Goekoop hekelt beleid kabinet Ieubelboulevard in de jeidse regio én in Den Haag niet uitgesloten Leiden merkt weinig van werkonderbreking EÏDEN Zeidó^OowiaMt VRIJDAG 11 MEI 1984 PAGINA 3 anleg ontsluiting oomburg nog dit jaar üDEN/DEN HAAG Leiden krijgt van atsseeretaris Van Zeil (Economische Zaken) miljoen gulden voor de ontsluiting van het lustrieterrein Roomburg. Eerder kreeg Lei- n hiervoor al 1,1 miljoen gulden van de pro- icie Zuid Holland. Volgens E. Keijser, hoofd n de afdeling economische zaken van de ge- ;ente, kan hierdoor dit jaar begonnen worden et de aanleg van de ontsluitingsweg van omburg naar nieuwe af- en opritten van de de snelweg Den Haag-Amstersdam. Ook :t de aansluiting van de nog aan te leggen csweg 11 Leiden Alphen aan den Rijn zou nu ;onnen kunnen worden. Roomburg moet on- meer ruimte gaan bieden aan bedrijver, die het kader van de stadsvernieuwing uit het itrum van Leiden weg moeten gezien hun ider voor de omgeving. Conflict binnen CPN LEIDEN Binnen de Leidse CPN is een conflict uitgebroken over de samenwerking met de PSP en de PPR. De Leidse afde ling van de CPN wil dat veel nauwer wordt samengewerkt met beide fracties, maar het CPN-raadslid J. Brands ziet daar niets in. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1986 zouden de drie par tijen met één gezamenlijke lijst moeten uitkomen en ook dat wijst Brands af. Er is inmiddels een werkgroep ingesteld, die moet uitzoeken of die gezamenlijke lijst inderdaad mogelijk is. Het gaat in het conflict tussen Brands en de plannen van de af deling om de strijd tussen de zogenaamde horizontalen en verti calen binnen de CPN. Brands behoort tot de horizontalen, die de klassenstrijd voorop stellen. De verticalen wonnen echter op landelijke niveau de richtingenstrijd en de plannen in Leiden van de afdeling tot grotere samenwerking en een meer „open organisatievorm" zijn daar een gevolg van. Brands wil de sa menwerking met de de PPR en de PSP bijvoorbeeld niet zover laten gaan dat tijdens raadscommissievergaderingen één van de drie partijen ook namens de andere het woord voert. Omroep Rijnland wel in Zoeterwoude LEIDEN De uitzending van Omroep Rijnland, morgen, is in tegenstelling tot eerdere berichten wel in Zoeterwoude te ontvangen. Kabelabonnees in deze gemeente beschikken over een kanaal waarop TV 5 zit en via dat kanaal wordt ook Zoeterwoude bediend. Om roep Rijnland had aanvankelijk laten weten, dat Zoeterwoude de experimen tele uitzendingen niet zou kunnen be kijken. Rijnland zendt zaterdagavond van tien tot elf uur uit op dit kanaal. De omroep heeft van het ministerie van WVC inmiddels de zendmachti ging gekregen voor de uitzendingen van 12 en 26 mei. LJ SLAAN EERSTE PAAL LAATSTE POLITIEBUREAU DOOR MINISTER RIETKERK :IDEN Een lange lijst t kritiek aan het adres n het kabinet was het thaal dat minister van fynenlandse zaken, mr. Rietkerk, gistermid- (g van burgemeester C. ^ickoop kreeg na het an van de officiële eer- paal voor het nieuwe ;|litiebureau aan de Lan- gracht. Volgens Goe- op stelt het kabinet te inig geld beschikbaar ior de huisvesting van llitiekorpsen, zijn de re- téanisatieplannen voor politie niet acceptabel, „de automatisering door verschillende systemen werkbaar geworden en uden teveel ministeries ambtelijke afdelingen h met de politie bezig, ardoor deze in de bu- lucratie geen weg meer 'ten. is een dringende behoefte goede huisvesting voor po- korpsen. Maar daar is nau- lijks geld voor. In Zuid- nburg mag wel een acade- ich ziekenhuis gebouwd rden dat 400 miljoen gulden Hierdoor moeten zelfs kenhuizen in de omgeving iden inleveren. Van die 400 Ijoen gulden zouden 20 'uwe politiebureaus ge- iwd kunnen worden", aldus burgemeester gistermiddag. Minister Rietkerk slaat, met een helm van de Mobiele Eenheid op, de eerste paal. iOoortehuis was de burgervader te- den met de prioriteitstel- van de minister om Lei den als laatste gemeente in aanmerking te laten komen voor een dergelijk groot en mooi politiebureau. Tenslotte overhandigde Goekoop de mi nister een cadeau. Een schilde rij van het geboortehuis van de vader van minister Riet kerk, dat aan de Lage Rijndijk stond. De bewindsman zei gistermid dag dat er - althans voorlopig - geen geld meer overschiet voor verdere uitbreiding. „De lopende verplichtingen van mijn departement hebben een omvang van 400 miljoen gul den, terwijl er urgente investe ringen in politiehuisvesting moeten worden gedaan van ongeveer 850 miljoen in de ko mende jaren. Het zal duidelijk zijn", aldus de minister „dat mijn budget het niet mogelijk maakt deze beide problemen in deze ambtsperiode volledig op te lossen". De minister wil nu prioriteit geven aan de lopende ver plichtingen. „Dit betekent dat op zijn vroegst in 1987 weer een begin zou kunnen worden gemaakt met de aanpak van het urgentieprogramma, dat op het ministerie van Binnen landse Zaken wordt opge steld", aldus Rietkerk. Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vro lijk, die ook getuige was van het slaan, of eigenlijk, het schroeven van de eerste paal werd gistermiddag door poli tiecommissaris H. van Voor den benoemd tot „ere dien der". Hij kreeg deze „benoe ming" omdat de heer Vrolijk aan het eind van deze maand zijn ambt neerlegt. Struikelblok Het politiebureau aan de Lan- gegracht moet eind 1985 ge reed zijn. De kosten bedragen bijna 22 miljoen gulden. Ruim 9 miljoen gulden hiervan komt van het ministerie van sociale zaken en is verstrekt in het kader van de werkverruimen- de maatregel. Deze regeling is als middel in de strijd tegen de werkloosheid in het leven ge roepen. Zeker 70 procent van de werkers aan het nieuwe po litiebureau moet uit langduri ge werklozen bestaan. Sinds de voorbereidingen van de plannen voor het nieuwe poli tiebureau bleek de financie ring steeds een struikelblok. Het ministerie van binnen landse zaken wilde het beno digde geld niet volledig be schikbaar stellen, omdat ande re korpsen in het land er nog slechter aan toe zouden zijn. Vorig jaar april bracht minis ter Rietkerk op nadrukkelijk verzoek van de Leidse politie een bezoekje aan het bureau aan de Zonneveldstraat. Tij dens dit bezoek gaf de minis ter reeds aan dat de financie ring slechts „rond" te krijgen zou zijn als een deel van het benodigde geld voor rekening zou komen van het ministerie van sociale zaken in het kader van de werkverruimende maatregel Het nieuwe politiebureau is een ontwerp van architect Snieder en wordt naast het pand van Bristol Shoes aange bouwd. De parkeergarage van Digros wordt op die manier aan de kant van de Lange- gracht geheel aan het oog ont trokken en zal bereikbaar blij ven via een poort. Ook aan de andere zijde van het bijna honderd meter lange bureau komt een poort, als verbinding naar een achter gelegen par keerterrein voor politie-auto's. Op het dak van het nieuwe bureau wordt een schietbaan aangelegd. Grafisch museum Voor het oude bureau aan de Zonneveldstraat, dat in 1927 werd gebouwd en toen niet meer dan 200.000 gulden kost te, is nog geen definitieve be stemming gevonden. Inmid dels zijn wel plannen geopperd om in het oude bureau een grafisch museum te vestigen. De eerste besprekingen hier over moeten nog gevoerd wor den en waarschijnlijk zal de gemeente nog overspoeld wor den met verzoeken om huis vesting in het oude politiebu reau. De gevel en het daarach ter gelegen gebouw worden als monument beschouwd en mo gen dus niet gesloopt worden. „Uitvinder" mechanische parkeerschijf vrijgesproken LEIDEN/DEN HAAG De 22- jarige Leidse student in de rech ten, tegen wie een boete van 51 gulden was geëist voor het beves tigen van een wekker achter een parkeerschijf, is gisteren voor de tweede maal vrijgesproken. Ove rigens wordt de parkeerschijf, op verzoek van de Leidse gemeente politie, opgenomen in het politie museum. De student parkeerde in Leiden zijn auto, waarin een parkeerschijf lag die was verbonden met een wekker. De schijf bleef steeds draaien, zodat de tijd klopte en er geen bekeuringen werden uitgeschreven. In de ten laste legging door de officier van justitie werd gesteld dat de parkeerschijf van de studeren de doe-het-zelver niet voldeed aan het vereiste model. Er stond echter niet duidelijk vermeld dat het om een me chanisch voortbewogen schijf ging en de president van de Haagse rechtbank achtte de ten laste legging niet bewezen. Vorig jaar sprak de Leidse kantonrechter de student vrij, maar de officier ging in hoger beroep, wat ook nu weer mo gelijk is. OG DEZE MAAND BESLISSING otlDEN Meubelhan- jaar Stoutenbeek en de eente Leiden vinden het mogelijk moet zijn I in de Leidse regio én 'Den Haag een meubel- ülevard te realiseren. 1 bleek gistermiddag lens een hoorzitting van deputeerde Staten over 3 onderwerp. Beiden fden dat het plan van t gemeentebestuur van h Haag, om in het Spui- lartier een meubelstraat te zetten, los gezien let worden van het „gat le markt" in de regio jden. Deze nieuwe v.a- it voldoet aan het ad- van een provinciale kgroep om een ibelboulevard in Den ig te realiseren zon- dat een meubelstraat ■eiden is uitgesloten. gemeentebestuur van Den g heeft een plan ontwor- jljom in het Spuikwartier Ie plaats van de geplande otheek een concentra- an meubelwinkels onder 'engen in een gebouw van juwlagen. Het project zou kkeld worden door Wil- Vastgoedontwikkeling. ;ens de Haagse wethouder ^Nyqvist (ruimtelijke orde al zou eeker de helft ge worden met reeds be ende meubelbedrijven in Haag. Het plan zou nog de zomer ter visie wor- J gelegd. Het Haagse alter- jef past binnen het beleid li de provincie dat voorstaat ■Reisactiviteiten in bestaan- fvinkelgebieden te concen- pn. Vandaar ook dat een rinciale werkgroep tot de blusie is gekomen dat de rkeur voor een meubelbou- jrd uit moet gaan naar Den l°pie Hgens de Leidse wethouder J.. Peters (ruimtelijke orde ning) en initiatiefnemer Stou tenbeek hij wees zijn deel name in het Haagse plan al eerder af moet dit initiatief los gezien worden van de de problematiek in de Leidse re gio. Peters betoogde dat het Haagse plan slechts een con centratie van reeds bestaande winkels inhoudt. Volgens Stoutenbeek voldoet het niet aan de eisen van bereikbaar heid die voor een meubelbou levard zouden gelden. Hij noemde het Haagse plan „een utopie". Peters: „Wanneer GS besluiten medewerking te ver lenen aan het Haagse plan, ligt er nog een gat in Rijnland. Het is daarom denkbaar dat zowel in Den Haag als in Leiden een meubelboulevard wordt gerea liseerd". Volgens Peters zou de Leidse lokatie beter voldoen dan die in Leiderdorp omdat de eerste door haar ligging vlakbij de stad, nauwelijks koopkracht uit Den Haag zou wegzuigen. Zoals bekend zijn er vier ge meenten in de race voor een meubelboulevard: Den Haag, Leiden, Leiderdorp en Zoeter woude. De voorkeur van het provinciaal bestuur gaat uit naar een meubelboulevard die aansluit bij een bestaand win kelgebied. Het grote bezwaar tegen de Leidse lokatie was echter dat via het bestem mingsplan mogelijke branche vervaging onvoldoende werd tegengegaan. Maar Peters be loofde dit in samenwerking met GS in orde te brengen. Voor het overige was het gis termiddag voornamelijk een herhaling van wat zich een avond eerder in Leiden had voorgedaan. De gemeente Zoeterwoude lijkt als lokatie definitief te hebben afgedaan hoewel Cas- ba- en Leski-woordvoerder van der Pluym er voor waar schuwde dat beide bedrijven zonder overheidsbemoeienis van de huidige 6500 naar 11.500 uit zouden kunnen brei den. De strijd in Rijnland gaat daarmee tussen Leiderdorp en Leiden en wethouder Peters trachtte de middenstandorga nisaties (KNOV, Kamer van Koophandel) te paaien met de toezegging er alles aan te doen dat Leidse bedrijven deel zou den kunnen nemen in de meu belstraat aan de Plesmanlaan. In Leiderdorp is reeds gere geld dat een derde van het vloeroppervlak voor plaatselij ke bedrijven is bestemd. Voor initiatiefnemer Stouten beek maakt het niet bijster veel uit waar de boulevard komt. Hij wil aan de slag of dit nu in Leiden of Leiderdorp is. Voor beide lokaties heeft hij een optie. Stoutenbeek vindt dat de provincie nu maar eens over de brug moet komen. Hij beweerde dat hij inmiddels een veelheid van lokaties aan geboden heeft gekregen. Stou tenbeek: „Indien aan onze plannen (in Leiden of Leider dorp-red.) geen medewerking wordt verleend, zal het Rijn landse gat in de markt via de mazen van de wet worden ge vuld op een plaats die door niemand gewenst wordt". Ge deputeerde Borgeman zei ech ter toe dat GS nog deze maand zullen beslissen welke lokatie de voorkeur verdiend en wel ke gemeente op medewerking van het provinciaal bestuur mag rekenen. Meisje drinkt wasbenzine LEIDEN Een 2-jarig meisje uit Noordwijk heeft gister avond omstreeks tien voor negen in een winkel aan de Haar lemmerstraat wasbenzine gedronken. Het kind was met haar moeder in de winkel en in een kort onbewaakt moment had de kleine reeds een fles te pakken en aan de mond gezet. Ze is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Kamer Goekoop bezet LEIDEN De kamer van burgemeester Goekoop is gis termorgen omstreeks tien uur enige tijd bezet gehouden door een 30-jarige man en een 26- jarige vrouw, beiden zonder vaste woun-of verblijfplaats. De man had onenigheid over het toewijzen van een huis en wilde de burgemeester daar over aanspreken. Deze was echter niet aanwe zig. De Leidse politie heeft het tweetal na enige tijd weten de overreden de kamer in het stadhuis te verlaten. Nadat het tweetal het stadhuis had verla ten, verscheen het korte tijd later in het stadsbouwhuis aan de Langegracht. Ook daar ble ven de man en de vrouw een half uur aandacht vragen voor hun probleem. Tenslotte gin gen zij weer terug naar het stadhuisplein, waar zij op nieuw de burgemeester eisten te spreken. De politie heeft het tweetal uiteindelijk aangehou den terzake bedreiging, 's Mid dags zijn ze wee» vrij gelaten. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA De Leidse politie geeft donderdagochtend 17 mei in ou- derensoos Ons Eiland aan de Kortenaerstraat voorlich ting over inbraakpreventie. De bijeenkomst begint om tien uur. Dond: 'dagochtend 24 mei wordt de film „Het Begin" van Or low Seunke vertoond, donderdag 7 juni is er een informatieochtend over het werk van de oude- renraad en op donderdag 14 juni wordt een wandeling naar het Leidse Hout gehouden. Alle activiteiten be ginnen om tien uur 's ochtends en worden, met uitzon dering van de wandeling, gehouden in Ons Eiland. Wetenschap Is kwaliteit in de wetenschap een meetbaar begrip. Dat is het thema van een symposium van de Leidse universiteit op 17 mei. Tal van sprekers zullen zich met dit onderwerp bezighouden. Daarbij wordt vastgesteld dat in deze tijd van beoordelingen en evaluaties 'kwaliteit' een veelgehoord maar weinig uitgewerkt begrip is met veel aspecten. Godfather De film „The Godfather, part 1 en 2" van Francis Ford Coppola wordt donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 mei in het Filmhuis van het Leids Vrijetijds Centrum gedraaid. De filmvoorstelling begint om zeven uur. Voor deze film is een hele avond uitgetrokken, de twee delen duren bij elkaar bijna zes en een half uur. De beide films zijn destijds overladen met Oscars. Hoofd rollen worden vertolkt door Marlon Brando, Al Paci- no, Robert de Niro, Robert Duvall, James Caan, en Di ane Keaton. De toegangsprijs bedraagt 10 gulden. Voor een versnapering wordt gezorgd. Symposium De Vereniging tot bestudering van het recht van de Islam en het Midden Oosten, waarin de rijksuniversiteiten van Leiden, Groningen en Maastricht, organiseert op vrijdag 18 mei een symposium met als thema 'Het recht van de Is lam'. Het symposium wordt gehouden in het Academiege bouw van de Leidse universiteit. Het voorzitterschap wordt bekleed door mr. drs. F. van Bakelen (wetenschap pelijk medewerker handelsrecht) en medewerking zal worden verleend door Prof. Brugman (hoogleraar Ara bisch). Mahmut Küsmez (medewerker Turks consulaat) en mr. J. Bol ten (wetenschappelijk medewerker Arabisch recht en advocaat en procureur te Amsterdam). Het sym posium begint om tien uur. Inlichtingen bij A. Rosheuvel tel. 071-148333 tst. 7070. Japanse bloemsierhunst Drie dagen duurt de tentoonstelling van Japanse bloemsierkunst in het museum van Volkenkunde aan de Leidse Steenstraat. Het is de jaarlijkse tentoonstel ling van 'The Netherlands Chapter of Ikebana Interna tional'. De expositie wordt vrijdag 18 mei om twee uur geopend door mevr. S. Nakashima en is zaterdag (10-17 uur) en zondag (13-17 uur) nog te bezoeken. Lingua Musica Het Leids kamerkoor Lingua Musica geeft vanavond een concert in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1. Op het programma staan werken van Palestrina, Des Prez, Gesualdo da Venosa, Dvorak, Bartok, Bouïs, Mladi, Jana- Cek. Schubert en Toch. Het concert begint om kwart over acht, de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. LEIDEN De organisa toren van de werkonder breking in Leiden (een FN V-actie die is gericht tegen de plaatsing van kruisraketten) schatten dat er in deze stad ruim 2000 personen aan de sta king van een kwartier hebben meegedaan. De manifestatie op het Stad huisplein werd volgens de organisatie door 600 demonstranten bijge woond. Men spreekt van een geslaagde actie. In de kust- en bollenstreek viel de deelname tegen. Onder de aanwezigen op het Stadhuisplein bevonden zich opvallend veel scholieren. Thomas van Duin van het Leids platform Kruisraketten Nee voerde het woord en door vertegenwoorigers van AZL, de ambtenaren van het Stads bouwhuis, EBR en Universi teit werden verklaringen (die aan de Tweede Kamer zijn gestuurd) voorgelezen. Ook werd een speciaal protestlied gezongen. Buschauffeurs gaven geen ge hoor aan de oproep om hun werk een kwartier stil te leg gen, zodat het busvervoer geen vertraging opliep. Ook bij politie en brandweer was van staking geen sprake. Bij de Hollandse Constructie- groep (HCG) staakte in de fa briek nog geen twee procent van de werknemers, terwijl de administratie gewoon doorwerkte. Slechts enkele werknemers van het Hoog heemraadschap van Rijnland legden het werk neer. „Er werd niet in groten getale ge staakt", aldus een woordvoer der. Vijftig werknemers van het Rekencentrum van de Leidse universiteit deden mee aan de werkonderbreking. Onder de werknemers van het Energie bedrijf Rijnland circuleerde een petitie, waarop uiteinde lijk 189 handtkekeningen werden gezet. Op het Acade misch Ziekenhuis werd op een grasveldje een kleine ma nifestatie gehouden waar zo'n 140 AZL-personeelsleden ver schenen. De ambtenaren van het Stadsbouwhuis vervroeg den hun pauze en hielden om half twaalf een bijeenkomst. Vijfendertig werknemers van het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde RUIM2000 LEIDENAARS LEGGEN WERENEER Het Stadhuisplein gistermorgen. legden hun werk neer, bij het Kinder Psychiatrisch Cen trum Curium waren dat er 20. Leerlingen en docenten van de LOK, de middelbare Soci aal Pedagogische Academie trokken in een demonstratie ve optocht naar het Diamant plein waar vijf minuten stilte werd gehouden. Het zou hier om zo'n 230 demonstranten gaan. De leerlingen staakten de rest van de dag verder. Twintig verpleegkundigen van het Diaconessen zieken huis legden hun werk neer en 140 (leerling)-verploegkundi- gen van Endegeest liepen on der tromgeroffel naar de Kempenaerstraat in Oegst- geest. Op het Rijnlands Ly ceum onderbraken 40 van de 80 leraren de lessen en gaven gelegenheid tot discussie. De organisatoren schatten dat ruim 250 docenten in het Leidse onderwijs hebben meegedaan aan de actie. Aan de vredeswandeling door de dorpskern van Zoeterwou de namen 150 personen deel. Bij de Dirk van Santhorstweg is een bordje „Kernwapen vrije gemeente" geplaatst. Aan het slot van de wande ling werd aan burgemeester A. Houdijk een tekening aan geboden die een „kernwapen vrij Zoeterwoude" uitbeeldt. Ambtenaren bij de gemeente lijke Sociale Dienst en de Dienst Openbare Werken in Alphen. onderbraken, on danks een verbod van de ge meentelijke overheid, toch om kwart voor twaalf het werk als protest tegen de komst van kruisraketten naar Neder land. Tweehonderd handteke ningen, verpakt in een actie- vlag, werden door een 20 man sterke delegatie aangeboden aan de gemeenteraad. In de petitie wordt de raad ge vraagd actief bijdrage te leve ren aan het bespreekbaar ma ken van bewapeningsproble- matiek en zich in te zetten om stationering van kruisraket ten te voorkomen. Om negen uur hadden ambtenaren de actievlag al op het gebouw van Openbare werken, de so ciale dienst en de afdeling Burgerzaken. Burgemeester en wethouders hadden toen al geweigerd de handtekeningen in ontvangst te nemen. Het gemeentebestuur liet ook we ten disciplinaire maatregelen te nemen indien het werk daadwerkelijk zou worden neergelegd. De petitie werd uiteindelijk aangenomen door de chef Interne Zaken. Hij zal zorgdragen dat vlag en petitie bij de gemeenteraad komt.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3