Orthodoxen ziet niets in Lima-rapport over ambt HTTiTTl TAFEL £eidóe<Soma/nt Nieuwe wiskunde en dingen om ons heen Wiskunde wordt nooit meer „wat het was KORTE METTEN kerk wereld weer lezers ACHTERGROND _£ctdóe6oivumt DINSDAG 15 MEI 1984 PAGINA 2 LEIDER MOON-SEKTE NAAR GEVANGENIS Het Opperste Gerechtshof van de Verenigde Staten heeft gisteren bepaald, dat de leider van de Moon-sek- te, de Koreaan Sun Myung Moon, wegens belasting ontduiking naar de gevangenis moet. Talrijke kerkge nootschappen in Amerika hadden zich tegen dit voor uitzicht verzet, omdat het een ongrondwettelijke in menging van de staat in kerkelijke zaken zou zijn. Moon, die van zichzelf zegt uitgekozen te zijn tot op volger van Jezus Christus, is in 1982 door een gerecht in New York veroordeeld tot achttien maanden ge vangenisstraf en een boete van 25.000 dollar, daar hij de staat 150.000 dollar aan persoonlijke inkomsten ont houden had. Moon had verklaard, dat wat onder zijn naam op bankrekeningen stond, kerkegeld was waar over geen belasting verschuldigd was. De „Verenigingskerk" van Moon heeft in Amerika dertigduizend en in de hele wereld drie miljoen leden. Paus naar Quirinaal Voor het eerst sinds achttien jaar zal een paus weer een bezoek brengen aan het Quirinaal, het vroegere pauselijk paleis, dat nu zetel van de regering is. Paus Johannes Paulus II zal namelijk op 2 juni, de nationale feestdag van Ita lië, het eerste officiële bezoek beant woorden, dat de president van Italië, Sandro Pertini, hem maandag in het Vaticaan zal brengen. De uitwisseling van bezoeken komt aldus eerst zes jaar, nadat Johannes Paulus II zijn pontifi caat is begonnen. De oorzaak van het uitstel ligt in de omstandigheid, dat de ondertekening van het concordaat moest worden afgewacht. Dreigende veranderingen bij islam in Frankrijk De islam in Frankrijk dreigt volledig van karakter te veranderen door de opkomst van het integrisme, de stroming waarvan ayatollah Khomeiny de belangrijkste vertegenwoordiger is. Volgens de Franse minister van binnenlandse zaken, Gaston Defferre, krijgen de inte- gristen vaste voet in de moskeeën, die zo bolwerken van terrorisme kunnen worden. Vanuit Iran komen er instructies voor het plegen van geweld. Defferre zei dit in het maandblad „Les Temps Modernes". Ook de imam van Montpellier, Mohammed Belmekki, heeft zich in deze zin uitgelaten. Belmekki, zelf een Fransman, is van mening, dat de islamitische geestelijke leiders in Frankrijk zich meer met politiek dan met godsdienst bemoeien. Het hoofd van de moskee in Parijs is volgens hem door de Algerijnse regering benoemd. Het rapport van Lima over het ambt in de kerk is onderwerp geweest van een levendige con troverse tussen de verte genwoordigers van pro testantse kerken en vooraanstaande verte genwoordigers van de orthodoxe kerken tijdens een bijeenkomst van de Raad van Kerken in Ber lijn. De orthodoxe aartsbisschop van Berlijn en Centraal-Eu- ropa, Melchisedek, exarch van de patriarch van Mos kou, stelde ten overstaan van de vijfentwintig deelnemers onder wie dr. Martin Kru- se, bisschop van de Evangeli sche Kerk in Berlijn-Bran- denburg vast, dat er tot nu toe geen officiële stellingna- me van de kerken van het oosten bestaat over het docu ment, niet van de Russische-, noch van de Grieks-ortho doxe kerk. Voor hem en ve len van zijn medebroeders is dit document momenteel „zonder enige betekenis". Weliswaar vereist het rap port de aandacht van zijn kerk, die zich daarmee dan ook in de „Heilige Synode" heeft beziggehouden, maar de orthodoxie heeft „een to taal andere opvatting van het kerkelijk ambt". Men accep teert het begrip niet eens, omdat het verwijst naar we reldlijke structuren. Aartsbis schop Melchisedek bena drukte de „onvoorwaardelij ke betekenis" van de hiërar chie voor de kerk. Aan de „apostolische successie", de opvolging derhalve symbo lisch door handoplegging concreet gemaakt, kan niet worden getornd. De protestantse kerken, die deze successie niet kennen, begrijpen haar betekenis mis schien niet zo goed. Zij zou den haar slechts via de ortho doxe of de katholieke kerk opnieuw kunnen verwerven, zo meende de exarch. Een priesterschap van de vrouw komt op grond van de tradi tie niet in overweging. Het probleem heeft in de ortho doxie nooit bestaan, volgens Melchisedek. Ook volgens de Grieks-orthodoxe metrbpo- liet van Duitsland, Augousti- nos Lambardakis uit Bonn, behandelt het rapport van Lima over het kerkelijk ambt, een „zuiver westerse problematiek." Paus Johannes Paulus II heeft het Portugese bede vaartoord Fatima de kogel geschonken die hem bij een aanslag op 13 mei 1981 in Rome trof. Dit heeft de bis schop van Leiria gezegd tij dens de viering van de 67e verjaardag van de verschij ning van Maria aan drie kinderen uit Fatima. Meer dan zevenhonderdduizend bedevaartgangers uit de ge hele wereld woonden dit jaar de manifestaties bij. Volgens een woordvoerder van Fatima zal de kogel die de paus op het Pietersplein verwondde, worden be waard in het museum van het bedevaartoord. De paus is een jaar na de aanslag naar Fatima gekomen om de „moederlijke hand" te danken die hem had gered en de wereld, met haar el lende en geweld, aan de be scherming van de maagd Maria toe te wijden. Tegen de Italiaanse pries ter Giovanni Baget is een kerkelijke strafzaak door de rechtbank van het bisdom Genua aangespannen. Voor de socialistische partij PSI heeft hij zich kandidaat la ten stellen voor de verkie zingen van het Europese parlement. Hiermee heeft hij volgens de aanklacht de kerkelijke voorschriften overtreden, verwarring on der de gelovigen gesticht en zich niet overeenkomstig de waardigheid van het ambt gedragen. De Generale Diaconale Raad van de hervormde kerk heeft in een telegram de Zuidafrikaanse regering gevraagd om gratie voor de zwarte Zuidafrikaan Meie sela Benjamin Moloise, die ter dood is veroordeeld we gens moord op een politiea gent. Deze had een getuige- verklaring afgelegd tegen drie leden van de verboden bevrijdingsbeweging ANC in Zuid-Afrika, die daarop ter dood werden veroor deeld. Hoewel Moloise, tij dens een periode van een zame opsluiting, heeft be kend, wordt er aan getwij feld, of hij de moord ge pleegd heeft. De wijze waarop de aanslag is uitge voerd, wijst namelijk op een grondige militaire trai ning van de dader. Moloise heeft een dergelijke trai ning nooit gehad. Ook van de kant van de Verenigde Naties zijn tegen het dood vonnis bezwaren gerezen. Pax Christi, Komitee Zui delijk Afrika en Kairos zul len donderdag op de aan deelhoudersvergadering van Shell in het Haagse Congresgebouw protesteren tegen het beleid van de maatschappij in Zuidelijk- Afrika. Namens de drie zal worden gesproken door de zwarte schrijfster Thelma Ravell en Rosalinde Blan- dé-Nguluue uit Namibië, die zeer nauw betrokken is bij de vele activiteiten in de Nederlandse strijd tegen het systeem van apartheid. Het Diocesaan Banneux- secretariaat, Meeuwen beemd 1 te Nootdorp, orga niseert donderdag 24 mei vanuit Noordwijk, Leiden, Den Haag, Delft en Rotter dam een bedevaart van een dag naar Banneux-Notre- Dame in de Belgische Ar dennen. Als thema voor dit jaar is in aansluiting op het Heilig Jaar gekozen: „In de naam van Jezus Christus: laat u verzoenen". Na aan komst wonen de pelgrims een eucharistieviering bij. In de middag is er bidweg naar de bron en zegening van de zieken. Gereformeerde synode verzocht om herziening besluit kruisraketten Bij de gereformeerde synode zijn op dit moment meer dan zeventig verzoeken binnen gekomen om het besluit van 7 maart over de plaatsing van kruisraketten in Neder land te herzien. Dat heeft een woordvoerder van de Gereformeerde Kerken in Nederland desgevraagd me degedeeld. Op 7 maart riep de synode met 55 tegen 18 stemmen het moderamen (bestuur) op „re gering en parlement te ma nen, in het licht van eerdere uitspraken van de synode, af te zien van elke nieuwe stap op de weg van de nucleaire bewapeningswedloop (waar onder het plaatsen van kruis raketten)". Vele gerefor meerden hebben tegen deze uitspraak geprotesteerd. Ook het Confessioneel Gerefor meerd Beraad (CGB) wees het synodebesluit af. Het CGB heeft de tegenstanders van het besluit opgeroepen revisie van het besluit te vra gen. Het Interkerkelijk Co mité Tweezijdige Ontwape ning (ICTO), dat pleit voor de plaatsing van kruisraket ten in Nederland, heeft een standaardformulier opge- verzoek bij de synode kan worden ingediend. Volgens een woordvoerster van het ICTO hebben veel gerefor meerden gebruik gemaakt van dit formulier. De synode bepaalt, wat met de revisieverzoeken gebeurt. Zij kan de revisieverzoeken zelf in behandeling nemen of ze doorverwijzen naar de volgende synode. Het in be handeling nemen van een re- visieverzoek moet de instem ming hebben van tweederde van het aantal synodeleden. Omstreden Markerwaard De vraag of de Markerwaard wel of niet moet worden inge polderd vormt, naast de kwestie van de kruisraketten en het sociaal-economisch beleid, een van de hete hangijzers voor het kabinet-Lubbers. Ook in deze kwestie zijn de politieke meningen verdeeld. Dat blijkt uit de wel zeer vroegtijdige uitlatingen van minister Smit-Kroes (Verkeer en Water staat), de eerst verantwoordelijke binnen het Kabinet, die vindt dat die nieuwe IJsselmeerpolder wél moet worden aangelegd. Andere ministers denken er anders over, onder anderen minister Brinkman (Cultuur), die vreest dat de i numenten in de omringende gebieden door de drooglegging te sterk zullen worden aangetast als gevolg van de verlaging van het grondwaterpeil. Minister Winsemius (Milieu) heeft er dit weekeinde op gewezen, dat inpoldering een besluit voor eeuwig zou zijn en derhalve het meedenken van ieder een ten volle waard is. TERECHT heeft minister Smit-Kroes als voorwaarde aan de inpoldering gesteld, dat de financiering ervan buiten de rijksbegroting om zou moeten geschieden. Het effect daarvan zal evenwel kleiner zijn dan men zou denken, want voor een miljardenproject als dit zal de financiering, of die nu door het Rijk of door particulieren geschiedt, een enorm beroep op de kapitaalmarkt doen en daardoor de ruimte op die markt voor andere urgente zaken verkleinen. Vóór inpoldering pleit dat er werkgelegenheid ontstaat. Allereerst aan de inpoldering zelf; tijdelijke werkgelegenheid derhalve. Daarnaast ontstaat er ook enige blijvende werkgelegenheid in de polder, met name in de agrarische sector. Het is echter de vraag of we met die laatste mogelijkheid zo blij moeten zijn. Binnen de Europese Gemeenschap kunnen onze agrarische bedrijven hun produktie immers al nauwelijks kwijt. Op een uitbrei ding van die produktiemogelijkheden zit Nederland dus op dit moment echt niet te wachten. Integendeel, het zou de be staande bedrijfssector in gevaar kunnen brengen. EEN ander voordeel van de inpoldering zou zijn, dat de kennis en technologie van de Dienst Zuiderzeewerken voor een wat langere termijn benut zouden worden. In het IJssel- meer zijn de werkzaamheden zo langzamerhand rond, en ook de Deltawerken naderen met de afronding van het mon strueuze kunstwerk in de Oosterschelde hun einde. Dat bete kent ook het einde aan een ontwikkeling van geavanceerde technologie in ons land, waar wij in de wereld ruimschoots mee uit de voeten kunnen. Export van die technologie i wel, maar die zou wel eens geblokkeerd kunnen worden als' er in Nederland geen nieuwe werken meer voorhanden zijn en de technologie niet verder wordt ontwikkeld. Een reëel punt derhalve. Is alleen dat punt echter voldoende om weer aan een gigan tisch project te beginnen waar, om maar eens wat nadelen te noemen, een aantal milieu-aspecten aan kleeft, terwijl er ook in de recreatiesfeer problemen kunnen ontstaan? De inpolde ring van de Markerwaard is zo vanzelfsprekend nog niet, ze ker niet zolang de nieuw beschikbaar gekomen agrarische grond op dit moment eigenlijk in het geheel niet nodig is, Het zou daarom het mooiste zijn wanneer het Kabinet oplossing zou vinden, waarbij de uitbreiding van technology sche kennis wel redelijk gewaarborgd zou kunnen wordei maar waarbij de beslissing over de inpoldering van de Mar-1 kerwaard tot op een later moment wordt uitgesteld. Macaroni of spaghetti met tomatensaus of komkommer mokkavla Voor twee personen hebt u nodig: 250 g macaroni of spaghetti, zout, 1 lepel olie; 1 ui, knoflook, 1,5 lepel olie, 50 g ontbijtspek, 100 g gehakt, dragon, djahé, zout, peper, nootmuskaat, paprikapoeder, 2,5 dl wa ter, klein blikje tomaten puree, half bouillonblokje (10 g maizena); komkommer, zout, peper, azijn, bieslook of peterse lie; V2 liter melk, 25 g maizena, 30 g suiker, 1 pakje vanille suiker, 2 theelepels oplos- koffie. Kook de macaroni of spa ghetti gaar zoals op het pak staat aangegeven of kook ze, als de gebruiksaanwijzing ontbreekt, gaar in ruim wa ter met zout en olie in tien a vijftien minuten en laat ze dan alleen uitlekken. Fruit voor de saus de grof ge sneden ui met geperste knof look goudgeel in olie, bak vervolgens nog even snip pers spek mee en daarna ook al roerende het gehakt. Voeg tijdens dat bakken een mengseltje toe van dragon, djahé, zout, peper, nootmus kaat en paprikapoeder. Voeg, als het gehakt iets bruin gaat worden, het water toe met tomatenpuree en bouillon blokje en laat de saus tien minuten zacht koken. Bind haar desgewenst met de met koud water aangemaakte maizena. Schenk de toma tensaus in de schaal over de macaroni of spaghetti. Rasp of schaaf de dunge- schilde komkommer kort voor de maaltijd, meng er weinig zout, peper, en azijn door en strooi er veel fijnge knipte bieslook of peterselie Zet de helft van de melk op. Meng maizena, suiker en weinig koude melk tot een papje. Schenk er wat hete melk bij en doe het al roe rende in de pan. Laat de vla even doorkoken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe met de vanillesui ker en oploskoffie. Laat de vla onder af en toe roeren afkoelen. JEANNE Als de plannen van staatsse cretaris Ginjaar-Maas werke lijkheid worden en daar ziet het wel naar uit is wiskunde over een paar jaar een verplicht eindexamen vak op scholen voor hoger al gemeen vormend (havo) en voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs (vwo). Het voornemen van de staatsse cretaris heeft nauwelijks re acties, laat staan fel verzet uitgelokt. Toch staat er door de verplichtstelling van wis kunde heel wat te verande ren: op de havo bijvoorbeeld is de situatie op het moment zó, dat na de derde kla$ slechts 20 procent van de leerlingen wiskunde in zijn pakket opneemt. Waarom wiskunde verplicht? De belangrijkste reden ligt in hetkeiharde feit dat de meeste vervolgopleidingen na havo en vwo van hun toe komstige studenten bepaalde wiskundige vaardigheden en een zeker wiskundig inzicht verlangen. Dat geldt ook voor opleidingen in de socia le en pedagogische hoek, die op het eerste gezicht weinig met wiskunde van doen lij ken te hebben. Wie op de middelbare school geen wis kunde in zijn eindexamen pakket heeft opgenomen, ziet zich afgesneden van een steeds groter wordend aantal vervolgstudies. Dat zet erg veel leerlingen na de derde klas havo of de vierde klas vwo op dit mo ment voor een uiterst verve- later een studie of hbo-oplei- ding van hun keuze te kun nen gaan doen, maar aan de andere kant zouden ze eigen lijk liever vandaag dan mor gen van die ellendige wis kunde verlost zijn. Ze komen in een groep met aankomen de hts'ers en informaticastu denten, krijgen een leraar die het maar wat lastig vindt dat ze zo'n moeite hebben met wiskunde, ze raken behoor lijk ongemotiveerd, kortom: doffe ellende. Verplichtstelling van wis kunde kan daar natuurlijk weinig aan veranderen. Dat wil zeggen: verplichtstelling van wiskunde „in haar huidi ge vorm". Maar aan de ver plichtstelling gaat een drasti sche herziening van de huidi ge wiskunde-methode vooraf. Er komt een wiskunde A voor leerlingen die later eco nomie, pedagogiek, sociologie of een andere sociale studie willen gaan doen en wiskun de B voor de meer „tech nisch" gerichte leerlingen, die bijvoorbeeld meer zien in natuurkunde, scheikunde of een studie aan een Techni sche Hogeschool. Met deze nieuwe wiskunde zijn al en kele jaren experimenten gaande op een groot aantal vwo-scholen. Volgend jaar al wordt deze nieuwe aanpak van wiskunde ingevoerd op alle vwo-scholen, de havo's volgen naar alle waarschijn lijkheid in 1986. Niet alleen door het onder scheid in A en B, maar ook qua opzet verschilt het nieu we wiskunde-onderwijs fun damenteel van de huidige methode. Centraal in de „nieuwe wiskunde" staat de band tussen wiskunde en wat er „buiten op straat"gebeurt, met andere woorden: de no tie dat wiskunde en wiskun dig inzicht vast verankerd zijn in de dagelijkse dingen om ons heen. Onze verslag gever bladerde vol verbazing door de nieuwe wiskunde- boeken en praatte met Nellie Verhoef, wiskundelerares aan een lerarenopleiding en actief binnen de Nederlandse Vereniging van Wiskundele raren en de werkgroep Vrou wen en Wiskunde. NIEUWE AANPAK MIKT OP ALLE LEERLINGEN Wie de nieuwe wiskundeboe- ken voor de hoogste klassen van het vwo doorbladert voelt, na van de eerste verba zing bekomen te zijn, al snel de vraag in zich opwellen: is dat nou wel „echte" wiskun de? Wat doet dat krantebe richtje over de inflatie in Ar gentinië in het statistiek- boek? Waarom staan er foto's van parachutisten-in-vrije- val tussen de differentiaal vergelijkingen? Wat heeft het leegschenken van een pak melk met ruimtemeet- kunde te maken? Wat doen die lotto-formulieren tussen de uitleg over de kansdia grammen? En wat hebben breipatronen in 's hemels naam met wiskunde te ma ken? „De vraag of dit nou wel ech te wiskunde is hoor je heel veel", zegt Nellie Verhoef. „Natuurlijk is dit wiskunde. Wiskunde is een bepaalde manier van denken, leren een probleem op te lossen. Wiskunde is structuur aan brengen in de wereld om je heen. Daarom heeft wiskun de alles met de wereld om ons heen te maken". Al sinds 1981 wordt op vwo- scholen geëxperimenteerd met de nieuwe aanpak van wiskunde-onderwijs. De daar opgedane ervaringen zijn ui terst positief. „Niet zo duf; eindelijk krijg ik de kans zélf wiskunde om me heen te zien; het is eigenlijk veel bre der dan ik gedacht had; het sluit veel meer op de actuali teit aan", zo luidden enkele reacties van leerlingen die aan een experiment met wis kunde A meededen. Nellie Verhoef: „Wat leerlin gen ook aanspreekt is de an dere manier van werken: je maakt de opgaven door er met elkaar over te praten. Er is niet één goede oplossing, maar er zijn er meerdere, op verschillende niveaus. De wijze van oplossen wordt be langrijk in plaats van alleen maar de uitkomst van een opgave". Nascholing Hoewel de eerste plannen voor wiskunde A al dateren van 1976 zal de invoering van de nieuwe wiskunde voor veel wiskundeleraren toch nog redelijk onver wachts komen. Een groot probleem vormt het grote aantal docenten dat nage schoold moet en wil worden. Nu al staat vast dat op het moment van invoering van de nieuwe wiskunde nog lang niet alle daarbij betrok ken wiskundeleraren een omscholingscursus gehad zul len hebben. Nellie Verhoef: „Deze nieu we methode is voor veel lera ren bedreigend. Het vereist een heel andere instelling. Als je twintig jaar voor de hebt altijd uit les gegeven, dan het heel bedreigend om op een andere manier les te gaan moeten geven. Met an dere stof, met sommen, waar van je de oplossing niet direct ziet' Nellie Verhoef: „Wiskun de is niet het sommetje oplossen..." „Wiskunde A en B zijn veel breder dan de vroegere wis kunde en daardoor is de mo tivatie van leerlingen beter. Ik denk dat het vroeger vooral heel erg afhing van de leraar, of die de band met de belevingswereld van de leer lingen kon leggen. Ik wil he lemaal niet zeggen dat het geen goede leraren zijn, inte gendeel. Ze zijn alleen heel erg bezig met het halen van het examen. En dat doen ze ook goed". Landmeten Zowel de nieuwe wiskun de A als B worden geken- 99 merkt door een „studeerka mer-doorbrekende" aanpak. Het verschil is dat de stof van wiskunde A primair ge richt blijft op de alledaagse werkelijkheid, terwijl de B- leerling „op de formules" uit komt. Nellie Verhoef: „Ik heb vori ge week met de hele groep studenten land gemeten. Een A-leerling zal dan volstaan met het opmeten en aan de hand van die gegevens een tekening maken. Een B-leer ling zal een tekening maken, maar daarnaast bijvoorbeeld uit willen rekenen wat het oppervlak is van bepaalde gekromde vlakken in dat landschap. Een A-leerling zal volstrekt tevreden zijn met de tekening, terwijl 'n B-leer ling toch graag op formules uitkomt. En dat kan allebei via deze aanpak". Onderbouw Door de komst van wiskun de A en B in de hoogste klas sen is, aldus Nellie Verhoef, de belangrijkste barrière weggenomen voor een ver andering van het wiskunde onderwijs in de onderbouw van de middelbare school. „Men heeft al heel vaak ge probeerd het wiskunde-on derwijs van onderaf te ver anderen. Maar dat ging heel moeizaam, want aan het ein de stond altijd het examen. Maar nu de aanpak in de hoogste klassen verandert, wellicht dat die in de lagere klassen ook verandert. Want het gaat toch nog steeds om het halen Dat werkt naar beneden door". „De commissie die onlangs van Ginjaar-Maas de op dracht heeft gekregen een wisku'nde- eindexamenprogramma voor de havo op te stellen met een A- en een B-pakket, mag dan aanbevelingen doen voor wiskunde op de mavo. Bo vendien bestaan er al jaren lang wiskundepakketjes voor de laagste klassen, gemaakt door dezelfde mensen die nu wiskunde A en B gemaakt hebben. Die zijn tot nu toe maar weinig gebruikt, omdat ze niet aansloten bij het late re programma. Maar die kunnen nu steeds beter ge bruikt worden. Ook op de ba- Meisjes-jongens Op de scholen, die tot nu toe hebben meegedaan aan expe rimenten met wiskunde A en B blijken verreweg de meeste B-leerlingen jongens te zijn. Moet je daar nou uit concluderen dat jongens toch beter in die „diepere" wis kunde zijn en meisjes daar minder in geïnteresseerd zijn? Nellie Verhoef: „Ik denk dat dat nog moet groeien. Er zijn in ons land ook weinig wis- kunde-docentes, waar meisjes zich mee kunnen identifice ren. Als je maar voorbeelden ziet, dan is het na een tijdje heel gewoon. Dan is er geen enkele reden meer, waarom je als meisje geen wiskunde zou gaan doen?" CAREL DE GOEIJ Enkele buien De BILT Morgen en ook de dagen erna zal er over het al gemeen veel bewolking zijn waarbij de regenkans groot is. Geleidelijk aan komt het weer in de invloedssfeer van een depressie die vanuit Noord- -Afrika via Italië naar Duits land trekt. De depressie is ge vuld met onstabiele lucht. Voor morgen moet daarom op enkele regen of onweersbuien worden gerekend. De tempe ratuur ligt 's middags meest tussen 13 en 18 graden. De wind draait in de loop van de dag van noordoost naar noord. In het binnenland is die meest matig, kracht 3, aan de kust en op het IJsselmeer moet op een vrij krachtige wind gerekend worden, 5. Bij een naar het noordwesten draaiende wind komt de temperatuur na mor gen weer op een wat lager ni- Weerrapporten van vanmorgen 07.00 u Weer Mo* Min Mc temp temp ali Antisemitisme in ons land niet toegenomen DEN HAAG Het is niet ge bleken dat het antisemitisme de laatste jaren in Nederland is toegenomen. Toch blijft waakzaamheid geboden. Dat staat in een rapport van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur, dat gis teren onder de naam „Antise mitisme in Nederland" is ver schenen. Volgens de samen stellers zijn de middelen om het antisemitisme te bestrijden beperkt, vooral waar het recht op vrijheid van godsdienst botst met het verbod op bele diging wegens ras, godsdienst of etnische afkomst. Discrimi natie en de gevolgen daarvan zouden bestreden kunnen worden door maatschappijver andering, verhoging van de weerbaarheid van de gediscri mineerde groep en door verbe tering van de contacten tussen de minderheid en de meerder heid, aldus het rapport. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- Saulus/Paulus De Dekenale Pastorale Raad (DPR) van Rotterdam, die zich achter de doelstellingen Mariënburg stelt, realiseert zich niet de ergernis die zij daarbij opwekt. De DPR lijkt daarbij op moderne wijze de methoden te volgen van lus, die in zijn tijd altij overal de kerk hinderde. gen: „waarom hindert ei. -- kritiseert gij Mij steeds; open(| liever de deuren voor Mij, UW| Verlosser, zoals Uw paus Mijn plaatsbekleder op aarde u al zolang voorgaat". En dan zotij de DPR een steunpilaar zijn voor de kerk, zoals Paulus werd. H. Rutges, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2