fPolitie nog op zoek naar ^schutter Borstvoeding kan garantie tegen voedselallergie zijn Schermutselingen bij slot van actieweek CDA-VVD zijn meerderheid kwijt, PvdA wint elf zetels Pellen op niveau -BINNENLAND QeidóaOowuwt MAANDAG 14 MEI 1984 PAGINA 5 De agenda voor de leden van het Koninklijk Huis is als volgt: 15 mei Koningin Beatrix verricht in Doorn de officiële opening van het nieuwe centrum van de Bond voor Neder landse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers BNMO. Koningin Beatrix woont in de Nieuwe Kerk te Amster dam de openingsavond bij van de „Antillen manifes tatie Amsterdam". Prinses Margriet is aanwe zig bij de jubileumbijeen komst van de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzie ken uit Zeeland en van het door deze vereniging ge stichte psychiatrische zie kenhuis „Vredesrust". In België twee maal zo veel zelfmoorden als in Nederland LEIDEN In België overlijden gemiddeld twee maal zoveel mensen door zelfdoding als in Ne derland. In het zuiden van ons buurland ligt het aan tal gevallen van zelfdo ding het hoogst. Het hoge cijfer neemt af naarmate men noordelijker komt. In Vlaanderen is het aantal mensen dat zichzelf van het leven berooft al wat minder. En in Midden- -Nederland blijkt de nei ging zelf een eind aan het aardse bestaan te maken het geringst. Dit blijkt uit een onderzoek van de Katholieke Universi teit in Leuven. Het werd afge- lop-en week gepresenteerd op een bijeenkomst van de Werk groep Epidemiologisch Onder zoek Nederland (WEON) in Leiden. Artsen en medische deskundigen wisselden daar hun ervaringen uit en spraken over de resultaten van onder zoek naar verschillende ziek teverschijnselen. Een onder zoek van het Instituut Epide miologie in Rotterdam en het Integraal Kankercentrum in Eindhoven wijst bijvoorbeeld uit dat keel- en longkanker en kwaadaardige gezwellen aan borst en darmen betrekkelijk veel voorkomen in Noord-Bra bant en Noord- en Midden- -Limburg. Hetzelfde geldt voor kanker aan blaas en nie ren. Bij vrouwen werd echter veel minder kanker aan keel, longen, blaas en nieren aange troffen dan bij mannen. Daar entegen constateerden de on derzoekers bij vrouwen een betrekkelijk hoog aantal ge vallen van darm- en borstkan ker. FRIEMELS ü'Acfi joh, gocy building fis NIKS VÜOC. HM. IK 8EN BEN SLOME SUL'. WiVAAR Duo bekent dubbele moord in Capelle CAPELLE a/d IJSSEL De twee inwoners van Amster dam van 21 en 19 jaar, die vo rige week donderdag in Ede werden aangehouden, hebben bekend de moorden te hebben gepleegd op de 19-jarige Fati- am Dahri en de 35-jarige Hay- rittinh Turan. De gemeentepo litie van Capelle heeft dat be kendgemaakt. Wegens mede plichtigheid aan de dubbele moord heeft de politie nog vijf mensen aangehouden, onder wie de 20-jarige broer van een van de hoofdverdachten we gens het vervoeren en bewa ren van de geroofde heroïne. In de woning van zijn acht tienjarige vriendin in Den Haag heeft de politie zaterdag 400 gram heroïne en een vuur wapen aangetroffen. Zij is niet gearresteerd. Dahri en Turan kwamen op 31 maart op verzoek van beide hoofdverdachten in Rotterdam heroïne afleveren. De opzet van de verdachten was er ech ter op gericht hen van de he roïne te beroven en hen daar na te vermoorden. Zij schoten Turan in Rotterdam in de auto door het hoofd en lieten zijn lijk in de poldervaart in Schie dam achter. De mannen reden daarna met het meisje naar de sportvelden Couwenhoek in Capelle aan de IJssel. Zij sloe gen haar eerst bewusteloos en schoten haar toen door het hoofd. Haar lijk lieten zij ach ter in de sloot langs de sport velden. Het werd op 12 april ontdekt. Het lijk van Dahri pas vijf dagen later. I„Kinderbescherming moet zich beperken" AMSTERDAM De taak van de Raden voor de Kinderbescher ming kan beperkt worden tot on derzoeksinstantie ten behoeve van de kinderrechter en officier van justitie. Taken als het vorde- dj ren van kinderbeschermingsgel- at den, proces-vertegenwoordiger (9 van minderjarigen en alimenta- Oi tie-inning moeten door andere a< instanties worden overgenomen, yi Dat zegt de Raad voor het Jeug dbeleid in een commentaar op de ■fa nota van staatssecretaris Korte- ai-van Hemel over de Raden voor Djde Kinderbescherming, waarin 'H zij stelt dat daar er geen behoef te is aan structurele vernieu wing. RSV-commissie wil Nelissen weer horen DEN HAAG De RSV-Kamercommissie zal oud-minister Nelissen opnieuw horen. Het ver hoor zal vooral gaan over kennis die Nelissen als minister van economische zaken begin 1971, voor de fusie van Rijn-Schelde en Verolme tot RSV, droeg over verliezen bij Rijn-Schelde. Ne lissen heeft eerder tegenover de Kamercommis sie gesteld niets van die verliezen te hebben ge weten. Later liet de oud-topambtenaar op EZ, Molkenboer, echter voor de Kamercommissie een notitie over die verliezen met aantekeningen van Nelissen zelf zien. De verliezen bij RijnA Schelde zijn van belang gezien de later in de fu sie tot stand gekomen verdeling tussen beide concerns en de afkoop van Verolme persoonlijk. Nelissen zal bij de start van de verhoren over de jaren 1978-1983 van RSV gehoord worden. Die verhoren starten waarschijnlijk 18 juni. Nieuwe aanhouding in ABP-affaire MAASTRICHT De in België woonachtige Neder landse zakenman ir. J. van Z is zaterdag aangehouden in verband met de affaire rond het pensioenfonds ABP. De Maastrichtse offi cier van justitie mr J. Lau- men, die met het onder zoek in de ABP-affaire is belast, heeft dit vanmor gen bevestigd. De naam van Van Z. werd onder andere genoemd door de failliet gegane tennishalle- n-expolitant Poot. Van Z. zou als als tussenpersoon hebben gefungeerd tussen Poot en de vorige week aangehouden ABP-direc- teur Masson. Emigratie is goed voor economie DEN HAAG Emigratie is goed voor de economie. Iedere emigrant levert een vermindering van de overheidsuitgaven op van ongeveer 30.000 gulden over de periode 1984-1995. Dit blijkt uit een onder zoek van het Centraal Planbureau. Voor het berekenen van de econo mische effecten heeft het CPB onder meer gekeken naar het beroep op overheidsvoorzieningen zoals scho len en ziekenhuizen, overheidsinves teringen in bijvoorbeeld woning bouw en wegen, en uitkeringen, huursubsidie en studiebeurzen. Bo vendien is gelet op kapitaalexport, produktieverlies en met de effecten op de werkgelegenheid. Forse tegenwind voor landelijke fietsdag DEN HAAG/LEIDEN De vrij krachtige noordoostelijke wind is er zaterdag mede oorzaak van geweest dat honderdduizend mensen minder dan vorig jaar aan de lande lijke fietsdag hebben deelgenomen. Vorig jaar stapten 317.000 fiets-enthousiastelingen op hun rijwiel. Wat voor de fietsers een handicap bleek, was voor de molens in ons land echter een „geschenk uit de hemel". De landelijke fietsdag viel samen met de na tionale molendag, waartoe de organisatoren fietsroutes langs ongeveer 500 draaiende molens hadden uitgezet. Volgens een woordvoerder van het museum Molen de Valk in Leiden is de wind zeer gunstig ge weest: „Zo'n windkracht, die plaatselijk on geveer zes bedroeg, levert voor het draaien over het algemeen geen problemen op". Ondanks de straffe noordooster kwamen zaterdag toch nog een dikke 200.000 Nederlanders naar de verschillende start punten zoals in Zoetermeer (foto) om deel te nemen aan de landelijke fietsdag. ENQUETE MAURICE DE HOND: (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Als er nu verkiezingen worden ge houden, zouden CDA en VVD samen 72 zetels krij gen, negen minder dan op 't ogenblik. Het CDA ver liest zeven zetels, de VVD twee. De PvdA zou de grote overwinnaar wor den met een winst van elf zetels. D'66 zou van zes naar twee ze tels terugvallen, terwijl de Centrumpartij twee zetels erbij zou krijgen en op drie zou uit komen. Dit is het resultaat van een door Maurice de Hond ge houden verkiezingsenquête in opdracht van de VARA. In vergelijking met de verkie zingen van 1982 zou de VVD van 23,1 naar 21,6 procent gaan, wat een teruggang in ze tels betekent van 36 naar 34. Het CDA zou van 29,3 procent naar 24,3 procent vallen. Van de 45 zetels zouden er dan 38 overblijven. De PvdA zou bij verkiezingen nu van 30,4 procent in 1982 naar 37,3 procent van de stem men stijgen, in zetels van 47 naar 58. De partij zou daarmee een recordaanhang hebben sinds haar oprichting. Schol ten-Dijkman deden niet mee in de enquete. De sterke winst van de PvdA komt vooral voort uit een gro te aanhang onder jongeren, uit oud CDA-stemmers en vanuit de eigen traditionele aanhang die terugkeert. Het CDA ziet veel kiezers weglopen, omdat de mensen niet meer weten wat men aan de partij heeft. Ter gelegenheid van de „open dag" in Lauwersoog is daar zater dag een garnalenpelwedstrijd gehouden tussen leden van de Friese en Groningse gedeputeerde en provinciale staten. Gronin gen won. Staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij nam de gelegenheid te baat enkele (gepelde) garnalen te keuren. ROERIG CONGRES CENTRUMPARTIJ ei 'dBOEKEL De rijkspoli- '"tie Den Bosch is nog J steeds op zoek naar de in zittenden van een bestel- io busje, die worden ver dacht van het beschieten van een bus met aanhan gers van de Centrumpar tij, zaterdagavond in de ibuurt van Den Bosch. Het ^pistoolschot dat onderweg 3jwerd afgevuurd, verbrij zelde een zijruit van de bus en verwondde een van de inzittenden licht. Volgens de rijkspolitie Den Bosch wordt het on derzoek bemoeilijkt, door- ^dat geen van de inzitten den van passagiersbus heeft gezien vanuit welke auto onderweg is gescho ten. De inzittenden van het bestel busje worden verdacht omdat zij de bus van de Centrumpar tij, vóórdat het schot viel, al rijdend met verf hadden be smeurd. De politie heeft het bestelbusje bij een verhuurbe drijf in Amsterdam kunnen achterhalen. De bus bracht bezoekers naar huis van een congres dat de Centrumpartij zaterdag in een restaurant in Boekei had ge houden. In de namiddag kwam het tot een heftige con frontatie tussen de circa drie honderd congresgangers en WAGENINGEN Om te voorkomen dat zuigelin gen sterk afwijzend gaan reageren op eiwitten in niet-menselijke voedings middelen (vooral koe melk, soms ook kippe-ei- witten) verdient het ster ke aanbeveling, tot zeker vier maanden na de ge boorte het kind uitslui tend met moedermelk te voeden. Pas na vier a zes maanden kan het kind dan in contact worden ge bracht met koemelk en andere eiwithoudende voedingsmiddelen. Aller gieën en aanverwante af wijkingen blijken op late re leeftijd vaak meer voor te komen bij mensen, die de eerste vier maanden na hun geboorte geen-of wei nig borstvoeding hebben gekregen. Dat zei zaterdag prof.dr.E Eg- germont uit Leuven tijdens een studiedag in Wageningen over Voedselallergie en voed- selintolerantie. Eggermont is verbonden aan de afdeling kindergeneeskunde van het Academisch Ziekenhuis in Leuven. Zijn pleidooi voor de moedermelk gold in feite alle pasgeboren kinderen. Met de moedermelk krijgen de kinde ren namelijk stoffen binnen, die zorgen voor een goed evenwicht tussen enerzijds af weer van bedreigende stoffen die het lichaam binnenkomen en anderzijds het accepteren van niet-bedreigende stoffen, zoals die in voedsel en in de lucht voorkomen. Twee op de honderd In de praktijk blijken onge veer 2 van de 100 babies sterk afwijzend te reageren op koe melk. Ze vertonen braaknei gingen, verliezen bloed via de ontlasting en krijgen groeis toornissen. In principe is de remedie eenvoudig:vermijd alle contact van deze kinderen met koemelk en met produk- ten waarin koemelkeiwitten zijn verwerkt. De zogende moeder van een zo reagerend kind dient zelf ook geen koe melk of melkeiwithoudende produkten te consumeren. In de praktijk valt het echter niet mee, een kind met koe- melkintolerantie (ten onrechte wordt doorgaans gesproken van allergie, hoewel de ver schijnselen er sterk mee over eenkomen) vrij te houden van contact met koemelk en pro dukten, waarin koemelkeiwit ten zijn verwerkt. „Niet zelden wordt in de kraamklinieken al clandestien koemelk aan de kinderen toegediend, wanneer de indruk bestaat dat de moe der te weinig natuurlijke voe ding produceert", aldus pro- f.Eggermont. Erfelijke aanleg Hij noemde naast de afwezig heid van borstvoeding nog en kele „voorbeschikkende fakto- ren" van koemelkintolerantie: erfelijke aanleg voor astma en aanverwante kwalen, infec tueuze diarree, immuun-defec- ten in het lichaam, ondervoe ding, mongolisme. Zeker wan neer een of meer dergelijke faktoren aanwezig zijn, ver dient het aanbeveling min stens vier maanden na de ge boorte uitsluitend met moeder melk te voeden. Mevrouw M. Geerlings-Schrij- nemakers, dieëtist in het Maastrichtse ziekenhuis St.An- nadal, maakte duidelijk dat het in de praktijk niet altijd gemakkelijk is kinderen met koemelkintolerantie af te hou den van het consumeren van koemelk en daarvan afgeleide produkten. „Soms moet alles dat melkeiwit bevat, het huis uit, iets dat erg lastig kan zijn voor de overige gezinsleden. Ongelukjes zijn niet altijd te vermijden: het koekje op de rand van de tafel, de gulle grootouders die zijn kleinkind zo graag iets willen toestoppen, het bakje melk voor de poes In heel veel produkten, waar in men dat niet zou verwach ten, zitten bovendien koemel keiwitten. Mevrouw Geerlings noemde een paar voorbeelden: veel soorten geitekaas, melk- vrij brood (in de bakverbeter- produkten, die aan het deeg worden toegevoegd), in kant en-klaar maaltijden, sauzen, soepen, nagerechten, chocola de, snoepjes. Minister: geen twijfel over spreiding WOENSDRECHT Tij dens de demonstratie bij de basis Woensdrecht, waarbij actievoerders pro beerden op het terrein van de vliegbasis te ko men, is het zaterdagmid dag tot een vechtpartij tussen bewakingsperso neel en demonstranten gekomen. Daarbij is een vrouwelijke demonstrant gewond geraakt. Zij is naar een ziekenhuis in Bergen op Zoom overge bracht. Volgens een woordvoerder van de basis drong aan het eind van de middag aan de noordoost-zijde van de vlieg basis een groep van zes tot acht demonstranten de basis binnen. Toen de groep door bewakingspersoneel buiten het terrein werd gezet, kwam het tot een handgemeen. De com mandant van het bewakings peloton werd bij de keel gegre pen en een demonstrante werd met de wapenstok geraakt. Buiten het terrein van de basis zakte zij in elkaar. Een militai re arts achtte opname in een ziekenhuis noodzakelijk. Ook in Assen viel een gewon de. Bij een demonstratieve op tocht op de laatste dag van de actieweek tegen kruisraketten kwam het tot een schermutse ling tussen een automobilist en demonstranten. De automobi- Bij het Congres van de Centrumpartij in het Brabantse Boekei kwam het zaterdag tot ongeregeldheden. Op de foto komen con gresgangers gewapend met stoelen het gebouw uitstormen. enkele tientallen tegenstan ders van de CP. Congresgan gers stormden met stoelpoten gewapend naar buiten nadat de demonstranten een rook bom naar binnen hadden ge gooid. Voordat de politie beide partijen scheidde, werd een in woner uit Nijmegen met een stoelpoot een hersenschudding geslagen. De man kon echter al na korte tijd uit het zieken huis ontslagen worden. Naderhand werd de bus met aanhangers van de CP door verscheidene auto's gevolgd. De politie heeft de identiteit van één van de eigenaren wer ten te achterhalen, maar de man kon nog niet worden ge hoord. De tegendemonstratie was ge organiseerd door het Anti Fas cisme Comité Den Bosch. Vol gens een woordvoerster waren de demonstranten afkomstig uit kringen van het Bossche Komité Kruisraketten Nee, de Anne Frank Stichting, de meldkamer van AFFRA in Amsterdam en het Fascisme Onderzoek Collectief. Burgemeester J. Pompen van het 8500 inwoners tellende Boekei heeft geen aanleiding gezien de bijeenkomst van de Centrumpartij, die pas zater dagochtend werd aangemeld, af te gelasten. „Toen bekend werd dat die vergadering zou plaatshebben is in overleg met de politie besloten om extra surveillance in te zetten. Ik zou niet weten op grond waar van ik een dergelijke bijeen komst tevoren zou hebben kunnen verbieden", liet hij za terdagavond weten. DEN HAAG „Ik heb er geen enkele twijfel over dat de operatie doorgaat. Ik spreek namens het Kabinet". Dit heeft minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) dit weekeinde voor de VARA-ra- dio gezegd over de spreiding van 3000 PTT'ers van de Cen trale Directie in Den Haag naar Groningen. „De verhui zing gaat door", aldus de mi nister, maar zij gaf geen harde garantie dat alle 3000 PTT'ers in Groningen terecht komen. Zo wees zij erop dat de Kamer in een recent Kamerdebat niet alleen had geëist dat er 250 miljoen voor de spreiding zou komen, maar ook dat de top zou overgaan, de spreiding voor 1990 rond zou zijn en er 3000 banen zouden komen. „Die 3000 banen was de derde voorwaarde", aldus de minis ter. De nieuw benoemde Com missaris van de Koningin in Zuid Holland, de PvdA'er Pa- tijn, heeft dit weekeinde te kennen gegeven de spreiding van de PTT als een politiek feit te accepteren. MAAK IN ÉÉN DAG UW KOSTBARE TAPIJT WEER VEILIG list probeerde zich een weg te banen door de drukte, toen drie demonstranten op de mo torkap van zijn auto gingen zitten. De man gaf gas, waar door het drietal op de grond viel. Een vrouw die slecht ter been was en niet snel genoeg weg kon springen werd ver volgens aangereden. Zij is naar een ziekenhuis vervoerd. De automobilist is later aangehou den. Volgens de voorzitter van het Komitee Kruisraketten Nee is de opzet van de actieweek ge slaagd. Sienie Strikwerda zei in Amsterdam dat het draag vlak van het verzet is ver breed. Veel nieuwe groepen hebben hun gezicht laten zien, aldus mevr. Strikwerda. Een actievoerder die bij Woensdrecht een versperring wil door knippen, wordt gearresteerd. Waar uw ilofzuiger faall tegen vaslgekoekt vuil en vlekken, zegeviert de Pallhe Tapijt Reiniger. Met deze tapijtreiniger maakt u in één dag uw tapijt en vloerkleed weer schoon en fris. De veiligste manier om thuis uw kostbare tapijt snel en goed te reinigen is de Palthe Tapijt Reiniger. Nu elke dag te huur bij uw reiniqinqsspecialist ^PALTHE stomerij Leiden: Breestraat 128 Depót: Hoge Rijndijk 182

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5