ïerste programma's Dmroep Rijnland jf an redelijke kwaliteit PJI Jfflir3! 'oenemend aantal lulpvragen JAC Matige belangstelling voor vredesdemonstratie Afgewezen sollicitante daagt gemeente voor de rechter EIDEN CcicUe Somant MAANDAG 14 MEI 1984 PAGINA 3 J lans Dulfer lestolen EIDEN De bekende Neder- ndse saxofonist Hans Dulfer in de nacht van vrijdag op terdag voor ruim 5000 gulden stolen. Vanuit zijn auto, die n het Rapenburg geparkeerd jnd, werd een zender met tvanger voor een microfoon, n mondstuk voor een saxo- on en enkele schakelpedalen stolen. Tevens werden zijn tosleuteltjes ontvreemd. Ver- oed wordt dat deze sleuteltjes zijn jas zijn gehaald toen ïlfer optrad in de jongerenso- i ijteit Augustinus. Gevallen fietser mishandelt man LEIDEN Een 20-jarige Leidse mi litair is in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks 12 uur in elkaar geslagen door een Leidse fietser. De militiar werd met gebroken neus en enkele afgebroken tanden op de Breestraat aangetroffen. Uit getui genverklaringen bleek dat de mili tair een fietser omver had gelopen en daarna gewoon was doorgelopen zonder zich om de op de grond lig gende jongen te bekommeren. Woe dend over dit botte gedrag ging de fietser naderhand achter de militair aan om hem een lesje te leren. De militair is naar het Elisabeth zieken huis overgebracht. Leidenaar redt vrouw van verdrinkingsdood LEIDEN Een alerte Leidenaar, die aan de Oude Rijn woont, heeft zaterdagmiddag een 53-jarige Leid se vrouw het leven gered. De vrouw liep met haar boodschap pentas langs de waterkant en kreeg toen een aanval van epilep sie. Zij belandde daarbij in het wa ter. Vanuit zijn raam zag de Leide naar dit gebeuren, rende naar bui ten en dook achter de vrouw aan. De vrouw is daarna nog even voor onderzoek overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Open huis Lakenhal kenhal aan de Oude Singel houdt op 18 mei voor de zevende maal open huis. Het museum is dan van 10 tot 17 uur geopend; de toegang is gratis. De gehele dag worden rondleidingen ge houden langs de vaste collectie, de bibliotheek, de werkplaats van de fotograaf en het schilde rijendepót. In de filmzaal wordt van Bert Haan stra 'Rembrandt, schilder van de mens' ver toond. Tevens kan men de tentoonstellingen met beelden van Maja van Hall en 'Schilderijen zoeken sponsors' bezoekers Bromfietser breekt sleutelbeen LEIDEN Een 17-jarige bromfietser uit Lei den is zaterdagmiddag op de kruising Smaragd laan/Saffierstraat gewond geraakt, toen hij geen voorrang verleende aan een naderende automobilist. De jongen is met een gebroken sleutelbeen overgebracht naar het Academisch ziekenhuis. Ravage op Leidseweg VOORSCHOTEN Een 37- iarige dronken Leidse auto bestuurder richtte in de nacht van zaterdag op zondag een ware ravage aan op de Leidseweg in Voorschoten. Op die straat verloor hij om half één de macht over het stuur. Eerst botste hij tegen een geparkeerd staande wa gen die de sloot inschoof. Volgende botsing was met een lantaarnpaal, waarna een tweede auto werd geschampt. De Leidenaar moest met een hoofdwond naar het AZL worden overgebracht. Na de hechting van de wond werd de man naar het bureau overgebracht. IDEN Omroep Rijn- ezid is op de eerste uit- suiddag al direct met eni- ra tegenslag geconfron- rd. Door een misver- nd tussen het bestuur de omroep en de >elexploitant Casema rd het radioprogramma V(erdagavond niet, zoals ae bedoeling was, via het e kanaal TV5 uitgezon- d i, maar was het alleen n( de FM-band te beluis- en. Afgezien daarvan ld liepen de eerste uitzen- «e, gen van Omroep Rijn- d zonder problemen, pij radio- en tv-program- 's waren zowel tech- ^ch als inhoudelijk van de i redelijke kwaliteit. De ki "sverse omroepvereni- g kon zaterdag ruim Ijajintig nieuwe leden no- j en en kreeg volgens .przitter J. Walenkamp ter positieve reacties gilde hele regio. bestuur van Omroep Tand had volgens Walen- kp voor zaterdagavond zendmachtiging van tien kaalf uur gekregen. Het i de bedoeling dat zowel tv- als het radio-pro- nma via het kanaal TV5 zouden worden uitgezonden. Het radio-programma zou daarnaast ook nog via de ether (FM-band) worden verspreid. Toch deed een werknemer van Casema de kabel zaterdagavond na de tv-uitzending om elf uur „op slot". Hij verkeerde in de veronderstelling dat Rijnland een zendmachtiging voor maar één uur had. Walen kamp zegt niet zo zwaar aan deze vergissing te tillen. „Misschien hadden we wat meer kopietjes van de mach tigingsteksten moeten ver spreiden. Die werknemer van Casema heeft zaterdag avond ongetwijfeld te goeder trouw gehandeld", aldus Wa lenkamp. De eerste uitzending, ter ere van het tienjarig bestaan van de Stichting Kabel Meren- wijk, was zaterdagmiddag al leen in de Merenwijk te ont vangen. Het tv-programma werd van twee tot drie uur uitgezonden, het radiopro gramma van drie tot vier. Zaterdagavond werden deze programma's herhaald en kon de hele Leidse regio meegenieten. De uitzending van het tv-programma op het kanaal TV5 (van tien tot elf uur) verliep zonder pro blemen, maar met het radio- gedeelte (van elf tot twaalf) liep het dus gedeeltelijk mis. Rijnland wilde het radio-pro gramma graag via de tv-ka- bel distribueren, zodat de tv- kijkers ook dit programma zouden horen. Maar volgens Walenkamp heeft het radio programma toch veel luiste raars getrokken. Het televisieprogramma be gon met de geschiedenis van de kabeltelevisie in de Me renwijk. Vervolgens legde Leids wethouder J. Fase (economische zaken uit dat een regionale omroep niet met amateurs kan blijven werken. De wethouder zei niets te voelen voor een ta riefsverhoging wanneer om roep Rijnland op de kabel zou gaan uitzenden. „Er zijn veel mensen die Nederland I en II al voldoende vinden", merkte de wethouder op. Zij toonde zich een voorstander van lokale reclame. Zwak In het volgende onderwerp werd het maken van een ra dio-programma (leuk) uit de doeken gedaan. Het nieuws gedeelte belichtte zaken als de nieuwbouw van het Leids politiebureau, de bestrijding van de drugshandel, het Gat van Lagendijk in Valken burg, Oud Poelgeest in Oegstgeest en de opening Het radio-programma is in de lucht. van het Katwijks museum. Dit nieuwsprogramma was een zwak onderdeel, met de presentatoren veel te vaak in beeld leek het teveel op een radioprogramma. Om te la ten zien dat het ook mogelijk is om actueel te zijn, werden beelden getoond van de bal lonnenwedstrijd in de Me renwijk. Deze wedstrijd werd zaterdagochtend ge houden. Het onderdeel cultuur liet fraaie opnamen zien van Mo len de Valk, De Lakenhal, 't Huys Dever en (alweer) het Katwijks museum. Dit was zonder meer het meest saaie en oubollige gedeelte van het televisieprogramma. Tech nisch was het allemaal goed verzorgd; er waren mooie opnamen te zien en het ge luid was uitstekend. Kortom, het programma had wat meer vaart kunnen gebrui ken. Dat gold ook voor het gedeelte over het corso. Een leuk item, maar het duurde wat te lang. In het sport- blok, met de wedstrijd Rijns- burgse Boys - Spakenburg ep onderwaterhockey, zat daar entegen wel vaart. In het radioprogramma, dat beter liep dan het tv-pro gramma, stond, de actualiteit voorop. Zo waren er inter viewtjes met Schelto Patijn, de nieuwe commissaris van de koningin in Zuid-Holland en mevrouw Fallaux van de PvdA over de vredesweek. Er was een agenda, politie- vertegenwoordiger D. Gra- veland vertelde het een en ander over fietsendiefstal en er werd, net als in het tv- programma, aandacht aan het corso besteed. Voorts was er nog een item over school examens. De onderwerpen werden afgewisseld met mu ziek. De geluidskwaliteit van het programma, dat maar moeilijk was te vinden op de FM-band, liet af en toe te wensen over. Eindredacteur P. Maessen liet gisteren weten dat hij te vreden was met het resul taat' dat met beperkte mid delen tot stand is gekomen. „Het heeft bijna niets ge kost", aldus Maessen. Hij zei dat is aangetoond dat er in de Leidse regio voldoende talent is om goede radio- en tv-programma's te maken. „Nu moet de basis worden verbreed". Ook voorzitter Walenkamp was een tevre den man. Hij sprak van „fan tastische programma's". KEES VAN HERPEN Bestrijdingsmiddelen In Verbum Dei aan de Plantage wordt morgenavond een discussiebijeenkomst gehouden over het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de Derde Wereld. De bij eenkomst begint om acht uur. Jan v.d. Waerdt (van Pesticides Action Network) zal een inleiding houden. Postzegelvrienden De Leidse postzegelvereniging De Postzegelvrienden houdt vanavond de maandelijkse ruil-, contact- en veilingavond in de kantine van HCG aan de Vijf Meilaan. De zaal gaat om zeven uur open. Sport en spel In Jongerencentrum Stats aan de Haarlemmerstraat 73 wordt in het kader van „Sport en Spel" een aantal acti viteiten gehouden. Op woensdag 16 mei wordt een film over Chinees worstelen vertoond, op donderdag 17 mei wordt een vierkamp gehouden en op vrijdag 18 mei worden er allerlei Marokkaanse spelletjes gespeeld. Belangstellenden kunnen van drie tot vijf uur 's mid dags bij Stats terecht. Directe uitzending Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de radio- en televisiedienst van het Academisch Ziekenhuis „De Vrije Lijn" wordt zaterdag 19 mei van 10.00 tot 17.00 uur een directe uitzending verzorgd voor radio en televisie binnen het ziekenhuis. Deze uitzending vindt plaats vanuit de aula van gebouw 50 van het ziekenhuis. Rommelmarkt De Leidse handbalvereniging Saturnus houdt zaterdag 19 mei een rommelmarkt op het veld van de vereni ging aan de Boshuizerlaan. De opbrengst is voor de vereniging bestemd. Bij slecht weer wordt het festijn een week uitgesteld. Leerhuis Jan ter Laak. bestuurslid van het IKV, spreekt zondag 20 mei in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg 15 over de bijbel en kruisraketten. Zondag 27 mei spreekt prof. dr. B. Goudzwaard over hetzelfde onderwerp. Beide bijeen komsten worden gehouden in het kader van het zoge naamde „Leerhuis" van de kerk en beginnen om vier uur. Pianoconcert De Nederlandse pianist Jacob Bogaart treedt maandag 21 mei op in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. Op het programma staan werken van Schafer, Fauré, De bussy en Moussorgsky. Het concert begint om kwart over acht. Kaarten zijn te koop bij K&O, telefoonnum mer 141141. ADVERTENTIE- Rectificatie gemeente Leiden. In de gemeente advertentie van vrijdag j.l. staat de volgende gemeenteraadsvergadering aangekondigd taor maandag 15 mei dit moet zijn dinsdag 15 mei. DEN Het aantal vragen bij het Jonge- Advies Centrum £r|C) is het afgelopen jaar t toegenomen. In 1983 :nJimen 333 jongeren hulp naar de instel- Het aantal vrouwelij- [hulpvragers bleek net in 1982 weer groter het aantal manlijke •vragers. ieeste jongeren die een p op het JAC doen zijn in de 15 en 25 jaar oud en voornamelijk scholieren. het algemeen houdt het niet langer dan een week anjtakt met een bezoeker, een enkele bezoeker It langer dan vier maan- |kontakt met het JAC. Van •ngeren die het JAC be ien, komt een flink deel Ie omliggende gemeenten Ie voornaamste reden om vmJAC op te zoeken is het "lopen van huis. Andere uldig voorkomende hulp- in zijn die in verband met 'esting en relatieproble- blijkt uit het jaarverslag f 1983 van het Jongeren (ies Centrum in Leidén. JAC kreeg het afgelopen van de gemeente 10.300 in subsidie. Van het Julia- ids kreeg het centrum gulden voor de aanschaf 3^ieen archiefkast. Deze sub- 9.oe is volgens het jaarverslag ®;3einig en men heeft in 1983 2>»ook meer uitgegeven dan J-Jpngen was. Maar dit was aiejdijk omdat in voorgaande een kleine reserve was 5;2bouwd. Voor 1984 heeft 3i#JAC een kostendekkende j Joting ingediend van 22.500 -'jen. Omdat een deel van 2-ahulpvragen afkomstig is jongeren buiten de ge- ajnte Leiden wordt overwo gen ook die gemeenten mee te laten betalen aan de subsidie voor het JAC. Inmiddels is hierover een overleg gestart met verschillende gemeenten. Een probleem waarvoor het JAC zich geplaatst ziet is, dat van haar eigen huisvesting. In verband met de renovatie van het Boerhaavecomplex moet het JAC, dat nu een in een deel van dit complex is gehuis vest, naar een andere ruimte omzien. Ook hierover zijn on derhandelingen gaande met de gemeente. Uit het jaarverslag blijkt dat het JAC zich op velerlei ter reinen in de maatschappij be zig houdt en niet alleen jonge ren onderdak biedt die van huis zijn weggelopen, hetgeen nogal eens wordt veronder steld. Zo houdt het JAC regel matig overleg met de gemeen telijke Sociale Dienst, het Jeugd Welzijns Overleg van Leiden en Omstreken, de Poli tie, het Wegloophuis, het Cen trum Onderdak, de groep Vrouwen Tegen Sexueel Ge weld (door deze samenwer king kwam vorig jaar een fol der tot stand met het doel slachtoffers van sexueel ge weld beter voor te lichten), Buitenlandse Jongeren en het Landelijk Overleg Meiden Te lefoon. Naar aanleiding van het steeds terug keren van problemen rond de huisvesting voor jongeren heeft het JAC het initiatief genomen om een non-profit kamerbureau op te richten. Dit bureau onder de naam STIK functioneert in middels zelfstandig en is een stichting geworden. Verder is in samenwerking met een lan delijke vereniging een incest- praatgroep gestart voor meisjes en werd door bemiddeling van onder andere het JAC de we glopersuitkering weer in het leven geroepen. SLOTMANIFESTATIE TREKT 2000 DEELNEMERS LEIDEN De Leidse re gio is zaterdag niet mas saal uitgelopen om de vre desweek te besluiten. De slotmanifestatie trok een kleine 2000 demonstran ten uit Leiden en omge ving. De organisatoren spraken desondanks toch van een succes. „We had den op 1000 deelnemers gerekend", zo luidde de verklaring voor deze te vredenheid. De manifesta tie, die bestond uit bijeen komsten bij het Stadhuis, het Pesthuys en de De Burcht en een demonstra tieve optocht door de stad, verliep zonder problemen. De manifestatie begon op het Stadhuisplein waar Thomas van Duin van het platform Kruisraketten Nee, Toos Fal laux van de Leidse PvdA en het D'66-kamerlid mevrouw Wessel-Tuinstra de demon stranten, die veelal met de fiets naar Leiden waren toege komen, toespraken. Mevrouw Fallaux sprak onder meer de hoop uit dat de discussie over Leiden als kernwapenvrije ge meente weer op gang kan worden gebracht. Mevrouw Wessel-Tuinstra zei dat het kabinet in paniek begint te ra ken en de ene na de andere crisisvariant verzint. De met veel spandoeken en kartonnen kruisraketten be wapende demonstranten trok ken daarop richting Pesthuys, het voormalige legermuseum. De langgerekte optocht werd aangevoerd door de raadsle- IPf WêÊèmrn Kruisraketten werden bij het voormalige legermuseum geplaatst. d?n H. de la Mar (PSP), W. van der Pluijm, H. van Don gen, C. Fallaux, R. Plasterk, J. Boot (allen PvdA) en me vrouw Wessel-Tuinstra. De stoet trok via de route Aal markt, Boommarkt, Prinsesse- kade, Steenstraat, Morssingel en Plesmanlaan naar het voor malige Legermuseum. In de stad ontstonden files, maar tot grote verkeersopstoppingen kwam het niet. Zodra de tocht voorbij was getrokken, kwam het verkeer weer zonder veel moeilijkheden in beweging. De politie meldde gisteren dat de demonstratie probleemloos is verlopen. Bij het Pesthuys (het voorma lige legermuseum) werd een act tegen de kruisraketten op gevoerd. De demonstranten konden er ook hun zelfge maakte kruisraketten kwijt. Zo'n vijftien kartonnen raket ten werden voor de ingang van het Pesthuys neergezet. Na deze act trokken de de monstranten richting De Burcht waar de slotmanifesta tie werd gehouden. Deze werd bijgewoond door enkele hon derden toeschouwers, de mees te deelnemers vonden het na •de demonstratieve tocht welle tjes en gingen op huis aan of de stad in. In de Burcht voer de de historicus Dick de Boer het woord en traden Maarten Witkam, de acrobatiekroep Lazerus en de Leidse Sleutel gaten op. Vooral het optreden van de acrobaten was de moei te waard. Zij lieten onder meer zien hoe men, met het oog op Woensdrecht, het beste een (acrobatische) menselijke blokkade kan maken. Demonstranten op het Stadhuisplein. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Stephanie Maria Alida dv. J. H. Gertenaar en W. C. A. M. Witteman. Michael zv. W. L. van der Wel en A. Kop. Ngocchèu dv. B. Le Thl Deepak zv. R. Ramharakh en C. G. Khoenkoen. Cornells Dirk z.v. C. D. Kromhout en L. Leeuwenburg. Lyanne Maria dv. E. L. A. Flikken- schild en M. de Boer. Willem Frederik zv. W. F. van Es en C. Stikkelorum. Cornells zv. J. H. Steeenbeek en A. K. Kraijenoord Cornells Dirk zv. A. J. Vi- anen en A. M. Leeuwenburg. Gllgorija zv J. Popovic en T. Veleva. Nienke dv. D. J. Bruin en C. S Beek. Selma dv. R. Wolting en A. Heruer. Kevin zv. B. A. de Roo en J. van Es. David Cor nells Marinus zv. M. Marijt en A. Ma- rijnus. Elisabeth Louise Danielle dv. A. M. Bavelaar en E. J. Kleijn. Benja min George zv. J. Crama. Lambert zv. A. F. J. E. Kleinjans en M. Penning. Marthe dv. F. M. Mooijekind en H. A. M. Mol. Mariska Geertruida Elizabeth dv. J. Kok en A. C. Rusman. Koen Pieter Robert zv. B. G. O. Bartels en H. L. Winkster. Patrick Jeroen zv. J. A. de Koster en J. M. A. van der Luit. Hedy Hendrika Cornelia dv. E. M. Brugman. Roy zv. J. W. E. van Daim en J. Duiker. Overleden: A. L. Doornheim. geb. 28- 1-1911 man. A. A. Langeveld, geb. 16-1-1901 man. A. M. Zonneveld, geb. 11-9-1914 vrl. E. J. van Arkel. geb. 21-6-1919 man. J H. Munnik. geb. 19-5-1910 man. J C. de Vos. geb. 12-6-1910 man. K. Lemsom. geb. 12-9-1923 vrl. echtg. van W. van der Bijl. J. H. Peter. geb. 12-9-1930 man. J. C. de Jong. geb. 9-12-1914 vrl. geh. gew. met W. Tol. C. C. van Ingen. geb. 22-3-1908 man. P. Glas bergen. geb. 21-5-1909 man. C. Jon ker. geb. 13-9-1908 man. H. G. den Duik, geb. 22-1-1963 vrl. M. A J. van Smoorenburg, geb. 14-9-1973 vrl. J.van Steenbergen, geb 14-2-1902 vrl. geh. gew. met L. M. W. Zeegers. Gehuwd: C. Verschuren en C. P. Ber gers. P. J. Planjer en P Roest. H. P. van den Oord en J. H. M Vrouwen- velder. R.. Zeilstra en C. J. Geus. M. J. van Putten en C. M. M van elzen. FUNCTIE YAN RECTRIX STEDELIJK GYMNASIUM LEIDEN De Amster damse lerares klassieke talen E. Dool heeft een kort geding aangespannen tegen de gemeente Leiden om af te dwingen dat zij alsnog wordt voorgedra gen als kandidaat voor de functie van rectrix aan het Stedelijk Gymnasium in Leiden. Zij claimt dat de gemeente, door haar sollicitatie af te wijzen, handelt in strijd met de Wet Gelijke Behandeling Mannen en Vrouwen. Het geding heeft vanochtend gediend voor de president van de rechtbank in Den Haag. De gemeenteraad moet mor genavond beslissen over de voordracht vari de heer O.P.J. Ro£fs als rector van het stede lijk gymnasium. Hij is de enige kandidaat die door wethouder J. Peters (onderwijs) naar vo ren is geschoven. Mevrouw Dool beroept zich op het feit dat de advertentie waarop zij heeft gereageerd, duidelijk vermeldde dat vrou welijke sollicitanten de voor keur zouden genieten. Boven dien meent zij dat de gemeente onzorgvuldig heeft gehandeld, door haar toezeggingen te doe», die later weer zijn inge trokken. Zo werd haar op 6 april per brief meegedeeld dat zij als kandidaat zou worden voorgedragen. Op 17 april volgde echter een mededeling dat zij alsnog was afgewezen. Volgens de gemeente is er sprake van een ambtelijke fout. De brief had nooit mogen worden verstuurd, maar later is die fout hersteld. De ge meente zegt mevrouw Dool di verse brieven te hebben ge stuurd waarin duidelijk wordt gemaakt zij niet op de voor dracht zou worden geplaatst. Als reden voor de afwijzing van mevrouw Dool werd op gegeven dat de inspraakcom missie van de school haar als „onbenoembaar" had gekwali ficeerd, omdat zij niet vol doende deskundig zou zijn. Mevrouw Dool is momenteel conrectrix aan het Barlaeus Gymnasium in Amsterdam, maar volgens de commissie be perkt die functie zich tot het bestieren van de absentenad ministratie, zodat zij geacht moet worden onvoldoende er varing te hebben. Volgens haar raadsvrouwe mr. W. Ap- pelo, wringt de commissie zich echter alleen maar in bochten om onder de belofte in de ad vertentie uit te komen. Zij eist dat de rechter B en W van Leiden gelast haar cliënte als enige kandidaat voor te dra gen aan de gemeenteraad.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3