politie-auto zag, richtte hij een vuurwapen op de voorruit en in zijn broekband zagen de twee agenten nog een vuurwapen. De agenten reden door en verzochten om assistentie. Enkele mi nuten later drongen agenten met kogelvrije vesten aan de wo ning aan de Ververstraat binnen en arresteerden de man. Zijn huis werd doorzocht en er werden drie alarmpistolen gevonden. Twee kalveren in achterbak personenauto LEIDEN Een 46-jarige in woner van Woerden is van morgen omstreeks vijf uur op de Haarlemmerweg aangehou den. De man bleek in de ach terbak van zijn personenauto twee kalveren te vervoeren. Een dier was dood en volgens een woordvoerder van de poli tie „zag de andere ook wat bleekjes". De man kreeg een procesverbaal wegens dieren kwelling. Hij verklaarde op weg te zijn naar de veemarkt in de Groenoordhallen. Kinderen fietsen voor kinderen LEIDEN „Kinderen fietsen voor kinderen" is het thema van de Nationale Fietsdag die zaterdag 19 mei wordt gehouden. Met de fietsdag wil men geld voor een aantal projecten in ontwikkelingslanden bij elkaar brengen. Het gaat om drie projecten in India en één in Colombia. Het geld zal onder meer worden besteed aan huisvesting van wezen en het slaan van waterputten. Geld wordt ingezameld door kilometers te sponsoren. Deze dagen gaan kinderen, die meefietsen langs de deur. Ze kiezen uit afstanden van 19, 38 of 60 kilometer fietsen en degene die een bijdrage aan de ontwikke lingsprojecten wil leveren kan daarvoor naar keuze tien, vijftien, vijfentwintig of vijftig cent per kilometer beschikbaar stellen. Volwassenen kunnen ook mee doen, het inschrijfgeld bedraagt vier gulden. Gestart wordt van half tien tot half twaalf vanaf het Industrie terrein de Waard en burgemeester C. Goekoop geeft om half tien het startsein. IIDEN Leiden en elf dere gemeenten met in- rnationale kinderdag- rblijven willen dat mi- ster Brinkman (WVC) rugkomt op het voorne en om de rijkssubsidie n deze instellingen vol- nd jaar met veertig pro nt te verminderen. Slui- ïg van deze (experimen- le) verblijven is anders et te vermijden. In Lei den gaat het daarbij om het centrum 'Sinbad' aan de Os en Paardenlaan. De gemeentebesturen van Amsterdam, Deventer, Dor drecht, Eindhoven, Haarlem, Leiden, Nijmegen, Rotter dam, Tiel, Utrecht, Veendam en Zwolle hebben er bij de minister op aangedrongen dat hij afziet van zijn bezui nigingsplannen. Zij zullen hun wens donderdag bena drukken bij de aanbieding van het rapport „Internatio nale Kinderopvang Wegge veegd?" op een symposium in Amsterdam over dit on derwerp. staat zijn en dat uitvoering van de bezuinigingsmaatre gel daarom onvermijdelijk sluiting van de bestaande In ternationale Kinderopvang- projekten tot gevolg zal heb ben. De gemeenten moeten, als het aan de minister ligt, be- Aandacht halve het exploitatietekort van de projekten ook zelf de resterende personeelskosten gaan betalen. Het rapport komt tot de conclusie dat de gemeenten daartoe niet in Het uitgangspunt van de pro jekten is dat buitenlandse kinderen en hun ouders veel aandacht krijgen. 69 procent van de in totaal 325 kinderen is buitenlands, 31 procent Nederlands. Onder de bui tenlandse kinderen is de Turkse groep het grootst. Van de in totaal 113 perso neelsleden (waaronder een aantal part-timers) in de twaalf plaatsen is eénderde deel buitenlands. De onderzoekers stellen in het rapport dat op het eerste gezicht zich drie mogelijkhe den aandienen om het terug brengen van de subsidie op te vangen: minder kinderen opnemen, alle activiteiten die extra tijd en energie kos ten achterwege laten of kor tere openingstijden instellen. Voor welke van de drie op lossingen ook wordt gekozen, door de subsidiekorting kun nen de dagverblijven niet meer aan de door de over heid in de Rijksbijdragerege ling Kinderdagverblijven ge stelde eisen voldoen, stelt het rapport. Daarmee zou slui ting onvermijdelijk zijn. De Ierse ambassadeur in ons land, de heer K.W. Heaslip (links), heeft gistermiddag de Leidse universiteit 100 boeken cadeau gedaan. De boeken over Ierse kunst, geschiedenis en literatuur werden gistermiddag tijdens een kleine bijeenkomst in de universiteitsbibliotheek in ontvangst genomen. De schenking kwam tot stand na vele contacten tussen de vakgroep Engels en de ambassade. Regelmatig worden Ierse dichters en schrijvers uitgenodigd om op de universiteit te spreken. Het is voor het eerst, dat de Leidse universiteit boeken in ontvangst kan nemen van Ierland. Het heeft ruim acht maanden geduurd voordat de Leidse universiteit de boeken in ontvangst mocht nemen. Reeds in juli vorig jaar werd de schenking bekend gemaakt tijdens de Iers Ne derlandse Culturele Conferentie. Daarna moesten achtereenvolgens het ministerie van buiten landse zaken, dat van onderwijs, het college van bestuur van de Leidse universiteit, de faculteit letteren en de vakgroep toestemming geven. LEIDEN De proef om dertien cafés in de bin nenstad op zaterdagavond een uur langer open te la ten, gaat in juni van start. Deze cafés sluiten dan niet om twee, maar om drie uur 's nachts. Gister avond ging de commissie voor algemene en be stuurlijke aangelegenhe* den akkoord met het voorstel van burgemeester C. Goekoop, zodat het niet meer door de gemeente raad hoeft te worden be handeld. De standpunten hebben zich niet meer ge wijzigd. PvdA en klein links zijn tegen verrui ming van het sluitingsuur, CDA, VVD, D'66 en CPN (een krappe meerderheid in de raad) zijn er een voorstander van. Het voorstel van burgemeester Goekoop is op veel verzet ge stuit. Bewoners vrezen voor de overlast die door café-bezoe kers wordt veroorzaakt en café-houders, die niet aan de proef mogen meedoen, zijn bang voor oneerlijke concur rentie. Ook de beleidsgroep Stadsvernieuwing ziet geen heil in de plannen van de bur gemeester. Aanvankelijk was het de bedoeling dat vijftien cafés aan de proef zouden meedoen, maar na protesten uit de wijk Pancras-West wer den drie uitspanningen aan de Nieuwstraat van de lijst ge haald. Het café In den Oude Marenpoort werd aan de lijst toegevoegd. De meeste kroe gen die aan de een jaar duren de proef meedoen zijn gesi tueerd op en rond de (Nieuwe) Beestenmarkt. Mevrouw M. van der Ham (D'66) vond dat maar moest worden gestart met de proef. „Ik ben er een voorstander van om de sluitingstijden vrij te geven, maar dat is politiek geen haalbare zaak", merkte ze op. „Laten we maar eens kijken hoe het gaat", zei VVD'er F. Kuijers. „Daar is het immers een proef voor", vulde J. Walenkamp (CDA) hem aan. Mevrouw P. Mid dendorp (PSP), die ook na mens PPR sprak, zei dat de in spraakprocedure haar had ge sterkt in de mening dat de proef niet juist is. Zij wees op de overlast voor omwonenden R. Eikerbout (PvdA) noemde het voorstel van de burge meester een compromis van het slechtste soort. „Het werkt oneerlijke concurrentie in de hand en het zorgt voor veel overlast vooral voor de omge ving van de Beestenmarkt. De criteria waaraan de cafés moe ten voldoen zijn slecht en wil lekeurig", aldus Eikerbout. Hij sprak de hoop uit, dat caféhou ders die niet voor de proef in aanmerking komen, naar de AROB-rechter stappen. „De politieke middelen zijn nu uit geput", meende Eikerbout. Burgemeester Goekoop merk te op dat wanneer de zaak uit de hand mocht lopen de proef op ieder moment kan worden beëindigd. „Maar dat zal niet gebeuren denk ik", zei de bur gemeester. EIDEN De Leidse ge- leenteraad krijgt van- rond alsnog de keus uit in mannelijke en een rouwelijke kandidaat lor de vacature van rec- r/rectrix aan het Stede- jk Gymnasium. Op last m de vice-president van Haagse rechtbank, mr. akker, zal het college an B en W voor deze inctie als tweede kandi- aat de Amsterdamse le- ires E. Dool voordragen. evrouw Dool was tot een i>rt geding overgegaan omdat t gemeente Leiden bij de sol- citatieprocedure naar haar ening heeft gehandeld in rijd met de wet Gelijke Be- indeling Mannen en Vrou- en. Ook verwijt zij de ge-" eente onzorgvuldig bestuur tor toezeggingen te doen die ter weer ziin ingetrokken. 9 werd haar begin april mee- ïdeeld dat zij als kandidaat iu worden voorgedragen, ter- ijl volgens wethouder mr J. fcters van onderwijs op dat loment al vast stond dat de eus op een andere kandidaat )u vallen. „Die brief had ooit mogen uitgaan", erkende t Leidse wethouder. „Hij was feitelijk onjuist". De eisende partij, mevrouw Dool, is momenteel werkzaam als conrectrix aan het Amster damse Barlaeus Gymnasium. Zij is een van de zeventig solli- canten, die reageerden op een advertentie voor de vacature van rector/rectrix aan het Ste delijk Gymnasium in Leiden. De advertentie vermeldde dui delijk dat vrouwelijke sollici tanten de voorkeur zouden ge nieten. De inspraakcommissie deed al in een vroeg stadium van de procedure van zich spreken door zich openlijk uit te spreken tegen de clausule in de advertentietekst waarin de mogelijkheid tot deeltijdarbeid werd open gehouden. Wethou der Peters bestreed gisteren tijdens het kort geding dat de inspraakcommissie zich met het afwijzen van de deeltijdva riant ook zou hebben uitge sproken tegen het voordragen van een vrouwelijke kandi daat: „Die beschuldiging is bij na infaam". Van de zeventig sollicitanten bleven uiteindelijk zes gega digden, onder wie mevrouw Dool, over. Alle zes werden zij door de inspraakcommissie aan de tand gevoeld. „Dat ge sprek was niet werkelijk be doeld om de geschiktheid van mijn cliënte te onderzoeken". aldus mr. W. Appelo, de raads vrouwe van mevrouw Dool. Volgens haar verzamelde de commissie tijdens het gesprek met de Amsterdamse lerares slechts argumenten om het „volstrekt onbenoembaar" te kunnen uitspreken. Leuke beurt Ondanks het unaniem afwij zende oordeel van de in spraakcommissie, gaf wethou der Peters tegenover de recht bankpresident toe, dat hij toen nog steeds vond dat mevrouw Dool geschikt was voor de functie van rectrix aan het Stedelijk Gymnasium. „Waar om vond u haar zo goed? Toch niet om politiek een leuke beurt te maken?", wilde mr. Bakker weten. „Zij paste in het profiel. Bovendien dacht ik, dat zij wat leven in het gymnasium zou kunnen bren gen", motiveerde de wethou der zijn voorkeur. Toen hij op 10 april tijdens een besloten vergadering van de commissie voor onderwijs geen meerder heid achter zich kreeg, besloot wethouder Peters slechts één kandidaat naar voren te schui ven. Mr. Bakker wees de Leid se wethouder er op, dat zoiets voor een dergelijke functie eén vrij ongebruikelijke proce dure is. Volgens Mr. Appelo heeft de wethouder hiermee gehandeld in strijd met het emancipatiebeleid, dat zowel door de overheid als de ge meente Leiden wordt gevoerd. De heer Peters: „Welk doel is er mee gediend om mijn eigen zin door te drijven, wanneer ik weet dat zowel de school als de gemeenteraad duidelijk zijn in hun afwijzing jegens een bepaalde kandidaat. De wet Gelijke Behandeling Mannen en Vrouwen mag er natuurlijk niet toe leiden, dat iemand wordt benoemd die niet ge schikt is". Mr. Bakker achtte het niet verantwoord om binnen 24 uur een uitspraak te doen waarin voldoende rekening wordt gehouden met het be lang van de school enerzijds en de politieke visie omtrent het emancipatiebeleid ander zijds. De Haagse rechtbank is naar zijn mening ook niet het platform waar dit hoog opgelo- de gemeenteraad deze twee belangen maar eens afwegen. Daar dienen raadsvergaderin gen ook voor", aldus de recht bankpresident. Vrije lijn Het 25-jarig bestaan van de patiëntenomroep 'De Vrije Lijn' van het academisch ziekenhuis wordt op zater dag 19 mei gevierd met een live- radio en televisieuit zending vanuit de aula van het administratiegebouw van het AZL. Het programma bestaat uit muziek en gesprekken met bekende Nederlanders. De Vrije Lijn werd in april 1959 opgericht en startte toen met radio- uitzendingen. In 1974 werd begonnen met televisieuit zendingen. De patiëntenomroep wordt gerund door een vijfentwintigtal vrijwilligers. Regenboog Scouting Rijnland houdt zaterdag 19 mei tussen 12 en 17 uur in het Leidse Hout het regenboogspel. Twee maanden geleden is de regenboog uit elkaar gevallen, sindsdien hel pen alle kabouters en welpen mee om de juiste kleuren weer te vinden. Het spel wordt in het hele land gespeeld, er nemen in het totaal 40.000 welpen en kabouters aan deel. Platenbeurs In het Antoniusclubhuis (Lange Mare 43) heeft ko mende zaterdag een grammofoonplatenbeurs plaats. Verzamelaars kunnen er terecht voor platen die niet meer in de handel zijn. De beurs gaat op 10.00 open en sluit om 17.00 uur. De Burggraaf De Openbare basisschool 'De Burggraaf' (Oppenheimstraat 4) houdt vrijdag van 16.00 tot 20.00 uur een fancy fair op het schoolplein voor de school. Naast het Rad van Avon tuur, een grabbelton en een loterij zullen op het school plein een boekenkraam, een groentekraam een planten- kraam en een rommelkraam te vinden zijn. Op zaterdag 26 mei organiseert de school de jaarlijkse fietstocht. Het ver trek heeft plaats tussen 10.00 en 13.00 uur, de tocht is onge veer 30 kilometer lang. Het inschrijfgeld bedraagt bij voor inschrijving (voor 18 mei)/1,50 en aan de start2,00Ie der deelnemer krijgt na afloop een vaantje. Folklore De stichting „Doina" houdt zaterdag een folklorefesti- val in de Stadsgehoorzaal. Het Roemeense staatsen- semble „Miorita" geeft een galavoorstelling en verder staan op het programma: danslessen, optredens van Nederlandse dansgroepen als Achalay en Phoenix, films, videovoorstellingen en een kostuumshow. Het festival begint om 's middags om twaalf uur en duurt tot twaalf uur 's nachts. Het optreden van „Miorita" begint om half acht. Kaarten kosten vijftien gulden. LEIDEN/OEGSTGEEST De heer L.J. van Rooij- en, directeur van de Stich ting Leidse Studenten huisvesting, sloeg gister middag de eerste paal voor 175 woningen voor jongeren in de Oegstgeest- se nieuwbouwwijk Haas- wijk. Het project is opge zet door de Stichting Leidse Studentenhuisves ting in samenwerking met de Stichting Huisvesting JONGERENHUISVESTING LEIDEN/OEGSTGEEST vorm en biedt de wijk er ach- Werkende Jongeren in ter bescherming tegen het ver- Leiden. De flat, die als keerslawaai van het kruispunt bijnaam „Melkfabriek" waaraan het ligt. Het meren- heeft gekregen biedt ^eel van wooneenheden is plaats aan 202 jongeren, ^EeTeen™ verdeeld over een- en peMjke keuken- en sanitaire tweepersoonshuishoudens, voorziening. De lagere bouw delen (drie lagen) zijn aan el- Het gebouw ligt aan de ingang kaar gekoppeld door twee ke- van de nieuwbouwwijk, de Haaswijklaan vlak achter telhuizen. Op de eerste verdie ping, omsloten door een stalen de Van Eysingabrug. Het vier wenteltrap op het binnenplein verdiepingen tellende hoofd gebouw heeft een gebogen Dit jaar nog zal het eerste ge deelte van de jongerenflat worden opgeleverd, voor de zomer van 1985 volgt de rest. „Dit is het grootste samenwer kingsproject dat ooit door bei de Stichtingen is opgezet. Ook het grootste tussen de gemeen ten Leiden en Oegstgeest trou wens", stelde de heer Van Rooijen. „Het is jammer dat wethouder Tesselaar, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij de ontwikkeling van dit plan, hier niet bij ivi.. zijn. Toen we werden overvallen door de contingentering heb ben de gemeente en de wet houder zich sportief opge steld", aldus de SLS-directeur, doelend op het contingent so ciale woningbouw dat Leiden aan Oegstgeest heeft afgestaan ten behoeve van het project. Volgens de heer Van Rooyen heeft het project veel toekoms twaarde. Twee éénpersoons eenheden kunnen, als dat no dig mocht zijn, een ruime tweekamerwoning vormen. Het gaat om eenheden met een oppervlakte van 20 vierkante meter en een huur van 175 gulden per maand. Volgens de Oegstgeester wet houder mevrouw T.L. Blom- de Koek van Leeuwen is het uiteindelijke resultaat het lan ge wachten waard geweest. „De gemeente Oegstgeest heeft zijn voorbereidende werk ge daan voor de jongerenflat. An deren zijn nu verantwoorde lijk voor het verdere verloop. Hoewel de bouw ongeveer 200 werkdagen in beslag zal ne men geloof ik niet, dat dit kind een zevenmaandskind zal blijken te zijn. Ik hoop dat de toekomstige bewoners geen specifieke Leidse studenten en ken voelen bij Haaswijk en Oegstgeest. waar ze tenslotte wonen", aldus mevrouw Blom. De jongerenflat is ontworpen door ir. Fons Verheijen van architectenbureau Verheijen- Paardekooper BV in Voor hout. De bouwer is Wilma Bouwonderneming West BV Wit nog een model van het kunstwerk, dat nabij de flat zal worden opgesteld en be staat uit abstract gerangschikte platen staal.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3