Lubbers ontkent uitlatingen over uitstelvariant Kranten in VS: Nederland niet in staat raketten te plaatsen Mitterrand maakt zich sterk voor 'derde weg' Saoedi-Arabië: zend Iran geen wapens meer 365,- 375,- 385,- 550, Oudjes te kijk Pensioer Meertem terecht BINNENLAND/BUITENI AND CcidóeSouiant MAANDAG 14 MEI 1984 PAGINAi Buitenlanders tegen paspoortcontroles UTRECHT Circa 125 buitenlandse jonge ren uit Utrecht hebben dit weekeinde met een demonstratieve optocht en het aanbie den van een open brief aan de gemeentepo litie Utrecht geprotesteerd tegen het bekeu ren van buitenlanders die bij politiecontro les hun paspoort niet bij zich hebben. De jongeren eisen dat de politie stopt met deze controles en met de bekeuringen en dat de controlebevoegdheid van de politie op dit gebied wordt afgeschaft. Uit het deze week gepubliceerde jaarverslag 1983 blijkt dat de Utrechtse politie vorig jaar 610 vreemdelin gen heeft aangehouden en vanwege het ont breken van identiteitspapieren naar het bu reau heeft meegenomen. Het totaal aantal uitzettingen bedroeg in 1983 bijna 350, aldus het jaarverslag. Actiegroep bevrijdt dertig proefdieren ZEIST Leden van het Dierenbevrijdingsfront (dat zich tegen de vivisectie keert) hebben in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken bij het TNO Centraal Proefdierenbedrijf in Zeist waar zij dertig honden (Be agles) hebben bevrijd. De honden zijn inmiddels onder gebracht bij gastgezinnen. Volgens de politiewoord voerder hebben de leden van het Dierenbevrijdings front na de actie hun visitekaartje achtergelaten. Het Dierenbevrijdingsfront vindt „dat het zo langzamer hand afgelopen moet zijn met het gruwelijke bestaan van proefdieren". Volgens een woordvoerder troffen zij in een schuur ongeveer duizend honden aan in kooien van 1,5 meter bij 80 centimeter. In elke kooi bevonden zich vier honden. Bovendien bestond de bo dem van de kooien uit draadgaas, waardoor de poten van de dieren verwond zijn geraakt, aldus de woord voerder. Advocaat wil einde aan vooronderzoek Kamer AMSTERDAM De advocaat van de van een miljoenenzwendel verdachte Rienk Kamer heeft eind vorige week de Amsterdamse rechtbank ge vraagd de zaak tegen zijn cliënt te beëindigen. Mr A. Oomen vindt dat de Amsterdamse officier van justitie, mr J. de Bruin, veel te veel tijd neemt voor het gerechtelijk vooronderzoek. De 41-jarige Kamer wordt in Nederland verdacht van oplichting, verduistering en valsheid in ge schrifte. Hij zit sedert november vorig jaar vast in België, in afwachting van zijn uitlevering aan de Verenigde Staten. Kamer is daar in staat van beschuldiging gesteld in verband met dezelfde feiten. Volgens mr. De Bruin is één jaar zeker niet lang in deze ingewikkelde fraudezaak. Het is niet bekend wanneer de Amsterdamse recht bank uitspraak doet. Studenten roepen hulp koningin in MAASTRICHT Studenten in de sociale gezondheidskunde aan de Rijksuniversiteit Limburg in Maastricht voelen zich te kort gedaan. In een brief hebben zij koningin Beatrix te hulp geroepen bij hun streven naar het verkrijgen van een eerste-graads- -onderwijsbevoegdheid in de gezondheids kunde. Toen deze studenten vier jaar gele den met hun studie begonnen, is hun in het vooruitzicht gesteld dat zij na het doctoraal examen een docentenopleiding zouden kun nen volgen. Nu de minister van Onderwijs en Wetenschappen deze mogelijkheid niet wenst te bieden, voelen de betrokkenen zich in ernstige mate gedupeerd. Reden waarom zij de koningin thans hebben gevraagd haar invloed aan te wenden opdat de gewekte verwachtingen alsnog worden ingelost. Brede discussie over inpoldering Markerwaard' DEN HAAG De inpoldering van de Markerwaard is ei 'J! maatschappelijke keuze die vergaande gevolgen heeft. H is daarom van belang dat iedereen over een eventuele i poldering meedenkt in een maatschapplijke discussie. I heeft minister Winsemius (VROM) dit weekeinde in een i dio-uitzending gezegd. De bewindsman bleek erg kritis over de inpoldering. Hij wees erop dat er nu jaarlijks 10.0 ;r ha. landbouwgrond voor maatschappelijke doeleind wordt gebruikt. Door inpoldering (40.000 ha) zou i slechts vier jaar vooruit kunnen. Winsemius stelde vei dat de financiële risico's bij inpoldering aanzienlijk zijn. Minster Smit-Kroes (Verkeer en waterstaat) verklaar eerder voor de inpoldering te zijn omdat daarmee ruin wordt geboden aan de Randstad, Noord-Holland Utrecht. Zij verklaarde verder inpoldering door het drijfsleven niet uit te sluiten. De bedrijven zouden dan o voor eventuele risico's moeten opdraaien. DEN HAAG Premier Lubbers heeft ontkend dat hij ooit de mogelijk heid heeft geopperd dat het besluit over de plaat sing van 48 kruisraketten met twee jaar wordt uitge steld tot 1988. Hij reageer de hiermee op een artikel in het Westduitse blad „Die Zeit", dat vorige week schreef dat Lubbers weer een nieuwe variant had bedacht voor een op lossing van het probleem van de kruisraketten. Vol gens Lubbers is de inhoud van het artikel niet juist en heeft hij niet met jour nalisten van het blad ge sproken. Volgens Die Zeit meent Lub bers dat ons land dit jaar het principebesluit zou kunnen nemen om te plaatsen, waarna de daadwerkelijke plaatsing wordt uitgesteld tot 1988. Of het dan tot stationering komt, wordt afhankelijk gesteld van de houding van de Sovjet-Unie in de tussenliggende periode. Wel heeft Lubbers onlangs een achtergrondgesprek gehad met een ex-directeur van het Institute for Strategie Studies in Londen, Bertram, de naam waarmee ook het artikel in Die Zeit is ondertekend. Tij dens dit gesprek zegt Lubbers, is de door Die Zeit gemelde variant niet naar voren ge bracht, omdat destijds wedr gedacht aan een andere moge lijkheid (de z.g. crisisvariant, volgens welke de raketten pas in tijd van crisis naar Neder land worden overgebracht). De woordvoerder van de CDA-fractie bevestigde gister avond overigens dat de nieu we variant bestaat. Volgens hem is het nog te vroeg om er een oordeel over te kunnen geven. Het voordeel van uit stel van daadwerkelijke plaat sing tot 1988 is volgens de CD A-woord voerder dat er twee jaar meer tijd zal zijn om via onderhandelingen tot kernwapenvermindering te komen. Bovendien zou dan wellicht ook de noodzaak ver vallen om al in deze kabinets periode te gaan bouwen in Woensdrecht, aldus deze woordvoerder. Ook de VVD zegt niet op voorhand „neen". Voor de li beralen is erg belangrijk hoe de NAVO-partners tegen het nieuwe idee aankijken. Het bondgenootschap moet immers toestemming geven voor wijzi ging van het plaatsingsschema. De verwachting is dat de NAVO daar wellicht toe be reid is, als er de garantie te genover staat dat er eventueel in 1988 echt geplaatst wordt. Maar dat laatste is voor het CDA weer bezwaarlijk, omdat daarmee de zaak vast zou lig gen. lokker hoopt op order van Saoediërs RIAD De vliegtuigfa briek Fokker hoopt enkele tientallen F-27-toestellen te kunnen verkopen aan Saoedi-Arabië. Dat land heeft tussen de 20 en 30 toestellen nodig voor transport en grensbewa king. Volgens Fokker-top man Swarttouw, die het afgelopen weekeinde met premier Lubbers en minis ter Van den Broek naar Saoedi-Arabië meereisde, bevinden de besprekingen zich nog in een pril sta dium. Er zijn op dit mo ment nog drie andere vliegtuigfabrikanten die voor de order in aanmer king komen. Volgens Swarttouw is er een be drag van ongeveer één miljard gulden mee ge moeid. Hij verwacht dat de definitieve toezegging nog wel twee jaar op zich zou kunnen laten wach ten. President-directeur Kampman van Holland Signaal Apparaten, die zich ook in het gezelschap van Lubbers en Van den Broek bevond, mikt even eens op opdrachten in het rijke olieland. Zijn bedrijf heeft in het verleden al goede zaken met de Saoe diërs gedaan. RIAD Saoedi-Arabië heeft Nederland gevraagd zijn invloed binnen de Europese Gemeenschap te gebruiken om een einde te maken aan de levering van wapens door Europese landen aan Iran. Dat heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken, die het afgelopen weekeinde samen met premier Lubbers een officieel bezoek bracht aan Saoedi-Arabië, gisteren meegedeeld. Van den Broek had die dag een ruim drie uur durend onder houd met zijn Saoedische ambtgenoot, prins Saul Al Faisal. Volgens Saoedi-Arabië worden er door of via Europese landen „vrij aanzienlijke" hoeveelheden wapens geleverd aan Iran, dat in een slepende oorlog is gewikkeld met Irak. De Saoediërs gaan er van uit dat Iran het land is dat oproepen van de Veiligheids raad tot een staakt het vuren naast zich neer heeft gelegd. Irak is de oorlog begonnen, maar Iran weigert hem te beëindigen, zo is de redenering. Van den Broek noemt dit „een begrijpelijke stellingname" en heeft toegezegd deze zaak in Europees verband aan de orde te stellen. Overigens hebben de Saoediërs Nederland geen verwij ten gemaakt. Ook hebben zij geen Europese landen met naam genoemd. Van den Broek heeft nog eens onderstreept dat Ne derland geen wapens levert aan de strijdende partijen in de Golfoorlog en dat er ook geen sprake is van doorvoer via ons land. Premier Lubbers (r) stelt de Saoedische koning Fahd de leden van de Nederlandse delegatie voor tijdens de ontvangst door de Arabische gastheren. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON In de Amerikaanse pers wordt er sedert enkele dagen van uitgegaan dat plaat sing van 48 kruisraketten in ons land volgens het NAVO-schema niet door zal gaan. Met name de uit spraken die staatssecreta ris Van Houwelingen (De fensie) vorige week in Washington deed, brengt de belangrijkste kranten in de VS tot die slotsom. „Nederlanders niet in staat tb 'plaatsen", schreef de New York Times zaterdag boven een uitvoerig artikel. De krant meldde als vaststaand feit dat de Nederlandse regering heeft geconcludeerd dat plaatsing in ons land vanaf 1986 van alle 48 kruisraketten onmogelijk is. Het blad meent dat staatsse cretaris Van Houwelingen de gedachten weergaf van Defen sie-minister De Ruiter, toen hij vorige week in Washington verklaarde dat „plaatsen zon der meer van 48 raketten" niet kan en dat „de afwijzing door de Amerikaanse regering van andere oplossingen uiterst te leurstellend" is. Eveneens naar aanleiding van Van Houwelingens uitspraken had eind vorige week de Was hington Post al op zijn voorpa gina gemeld: „Nederlanders zullen hun aandeel in raketten afwijzen". Deze krant noemde de verklaringen van de Ne derlandse staatssecretaris „tot dusverre de duidelijkste bepa ling van het Nederlandse standpunt". De New York Times liet giste ren een niet met name ge noemd lid van het CDA zeg gen dat premier Lubbers „wanhopig naar een compro mis zoekt" en dat het zoeken „met de dag wanhopiger wordt". De krant meent dat minister De Ruiter een sleutel rol vervult en dat elk compro mis dat voor hem aanvaard baar is, ook geaccepteerd zal worden door het dozijn CDA- -kamerleden dat tegen het kruisrakettenproject is. Overi gens noemt een anoniem wes ters diplomaat in het krantear tikel minister De Ruiter „een RUITENHEER man die een hoop vragen stelt, maar heel weinig antwoorden geeft". De New York Times bevestigt dat de Amerikaanse regering intussen enige flexibiliteit je gens Nederland wil tonen en niet langer een „alles of niets standpunt" inneemt. Tegelij kertijd herinnert zowel deze krant als de even invloedrijke Washington Post eraan dat Amerika's defensie-minister Weinberger onlangs in Neder land de plaatsing volgens sche ma van alle 48 raketten nog van „vitaal" belang heeft ge noemd. Een en ander weer spiegelt onenigheid terzake tussen het Amerikaans minis terie van buitenlandse zaken en het Pentagon (defensie). Tenslotte leggen beide kranten een verband tussen de proble men in Nederland en het re cente pleidooi van Italiaans premier Craxi om een morato rium af te kondigen op verde re plaatsing van kruis- en Pershingraketten in de vijf daarvoor aangewezen Westeu- ropese landen. Van meet af aan heeft Washington zich be zorgd getoond dat een Neder landse weigering om het be sluit van 1979 uit te voeren het hele vijflandenproject voor 572 raketten in nieuwe politieke Voorstel Winsemius: Milieubelasting voor iedereen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de toekomst zal niet alleen de milieuver vuiler voor de kosten van het schonen opdraaien, maar iede re Nederlandse burger. Op die manier moet het milieubeleid in de toekomst veilig worden gesteld. Dit uitgangspunt staat in een nota die minister Win semius (VROM) binnenkort aan de Kamer zal zenden over de financiering van zijn beleid. Een en ander bleek uit een vraaggesprek met de bewinds man voor de TROS-radio dit weekeinde. Tot nu toe wordt het milieube leid nog opgebracht via heffin gen die voor allerhande soor ten vervuiling bestaan. Al deze heffingen zullen gaan verdwijnen om plaats te ma ken voor een soort „milieube- la9ting".De bewindsman ging ook in op het probleem van de zure regen. Hij stelde dat in ons land vooral de bossen op zandgronden in Utrecht, Gel derland en Noord Brabant zijn aangetast. De zure regen zal volgens de minister, indien nu internationaal maatregelen worden genomen, pas rond de eeuwwisseling enigszins onder controle zijn gebracht. Winse- muis herhaalde nog eens op 1 oktober 1986 loodvrije benzine op vrijwillige basis in ons land te willen invoeren. Dit zou moeten gebeuren samen met enkele andere West-Europese landen waarbij de minister zei te hopen dat ook de rest van de EG zal meegaan. PINKSTERREIZEN 11 juni a.s. 5 DAGEN BERLIJN incl. excursies West- en Oost-Berlijn, Rijksgebouw, Chdrlottenburg 11 juni a.s. 4DAGEN LONDEN incl. excursies Windsor, Canterbury 11 juni a.s. 10 DAGEN MALGRAT, SPANJE Pendelbus verblijf vol pen- 10 juni a.s. 8DAGENGERSAU, ZWITSERLAND incl. excursies Bemer Ober land, Luzern en Gotthard- pas. Inlichtingen en boekingen 070-190882maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur of persoonlijk in onze stads- vestiging Spuistraat 71/ hoek Spui, Den Haag. -J-SUTHOFF PERS Liefhebbers van oude auto's, en dan speciaal van Citroëns, konden zaterdag hun hart ophalen op het Amsterdamse Stadionplein. Daar toonden de ruim honderd Nederlandse equipes, die in juli en augustus gaan deelnemen aan de traction-ralley Parijs-Moskou-Parijs, hun wagens aan het publiek. Australische interesse voor zes Nederlandse onderzeeërs SCHIPHOL Australië heeft belangstelling voor zes Neder landse onderzeeërs, zo heeft staatssecretaris Van Eekelen (Bui tenlandse Zaken) zaterdag op Schiphol gezegd bij zijn terugkeer uit Canberra. Hij heeft de afgelopen dagen de bouw van moge lijk een of twee schepen in Nederland, en van de andere geza menlijk (op Australische werven) besproken met de Australi sche minister van defensie en de minister voor de defensie-in dustrie. In een later stadium zal de Australische marine ook nieuwe fregatten en mijnenjagers nodig hebben, een type sche pen dat eveneens op Nederlandse werven wordt gebouwd. Maar de onderzeeërs zijn het meest urgent. De staatssecretaris verwacht dat de Australische autoriteiten deze zomer een zogenoemde „short list" zullen maken uit de Ne derlandse, Franse, Westduitse en Engelse aanbiedingen, dat wil zeggen de keuze zullen beperken tot twee typen. Een jaar later zou dan de definitieve keuze worden gemaakt. Staatssecretaris Van Eekelen zei vooral te denken aan structure le samenwerking met Australië, niet alleen bij de bouw van ma rineschepen - door Nederland of in coproductie - maar ook bij de logistiek, tussen de Australische en de Nederlandse marine bij de opleiding van personeel, en ten slotte voor de gehele le vensduur van de schepen. Beide Australische ministers lieten blijken een hoge dunk te hebben van de goede samenwerking tussen enerzijds de Nederlandse marine en anderzijds het Ne derlandse bedrijfsleven. „Nederland staat er goed op", zo meen de hij. Stichting 1940-194 AMSTERDAM Stichting 1940-1945 hoi J in afwachting van s resultaten van een nieij onderzoek vooralsn staande dat voor de Spanje wonende Ned lander Guillaume Me tens in 1976 terecht verzetsverklaring is afjj geven. Op grond daarv heeft de Buitengewc Pensioenraad aan Me tens een verzetspensic toegekend. Het bestuur van de sti< ting schrijft dit in brief aan „alle buiten wone gepensioneert van de Stichti 1940-1945". In februari van dit jaar te de Buitengewone Pensio raad bekend dat hij over ni we gegevens beschikte die vraag deden rijzen of Meert rol in het verzet mogelijk dubbelrol is geweest. Die g vens waren onder meer het licht gekomen bij een derzoek van officier van j tie mr P. Brilman, die spe< is belast met de opsporing oorlogsmisdadigers, in zaak-Barbie. Aanleiding voor deze ver ring waren perspublik; waarin twijfel werd uitges ken over de integriteit y Meertens. De gegevens wa< deze publikaties berustten ren volgens het bestuur kend. „In elk geval is er j reden voor sensationele hullingen en beschuldigin Alles wat nu in de pers is publiceerd. had de Stich reeds in 1976 in haar bezit Niettemin is met de Buitei wone Pensioenraad afges| ken dat de stichting de 3 opnieuw zal beoordelen aai hand van „het niet zo vangrijke nieuwe mal aal, dat door ons en later door medewerkers van Brilman is verzameld". Buitengewone Pensioeni zal dan een eindbeslissing ven, aldus het bestuur in brief. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS In een uitge breid interview, gegeven aan het linkse dagblad Li- bération, heeft president Mitterrand zich sterk ge maakt voor een derde weg in de politiek. Hij be vestigde zijn huidige prag matische en liberale koers. Het Franse staats hoofd is voorstander van een gemengde economie, waarin overheid en be drijfsleven krachtig en onafhankelijk zijn en el kaar waar nodig aanvul len. Hij verdedigde die zo genaamde 'derde weg' als een origineel Frans alter natief tussen „de bedrie gerij van het kapitalisme en de valstrik van het col lectivisme". Het gesprek met Libération had eind vorige week plaats ter gelegenheid van de derde verjaardag van Mitterrands verkiezing tot president van Frankrijk in mei 1981. Mitter rand zei trouw te zijn gebleven aan de socialistische ideologie, al waren de middelen om de gestelde doelen te bereiken, veranderd. Het beleid was geë volueerd tot een reële aanpak van de problemen, aldus Te president, die zijn achterban opriep het „wenselijke niet te verwarren met het mogelijke". Mitterrands „derde weg" blijft vooralsnog gekenmerkt door het vorig jaar ingezette sober- heidsbeleid. De strijd tegen de werkloosheid staat daarbij voorop, al mag die strijd geen belemmering zijn voor de noodzakelijke herstructurering en modernisering van de Franse industrie. Het zou heel belangrijk worden beter en vooral meer te produceren op dat de Fransen dan ook meer te verdelen hadden, vond de president. Mitterrand noemde zich met nadruk een linkse president, maar stelde ook een bindende factor te willen zijn voor alle Fransen. Zijn gematigde op stelling komt steeds haakser te staan op de overtuigingen van zijn socialistische partijgenoot en ex-minister van Industrie, Chevènement, die de huidige regeringskoers wil radicalise ren en net als de commu nisten gelooft in de toepas sing van een selectief natio- naal-protectionisme om de cri sis op te lossen. „Er bestaat een linkse stroming, die alles wil verdelen zonder dat men zich om de produktie bekommert. Er is ook een ander links, en daar reken ik mijzelf toe, dat wil produceren om daarna te verdelen", zo beantwoordde Mitterrand die kritiek. De president wees erop ds inflatie sinds 1981, het waarin hij aan de m kwam, was teruggelopen 14 naar 6,5 procent, met volgend jaar een verwacl van 5 procent. Het tekoi de buitenlandse handelsb. was verminderd met 36 jard franc. In 1985 kon evenwicht worden bei mits men vertrouwen ha deze politiek, aldus Mi rand. Hij voegde daar aai dat „voor het eerst sinds jaar" de investeringen m procent waren toegeno De oplopende buitenlé schuld vervulde hem da; tegen met grote zorg. De bewandeling van de weg" kan volgens de pres in Libération ook zonde communisten. Als de 1 unie zichzelf vernietigt, k daar niets aan doen. Ik zo betreuren, maar laat niel denken dat Frankrijk z( communisten onregee is", zei Mitterrand, die baar niet bang is voo waakhond van de comm ten, de militante val CGT. De Franse publieke heeft overigens weinig trouwen in Mitterrands li le politiek. In een recent bliceerd onderzoek oorde procent van de Fransen tief over het economisch leid en staat slechts 24 pi achter de president.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6