Lubbers: koopkracht stijgt weer in 1985 Ri jswi jkse huisarts legt verband tussen kanker en vogels Zambia bemiddelt tussen Zuid-Afrika en SWAPO BON HET SAFELOKET VAN DE WERELD Zes ton fj|£eick*2 ©orna/nt Zaterdag 12 mei 1984, 75e jaargang no. 22885 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tol Siithoff Pers. Apothekersdi|k 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel 071-122244 Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betahng).kwartaal 163,07. jaar f 240.46. Klachten bezorging, maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248 HET WEER Half tot zwaar bewolkt en hoofdzakelijk in het zuiden van het land mogelijk wat re gen. Middagtemperatuur twaalf graden. Vrij krachtige noordoosten wind. Morgen zon op om 5.49. De zon gaat onder om 21.24. Morgen hoog water in Scheve- ningen om 2.21. en 14.41. Laag water om 10.32 en 23.02. Russen strooien met goud JERUZALEM Spionnen in de in dustrie in Israël kregen kilo's goud te gelijk van hun Russische werkgevers, zo heeft een joodse emigrant uit de Sovjet-Unie, die eerst op een weten schappelijk instituut in Moskou werk te. gisteren verklaard. Tegenover de .Jeruzalem Post' vertelde hij dat zijn instituut eens 30 kilo goud betaalde vour twee uiterst gevoelige apparaten van Amerikaanse makelij voor het meten van magnetische en zwaartek rachtafwijkingen in de oppervlakte van de aarde. De instrumenten kwa men via een omweg langs Scandina vië de Sovjet-Unie in om te worden aangepast voor de stuursystemen van Russische raketten. Zweedse vliegtuigen bijna getroffen door Russische raketten STOCKHOLM In juni van het vorig jaar hebben twee raketten die door Sovjetrussi- sche oorlogsschepen werden afgevuurd bij na twee Zweedse verkenningsvliegtuigen van het type "Viggen" boven de Oostzee geraakt. Dit heeft de Zweedse defensiestaf gisteren bekendgemaakt. Het incident deed zich voor toen de straaljagers een opdracht uitvoerden tot het fotograferen van de Rus sische schepen vanaf de luchtmachtbasis in de buurt van Ronneby op 450 kilometer ten zuiden van Stockholm. „Zij waren alleen maar opgestegen om de schepen die in in ternationaal water waren, te identificeren", aldus een woordvoerder. Volgens hem wer den de raketten niet met opzet op de vlieg tuigen afgeschoten, maar hielden de Russi sche schepen normale schietoefeningen. Tsjernenko ondersteund door lijfwachten MOSKOU De president en partijlei der van de Sovjet-Unie; Konstantin Tsjernenko (72), moest deze week tij dens de ontvangst van de Spaanse ko ning Juan Carlos en zijn gemalin Dona Sofia worden ondersteund door twee lijfwachten. De partijleider zag geen kans om de enkele tientallen meters al leen af te leggen bij het toelopen op de plek van de begroeting. De televisie toonde hem bij het handen schudden zonder de ondersteuning, maar zijn as grauwe huidskleur en het feit dat hij zich kennelijk niet op zijn gemak voel de, waren niet te verbergen. Tsjernen- ko's handen beefden toen hij een tafel rede ter ere van het Spaanse konings paar voorlas. Weer aardschok in Italië ROME Italië is gisteren opnieuw ge troffen door een aardbeving, die een kracht had van acht graden op de schaal van Mercalli, welke twaalf pun ten telt. De schok, die tien seconden aanhield, werd in Zuid- en Midden-Ita- lië (vooral in Latium en Campaniè) ge voeld en was iets krachtiger dan die welke zich op 7 mei jl in hetzelfde ge bied voordeed. Het epicentrum lag in Val Comimo in de Abruzzen, waar al forse schade was aangericht door de aardbeving van maandag. In het dorp Scontrone stortte een kerktoren in. Een persoon kwam om het leven en dertien mensen raakten gewond. Bijna 13.000 mensen zijn dakloos geworden. MINISTER RUDING PRESENTEERT MEEVALLER VAN VIER MILJARD JEDDAH DEN HAAG Premier Lubbers voor ziet voor volgend jaar een stijging van de koopkracht als gevolg van het gevoer de regeringsbeleid dat ge richt is op terugdringing van het overheidstekort. Hij heeft dit in de Saudi- sche stad Jeddah, waar hij gisteren aankwam voor een officieel bezoek, ge zegd in een reactie op de meevaller van vier mil jard die minister Ruding van financiën eerder op de dag had bekendge maakt. De premier voorspelde dat de overheid volgend jaar in staat zal zijn de stijging van de col lectieve lastendruk (belastin gen en premies) „weer zeer beperkt te houden en naar de goede kant van de streep te brengen". Zo kan de koop kracht van de bevolking stij gen in plaats van dalen, aldus Lubbers. Hij ziet in de gunstige econo mische ontwikkeling geen aanleiding het ombuigingsbe- leid van de regering stop te zetten. „Dat zou een wezenlij ke fout zijn, want de oorzaak dat het beter gaat is gelegen in de maatregelen die we hebben genomen", zo zei hij. Het gaat om maatregelen die leiden tot betaalbare overheidsuitgaven voor onder meer sociale zeker heid, aldus Lubbers. Hij noem de onder meer het inkomen soffer van de WWV'ers verde digbaar. De meevaller van vier miljard op de lopende Rijksbegroting werd gisteren door minister Ruding bekend gemaakt. Bo vendien groeit de nationale economie (alles wat we met el kaar verdienen) met maar liefst acht miljard gulden. Bei de factoren zorgen ervoor dat het overheidstekort in verge lijking tot de raming van vorig jaar 0,8 procent lager uit gaat vallen. Daarnaast daalt de be lasting- en premiedruk met 1.3 procent. Minister Ruding (Fi nanciën) heeft deze cijfers gis teren bekend gemaakt. Blijkens de cijfers van minis ter Ruding gaat de staat dit jaar niet alleen veel minder uitgeven dan werd verwacht, maar krijgt ze ook veel meer geld binnen. Zo stijgt de werk loosheid langzamer dan was verwacht. De 50.000 werklo zen die er minder bij komen, leveren de schatkist een mee valler van een miljard gulden op. Het algemeen economisch herstel zorgt dat er nog eens 1,75 miljard extra aan belas ting binnenkomt. Meevallers in de winst bij De Nederland- sche Bank (620 miljoen) en de PTT (338 miljoen) een een minder slechte opbrengst van de aardgasverkoop (850 mil joen) maken de miljardenmee valler rond. Er zijn weliswaar ook wat extra uitgaven (bij voorbeeld voor de Oosterschel- dewerken), maar het saldo blijft toch flipk postief. Als ge volg daarvan hoeft minister Ruding minder te lenen en dus ook minder rente te beta len. wat alweer een meevaller oplevert: 370 miljoen. Volgens de minister van Financiën be tekent deze tussenstand op de begroting een duidelijk bewijs dat de omslag in de Neder landse economie een feit is. CDA en VVD hebben met vol doening gereageerd op de mil jardenmeevallers. De PvdA echter stelt dat de positieve ontwikkeling te danken is aan het internationaal economisch herstel, waarvan Nederland ook een graantje meepikt. Er is dus geen reden om te roepen dat het succes te danken is aan het gevoerde kabinetsbeleid, aldus de sosialisten. v r -A"'- Zwitserland is nog steeds de oase. waar geld of het nu van eerbare burgers is of van misdadigers goed gedijt. Zo zien de Zwitserse bankiers het graag en zo moet het volgens hen ook blijven na 20 mei, de dag waarop de Zwit sers zich in een referendum mogen uitspreken over ophef fen of handhaven van het bankgeheim. Een bankgeheim overigens dat het land heeft gemaakt tot hét safeloket van de wereld. Niet alleen Europa's rijksten, maar ook oliesjeiks, maffia bazen en hun landen leegplunderende dictators uit de Der de Wereld hebben miljarden naar de kleine Alpenrepu bliek met zijn zwijgzame bankiers gesluisd. Zelfs de grootste tegenstanders van het bankgeheim gelo ven niet dat een meerderheid van de Zwitsers volgende week zondag de banken de duimschroeven zal aandraaien. Zwitserland zal voorlopig zijn unieke positie van magneet op buitenlands kapitaal wel behouden. Dom Helder Camara's in 1971 geuite waarschuwing: „Be seffen jullie wel, dat aan dit geld de tranen, het zweet en het bloed van de massa's kleven?" ten spijt. VERDER IN FINALE Rudolf van den Berg praat over zijn film „Bas tille". Directeur Jos van Gennip van de Cebemo: „Voedsel naar boeren brengen is toch eigenlijk van de zotte?". Eddy Christiani verovert met z'n „gitorgel" opnieuw het publiek. Visrubriek: buitenaal. Henriëtte Salomon miste op een haar na de rol van Anne Frank. Medische rubriek: alleen als het echt moet een blinde darm-operatie. Veertig jaar na D-Day: invasie van veteranen naar de slagvelden van Europa. Bellaart en Leefers: ontwikkelingswerkers in de hockey- wereld. Jan Onrust verdedigt vier jaar oude wereldtitel in de drafsport voor amateurs. LUSAKA In de Zambi- aanse hoofdsstad Lusaka is gisteren een conferentie begonnen over de onaf hankelijkheid van Nami- de door Zuid-Afrika overheerste voormalige Duitse kolonie in Zuid- west-Afrika, waar al jaren oen oorlog woedt tussen het door Zuid-Afrika be heerste bestuur en de zwarte bevrijdingsbewe ging SWAPO. Deelnemers aan de conferen tie zijn de SWAPO en de zoge naamde interne partijen die. het vertrouwen genieten van Zuid-Afrika. Daarnaast zijn er waarnemers uit Angola. Tot voor kort weigerden zij met elkaar te praten. Een sleutelrol wordt vervuld door de Zambi- aanse president Kenneth Kaunda. Zuid-Afrika wil in stemmen met een door de VN uitgewerkt plan voor de onaf hankelijkheid van Namibië. Dit voorziet in verkiezingen onder internationaal toezicht. De Zuidafrikanen zien de te rugtrekking van de naar schatting 25.000 Cubaanse mi litairen uit Angola als de sleu tel tot de oplossing van de pro blemen in het gebied. De Zuidafrikaanse ambassadeur in Frankrijk, Du Plooy, heeft gezegd dat de situatie in zuide lijk Afrika dermate snel ver andert dat alles mogelijk is, zelfs een toenadering tot het ANC. de verboden zwarte ver zetsbeweging, op voorwaarde dat het zijn banden met de Sovjet-Unie kapt. Prinses Margriet werd gister middag warm ontvangen in Al phen, waar zij in de Advents- kerk een replica van een Ro meins schip overgedroeg aan E.M. Bolasco, de Italiaanse ambassadeur in ons land. Het gaat om een evenbeeld van één van de zes schepen die in 1973 dankzij particuliere inza melingsacties bij Zwammer- dam langs de Rijn werden op gegraven op de plaats van het (ADVERTENTIE) audio&video_ VOOR ECHTE HI-FI NIEUWE RIJN 17,2312 JC LEIDEN TELEFOON 071-120653 vroegere Romeinse fort Ni grum Pullum. Het Museo di Fi- umicino in Italië had verzocht dit beeld in zijn collectie van de eigen Romeinse historie te mogen opnemen. Bij de over dracht werd direct de stichting tot Behoud van het Romeins Schip, die zich beijverde voor de opgraving en conservering van het schip opgeheven, om voortgezet te worden door de Stichting Forum Romanum Al- banianum. Voorzitter ing. L. Perotti daarvan stelde: „Histo rische kennis is nodig om jon geren een identiteitsbesef mee te geven. Daarmee ga je terug naar je 'roots"'. Ook het Ro meinse schip gaat nu terug naar zijn 'roots': mee met di rectrice prof. Valnea Scrinari naar Italië. RIJSWIJK Mensen die vogels houden lopen mo gelijk een verhoogde kans op kanker aan de longen en de luchtwegen. Dat schrijft de Rijswijkse huis arts P. Holst in het Neder lands Tijdschrift voor Ge neeskunde. Holst baseert deze conclusie op een onderzoek in zijn eigen praktijk, waar hij tussen 1971 en 1982 het huisdierenbezit van zijn patiënten heeft gere gistreerd. Van 1973 tot 1983 onderzocht hij vervolgens, wanneer bij een patiënt kan ker werd ontdekt, of deze pa tiënt huisdieren hield en zo ja welke. Daarbij is komen vast te staan dat kanker aan longen en luchtwegen bij vogelhouders vaker voorkomt dan bij men sen die geen vogels in huis hebben, terwijl vogelhouders gemiddeld niet meer roken. Wel ademen zij jarenlang meer stof in. in de vorm van verstoven vogelmest en huid schilfers. Die stofdeeltjes zijn vaak besmet met alle mogelij ke bacteriën. Vooral voor ro kers houdt dit volgens Holst een extra risico in, omdat ro ken het zelfreinigingsmecha nisme van de luchtwegen aan tast. Van de dertien patiënten met long- en luchtwegenkanker in de genoemde periode in zijn praktijk, allen mannen, on- dekte Holst dat er slechts twee nooit met vogels of vogelmest in aaraking kwamen. In tien jaar naar volksverzekering UTRECHT De Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen (VNZ) heeft een plan ge maakt om het bestaande stelsel van ziektekostenverzekerin gen in tien jaar tijd om te zet ten in een volksverzekering voor alle Nederlanders. Dit schrijft secretaris drs. F. H Werkman van de VNZ in het VNZ-blad Inzet. Dat er aan een volksverzekering wordt gewerkt, was al langer be kend. In het artikel doet de VNZ-seeretaris nader uit de doeken in welke richting men in deze kring denkt. Zo is het de bedoeling van de zieken fondsen om de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) na een stapsgewijze aanpassing uiteindelijk in 1994 om te zetten in een Algemene Wet Ziektekostenverzekering (AWZ), die een breed basisver zekeringspakket zou inhouden voor iedereen. Zes ton voor een manuscript van de 1 e Symfonie in d-groot van Gustav Mahler, bijgenaamd „Der Titan"! Waar heeft die anonieme koper, die dit stuk op de veiling van Sotheby's in Londen kocht, het geld voor over? Het manuscript omvat 21 pagina's en bevat allerlei aantekeningen van de componist. De Leidse Courant telt vandaag zelfs 24 pagina's, kost maar één gulden en heeft voor een gemiddelde leek heel wat meer leesstof dan zo'n manuscript En als u hem veertien dagen neemt ziet u dat ie elke dag nog anders is ook. De Leidse Cour au! wil ik best 1 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naa* Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag ■§*£eidóë Gouïa/nt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1