Renovatie kon ruim miljoen goedkoper" VERHUIZING VAN C&A ADERLATING VOOR ZUIDELIJKE BINNENSTAD Cgidaegoma/nt luurconflict leidt )t steekpartij Rondleidingen Centraal Rekeninstituut Leiden ZWARTBOEK OVER OMSTREDEN COMPLEX AAN WILLEM DE ZWIJGERLAAN «dieuw bouwplan Verversbuurt feiligheid in &rage laat te lensen over üIDEN DONDERDAG 10 MEI 1984 PAGINA 3 [DEN Een 40-jarige Leidenaar is gis- avond rond zeven uur doör een 33-jarige dgenoot drie keer met een schroeven- aier met kracht in de schedel gestoken, steekpartij vond plaats in een woning de Hoflaan. De 40-jarige man, die ook een hoefijzer boven het oog werd gcsla- kon na behandeling in het ziekenhuis tr huis. Hij heeft een bloeduitstorting bo- zijn oog en een hechtwond in de schedel, dader is aangehouden. De 33-jarige man jnt sinds januari op kamers in de wo- g van de 40-jarige Leidenaar. Hij zou nog n cent huur hebben betaald. Vorige week de dit al tot een handgemeen, de politie toen bemiddelend optreden. LEIDEN Het Centraal Rekeninstituut van de Leidse universiteit wil be langstellenden woensdag 30 mei in de gelegenheid stellen, kennis te maken met het instituut. Vanaf twee uur zijn er rond leidingen en demonstraties. Voorafgaand aan de rondlei ding wordt een korte uiteen zetting gegeven over de faci liteiten, die het instituut biedt. Tijdens de rondleiding krijgt men onder meer de centrale computers en de randapparatuur zoals schij ven, tapes enz. te zien. Te vens wordt de dagelijkse gang van zaken op de com- putervloer uitgelegd. Het Centraal Rekeninstituut is een dienstverlenende in stelling, die rekenfaciliteiten verschaft aan de universiteit ten behoeve van onderwijs, onderzoek, beheer en be stuur. Het instituut is in 1961 opge richt als onderdeel van de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen. Het gebouw waarin het instituut sinds 1971 is gevestigd, biedt tevens huisvesting aan het Mathematisch Instituut en de afdeling medische statistiek van de faculteit der genees kunde en staat aan de Was- senaarseweg 80. Belangstellenden kunnen zich tot en met dinsdag 29 mei telefonisch aanmelden bij de dienst interne en ex terne voorlichting van de universiteit, telefoon 071- 148333 tst. 3133/3665. Nieuwe directeur Rijn en Lek LEIDEN De stichting Rijn en Lek krijgt een nieuwe di recteur. De heer F. Ghijben ver trekt na twaalf jaar. Hij wordt opgevolgd door I. Kutluer. De stichting Rijn en Lek behar tigt de belangen van buitenlan ders. Montessorischool in Zuid-West LEIDEN In Leiden Zuid-West komt een Mon tessorischool. De gemeente is met de kleuterschool De Hummelhof en met de la gere school Apollo over eengekomen, dat op beide scholen geleidelijk Mon- tessori-onderwijs wordt in gevoerd. Met ingang van het schooljaar 1985/1986 wordt op de kleuterschool begon nen. Voor de aanpassing van de inrichting van de kleuterschool is ruim 17.000 gulden nodig. ItDEN De renovatie plan 9 blokken ningen van de woning- ïwvereniging „Ons Be- g" langs de Willem de ijgerlaan had 12.129,- gulden goedko- uitgevoerd kunnen '^rden. Achteraf blijkt de renovatie 11,24 pro- t duurder was dan Dat staat in zwartboek over de re latie van de woningen, dat door bewoners met hulp van onder meer Technisch Bewoners Ad viseurs is gemaakt. Vol gens het zwartboek is er sprake van diefstal, inti midatie, veel schimmel, misleiding van de bewo ners en een huurverho ging van 35 procent die alle perken te buiten zou gaan. In het zwartboek wordt onder meer voorgerekend dat de aanneemsom 360.000 gulden te hoog was, het honorarium voor de architecten en het re pareren van de verwarmingen beide een ton te hoog. Voor „risico en onvoorzien" zou ruim een half miljoen gulden teveel zijn doorberekend. De verschillen zouden onder meer zijn ontstaan door overbodige werkzaamheden, verkeerde berekeningen en laksheid van de woningbouwverenigingen, de gemeente en het ministerie. Het toezicht op een en ander zou volstrekt onvoldoende zijn geweest. In het zwartboek worden in die zin felle aanval len gedaan op de gemeente, het ministerie van volkshuis vesting, de aannemer, en de woningbouwvereniging. Er zou systematisch geprobeerd zijn de bewoners allerlei infor matie over en een goed inzicht in de werkelijke gang van za ken te onthouden. Het gaat om het project van Ons Belang, waarbij de huren gemiddeld 88 gulden met uitschieters naar 120 hoger werden, terwijl de bewoners aanvankelijk 48,50 huurverho ging was beloofd. Wethouder D. Tesselaar zei daarover be gin dit jaar dat door alle be trokkenen (ook de bewoners, die in het bouwteam zaten) vaak „onbegijpelijk fouten" 'zouden zijn gemaakt. De be woners stellen in het zwart boek opnieuw, dat de gemeen te, het ministerie en de beden kers en uitvoerders van het renovatieplan verantwoorde lijk zijn voor deze verschillen. Momenteel wordt nog steeds met het ministerie onderhan deld over een oplossing van het huurgeschik. In de Twee de Kamer zijn er door de PPR vragen over gesteld. De schrijvers van het zwart boek benadrukken dat de fou ten, die aan de Willem de Zwijgerlaan zijn gemaakt ook elders voorkomen. In buurthuis 't Spoortje wordt 15 mei een bijeenkomst gehou den over de problemen bij de woningen van Ons Belang en over problemen rond de stads vernieuwing. Voor de bijeen komst, die om 's avonds om acht uur begint, zijn ook ka merleden uitgenodigd. a it architectenbureau Schutte partners eft een nieuw plan voor woningbouw aan Oude Herengracht/Ververstraat in Leiden twikkeld nadat een eerder bouwplan als te ijk door de gemeente werd afgewezen. De Sfewaren tegen het oude bouwplan waren %>ral gericht tegen de vele schuine daken erin op waren genomen. Deze zijn uit het ;uwe plan geheel verdwenen. Het plan om- in totaal 66 wooneenheden waaronder ééngezinswoningen en twee- en driekame rappartementen. Ter compensatie van tui nen zijn in het plan dakterrassen opgeno men. Het enige probleem van het bouwplan is, dat het met zijn platte daken niet voldoet aan de kappenverordening die in het Leidse beschermd stadsgezicht geldt. Uitvoering van het plan zal derhalve aanpassing van het bestemmingsplan vergen. it onderzoek Industrie- \nd FNV blijkt: DEN De arbeidsomstan- leden en de veiligheid laat jal eens te wensen over in ..schilende Leidse garages, sfeer wordt over het alge- in als „leuk" ervaren, maar Ir het directe contact tussen kgever en werknemer zou naleven van veiligheidsas- ^jten en arbeidsomstandighe- i.vertroebelen. De technolo- :he ontwikkelingen hebben invloed op de kwaliteit het werk. Nieuwe tech- ;en hollen het monteurs- uit en het vak gaat steeds er bestaan uit onderdelen Dit zijn conclusies •«een onderzoek van de afde- fjjg Leiden van de Industrie- md FNV. De Leidse afdeling j 3d het onderzoek vorig jaar 1 ober onder haar leden die zijn in de garage- i or. 3tiek bleek er ook te zijn op leerlingenstelsel voor het i agebedrijf. De leerlingen j den teveel produktieve ar- moeten verrichten en er te weinig worden gedaan opleiding. De kwaliteit de opleiding zou beter „iten en er zou meer moeten 9ifden gecontroleerd. Uit het erzoek bleek verder dat de ifkgelegenheid in de garage- o tor steeds meer afkalft. 6 ir dat zou overeenkomen de landelijke trend. In werkten er in deze bran- nog 62.000 mensen. In sep- iber 1983 lag de werkgele- heid nog boven de 50.000 3 leidsplaatsen. Volgens 3 dsbestuuder Ties Hagen «ten de werknemers zelf o J iatieven nemen om de ifkgelegenheid te behouden. J noemde in de verband het oellen van arbeidstijdver- owing en het vergroten van servicepakket in garages. braak in wndheidscentrum IDEN Uit het gezond- dscentrum Merenwijk aan Rosmolen is in de nacht i dinsdag op woensdag 1800 den gestolen. De dieven amen de woning binnen ir het forceren van een bo- dicht. Het geld werd op schillende plaatsen bijeen- charreld. LEIDEN Het kledingcon cern C&A wil een nieuw pand bouwen aan de Haar lemmerstraat. Het bedrijf rev kent op de medewerking van het gemeentebestuur om deze plannen te verwezenlijken. Zou het gemeentebestuur te genwerken, dan is het defini tief afgelopen met C&A in Leiden, zo valt te beluisteren. Woordvoerders van C&A hebben de afgelopen maan den niet nagelaten dit drei- genment te pas en te onpas rond te strooien: „De toe komst van de C&A-vestiging in Leiden staat op het spel". Is C&A werkelijk van plan uit Leiden te vertrekken, in dien geen vervangende vesti ging voor het oude pand aan de Botermarkt wordt gevon den? Dat valt te betwijfelen, want Leiden bezit voldoende koopkracht om een winkel van C&A rendabel te doen zijn. Nee, met dit dreigement 'probeert C&A een sfeer in Leiden te kweken waarin de gemeente gedwongen wordt rekening te houden met de belangen van het kledingcon cern. C&A tracht de zwarte piet bij voorbaat naar het ge meentebestuur te spelen, een tactiek die heeft gewerkt daar het merendeel van de Leidse middenstand bang lijkt te zijn geworden voor het verdwij nen van C&A. Dit zou im mers een onherstelbare klap voor de binnenstad beteke nen. Het gemeentebestuur kan het zich nu niet meer permitteren C&A tegen te werken. Het gemeentebestuur zou het kleine restant aan krediet bij de Leidse midden stand verspelen indien het bouwplan van het kleding concern niet welwillend tege moet zou worden getreden. Op het gemeentehuis wordt echter wel rekening gehou den met een andere gevaarlij ke ontwikkeling rond C&A. Wanneer C&A binnen afzien bare tijd geen behoorlijk on derkomen in Leiden zou ver werven, dreigt het kleding concern zijn activiteiten in de randgemeenten uit te breiden. En dat zou onherroepelijk af breuk doen aan de positie van de Leidse binnenstad als re gionaal koopcentrum. Met de plannen van C&A voor een nieuw gebouw in de Haarlem merstraat lijkt dit gevaar voorlopig geweken. Concentratie Essentieel is nu de vraag of het gemeentebestuur van plan is mee te werken aan de nieuwbouwplannen van het kledingconcern. C&A open baarde haar plan in een bij eenkomst die onder meer werd bijgewoond door de wet houders van economische za ken en ruimtelijke ordening (Fase, Waal en opvolger Pe ters). Naar verluidt reageer den zij in eerste instantie posi tief. Van de zijde van economische zaken wordt de verhuizing van C&A neutraal be schouwd. Zowel de Boter markt als het betreffende ge deelte van de Haarlemmer straat worden tot het kern- winkelapparaat gerekend. De verhuizing doet daarom geen afbreuk aan het economische beleid van de gemeente dat een concentratie van winkels in het kernwinkelapparaat voorstaat. Op het gebied van ruimtelijke ordening lijken vooralsnog weinig bezwaren tegen het plan ingebracht te kunnen worden. Men kan zich afvra gen of een dergelijke groot schalige vestiging geen af breuk doet aan het kleinscha lige aangezicht van de Haar lemmerstraat. Wie wande lend door deze promenade boven de winkels uitkijkt, kan echter constateren dat de Haarlemmerstraat niet meer is dan een aanéén gebouwde verzameling van diverse bouwstijlen. Tussen nieuwe en oudere winkels zijn slechts 13 monumenten te bespeuren, een bijzonder klein aantal voor een Leidse binnenstad straat van deze lengte. Een aanvaardbaar bouwplan zou dan ook niet op al te veel be zwaren van de gemeente mo gen stuiten Leegte Het meest belangrijke nega tieve aspect van de verhui zing van C&A is het vertrek van de Botermarkt. C&A als belangrijke publiekstrek ker laat er een grote leegte achter. De Botermarkt is nu niet direct een veel bezocht winkelgebied. Het lijdt een enigszins kwijnend bestaan hetgeen ook al blijkt uit het feit, dat in de Breestraat-pas- sage nog steeds grote leeg stand heerst. Voor .de toe komst van de Botermarkt is van groot belang welk win kelbedrijf zich in het oude pand van C&A zal gaan vesti gen. De gemeente stelt zich voor met C&A te gaan praten over de invulling van het oude pand. De verhuizing van C&A is ook een aderlating van het zuidelijk gedeelte van de bin nenstad. De tweede grote winkelstraat van Leiden, de Breestraat gedeeltelijk ook aangewezen als onderdeel van het kernwinkelapparaat leidt ook al geen florissant be staan. Ondanks het feit dat binnenkort begonnen wordt met de bouw van de Sander- sparkeergarage, mag niet ver wacht worden dat, zolang de huidige verkeerssituatie in stand gehouden wordt, de Breestraat een winkelstraat van enige betekenis wordt. Het drukke auto-en busver- keer heeft van de Breestraat een onleefbare en weinig aan trekkelijke verkeersader ge maakt. Ook al-om de achter gelegen monumentale Pieters- wijk 'te ontsluiten', zou de Breestraat autovrij dan wel tenminste een éénrichting- straat moeten worden. Waal noemde onlangs een CDA- plan voor éénrichtingverkeer in de Breestraat niet onwerk baar. Wellicht dat het zijn op volger Peters lukt om binnen zijn ambtsperiode een oplos sing voor dit al jaren nijpende probleem te vinden. GERT VISSER Licht gewond bij aanrijding LEIDEN Een 47-jarige vrouw uit Hazerswoude moest gisteravond met een hoofd wond naar het AZL worden gebracht na een aanrijding op het Schuttersveld. De vrouw was passagier van een auto die van het parkeerterrein het Schuttersveld opreed en tegen een wagen opbotste die in de richting van het station reed. De auto waarin de Hazers- woudse zat werd bestuurd door een 49-jarige man uit Ha zerswoude, de andere wagen door een 24-jarige Hagenaar. Beide auto's liepen veel schade op. Ian Mackintosh De Schotse zanger Ian Mackintosh treedt zondagmid dag 13 mei op in Aniba's muziekkamer aan de Heren gracht 1. Mackintosh zingt voornamelijk eigen teksten en begeleidt zichzelf daarbij op banjo, concertina en doedelzak. Het concert begint om drie uur. Expositie Léon van Kuijk exposeert van 15 mei tot en met 29 juni met schilderijen in de LAK-galerie. De LAK-galerie is ge vestigd aan de Cleveringaplaats 1 in Leiden. De tentoon stelling is van maandag tot en met vrijdag te bezichtigen van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Jaarmarkt In de Herensingelkerk wordt zaterdag 12 mei van tien tot vier uur de traditionele jaarmarkt gehouden. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van nieuw meu bilair. Hitchcock K&O vertoont dinsdagavond 15 mei de film „The secret agent" van Alfred Hitchcock. Agenten van de Engelse ge heime dienst krijgen de opdracht ten koste van alles de Duitse contraspionage uit te schakelen. De voorstelling begint om acht uur. VAS De Vrouwen-alleen-samengroep (VAS) verhuist van de vrijwilligerscentrale naar het Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33. De VAS heeft daar iedere dinsdagoch tend van negen tot twaalf uur spreekuur. Wethouder Henriëtte van Dongen (onderwijs) zal de nieuwe ruim te van de VAS op dinsdagochtend 15 mei openen. De VAS bestaat uit vrouwen die het proces van scheiden en opnieuw beginnen hebben doorgemaakt. Zij willen vrouwen die zich nu in een dergelijke situatie bevin den, helpen. Fancy fair In de Willem de Zwijgerschool (W. de Zwijgerlaan 44) wordt 16 mei een fancy fair gehouden. Diverse attracties maken hier deel van uit: rommelmarkt, rad van avontuur, grabbelton, tweedehands kleding, etc. De fancy fair is open van twee tot vijf uur en van half zeven tot negen uur. De opbrengst wordt gebruikt om apparatuur aan te schaffen voor de school. Kinderfilms K&O vertoont tijdens de kinderfilmmiddag woens dag 16 mei een vijftal bekroonde tekenfilms, vier avonturen van het Molletje en het Krekeltje en de film „Charlie Chaplin als brandweerman". De voorstelling in de Kapelzaal aan de Oude Vest 45 begint om half drie. Big Ben De films „Big Ben" en „De Tijd" van Johan van der Keu ken draaien woensdag 16 mei in het Filmhuis van het Leids Vrijetijds Centrum. De films wordt tweemaal ver toond en wel om acht uur en om kwart over tien. Big Ben" is een korte film over de bekende saxofonist Ben Webster. Johan van der Keuken stelt hem op één lijn met helden als Coleman Hawkins en Lester Young. De film is geen glad verhaal maar meer en fragmentarisch geheel. In „De Tijd" doet Van der Keuken een poging om een mu ziekstuk van Louis Andriessen in beelden om te zetten. Het resultaat is een voortdurende stroom van beelden en geluiden, die onafhankelijk van elkaar een eigen leven in de film leiden. Volkenkunde In het Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat 1) worden woensdagmiddagen films vertoond. Op 16 mei draait om half drie 'Tijdperk van de Bizon' en om drie uur 'Trobriand Cricket'. De laatste film beschrijft het ingewikeld ritueel waartoe het Engels cricket op de Trobiand-eiland is verworden. De toegangsprijs be draagt voor alle films drie gulden vijftig voor volwas senen en twee gulden voor jeugdigen. Houders van een museumkaart hebben gratis toegang. Fietsers in de knel Het zal je maar gebeuren. Altijd maak je gebruik van een fraai gelegen fietspad dat zo handig de Haagse Schouwweg en de Plesmanlaan met de Wassenaarseweg verbindt en dan opeens wordt er van je verwacht dat je door het zand ploegend de plaats van bestemming bereikt. Een weinig fietsvriendelijk beleid van een gemeente die pretendeert altijd voor de zwakkere verkeersdeelnemers op te willen komen. De aanleg van een busbaan op het tracé van het fietspad is de oorzaak van de ellende en blijkbaar was een tijdelijk voorziening voor de fiet sers te veel moeite of te kostbaar. De busbaan moet de reistijd van bus 43 uit Den Haag via de Wassenaarseweg naar het centrum van Leiden met een minuut of vijf bekorten. De bus gaat nu nog via Oegstgeest maar binnenkort over het terrein van de Universiteit. Dan zal de fietser ook weer op een wat gemakkelijkere manier langs de het Gorleuslaboratorium kunnen rijden. De bedoeling is dat de werkzaamheden en het ongemak begin juni achter de rug zijn

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3