Onvermoeibare paus wil ook bezoek aan Moskou en Peking Alle lucht voor Sky maar abonnee-tv in ademnood Sterfdag Sint-Servatius (384) plechtig herdacht J eugd werkplan l voor Lubbers een geschenk uit de hemel 83 KORTE METTEN Vrouwen meer dan mannen geschikt voor priester HET GROTE GAT IN DE MEDIANOTA weer ACHTERGROND CcidócSoivumt MAANDAG 14 MEI 1984 PAGINA Paus Johannes Paulus II sluit een bezoek aan Moskou of Peking niet uit. „In de plannen van de Voorzienigheid is al les mogelijk", zei de paus tot enkele journalisten die met hem terugreis den uit Thailand. „De Russen zijn Slaven zoals wij, Polen. Ik ken hun taal, ik kan met hen pra ten". Wat China betreft, zei de paus: „Met enkele bisschoppen daar heb ik goede betrekkingen, met anderen die behoren tot de patriottische kerk, be staat er een ecclesiolo- gisch probleem". In tegenstelling tot wat tot nog toe gebruikelijk was, heeft de paus zijn eerste openbare optreden na een reis, de Angelus-toespraak van zondagmiddag, niet aan gegrepen om bij de zojuist af gesloten reis naar het Verre Oosten stil te staan. „Ik kom daar nog op terug. Voorlopig wil ik de burgerlijke autori teiten, de bisschoppen, de priesters, de religieuzen en alle dierbare bevolkingen van Korea, Papoea-Nieuw- -Guinea, de Salomons Eilan den en Thailand bedanken voor de beleefdheid, liefde en geloof die zij mij herhaalde lijk gedurende deze pastorale en missionaire reis hebben betoond". Verwacht wordt, dat de paus zijn eerste open bare audiëntie, die van woensdag, zal gebruiken voor een „verantwoording" van zijn Aziatische reis. De paus keerde zaterdagoch tend in Rome terug. Hij toon de geen spoor van de door stane vermoeienissen en ging direct „aan de slag". Eigen lijk had hij naar zijn buiten verblijf Castelgandolfo zullen doorreizen, maar dit pro gramma werd veranderd. De* paus wilde in Rome blijven om gisterochtend de deelne mers aan een marathon voor katholieke scholieren te kun nen begroeten. Daarom vloog de paus gisteravond pas naar Castelgandolfo. Vóór de openbare audiëntie is hij weer in het Vaticaan terug. De paus zorgde zaterdagmid dag, net terug van het vlieg veld, voor een verrassing, door zich geheel onverwacht te onderhouden met de nieu we leden van de Zwitserse garde, die voor hem in het Vaticaan een erewacht vorm den. Het volgende buiten landse bezoek van de paus geldt trouwens Zwitserland, van 12 tot 17 juni. Deze reis had in 1981 al moeten plaats vinden, maar de aanslag op zijn leven verhinderde dat. Gisteren beleefde die aanslag zijn derde verjaardag. De paus zei daar dit over: „Op deze datum die voor mij zo veel betekent, gaan mijn ge dachten naar Fatima, om op nieuw aan Maria mijn liefde te betuigen en haar te bedan ken voor haar moederlijke bescherming". Op de leeftijd van 68 jaar is in Kampen plotseling overleden prof. drs. H. J. Schilder, emeritus hoogle raar aan de Theologische Hogeschool van de Gerefor meerde Kerken Vrijge maakt te Kampen. In 1944 maakte hij zich bij het con flict dat in de Gereformeer de Kerken uitbrak vrij van de beslissingen van de ge nerale synode van de Gere formeerde Kerken en werd 20 november 1944 predi kant van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt van Bergschenhoek. In 1952 werd hij hoogleraar in de wetenschap van het Oude Testament aan de theologi sche hogeschool van de Ge reformeerde Kerken Vrij gemaakt te Kampen. Hij is hoogleraar geweest tot 1 september 1981. De ledenvergadering van Aktion Sühnezeichen/Frie- densdienste, de Westduitse pendant van het Interker kelijk Vredesberaad IKV, heeft tot voorzitter gekozen de vrouwelijke arts Gertrud Gumlich. Zij is de opvolg ster van oud-bisschop Kurt Scharf uit Berlijn, die na vier jaar niet meer voor herverkiezing in aanmer king wenste te komen. Hij blijft als raadgever aan de organisatie verbonden. Ger trud Gumlich is lid van de synode van de Evangelische Kerk van West-Berlijn en speelt ook een rol in de be weging van Duitse artsen ter voorkoming van een kernoorlog. De Methodistenkerk, de Verenigde Hervormde Ker ken en het Genootschap der Vrienden (Quakers) bevin den zich onder de rond honderd aandeelhouders, die een resolutie zullen in dienen op de donderdag te houden algemene vergade ring van Shell Transport and Trading Company P.L.C. Daarin wordt van de maatschappij geëist, dat zij de verscheping van aardolie De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. A. Simo- nis, heeft gisteren in de grafkerk van Sint-Servati us in Maastricht eraan her innerd, dat vaak ten on rechte Sint-Willibrordus wordt voorgesteld als de eerste geloofsverkondiger van Nederland. Tijdens de viering van de 1600e sterf dag van Sint-Servatius zei mgr. Simonis, tijdens een door hem geleide eucharis tieviering, dat Servatius eeuwen voor Willibrordus op Nederlands grondgebied het christelijk geloof heeft verkondigd. Servatius is de eerste geloofsverkondiger en tevens de eerste bisschop in Nederland. Mgr. Simonis stelde, dat luisteren en gehoorzaam zijn in onze tijd vaak syno niemen zijn voor onvolwas senheid. Ten onrechte. De paus en de bisschoppen hebben, evenals de gelovi gen, naar het voorbeeld van Sint-Servatius de plicht de oren te spitsen en te luiste ren naar de stem van het evangelie. Bij de viering werd de aartsbisschop geassisteerd door onder anderen de bis schop van Roermond, mgr. dr. J. Gijsen en de hulpbis schop van Haarlem, mgr. dr. J. Lescrauwaet. De his torische band tussen Maas tricht en de nabije bis schopssteden Luik en Aken werd benadrukt door de aanwezigheid van mgr. G. van Zuylen, bisschop van Luik en de hulpbisschop van Aken, J. Peters. Bij de plechtigheid waren ook tal van wereldlijke au toriteiten aanwezig, zoals staatssecretaris P. van Zeil van economische zaken, het voltallig college van Gede puteerde Staten van Lim burg, het gemeentebestuur van Maastricht en diverse Eerste- en Tweede-Kamer leden. De kerkelijke en we reldlijke gezagsdragers na men ook deel aan een Ser- vaasprocessie door de bin nenstad van Maastricht. en van aardolieprodukten naar Zuid-Afrika en Nami bië zal staken. Tevens wordt gevraagd om een overzicht van de handel in olieprodukten met Zuid-A frika sedert januari 1979. Tenslotte eist het stuk, dat de dochter van Shell in Zuid-Afrika geen olie en benzine meer zal leveren aan leger en politie. De Poolse autoriteiten hebben uit vrees voor on rust onder de bevolking ge weigerd drie jonge katho lieke Slowaken te berech ten, die in december op Pools grondgebied bij de grens waren aangehouden. Zij zijn daarom uitgeleverd aan Tsjechoslowakije. Het proces tegen hen is nu in Bratislava gehouden, maar het vonnis is nog niet in het westen bekend geworden. Het gaat om de studenten Branislav Brorovsky (19) en Tomas Konc (20) en de ar beider Alojz Gabaj (23) die bij hun aanhouding kerst kaarten, religieuze litera tuur en de VN-verklaring over de godsdienstvrijheid bij zich hadden. Polen be sloot 'het proces uit te stel len, toen in de plaatsen in de buurt van de grens door gelovigen tal van gebeds diensten voor de drie Slo waken werden gehouden. MOEDER TERESA: „Vrouwen zijn wat hun hele instelling betreft veel beter geschikt voor het priesterschap dan mannen", aldus Moeder Teresa in een interview. „Geen man kan ooit zo intens liefde en mededo gen voelen en tonen als een vrouw". Zij vatte dit samen in een enkel zin netje: „Zoals ik kan lief hebben, kan geen man liefhebben, want vrou wen zijn het hart van de wereld". Naar de overtuiging van Moeder Teresa zouden vrou welijke priesters in alles hun mannelijke collega's over treffen, aangezien de vrouw haar boodschap weet te laten doordringen tot in de wortels van ieders bestaan. Toch wil de zij niet verhelen, dat ook vrouwen schuld dragen aan de toestand waarin de wereld verkeert. „Als een vrouw in staat is haar eigen kind te do den, wat kun je dan nog van de rest van de wereld ver wachten", vroeg zij zich af. Zij veroordeelde abortus als een middel voor gezinsplan ning en verklaarde, dat nie mand het recht toekomt le ven te nemen. Daarom kan naar haar overtuiging gezins planning alleen langs natuur lijke weg tot stand worden gebracht. Sprekend over de noden der wereld verklaarde Moeder Teresa er wat voor over te hebben, als er minder tijd verloren zou gaan met dis cussies over wat te doen. Dan blijft er vanzelf meer tijd over om de armsten der ar men te helpen, „en dat kan de wereld veranderen". Hamburger met spinazie en aardappelen blanke vla met tuttifrutti De benodigdheden voor twee zijn: 2 Hamburgers, 30 g margarine, 1 theelepel bloem, aroma, paar sla-uit jes of 1 kleine ui, augurk, torna tenketch up; 1 kg spinazie, zout, be schuit, 1 hard gekookt ei, 1 sneetje brood, circa 15 g margarine; 0,5 1 kg aardappelen; 100 g tuttifrutti, 2 dl wa ter, circa 25 g suiker 3 dl melk, 15 g maizena, 18 g suiker, half pakje vanil lesuiker. Bak de Hamburgers in acht a tien minuten bruin en gaar in de margarine. Maak de jus af, als het vlees uit de pan is, door eerst de bloem bruin te bakken en dan weinig water toe te voegen met wat aroma. Garneer de Hamburgers met kleine gesneden sla-uitjes of ringen ui, plakjes augurk en iets tomatenketchup. Haal het onkruid uit de spi nazie, was de groente tot het spoelwater helder blijft en laat haar uitlekken. Zet de spinazie op met aanhangend water, laat haar slinken en in een paar minuten gaar ko ken. Snijd, hak of maal de spinazie, voeg zout toe en bind het vocht met fijnge maakte beschuit. Garneer de groente met parten of plakjes ei en steek er op het laatste moment gebakken reepjes brood in. Was de vruchten voor de tut tifrutti vanavond een keer, zet ze met het water weg en kook ze morgen in dat water zacht in tien a vijftien min- ten. Voeg naar smaak suiker toe aan de vruchten en laat ze koud worden. Zet bijna alle melk op. Meng maizena, suiker en het restje koude melk tot een papje. Schenk wat hete melk bij het papje en doe het dan al roe rende in de pan. Laat de vla even koken en voeg v$n het vuur vanillesuiker toe. Doe de afgekoelde vla in een schaal of schaaltjes en leg er de tuttifrutti op. JEANNE DEN HAAG De op een kabelnet aangesloten tv- kijkers in Den Haag, Voorburg, Delft en Was senaar hebben vorige week al, wellicht tot hun eigen verbazing, het beeldmerk van Sky Chan nel op hun buis kunnen zien. Volgende maand volgen Zoetermeer en Benthuizen. Een histori sche ontwikkeling voor Nederland, want voor het eerst komt een commer ciële tv-zender via de sa telliet een groot aantal huiskamers binnen. De komst van de nieuwe zen der was vorig jaar al aange kondigd, maar toch zullen ve len onder ons wel even gek gekeken hebben dat dit zo ge ruisloos is gegaan. Terwijl elke verandering in het mediabe leid in politiek Den Haag op een goudschaaltje gewogen wordt, kan het buitenland rus tig zijn gang gaan in Neder land. Het zal Hilversum nog menige slapeloze nacht bezor gen, zo mag worden gevreesd. Ook de uitgevers (die nog al tijd zitten te wachten tot ze op de kabel hun gang mogen gaan met abonnee-tv) moeten lijdzaam toezien dat de satel- liet-tv hen voor is. Abonnee-tv bestaat in Neder land voorlopig alleen nog op papier. De winstkansen van deze nieuwe bedrijfstak wor den nu al sterk betwijfeld, want het is nog maar de vraag of een half miljoen Nederlan ders (en zoveel zijn er nodig om uit de kosten te komen) bereid is een paar tientjes ex tra te fourneren voor nog meer amusement. Een markt onderzoek moet nog aantonen of de vraag naar abonnee-tv wel groot genoeg is en ook groot genoeg blijft, als de com merciële satelliet-tv verder op rukt. Want het blijft natuurlijk niet bij één commerciële zen der. Nu er één schaap (Sky Channel) heelhuids over de dam is, zullen er weldra meer volgen. Ongenoegen Maar er speelt nog iets anders. Iets dat een groeiend ongenoe gen veroorzaakt bij het Neder landse bedrijfsleven. Sinds het verschijnen van de Medianota wordt iri Den Haag al geruzied over wat abonnee-tv wel en niet zal mogen. Abonnee-tv mag geen omroepje spelen en moet dus aan regels gebonden worden, zegt het CDA. Nee, zegt de VVD, abonnee-tv moet gewoon zijn gang kunnen gaan, want anders zijn de le venskansen nihil. Minister Brinkman kiest in dit geval de zijde van zijn eigen partij, het CDA. Over enkele weken is een beschikking van hem te verwachten, waarin hij de abonnee-tv wel degelijk zal binden aan vergunningen. Ex ploitanten van abonnee-tv zul len pas toestemming krijgen, indien zij overeenstemming hebben bereikt met de kabe lexploitanten over de doorgifte van het programma. Boven dien mogen zij geen exclusieve rechten verwerven op pro gramma's. Die programma's moeten ook altijd kunnen worden aangekocht door de omroepen. Alweer zo'n beper king Waar de commerciële te genhangers geen last van heb ben. En zo stroomt het gratis amu sement, vergezeld van Niet Op Nederland Gerichte Reclame, nu door vele kilometers coax- kabel. Een historisch moment in de traditie van het Neder landse non-commerciële medi- abestel en tevens het begin van een nieuw tijdperk voor de Nederlandse televisie. Het oprukken van de satelliet-tv luidt waarschijnlijk ook een nieuwe periode van onrust in aan het mediapolitieke front. „Adempauze" De adempauze is voorbij, zo schreef één der landelijke dag bladen onlangs in zijn hoofd redactioneel commentaar. Die „adempauze" werd vijf jaar geleden afgekondigd door de toenmalige CRM-minister Gardeniers in het kabinet-Van Agt. Toen al kon deze CDA- minister slechts door (juridisch aanvechtbare) Wettelijke kunstgrepen verhinderen, dat de Luxemburgse commerciële- tv via de kabel in Sluis ons land binnen zou sluipen. Zij kondigde de adempauze (lees: status quo) af, met het argu ment dat de regering tijd no dig had om de nieuwe ontwik kelingen „in beleid te verta len". Maar deze taaie materie bleek de afgelopen jaren poli tiek gezien net zo veilig als dy namiet. Zodat het uiteindelijk nog een half decennium heeft geduurd voordat een minister het aandurfde om met een be leidsstuk voor de dag te ko men. In feite is die adempauze al een jaar of wat geleden afgef loten, want de coalitie van CDA en VVD heeft, hijgend en bekvechtend, een marathon van ruim een jaar af moeten leggen, alvorens een compro mis werd bereikt over de Me dianota. En dan nog een wan kel stuk met een fors aantal „losse einden", oftewel gaten. Er zullen nog heel wat span nende kamerdebatten volgen, voordat de zaak werkelijk in kannen en kruiken is. De ver ouderde omroepwet moet deels overhoop worden ge haald, PTT-regelingen dienen gewijzigd, vergunningenstel sels moeten worden ontwik keld en ga zo maar door. Gediscrimineerd Door de daadwerkelijke intre de van satelliet-tv zal men in politiek Den Haag toch harder moeten gaan rennen om de ontwikkelingen in de nabije toekomst bij te kunnen benen. Terwijl minister Brinkman be zig is de keel van de abonnee- tv dicht te snoeren, biedt de Medianota de commerciële sa tellieten alle lucht die nodig is om een forse voorsprong op te bouwen. Want in die nota wordt met nauwelijks een woord gerept over het satel- lietgebeuren. Dat regelen we later wel, zo denkt men blijk baar in Den Haag. De uitgevers en bedrijven die met abonnee-tv aan de slag willen, gaan zich en niet ge heel ten onrechte steeds meer gediscrimineerd voelen ten opzichte van de satelliet- tv. Sky Channel zendt, gelar deerd met reclame, een verge lijkbaar programmapakket uit en wordt door de kabelexploi tanten met open armen bin nengehaald. Het kost de con sument voorlopig geen cent. De abonnee-tv wordt daaren tegen aan vergunningen ge bonden, mag bovendien geen totaalprogramma bieden en moet het ook zonder reclame stellen. Abonnee-tv blijft ge heel aangewezen op abonnee- gelden en dat kost de consu ment geld. De omroepen gaan zich langs een omweg ook al mengen in het satellietgebeuren, namelijk via het NOS-initiatief tot een gezamenlijk Europees tv-pro- gramma op de satelliet. Het programma gaat sport, cultuur, informatie en en speelfilms bieden en waarschijnlijk ook reclame. Minister Brinkman wil bovendien de (Vlaamse) BRT-zenders ook verplicht gaan stellen in het program mapakket van de kabel-tv, waardoor het Nederlandstalige tv-aanbod verder wordt ver groot. Naarmate het aantal sa tellietkanalen op de kabel toe neemt, wordt de markt voor abonnee-tv „vanaf de grond" steeds kleiner, zo moet worden gevreesd. Onzeker Al met al kan rustig gesteld worden dat VNU en Deltaka bel een zeer onzekere toe komst tegemoet gaan met deze nieuwe mediadienst. De hoge investeringskosten die onder meer nodig zijn om de afzon derlijke Nederlandse kabelnet ten aan elkaar te koppelen zullen waarschijnlijk niet op wegen tegen de baten. De kan sen voor Euro-tv, het Neder landse bedrijf dat abonnee-tv wil gaan aanbieden via de sa telliet, moeten wat dat betreft hoger worden aangeslagen. Maar ook Euro-tv zal zware concurrentie ondervinden van de immers gratis te ontvangen commerciële zenders. Bovendien zijn de ervaringen met abonnee-tv in het buiten land niet onverdeeld gunstig. In de VS is het aantal zwart kijkers schrikbarend toegeno men. De „decoder" die de abonnee nodig heeft om het kanaal ongestoord te kunnen ontvangen, blijkt in de prak tijk gemakkelijk te „kraken". Een beetje handige jongen bouwt zo'n apparaatje na en kan gratis meekijken, zo is ge bleken. Nu hebben de exploi tanten van abonnee-tv in de VS nog het voordeel van een groot potentieel, gezien het aantal inwoners. Nederland is wat dat aangaat vele malen kwetsbaarder. Terwijl men zich in Den Haag nog altijd het hoofd breekt over de vraag hoe het non- commerciële omroepbestel in bescherming genomen moet worden tegen een nog op te richten abonnee-tv, is de com merciële satelliet-tv zonder slag of stoot de huiskamer bin nengeslopen. De uitgezonden reclame mag dan „niet op Ne derland gericht" zijn, de ex ploitanten is dat een relatieve zorg. Veel produkten zijn in middels zó „geïnternationali seerd", dat de reclame op ge heel Europa kan worden afge stemd. En dus ook op Neder land. Voorbeelden zijn er te over en de gevolgen voor de STER zullen niet uitblijven. Laat Hilversum maar door modderen en een derde net mogen ze ook nog hebben, hoor je de commerciële tv hardop denken, want de toe komst is toch aan ons. FRANS WEERTS DEN HAAG Als een reddende engel, een geschen uit de hemel voor Lubbers en de zijnen. Zo omschrH1 ven we in deze kolommen anderhalf jaar geleden h(!le tussen werkgevers en werknemers bereikte centra; akkoord over het inleveren voor korter werken en hi herstel van de winsten in het bedrijfsleven. Intusse wordt duidelijk hoe goed dit akkoord inderdaad vo< dit land heeft gewerkt en nog werkt: de econom veert steeds duidelijker op. Uiteraard tot groot genoi gen van het kabinet, dat er een bevestiging van i juistheid van zijn politiek in ziet. In het midden latend of enige zelfgenoegzaamheid bij het kal net terecht is of niet, moet worden vastgesteld dat Lubbers en i zijnen deze week ten tweede male een geschenk uit de hemel de schoot krijgen geworpen. Aan de vooravond van een nieu en uiterst belangrijk overleg niet werkgevers en werkneme presenteren de partners in de metaalindustrie een gezamenli plan dat maar liefst 270.000 jongeren aan een baan kan helpe Alwéér een plan? Ja, maar er is gerede kans dat het dit ke niet in een bureaula verdwijnt. De belangrijkste werkgevers werknemersorganisaties, niet alleen in de metaal maar in hele industrie, hebben er immers hun handtekening onder gez|d en zijn bereid zich tot het uiterste in te spannen het tot een suid ces te maken. Bovendien is er steeds nauw overleg geweest m de centrale organisaties van werkgevers en werknemers. Gel ge hun eerste commentaren stemmen zij van harte met dit atief in. Mijlpaal Dat kan zonder meer een mijlpaal worden genoemd. In vte^ strekte vrijwilligheid zijn werkgevers en werknemers immi b om de tafel gaan zitten, in het besef dat er nu eindelijk eens e k< daad gesteld moest worden tegenover de dreiging dat meer d i, een halve generatie jongeren werkloos opgroeit. Een verstani c huwelijk van het betere soort. Van beide kanten worden daart eJ offers gebracht. Banen van 20 tot 32 uur voor jongeren hebb immers hun gevolgen voor de sociale uitkeringen. De bond 11 zijn bereid die gevolgen te dragen. De werkgevers op hun bei'g moeten twee procent extra plaatsen voor jongeren scheppen, ld Zonder hulp van de overheid zullen de effecten van het pl i echter te gering blijven. Om een voorbeeld te noemen: er mc 's een groot aantal praktijkleerplaatsen worden geschapen. V<„i jongeren komen nu eenmaal van school met een verkeerde onvoldoende opleiding en moeten dus nog veel bijleren. Oude11 werknemers moeten hen daarbij helpen. Die begeleiding k<rs tijd en geld. g Ruwe schattingen leren dat de uitvoering zeker zo'n 1,5 miljajn gulden gaat kosten. Bij toeval precies hetzelfde bedrag dat 1 kabinet heeft uitgetrokken voor de lastenverlichting aan het 1 drijfsleven. Premier Lubbers heeft op de jaarvergadering van christelijke werkgevers in Breda echter een eind gemaakt alle onduidelijkheid en gegarandeerd dat dit bedrag voor g«4 c enkel ander doel zal worden aangewend. Dus ook niet voor c plan de jeugdwerkloosheid te bestrijden. Loopt de overeenkomst tussen werknemers en werkgeyj daarmee al meteen gevaar door een gebrek aan geld. Allerm Er zijn reeksen van speciale regelingen die met wisselend, r iver het algemeen te gering succes jongeren aan een baan aeren te helpen. Alleen daarmee is al een bedrag van een 1 miljard gulden gemoeid. Dat geld kan beter en gerichter best© worden met veel meer kans op succes. Daarnaast heeft het ka'^ net zelf ook nog eens 600 miljoen op de lat staan voor een eig jeugdwerkplan, waarvan onlangs nog het gerucht ging dat hetT nooit zou komen. Welnu, de sociale partners hebben het we Zelden zullen de vooruitzichten op een meerjarige oven komst tussen werkgevers, werknemers en overheid zo gun zijn geweest als nu. Zelden ook zal de sfeer zo'n harmonie h_ ben geademd. Voor het kabinet is dit een nieuw geschenk uit(^ hemel. Alle bouwstenen voor een vruchtbare samenwerk! met werkgevers en werknemers en voor een verder economic herstel dit jaar en de komende twee jaar zijn aangedragen, het cement ligt in ruime voorraad klaar. Het kabinet hoeft leen nog wat water te leveren en de bouwers de vrije hand laf het werk te voltooien. Succes lijkt verzekerd. Wat kan een i nister zich nog meer wensen? ARJEN BROEKHUIZ Toenemende bewolking DE BILT Het ziet er vol gens het KNMI naar uit, dat de bewolking morgen in de loop van de dag van het zui den uit weer toeneemt, 's Mid dags en 's avonds kan er plaat selijk een bui tot ontwikkeling komen. De temperatuur loopt tot ongeveer 16 graden op en Kempen en Begeer verlies 1,4 miljoen VOORSCHOTEN Hoewel de omzet van Kempen en Be geer vorig jaar ten opzichte van 1982 licht is gestegen is 1983 volgens verwachting ver liesgevend geweest. Na ont trekking van 0,6 miljoen aan voorziening latente belastin gen is 1,4 miljoen verloren te gen 4,8 miljoen verlies in 1982, aldus de maatschappij. In tegenstelling tot de ver wachtingen heeft het vierde kwartaal nog geen winst opge leverd tengevolge van aan loopverliezen van nieuwe technologiën alsook door de vertraagde integratie van de vestigingen Zeist en Voorscho ten. Per 1 mei is de bestek- en serviesafdeling (Keltum) uit Zeist verhuisd naar een nieuw verkoop- en distributiecen trum in Leiden nabij de fa briek in Voorschoten. INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA De bewolking hangt met een depressie boven 1 den-Europa die langz< dichterbij komt. Tegelijker!1 neemt een hogedrukzone fe ven de Britse Eilanden enh Noordzee in betekenis af. f dens het afgelopen weekeiiL waren de verschillen in zonf schijn erg groot. In de kop t| Noord-Holland, op de W deneilanden en in Groninj en Friesland werd 27 uur zon geregistreerd, I wijl de zon in Limburg grotj, deels verstek liet gaan. Zi over een kleine afstand wat de verschillen soms ergt grj zoals tussen Schiphol er Bilt met respectievelijk 20 uur en iets minder Beurs van Amsterdar Amro-bank Boskalis Westm Dordtsche petr Idem petr pref Kon. Olie Nat. Ned. Nedlloyd Gr. beurs 11-C beurs t< 132,50 128.00 191.40 93.30 361.00 154.80 63,80 31.40 148.00 147.80 144.5 141.5 131.5 124.0 169.00 158.60 229.80 123,00 Pakhoed Holding 64,50 63.90 46,80 RohlKQ00 Rorento Unilever Ver.Bez.VNU Volker Stevln 262.00 158.00 28,00

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2