TAFEL Marcos al zeker van verkiezingsoverwinning Kamercommissie: Sekten tonen grote terughoudendheid bij ledenwerving kerk wereld CcidócSouAOtt BTïïïïTl CcidócSommit Paus prijst Thailand om werk voor vluchtelingen Slag voor Den Uyl MBRAS HEKWERK LEIDE 071-764374 specif foto film video ACHTERGROND VRIJDAG 11 MEI 1984 PAGINA Het is niet juist, dat sekten in hun ledenwerving, in het bij zonder van aspirant-leden die psychische moeilijkheden hebben, weinig scrupuleus zijn. Er is juist sprake van grote terughoudendheid op dit terrein, zo stelt de com missie voor de sekten van de Tweede Kamer (zie ook voorpagina). Wat betreft de kritiek, die de commissie op de verschilende sekten heeft: zij meent, dat de Scientology Kerk haar op treden moet wijzigen, wil de beweging niet de kans lopen te worden verboden. Blijft dat optreden ongewijzigd dan moet uit een oogpunt van be scherming van de openbare orde worden opgetreden. Er is nogal wat kritiek op het beleid van de overheid ten aanzien van deze beweging. Zo zijn er bezwaren tegen een ingesteld ambtelijk on derzoek. Dit leidde tot geen enkel resultaat door infiltra tie: één van de aangezochte deskundigen bleek zelf lid van de Scientology Kerk. De Verenigingskerk, beter bekend als Moon-sekte, maakt zich schuldig aan ver heimelijking en misleiding. Deze conclusie van de com missie heeft met name be trekking op de ledenwerving, waarbij de grens van het toe laatbare wordt benaderd, zo niet overschreden. De bewe ging wordt aangeraden voortaan met open vizier te werken. Het verband tussen de neven-activiteiten en de leer van de kerk wordt niet zelden verdoezeld. De com missie meent, dat de kerk ook meer inzicht moet geven in eigen inkomsten. Organi satorisch en financieel wordt de beweging weinig gestruc tureerd" en „tamelijk on doorzichtig" genoemd. De commissie noemt de be zwaren die uit een. oogpunt van geestelijke volksgezond heid tegen de kerk worden aangevoerd, niet gerecht vaardigd. Ze zegt in haar on derzoek geenszins een bewijs te hebben gevonden dat toe treding tot de kerk ernstige gevolgen voor de geestelijke volksgezondheid van de be trokkenen zou hebben. wan Bhaf In het rapport (dat overigens nog vertrouwelijk is) is spra ke van een zeer welwillende opstelling jegens de Bhag- wan-beweging. Wel worden er vraagtekens geplaatst bij de toekomstige ontwikkeling van de organisatie, waarvan de aantrekkingskracht „nog steeds aanzienlijk is". Ook komt de vraag aan de orde of de beweging sterk genoeg is het overlijden van Bhagwan te overleven. De commissie neigt ertoe die vraag ontken nend te beantwoorden. Zij noemt de aanspraak van de beweging op de status van kerkgenootschap „enigszins twijfelachtig" en adviseert Bhagwan de aanvraag in te trekken. In de Bhagwan-beweging te kent zich een tendens af die zich laat omschrijven als „hervormingsgezind in maat schappelijk opzicht". De com missie meent, dat de oprich ting van leefgemeenschappen het waard is om met belang stelling te worden gevolgd en dat de activiteiten van Bhag wan geen onnodige belem meringen in de weg mogen worden gelegd. In tegenstelling tot bij Bhag wan noemt de commissie de aanmelding tot kerkgenoot schap van de Hare Krishna- -beweging gerechtvaardigd. De ontwikkeling van deze beweging wordt als volgt be schreven: „van een niet meer dan marginale hippie-achtige groep heeft de beweging in de loop der jaren aanmerke lijk aan volwassenheid ge wonnen". Wel wordt be zorgdheid uitgesproken over het maatschappelijk functio neren van jonge kinderen bij Hare Krishna. De commissie ontwikkelt nog een aantal voorwaarden voor toetreding van een minderja rige tot een sekte. Kritiek is er in dit licht voor het Open baar Ministerie in Amster dam, dat oktober vorig jaar kinderen aan het ouderlijk gezag onttrok, omdat ze be hoorden tot de T-ai-chi- i -groep. Deze actie heeft de hele groep gestigmatiseerd. Er worden nogal wat kriti sche kanttekeningen ge plaatst bij organisaties als de Divine Light Mission en de Transcendente Meditatie, of ficieel bekend als de „Stich ting Onderwijs Wetenschap der Creatieve Intelligentie" (SOWCI). Deze laatste orga nisatie wordt vergeleken met een multinationale organisa tie, ingericht als handelson derneming. Naast de kritiek op de nega tieve berichtgeving van de massamedia worden vraagte kens geplaatst bij de effecti viteit van de hulp van de an- ti-sektebewegingen. De ver langens van organisaties als „Samenwerkende Ouders Sekteleden" en „De Keer kring" zijn over het alge meen weinig concreet en slecht gemotiveerd. „Mijn bezoek heeft mede tot doel mijn persoonlijke dank over te brengen aan de rege ring en de bevolking van dit ledele land voor de ruimharti ge gastvrijheid, verleend aan duizenden èn duizenden vluchtelingen uit nabuurlan den". Dat zei paus Johannes Paulus II gisteren in het ko ninklijk paleis in de hoofd stad van Thailand, Bangkok, tot koning Phumibol en ko ningin Sirikit. „Uw liefdevol le aandacht voor deze lijden de en hulp behoevende men sen maakt, dat ik mij nauw bij u allen betrokken voel", aldus de paus. Er verblijven ongeveer 380.000 vluchtelingen uit Vietnam, Kampuchea en Laos in kampen op Thais ge bied. De paus heeft met zijn bezoek ook de aandacht wil len vestigen op hun lot. Een unieke gebeurtenis ge durende het bezoek van twee dagen aan het laatste land, dat Johannes Paulus II op zijn 38.500 kilometer lange twaalfdaagse reis door het Verre Oosten bezoekt, was de heilige mis, die hij gisteren in het stadion van Bangkok ce lebreerde. Ongeveer een kwart van de 200.000 rooms- -katholieken die het boed dhistische land telt, was daar samengestroomd. Een groep van 476 in witte en goud kleurige gewaden geklede meisjes van kloosterscholen voerde daar klassieke Thaise dansen uit voor de paus. Bij na tweeduizend studenten voerden een spel op met bor den, waarop bijbelse voorstel lingen waren aangebracht, alsmede afbeeldingen van het koninklijk paar. De paus heeft gisteren ook een be leefdheidsbezoek gebracht aan de leider van de boed dhisten, patriarch Somdej Phra Ariyavongsagatayana in het Ratchabopit klooster. Paters dominicanen hebben het christendom naar Thai land gebracht. De eersten ar riveerden in 1555, maar veel succes hebben zij nooit ge boekt. Ongeveer tweehon derdduizend rooms-katholie- ken op een bevolking van vijftig miljoen betekent nog geen half procent van de to tale bevolking. Tijdens de vlucht van Papua Nieuw-Guinea naar Thailand heeft paus Johannes Paulus II vanochtend een boodschap doen uitgaan tot het Vietna mese volk, toen zijn toestel zich dicht bij het Vietnamese luchtruim bevond. In die persoonlijke boodschap spreekt de paus zich uit voor geloofsvrijheid in dat „door oorlog en vernielingen zo zwaar getroffen land" en wijdt waarderende woorden voor de prestaties, die de Vietnamezen hebben gele verd bij de wederopbouw van hun land en voor hun inzet in onderwijs en oplei ding. In het stadion van Bangkok Koning Phumibol van Thailand be geleidt paus Jo hannes Paulus II bij het verlaten van het koninklijk paleis in Bang kok na de ont moeting tussen beiden. In het midden koningin Sirikit. riep de paus tijdens de heilige mis op tot eenheid tussen de gelovigen en hun bisschop pen, tot het vasthouden aan Christus en Zijn Kerk. Hij roerde daarmee indirect de in Vietnam opgeroepen span ningen aan, die zijn ontstaan door de oprichting van de „Vereniging van patriotti sche christenen van Viet nam" in de herfst van 1983. De bisschoppen daar vrezen een van Rome afgescheiden kerk, naar Chinees voor- RAAD VAN KERKEN: Maatregel gezinsvorming buitenlanders discriminerend De Raad van Kerken in Nederland heeft er bij de bijzondere commissie min derhedenbeleid van de Tweede Kamer op aange drongen er aan mee te wer ken, dat de beperkende maatregel voor vestiging in Nederland van een huwe lijkspartner uit een ander land zo spoedig mogelijk ongedaan wordt gemaakt. Deze regeling houdt in, dat bij een huwelijk van een in Nederland wonende buiten lander met een partner die in het buitenland woont, deze partner zich alleen in Nederland mag vestigen wanneer de hier gevestigde man of vrouw beschikt over het minimum-inko men voor een volwassene. Deze maatregel is niet van toepassing op buitenlanders afkomstig uit landen bin nen de Europese Gemeen schap. De Raad van Kerken acht de maatregel discrimine rend. Nederlanders die in een soortgelijke situatie verkeren, worden er im mers niet door getroffen. De maatregel maakt de in druk door andere motieven te zijn ingegeven dan door van regeringswege genoem de bezorgdheid voor hun welzijn, aldus de raad. De maatregel, gepresenteerd als bescherming tegen soci ale ellende, veroorzaakt juist sociale problemen, zo is de raad in de praktijk ge bleken. EjEN zeer gevoelige slag voor PvdA-leider Den Uyl, zo k,£ de weigering van oud-minister Van Kemenade om partijl »t der te worden, wel worden gekenschetst. Ziende d^t macht en invloed in zijn partij, maar vooral ook daarbuitf tanende waren, had Den Uyl kennelijk alle hoop gevest 1 op de persoon van Van Kemenade. In zijn ogen moet "V Kemenade de aangewezen man zijn geweest om de Par van de Arbeid in redelijk realistisch vaarwater te houd 1 En dat zou waarschijnlijk ook wel het geval zijn geweest i' VOOR de politicus Den Uyl hebben we in deze kolom i altijd een even grote waardering kunnen opbrengen, m;] we hebben herhaalde malen uitgesproken, dat hij zëer v dienstelijk was in het binnen redelijk realistische tern f houden van zijn vaak onbesuisde, radicaliserende achterb Van Kemenade zou zonder twijfel in staat zijn geweest lijn door te trekken. We herinneren ons het concept-rege akkoord, dat hij in.'82 nog aan CDA en D'66 voorlegde, tal van punten bleek daaruit, dat hij wel met de feiten rel" ning wilde houden, zij het onvoldoende. Gezien zijn gen tigdheid en eruditie moet hij in staat zijn geweest de Pvd^. achterban in dat spoor te houden. b VaN Kemenade heeft er inmiddels echter van afgezt Den Uyl op te volgen. Omdat het een hondebaan is, zo he j hij verklaard en dat is natuurlijk ook zo. Maar dat is des meer het geval, omdat binnen de top van de socialistisi partij stevige ruzies waren ontstaan rond de mogelijkheid Van Kemenade partijleider zou worden. Die zullen Van I menade het ergste hebben doen vrezen voor het klimaat hij zou aantreffen, indien hij het bewind inderdaad zou ovj DOOR deze gang van zaken blijft Den Uyl weer met de. bakken peren zitten. Staande voor de keuze om dan r maar wat langer aan te blijven, of zijn partij in de rede l voorspelbare ramp van een gigantische broedertwist te st ten, zal hij ongetwijfeld voor het eerste kiezen. Bewolkt en koud DE BILT Voor morgen is er weer veel bewolking te ver wachten en vooral in het zui den van het land kan af en toe regen vallen. Dat komt omdat een depressiegebied zich van de Middellandse Zee naar Frankrijk verplaatst. Tegelij kertijd neemt een hogedrukge- bied boven Scandinavië nog iets in betekenis toe. Die ont wikkelingen leiden er toe dat de noordoostelijke wind ster ker wordt. Boven land moet op een vrij krachtige en aan de kust op een harde wind worden gerekend. Omdat de temperatuur morgen nog de lage kant is, wordt het er beslist niet aangenamer De middagtemperatuur woï morgen ongeveer 13 grad Nachtvorst zal echter meer voorkomen. Voor zonti ziet het ernaar uit dat de genkansen blijven. Wel wo 1 het dan iets minder koud, t wijl de wind waarschijnlijk neemt. Schotel van aardappelpuree, spinazie, eieren en kaas fruit vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: Vz tot 1 kg aardap pelen, zout, peper, noot muskaat, 15 g boter, melk 750 g spinazie, zout, nootmuskaat, 10 g boter 3 eieren; 100 g jonge Goudse kaas, pa prikapoeder; fruit. Kook de wat kleiner gesne den aardappelen gaar met zout, giet ze af en stamp ze fijn. Meng de boter en zoveel melk door de aardappelen, dat het een smeuïge puree wordt. Breng deze puree op sjnaak met zout, peper en nootmuskaat en roer nog even door, zodat zij luchtig wordt. Doe de puree heet (zo nodig even al roerende door warmen) in een ingevette, ruime ovenschaal. Laat de gewassen spinazie üitlekkken, zet haar op met aanhangend water en kook haar in een paar minuten gaar. Laat de groente uitlek ken, snijd of hak haar zo klein als u lekker vindt en meng er zout, nootmuskaat én boter door. Leg de hete spinazie op de puree in de schotel. Zet de eieren op met koud water, laat ze acht minuten koken, giet het hete water weg en zet ze onder koud water. Pel de afgekoelde eie ren, snijd ze een keer door en druk ze in de spinazie. Bedek de hele schotel met grof geraspte (of in plakjes gesnedenkaas en laat die onder een hete grill of in een ,hptè oven smelten en iets kleuren. Strooi er wat papri kapoeder over als garnering. Wie geen grill of oven heeft, kan deze schotel ook goed op tafel brengen, strooi de ge raspte kaas direkt over de hete spinazie, druk daar de halve eieren in en bestrooi die met paprikapoeder. JEANNE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. MANILLA De Filipij- nen zijn in de ban van de algemene verkieizngen, die maandag zullen plaatsvinden. Er gaat geen dag voorbij of er gens in de uitgestrekte hoofdstad Manilla wordt wel een bijeenkomst ge houden waar de ver schillende kandidaten het hoogste woord voe ren. Ondanks alle opwinding ziet het er niet naar uit dat de verkiezingen ingrijpende veranderingen tot gevolg zul len hebben. Alles wijst er op dat de partij van president Ferdinand Marcos, de Kilu- sang Bagong Lipunang (KBL), haar comfortabele meerderheid in de nationale vergadering zal behouden. Gegeven die algemene ver wachting zal president Mar cos als voorzitter van de KBL de verkiezingen met een gerust hart tegemoet moeten kunnen zien. De moord op 21 augustus 1983 op zijn belangrijkste rivaal, op positieleider Benigno Aquino, blijft hem en zijn partij ech ter achtervolgen. Tijdens een bijeenkomst in Makati, de zakenwijk van Manilla, doet de weduwe van Aquino, Corazon, nog eens haar relaas over het moment dat ze in de VS op de hoogte werd gebracht van de dood van haar man. Als het sa mengestroomde publiek ge vraagd wordt wie er achter deze nog steeds, onopgeloste moord steekt, roept het mas saal „Marcos". De president stelde eind vo rig jaar een uit vijf leden be staande onderzoekcommissie in, die werd genoemd naar haar voorzitter, mevrouw Corazon Agrava. Deze com missie houdt hoorzittingen waarbij sinds november ruim 150 getuigen aan de tand zijn gevoeld. Tot dusver wordt vastgehouden aan de officiële lezing dat ene Rolondo Gal- man, die direct na de moord door de soldaten werd ge dood, Aquino om het leven heeft gebracht. Geen grote rol In westerse diplomatieke kringen in Manilla wordt er aan de andere kant op gewe zen, dat de zaak Aquino na bijna negen maanden geen grote rol meer speelt. Die zegslieden houden het erop dat de huidige economische problemen van veel meer in vloed op het stemgedrag van de Filippijnen zal zijn. Het land heeft een buiten landse schuld van ruim 25 miljard dollar en kampt met f een werkloosheid van onge veer 25 procent, zo blijkt uit een in april uitgevoerd on derzoek. De inflatie ligt rond de 35 procent en het ziet er naar uit dat dit percentage zal toenemen. Uit het genoemde onderzoek, uitgevoerd door een oplei dingsinstituut voor ambtena ren, blijkt verder dat ruim vijftig procent van de onder vraagden zegt dat zijn le vensstandaard in de voor gaande twaalf maanden is achteruitgegaan. Slechts twaalf procent had het beter dan in april 1983. Bovendien verwacht zeker éénderde het de komende twaalf maanden nog slechter te krijgen. Niet helemaal onterecht omdat de maatregelen, die het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) in ruil voor noodlenin- gen verlangt, een zware wis sel zullen trekken op de Fili- pijnse burger. De onderhan delingen met het IMF en een groep banken zijn overigens tot na de verkiezingen opge schort. Die economische crisis is in het voordeel van de opposi tie, waarvan de uit verschil lende partijen bestaande UNIDO (de Verenige Natio nalistische Democratische Organisatie), Marcos' belang rijkste tegenstander is. UNI- DO-leiders, onder wie haar 1 voorzitter Salvador Laurel, beschuldigen Marcos ervan dat hij onverantwoordelijk met geld omspringt en vooral zijn eigen portemonnee spekt. Laurel ontkent dat de UNIDO met haar deelname aan de verkiezingen Marcos' regime een wettig tintje geeft. De verkiezingen, zo zegt hij, bieden de democra tie in de' Filipijnen een laat ste kans. Volgens westerse waarne mers komt de UNIDO bij de kiezers erg overtuigend over. In bepaalde districten, zoals in Cebu, heeft de coalitie meer kandidaten ingeschre ven dan er zetels beschikbaar zijn. Daardoor lijken zij meer eikaars rivalen dan partijge noten. Verder ontbreekt het hun aan discipline, en wel licht nog belangrijker, aan fondsen die de KBL wel ter beschikking staan. Inwoners van arme wijken in Manilla, zoals Pasay-city, weten te vertellen dat KBL-kandida- ten geld uitdelen. Het zou gaan om bedragen, die varië ren van zo'n acht tot 150 gul den. Schattineen Ondanks de bij voorbaat ge- In Manilla vinden de afgelopen weken vele ver kiezingsbijeen komsten plaats. Tijdens een massa bijeenkomst probeert hier één van de op positiepartijen de toehoorders ervan te overtui gen om maan dag naar de stembus te gaan. De oppo sitiepartijen zijn bang dat de op roep van de Communistische Partij om de ver kiezingen te boycotten door teveel stemge rechtigden zal worden opge volgd. wonnen strijd voor de KBL zijn er uiteenlopende schat tingen over het aantal zetels dat de UNIDO in de wacht gaat slepen. Marcos zelf houdt het op twintig, maar volgens een optimistische Laurel kunnen dat er bij „eerlijke en schone" verkie zingen wel eens meer wor den. Hij spreekt zelf van een duidelijke meerderheid voor de UNIDO. Maar gevraagd naar een realistische voor spelling zegt hij te rekenen op „betrekkelijke vuile ver kiezingen, met voor zijn coa litie zestig tot tachtig van de 183 zetels die op het spel staan". Of deze verkiezingen al dan niet eerlijk zullen zijn, is voor veel Filipijnen geen punt. Het land kent wat dat betreft-, zo zegt onder andere de woordvoerder van pre mier Virata, een traditie die al zeker honderd jaar terug gaat. Dat neemt niet weg dat de Comelec, de Filipijnse kiesraad, allerlei voorzorgs maatregelen heef.t getroffen om eerlijke verkiezingen zo goed mogelijk tè waarborgen. De kiezers zullen bijvoor beeld hun wijsvinger in onaf- wasbare inkt moeten dopen. Dit moet voorkomen dat zij meer dan één stem uitbren gen. Maar de Namfrel, een onafhankelijke nationale burgerbeweging voor vrije verkiezingen vindt andere inkt noodzakelijk. Dit omdat de oorspronkelijke, uit de VS geïmporteerde inkt binnen een half uurtje zou zijn ver wijderd. Een westerse diplo maat zegt overigens dat het gebruiken van inkt de fraude niet zal tegengaan. Verder heeft de Comelec eind maart het kiesregister opgesteld. Ieder kon zich in zijn district opgeven. Voor waarde is dat hij minstens zes maanden in dat district woonachtig moet zijn. Op ba sis van niet-officiële schattin gen hebben zich 24 miljoen kiesgerechtigden, die ouder dan achttien jaar moeten zijn, ingeschreven. Tussen de drie en vijf miljoen mensen lieten zich volgens de Namfrel niet inschrijven. Politiek geweld Ook zullen in sommige dis tricten de stemlokalen, veelal schoolgebouwen, worden be waakt door militairen. Het politieke geweld, dat het land al geruime tijd teistert, is de laatste maanden toegenomen. Sinds het begin van de cam pagne eind maart, zijn er als gevolg daarvan al vijftig do den gevallen, onder wie drie burgemeesters. De regering schrijft de moorden toe aan het Nieuwe Volksleger (NPA), de gewapende arm van de verboden Communis tische Partij. Het NPA is te gen de verkiezingen en ver wacht wordt dat het zal pro beren, met name op het zui delijke eiland Mindanao waar het altijd al zeer actief is geweest, op de verkiezings dag roet in het eten te gooi- (ADVERTENTIE) Wat het ook is, wij zetten het juiste hek erom he Want hekken maken is Heraswi Amphoraweg 10,2332 EE Leidi NEDERLANDSE HERVOR DE KERK bedankt voor Wouterswou toezegging: S.de Jong te K wijk aan Zee 17 mei verschijnt de

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2