Omwegen Woubrugse wipmolens en achtkanten meer dan kostelijk CID stelt onderzoek in naar optreden burgerbeambte in Alphen emeenten in concurrentieslag verwikkeld over meubelboulevard EIDEN/REGIO Alphen verkoopt snippergroen k)OR EEN VIJFDE VAN RIJNLANDS MEUBELZAKEN DREIGT FAILLISSEMENT CeidócSomant DONDERDAG 10 MEI 1984 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen ^^B^. wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 BHR« MB - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pielers gersberg (1903). Gerestau reerd en in goede staat. Kos telijke molen: de enige molen die nog een overhaal voor roeiboten heeft. De Veender- molen, van Alkemade, grondzeiler, is een garde-offi cier. Een achtkante autori teit: 1830; bouwkosten 22.382 gulden en 75 cent. Dientst- doende tot 1926. Toen kwam er een centrifigaalpomp. Maar het bleef „pomp and circumstance". De Veender- molen (een tijdlang „afge knot" en bekend als „de doofpot", tot '34) haalde op z'n gemak pers, radio en tee vee. In zijn nieuwe gestalte is deze kanjer dit jaar precies een halve eeuw oud. Regel matig in bedrijf gesteld, ver huurd aan een zeilschool ge durende de zomermaanden, en redelijk goed onderhou den. 's Lands wijs, 's lands Verdwenen molens Hans van der Wereld „mooi is hij niet, maar hij heeft lef" vult zijn bijzon der lezenswaardige opsom ming aan met een terugblik op verdwenen molens. Daar zijn kapitale en onvergetelij ke molens radicaal ten gron de gegaan. Ik noem ze niet; u kunt beter het boekje aan schaffen. Het werkje kost drie rijksdaalders, excl. ver zendkosten, of het is af te ha len op de adressen Dokter Lothlaan 22 en Emmalaan 4, uiteraard in Woubrugge. Hans heeft zich er verder niet met een Jantje van Lei den vanaf gemaakt; hij bezigt ook „molentaai" en legt die uit. Tenslotte schrijft hij de pakkende geschiedenis van de molenmakerij Verbij, die ruim een eeuw geleden be gon. Vandaag is er een Verbij die wereldwijd Hollands wie kende glorie uitdraagt en haar in den vreemde vestigt. ALPHEN AAN DEN RIJN De contra-inlichtingen dienst CID houdt een intern onderzoek naar de activi teiten van een van haar burgerbeambten van het CID- detachement in Alphen aan den Rijn. De man heeft zonder opdracht eigenmachtig een onderzoek gedaan naar enkele Alphenaren, die actief zijn in de vredesbe weging. Hangende het onderzoek doet de burgerbe ambte geen feitelijke dienst meer. Dit is door een woordvoerder van het ministerie van Defensie meege deeld. De burgerbeambte heeft bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Alphen aan den Rijn informaties ingewonnen over J.M. Bos man, raadslid en fractievoorzitter van de PSP/CPN-fractie en tevens voorzitter van het Alphens Komitee Kruisraketten Nee. IKV-activiste L. Kleingeld en A. van Garderen, actief PvdA-lid en ambtenaar minderheden bij de gemeente Alphen. De defen siewoordvoerder heeft verklaard dat als het onderzoek aantoont dat de burgerbeambte inderdaad eigenmachtig aan het werk is gegaan, het ministerie dit optreden onaanvaardbaar acht Burgemeester M. Paats noemde het incident gistermiddag „on kritisch gepadvinderij". De zaak kwam aan het rollen omdat de gene bij wie de burgerbeambte inlichtingen inwon, de heer L, Buitelaar, een kennis van Van Garderen is. De heer Buitelaar lichtte Van Garderen in, die op zijn beurt naar de burgemeester stapte. De betrokkenen reageren wat verschillend op de zaak. Lyda Kleingeld kan het feit dat zij op een inlichtingenlijst voorkomt niets schelen. „Alles wat ik doe doe ik openlijk". „Er is niets gebeurd, de zaak is wat opgeblazen en ik bemoei me er niet mee". Ari van Garderen vond alles, na een eerste lachbui bij het horen over een onderzoek, nogal vervelend. „Er blijft toch iets hangen van er is geen koe zo bont of er zit wel een vlekje aan". Hij zou het netjes vinden als de betrokken organisatie zelf aan de drie betrokkenen de zaak zou willen uitleggen en eventueel excuses zouden aanbieden. Hij hoopt ook dat door dit gebeuren de over heid weer alert is gemaakt op het „wat doen we met wie bij de overheid" door alle publikaties rond de zaak. Joop Bosman, die tot nu toe had begrepen dat het „onderzoek" een zaak was van een man zonder organisatie, vindt, nu blijkt dat de man CID-medewerker is, de zaak in een ander kader komt. Ook hij wil graag weten, waarom een onderzoek is inge steld. Bosman acht het niet ondenkbaar dat indien de CID er toch achter steekt, de lijst van namen groter is en deze drie toe vallig in de publiciteit gekomen zijn. „We weten dat er dergelij ke instanties zijn maar niet achter wie ze aanzitten. Nadat we Woensdrecht gehad hebben met een Amerikaans persoon zou het me niet verbazen als men in een aantal gemeerjten de activi teiten van vredesgroepen wil doorlichten". ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente is, in prin cipe bereid, stukjes gemeentelijk groen aan particulie ren te verkopen. Er is een aantal aanvragen bij de ge meente binnengekomen. De kopers kunnen het groen dan zelf onderhouden en er planten en struiken inzet ten. Hoewel de gemeente wel tot verkoop bereid is, geldt dat niet voor alle stukjes groen. Uitgezonderd zijn die stukken die die nen als duidelijke bescherming of onlosmakelijk zijn verbonden met openbaar groen. Ook de prijzen die de inwoners voor de gemeentegrond moeten betalen zijn niet allemaal gelijk. Dat hangt af van de waardevermeerdering van het complex door het bijtrekken van de grond. In totaal handelt het om enkele tientallen stukjes groen in de gemeente. De verkoop ervan zal vanuit particulier initiatief, maar ook door gemeentelijk aanbod op gang komen. Voor de ge meente is de verkoop een gunstige zaak omdat het nu moeite kost met het beschikbare personeel alle groen in Alphen opti maal te onderhouden. Op het ogenblik is in twee delen van Alphen, in de wijk Groe- noord en het gebied dat omsloten wordt door de Burg. Bruin Slotsingel, de Kennendylaan, de Dijksloot en de componisten- buurt een onderzoek gaande naar de mogelijkheden van ver koop van de stukjes grond. De gemeente-ambtenaren liepen daarbij tegen een aantal gevallen van illegaal gebruik op. Soms wisten de mensen niet eens meer dat de door hun gebruikte grond eigenlijk gemeentegrond is. Men verwacht bij verder on derzoek in Alphen meer van die gevallen tegen te komen. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdaas tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorad. Noordierse jongeren op stage in Rijnstreek HAZERSWOUDE Twintig werkloze jongeren uit de Noordierse stad Londonderry arriveren morgenavond rond zes uur in Hazerswoude. Tot 14 juni zullen zij stage lopen in bedrijven, waaronder een groot aantal boomkwekerijen in Hazerswoude, Koudekerk aan den Rijn en Boskoop. On der de twintig stagiaires be vinden zich twee meisjes. De jongelui verblijven in de drie dorpen in het groene hart van Holland op instignatie van de werkgroep Hulp Noord-Ier- land (HUNI). Voor hen bete kent het verblijf alhier een af sluiting van een praktijkjaar in de workshop van het May- down Youth Training Project. Hier kunnen werkloze school verlaters in Noord-Ierland een jaar lang onderricht en trai ning krijgen in een ambacht. Het opdoen van werkervaring is hierbij ook een belangrijk aspect. Het bezoek van de twintig jongelui uit de stad Londonderry wordt voor het grootste deel gefinancierd door de EG in het kader van het Young Workers Exchange Program. rekeningen om van te rillen, b.v. 73 gulden (in 1863) voor een nieuwe wateras. De mo len, ook wel De Heerlijkheid genoemd, werd in 1897 afge broken. Er staat dus nu een nieuwe, waarvoor meer dan 5300 gulden werd uitgegeven. Het verdere verloop van die nieuwe molen voorzien van een windgevoelige „fok- wiek" wordt eveneens in de brochure gekenschetst door uitgaven. Beschermde molen: op het bovenhuis staat een windijzer met het opschrift „H.Donatus, bewaar ons". Volgens de samenstel ler is deze Donatus de pa troon van het onweer, maar ik krijg de indruk dat de goe de heilige ooit tégen het on weer gekant was. Molen met een indrukwekkend doop ceel; de enige in de hele om trek die nog normaal, nu en dan, in gebruik is. Piet van de Pouw Kraan, telg uit een oud molenaarsgeslacht (sinds 1725), is daarvoor verant woordelijk. Vorstelijke molen De Vlietmolen aan de Krom me Does is een nieuwkomer, anno 1913, nadat zijn voor ganger tijdens een onweer af gebrand was. Verbij werd er weer bijgehaald. In een zwa re storm werd de molen in '56 „onthoofd". De Rijnlandse Molenstichting ontfermde zich over hem. Vorstelijke molen: koningin Wilhelmina pakte eens haar ezel en schil derde deze molen in rake schetsen, maar niet nadat de wieken in de door haar ge wenste stand waren gekruid. Goed onderhouden molen ook. De Vrouwgeestmolen is niet Woubrugs, maar staat „vlakbij". Een „grondzeiler", gebouwd in 1797. Buiten be drijf, maar bewoond door het gezin Vrolijk. De voorvade ren van Karei Vrolijk be dienden sinds 1797 de molen. Een prachtige achtkante mo len; echt zo één waar de bui tenlandse bezoeker „Delfts blauw" opgetogen door raakt. Zo staat hij daar werkeloos te pronken, met de steen in de toog van de vijzelgoot (heer lijk, wat een ritme) en ieder een die langs komt zegt: „aahhh"... Ook werkloze mo lens zijn hun aow waard, en ze dragen als mummies nog bij aan die slokop van een 's rijks schatkist. De Blauwemolen is ook een prachtig exemplaar, zo vlak bij Hoogmade en net niet Woubrugs. Een grondzeiler (het was dus uitkijken, dat je niet een klap van de molen kreeg). Hij komt van Hille- DEN Wanneer ook in de Leidse re- een meubelboulevard |rdt opgericht, dreigt vijfde van de meubel- ;en in Rijnland failliet gaan. Deze sombere •rspelling staat in een gs uitgebracht rap- van het Centraal In- ;t$uut Midden en Klein- Irijf (CIMK) dat onder- verrichtte naar de lelijkheden een meu- ulevard te stichten Leiden of Leiderdorp, ifer waar deze meubel- alhcentratie moet komen, a ird gisteren een verbe-r discussie gevoerd in rtp gezamelijke vergade- tJg van de Leidse raads- tamissies. Zowel de ge- ^enten Leiden, Leider- ntp, Zoeterwoude en 'sGravenhage claimen de beste locatie voor een meubelboulevard te heb ben. De gemeente Leiden wordt verweten in alle haast een plan voor een meubelstraat aan de Plesmanlaan in elkaar gedraaid te hebben zonder dat met de vereiste zorgvuldigheid rekening is gehouden. Dit laat ste zou er toe leiden dat door het gebruiken van de term 'woninginrichting' in het Leid se plan, branchevervaging niet is uitgesloten. Mede op aan dringen vanuit de Leidse ge meenteraad zijn B en W van plan deze omschrijving zo aan te passen dat brancheverva ging zoveel mogelijk wordt voorkomen. „Hoewel dit nooit kan worden uitgesloten", aldus wethouder J. Peters (ruimtelij ke ordening en verkeer). Gisteravond werden in de raadscommissies de negen be zwaarschriften besproken die zijn ingebracht tegen het bouwplan aan de Plesmanlaan. Wat daarbij maar al te duide lijk bleek is dat van een goed, regionaal economisch overleg in de regio nauwelijks sprake is. De verwijten vlogen over en weer waarbij de gemeenten meer geïnspireerd werden door de eigen belangen dan door die van de meubelhandel. Vertegenwoordiger H. Ten Have van de Koninklijke Ne derlandse Ondernemers Vere niging (KNOV): „Het is een bi zarre situatie dat gemeentebe sturen elkaar hier proberen af te troeven. Een absurde com petitie, het is te hopen dat het provinciaal bestuur de teugels snel in handen neemt". Ten Have heeft namens negen Leidse meubelbedrijven een brief naar het Leidse gemeen tebestuur geschreven met het verzoek om met elkaar te be kijken „hoe een verantwoorde versterking van het meube laanbod in en aan de rand van de Leidse binnenstad kan wor den gerealiseerd". Verwacht wordt namelijk dat de Leidse handelaren er bij de realisatie van een meubelbou levard niet aan te pas komen. Wethouder Meerburg van Lei derdorp betoogde gisteravond dat Leiden nooit echt van plan is geweest mogelijkheden te scheppen om aan de Plesman laan een meubelboulevard te bouwen. De enige motivatie van Leiden zou zijn „wij wil len sneller zijn dan Leider dorp", aldus Meerburg. Burge meester Houdijk van Zoeter woude voorspelde dat de meu belboulevard „de doodsteek voor de Casba en Leski zou betekenen". Overigens hebben beide Zoeterwoudse bedrijven een plan voor een eigen meu belboulevard ontwikkeld. Houdijk wees het Leidse ge meentebestuur op haar „regio nale verantwoordelijkheid". Namens deze twee meubelbe drijven was mr. A. van der Pluym er van overtuigd dat Leiden in een beroepsprocedu re het onderspit zou delven omdat de bestemmingsplan procedure niet zorgvuldig was toegepast. Opmerkelijk was dat vanuit het Leiderdorpse Winkelhof geen bezwaar tegen een Leidse meubelboulevard werd gemaakt. „Leiden dient wel branchevervaging te voor komen zodat er geen compleet winkelcentrum aan de Ples manlaan ontstaat", aldus de vertegenwoordiger van Win kelhof. Door het aan de Ples manlaan gelegen garagebedrijf 'Het Motorhuis' is bezwaar aangetekend omdat de ge meente wil dat dit bedrijf wordt verplaatst. De initiatief nemer van de meubelstraat, handelaar Stoutenbeek. wil namelijk geen garagebedrijf voor zijn deur. Wethouder Pe ters verwacht echter dat hier overeenstemming over te be reiken is. Zoals verwacht veegden de Leidse raadsleden vrijwel alle bezwaren zonder meer van tafel. Interessanter dan de discussie over de bezwaarschriften, is het pas uitgekomen CIMK- rapport waarin vergelijkingen worden getrokken tussen een meubelboulevard in Leiden en in Leiderdorp. Volgens dit rapport zijn de negatieve ef fecten van beide varianten even groot. Het Leidse cen trum zou naar verwacht een omzet kunnen draaien van 50 miljoen tegen 61 miljoen die in Leiderdorp geraamd wordt. Beide centra zouden voor 23 miljoen gulden aan bestedin gen uit Rijnland wegtrekken, deels omdat koopkrachtaf- vloeïng naar buiten de regio wordt tegen gegaan. Het ver lies aan omzet in Rijnland wordt geschat op 8 miljoen gulden (het is overigens niet zo dat in de Plesmanlaan-va- riant alleen de Leidse zaken getroffen zouden worden). Het omzetverlies in Den Haag zou maximaal negen miljoen be dragen. Volgens het CIMK-rapport zou een meubelboulevara in Leiden een aanwinst voor de winkeliers in de binnenstad kunnen zijn. Te verwachten is dat 24 procent een bezoek aan de Leidse meubelboulevard combineert met een bezoek aan de binnenstad. Deze 85.000 consumenten zijn goed voor vier miljoen gulden aan extra bestedingen, 1.5 procent van de totale omzet in de non-food sector in het Leidse centrum. Duidelijk is dat een dergelijk ontwikkeling zich in mindere mate voor zou doen wanneer de meubelstraat in Leiderdorp wordt ondergebracht. De con clusie luidt derhalve dat een meubelboulevard aan de Ples manlaan voor Leiden de minst slechte oplossing zou zijn. Het is nog niet zolang ge leden, dat de Nederlan ders hun resterend, sterk ingekrompen molenbezit Jmet de nek nog niet aan- j keken. Ja, zij maalden t zelfs niet om molens. iLaat staan dat zij hun c ontroering over zoveel 'schoons in het landschap konden overdragen aan ;de buitenlandse toerist. Pas toen die in zwijm ging liggen voor de Hol landse molen, als versie- srend element naast de skaas, de klederdrachten "en de bollen, ging er bij ^sommige vaderlanders 7een lichtje branden. In t 1923 werd de vereniging •.„De Hollandsche Molen" opgericht, teneinde de "verdere afbraak van de molens in ons land tegen te kunnen gaan. Inmid- Idels waren de eens lustig 'wiekende reuzen bij dui zenden gevallen, maar 60 jjaar geleden werd een '^halt toegeroepen aan de 'jaf braak. Vandaag telt Jhet nationale molenbe- 0stand nog zo'n 950 wind- f, molens, waarvan 210 in e Zuid-Holland. En als je Jjjop een heldere winter dag vanuit de kap van de ,;fVeendermolen aan de Wijde Aa in de gemeente Alkemade rondkijkt, ,kun je, volgens de mole- Inaar, rondom 37 molens Itellen.... Daar kan de be- j roemde Kinderdijk niet T ttgenop. fDeze, en nog veel meer, ei- Tgen-molen-aardigheden kan lmen tegenkomen in een ge schriftje van de hand van de JRijnstreekse amateur-histori- _"cus Hans van der Wereld, die ^nimmer sluimert en zowat bij 3"elke geschiedkundige opris ping een brochure nalaat aan de Woubrugse Historische JVereniging „Otto Cornelis f/an Hemessen", die dan prompt de uitgave verzorgt. ook nu weer met „Molens iijn de gemeente Woubrugge". fï-En wat zo bijster goed treft: Me Rijnlandse Molenstichting dpestaat 25 jaar, e*i zaterdag ?«anstaande is het weer Natio nale Molendag de twaalf- Me alweer waarop overal |n het land door duizenden ^en soort uitbundige „stille bmgang" wordt gemaakt langs die prachtige, voor de pekomst geconserveerde, zJnalende objecten. "l '^Wipmolens deel tja 12 van de reeks 'Tlistorische Publicaties, uitge bleven door de Woubrugse ''Vereniging, beschrijft Van Ijler Wereld de vijf op het grondgebied van Woubrugge tteande „wipmolens" en nog jrie andere belangrijke grote -«olens in de onmiddellijke nabijheid. Deze beschouwin gen worden voorafgegaan door een grondig stukje alge mene molengeschiedenis. De auteur brandt los met de Doesmolen bij Hoogmade waarvan de oorsprong rond 1630 moet liggen. Deze molen beheerste het waterpeil van de Doespolder. In 1824 was hij zo bouwvallig geworden, dat aan afbraak werd ge dacht, maar ze bleef behou den, ook al omdat in 1828 een molenaar voor 800 gulden werkzaamheden verrichtte. Restauratie voltooid in 1965, maar hij is niet meer maal- vaardig. Leuk: twee wieken zijn vervaardigd van lorke hout, afkomstig van bomen uit het park bij paleis Soest- dijk. Overigens kan de Does molen in noodgevallen bema len worden. Dan de Grosmolen, een wat in elkaar gezakt broertje van de Doesmolen. Gebouwd in 1640, ten behoeve van de Voorhofsepolder, die nu niet meer door deze molen be maald wordt. Het onderhuis is niet geverfd maar ruw ge teerd. Ook wel „De Spin" ge noemd, wordt de Grosmolen regelmatig op vrijwillige ba sis in bedrijf gesteld. Ook be maalt molenmaker H.J.Ver- bij de enig echte in de ganse omtrek soms op vrije dagen de molen, waar door de machinale bemaling van de polder niet onbelang rijk ontlast wordt. De Bosmolen is half Leider dorps, maar dat mocht Van der Werelds pret niet druk ken. Gebouwd in 1836 aan de Does, is hij nog een jonkie. Niet meer tot malen in staat is hij nog slechts een land- schapversierend element. Vreemde molen ook: geble ken is, dat slechts de grond onder het vierkant eigendom was van de (niet meer be staande) Bospolder; de mo- lenwerf, inclusief de voor- en achterwaterlopen en de krimpmuren waren particu lier bezit. De Hoogmadese molen „wip te" sinds begin 1600. Er is in het verleden alles aan gedaan om hem in touw te houden:

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5