terugtrekking van Spelen kost Sovjets legen miljoen ranse communisten verliezen terrein Fors Italiaans geschut voor Europarlement in Straatsburg Sog meer Oostbloklanden zien af van \eelname 5 St. James's Square, S.W.1 Plaatsing van kruisraketten is niet enige mogelijkheid Huis Afgevaardigden voor extra hulp Midden-Amerika UITENLAND Ceidae Commit VRIJDAG 11 MEI 1984 PAGINA 15 jbië wil alle interne ippositie uitroeien iME Honderden soldaten, po lemannen en leden van de bur- •wacht zoeken in de Libische >fdstad Tripoli naar "terroris- in verband met de aanval van relopen dinsdag op de kazerne ring van kolonel Khadaffy. Dit ildde gisteren het Italiaanse pers- reau ANSA. Volgens ANSA zijn veiligheidsmaatregelen in Libië rk zijn uitgebreid met het doel elke oppositie-beweging uit te en. De Iraanse minister van itenlandse zaken. Vellayati, ver- jft momenteel in Tripoli. Hij ?ft kolonel Khadaffy steun be- Igd in zijn strijd tegen de binnen- Mse oppositie. Florida executeert moordenaar STARKE In de elektrische stoel van Florida is gisteren Ja mes Adams terechtge steld wegens moord. Adams is de eerste zwarte in de staat die sinds 1964 is geëxecu teerd. De 47-jarige moordenaar had in november 1973 tijdens een inbraak in Pierce in Florida de boer Ed gar Brown met een pook doodgeslagen. Westduitse ambtenaar ontslagen wegens communistische activiteit WEST-BERLIJN De 41-jarige Westduit- se PTT-beambte H. Meister is ontslagen wegens actief lidmaatschap van de West duitse Communistische Partij DKP. Dit is gisteren bepaald door het Hoge Ambtena rengerecht in West-Berlijn. Het vonnis is meteen van kracht geworden. Meister krijgt gedurende een periode van zes maanden slechts een uitkering ter grootte van 75 procent van zijn pensioen aanspraken. Oók moet hij de kosten van het proces betalen. Meister, die 25 jaar in dienst van de PTT is geweest, heeft volgens het Hoge Ambtenarengerecht door zijn werkzaamheid voor de DKP zijn ambtseed van trouw aan de staat geschonden. EG-hulp voor Italiaanse slachtoffers aardbeving BRUSSEL De EG- -commissie heeft beslo ten een bedrag van 2,25 miljoen gulden ter be schikking te stellen voor de slachtoffers van de aarbeving, die eerder deze week in het zuiden van Italië plaatsvond. Het geld wordt zo snel mogelijk overgemaakt aan de Italiaanse autoriteiten. Amnesty: Drie Papoea's vermoord op Irian Jaya DEN HAAG Amnesty Internatio nal heeft berichten ontvangen dat drie vooraanstaande Papoea's op Irian Jaya zijn vermoord. Volgens Amnesty het Arnold Ab, Eduard Mofoe en Kaufin Roemainoem. De namen van de eerstgenoemde twee zijn bevestigd, die van Roemai noem nog niet, aldus een woordvoer ster van Amnesty. Arnold Ab was conservator van het antropologisch museum van de Cen- drabasih universiteit van Irian Jaya, het vroegere Nederlands Nieuw Gui nea. Mofoe was student aan die uni versiteit. Het is nog niet duidelijk wie de moorden heeft begaan. Beatrix en Claus op Bilderberg- conferentie STOCKHOLM Zo'n honderd leden uit de westerse politie, economische en militaire elite zijn gisteren in Stockholm bijeengeko men voor de jaarlijkse Bilderberg-ontmoe- ting. Tot de aanwezigen behoren koningin Beatrix en prins Claus. Op de Bilderberg-conferentie worden de meest dringende internationale problemen besproken. De exclusieve club is genoemd naar het Nederlandse hotel, waar prins Bernhard in 1954 de eerste conferentie hield. Hij is 22 jaar lang voorzitter geweest van de Bilderberg-conferentie. Deense parlement blokkeert 15 miljoen voor Euroraketten KOPENHAGEN Hel Deense par- lement heeft gisteren de betaling van ruim 15 miljoen gulden, bestemd voor de gedeeltelijke financiering van de opstelling van 572 Euroraket ten in vijf Europese landen, geblok keerd. Een desbetreffende resolutie van de in de oppositie zittende sociaal-demo cratische partij werd met 49 stemmen voor en 12 tegen goedgekeurd. Er waren 54 onthoudingen. In de resolu tie wordt de regering tevens opgedra gen de 15 miljoen gulden te reserve ren voor zaken die uitsluitend de na tionale defensie betreffen. ANGELES De be- ring van de Sovjet- ie om niet deel te ne- >n aan de Olympische elen kost het land drie fljoen dollar (negen mil- [n gulden). Dit hebben organisatoren van de tien in Los Angeles la- 1 weten. Moskou heeft 1 bedrag al betaald aan [gangskaarten en televi- Irechten. Het geld wordt »t teruggegeven. De or- f ïisatoren beschouwden betalingen als het be- s dat de Sovjets zouden edoen. Russische campagne tegen Olympische Spelen is giste- 1 verder in een stroomver- lling gekomen. Nadat giste- Oost-Duitsland in navol- g van Bulgarije aankondig- dat het niet zal deelnemen i de Spelen in Los Angeles eft nu ook Vietnam afgezien i deelneming. De Tsjecho- Hiakse ambassadeur in >xico, Sindrich Tucek, heeft ëren tegenover het Mexi- f^se persbureau Notimex laard dat zijn land zich bij ovjet-Unie zal aansluiten. ;ens Oost-Duitsland gaat erom de eer en de waar- eid van haar sportlieden leschermen. De Vietname- zen spreken grove schendin gen van het Olympisch hand vest door de Amerikanen. Vol gens een lid van het Hongaar se olympisch comité zal Hon garije vandaag bekend maken wat het zal doen. De voorzitter van het Interna tionaal Olympisch Comité, Juan Samaranch, probeert vanuit het Zwitserse Lausanne afspraken te maken met de hoogste Russische leiders om hen alsnog te vermurwen. „Ik moet eerst afspraken hebben met de hoogst verantwoorde lijken. Als ik die heb, stap ik in het vliegtuig naar Moskou." Samaranch verklaarde „een zeer, zeer belangrijke brief" van president Reagan ontvan gen te hebben, die vele garan ties bevat. De Amerikaanse president geeft daarin de ze kerheid dat het Olympisch Charter wordt nageleefd en dat alle mogelijke veiligheids maatregelen ter bescherming van de Russsische atleten, offi cials en staatsburgers zijn ge nomen. De Amerikaanse democrati sche presidentskandidaat Jesse Jackson heeft gisteren een ontmoeting gehad met de Rus sische ambassadeur Anatoli Dobrynin. Jackson omschreef het een uur durende gesprek als een „poging de Olympische Spelen weer op de rails te krij gen". Hij zei dat het Russische besluit weliswa'ar nog niet ge heel definitief is, maar dat de Russische deelname „op zijn doodsbed ligt". We willen de taak weer doen opleven", al dus Jackson, die desnoods naar Moskou wil reizen om dat voor elkaar te krijgen. Hij riep pre sident Reagan op een persoon lijk initiatief te nemen om aan de Russische eisen betreffende veiligheid te voldoen. De Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger meent dat de Sovjet-Unie pre sident Reagan in verlegenheid wil brengen. Weinberger be schuldigde de Sovjets ervan door middel van een Olym pisch boycot invloed op de Amerikaanse verkiezingen te willen uitoefenenn. Een twee de reden van de Sovjet-Unie om de spelen te mijden is vol gens Weinberger de mogelijk heid dat Sovjet-atleten na af loop in de Verenigde Staten achterblijven. Als zij het over veiligheid hebben, dan willen zij dat wordt voorkomen dat sportlieden de groep kunnen ontvluchten, aldus Weinber ger. De Griekse premier Karaman- lis heeft zijn voorstel herhaald de Spelen voortaan in Athene te laten plaats hebben. Staatssecretaris Van der Reij- den wil de Russische boycot in de Raad van Europa aan de orde stellen. Leden van de Raad hebben hun afkeuring uitgesproken over de beslis sing. Wapens uit Libische ambassade Deze wapens en wapenonderdelen, die gisteren door Scotland Yard aan de pers ten toon waren gesteld, zijn gevonden in de Libische ambassade in Londen. De wapenonderdelen, die bij nummer zeven liggen, zijn bestemd voor een Sterling machinegeweer. Uit een gerechtelijk onderzoek is gebleken, dat de Britse agente Yvonne Fletcher met een kogel uit zo'n machinegeweer is doodge schoten. Zij werd neergeschoten toen een aantal Libiërs op 17 april een anti-Khadaffy betoging hielden voor de Libische ambassade. Volgens de Britse politie toont het gerechtelijk onderzoek aan, dat er vanuit de Libische ambassade op Yvonne Fletcher is geschoten. VAN HOUWELINGEN: (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Staats secretaris Van Houwelin- gen (Defensie) heeft tij dens zijn bezoek aan de Verenigde Staten indirect gezegd, dat ons land niet zal kunnen overgaan tot de plaatsing van 48 kruis raketten. Volgens Van Houwelingen „is het on mogelijk om te zeggen dat de enige mogelijkheid is ja te zeggen tegen de 48 kruisraketten". Van Houwelingen drong er te vens bij de VS-regering op aan meer begrip te tonen voor de Nederlandse noodzaak tot een ander besluit te komen. De staatssecretaris heeft onder meer gesproken met de Ame rikaans onderminister van buitenlandse zaken voor Euro pese aangelegenheden, Burt. Van Houwelingen heeft Burt voorgehouden dat Nederland in 1979 „nu eenmaal niet heeft ingestemd" met plaatsing van 48 kruisraketten in ons land. „Wij hebben dus de ruimte om een afwijkende oplossing te zoeken. Men moet niet doen alsof dat iets raars is", aldus de Nederlandse staatssecretaris. Hij bevestigde dat intussen de Amerikaanse regering wel „een toenemend begrip aan de dag legt" voor de politieke problemen in ons land rond de rakettenplaatsing. Vorige week had het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken al laten weten de Ne derlandse regering „te willen helpen" om uit het kruisraket- tenvraagstuk te komen. „De Amerikanen weten inmiddels dat een oplossing toch wel moet afwijken van zomaar 48 raketten plaatsen. Men begint in te zien dat enige creativiteit nodig is", aldus Van Houwe lingen. l ajn onze correspondent Bob ai van Huët) iRIJS De Communis- °?he Partij (PC) in ankrijk blijft terrein "[liezen. De eens zo ste le „rode gordel" rond jijs, waarmee de door ^communisten bestuur- oorsteden worden be- ild, begint flink raffe- te worden. Dat bleek lieuw de afgelopen da toen bij herverkiezin- voor de gemeenteraad |de voorstad Noisy-le- id (43.000 inwoners) iQoise Richard, lijst- 'oerster van de recht- lalisten, met 52,9 pro- Tt won tegen de com- hfiistische ex-burge- Marie-Thérèse itmann, die maar 37,5 ent van de stemmen ide. Noisy-le-Grand de negentiende grote in de Parijse regio, die aan de communisten is ontglipt sinds maart 1983. Net als in een tiental andere linkse voorsteden van de Franse hoofdstad, werden de gemeenteraadsverkiezingen van maart vorig jaar in Noisy- le-Grand ongeldig verklaard wegens fraude. Toen het dit jaar allemaal over moest, stond vooraf vast dat de communisti sche burgemeester Goutmann het heel moeilijk zou krijgen om zich te handhaven. Dat lag niet zozeer aan de felle verkie zingscampagne van rechts, dat uiteraard het accent legde op de onregelmatigheden bij vori ge de verkiezingen, maar meer aan de tegenwerking uit eigen kamp, daar een aantal dissi dente socialisten de herverkie zingen met een zelfstandige lijst ingingen. Al haalde die groepering maar 10,33 procent van de stemmen, volgens me vrouw Goutmann was het een belangrijke oorzaak van haar verlies. „Een verdeeld linkt ontmoedigt het electoraat", zei ze, met een verwijzing naar de inderdaad matige opkomst in Noisy-le-Grand (62,8 procent). Teloorgang Na belangrijke steden als Sar- celles, Antony, Aulnay-sous- Bois en Poissy, is dus ook Noi sy-le-Grand door de rechtse oppositie veroverd. Meer nog dan het feit, dat tussentijdse verkiezingen in Frankrijk al tijd door de regeringspartijen worden verloren, bevestigt de nederlaag van Thérèse Gout mann de teloorgang van de Franse Communistische Partij. Sinds de door het linkse blok gewonnen Kamerverkiezingen in 1981, is het eigenlijk alleen maar verder bergafwaarts ge gaan met de volgelingen van partijleider George Marchais. Het dragen van regeringsver antwoordelijkheid gaat de communisten moeilijk af, ze ker nu president Mitterrand een bijna liberale economische koers volgt om Frankrijk uit het diepe conjunctuurdal te halen. Die koers van bezuini gingen, in de Franse pers ook wel „de thatcheriaanse aan pak" genoemd, staat immers loodrecht op de communisti sche denkbeelden, dat alleen het scheppen van banen door middel van een groeipolitiek de juiste weg naar herstel is. „Mitterrands industrie-politiek lijkt niet op de beloften van 1981 en is strijdig met het toen overeengekomen coalitie-ak koord", heeft Marchais lange tijd geroepen, waarna dan meestal de dreiging volgde, dat de vier communistische ministers uit het kabinet-Mau- roy zouden stappen. De slechte onderlinge verstandhouding tussen communisten en socia listen kwam duidelijk naar vo ren tijdens de recente protest mars in Parijs van Lotharingse staalwerkers tegen de sane ringsplannen van president Mitterrand. George Marchais liep mee in die demonstratie, waarin behalve een andere po litiek, door sommigen ook het hoofd van de president werd geëist. Meteen daarop liet Mit terrand in het parlement de vertrouwensvraag stellen over zijn sociaal-economische poli tiek. Tandenknarsend gaven de 44 communisten in de na tionale vergadering toe. „Om dat we rechts geen cadeautjes willen geven", motiveerde Marchais de keuze cynisch. Linkse unie De voortdurende dreigemen ten, de linkse unie te verbre ken, heeft het image van de Communistische Partij geen goed gedaan. De Fransen heb ben weinig waardering voor Marchais' opportunistische po litiek. Dat blijkt duidelijk uit een pas gepubliceerd onder zoek naar de populariteit van de PC. Bij de Europese verkie zingen zouden de communis ten nog maar op 13 procent van de stemmen mogen reke nen. Slechts 18 procent van de onvervraagden oordeelt posi tief over George Marchais en maar liefst 71 procent wijst zijn gedrag af. Dat is het slechtste resultaat, ooit voor de communisten gemeten. De ne gatieve meningen overtreffen zelfs die van het extreem rechtse Front National. Het vervelende voor de com munisten is, dat uit andere on derzoeken naar voren kwam, dat men er onverstandig aan zou doen uit de regering te stappen; 41 procent van de ei gen aanhang is vóór de sober- heidspolitiek van president Mitterrand en gelooft niet in de door de eigen partijleiding aangedragen alternatieven. Die landelijke tendenzen ke ren natuurlijk terug als het om gemeenteraadsverkiezingen gaat, met als extra handicap voor de communistische bur gemeesters de zaak van de linkse fraude. Tot nu toe is de Communistische Partij er slechts in geslaagd twee ge meenten te behouden, dat wa ren Trappes en Etampes. Voor zondag, 20 mei staan de her verkiezingen in een volgende Parijs voorstad, Houilles, op de agenda. Die datum zou heel best kunnen corresponderen met de twintigste nederlaag van de PC. BOB VAN HUET (Van onze correspondent in Rome, Cees Manders) ROME „Straatsburg" blijkt in Italië in trek te zijn, want voor de kandi datenlijst voor de komen de Europese verkiezingen hebben zich heel wat per sonen met klinkende na men aangemeld. Van de partij zijn onder anderen: de gedetineerde tv-pre- sentator Enzo Tortora, de president-directeur van Alfa Romeo, bankdirec teuren, de burgemeester van Milaan, de nieuwsle zer van het tv-journaal, hoofdredacteuren van dagbladen, een Fiat-top man, belangrijke mensen uit de sportwereld en vrij wel alle kopstukken van het nationale politieke to neel. De indruk bestaat dat de Ita liaanse kandidaten meer wor den geselecteerd op basis van hun verwachte bijdrage aan het succes van de partij die hen op de lijst zet, dan op grond van de inzet die van hen op Europees niveau kan worden verwacht. De Italiaan se minister van Buitenlandse Zaken, die van Binnenlandse Zaken, en de partijleiders van de christen-demokraten, com munisten en radicalen, zullen zich niet dikwijls in Straats burg laten zien, na de verkie zingen. Fysiek zou dat prak tisch onmogelijk zijn, tenmin ste als ze hun werk in Rome nog goed willen blijven doen. Maar toch staan ze op de lijst, en worden ze gekozen. Dit is een aanwijzing van de manier waarop de Italiaanse politiek tegen Europese ver kiezingen aankijkt. Meer waarde dan een grote nationa le opiniepeiling hebben die verkiezingen nauwelijks. De christen-democraten waren de verliezers van de parlements verkiezingen van vorig jaar, en hebben de leiding van de regering aan de socialist Craxi moeten laten. Ze zijn natuur lijk uiterst benieuwd of op 17 juni (de dag waarop hier de Europese verkiezingen gehou den worden) die negatieve trend zich doorzet of niet. Vandaar dat zij alle bekende christen-democraten die veel stemmen kunnen trekken op hun lijst hebben gezet. Hetzelf de geldt voor de andere poli tieke partijen in Italië. Maar hoeveel zwaar geschut de communisten, christen-de mokraten of socialisten ook voor Straatsburg in stelling hebben gebracht, de Radicale Partij steelt duidelijk de show met haar kandidaat Enzo Tor tora. Tortora is een bekende tv-presentator die vorig jaar ineens achter de tralies ver dween beschuldigd van lid maatschap van een bende moordenaars en drugshande laars. De populaire showman heeft altijd zijn onschuld vol gehouden; en zich juist het slachtoffer verklaard van het „onmenselijke" Italiaanse rechtssysteem, dat elke burger kan opsluiten zonder proces. Tortora bevindt zich sinds juni vorig jaar in voorlopige hech tenis, eerst in de cel, en de laatste maanden thuis om ge zondheidsredenen. De Radica le Partij, een groepering die opereert op het grensgebied van het parlementaire en anti- -parlementaire heeft Tortora een plaats op de lijst aangebo den om daarmee te proteste ren tegen de „barbaarse spe ciale wetten" waarvan „Torto ra en 28.000 andere Italianen" het slachtoffer zijn. Wordt Tortora gekozen (en gezien zijn enorme populariteit staat dat vast) dan krijgt hij van zijn nieuwe werkkring, het Euro pese parlement, immuniteit, en kan hij weer vrij in Italië rondlopen. Tortora; „In het Europese par lement zal ik met inzet van al mijn krachten opkomen voor die burgers die om wat voor reden dan ook door de Ita liaanse justitie op de korrel worden genomen. Ik geloof dat de strijd voor een betere, rechtvaardigere justitie in Ita lië onmiddellijk en op zo ruim mogelijke schaal moet worden gevoerd. Ik heb er schoon ge noeg van om te zien dat Euro pa ons, Italianen, voor wilden aanziet, waar het gaat om zo'n elementair aspect van de de mocratie". Na zijn arrestatie ging Torto ra's gezondheid sterk achter uit, zozeer zelfs dat voor zijn leven moest worden gevreesd. Maar nu de radicalen hem op de lijst hebben gezet, blijkt hij weer vol levenskracht en vechtlust. Voor de radicalen is het niet de eerste keer dat ze een verdachte op hun kandi datenlijst voor de verkiezingen zetten. Vorig jaar plaatsten ze Toni Negri, in de gevangenis op verdenking van terrorisme, op de lijst voor het parlement. Negri werd gekozen en moest worden vrijgelaten. Maar toen het parlement zijn immuniteit ophief en Negri dus weer kon worden gearresteerd, ver dween hij naar Parijs. Daar woont hij nog steeds, ondanks hardnekkige radicale verzoe ken om naar Rome terug te keren en de strijd tegen de jus titie vanuit de cel voort te zet ten. JSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich gisteren in meerderheid uitgesproken voor extra hulp aan Midden-Amerika tot een bedrag van 1,3 miljard dollar in 1985. Met 212 tegen 208 stemmen steunde het Huis dit voorstel dat tevens een versoepeling behelst van de voorwaarden die Washington op het gebied van de mensenrechten ot dusverre stelde aan hulp ontvangende landen. Het bedrag ligt 400 miljoen onder wat president Reagan voor 1984 en 1985 had gevraagd. De beslissing is niettemin een duidelijke overwinning voor presi dent Reagan, nadat de Anmerikaanse president via een televi sierede over de hoofden van de volksvertegenwoordigers heen gewezen had op de zijn inziens toegenomen invloed van het in ternationale communisme in Midden-Amerika. De meeste Ame rikaanse Democratische Congresleden hadden de toespraak ver oordeeld als sabelgekletter en vonden dat Reagan voorbijgaat aan de de mogelijkheid om het conflict via onderhandelingen op te lossen. In Moskou is zeer kwaad gereageerd op de toespraak van Reagan, wiens politiek openlijk vergeleken wordt met die van Hitier. AMX-tank ramt auto's Een AMX-tank ramt in een straat in de Oostfranso stad Luneville enkele auto's. Deze manoeuvre vormt één onderdeel van een Franse legeroefening, waarin militairen worden getraind in stadsge- vechten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15