Jan Rapmund niet in olympische judoploeg Rooks enige troef Post in Ronde van Romandië .ockeydam.es zelfverzekerd Wielerpeloton na dood Agostinho van monument beroofd Jong Oranje mist finale ïps voor uindigt lort wereld gjyenoord Crui jff jhouden ORT CaidaeSomo/nt VRIJDAG 11 MEI 1984 PAGINA 17 aradona ongewenste eemdeling ,MASEDA Diego Maradona is door gemeentebestuur van Valmaseda, in ins Baskenland, tot persona non grata claard. Het college kwam tot dit opzien- •nde besluit na de ongeregeldheden tij- de bekerfinale van afgelopen zondag en Atletico Bilbao en Barcelona in Ma in een motie ging de gemeenteraad Valmaseda akkoord met de uitspraak, de incidenten werden veroorzaakt door gewelddadige optreden van de bij Bar na spelende Argentijn, waarop deze tot •wenste vreemdeling van de stad werd ilaard. Bij de massale veldslag, die na handgemeen tussen Maradona en spe- van Bilbao ontstond, liepen 69 mensen /ondingen op. De Spaanse tuchtcom- ie stelt een onderzoek in. Politie Tanzania schiet per ongeluk marathonloper dood DAR ES SALAAM Een vergissing van de Tanzani- aanse politie heeft de 22-jari- ge Richard Temilinga het le ven gekost. Een politieman zag de veelbelovende atleet aan voor een dief op de vlucht en vuurde een dode lijk schot af, toen Temilinga op een golfvcld in Iringa (Zuid-Tanzania) aan het trainen was voor de mara thon van München. De Afri kaanse atleet eindigde vori ge maand tijdens zijn eerste internationale optreden, in Oostenrijk, als elfde. Gratis entree bij AZ '67 - Excelsior ALKMAAR AZ '67 laat bij de laatste wedstrijd van het sei zoen, zaterdagavond (19.30 uur) tegen Ex celsior, het publiek gratis toe. op de tribu nes. In nauw overleg met de sponsor van de Alkmaarse eredi visieclub werd voor dat competitie-slot gekozen. AZ is de laatste zes duels on geslagen gebleven. Dick de Boer vier wedstrijden geschorst ZEIST Het einde van de voet balloopbaan van Dick de Boer is versneld in zicht gekomen. De verdediger van eredivisieclub Vo- lendam, die na dit seizoen zijn car rière wenst te beëindigen, werd door de tuchtcommissie van de KNVB voor vier wedstrijden ge schorst. De Boer, die zaterdag te gen Helmond Sport zijn derde gele kaart ontving, zal het laatste com petitieduel van Volendam, uit te gen Fortuna Sittard, missen. Leo Ehlen (Roda JC) moet drie wed strijden toezien, Jan Pouls (FC Twente) twee. TOULON Het voetbalelftal van Jong Oranje heeft de finale van het internationale toernooi in Toulon gisteravond niet ge haald. De beslissende wedstrijd tegen de Sovjet Unie eindigde in een gelijkspel: 0-0. De Russen bereikten door een beter doel saldo als winnaar van groep B de eindstrijd, waarin zij morgen uitkomen tegen Frankrijk. Ne derland speelt in de strijd om de derde en vierde plaats tegen Tsjechoslowakije. In een andere wedstrijd voor groep B won Al gerije met liefst 7-1 van Bulga rije. TORVILLEN DEAN SLAAN MUNT UIT TITELS IJSDANSEN SYDNEY Jayne Torvill en Christopher Dean zijn hard bezig munt te slaan uit de door hun be haalde Europese, wereld- en olympische titels. Het Britse ijsdanspaar verblijft momenteel in Australië als gaststerren van het Russische schaatsteam dat daar demonstraties verzorgt. Torvill en Dean zou den voor hun optredens in Sydney, Melbourne en Brisbane 3,5 miljoen dollar (ruim tien miljoen gul den) ontvangen. Het kampioenspaar dient daar voor per keer een optreden van een kwartier te verzorgen. De publieke belangstelling voor de show van Torvill en Dean, die bij de Winterspelen in Sarajevo grossierden in topscores, is enorm. De vraag naar kaarten was zo groot dat het aanvan kelijke aantal van vier optredens werd uitgebreid tot negentien. Van der Smissen oogst bewondering KOPENHAGEN Christ van der Smissen heeft gisteren de eerste proeve van bekwaam heid afgelegd in de openings ronden van het wereldkampi oenschap bandstoten door overwinningen op Zanetti (200-187), Grethen (200-128) en Lieberkind (200-56). De groot ste bewondering van het handjevol publiek gold de vechtlust van Van der Smis sen. Waar mindere biljarters met vochtige ogen en klamme handen zouden afhaken, daar hield Van der Smissen op de openingsdag het hoofd fier rechtop. BSENAAR Zowel mor tals zondag zijn er rennen ^(iraverijen op de Wasse- 50|se baan Duindigt. Morgen so eerste start om 13.30 uur. 3qS tips voor deze meeting 90 3EPRIJS: Yvet Zuydvelde, 50 Flight en Yvonne's Lady oofcRDINCKPRIJS: Ymola Hano- oohieland en Willem Ruis. 50rAINERBLAUPRIJS: Kalliba- "jnaro en Space Shutttle. jjjjlTERENPRIJS (eerste afde- Wyoming, Western du Bois en OOly Compaen. OOflHUISPRIJS: Vincent Fortu- 20rica Marijke en Sylvia de Leur. EVILLEPRIJS: Sacha, Sassy Redress. .ENHOFPRIJS: Way Jewel 00, Unio Fortuna en Verawood oOjERGENPRlJS: Wishbone For- Q°|Victory Dream en Uniek For- 5q|eLENPRIJS: Toto Morgan, sol Ossewaard en Terry N. OOlLOPRIJS: Wervelwind, Woer- •O0(i Whispering Usnis. ■«TERENPRIJS (tweede ajde- 'O0Wirgill Meadow, War Glory en [ooit Liesbos. !so[ .70(5 .00, r de meeting van zondag „uDRIFTPRIJS: Yardly. Yoly 'mttn Yvorna. [sojjNPRIJS: Walter Signal. Wal- 50|akota en Yanita. .OOjOWPRIJS: Here I Come, Roc- Piroska. IN VAN HEEMSTRA-PRIJS: i, Madias en Ishamo. IDORPPRIJS: Vermon Fortu- ilan D en Video Buitenzorg. lENBURGPRIJS: Valeri Bor- ,'hite Power en Vuno W. [.SJSENAARPRIJS: Wicky Haze- de Lente en Wyjan ÏENAARSE SLAG-PRIJS: Vip iio Buitenlust en Une Jeannine. IRELLPRIJS: Uno Hazelaar, Skoatter en Star Laguna. fcSCHE SCHOUWPRIJS: o B, Val de Omme en Volant |ken De tweekamp wereldtitel tussen re- ltd kampioen Anatoli jov en uitdager Gary larov wordt in Moskou (iden. De FIDE stelt er ■■op de eerste partij op 10 Hmber te laten beginnen. Mj&rov gaat vooralsnog niet mee akkoord en uitstel gevraagd tot ^«september. [®-$n Op de laatste dag n'.rd'e regatta om de open [^■jnuitse titels verspeelden )7>i van Bladel en Huub Je&riex in de Tornado-k- »6.5i de eindzege aan de De- }5,roul en Trine Elvström. }4.3|is Antonin Bolard, ^•ïoegere aanvoerder van K5)avisCup-team van Tsje- ï4,spwakije, bevindt zich 94,centeel in de gevangenis ggirdenking van speculatie 95'|viezensmokkel. I^fennen De Oostduit- 99iautz Hesslich bracht gis- 90 J in Tblisi het wereldre- 99.0200 meter met vliegen hert op 10,441 seconden. 95,9 1 JERDAM De moge nd is niet uitgesloten dat 3 Cruijff als 'directeur f' gaat werken voor njipord. De Rotterdamse iderzoekt de mogelijk- •m Cruijff, indien hij jjjlstoppen met voetballen, 3ïeyenoord te behouden. DEN HAAG Het Ne derlands Olympisch Co mité heeft drie judoka's aangewezen voor de Zo merspelen in Los Angeles. Gisteren maakte het be stuur van het NOC be kend, dat het akkoord was gegaan met de voor dracht van Rob Henne- veld in de klasse tot 78 kg, Ben Spijkers in de klasse tot 86 kg en Wil Wilhelm in de klasse bo ven 95 kg. Met de aanwijzing van dit drietal halveerde het NOC de voordracht van de Judobond Nederland, die ook Jan Rap mund, Jean-Pierre van Deur- sen en Robert van der Vlist tot de uitverkorenen had laten willen behoren. Het NOC ho noreerde dat verzoek niet, om dat de laatste drie volgens de normen van het NOC niet in voldoende mate duidelijk had den gemaakt dat zij in aan merking kwamen voor een plaats bij de laatste acht in het Olympisch toernooi. Bondscoach Peter Snijders was teleurgesteld over de houding van het NOC. „Twee jaar gele den zou ik blij geweest zijn met drie man naar de Olympi sche Spelen te gaan. Nu vind ik de ploeg te klein. Rapmund had er zeker bij moeten zijn". Rapmund leek vorig jaar ze ker van olympische deelne ming. De Hagenaar eindigde op het wereldkampioenschap als zevende en werd door die klassering automatisch olym pisch kandidaat, die bij vorm behoud voor uitzending in aanmerking kwam. De zwaar gewicht liep echter een schou derblessure op, waardoor hij drie maanden uit de roulatie was. Kort geleden in Kerk- rade bewees hij in redelijke vorm te verkeren, maar vorige week bij de Europese kampi oenschappen in Luik kwam hij er in zijn twee partijen niet aan te pas. Voor het NOC was dat reden Rapmund, die gis teravond aankondigde in een brief aan het NOC om ophel dering te gaan vragen, van de lijst te schrappen. Hard oordeel Snijders: „Een hard oordeel. Voor mij verkeerde Rapmund in redelijke vorm. In zijn klas se, alle categorieën, zijn er doodgewoon weinig kansen om je vorm te tonen. Alleen op een Europees- of wereldkam pioenschap. Als je dan één keer de boot mist en je wordt direct geschrapt, vind ik dat hard". Van Deursen en Van der Vlist voldeden in Luik wel aan de olympische norm door een plaats bij de laatste acht te be halen. Snijders: „Het NOC vond dat die jongens vorig sei zoen te weinig gepresteerd hadden om nu met enige ze kerheid te kunnen stellen, dat ze bij de eerste acht in het olympisch toernooi eindigen. Van Deursen is een routinier, die een stijgende vorm ver toont. Van der Vlist komt net kijken, maar bulkt van talent. Ik had die jongens het voor deel van de twijfel gegeven". Met het NOC werd niet ge sproken over eventuele norm verlaging indien de Oostblok landen hun ultimata over niet- -deelneming inderdaad door zetten. Snijders: „we hebben er niet over gesproken, maar zoals ik de heren ken, wordt de ploeg niet uitgebreid, in dien andere landen niet aan de Spelen zullen deelnemen." CRANS MONTANA De kennismaking met het Zwitserse hooggebergte is gisteren vele profrenners slecht bevallen. Na de tweede etappe van de Ronde van Romandië, waarin de 1600 meter hoge Crans twee keer moest worden beklom men, resteren er nog elf kanshebbers voor de eind zege. In de eerste plaats ritwinnaar Robert Millar. De Schot kwam na de 181,5 kilometer tussen Vevey en Crans-Montana al leen aan de finish. Hij werd op 22 seconden gevolgd door een groep van tien renners met onder meer Pascal Simon, Laurent Fignon, Steven Rooks, Stephen Roche, Jean- -Marie Grezet, Silvano Conti- ni, Wladimiro Panizza en de winnaar van de Ronde van Spanje, Eric Caritoux. Van de ploeg van Peter Post handhaafde alleen Steven Rooks zich in de voorste gele deren. Hij staat momenteel zesde in het algemeen klasse ment met 20 seconden achter stand op leider Millar. „Rooks reed goed", gaf Peter Post zijn indruk weer. „Alleen miste hij de kracht veel kopwerk te doen. Hij kon bijblijven. Dat was voldoende". Meer indruk had Fignon op de ploegbaas gemaakt. „Die reed geweldig. Hij heeft de achtervolging op Millar vrijwel alleen geleid en kwam nog heel dichtbij". Millar, die vorig jaar in de Tour de France de zware Py- reneeën-etappe op zijn naam schreef, was tijdens de eerste beklimming van de Crans na 148,5 kilometer uit een groep van dertig renners wegge sprongen. Die afsplitsing was na 110 kilometer ontstaan, toen de Rumeling, een col van de tweede categorie, opdook. Millar mocht vertrekken en nam tussen de eerste en twee beklimming van de Crans ruim één minuut voorsprong. Pas toen de groep van een kleine dertig renners voor de tweede keer aan de voet van de Crans-stond, werd de jacht op Millar serieus geopend. In die groep zaten aanvankelijk zes Nederlanders: Rooks, Win nen, Lubberding, De Rooy, Veldscholten en de in Italiaan se dienst rijdende Van de Vel- Eddy Planckaert (links) en Bernard Hinault etappe van de Vierdaagse van Duinkerken. vrijwel wiel aan wiel door de finish van de tweede de. Andere gereputeerde klim mers als Lucien van Impe, Je- an-René Bernaudeau, Roger Alban en Bernard Vallet had den toen reeds ontmoedigd af gehaakt. Planckaert Een lekke band werd Eric Vanderaerden noodlottig in de tweede etappe van de Vier daagse van Duinkerken. De drager van de rose leiderstrui maakte deel uit van de kop groep van veertien renners, toen twintig kilometer voor het einde op een stuk kasseien de lucht uit zijn achterband liep. Omdat er geen ploeglei derswagen in de buurt was, restte Vanderaerden niets an ders dan te wachten op het achtervolgende peloton, dat een achterstand van ruim één minuut had. Het verlies van de leiderstrui werd gecompenseerd door ploeggenoot Eddy Planckaert. Hoewel hij door het wegvallen van Vanderaerden de ploeg Post in de kopgroep in zijn eentje vertegenwoordigde, vormde dat voor de snelle Belg geen belemmering de sprint te winnen. Bernard Hi nault, die de leiding in het al gemeen klassement van de on gelukkige Vanderaerden over nam, werd tweede en Serge Beucherie derde. Leo van Vliet maakte met Joop Zoete melk eveneens deel uit van de groep. Vredeskoers De tweede etappe in de Vre deskoers resulteerde gisteren in een overwinning voor de Oostduitser Olaf Ludwig. Hij won na de rit tussen Magde burg en Gera (194 kilometer) in zijn geboortestad de sprint van het vrijwel complete pelo ton. In de algemene rang schikking behield wereldkam pioen Uwe Raab de leiding. De Colombiaan Argemiro Bo- horquez won gisteren de derde etappe in de Ronde van Co lombia. Hij versloeg in de 157, kilometer lange rit van Bogata naar Honda een kopgroep van twintig renners in de spurt. Voor Bohorquez was het de tweede ritzege. Zijn landge noot Gutierrez bleef leider in het algemene klassement met negen seconden voorsprong op Bohorquez. Joaquim Agostinho was een schier onverslijtbaar wielren ner. LISSABON Gisteren is in een ziekenhuis in Lis sabon de Portugese wielrenner Joaquim Agostinho overleden. Tien dagen geleden brak hij zijn sche del bij een valpartij, veroorzaakt door een overste kende hond, in de Ronde van Algarve. De 41-jari- ge prof was na zijn val, vlak voor de finish, weer op de fiets gezet, maar stortte daarna in elkaar. De veteraan kwam in een diepe coma en werd kunst matig in leven gehouden. Operatieve ingrepen hadden geen succes. Vorige week werd Agostinho al klinisch dood verklaard. Slechts zijn hart werk te nog. Het fatale ongeval heeft het professionele wielerpeloton van een monument beroofd. De Portugees, op 7 april 41 jaar geworden, was de nestor van de groep wielrenners die vooral op de steile wegen van Europa hun brood verdie nen. „Ago" toonde zich ook een typische laatbloeier. Net als Joop Zoetemelk was hij zuinig op zijn oersterke li chaam, een voorbeeld van lange levensduur in de slopend- ste aller sporten, de beroepswielrennerij. Agostinho reed gelijk op met Anquetil, overleefde heersers als Merckx en Hinault; hij leek, kortom, onverslijtbaar. In 1978 en 1979 bereikte Agostinho in de topjaren van Ber nard Hinault ook zijn eigen topvorm. Beide jaren beëindig de hij de Ronde van Frankrijk als derde. In 1981 leek het einde van zijn sportieve loopbaan nabij. In de etappe naar Pleynet parkeerde de zachtaardige coureur zijn fiets op het binnenplein van een boerderij en stapte af. Agostinho bleef een heel jaar thuis in Torres Verderes. In 1983 maakte Agostinho, als veertigjarige, echter weer deel uit van de formatie van De Gribaldy, de ploeg van Sean Kelly en Je an-Marie Grezet. Hij reed de Tour uit op de elfde plaats en boekte in juni zijn laatste succes van belang in een klimtij- drit in het Zwitserse Grabs. Dit jaar hield Agostinho, zesvoudig kampioen van Portu gal, zich bezig met de oprichting van de eerste Portugese professionele wielerploeg uit de geschiedenis. Hij stond zijn renners, van Sporting Lissabon, met raad en daad bij en zou in de maanden juni en juli weer in de Ronde van Frankrijk, zijn veertiende, aan de start verschijnen. Voor eigen publiek kwam vorige week echter een abrupt einde aan een lange carrière. J De Nederlandse da- bkeyploeg bulkt van het «rouwen. Na de zware feting met de Sovjet werd gisteren op het ist het moderne voet- in Du Nord (de tegen- is pijnlijk) een lichte afgewerkt. Ontspan de selectie van coach Heumen toe naar de iale in de strijd om het kampioenschap, wordt daarin aan tegen West Duits- de poulewedstrijden won met een totaal- van achttien treffers j ®h nul tegen. I Ida, therapeut Govert de Wint toe. „Overal blauwe plekken en kleine bloeduitstortingen. Ik heb heel wat werk gehad". Even later meldt Margriet Ze- gers zich bij hem. Een plastic zak met ijsklontjes moet de en kel niet verder laten zwellen. Tijdens een onderling partijtje van acht-tegen-acht raakt re serve Anneloes Nieuwenhui- zen licht geblesseerd aan de hand. „Deze partijvorm heeft geen konsekwenties voor de opstelling", aldus Van Heu- De Brabander laat tegen de Westduitse dames, die in Christina Ivïoser met zes tref- ig zagen de speelsters fers hun topscorer hebben, de- ivend uit", licht fysio- zelfde speelsters in de basis opereren als tegen Schotland en de Sovjet Unie het geval was. „West Duitsland is geen gemakkelijke tegenstander, ze hebben in Susi Schmid de bes te doelvrouwe van de wereld. Zij bestrijkt de hele slagcirkel en daardoor is het moeilijk tot scoren te komen", weet de coach uit ervaring na de niet geheel verdiende overwinning van Oranje (1-0), onlangs in West Berlijn. Prettig Vandaar ook dat gisteren tij dens de strafcorner-slagen spe cialiste Fieke Boekhorst op het afschuiven oefende. Schmid pleegt haar doel uit te stormen èn is alleen met combinaties te verrassen. Het is échter over dreven te stellen dat de we reldkampioen zich al te veel zorgen maakt. „Het is toch juist prettig dat ze er zo over denken", vat Van Heumen de zelfverzekerde houding van zijn pupillen op. „En waarom ook niet? We hebben in West Berlijn het toernooi gewonnen. Hier hebben we toch vrij sim pel de halve finale bereikt en tegen de Sovjet Unie is in de eerste helft goed hockey ge speeld. Later werd het minder, omdat wij te graag wilden winnen en ons eigen spel niet meer speelden". Voor alle zekerheid is ook nog even getraind in het nemen van strafballen. Mocht Neder land de tegenstander, die in 27 eerdere directe confrontaties het zoet van de overwinning smaakte, niet na de officiële 70 minuten en een eventuele ver lenging hebben teruggewezen, dan zullen Sandra le Poole, Laurien Willemse, Irene Hen driks, Marieke van Doorn en Fieke Boekhorst trachten Schmid te verschalken. De Franse organisatie testte voor alle zekerheid ook nog even de lichtmasten, slechts iets meer dan de helft van het aantal lampen bleek te wer ken. Van Heumen hoopt niet dat de lichten worden aange stoken, tot Oranje al eerder af stand heeft genomen. „Maar dan zullen ze het echt niet al lemaal doen", voorspelt hij. „Voor de training moesten we ook weer zelf het kunstgras natspuiten. Zo gaat dat hier". DENNIS MULKENS BILJARTEN WK bandstoten le ronde: Van der Smissen (Ned)-Za- netti (Ita) 200-187 in 26 beurten'; Ko- bayashi (Jap)-Vierat (Fra) 200- 193/41; Grethen (Lux)-Wildförster (Wdl) 178-200/24; Dielis (Bel)-Lieber- kind (Den) 200-56/16; Ceulemans (Bel)-Thögersen (Den) 200-49/9. 2e ronde: Van der Smissen-Grethen 200-128/17; Wildförster-Thögersen 200-114/24; Kobayashi-Zanetti 200- 184/18, Ceulemans-Lieberkind 200- 49/13; Dielis-Vierat 200-148/19. 3e ronde: Van der Smissen-Lieber- kind 200-56/15; Kobayashi-Grethen 200-190/12; Wildförster-Zanetti 200- 104/9. VOETBAL Reserve le divisie A: FC Den Haag- -Go Ahead Eagles 2-1. Zondag West II, 3e klasse B: Scheveningen-HS Texas/DHB 2-3. 4e klasse C: Alexan dria '66-Alblasserdam 1-1. 4e klasse D: BMT-Voorburg 3-2. Districtsbeker West II, 5e ronde: LMO- HOV 3-1 WIELRENNEN Ronde van Romandië 2e etappe: 1. Millar (Sch) 5.26,16 (met 10 seconden tijdvergoeding); 2. Simon sportuitslagen (Fra) op 0.22 (met 5 sec); 3. Rooks (Ned) z.t. (met 2 sec); 4. Fignon (Fra); 5. Caritoux (Fra); 6. Rüttimann (Zwi); 7. Contini (Ita); 8. Grezet (Zwi); 9. Roche (Ier), 10. Panizza (Ita); 11 Mot- tet (Fra); 12. Breu (Zwi) op 2.14; 13. Gutmann (Zwi) op 3.39; 14. Mas (Fra); 15. Torelli (Ita); overige Neder landers: 18. Winnen op 3.52; 22. Van de Velde op 5.11; 24. Lubberding; 27. 86. Pirard op 28.31. Algemeen klassement: 1 Millar .11.45,13; 2. Fignon op 0.02; 3. Roche op 0.10; 4. Simon op 0 13; 5. Mottet op 0.18; 6. Rooks op 0.20; 7. Grezet op 0.26; 8. Rüttimann op 0.30; 9. Contini op 0.38; 10. Panizza op 0.42; 11. Cari toux op 0.51; 12. Breu op 2.14; 13. To relli op 3.30; 14. Winnen op 3.57; 15. Velde op 5.14; 33. De Rooy op 6.44, 62. Knetemann op 19.00; 71. Theunis- se op 19.35; 83. Pirard op 28.44. 5.00,53 (met 8 sec. tijdvergoeding); 2. Hinault (Fra) z.t. (met 4 sec); 3. Beuc herie (Fra) z.t. (met 2 sec); 4. Vanden- broucke (Bel) op 0.10; 5. Dhaenens (Bel); 6. Van Vliet (Ned); 7 Bnzzo (Fra); 8. Bondue (Fra); 9. Vanovcr- schelde (Fra); 10. Zoetemelk Algemeen klassement: 1 Ili 't 10.56,18; 2. Bondue op denbroueke op 0.22; 5. Zoetemelk G tnier op 0.31; 7. E Planckaert op 8. Bazzo op 0.45; 9. Van Vliet op 0 - 10. Vanoverschelde op 1.01; 13. Van deraerden (Bel) op 1.08. derlanders: 7. Verhoeven; 11. Her mans; 14, Daams; 52. Ducrot; 58. Al-- berts op 9.39; 68. Van Poppel op op 0.25; 13. Ducrot op 0.26; hoeven op 0.47; 53, Hermans op 1.16; 59. Alberts op 10.09; 68. Van Poppel op 22.43.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17