Ka twijks m useum tijlvol geopend 't Steuntje presenteert milieuproject in Leiderdorp mogelijk toch rendabel Vooiklciiie kHtllR*. Ja CckLcSouoont Lelietuin in Keukenhof open VRIJDAG 11 MEI 1984 PAGINA 7 Aarlanderveen wil jtoch bij Alphen blijven ARLANDERVEEN Bijna tweeder- van de Aarlanderveense bevolking [prak zich uit voor het blijven bij Al- phen. Dat bleek gisteravond bij de tel ling van de tweede enquête die door de ilangenvereniging met de groep van verontruste Aarlanderveners was houden. Ingebracht waren 911 enquêteformulie- n. er waren 990 enquêteformulieren ;egeven, dat was 92%, hiervan waren t (72%) voor Alphen, 212 (23%) voor lieuwkoop. 7 stemmen waren blanco, stemmen werden ongeldig ver- rd. Jongetje geschept LEIDERDORP Een 10-jarig inwonertje van Leiderdorp is gistermiddag geschept door een auto op de kruising voor de Spanjaardsbrug in Leider dorp. De jongen kwam uit Lei den en wilde vanaf de brug de Splinterlaan inrijden. Hij ver leende echter geen voorrang aan een 66-jarige Haagse auto mobilist die op de Zijldijk reed. Bij de aanrijding liep de jongen een lichte hersenschud ding op. Hij is overgebracht naar het Academisch Zieken huis Leiden. Inbrekers maken niemand wakker VOORSCHOTEN Dieven hebben de vorige nacht een zeer brutale inbraak gepleegd bij een woning aan de Veurse- weg in Voorschoten. Aan de voorkant werd een raam geopend waarna men zich toegang verschafte. Toen beneden niets van waarde werd gevonden gin gen de inbrekers naar boven. In de ka mer naast de slaapkamer, waar de be woners lagen te slapen ontdekten zij een onafgesloten brandkast. Daar werd voor een bedrag van 15.000 gulden aan geld, sieraden en waardepapieren uit gehaald. Zonder de bewoners te storen verlieten de dieven het huis. De in braak werd pas de volgende morgen ontdekt. tlaa: Aanrijding na slippartij SASSENHEIM Een inwoner van Lisse is gisteravond gewond geraakt na een aanrijding op de Parklaan in Sas- senheim. De man wilde wegrijden van zijn parkeerplaats maar zag daar vanaf toen hij een auto zag aankomen. De be stuurster van deze auto, een inwoonster van Sassenheim schrok echter zo van deze manoeuvre dat ze op de rem trap te. Omdat het wegdek vochtig was, raakte zij vervolgens in een slip waar door ze alsnog tegen de auto van de man uit Lisse opreed. Deze liep daarbij een hoofdwond op en moest worden overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis Leiden. De vrouw bleef onge deerd. Beide auto's werden flink be schadigd. Parfums gestolen OEGSTGEEST Dieven hebben de vorige nacht de Ethos-drogist in de Passage in Oegstgeest beroofd van parfums. De ruit van de voor deur werd verbroken waardoor men zich toegang kon ver schaffen. Er werd voor een bedrag van 6000 gulden aan par fums meegenomen. Voorhoutse tulpen in Paleis Soestdijk VOORHOUT Ruim vijftien jaar lang ieder schikt in kratjes ver- duizend Voorhoutse tul- voorjaar opnieuw hun dwenen de geel-oranje pen „Beauty of Apel- tulpen bij de Voorhout- tulpen onder in de bus doorn", vermengd met se kweker Rutgrink, die het gezelschap naar zwarte „Queen of the wonende aan de Loos- Soestdijk zou brengen, night" zijn gistermiddag terweg 49 kopen, op paleis Soestdijk aan geboden aan Prinses De uitstekende kwali- Juliana en Prins Bern- teit van de tulpen van hard ter ere van de de Voorhoutse kweker 75ste verjaardag van de maakte dat deze belang- prinses. rijke bloemenhulde door hem verzorgd De tulpen werden daar mocht worden. Aan persoonlijk aan de prin- elke boeket hing een ses overhandigd door prachtig rood met gou- ongeveer 100 bejaarden den label van de stich- uit Rotterdam, die al ting en keurig gerang- „We zijn er best een beetje trots op", zei kweker Rutgrink, die met zijn 19-jarige zoon Bill de kwekerij be heert. Het idee dat onze tulpen vanavond in het paleis Soestdijk zullen staan doet je toch wel goed". Vervolg van voorpagina) 'ATWIJK Na de har- 'erwarmende ontvangst ipende prinses Juliana iet museum, dat gevestigd in het voormalige poli- iebureau aan de Voor raat, tijdens een plech- igheid in de aangrenzen- e Vredeskerk die gevuld Vas met veel Katwijkers h klederdracht. Dat deed fij door op een enorme Jude, koperen klink van 8e ex-dorpsomroeper A.J. Eouwaard te slaan. Die Jlag klonk als een klok en af het teken voor het 'egtrekken van een gor- ijn met een tableaus van en schilderij, een histo- isch modelscheepje en en, later springlevend lijkende, pop in kleder- racht. Die drie zaken ymboliseerden de drie oofdthema's van het mu- !um, dat sinds de offi- ieuze opening in mei vo- "ig jaar al rond de 9000 ezoekers heeft ontvan- en. De prinses maakte voor de officiële plechtig heid eerst een rondgang door het museum waarbij zij uitvoerige gesprekken voerde met vertegenwoor digers van het genoot schap „Oud Katwijk". On der meer wilde zij het naadje van de kous van het netten boeten weten. Voor burgemeester mr. C.A. Bos van Katwijk was de ope ning van gisteren reden om terug te blikken naar het verleden. In 1932 was de prinses voor het laatst in Katwijk. Zij opende toen het raadhuis. „Dit lijkt wel de opening van een tweede ge meentehuis, zij het dat hier geen ambtenaren werken. Hier voegen generaties zich samen. We moeten leren uit het heden en verleden voor de toekomst". De Katwijkse burgervader ging ook dieper in op de bij zondere gevoelens die de Oranjegezinde bevolking voor juist prinses Juliana heeft. „Sommige inwoners weten zelfs dat u in 1916 of 1917 hier met vakantie was en chocoladerepen uitdeelde aan kinderen. Maar 1927 is voor u en ons een bijzonder jaar. U werd toen lid van de Raad van State, bevestigd als lidmaat van de Nederlands Hervormde kerk en u verliet het ouderlijk huis om als eer ste van het Oranjehuis in Leiden te gaan studeren. U kwam in Katwijk wonen in een villa en enkele stenen, die daarvan bewaard zijn ge bleven, vindt u nu in het museum terug. In 1930 ein digde uw studentenleven en namen 350 VVSL-leden op de boulevard afscheid van u. Daarvan herinnert nog dage lijks een gebrandschilderd raam in het gemeentehuis dat u zelf heeft onthuld. Het toont u als studente met een enorme stapel boeken, waar van zo grapte de burge meester ik me afvraag of u ze ook allemaal gelezen hebt. Iets anders dat aan u herinnert is het beeld dat u in 1930 aanbood aan de ge meente en bij de Oude Kerk onthulde ter nagedachtenis Prinses Juliana bij de in klederdracht gehulde Betty de Vreugd. aan alle vissers die in de Eer- ses Juliana in de overvolle ste Wereldoorlog zijn omge- Vredeskerk op een oude, komen". jn klederdracht gehulde Aan het eind van de bij- Katwijkse af. Het bleek eenkomst stevende prin- Betty de Vreugd te zijn, eens de keukenprinses in nomen. Mevrouw De Katwijk, die na de studie Vreugd heeft daar meer- aan de Leidse universiteit dere jaren gewerkt voor door de prinses mee naar ze terug naar Katwijk paleis Soestdijk werd ge- keerde. „Finse school1'' wordt opgeknapt NOORDWIJK De raads commissie voor welzijnszaken is gisteravond akkoord gegaan met een voorstel van burge meester en wethouders om een krediet van 38.000 beschik baar te stellen voor het op knappen van de zogenaamde „Finse school", ook bekend als de Wigwam. In februari besloot de gemeen teraad drie lokalen van het schoolgebouw aan de Bronck- horststraat beschikbaar te stel len voor het werk van de Stichting Peuterspeelzalen en één lokaal voor emancipatie- en vrouwenaktiviteiten. De school staat echter al een paar jaar leeg en heeft te kampen gehad met lekkage, kortom hij heeft een goede onderhouds beurt nodig, voordat het pand als peuterspeelzaal en vrou wentrefpunt kan worden ge bruikt. De commissieleden hadden be trekkelijk weinig vragen. Ge ïnformeerd werd naar enkele details. Mevrouw Coenraads Nederveen (VVD) vroeg aan wethouder Bedijn of hij de boer al op geweest was met de Bengelenbak. Deze kleuter school (aan de Houtkrocht) komt namelijk leeg als de peu terspeelzaal naar De Wigwam gaat. De wethouder bevestigde dat er pogingen waren gedaan om de Bengelenbak ter verko pen. Er waren enkele gegadig den geweest, maar tot nog toe was het niet tot een transactie gekomen. [oorhout symbolisch ;ernwapenvrij OORHOUT In het kader van de landelijke actieweek $en nieuwe kernwapens in iiiopa zal morgen een kleine anifestatie worden gehouden Igen kernbewapening. Het ijollendorp zal dan symbolisch iprnwapenvrij verklaard wor- rên. Dit gebeurt door de ont- riilling van een bord met de !%kst „Voorhout kernwapen- pij". Om kwart voor twee Jordt er verzameld in de ^•ins Bernhardstraat. Na een prte route zal om ongeveer wee uur met een korte toe- praak in het centrum van het 'brp het bord onthuld worden jior een nep-burgemeester in jfet gezelschap van zijn nep- "emeenteraadsleden. De echte 'iirgemeester, de heer M. Th. ekn de Wouw en de echte aadsleden hebben voor deze Manifestatie een uitnodiging Ontvangen. Na dit alles zal het jfzelsehap zich naar „de Buur- jan" begeven voor een infor mele afsluiting van het geheel. Tentoonstelling Jpver wonen joor ouderen pËIDSCHENDAM ..Wonen Is je ouder wordt", een rond- Ujizende tentoonstelling van t provincie Zuid-Holland -rjordt maandag 14 mei om "f.00 uur door wethouder J. C. t\&n Erp van volkshuisvesting Jopend in de raadhuishal van gnnlopende woon- en leefsitu aties van ouderen. Aan de ind van foto's en folders Öbrden gegevens verstrekt rer het verzorgingstehuis, re- üvatieprojecten, de woonge meenschap en dergelijke barbij ook aandacht wordt schonken aan plaaftelijke si- aties. De tentoonstelling _jurt tot 22 mei en is op werk- jjigen te bezichtigen van 08.00 it 17.30 uur. In de ochtend- Men, van 10.00 tot 12.00 uur, iven vertegenwoordigers van m Stichting Welzijn Ouderen JWOL) en de ouderenbonden NBO/KBO) verdere infor- Een beeld van de Lelietuin'84. LISSE De heer W.F.S. Duffhues, directeur ak ker- en tuinbouw van het ministerie van Land bouw opende gistermid dag de Lelietuin '84 in de Keukenhof. Met deze laatste nieuwe beziens waardigheid wordt het slot van het Keukenhofs eizoen ingeluid. Nu reeds staat vast dat het seizoen in alle opzichten ge slaagd is geweest voor Ne derlands grootste bloemen tuin. Keukenhof-voorzitter A. Berends meldde giste- middag dat het totale bezoe kersaantal dit jaar in de buurt van de 900.000 komt. Het park ligt er nog bijzon der mooi bij en vele bloem perken komen eerst nu tot volle bloei. Daarnaast is er dan nu ook de Lelietuin, waarvoor zo'n 2500 vierkante meter ten toonstellingsruimte is vrij gemaakt in de kassen van Keukenhof. Zeventien in zenders hebben voor deze sprankelende show een enorme hoeveelheid lelie- takken aangedragen, in alle mogelijke variëteiten en door de werknemers van Keukenhof verwerkt tot schitterende bloemstukken. Een show waarin overigens ook nog eens wordt aange stipt dat de bloemen-export een vlucht heeft genomen en om dat vliegen extra te benadrukken is een aantal prachtige vliegtuigmodellen in de show opgenomen. Aan die vlucht van de ex port werd ook door de heer Duffhues in zijn openings woord aandacht besteed. Een vlucht, waarbij men wel op de tellen zal moeten blijven passen en de onder nemer zich blijvend zal moeten inzetten voor het leveren van goede kwalitei ten. NOORDWIJK —De Stich ting 't Steuntje heeft gis teravond in de vergade ring van de raadscommis sie voor welzijnszaken de folder gepresenteerd, waarmee zij in de proef- wijk Boerenburg start met een milieuproject, be staande uit het ophalen van schillen en oud pa pier. De heer J. F. Samsom maakte gebruik van het spreekrecht om de presentatie met een kort word in te leiden. Daarbij deelde hij mede, dat oud-di- rekteur Alkemade vanhet Northgo-timmerbedrijf zich beschikbaar had gesteld om 't Steuntje bij haar aktiviteiten te adviseren. In z'n toespraak releveerde de heer Samsom, dat de stichting met medewer king van het gemeentebestuur in de Molenstraat een goede werkruimte had verkregen. Deze was met eigen krachten opgeknapt. „Het bestuur van de stichting trekt er hard aan", zei de heer Samsom. Respect had hij voor de volharding van deze mensen. Drie jaar was men aan de voorbereiding van het project bezig geweest. De woordvoerder van de stichtng wees op de betekenis van projecten als die van 't Steuntje. De werkloosheid is Celstraf voor „explosie" van inbraken in Wassenaar DEN HAAG Achttien maanden gevangenisstraf luid de de eis van de Haagse offi cier van justitie tegen een 36- jarige bewoner uit Voorburg voor een ..explosie" van inbra ken in Wassenaar. Verdachte zou eind vorig jaar tien inbraken hebben gepleegd in villa's, waaruit hij voor ton nen aan geld, antiek, schilde rijen, sieraden en andere waardevoorwerpen stal. Bij een zijn laatste poging verbrij zelde hij zijn middenvoets beentjes toen hij met een brandkast van de trap viel. De kluis kwam op zijn schoen en hijzelf enige weken in een in validewagentje terecht. De Voorburgenaar bezocht de woningen 's nachts met zijn kameraden, onder wie enkele minderjarigen, die nog voor de politierechter moeten verschij nen. Van de ouderen hadden zich gisteren twee plaatsgeno ten (24 en 32) in het Paleis van Justitie te verantwoorden. De jongste, die niet eerder met justitie in aanraking was ge weest, had de rechtbank in- plaats van gevangenisstraf om dienstverlening gevraagd. Hij moet nu als alternatief 200 uur maatschappelijk zinvolle ar beid verrichten voor de Stich ting Werkprojecten in Den Haag. Rond oktober dient hij zich weer voor de rechter te melden, die dan bekijkt of hij het allemaal wel goed heeft gedaan. Hem hangt in elk ge val die datum nog een boete boven het hoofd. Voor de ander had de officier, mevrouw mr. I. Klopper, een eis van negen maanden cel straf in petto, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Bo vendien werd tegen hem een half jaar onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid gevorderd, omdat hij zon der verzekering en rijbewijs een auto had bestuurd. Hij was daarbij bovendien dronken. De hoofdverdachte zelf zou een stevige neiging tot drank misbruik vertonen. Hij wil zich hier echter niet voor on der toezicht van het Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs stellen. „Ik kick wel in mijn eentje af". De man heeft thuis vier kinderen en een zie kelijke vrouw. De rechtbank beloofde een en ander in over weging te zullen nemen. Vonnis op 24 mei. een structureel vraagstuk en de ellende darvan is lang niet tot iedereen doorgedrongen, meende de spreker. Daarom achtte hij het van belang om landelijk en regionaal tot een krachtig beleid te komen om het probleem op een zo breed mogelijk vlak aan te pakken. Het ons niet bewust zijn van de problematiek van de werk loosheid zal ons opbreken", waarschuwde de heer Sam- De folder van 't Steuntje is een juweeltje in duidelijkheid. In voorbeeldig eenvoudig Neder lands zet de stichting uiteen hoe het milieuproject is ont staan, waarom een milieupro ject is gekozen en hoe het in zijn werk gaat. De Stichting Mensen Zonder Baan 't Steun tje is opgricht door een aantal Noordwijkse werklozen. Het doel is het opzetten en onder steunen van alternatieve werkprojecten in de gemeente. In het vervolg van de folder geeft de stichting aan waarom zij voor het ophalen van oud papier en schillen (aardappel- groenteresten en brood) heeft gekozen. Al ons huisvuil gaat ongesorteerd letterlijk de lucht in. En dan te bedenken dat 72 procent ervan opnieuw te ge bruiken is. De gemeenschap betaalt voor deze afvalverwer king ongeveer 50 cent per kilo. Het opnieuw gebruken van af val leverrt dus aardig wat geld IDERDORP Het otoet mogelijk zijn den 9fiorthal in Leiderdorp te -4uwen. Dat is de mening 'fn het bestuur van de o.piderdorpse Sportraad. 3?t optimisme wordt ont- 9J?nd aan de resultaten fn een behoefte-onder- i'.jek dat onder de Leider- [jtrpse binnensportvereni- Èigen is gehouden. Bteravond werd tijdens de _Jemene voorjaarsledenver- ^Iflering van de Leiderdorpse l7fcrfraad de definitieve uit slag van de enquête bekend gemaakt. De uitkomst hiervan laat zien dat gedurende 43 we ken de nieuwe sporthal in to taal 1927 uur wordt gebruikt, hetgeen neerkomt op een be zettingspercentage in de avonduren en de weekenden van 86%. Zoals bekend gaven de voorlo pige resultaten van de enquête een bezettingspercentage van nog geen 50% te zien. Twijfels over de realiteitswaarde van de ingevulde enquêteformulie ren bracht het bestuur van de Sportraad er toe met iedere vereniging afzonderlijk te overleggen. Volgens bestuurs lid Carel Koster moet het vrij gemakkelijk zijn de hal hele maal vol te krijgen. Belang stelling is er al getoond van de kant van de hockey- en bas- ketbalbond die in een sporthal in Leiderdorp een goed alter natief zien voor de Leidse Groenoordhal die voor deze takken van sport niet aan alle eisen voldoet. In samenwerking met het be stuur van het zwembad De Does om op het zwembadter rein een sporthal te bouwen ziet het bestuur van de Leider- dorpse Sportraad niet zo veel meer. Het zwembadbestuur studeert nog steeds op een aantal varianten, waaronder een met sporthal, voor de mo dernisering van het binnen- en buitenbad. Het bestuur van de Sportraad vindt de meest ideale plek voor een sporthal in de toe komstige nieuwbouwwijk Bui tenhof-Midden. Dit vanwege de nabijheid van de middelba re scholen. Het RIO en de scholengemeenschappen Loui se de Coligny en Visser 't Hooft hebben al toegezegd voor het gymnastiekonderwijs gebruik van de sporthal te ma ken. Een bezettingsgraad van 100% overdag is dan verze kerd. Situering bij het zwem bad zou dit maar 30% zijn. Kooter verheelde niet, dat een nieuw te bouwen sporthal in Leiderdorp mogelijk ten koste van de bestaande sportzaal „Op Dreef" zal gaan. Volgens de huidige cijfers wordt een teruggang verwacht van 20%. Dit verlies kan weer ongedaan worden gemaakt door een ver schuiving van gemeentelijke gymnastieklokalen naar de sportzaal. Volgens Kooter is er veel vraag naar gymnastieklo kalen. Wanneer binnenkort het eind rapport van de commissie sporthal klaar is zal de ge meente worden benaderd. Kooter deed een dringend be roep op de gemeente mede werking aan de realisering van een sporthal te verdelen. „De gemeente zal er iets voor over moeten hebben. Een sporthal levert niet zo veel verlies op als andere instellin gen waar ook burgers gebruik van maken. Bovendien kun nen meer mensen bij de sport worden betrokken, zoals re creatiesport en sport voor ge handicapten. Dit zijn belang rijke sociale aspecten waar de gemeente rekening mee zal moeten houden". op. Nu richt 't Steuntje zich op oud papier en schillen, maar in de toekomst wil men zich ook gaan bezighouden met het „groot vuil" en dit, na even tuele reparatie, weer verko pen. Alle bewoners van de wijken (Beerenburg) waar de mensen van de stichting schil len en oud papier gaan opha len, krijgen een plastic emmer met deksel, waarin men het gevraagde afval kan depone ren. Op de emmer zit een stic ker. waar nog eens precies op staat wat wel en wat niet in de emmer thuis hoort. Eens per week komen de medewerkers van 't Steuntje langs om de emmers te legen. De inhoud gaat naar de boer, want het af val is uitstekend voer voor de koeien. Oud papier is even eens zeer welkom, 't Steuntje vestigt er echter de aandacht op, dat het niet de bedoeling is het papier voor de neus van de scholen en verenigingen weg te halen. Het gaat om papier dat anders toch in de vuilnis zak wordt gestopt. Met de op brengst van een en ander wordt het milieuproject draai ende gehouden, andere projec ten uitgebreid of nieuwe pro jecten opgezet. Op de laatste bladzijden van de folder wordt nauwkeurig aangegeven wat de mensen van 't Steuntje op halen met praktische informa tie hoe men het best met dit materiaal kan omgaan. Dit handige miniatuu: bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voo: het opgeven van een nieuwe abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer Stuur een miniatuur bankschroefje naar Naam Adres Plaats/Postcode» I Telefoon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken -1 naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VDDen Haag. lndM^

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7