Nederland wil meer bezuinigingen van EG Vrijmetselaar brengt regering in gevaar Verkiezingen eisen veel doden Rechtse organisatie bedreigt gastarbeiders in België Amnestiewet in West-Duitsland lijkt van de baan Speciale aanklager in „Debategate" CRISISSFEER IN ITALIË BMW sluit drie auto- fabrieken ^BUITENLAND CcidocSowant DINSDAG 15 MO 1984 PAGINA 11 ighanistan gaat lurgers bewapenen ISLAMABAD Afghanistan heeft >isteren aangekondigd dat spoedig bur gers zullen worden bewapend om itaatsbedrijven, boerderijen en rege ringsgebouwen te beschermen tegen ianvallen van islamitische opstandelin- >en. Radio-Kaboel meldde dat de zelfverde- jigingsgroepen op vrijwillige basis in het gehele land zullen worden georga- liseerd. In het verleden rekende het Afghaanse bewind met name op politie, nilitairen voor de verdediging van taatseigendommen. Maar volgens wes- erse waarnemers brokkelen de veilig- leidstroepen af en acht de Sovjet-Unie hen onbetrouwbaar. Syrische ambassadeur uit Marokko teruggeroepen BEIROET Syrië heeft zijn ambassa deur in Marokko teruggeroepen voor overleg over het bezoek van een Israë lische delegatie aan dat land. Dat heeft Radio-Damascus gisteren gemeld. Volgens Radio-Damascus hebben ook dat diverse Palestijnse organisaties het „gevaarlijke initiatief" van de Marok kaanse koning Hassan veroordeeld. Het gaat om de radicale organisaties, waar onder het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina. Radio-Damascus meldde verder dat koning Hassan de Israëliërs had uitgenodigd om de tak- tiek van PLO-leider Arafat te onder steunen. Arafat wil langs diplomatieke weg tot een oplossing van het Midden- Oosten probleem komen. Nieuwe nederzettingen in bezette gebieden JERUZALEM Israël heeft beslo ten drie nieuwe nederzettingen te bouwen op de bezette westelijke Jordaanoever. Dat heeft een rege ringswoordvoerder bekendge maakt. Twee nederzettingen zullen nieuw worden gebouwd en een mi litaire post zal worden overgedra gen aan burgers. De regering-Shamir wil voor de verkiezingen op 23 juli zoveel mo gelijk nieuwe nederzettingen bou wen. In de bezette gebieden wonen ongeveer 35000 Israëliërs in 120 ne derzettingen. In deze gebieden wo nen ruim 1,3 miljoen Palestijnen. Reagan probeert MX- raketproject te redden WASHINGTON President Reagan heeft gisteren een krachtige poging gedaan het MX-raketproject te red den. In het Congres bestaat grote kri tiek op de MX-plannen. In een rede zei Reagan dat "wanneer men nu wankelt" het Kremlin aangemoedigd wordt een militair overwicht op de Verenigde Staten te behalen. Pogin gen om het MX-project te torpederen zou, volgens Reagan, alleen maar een beloning van de Russische agressivi teit op het gebied van de wapenbe heersing zijn en twijfel zaaien over de defensiepolitiek van de Verenigde Staten en hun bondgenoten. WASHINGTON Een federale rechter heeft gisteren het Amerikaanse ministerie van justitie opgedragen een speciale aanklager te benoemen, die moet onderzoeken hoe organisatoren van de verkiezingscampagne van pre sident Reagan in 1980 documenten van de toenmalige president Carter in handen hebben gekregen. De affaire is inmiddels bekend onder de naam „Debate- gate" een verwijzing naar de Watergate-zaak onder pre sident Nixon. Debategate kwam vorig jaar juni aan het rollen na onthullingen in de Amerikaanse pers. Onder de documenten, die in handen kwamen van de verkie zingsstaf van Reagan, waren papieren die Carter had ge bruikt bij de voorbereiding van het tv-debat met zijn te genstrever. Levenslang voor electronica-specialist SAN FRANCISCO Een Ameri- kaanse electronica-specialist, James Harper, is gisteren in San Francisco veroordeeld tot levenslang wegens de verkoop van geheime gegevens over raketten aan Polen. De gege vens zouden vervolgens zijn doorge speeld naar de Sovjet-Unie. De rechter noemde Harper een „ver rader" van zijn land, omdat hij een misdaad had begaan enkel en alleen om er zelf beter van te worden. Vol gens de FBI had de 50-jarige Harper documenten verkregen over de Mi- nuteman van een onderneming waar zijn vrouw werkzaam was. Harper zou voor de verkoop van de docu menten 250.000 dollar hebben opge streken. (Van onze correspondent A&d Jongbloed) IRUSSEL Nederland ril eerst maximale bezui- igingen binnen de Euro- Gemeenschap tot tand brengen, voordat et akkoord gaat met een ;ning, die de EG aan de dstaten vraagt. Het gaat aarbij om een geschat te- ort van bijna zes miljard ulden over dit jaar, dat et dagelijks bestuur van EG, de Europese Com- lissie, van de lidstaten wil lenen. De afbetaling zou vanaf 30 juni 1986 in acht halfjaarlijkse aflos singen moeten gebeuren. De Europese Commissie gaat er daarbij van uit dat zij met ingang van 1 janu ari 1986 de beschikking heeft over nieuwe midde len, die voortkomen uit een verhoging van de 1-procents afdracht, een van de contributies aan de EG. Staatssecretaris Van Eekelen zei gisteren in Brussel, waar de Europese Raad vergaderde: „Wij hebben het voorstel van de lening niet direkt afgewe zen, maar ook niet aanvaard". Hij stelde dat er eerst maar eens gekeken moet worden hoeveel bezuinigingen moge lijk zijn, bijvoorbeeld in de landbouwsector. Hij zei dat de minister van financiën een le ning aan de Europese Com missie nog niet aanvaard heeft en dat de Nederlandse rege ring nog geen besluit in die richting heeft genomen. Vol gens de staatssecretaris valt er met name in de suiker-, rund vlees- en de wijnsector nog wel sterk te bezuinigen. Bij een optelsom kwam hij in die sectoren op een bezuiniging van ongeveer 1,2 miljard gul den. Maar met het opschorten van betalingen aan het einde van het jaar tot begin volgend jaar denkt Nederland dat het tekort over 1984 nog kleiner wordt, althans dat een even tueel te lenen bedrag veel la ger zal uitkomen dan de Euro pese Commissie veronderstelt. „Als je te snel ja zegt tegen een lening is de druk op bezuini- fingen snel weg", aldus Van ekelen. Van de pizza-winkel bleef niets meer over. Gasexplosie verwondt tientallen Atheners ATHENE Bij een vernieti gende explosie in een pizza winkel in het centrum van Athene zijn gisteren tenminste 53 mensen gewond geraakt, onder wie acht ernstig. De ontploffing is vermoedelijk veroorzaakt door een bescha digde gasleiding. Zowel de piz za-winkel zelf als enkele aan grenzende zaken werden ver woest. De meeste slachtoffers stonden te wachten bij een bushalte in de drukke Stadion straat. Zij werden getroffen door glasscherven en brok stukken. De eigenaar van de pizzawinkel verklaarde dat hij naar de kelder was gegaan om de gasflessen af te sluiten om dat een klant had geklaagd over een sterke gasreuk. „Na dat ik naar de winkel was te ruggekeerd, vond de explosie plaats". (leinzoon voor Carter lud-president Carter is erg blij met zijn pasgeboren kleinzoon oshua Jeffrey Carter. Joshus werd vorige week geboren en ver eert in goede gezondheid. |(Van onze correspondent Gerard Kessels) 0NN De amnestiewet groot-fraudeurs in pest- Duitsland lijkt van baan. De storm van trontwaardiging die in pest-Duitsland is opgesto- en heeft ertoe geleid, dat in de Bondsdag geen jneerderheid meer voor te nden is. o[ooral in de liberale FDP ver hindert het aantal voorstan- van de omstreden wet iet de dag. Minder dan een ||erde van de 35 FDP'ers in t parlement lijkt nog bereid iet wetsontwerp te steunen, lok in de andere regerings- fertij, de christen-democrati- jhe CDU, groeit het verzet. amnestiewet, die door de leiders van de regeringspartij en in het diepste geheim is voorbereid, beoogt politici en managers die de partijen ja renlang op illegale wijze fi- nanciëel gesteund hebben, strafvrijheid te geven. Verwacht wordt dat de FDP- partijleider en minister van buitenlandse zaken, Genscher, kanselier Kohl binnenkort zal laten weten dat zijn partij de wet laat vallen. Dat betekent een grote persoonlijke neder laag voor Genscher, want mede dankzij hem is de am- nesty-wet tot stand gekomen. Nu blijkt dat Genscher zijn ei gen partij niet mee krijgt, heeft hij veel aan prestige als voorzitter van de FDP inge boet. Een aftreden van Gen scher is niet waarschijnlijk, omdat er bij de liberalen op het moment geen geschikte opvolger is. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De geheimzin nige vrijmetselaarsloge P-2 van signor Gelli, die drie jaar geleden al ver antwoordelijk was voor de val van de regering-Forla- ni, heeft ook nu weer een Italiaanse regering op de rand van de afgrond ge bracht. Licio Gelli, vorig jaar ontsnapt uit een „zwaar bewaakte" Zwitserse gevangenis, houdt zich ergens in Zuid-Amerika schuil, beschermd door lokale machthebbers. Als hij vandaar de ontwikkeling in z'n vader land Italië blijft volgen, kan het niet anders of zal daaraan een intens genoegen beleven. Zijn samenzweringen, zijn in triges, blijken na al die jaren nog altijd levensgevaarlijk te zijn voor de kwetsbare Ita liaanse staat. Gelli's vrijmetselaarsloge P-2 (Propaganda-2) werd in het voorjaar van 1981 ontmaskerd als een genootschap dat alle middelen hanteerde om Italië in zijn macht te krijgen. Gelli moest na deze ontdekking naar het buitenland verdwij nen, maar hij deed dat niet zonder een „testament" achter te laten, de beruchte „lijst van 962", de volledige ledenlijst van zijn gevaarlijke vrienden club. Belangrijke personen Op die lijst kwamen veel be langrijke personen voor: parle mentsleden, hoofden van ge heime diensten, hoge ambte naren, belangrijke onderne mers, invloedrijke uitgevers en journalisten,.militaire auto riteiten en belangrijke leden van de rechterlijke macht, kortom genoeg mensen om de schaduwstaat die Gelli had ge construeerd, te bemannen. Later in die gedenkwaardige zomer van '81 veroordeelde de justitie Gelli's genootschap als een staatsgevaarlijke club, die moest worden ontbonden en verboden. Tegen de personen wier namen op de ledenlijst voorkwamen werd echter geen actie ondernomen. Dat werd overgelaten aan de „dis cipline" waartoe ieder behoor de. Enige kranten zetten hun „staatsgevaarlijke" hoofdre dacteuren aan de dijk, en som mige politieke partijen verwe zen hun verdachte leden naar het tweede plan. Maar over het algemeen was er geen sprake van de grote 'morele schoonmaak' waar de publieke opinie en de linkse oppositie om schreeuwden. Een van de belangrijkste poli tici die op Gelli's „lijst van 962" voorkwamen, was de lei der van de sociaal- democrati sche partij, Pietro Longo. Lon- go ontkende Gelli zijn aanhan kelijkheid te hebben betuigd, en zijn partij nam met deze verklaring genoegen. Longo zou twee jaar later zelfs minis ter worden, en is dat nu nog. Intussen (eind 1981) werd er een parlementaire onderzoeks commissie geformeerd om het hele complot van Gelli en zijn P-2 uit de doeken te doen. Die commissie heeft twee en een half jaar gewerkt onder zeer moeilijke omstandigheden. Maar vooral dank zij het door zettingsvermogen van haar voorzitter, de alom gerespec teerde christen-democrate Tina Anselmi, kan de P-2-commissie binnenkort haar werk afronden. Mevrouw Anselmi heeft deze week al een voorlopig verslag opgesteld. Dit verslag had ei genlijk geheim moeten blijven, maar omdat dat in Italië nu eenmaal niet mogelijk is, kon den de afgelopen dagen alle dagbladen uitvoerig uit haar rapport publiceren. Uit deze krantepublikaties blijkt het vernietigend oordeel van me vrouw Anselmi over Gelli en zijn vrijmetselaarsloge of wat daarvoor doorging. Volgens haar maakte de club van Gelli zich schuldig „aan (ongepaste, zij het niet ongeoorloofde) acti viteiten die bestonden in het uitoefenen van druk op en be ïnvloeden van de gevoeligste sectoren van de maatschappij. Dit alles om zich persoonlijk te verrijken en zich als persoon en als loge meer macht te ver werven." De zaak van Longo's lidmaat schap van de P-2 wordt in Rome op de spits gedreven, en een regeringscrisis mag dan ook niet geheel worden uitge sloten. Craxi zal volgende week aan het parlement moe ten uitleggen in hoeverre hij Longo's bezwaren tegen het rapport van mevrouw Anselmi deelt. De communisten willen dat, maar ook de christen-de mocraten, die hun Tina Ansel mi niet zo maar laten vallen. Als Craxi gedwongen wordt te kiezen tussen Anselmi en Lon go betekent dat dat het einde van zijn regering, hoe die keus ook uitvalt. Dat zou dan de tweede Italiaanse regering zijn op de kerfstok van Licio Gelli. Spanning in Golf gestegen na beschieting van twee olietankers uit Koeweit BAHREIN/BAGDAD In de 44 maanden oude oorlog tussen Irak en Iran is gisteren opnieuw span ning ontstaan. Twee olie tankers uit Koeweit wer den door een gevechts vliegtuig getroffen buiten de door Irak tot oorlogs gebied verklaarde zone in het noorden van de Golf. Het is nog niet bekend wie verantwoordelijk is voor de beschieting van de twee olie tankers. Irak heeft ontkend dat zijn marine of luchtmacht gisteren in het Golfgebied ac tief is geweest. Een militaire woordvoerder verklaarde gis teren in Bagdad, dat Irak zon dagavond een Iraanse en een Griekse olietanker hebben aangevallen. In Bagdad wordt een nieuwe aanval van Iran verwacht. In Teheran staan duizenden vrijwilligers klaar, die bereid zijn voor Khomeini te sterven. BUITENHEER In Manilla dreigde vannacht bij het tellen van de stemmen een grote chaos te ontstaan, toen aan- (Vervolg van de voorpagina) MANILLA De verkie zingen zijn alles behalve rustig verlopen. Volgens officiële gegevens zijn gis teren 74 mensen bij bloe dige incidenten omgeko men. De meesten werden gedood bij botsingen tus sen communistische guer rillastrijders en het leger. Sinds het begin van de verkiezingscampagne in maart zijn 473 mensen omgekomen. In verschillende plaatsen heb ben kiezers stembureaus met stenen bekogeld na berichten over verkiezingsfraude. Ook zouden stembussen zijn gesto len. Aanhangers van de oppo sitie hebben uit vrees voor verkiezingsfraude de hele nacht in veel gemeentehuizen nog niet geopende stembussen bewaakt. De kerkelijke radio heeft gemeld dat 60 tot 85 pro cent van de 24,9 miljoen kie zers is opgekomen. Een deel van de oppositie had opgeroe pen tot een boycot, maar de hangers van de oppositiepartijen ontdekten dat vijf volle stembussen waren verdwenen. Behalve uit staatstelevisie noemde deze ac- de hoofdstad kwamen ook uit andere delen van het land berichten over fraude binnen. tie een mislukking. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Gastarbei ders in de Brusselse ge meente Molenbeek wor den in toenemende mate bedreigd door een terreu rorganisatie, die zich „Zoon" noemt (Zwarte Orde Ordre Noire). De acties van de racistische beweging richten zich voornamelijk tegen Tur ken en Marokkanen, die ongeveer de helft van de plaatselijke bevolking uit maken. In dreigbrieven wordt hun te verstaan ge geven dat ze beter naar hun vaderland kunnen te rugkeren, omdat zij an ders de kans lopen gedood te worden. Een citaat uit de brieven luidt: „Pas op voor uw vel, verdorven menselijkheid. Wij kun nen uw walgelijke tegen woordigheid niet meer uitstaan". Volgens burgemeester Piccart van Molenbeek valt uit de taalfouten in de in het Neder lands gestelde brieven op te maken dat het om Franstali- gen gaat. De dreigbrieven vormen niet de enige vorm van terreur van „Zoon". Met regelmaat trek ken de leden van de organisa tie de gemeente in om met windbuksen ramen en lak werk van de auto's van gastar beiders te beschieten. Uit angst voor repressailles hebben de slachtoffers tot dusver gezwe gen. Uiteindelijk is het afgelo pen weekeinde één van hen toch naar de politie gestapt en heeft aangifte gedaan. De poli tic stelt nu een onderzoek in. STUTTGART Al op de eer ste dag van actie door de Westduitse metaalbond IG Metall voor een 35-urige werkweek met behoud van loon, kondigde BMW gisteren aan dat overmorgen (donder dag) drie Beierse en een West- -Berlijnse fabriek dicht gaan. De bond besloot tezelfdertijd de staking begin volgende week uit te breiden tot Hessen. BMW (41.000 man), dat had gedreigd met uitsluiting van arbeiders ingeval van staking, reageerde zo op het begin van de selectieve actie van slechts 13.000 vakbondsleden in één cao-district, Nordwürttem- berg/Nord baden. De actie is gericht tegen be langrijke leveranciers van on derdelen voor de Westduitse auto-industrie, zoals Bosch (ac cu's/elektronica), Behr (radia- teuren) en Mahle en Kolbensc- hmidt (zuigers). De Nederlandse importeurs, die voor het grootste deel van Westduitsland afhankelijk zijn. zoals GM, BMW en VW- Audi, verzekerden vanochtend dat de aankoop van een nieu we wagen over enige tijd wel problemen kan gaan opleve ren, maar dat de service aan de Nederlandse klanten er voorlopig niet onder hoeft te lijden. General Motors heeft voor zo n drie a vier weken onder delen in de magazijnen liggen. De BMW-woordvoerder zei: „Als je donkere wolken ziet hangen, neem je toch je regen jas mee Dat hebben wij dus ook gedaan. We hebben ons extra bevoorraad, zodat we ze ker anderhalve maand vooruit kunnen. Nieuwe wagens kun nen we zonder problemen tot het einde van deze maand le veren". VW-woordvoerder Servaas: „We hebben voorlopig nog ge noeg, en er zit nog wat in de pijplijn. Maar als de aanvoer helemaal stopt, zie ik het som ber in".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11