Amerikaanse rechter: Burgers slachtoffer van kernproeven Goede dag voor creatievelingen Eeuwenoude Anansi-verhalei zijn fraai te boek gesteld Conflict bij Brits dagblad bijgelegd Westduitse metaal arbeiders gaan staken voor kortere werktijd HET EINDE KOMT IN ZICHT Kabinet: groen licht Viditel ZWITSERLAND 'SIJTHOFF PER BINNENLAND/BUITENLAND CcidócSoimant VRIJDAG 11 MEI 1984 PAGINA Kabinet kan beloften spreiding niet nakomen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet ziet geen mogelijkheid zijn toezeggingen na te komen over aantallen naar het Noor den te spreiden arbeidsplaatsen. Van de oorspronkelijk aan het noorden voor de jaren 1976-1981 beloofde 4500 arbeids plaatsen ziet het kabinet kans er onge veer 4170 te realiseren. Van de aan het noorden toegezegde 3000 arbeidsplaat sen voor de jaren 1981-1986 ziet het ka binet op dit moment alleen kans er 400 waar te maken, aldus minister Van Aardenne in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer. Gezonder werken DEN HAAG Werknemers moeten bij het omgaan met ge vaarlijke stoffen zo weinig moge lijk risico's lopen. De SER vindt het daarom wenselijk dat de mi nister van sociale zaken en werk gelegenheid op een aantal punten meer bevoegdheden krijgt om het werken ermee veiliger te ma ken. Aldus een advies dat van daag wordt vastgesteld. Zo moet de minister kunnen voorschrij ven in welke concentraties ge vaarlijke stoffen in de lucht rond de werkplek maximaal zijn toe gestaan, en zou hij werkgevers moeten kunnen verplichten de aanwezigheid van bepaalde stof fen in hun bedrijf, te melden bij de arbeidsinspectie. Agent doodt per ongeluk topatleet DAR-ES-SALAAM Een vergissing van de Tanzaniaanse politie heeft de 22-jarige atleet Richard Temilinga het leven gekost. De veel belovende topsporter was op een golfveld in de Zuidtanzaniaanse stad Iringa aan het oe fenen voor de mara thon in München. Een politieman meende met een dief te doen te heb ben, die op de vlucht was. Hij schoot de at leet met één schot „World Press Photo kan boodschap uitdragen" DEN HAAG Premier Lubbers denkt dat het ex poseren van de foto's van World Press Photo in Zuid-Afrika een buitengewoon effectief middel is om in dat land politieke idealen uit te dragen. Bo vendien heeft de Nederlandse ambassadeur bij de opening van de tentoonstelling op 25 april gezegd dat Nederland discriminatie en ongelijke behande ling van mensen wil tegengaan. Dit zei premier Lubbers als minister van Buitenlandse Zaken ad interim gisteren tijdens het wekelijkse vragenuur tje in de Tweede Kamer. Lubbers moest in dé Tweede Kamer kritische vragen beantwoorden van PvdA en PSP, omdat deze fracties menen dat de opening van de tentoonstelling door de Neder landse ambassadeur als een normalisatie van de betrekkingen tussen Nederland en Zuid-Afrika kan worden opgevat. Lubbers verklaarde verder dat op de tentoonstelling, die voor iedereen toegan kelijk is, geen foto is geweerd. Aantal doden in burgerluchtvaart niet gestegen SCHIPHOL Het aantal dodelijke slachtoffers van ongevallen met bur gervliegtuigen is, in verhouding met het vervoersvolume, op hezelfde ni veau gebleven als in 1982: 0.08 per 100 miljoen passagierskilometers. Dit lage aantal is slechts tweemaal eer der in de afgelopen twintig jaar ge haald. In 1983 kwamen 802 passa giers bij twintig vliegtuigongevallen om het leven. In 1982 vonden 753 passagiers de dood bij 25 vliegtuigon gelukken. Het tot nu toe veiligste jaar in de internationale burger luchtvaart was 1981. Minderheden willen eigen cultuuronderwijs DEN HAAG Een aantal le den van culturele en etnische gemeenschappen in ons land heeft een coalitie opgericht voor behoud en ontwikkeling van het onderwijs in hun ei gen taal en cultuur. In een ma nifest, bestemd voor ministers van binnenlandse zaken en onderwijs, verwijten zij de re gering dat het onderwijs in de eigen taal en cultuur (OETC) het culturele aspect verwaar loost. Ook zou het onderwijs meer en meer worden ge bruikt als middel tot aanpas sing aan eisen die de samenle ving in Nederland stelt. SALT LAKE CITY Een rechter in Salt Lake City in de Amerikaanse staat Utah heeft gisteren aan negen slachtoffers van bovengrondse kern proeven een schadever goeding van in totaal 2,6 miljoen dollar toegekend. Het is de eerste keer dat een Amerikaanse rechter in een vonnis verband legt tussen kernproeven en het vóórkomen van kanker. In het vonnis staat dat, als ge volg van onzorgvuldigheid, kernproeven hebben geleid tot de dood van mensen die in de omgeving van het testgebied woonden. De negen mensen in Salt Lake City, die een proces tegen de Amerikaanse rege ring zijn begonnen, lijden al len aan leukemie. Sinds de kernproeven is het aantal kan kerpatiënten in dat gebied sterk toegenomen. Het proces in Salt Lake City is al enkele jaren gaande. Het aantal mensen, dat een proce dure tegen de federale rege ring is gestart, is ondertussen gegroeid tot 1.400. Eén van de advocaten van de bewoners verklaarde na de gerechterlij- ke uitspraak van gisteren, dat enkele honderden mensen nu aanspraak kunnen maken op een schadevergoeding. Zij val len allen in de categorie van voornoemde negen, wier klacht door de rechtbank ge grond is verklaard. BONN De Westduitse metaalarbeiders gaan maandag in sta king om hun eis voor een 35-urige werkweek kracht bij te zet ten. Daartoe heeft het bestuur van de ruim 2,5 miljoen leden tel lende vakbond, de IG-Metall, gisteren in Frankfurt besloten. ï)e staking blijft voorlopig beperkt tot het noorden van de deel staat Baden-Württemberg. Later in de week zal ook in Hessen het werk worden neergelegd. In beide regio's hebben meer dan "80 procent van de leden van de bond zich bij geheime stemming y$or de staking uitgesproken. De IG Métall gaat niet de hele metaalindustrie in Baden-Würt- temberg platleggen. Er zal in een beperkt aantal bedrijven ge haakt worden. Als de werkgevers echter niet toegeven, dan wordt de staking stapsgewijs 'uitgebreid. „Wij willen de "Werkgevers de mogelijkheid blijven geven om te onderhan delen en zodoende de schade zo gering mogelijk te houden", aldus de voorzitter van de IG- Metall. Zoals de zaken er nu xoor staan ziet het er niet naar uit dat de werkgevers conces sies zü llen doen. „Ook na de Stakingen zal de 40-urige \verkweek blijven", zo verze kerden zij. fn de grafische industrie is de 'Situatie verder verscherpt. Gisteren werd in meer dan "Honderd bedrijven gestaakt, zpdat vandaag opnieuw vele dagbladen niet zijn versche nen. Voor het eerst hebben de werkgevers in de grafische in dustrie met massale uitsluitin gen gedreigd. Het conflict om dp invoering van de 35-urige werkweek zal zich de komen de dagen verder uitbreiden. Bij de ambtenaren en het per soneel bij het openbaar ver boer zijn nu ook solidariteit sacties te verwachten. Boosheid om scheef Amsterdammertje AMSTERDAM De adver- tentietekst „Tegen een Skoda kan een Amsterdammertje -niet op" is de dienst Parkeer beheer in Amsterdam in het verkeerde keelgat geschoten. De dienst heeft over die ad vertentie een klacht ingediend bij de Reclame Code Commis sie, aldus een bekendmaking vanmorgen van de gemeente. 'De advertentie van Skoda laat een wagen van dat merk zien en een scheef gedrukt anti- -parkeerpaaltje (Amsterdam mertje). Er staat in kleine let ters bij: „Je vindt ze in elke Stad of dorp. De gemene par- keerpaaltjes. Laag genoeg om net niet te zien-en hoog genoeg om een hoop ellende te ver oorzaken". De dienst parkeer beheer in de hoofdstad noemt dit een aansporing aan auto- jnobilisten om zich niets van de paaltjes aan te trekken. De Boskoopse le raar banketbak ken P. de Wit (rechts) kreeg gisteren in Am sterdam de ban- ketbakkersprijs ,,De Zilveren Pa- teel" van de Stichting Propa ganda Banket bakkerij uitge reikt door jurylid restaurateur Paul Fagel (links). De heer De Wit ont wierp een felicita tiedoos waarin gebak van alle formaten (vanaf een tompoes tot een taart van een meter) schadevrij kan worden ver voerd. Bij zowel mavo C als mavo D moesten voor het onderdeel handenarbeid 38 opgaven (die voor C en D gedeeltelijk ver schillend waren) worden ge maakt over kunstbeschouwing en kunstgeschiedenis. Die vra gen gingen vergezeld van fraai afgedrukte afbeeldingen van onder andere werken van Re noir, George Segal („Rock 'n roll combo") en Ernst Barlach („Zingende man"). De verschijning van de w,at vaa6 Jammer voor expressievakken" on het de leerlm6en was dat ambach- expressievakken op net teli:ke kunst en industriële examenrooster is een sein - dat het einde van de ruim veertiendaagse marathon in zicht komt. Gisteren waren die vakken aan de orde voor de drie takken van het algemeen voort gezet onderwijs. Zoekt men naar de grootste ge mene deler van de com mentaren, dan komt men uit bij de conclusie dat het een goede dag was voor de creatievelingen. Het examen tekenen voor het havo werd door de leraar van onze school zeer overzichtelijk van opzet genoemd en zeer re delijk wat zijn moeilijkheids graad betreft. Het algemeen gedeelte omvatte architectuur: de sporthal van Nervi en de St. Paul's Cathedral in Lon den; schilderkunst: een verge lijking van twee Madonna's; en beeldhouwkunst: twee beel den, een traditioneel en een futuristisch van vorm. In het tekengedeelte versche nen Karei Appel ten tonele, een sprookjesboek uit 1925, het Getijdenboek van Katharina van Kleef en tenslotte twee aquarellen van Weissenbruch en Dufy. Het beeldmateriaal dat de ha vo-kandidaten voor handvaar digheid ter beschikking stond, gaf een aardige doorsnede van wat van havo-leerlingen ver wacht mag worden. Het was bovendien voor een groot deel bekend voor de kandidaten. De vraagstelling over het alge meen gedeelte was duidelijk en peilde voornamelijk inzicht. De interpretatievragen bij de deuren waren volgens de le- Hulpvaardige chauffeur Handelskennis II, gistermor gen aan de orde bij het lbo, was volgens de docent redelijk te maken werk, ofschoon er leerlingen waren die het best moeilijk vonden. De opgaven bevatten geen ex tra moeilijkheden, maar er waren er wel enkele bij die om inzicht vroegen. Er werd wat dieper op'de dingen ingegaan. Dat was bijvoorbeeld het geval bij een renteberekeningsom. In de middaguren mochten de lbo-kandidaten zich buigen over open vragen Duits. Ze kregen een tekstje voorgezet met als titel „Kavaliere am Steuer - Gibt's die?" uit Neue Revue. Daarin was een onder zoek naar de hulpvaardigheid van de chauffeur aan de orde. Het eerste gedeelte van het werk bestond uit acht vragen met betrekking tot de tekst. Deze waren zodanig gesteld dat de kandidaat zijn eigen vaardigheid te hulp moest roe pen. De overige onderdelen waren, zoals gebruikelijk, zinnen vor men met twee gegeven woor den, het afmaken van zinnen, ontbrekende woorden invul len in een korte tekst en woor den in de juiste volgorde zet ten, waardoor goede Duitse zinnen ontstonden. Het examen was, aldus de do cent, zeker niet te moeilijk, vooral ook omdat de kandida ten op dit soort werk zijn ge traind. Ook de kandidaten vonden het examen van een „normaal" niveau,. Zowel mavo G als mavo D kregen gistermorgen veertig meerkeuzevragen over han delskennis I voorgelegd. Voor mavo C bleek het een vrij pit tig examen te zijn, waarin een aantal moeilijke vragen aan de orde was. De onderwerpen boekhouden en rekenen' wa- men over I „Onze" leraar moest opnieuw zijn mening kwijt, dat meer- .ff" lïÏJ? keuzevragen een slechte ma- nier zijn om iemands begrip van de tekst te toetsen. Zijn ervaring is dat zelfs leerlingen die Engels als moedertaal heb- vragen in zat. Bij boekhouden Beleggingen daarentegen kwam men niet gij het vwo stonden gistermor- voor verrassingen te staan. Het „hoofdstuk" rekenen be vatte enkele moeilijke opga ven die er aanvankelijk ge makkelijk uitzagen. Racisme op school Engels voor net havo bestond uit 50 meerkeuzevragen op ba sis van vijf teksten. Dat waren ongetwijfeld boeiende teksten zoals die over racisme op zullen hebben i school uit The Listener en Het gemakkelijkste gen Economische Wetenschap pen II op het examenrooster. Hoewel de vier opgaven in hun gezamenlijkheid een goe de test genoemd mochten wor den voor het niveau van de leerlingen die voor dit vak hadden gekozen, leverden zij toch een stuk pittig werk op waaraan de wat zwakkere kandidaten hun handen vol 3 nog de over het arbeidsethos onder de laatste opgave (over de beleg- werknemers van de VN uit ging van een kapitaal), maar The Guardian, maar wel erg vwo-leerlingen oefenen min- lang: stuk voor stuk 40 regels der met opgaven over samen- of meer. Nogal wat kandidaten gestelde interest dan havo- op „onze" school kwamen in -scholieren. En zo zal deze op tijdnood en hadden daardoor zichzelf zeker niet moeilijke vooral veel moeite met de laat ste tekst uit The Observer over de gevangenis. opgave toch weer problemen voor een aantal kandidaten hebben opgeleverd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net heeft besloten Viditel definitief in te voeren. Het gaat daarbij om de uitwisseling van informa tie via telefoon- en datalij nen waarbij de PTT een centrale computer be heert. Volgens, het kabinet kan ons land niet achter blijven bij andere landen als het gaat om de toepas sing van nieuwe informa tietechnieken. Dit is van belang voor burgers en bedrijven, -aldus het kabi net. Het kabinet heeft het besluit genomen ondanks de verwachting dat Vidi tel pas rond 1990 winst zal gaan maken. Te zijner tijd zal ook bekeken worden of Viditel aan het bedrijfs leven kan worden overge dragen. Staatssecretaris Scherpenhui- zen heeft dit vanmorgen be kend gemaakt. Sinds 1980 is een praktijkproef met Viditel gaande. Op dit moment heeft Viditel 9175 abonnees. Bij de start van de proef waren dat er 2150. Op het systeem zijn 180 leveranciers van informa tie aangesloten. Per maand wordt via beeldschermen 5,6 miljoen keer informatie via Viditel opgevraagd. In 1980 was dat nog 2,2 miljoen keer. Het kabinet voorziet dat aan vankelijk vooral de zakelijke markt meer gebruik zal gaan maken van Viditel. Pas op langere termijn zal ook de burger er interesse voor krij gen. De overheid zal daarbij een stimulerende rol gaan spe len. Rond 1990 verwacht men 60.000 abonnees op het sy steem. Samen met het bedrijfsleven zal de PTT gaan bekijken hoe het systeem verder verbeterd kan worden. Tot, 1990 zal de PTT nog eens 40 miljoen gul den in Viditel steken. De PTT zal de Viditel-diensten tegen concurrerende tarieven moe ten aanbieden. r AMSTERDAM Met een veelkleurig feest in hetr| terijn theater in Amsterdam is vanmiddag het 1 .Anansi" gepresenteerd, waarvan het eerste exeml op 16 april jl. al was aangeboden aan minister Bnl man van WVC. jE De verhalen zijn oorspronkelijk afkomstig uit West-A\ Toen in de 17e en 18e eeuw veel Westafrikanen als slavei Amerika werden getransporteerd (en de Nederlanders hi daarin een fors aandeel), brachten zij hun verhalen mee: len over Anansi de Spin. In het hele Caraïbisch gebied, Antillen en in Suriname, werd deze .vermenselijkte" spil echte volksheld, juist zoals in de Lage Landen Reinaart en Tijl Uilenspiegel. De verhalen over Anansi behelzen in een notedop de lotgej van miljoenen negers. Door zijn slimheid kon de spin de j gen en sterken misleiden, aan de kost komen zonder zh veel moeite te getroosten, en zich redden uit hachelijke si De mensen die deze verhalen vertelden, konden zo in t termen kritiek leveren op hun overheersers, en door de hun lot beter dragen. Een deel van de Anansi-verhalen is nu onder de titel De spin weeft zich een web om de wereld", opgetekend enhe kend door Noni Lichtveld. Ze schrijft de verhalen zoals ie tantes die hebben gehoord van hun grootmoeders. Omdat stemd zijn voor kinderen in Nederland, in Suriname en Antillen, kinderen die Nederlands spreken en verstaan, ook in het Nederlands geschreven, maar wel zoals dat in S me gesproken wordt, en dat kan voor iemand die daar geboren vermakelijke (èn leerzame) zinnen opleveren. Natuurlijk zijn de Anansi-verhalen, juist zoals alle a sprookjes, geschikt voor jong èn voor oud. Ouderen die meer willen weten over de Anansi-verhalen en hun aijn grond, kunnen terecht in het proefschrift Cuentan di Nan W. Baart, dat in 1983 in Amsterdam verscheen. f Dank zij een subsidie van het ministerie van WVC, ko, spinneboekslech ts 24,75. 8 dagen met Uw krant naar vertrek zondag 10 juni a.s. Aan de zonzijde vén de imposante RIGI, besc voorzien van een prachtige zuidelijke flora (m tieke plaatsje GERSAU, waar we verblijven Reeds smds 1850 bekend bi| toeristen en meerdere iaren als vakantieoord verkozen door o a de comoonist Brahj»1 Het programma omvat behalve een bezoek aan Brunnen. een volle dagtocht door het imposante Berneroberiano^, Grindelwald met een bezoek aan een houtsnijwerkplaats, alsmede een dagtocht rond het gehele Vierwoudstedenn^ met bezoek aan diverse bekende toeristenoorden waaronder Interlaken. Voorts w Luzern met een rondrit langs de markante stadspunten. gelegenheid tot winkelen en een bezoek aan o a. het groo I automuseum van Zwitserland. Het programma biedt ruime mogelijkheid om op eigen gelegenheid bijzonder fraaie delingen te maken alsmede voor een eventuele romantische boottocht over het Vierwoudstedenmeer. Het verblijf is gedurende 6 volle dagen in het centraal gelegen hotel llge of in hotel Mimosa, nieuwgebouwde moderne dependance van hotel llge en ligt op enkele minuten loopafstand v llge is vanzelfsprekend voor alle gasten toegankelijk en heeft een heerlijk dakterras n Alle gasten dineren in hotel llge terwijl het ontbijt geserveerd wordt ir persoonskamers hebben douche en toilet. Bij de eenpersoonskamers is toilet. De prijs voor deze mooie vakantietrip bedraagt slechts een 2-persoonskamer met douct t laatstgenoemde iet hoofdgebouw. H it geriefelijke ligstoelen t hotel waar men de kamer heeft. De h n douche, en direct naast de kamerdeur 550.- per persoon op basis van half pension logies, ontbijt en dinerj tollet, als boven. Toeslag voor een 1-persoonskamer 75.- Inbegrepen alle vervoer incl. excursies per luxe touringcar alsmede het afscheidsdiner in Nederland. Gecombir»e< reisverzekering 16.- per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poli! Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestiging Spuistraat 71, Den Haag. POSTBUS 16050 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR RUITENHEER (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Lord Mat thews, president van de uitgeverij van het Britse ochtendblad Daily Ex press, heeft gisteravond besloten zijn hoofdredac teur Sir Larry Lamb (54) in dienst te houden. Lamb, de vijfde hoofdre dacteur van de Daily Ex press in zeven jaar, had voorgesteld ontslag te ne men wegens zijn ruzie met één van de grafische bon den over de Express-be richtgeving inzake het conflict in de Britse steen koolindustrie. De Daily Express noemt de staking van de Britse mijnwer kers „het meest zinloze sociale conflict van de eeuw". Woens dagmorgen publiceerde deze krant een lange fictieve brief van Arthur Scargill, leider van de mijnwerkersbond, die daarin onder meer „bekende" dat hij een aartsleugenaar was. Gisteren noemde Scargill het stuk een „fascistische stunt". Hij was erg blij dat leden van de grafische bond een klacht hadden ingediend. Ook werd gedreigd met een staking bij het dagblad. Hoofdredacteur Lamb dreigde met ontslag om dat zijn baas de vakbond gelijk gaf. Deze heeft echter een compromis tussen de grafische bond en Lamb bereikt. INFORMATIE OVER FILMS MU. THEATER, RECREATIE EXPOS EN EEN COMPLETE AGFN'D

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14