Nauwere samenwerking bijzondere scholen CsIdaeSommit Rijkspolitie voetbaltoernooi Instemming in Voorhout met nadere reactie op regionaal onderzoek Voorhoutse kunstschilder exposeert in Oude Raadhuis Flats blijven dit jaar ongesplitst in Lisse PROTEST TEGEN BOUWVERGUNNING AAN FRANKENBURG .EIDEN DONDERDAG 10 MEI 1984 PAGINA 7 Poelhuys krijgt voorlopige subsidie USSE De raad van Lisse kon zich gis- .eravond tijdens de vergadering vinden in tiet voorstel van het college om 20.000 gul beschikbaar te stellen voor het bekos- jtigen van voorbereidende werkzaamheden |in het kader van de toekomstige uitbrei ding van het Poelhuys. In het investe ringsplan van Lisse staat voor de uitbrei- ling van dit wijkcentrum voor de jaren 1984 tot en met 1988 in totaal een bedrag van 1,2 miljoen gulden opgenomen. Over het algemeen liet de raad wel blij ken. dat men met de toekenning van deze ubsidie nog geen wissel op de toekomst ,/il trekken. Plannen kunnen worden bij gesteld en eisen kunnen om allerlei rede nen op een bepaald moment wel eens niet laalbaar meer zijn. LISSE Voor de eerste maal in haar geschiedenis zal door de rijkspolitie van Lisse een zaalvoetbal toernooi worden georgani seerd. Dit toernooi wordt morgen gehouden in de sporthal van de FC Lisse aan de Spekkelaan tussen negen en vier uur. Aan dit evenement wordt uiteraard door teams van de Hermandad deelgenomen, zoals die van de gemeentepolities van Haarlem, Leiden en Utrecht, de rijkspolitie van Leiderdorp, Rijnsburg en Lisse, de PTT van Noordwijk en de Koninklijke Marine uit Val kenburg. Er zal in de zaal van FC Lisse worden gestreden om de Schnei der Bokaal, beschikbaar gesteld door de gelijknamige autoslope rij. Het is de bedoeling dat dit sportieve treffen een jaarlijks te rugkerend evenement gaat worden en dat houdt in dat voor noemde bokaal een wisselbeker is die elk jaar op het spel staat. Als een team die wisselbeker drie keer achtereen heeft gewon nen, mag hij in de prijzenkast worden bijgezet. Kluis gekraakt LEIDERDORP Bij een inbraak in een benzinestation aan de Van der Valk Bou- manweg is 2200 gul den buitgemaakt. De inbrekers zijn in de nacht van dinsdag op woensdag het kan toor binnen gekomen en hebben de kluis gekraakt. De inbraak werd de volgende morgen om negen uur ontdekt. Eeuwenoude put in centrum van Wassenaar blootgelegd WASSENAAR Bij graafwerkzaamheden in verband met de aanleg van een gasmeter, is in een winkelpand van een opticiën aan de Langstraat in Wassenaar een waterput van vijf- tot zes honderd jaar oud blootgelegd. De put is inmiddels weer dichtge metseld. De winkel, dichtbij het plein het oudste gedeelte van Wassenaar is gebouwd op een plek die al veel eeuwen be woond is. De put werd drie en een halve meter van de voorgevel van de winkel gevonden. Volgens een plaatselijke amateur-archeoloog is de put gewelfd en vroeger gebruikt bij de watervoorziening. Eerder dit jaar werden in een ander winkelpand waar men ver bouwde, twee onder elkaar gelegen kelders gevonden. Ook deze kelders waren eeuwenoud. In het centrum van Wassenaar lig gen zeer zeker nog veel meer archeologisch waardevolle voor werpen, maar vondsten worden zelden gedaan omdat alles be bouwd is. Papegaai gestolen KATWIJK Uit een tuincen trum aan de Ra nonkelstraat in Katwijk is in de nacht van dins-, dag op woens dag een grijze roodstaart pape gaai met kooi gestolen. De waarde van vo gel en kooi be draagt ruim 1000 gulden. W assenaarse weg gaat 81 mille kosten KATWIJK Het sane- ingsonderzoek dat wordt erricht op het terrein ran een voormalige vate- lopslagplaats aan de Was- enaarseweg gaat de ge- neente 81.000 gulden kos- en. Dat maakte wethou- ler J. Bergman gistermid- lag bekend in de raads commissie voor ruimtelij ke ordening, grondbedrijf in openbare werken. Het terrein, dat in eerste in stantie enkele jaren later op het onderzoeksprogramma stond, is op verzoek van Kat wijk naar voren gehaald waardoor het dit jaar al uit voerig wordt geïnspecteerd. Voor de gemeente betekent dit dat het totaalbedrag dat tot nog toe met de sanerings onderzoeken gemoeid is, aar dig begint op te lopen. Er is al twee ton uitgetrokken voor een onderzoek in de wijk Synthese en eenzelfde bedrag gaat naar Noordwijk voor de vuilnisbelt aan de 's- Gravendijkseweg. Met de bovengenoemde 81.000 gulden er nog eens bij is volgens de wethouder de grens wel bereikt. Er ligt evenwel nog een toekomstige lokatie in het verschiet, en wel op het terrein van de voormalige gasfabriek. „Dat er hier iets gevonden wordt is wel zeker", aldus Berg man, „dat heeft de ervaring bij vergelijkbare terreinen in het land al bewezen". De ge meente is echter niet van plan om ook voor dit sane ringsonderzoek zomaar de portemonnee te trekken. „We scharen ons wat dit be treft in de rij van gemeenten die wachten op de komst van een landelijk regeling voor de sanering van dergelijk fa brieksterreinen. Je kan wel aan de gang blijven. Wapenkaartje Leiderdorp LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp heeft een „wapen en vlaggenkaartje" uitgebracht, een kaartje met een afbeelding in kleur en een beschrijving van het gemeentewapen en de ge- me.»ntevlag. Het wapen van Leiderdorp, dat al in 1816 door de Hoge Raad van Adel werd bevestigd lijkt met zijn gekruiste sleutels veel op dat van Leiden. Beiden wapens gaan waarschijnlijk terug tot het wapen van de vroegere ambachtsheerlijkheid, de rechtsvoorgan- ger van de gemeente. Een belangrijk verschil is de blauwe gol vende baan die door de sleutels heenloopt. Deze symboliseert de Oude Rijn. Leiderdorp neemt aan de oevers van deze rivier een „sleutelpositie" in. De vlag van de gemeente is pas ingesteld in 1966 en vertoont dezelfde afbeelding als het wapen. Het enige verschil is dat de rode sleutels en de blauwe baan bij de vlag op een witte achtergrond zijn geplaatst, terwijl de achtergrond van het wapen zilverkleurig is. VOORHOUT De Voorhoutse leden van de raads- ommissie voor onderwijs zijn het in grote lijnen eens net de uitgebreide reactie van het Voorhouts gemeen- ebestuur op het eindrapport van het Regionaal-econo- ïisch onderzoek Duin- en Bollenstreek. In deze reactie eggen b en w dat er prioriteiten moeten worden ge teld bij de suggesties en aanbevelingen uit dit onder- Dek. „Want" zo zegt het Voorhouts gemeentebestuur opstellers van het eindrapport zijn verder gegaan an wenselijk en noodzakelijk was. Maar de algemene ïdruk van b en w is toch, dat het onderzoek alle waardering verdient, prima suggesties geeft voor over- leidsorganen en belanghebbende particulieren en in oofdzaak het beleid van de gemeente Voorhout op Uimtelijk-economisch gebied ondersteunt". It onderstreepte gisteravond wethouder Joon nog eens tijdens vergadering waarbij vier nieuwe burgercommissieleden voor eerste keer de vergadering bijwoonden. „Het is een vrij hei- ere uiteenzetting over de economische structuur in de regio, let moet nog verder uitgewerkt worden, maar er zijn al aardig 'at gegevens boven water gekomen waarvan het belangrijk is over te beschikken", aldus voorzitter Joon. i de reactie staat ook dat het college niet zo bang is voor een itaal vertrek van de bollenteelt uit deze streek omdat hier de especialiseerde kennis voor de bollenhandel aanwezig is. Toch 'aarschuwde mevrouw De Rijk (VVD) hier niet te lichtvoetig ver te denken. Zij vond dat men als bollenstreekgemeente alert loest zijn. „Het is niet zo, dat zoals het was en is, het ook altijd al blijven", zo luidde haar mening. Ook was mevrouw De Rijk lij dat het college afzag van samenwerking tussen het S.O.B., e provincie en de kamer van koophandel betreffende uitvoe- ende acties te coördineren. „Want voor je het weet heb je weer en bestuursorgaan". 'e heer E. van der Laar (CDA) zei te willen pleiten voor een rotere bescherming van de bollenteelt en vooral ook een even- ichtig prijsbeleid trachten te bereiken betreffende energiekos- in. Wethouder Joon zei te vinden dat men niet alleen de bol- inteelt maar ook de bollenhandel moest trachten te optimalise- en, ook wat betreft de verbindingswegen. Het energiebeleid erlangde volgens hem zeker de aandacht omdat de tarieven in e bollenstreek tot de hoogste van Nederland behoren. i het rapport wordt verder nog gesteld dat een nieuw haalbaar- lidsonderzoek van stations voor reizigers in Hillegom en Voor uit dient te worden bevorderd. Geen enkele gemeente in de uin- en Bollenstreek is op het spoorwegnet aangesloten. Toch oemt het rapport de aanwezigheid van de treinverbindingen aarLenLeiden en Schiphollijn „een sterk punt" in de regio, lat heeft verbazing gewekt bij het Voorhouts gemeentebestuur, e commissie was van mening dat er betreffende een eventueel J ation meer regionaal dan lokaal gedacht moest worden. Men as van mening dat daar waar de meeste industrie zich zou con centreren, ook het station zou moeten komen. Wethouder Joon zei met deze gedachte geen moeite te hebben oewel hij van mening was dat het station eigenlijk in Voorhout inde te komen. De bekende Voorhoutse kunstschilder Nicolaas de Waard houdt tot en met 24 mei een expositie in het Oude Raadhuis in Warmond. Deze opmerkelijke schilder toont daar zijn olieverfschilderijen, pastels en tekeningen. Heel speciale aandacht verdienen zeker zijn „landschappen in olieverf" waar Nicolaas de Waard voor het eerst in ons land mee naar buiten komt. Het zijn landschappen met spanning en mystiek geladen en die de sfeer overbrengen van Tolkin en Castaneda. Ook in de pastels van de schilder is diezelfde geladen en toch eenzame spanning terug te vinden. Het dorp Warmond en ook Voorhout heeft Nicolaas de Waard geïnspireerd tot het maken van prachtige pastels en tekeningen van de dorpen en hun omgeving. Een andere kant van zijn kunnen is te zien in de mooie portretten uitgevoerd in een oude olieverftechniek. De expositie is open op dinsdag van 19.00-21.00 uur, woensdag en donderdag van 14.00-16.00 uur. Op zaterdag van 11.00-16.00 uur en op zondag van 14.00-16.00 uur Het Oude Raadhuis is gelegen aan de Dorpsstraat 36 te Warmond. Lisse voelt niets voor anti- kruisraketten motie LISSE De gemeenteraad van Lisse heeft in zijn vergadering gisteravond een door de geza menlijke progressieve fracties in gediende motie waarin men zich uitspreekt tegen de plaatsing van kruisraketten, niet in stemming genomen. Een en ander werd aangedragen door de heer Prins (PPP), die in eerste instantie met het voorstel kwam dat het ge meentebestuur van Lisse een brief naar het parlement moet schrijven, waarin de in de gemeenteraad gedane uit spraken over de plaatsing van de kruisraketten staan. In een later stadium maakte de heer Prins van dat voorstel een motie. CDA-fractieleider H. Smith verzette zich hevig tegen het voorstel. Hij merkte onder meer op dat Lisse zich over de kernwapenproblematiek nimmer in een stilzwijgen heeft gehuld zoals een door de Vredesbeweging aan de gemeente geschreven brief doet vermoeden. Die groep is, aldus Smith, trouwens wel eenzijdig bezig met zich al leen maar tegen die kruisra ketten uit te spreken. Hij schetste in dat kader dat de raad van Lisse al geruime tijd geleden een motie heeft aangenomen waarin men zich uitspreekt voor een zo ver mogelijke terugdringen van alle kernwapens. Smith werd in zijn opmer kingen gesteund door de fracties van de SGP-GPV- RPF en de VVD. De CDA-er bracht als tegenvoorstel ter tafel dat er over die motie maar niet gestemd ging wor den. Zou dat namelijk wel het geval zijn, dan zouden degenen die tegen het indie nen van deze motie waren, en dus dan ook tegen zouden stemmen, op de lijn gezet worden van degenen die voor plaatsing van de kruis raketten zijn en dat behoeft Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Het echtpaar Oplaat met het cadeau. Energiebedri jf verzorgt 100. OOOste aansluiting OEGSTGEEST Directeur H.W. Brooshooft van het Energiebedrijf Rijnland ver zorgde gisteren de 100.000ste aansluiting in het verzor gingsgebied van het energie bedrijf door het plaatsen van de hoofdzekering. De familie Oplaat, sinds kort woonach tig aan de Eduard van Bei- numlaan 5 in de nieuwbouw wijk Haaswijk Oegstgeest was zo gelukkig om precies enkele bedrijven en voor de straatverlichting in Leiden. Dat leverde het echtpaar een In het eerste jaar had het be- decoratieve lamp, een set drijf slechts 130 aansluitin- energiebesparende lampen, gen. In 1945 waren het er al een klokschakelaar en het ju- 38.000 om nu, in 1984, de bileumboek van het Energie bedrijf Rijnland (gevestigd grens van 100.000 te passe ren. Toevallig is 1984 ook het aan de Leidse Langegracht) jubileumjaar van de openbare op. Het energiebedrijf begon elektriciteitsvoorziening in in 1907 onder de naam Stede- Nederland. Die bestaat na- lijke Licht Fabrieken met de melijk 100 jaar. meerderheid van de raad wilde zich daar verder ook niet over uitspreken. NA DÉPENDENCE-KWESTIE IN NOORDWIJK NOORDWIJK De aan vraag van de vereniging voor openbaar onderwijs om in Noordwijk een dé- pendence te vestigen van de Louise de Coligny- Scholengemeenschap, heeft geleid tot een nau were samenwerking tus sen de bijzondere scholen in de regio. Dit werd gis teravond naar voren ge bracht tijdens een leden vergadering van de chris telijke scholengemeen schap „Haesduynen" in het schoolgebouw aan de Duinweg. Het was de eer ste ledenvergadering na de fusie tussen de christe lijke mavo en de school voor LHNO. „De Bran ding". Deze fusie werd 1 januari j.l van kracht. Onder de naam „Haesduynen" gaan beide scholen als één gemeenschap verder. Voorzitter M. Hou- waart memoreerde een en an der. Om de fusie gestalte te ge ven had het interim-bestuur twintig maal vergaderd en was het dagelijks bestuur een veel voud van dit aantal bijeen ge weest. Ook in het verslag van directeur M. Dobbinga werd ruime aandacht geschonken aan de nieuwe situatie. Per 1 augustus wil „Haesduynen" met drie brugklassen starten. Er hebben zich op dit moment voor het nieuwe schooljaar 65 leerlingen aangemeld. De meeste van hen komen uit Noordwijk, de anderen uit Noordwijkerhout en Voorhout. Directeur Dobbinga schrijft dit toe aan de reputatie van zijn school. Op 1 september j.l. begon men met 222 leerlingen en daarmee zette de licht stijgende lijn zich voort. De heer Dobbinga waarschuwde tegen een te groot optimisme wat de groei betreft. De prognoses voorspel len een daling van 30 procent in de komende jaren. Gezien de eisen van de staatssecretaris omtrent de grootte van de scholen zullen we alert moeten reageren op alle ontwikkelin gen binnen het onderwijs in de regio, merkte de directeur op. Voorzitter Hou waart her innerde in z'n openingswoord aan de plannen van het open baar onderwijs om in Noord wijk een dependance van de Louise de Coligny-scholenge- meenschap te vestigen. Het in terim-bestuur van „Haesduy nen" had begrip voor de wens van het openbaar onderwijs, maar vond dat een en ander ongelukkig, en ten aanzien van sommige punten onjuist in de publiciteit was gekomen. Van meet af stond voor het bestuur al vast. dat de vesti ging van een dependance ten behoeve van het voortgezet openbaar onderwijs geen haal bare kaart zou zijn. Wel had een en ander geleid tot een be tere samenwerking tussen de bijzondere scholen uit Noord wijk en omgeving. Alleen het Pieter Groen-college te Kat wijk bleek op het initiatief tot nauwer contact niet te hebben gereageerd. I In zijn jaaroverzicht attendeer de directeur Dobbinga op en kele consequenties van de be zuinigingen op het onderwijs. Met allerlei middelen en het werken met extra grote groe pen moet geprobeerd worden een oplossing te vinden als de laatste reserves aan leraarsles- sen zullen zijn opgemaakt. De heer Dobbinga wees ook op de verandering van het type leer ling, binnen de school in de laatste jaren. Veel „probleem gevallen", met name als ge volg van echtscheidingen vra gen extra aandacht van de do centen. In deze vergadering benoemde men een definitief bestuur voor „Haesduynen". Uniform de voordracht zullen daarin zitting hebben de da mes D. Brugmans-Blok, N.F. Kuypers-Smit, E. P. Swane- veld-van den Eykel en G. de Witt-den Hollander, alsmede de heren C. J. Admiraal, K. F. Dijkstra, M. Houwaart, B. J. B. Ike en mr. P. v.d. Kolk. LISSE Het ziet er niet naar uit dat binnen korte tijd weer een aantal flats zal worden ge splitst zodat woonruimten voor alleenstaanden ontstaan. Dit kwam gisteravond in de raads vergadering aan de orde naar aanleiding van schriftelijke vragen van de heer Van der Voet (PPP). De heer v.d. Voet vroeg onder meer wanneer het college be sloten heeft dat in 1984 geen flatsplitsing plaats kon vinden en waarom dit besluit vroegtij dig genomen is. Verder zou hij willen weten of er voer het niet benutten van het contin gent overleg is geweest met de woningbouwvereniging Volks belang; waarom er geen advies is gevraagd aan de woonruim« te adviescommissie; welke konklusies men verbindt aan het niet realiseren van de 24 woningen die in het woning behoefte rapport nodig werden geoordeeld; verder of het col lege bereid is om die woningen alsnog in het plan de Blinkerd te betrekken en welke proce dure men zich voor 1985 voor stelt. Door het college werd achter eenvolgens geantwoord, dat niet het college, maar de wo ningbouwvereniging het be sluit heeft genomen om niet te VALKENBURG De heer L.J.VV.G. de Jong heeft gister middag voor de AROB-com- missie zijn bezwaren tegen de verlening van een bouwver gunning aan de heer A.T.M. Westgeest aan het Franken burg toegelicht. Allereerst maakte de Valkenburger be zwaar tegen het voorzitter schap van burgemeester N. van 't Wout. De burgervader had naar de smaak van de be zwaarde al te veel van zijn partijdigheid blijk gegeven. Hij Hierop werd evenwel niet in gegaan. Hierna zette De Jong zijn be zwaren uitvoerig uiteen. In het AROB-bezwaar was schor sing van de bouwactiviteiten den. B en W hebben zo werd gesteld mogelijk een wijziging toegepast volgens Desgevraagd deelde burge meester N. van 't Wout mee dat hier sprake is van een in stelde voor het voorzitterschap gevraagd en niet verleend in handen van de vice-voorzit- Volgens De Jong is de bouw- ter van de commissie te geven. üjn met plm. 20 cm. overschre- een bepaalde procedure. De gewikkelde problematiek. De Jong was van mening dat commissie AROB zal nog na- Westgeest door de gemeente der beslissen wie in het gelijk werd bevoordeeld en vond dat hem een groot onrecht werd aangedaan. wordt gesteld. De uitspraak zal vóór 3 juni worden gedaan. splitsen. In tegenstelling tot wat de PPP-fractie opmerkte, stelde het college dat er voor 1984 geen contingent aan Lisse is toegewezen voor flatsplit sing. Men zou vlug moeten zijn met het aanvragen en gelet op de beslissing van Volksbelang heeft men niet om een contin gent verzocht. Het college vindt het voorbarig om het niet realiseren van de splitsing te verbinden aan de conclusies van het woonruimtebehoefte rapport. Slechts dit jaar is om praktische redenen van split sing afgezien, doch voor vol gende jaren moeten hiervoor weer mogelijkheden aanwezig worden geacht. Overigens ziet het college geen behoefte om het plan De Blinkerd bij te stellen omdat er sprake is van een tijdelijke onderbreking en voor wat 1985 betreft meldt men, dat geen van het verle den afwijkend beleid zal wor den gevoerd en er dus voor dat jaar weer naar een flats- plitsing wordt gestreefd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7