Omwegen Els Joosten grijpt steeds verder en voorziet de professie van nieuw bloed Kulturele Weken tekenen samenwerking Wassenaarse £IDEN/REGIO CeidócSomatit VRIJDAG 11 MEI 1984 PAGINA 5 Op mijn oniwi'^cii door stad en land kom ik graag morisorj togen. U kunt mij telefonisch ol' schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pielen* LEIDERDORPSE BALLETSCHOOL VIERT ZIJN KOPEREN BESTAAN MET VERTOON Als Els Joosten, tijdens een spaarzaam ogenblik I dat ze even op adem kan >4 komen, voor zich uit d kijkt, zie je meteen dat in haar smalle kopje achter '*t het hoge voorhoofd weer 2 een baanbrekende ge- 1 dachte heeft postgevat. In haar imperium is van j alles aan de gang. Toen ze als Alkmaarse Els I Habbé, jaren terug, nog ili bij Nel Roos op de ballet- e academie zat begon haar visie zich al te ontwikke- i len. Dat veranderde niet J toen ze een jaar of twin- ej tig terug trouwde met ert Louis Joosten, een actie- ve horecaman die wel z'n e' haren maar niet z'n stre ken had verloren. In middels heeft ze, als Else Joosten-Habbé (maar ik kan rustig Els blijven fa zeggen), haar eerste op- t'ozet achter de rug. Onder haar directie bestaat de a' Leiderdorpse Ballet school twaalfeneenhalf jaar, en nu stevent ze af op een nog hoger, profes sioneler niveau: het afle veren van veelbelovende leerlingen voor de be- roepsballetwereld; jonge, frêle elite op spitzen, in keurslijfje en gazen tutu. Sinds ruim twee jaar werkt Els Joosten met haar zowat 300 „klassieke" leerlingen tot 17 jaar nog afgezien van [tte klassen voor volwassenen «n de liefhebsters van jazz- binnen haar eigen 1 ruimte in een parkachtige omgeving aan de Tollenaer- singel. Dat was eens de open bare leesbibliotheek. Nu is het de paleislijke Ballet Stu dio „Giselle", („Giselle" heet niet alleen het beroemde bal let van Adam, maar is ook de naam van Els' 20-jarige doch ter die haar assistente is en aankomend ballet-pedagoge), een prima geoutilleerde hl school, die door de grote gla nzen wanden, waarin de dan- r^iseressen (en twee dansertjes) ,vjzich kunnen spiegelen en edhun bewegingen corrigeren, m nog wel twee keer zo groot lijkt. Ik merkte het bij m'n binnenkomen: ik zag Els er gens rechtsachter staan, maar toen ik op haar af wilde (gaan, botste ik tegen een jispiegel. Breekbaar zilveren Zelfs Els Joosten leeft niet bij ballet alleen. Zij houdt zich graag op de been met het bakken van aardappels. Dan gooit ze de bende omhoog en gaat daarna over tot de orde van de tafel. gegiechel alom. Enfin, in een hoekje bevindt zich de „huis kamer": ëen gezellige bende met een zitje, een enkele ha mertjes missende honkie- tonk-piano (de "echte" piano is gloednieuw en kapitaal en staat in de zaal), een stamp volle garderobe en een keu kentje dat in tal van behoef ten voorziet. Deze dagen, zo vlak voor de koperen jubi leumuitvoering op 20 mei in Den Haag, is er weinig gele genheid tot onderuit zakken. Er wordt nu door Els en een paar vriendinnen en fanatie ke leerlingen, tussen de les sen door, hard genaaid en ge knipt aan de delicate aankle ding van het corps de ballet. „Driehonderd kostuums heb ben we al klaar", vertelde Els; en daar zal nog wel het een en ander bijkomen. Los-vast „Giselle" is ook het domein van Els' echtgenoot en „run ning mate" Louis Joosten. Van hem mag men zeggen, dat hij ook op ballet „zit", maar het is meest staan, lo pen en werken. Louis doet in levendigheid niet onder voor zijn vrouw, maar hij heeft meer dat los-vaste; de dood goeie lobbes met hart voor de zaak, eveneens bezield door het ideaal dat Els drijft. Ex- prins Carnaval Louis ik noem hem veelvuldig, omdat zonder hem „Giselle" zou verzanden is ook de uni- verseel-geschikte; een stevige manus van alles, een snuffe lende waakhond die eigen handig de studio beveiligde. Hij gaf „Giselle" het karakter van een huis van bewaring door achter de vensters spij len van betonijzer aan te brengen en te verankeren. „Giselle" ligt vrij geïsoleerd en beschikt over kostbare ap paratuur; geen verzekering geeft daar dekking voor. „Dan dekken we ons zelf maar", zou Louis zeggen. Meer dan 12 jaar geleden be gon Els Joosten haar school in een gymzaal aan de Hoog- madeseweg in Leiderdorp. Te groot en te weinig sfeer vol voor ballet. Els: „Klein begonnen, met een klasje van 40 kindertjes op de woens dagmiddag. Op het ogenblik hebben we de vooropleiding voor de ballet-academie van af 10 jaar, de lessen aan ama teurs, beginners, half-gevor- derden, gevorderden; daar zijn de spitzen-lessen en de kleuterdans en de caractère (volksdans), de jazzdans. Ik heb de handen vol sinds we twee jaar geleden hier onze eigen studio konden betrek ken". „En nu stromen ze toe", vulde Louis, die de sta tistieken bijhoudt, aan: „Van uit 22 plaatsen in de omge ving: veel Leiderdorp, voor een derde uit Leiden, uit de Veen- en Rijnstreek, maar er komen er ook uit Voorburg en Rijswijk, ja zelfs vanuit Den Haag Els Joosten-Habbé, over haar levenswerk dat nu met het koper gesierd wordt (ze is, tussen neus en lippen, ook begonnen met een pedago- gencursus, waaraan balletle raressen uit heel het land deelnemen): „Driehonderd „klassieke" leerlingen, dat is bijzonder in deze tijd. Elders begrijpen ze dit niet. Overal loopt het klassieke ballet te rug; heel erg. Dat is, volgens mij, het gevolg van de vrijere opvoeding. Men is minder gedisciplineerd, en klassiek ballet vereist enige, zij het niet straffe, discipline. Maar de laatste twee jaar is er weer een kentering ten goede, heb ik gemerkt. Het is niet meer huppen van de ene naar de andere club; het verrommelt niet meer zo, er zit weer dui delijker lijn in. Een meisje krijgt hier een maand proef, zit niet meteen voor een jaar gebonden, want dat zou een ramp kunnen zijn, zowel voor het kind zelf als voor mij en voor de hele klas". Els Joosten heeft een vaste kern opgebouwd van 40 se lectiekinderen die „eventueel iets met ballet kunnen gaan doen, voor hun vak". „Die komen 4 tot 5 keer per week, professioneel begeleid door vaste pianist Jan Schouten, een fantastische balletpianist. De kern kunnen wij ook een formidabele gast-docent aan bieden: Raiko Pakaski, een pedagogisch talent uit Joego slavië, 50 jaar, en met een in drukwekkende staat van dienst. Hij geeft sinds een paar jaar les aan het Kon. Conservatorium Ballet in Til burg". Op dat conservatori um geeft ook les de Hongaar se Agnes Roboz, een folklo ristische bolleboze, die op „Giselle" voorgaat in „carac- AN BEELDENTENTOONSTELLING TOT POPCONCERTEN subsidie-aanvragen van vere nigingen en personen, die wat van plan zijn op het culturele vlak. Tn vloed Daarnaast heeft volgens voor zitter Janson de „Kern" een grote invloed op de gemeente: „Neem nu het Jeroenhuis, dat wordt verbouwd tot sociaal- cultureel centrum. Daar was weinig van terecht gekomen als wij ons er niet mee hadden bemoeid". Onder het motto „samen staan we sterk" rich ten de organisaties zich binnen de Kulturele Kern nog wel eens tot de gemeente, aldus een belangrijk drukmiddel vormend. Het bijzondere van de Kultu rele Weken vindt de Wasse naarse auteur het broederlijk samengaan van allerhande ac tiviteiten. „Dat uit zich al in hel overkoepelende van onze vereniging, maar dat zie je juist tijdens de Kulturele We ken zeer goed. Verenigingen, die elkaar anders bij wijze van spreken beconcurreren op het gebied van toneel en bijvoor beeld muziek, staan nu naast elkaar in het programma. En dat vind ik nu het verschil tussen Wassenaar en Den Haag. Daar valt dit soort acti viteiten in wijken en andere groepjes uiteen. Wij zijn trots op de goede harmonie", aldus de voorzitter van de Kulturele Kern. Beelden Het belangrijkste onderdeel van de komende weken lijkt zonder meer de beeldenten toonstelling in het park van raadhuis de Paauw. Dertien beeldhouwers met nationale bekendheid, onder wie Roel Teeuwen en Joop Beljon, heb ben 23 kunstwerken bij dit voormalig zomerpaleis van Prins Frederik geplaatst. De weerbestendige kunst is uit eenlopend van aard, en oogt goed tussen de oude bomen van het park. Tijdens de ten toonstelling is op het raadhuis eert catalogus over de beelden te krijgen (11 mei - 8 juli). Ook zeer interessant is de ex positie van Wassenaarse archi tecten in de Openbare Biblio theek. Het geefl een indruk van architectonisch Wassenaar en heet dan ook Wassenaar en zijn bebouwde omgeving" (12 mei 28 mei). Verder is er een expositie bij het Wasse naars Nieuwsblad, Langstraat 26, van beeldhouwwerk en ab stracte schilderijen (12 mei - 26 mei). In de Dorpskerk is als één van de 34 activiteiten een expositie over Willem van Oranje ge pland. Aan toneel wordt op za terdag 19 mei gedaan door de vereniging Mimicri met het blijspel „Lucy's Baby". De uit voering is in het Jeroenhuis, toegang 5.CJP en 65+ 3.50. Er is ook veel te beluisteren tijdens de Kulturele Weken. In Centrum Wassenaar spelen op zaterdag 26 mei diverse di xieland- en jazzorkesten. 'sA- vonds gebeurt dat in De Stoof en het Dorpscentrum, met de zangeres Sheila Collier. Na het succesvolle ..Pauwpop'' van vorig jaar, spelen op 16 juni vele Wassenaarse popgroepen op het Recreatieveld aan de Hofcampweg. tére", dat nog niet zolang ge leden volksdans heette. Het zijn twee uitheemse krach ten, geheel uit de kunst, waar Els Joosten fier op gaat. Rai ko hoeft z'n doordringende ogen maar op te zetten en de meisjes worden daarin als was en kneedbaar voor elke plié. Een vakman, buiten kijf. En als het ballet is weg gestorven, de meiskes naar huis zijn en de pianoklep dichtgemept is, dan mag Pa kaski graag een fles ontkur ken en de directie uitnodigen tot het delen in zijn onbe kommerde vreugde. „Inder daad", zei Els; „na een dag, een week van keihard wer ken, mogen we wel even ons zelf zijn. „Balletjuf" Verklaring van Els Joosten: „Het gaat erg leuk, vooral ook omdat je niet helemaal amateuristisch bezig bent. Elk jaar verlaten ze ons, die meisjes met talent, op weg naar de academie. Vorig jaar zeven, dit jaar zijn het er vijf. In totaal hebben we onge veer 35 kinderen „afgele verd", van wie er weer veel afgehaakt hebben, want de opleiding daar, op de drem pel van het beroep, is niet zo zeer moordend, maar wel enorm hard. Nou, dan zijn ze dus geen „balletjuf" gewor den, of geen danseres op ni veau. Niets aan te doen; je kunt niet forceren. Kijk, een ballerina heeft 110 procent nodig, en dan moet ze zich nog gelukkig kunnen voelen ook. Je mag niet onredelijk zijn tegenover kinderen. Je mag ze niet voorjokken en gouden bergen beloven als het dreigt niet te lukken. Maar buiten de „begaafden" werk ik ook graag en vrese lijk leuk met de meisjes die eenmaal in de week komen. Daar mogen best de „dikkere kinderen" bijzitten. Die hou den bij mij er geen enkel complex aan over. We be spreken dat gewoon onder el kaar. Ook als er een meisje uit India bij is, met zo'n stipje op d'r voorhoofd. Daar pra ten we over; waarom dat is. En dan weet iedereen, dat we laat ik maar zeggen niet allemaal „met klompen aan kunnen lopen". De selec tieklas, ja, zo'n compositie vereist „poppetjes". Dat is een zekere verfijning, maar dat is ook een harde nood zaak. Je moet, in zeker mate, voor ballet „gebouwd" zijn". Om de twee jaar geeft de Leiderdorpse Balletschool een openbare voortstelling in de Prins Willem-Alexander- zaal van het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag. Nu wordt het een jubileumvoor stelling; tot nu toe zijn er meer dan 1400 kaarten ver kocht, maar er kunnen 2400 mensen komen kijken naar de balletten van Els Joosten. Overal steken balletscholen de kop op en, zei Els, „overal verdwijnen er weer van het toneel, omdat ze te commer cieel en te slecht zijn: Aero bic dancing, een flut van het onzuiverste water. Als je echt aan ballet wilt doen, blijven slechts de goede instituten over. Wij zijn daar één van, durf ik zeggen". Met recht, dacht ik. Louis sneed blokjes kaas, had nog meer in petto, en legde me verder, als een rabbi, de geschriften uit. En de meisjes voor de volgende les toonden de lijfjes die door hun moeders op maat ineen- geregen waren voor de jubi leumgelegenheid. Niet zelden was de maat iets te royaal ge nomen. Wat Els Joosten die verzorgdheid tot in de puntjes nastreeft niet tot tevredenheid stemde. Goede Louis zei nog, zich dekkend en bijschenkend: „Nu gaat ze tieren". En ze tierde, Els, consequent. Want ook in de rijen van het gedreven ballet maken zachte heelmeesters stinkende wonden. O Radius en Alexandra, bid en dans voor ons. Wie plaatsen wil bemachti gen voor de uitvoering op zondag 20 mei in de Prins Willem Alexanderzaal, kan die nog bestellen bij Ballet boetiek „Kleine Ballerina", tel. 80 0051, of bij balletshop Ballerina, Sionsteeg 1 te Lei den, tel. 14 63 91. Raiko Pakaski, de Joegoslavische maestro, is een beminnelijk man met twee open ogen voor standen. De beelden In de tuin voor het raadhuis, zoals die vanaf de Rijksstraat weg zijn te zien. WASSENAAR Oplet tende automobilisten heb ben vanaf de Rijksstraat weg al kunnen zien, dat er in Wassenaar wat te ge beuren staat. Al weken zijn beeldhouwers op het grote gazon voor raadhuis de Paauw in de weer met hun creaties. De beelden vormen een van de hoog tepunten van de Kulture le Weken Wassenaar, die vanaf vandaag tot in juli worden gehouden. Niet alleen een beeldenten toonstelling wordt het publiek uit deze groene gemeente de Wassenaarse bevolking voor geschoteld. Vele exposities, muziekuitvoeringen en bij voorbeeld toneel liggen in het verschiet. Vorig jaar trokken die manifestaties maar liefst 5000 bezoekers. De Wassenaarse Kulturele Weken worden georganiseerd door de Kulturele Kern, die deze taak al meer dan tien jaar uitvoert. Naast de traditionele voorjaarsweken, bestaat er sinds drie jaar een cultureel gebeuren in het najaar. De voorzitter van de Kulturele Kern is de heer E. M. Ch. M. Janson (44), een bekend au teur over Wassenaar. Hij schreef onder meer het stan daardwerk „Uit de geschiede nis van Wassenaar", en is nog steeds zeer actief bezig met de historie van dit groene dorp. Positief Volgens voorzitter Janson rea geert de bevolking steeds posi tiever op het culturele gebeu ren. „De aantallen bezoekers stijgen nog steeds. Zeer veel mensen zijn betrokken bii de Kulturele Weken, omdat 'vrij wel alle verenigingen tot de Kulturele Kern behoren", al dus Janson. De Kulturele Kern is een overkoepelende organisatie van alle Wasse naarse organisaties op sociaal- cultureel gebied. Bijna 3.000 mensen zijn er lid van, dat is ongeveer 10 procent van de bevolking. De bézigheden van de leden variëren enorm. „Van fotografen tot poppen spelers", weet Janson te ver tellen. De organisatie draagt niet al leen zorg voor de Kulturele Weken. Ook bemiddelt zij bij

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5