Meisjesbladen tonen slechts rozegeur en maneschijn Over smaak valt toch te twisten Er is geen vrede onder gerechtigheid' Leden van fentrumpartij oren niet ij de politie" Ambtenaren verliezen geding om 200 miljoen CDA-FRACTIE WIL GEEN KORTING WWV ïBEDSDIENST IN DEN HAAG ACTIEDAG TEGEN PLAATSING Steun aan bedrijven niet anders gebruikt enkbeelden CP pas strafbaar bij publicatie Bijstandsvrouw wint geding [NNENLAND CeidócSomatxt VRIJDAG 11 MEI 1984 PAGINA 13 rtificatensysteem voor iort geneesmiddelen HAAG Staatssecretaris Van der Reij- van WVC wil zich sterk maken voor de iring van certificaten, die gevoegd moe- vorden bij voor export (naar ontwikke- landen) bedoelde geneesmiddelen. Die len dan in de plaats komen van de codes rijn opgesteld door de internationale far- •utische industrie. Op de certificaten, be- I voor de volksgezondheidsautoriteiten en ledische stand daar, moet uitgebreid be- iven staan welke stoffen deze middelen tten en wat de werking en de bijver- iselen daarvan zijn. De certificaten moe- tvorden afgegeven door de Nederlandse ïeid. De Nederlandse delegatie bij de ver- ring van de Wereldgezondheidsorganisa- Genève heeft dit plan gisteren op tafel icht. Vier aanhoudingen in dubbele moord CAPELLE A/D IJSSEL De politie van Capelle a/d IJssel heeft gisteren vier man nen aangehouden die ervan worden ver dacht betrokken te zijn geweest bij de moor den op een Marokkaans meisje en een Turk se man, wier lijken vorige maand kort na elkaar uit het water werden opgehaald in Capelle a/d IJssel en Schiedam. Het zijn een 21-jarige man uit Ede, zijn jaar jongere broer uit Rotterdam, een 28-jarige man uit Krimpen a/d IJsselen 27 jarie man uit Cap- pele. Voor de aanhouding van de laatste verdachte, die als vuurgevaarlijk staat aan gemerkt, is een speciaal arrestatieteam inge zet. Uit onderzoek is intussen gebleken dat de moorden verband houden met narcotica- handel, aldus de politie. DEN HAAG Omdat het economisch wat beter gaat in ons land. wil de CDA-fractie in de Tweede Kamer verzachting van het kabinetsplan om de bovenminimale uitkeringen ww, wwv en wao per 1 juli met 3 procent te korten. De fractie zou met name de korting op de wwv (wet werkloos heidsvoorziening) willen schrappen. Indien het kabinet deze overweging zou overnemen, wordt tachtig miljoen gulden minder bespaard dan de driehonderd miljoen gulden die de kortingsoperatie zou moeten opleve ren. Met het eigen plan komt de CDA-fractie het Christelijk Werknemers Verbond (CNV) tegemoet. Het CNV heeft verklaard niet akkoord te zul len gaan met kortingen die de uitkeringen brengen op minder dan 75 pro cent van het laatst verdiende loon. Bovendien zou een verdere verlaging van de wwv-uitkering volgens het CDA teveel vooruitlopen op een her ziening van het totale stelsel van sociale zekerheid waaraan het kabinet werkt. Veel CDA-fractieleden achten forse bezuinigingen minder noodza kelijk, gezien de minder ongunstige ontwikkeling van het financieringste kort. De CDA-ministers en de VVD delen deze mening niet. Huurders zelf schuld aan vertraging huursubsidie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het niet of onjuist invul len van een bewonersverklaring is de voornaamste oorzaak van de vertragin gen bij de uitbetaling van individuele huursubsidie. Dit heeft staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) de laten we ten in antwoord op kamervragen. Medio maart hadden 5680 huurders hun huur subsidie over het vierde kwartaal van 1983 nog niet ontvangen. Een maand la ter was dat aantal gedaald tot een kleine 1500. De bewoners moeten zelf iedere drie maanden een bewoners verklaring (een ponskaart) insturen voor het krijgen van de huursubsidie, om na te gaan of de huurder niet verhuisd is. Om allerlei re denen gebeurt dit niet of te laat. Politie luisterde in '83 979 telefoontjes af (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om een strafzaak rond te krijgen heeft de politie vorig jaar vorig jaar 979 telefoongesprekken mogen afluisteren; In 44,7 procent van de gevallen ging het daarbij om verdenking van handel in ver dovende middelen, in ruim 20 procent om diefstal en heling terwijl het in twaalf pro cent van de gevallen ging op gewelds- en le vensdelicten. Dit heeft minister Korthals Altes (Justitie) de Kamer laten weten. Het afluisteren van gesprekken in verband het handel in vuurwapens betrof 8,5 procent van de gevallen, 6,9 procent had betrekking op valsemunterij en fraude, 4,5 procent op brandstichting en in 3,2 procent van de ge vallen ging het om wat de minister „diver sen" noemde. HAAG Het Ne- indse volk, de rege ert het parlement >en nu een unieke ge lheid om een bijdrage veren aan het terug gen van de kernwa ng. „Kerken kunnen beter doen dan wa- en bidden dat Gods regering en parle- leiden mag. Eens aldus de profeet ja, de zwaarden omge- d worden tot ploeg- ren". »i de voorzitter van de van Kerken in Neder- prof. dr. D.C. Mulder, gisteravond in de Grote Kerk in Den Haag tijdens de gebeds dienst, die de Kerken in het kader van de actieweek tegen de kruisraketten hebben geor ganiseerd. Wederzijdse bedreiging geeft volgens Mulder nooit echte vrede en gerechtigheid. Daar om moet de afschrikking wor den teruggedrongen. Mulder memoreerde de tegenstellin gen tussen de Kerken van het Noordelijk en van het Zuide lijk halfrond, die vorige zomer op de algemene vergadering van de Wereldraad van Ker ken te Vancouver aan het licht kwamen. Christenen in de rijke landen zijn vooral bang voor de dreiging van een kernoorlog, terwijl christenen in de Derde Wereld het woord nucleair nauwelijks kennen, maar wel dagelijks onder de dreiging van armoede 'en hon ger leven. In Vancouver werd de samenhang tussen deze vraagstukken duidelijk. Er is geen vrede zonder gerechtig heid, aldus Mulder, en er is geen gerechtigheid als deze be wapening doorgaat. Tijdens de gebedsdienst, bijge woond door ongeveer twee honderd mensen, onder wie oud-minister Klompé en de fractieleiders van het CDA en de PPR in de Tweede Kamer, De Vries en Beckers, verzorg den vertegenwoordigers van de negen lidkerken van de Raad de bijbellezing en de ge beden. Een bescheiden protest van een scholiere tegen de plaatsing van kernwapens Door het hele land namen enkele tienduizenden leerlingen van scholen aan de actie van een kwartier deel. CD A-fractievoorzitter De Vries denkt dat de crisisvari ant (raketten pas plaatsen in tijd van crisis) in staat is de spanningen over het vraagstuk van de plaatsing te overbrug gen. Hij leidt dit af uit de uit slag van de donderdag gepre senteerde enquête, waaruit blijkt dat 35 procent van de CDA-aanhang iets voelt voor die variant. Zijn PvdA-collega Den Uyl verklaarde gisteravond in Ge leen op het belang van een ra dicaal nee tegen de kernwa pens aan aanloop tot nieuwe reële onderhandelingen. Het maken van passen op de plaats zoals een deel van het CDA wil, wijst Den Uyl af, en even eens de wapenbeheersingsva- riant die de VVD voorstaat. 900.000 Volgens de FNV hebben 900.000 mensen gehoor gege ven aan de oproep gisteren ge durende een kwartier het werk neer te leggen. Tijdens de werkonderbreking viel al leen de zender van Hilversum 4, waar de VARA uitzond, eni ge minuten uit. Van acties bij de NS was niet veel te mer ken. Niet meer dan 10 tot 15 treinen hebben enige tijd stil gestaan. Bij het openbaar ver voer in Amsterdam en Rotter dam lag het werk wel stil, in Den Haag en Utrecht werd niet gestaakt. De schattingen over de aantallen actievoer ders in de industrie en het on derwijs lopen sterk uiteen. PREMIER LUBBERS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet zal niet tornen aan de voor 1985 aan het bedrijfsleven beloofde lastenverlichting vari"l,5 tot 2 miljard gulden. Dit geld zal niet voor an dere dingen gebruikt worden zoals belastingverlaging voor burgers, het stimuleren van overheidsinvesterin gen of de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Dit heeft premier Lubbers gisteren in Breda gezegd bij een vergadering van de werkgeversorganisatie NCW. „Daarvoor is het geld niet bedoeld",aldus de premier. Lubbers hield zijn gehoor voor dat het kabinet „de harde punten in het beleid" nog twee jaar zal doorzetten. Hij noemde daarbij bezuinigingen, het verminderen van het overheidstekort en het terugdringen van het overheidsaandeel in de nationale econo mie. In zijn rede legde Lubbers de nadruk op de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Juist nu een economisch herstel zich aange- kondigt is het aanvaarden van een grote werkloosheid onder de jongeren niet meer mogelijk, aldus de premier. Voorzitter S.J.van Eijkelenburg van de werkgeversorganisatie NCW, verklaarde vanmiddag in Renesse dat de opleving van de Nederlandse economie op dit moment weliswaar vooral merk baar is voor de ondernemingen die op export zijn ingesteld, maar dat ook de bedrijven die voor de binnenlandse markt wer ken er meer en meer van profiteren De huidige ontwikkeling van de economie is volgens Van Stekelenburg het spiegelbeeld van die in de jaren zeventig. Toen was er een relatief uitbundige concumptie-ontwikkeling. die ten koste ging van de export en dus met name van de industrie. Thans neemt de industrie het voortouw, de andere sectoren zullen op afstand volgen. )GEVEEN Leden de Centrumpartij ho- niet thuis bij de Ne- indse politie. Door lidmaatschap van partij geven zij blijk een visie op mens en sieving die niet in instemming is met ginselen van een de- atische rechtstaat, s de voorzitter van de niging voor Hogere 'e Ambtenaren 'A), J. van de Steege, aag op het jaarcon- van zijn vereniging in eveen. lolitie dient immers ga- staan voor de bescher- an de rechten van iede- gezetene en met name :wakken in de samen- aldus Van de Steege. Van de Steege waarschuwde ook voor de moeilijke positie waarin het politieapparaat en de individuele politieambte naar worden geplaatst wan neer straks zou worden beslo ten de kruisrakketen in Ne derland te plaatsen, en deze politieke beslissing een be perkt maatschappelijk draag vlak blijkt te hebben. „Juist als zou blijken dat een politie ke beslissing een beperkt maatschappelijk draagvlak heeft, zal de overheid uiterst terughoudend en zorgvuldig dienen te zijn bij het inzetten van de politie als sterke arm". Geweigerd Het Tweede-Kamerlid Jan maat van de Centrumpartij is gisteren niet toegelaten tot een herdenkingsbijeenkomst op de Grebbeberg in Rhenen, geor ganiseerd door het comité „10 mei '40-'84". Het comité, waar in onder meer de stichting Janmaat en zijn assistent Vierling worden door de poli tie weggestuurd bij de herdenkingsbijeenkomst op de Grebbeberg. geestelijke weerbaarheid, „Ge zag en Vrijheid", het interker kelijk comité tweezijdige ont wapening (ICTO) en organisa ties van oud-strijders verte genwoordigd zijn, liet Janmaat en zijn fractiemedewerker Vierling niet toe omdat ie na gelaten hadden een toegangs kaart aan te vragen. Toen Jan maat en Vierling zich wilden aansluiten bij een stille tocht naar het herdenkingsmonu ment op de Grebbeberg, wer den zij door de politie wegge stuurd. TERDAM De .bank van Amster- heeft de eisen van de Frank Stichting te- Centrumpartij af- 'zen. De partij zou iaar zijn als ze de eertheorie zou pu- en. Het staat echter ast dat de partij zelf leweringen in de pu- leit heeft gebracht, i heeft de vice-presi- ivan de rechtbank in Amsterdam, mr. H. van Breda, gisteren bepaald in zijn vonnis in het kort ge ding dat de Anne Frank Stichting had aangespan nen tegen het weten schappelijk bureau van de Centrumpartij en de voor zitter daarvan, dr. W.J. Bruyn. De Anne Frank Stichting overweegt tegen het vonnis in beroep te gaan. Aanleiding voor het geding was de nota „Nederland voor de Nederlanders" van Bruyn, waarin deze beweerde dat ge weld van Nederlanders tegen buitenlanders onder bepaalde omstandigheden als noodweer gekenmerkt zou kunnen wor- De Anne Frank Stichting had geëist dat het Bruyn verboden zou worden nog langer dit soort uitspraken te doen en te vens dat de nota niet verspreid wordt zolang die beweringen er nog in staan. De nota kreeg bekendheid door een radio- -uitzending van de VARA, waarin ook Bruyn te horen was. Volgens mr. Van Breda kan de theorie van de CP al leen maar gebrandmerkt wor den als een aansporing tot ge weld van Nederlanders tegen buitenlanders. Hij was echter van mening dat het verweer van de CP, dat zij niet zelf de publiciteit gezocht had aan vaard diende te worden. In het licht van de vrijheid van meningsuiting is het derhalve nog te vroeg voor een civiel rechtelijk optreden. IEMELS AMSTERDAM Pu blieksbladen voor meisjes zijn verderfelijk. Zij spie gelen een valse werkelijk heid voor, waarin alles spannend en romantisch is en de jongens altijd teder en verlegen zijn. Dit be toogde Renate Dorrestein, o.m. redactrice van het fe ministische tijdschrift Op zij tijdens een bijeenkomst over de maatschappelijke betekenis van het jeugd tijdschrift, van de Stich ting Studie Tijdschriftpers. De meisjesbladen laten de meisjes op een roze wolk weg dromen van de echte werke lijkheid, waarin alles er min der fraai uitziet. Ze laten geen spoor zien van onze multiraci- ale samenleving, niets van de problemen van een vrouw die haar werk moet combineren met het huishouden en niets van de werkloosheid. Die bla den bereiden de meisjes slecht voor op het leven. Het ideaal dat erin altijd wordt voorge spiegeld is de helft te worden van een heteroseksueel paar, en het gezin is altijd hoeksteen van de samenleving. Het is volgens Renate Dorres tein ook begrijpelijk dat de meisjes zo worden opgevoed, want zo worden zij als het ware doorgesluisd naar bladen als Libelle en Margriet als zij ouder zijn, bladen die door de zelfde uitgeverij op de markt worden gebracht. Paul Cormont, hoofdredacteur van de meisjesbladen Tina en Club, stelde zich tegen de kri tiek van feministische zijde te weer. Hij erkende dat zijn bla den geen „voortrekkersrol" vervullen en slechts aantrek kelijke informatie willen ge ven naast amusement. Zijn re dactie streeft ook niet na er opvoedkundige bladen van te maken. Maar, zo voegde hij er aan toe, de door Renate Dor restein genoemde onderwer pen uit het leven van alledag komen zeker ook -in onze bla den voor en hij noemde daar bij enkele voorbeelden. Het mag wel zijn dat de genoemde onderwerpen zo nu en dan eens in de meisjesbladen wor den behandeld, gaf Renate Dorrestein toe, maar de alge mene ondertoon is er toch een van een vlucht van de werke lijkheid. DEN HAAG De vier ambtenarencentrales heb ben gisteren het kort ge ding tegen de Staat verlo ren. Volgens de Haagse rechtbankpresident mr M.R. Wijnholt valt uit de notulen van de onderhan delingen tussen de centra les en minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken niet te concluderen dat door de minister uitdruk kelijk zou zijn toegezegd ook in 1984 een bedrag van 690 miljoen gulden op tafel te leggen om daar mee de vrijgekomen ar beidstijd volledig te her bezetten. Rietkerk wil slechts 490 miljoen be schikbaar stellen. In zijn vonnis stelt de presi dent van de Haagse rechtbank dat het de minister niet zou hebben misstaan als hij direkt al de centrales een exact beeld Rietkerk had geschetst van de financië le verplichtingen die hij voor 1984 wilde aangaan. Een uit drukkelijke en onvoorwaarde lijke toezegging is echter door de minister niet gedaan, aldus Wijnholt. Mr. R. Metselaar had op 26 april tijdens de behandeling van het kort geding namens de vier centrales getracht aan te tonen aan de hand van de notulen van het centraal over leg tussen Rietkerk en de cen trales en aan de hand van de partementale circulaires, dat de ambtenaren recht hebben op nakoming van afspraken die zijn gedaan en dus op 690 miljoen gulden. De ACOP, de grootste ambte- narencentrale, verklaarde de uitspraak te accepteren maar de centrale stelt teleurgesteld vast dat in het overleg de vage en misleidende verhalen van minister Rietkerk hebben ge leid tot de succesvolle tactiek om extra bezuinigingen van 200 miljoen gulden op het overheidspersoneel door te voeren (in plaats van 690 mil joen 490 miljoen beschikbaar stellen). De ACOP overweegt om voortaan van elke toezeg ging van 'de minister een schriftelijke bevestiging te vragen „Eens te meer is on derstreept dat het overlegstel- sel, zoals het nu is, het kabinet bijna onbegrensde mogelijkhe den biedt om afspraken te schenden". BREDA Een verslag geefster van het Tilburgse dagblad „Het Nieuws blad" omschreef in de we kelijkse rubriek 'Wat Eten Menu' de rijsttafel in een nieuw Indonesische res taurant Tilburg als van 'slechte kwaliteit' en 'ge zien het gebodene te duur'. Klanten bleven weg en er onstond grote schade. Daarvoor eiste de eigenaar gisteren voor de Bredase rechtbank een rectificatie waarop een dwangsom van 50.000 gul den. van de restaurateur, moet worden teruggenomen dat er in alle gerechten teveel trassi (een vis- of garnalenextract) zit en dat het rundvlees niet is ontdaan van grote bloedvaten en harde vliezen. De raadsman van de krant noemde het stuk je van de verslaggeefster juist mild, voorzichtig en genuan ceerd geschreven'. Zij had, zo bleek tijdens de zitting, al tij dens de maaltijd haar kritiek als proefster van de krant ge uit, en had na een gesprek met de eigenaar bovendien in haar stukje veel andere zaken niet genoemd. Een poging van de president van de rechtbank om het restaurent een herkan sing te geven omdat nu de kwaliteit toch wel beter zou zijn, leidde niet tot een verzoe ning. Derhalve een uitspraak, en wel op 18 mei. AMSTERDAM Bij- standsvrouw mevrouw Grumböck uit Edam heeft gisteren het kort geding gewonnen dat zij had aan gespannen tegen haar buurman, de adjunct-di recteur van de Gemeente lijke Sociale Dienst, B. van der Kaaij, in die plaats. De man had de handel en wandel van de vrouw gevolgd en informatie doorgespeeld aan de sociale dienst. Hij ver telde onder meer dat zijn buurvrouw een relatie zou hebben met een man. Mede op basis van die gegevens trok de sociale dienst op 1 november vorig jaar de bijstandsuitke ring van de vrouw in. Zij tekende hiertegen beroep aan, werd in het gelijk gesteld en kreeg, met terugwerkende kracht, haar uitkering weer terug. Om haar buurman ech ter in het vervolg van spied en gluurpraktijken te weer houden spande zij ook nog een geding aan bij de rechtbank in Amsterdam. De vice-president van die rechtbank, mr. R C.Gisolf, verbood de adjunct-directeur om ooit nog inlichtingen te verstrekken aan de sociale dienst over de handel en wan del van mevrouw Grumböck. Hij vond dat de GSD-man niet bijzonder belast is met actieve opsporing binnen de sociale dienst en het dus ook niet op zijn weg ligt zich met dergelij ke zaken bezig te houden. „Dat hij dicht bij haar in de buurt woont is onvoldoende reden om een dergelijke han delwijze te billijken. Dit is in strijd met het beginsel van ge lijke behandeling van alle bur gers", aldus Gisolf. Iedere keer dat de adjunct-directeur het verbod om inlichtingen over zijn buurvrouw te verstrekken aan derden overtreedt, moet hij vijfhonderd gulden betalen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13