VS hebben nog prank je hoop na tv-diseussie Italië is gul voor toeristen China boos over niet doorgaan bezoek Archipov ^eer schietpartij Quebec Van den Broek: Geen sancties tegen Libië Ook DAubuisson eist overwinning in El Salvador op Gra tis auto bij ongeluk Nixon: Reagan wint verkiezing Sharon hooggeplaatst op kandidatenlijst BUITENLAND CeidaeSotvutnt DONDERDAG 10 MEI 1984 PAGINA 17 JEBEC Een onbekende man heeft gisteren Quebec het vuur geopend op automobilisten n de voet van de heuvel, waarop het parle- «ntsgebouw is gelegen. Volgens de politie in lebec. hoofdstad van de gelijknamige Cana- se provincie, werden twee personen gewond, •t incident vond plaats slecnts een dag nadat n man in het parlementsgebouw het vuur d geopend, waarbij drie personen werden ge- od. De politie is nog op zoek naar de dader in t jongste schietincident. De man had aanvan- lijk zijn 77-jarige vader gegijzeld, maar heeft ie weer laten gaan. De man zei in een tele- ngesprek met zijn broer geïnspireerd te zijn or de gebeurtenissen de dag tevoren. Hij is niet ingerekend door de politie. DEN HAAG De schietpartij bij de Libische ambassa de in Londen heeft vooralsnog geen gevolgen voor de betrekkingen tussen Libië en Nederland. Minister Van den Broek staat uiterst terughoudend tegenover even tuele economische sancties tegen Libië of wijziging van de Conventie van Wenen, die de status van diplomatie ke vertegenwoordigingen en diplomaten regelt. Dit verklaarde minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) gisteren in de Tweede-Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken. Hij zei ook ..geen enkel officieel of onofficieel verzoek" te hebben ontvangen om sancties tegen Libië te nemen. Duizenden kinder huwelijken in India NEW DELHI In diverse Indiase deel staten zijn vorige week duizenden kinde ren door hun ouders uitgehuwelijkt. On der de kinderen bevonden zich nog zuige lingen. In India bestaat al 55 jaar een ver bod op het uithuwelijken van kinderen. Veel kinderen konden slechts met hulp van de ouders de huwelijksplechtigheden doorstaan. Velen van hen sliepen en wer den door de ouders telkens weer wakker geschud. De autoriteiten staan machteloos, omdat zij de religieuze gevoelens van de ouders niet willen kwetsen. De bruid schat, die voor arme ouders van een huw bare dochter een grote financiële belas ting vormt, is bij kinderhuwelijken verbo den. Pinochet beschuldigd van onrechtmatig grondbezit SANTIAGO De Chileense dictator Pi nochet zal worden onderworpen aan een onderzoek na een klacht over „vermoede lijke onregelmatigheden" bij de aankoop van grond rond zijn tweede woning. Dat heeft het gerechtshof in Santiago gisteren meegedeeld. De klacht is afkomstig van 24 juristen en oppositieleiders, die menen dat de wijze waarop Pinochet aan grond is gekomen in het bergachtige gebied Melocoton „een misdrijf zou kunnen inhouden". Tot de ondertekenaars van de aanklacht behoren Gabriel Valdes, leider van de christen-de mocratische oppositie, de radicaal Enri- quez Silva Cimma en de socialist Ricardo Bulgarije solidair met Russische boycot ^SHINGTON „De mmentaren van de Rus- n bevallen mij wel. Ze ggen waarom ze onder i huidige omstandighe- !n niet naar Los Angeles innen komen. Dat houdt dat als we die omstan- gheden veranderen, er n kans is dat ze toch lg komen meedoen aan 1 Olympische Spelen", i voorzitter Peter Ue- rroth van het Los An- Jes Organiserend Olym- jch Comité (LAOOC) teren in een tv-discus- met Kremlin-adviseur forgi Arbatov. 1 zou het fijn vinden als er k van die beloften terecht lam", aldus suggereerde Ar- jv van zijn kant dat er toch [een kans is dat de Russen hun boycotbeslissing terug- Arbatov is directeur het Russische „Ameri- Mnstituut", lid van het Cen- d Comité van de Sovjet- immunistische Partij, lei- id Kremlin-adviseur inzake beleid jegens de VS en als [anig een van de „makers" het Russische besluit om te blijven van de Olympi- •rroth verklaarde dat de :n aanvullende verzeke- ;en kunnen krijgen van zo- president Reagan als van LAOOC dat hun Olympi- je ploeg in Los Angeles in )rust zal kunnen functione- De LAOOC-voorzitter finnerde eraan dat het afge- (en jaar liefst twaalf Russi- ie sportploegen in de VS t Amerikaanse collega's li krachten hebben gemeten ..daarbij nooit een anti-Rus- |h spandoek of pamflet, nog t ter grootte van een prent- tfkaart. te zien is geweest", egendeel, Russische atleten rden in Amerika traditio- 1 met ontzag en enthousias- verwelkomd. „En zo zal tijdens de Spelen ook h". aldus Ueberroth. Hij adrukte dat politieke de- nstraties verboden zullen bij de Olympische dorpen, stadions en het speciale lp waarin de Russische tg gehuisvest zou worden, s Uw regering riet zo sprak U, dan zou de situatie heel Iers liggen", aldus Arbatov. zei dat acties van anti-Sov- roeperingen in Los Ange- door de Reagan-regering den aangemoedigd, „zoals jngen om onze atleten over Jlen hun land te verlaten, ijn geen normale omstan- iden". dezelfde tv-discussie nam ia Amerikaans onderminis ter van Buitenlandse Zaken Richard Burt deel, die Russi sche deelname aan de Spelen al geheel leek te hebben afge schreven. Tot zichtbare erger nis van Ueberroth sprak Burt van puur politiek boycotbe- sluit van de Russen. Het voort durende onderscheid dat Burt maakte tussen „vrije landen" en communistische staten, bracht Arbatov tot de boze uit val dat dergelijke terminologie beledigend is voor de Sovjet- Unie en dat hij dan ook de VS een rechtse dictatuur zou kun nen noemen. Intussen blijven regerings kringen in Washington ervan overtuigd dat het Russische boycotbesluit definitief is. Maar desondanks is een offi ciële oproep van president Reagan aan Moskou in de maak om alsnog van gedach ten te veranderen. Inmiddels heeft de Amerikaanse presi dent zich voor het eerst uitge sproken over de dramatische beslissing van de Russen. „Een ingrijpende beslissing, die met mij velen diep heeft teleurge steld". zei Reagan. Hij geloofde ook dat het niet-deelnemen van de Sovjet-Unie aan de Spelen „bijzonder onjuist is ten opzichte van de jeugd die zich zo .veel heeft ontzegd om te kunnen deelnemen". Bulgarije Bulgarije is het eerste Oost blokland, dat zich solidair heeft verklaard met de Rus sen. Als mogelijke pleister op de wonde deelde de voorzitter van het Bulgaars Olympisch Comité, Ivan Slavkov, mee dat zijn land niet van plan was zo genaamde alternatieve spelen Opvallend is wel dat kranten in Oostbloklanden als de DDR, Hongarije en Tsjecho-Slowa- kije het bericht van het niet- -deelnemen van de Sovjet- Unie zonder commentaar heb ben gegeven. De DDR was echter wel door het bericht verrast. Polen en Joegoslavië gaan zich dezer dagen bera den. Roemenië heeft officieel laten weten wel een ploeg te zullen zenden. Laatste keer voetbal Als antwoord op de beslissing van de Sovjet-Unie niet deel te nemen aan de Olympische Spelen, wil de internationale voetbalfederatie (FIFA) voor de toekomst afstand doen van zijn medewerking aan het olympische voetbaltoernooi. Sepp Blatter, algemeen secre taris van de FIFA: „In 1976 in Montreal namen slechts der tien landen deel. Vier jaar la ter in Moskou moest de FIFA vijfplaatsvervangers aanwij zen. Nu zullen uit Los Angeles waarschijnlijk naast de Sovjet- Unie nog drie landenploegen, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slo- wakije en Joegoslavië, wegblij ven. In Los Angeles zal waar schijnlijk het laatste olympi sche voetbaltoernooi plaats vinden". Volgens Blatter zal de afzegging van de Sovjet- -Unie ook gevolgen hebben voor de toewijzing van het eindtoernooi van het WK voetbal in 1990. Hockey „Het is geen boycot", meent Mensjikov, de coach van het Russische dames-hockeyteam dat gisteren in Lille (Fra) van Nederland won. „We gaan niet naar Los Angeles. Dat is al les". Maar waarom nou eigen lijk niet, heeft de heer Mensji kov daar enig idee van? „Wij weten eigenlijk niet veel. We hebben nog met niemand con tact gehad. Maar het is onge twijfeld vanwege de veilig heid. Meer kunnen we niet zeggen, wellicht over een paar dagen", klinkt het zakelijk. Toevallig leefde eerder deze week een discussie op over de Russische EK-favoriete, die door de onduidelijke kwalifi catieprocedure niet tot de zes uitverkorenen voor de Spelen behoorde. Het had dus sowieso kunnen gebeuren dat een kersverse titelhouder in Los Angeles zou ontbreken. Daar voor was de boycot niet eens nodig geweest. Afgezegd Het Amerikaanse damesvol leybalteam heeft een toernee door de Sovjet-Unie, die op 28 mei met wedstrijden in Riga en Leningrad zou beginnen, afgezegd. Het Russische bas ketbalteam zal toch van de partij zijn op het kwalificatie toernooi (met Nederland) voor Los Angeles, dat van 15 tot en met 25 mei in Frankrijk wordt gehouden. Van 1916-1984 Behalve nu en in 1980, toen o.a de VS de Spelen in Moskou ontweken vanwege de Russi sche inval in Afghanistan, was ook in de voorgaande tiental len jaren menigmaal sprake van „verstoordeevenemen ten. Wereldoorlogen voorkwa men dat het sportevenement in 1916, 1940 en 1944 kon wor den gehouden. Berlijn 1936 werd bijna geboycot. O.a. Ne derland en Zwitserland bleven weg uit Melbourne (1956) in verband met de Russische in val in Hongarije. Twaalf jaar later (Mexico) manifesteerden aanhangers van Black Power zich op het erepodium en in Mtlnchen (1972) kostte een gij zeling van de Palestijnse be weging „Zwarte September" aan zeventien voornamelijk uit Israël afkomstige mensen het leven. Met de Franse slag Het Ameri kaanse ar tiestenecht paar, Lucia en John von Fritz, bekij ken kritisch de „kunstzin nige" schep ping van de Fransman Arman. Deze Franse crea tie, die onge veer negen meter hoog is en uit 125 winkelkarre tjes bestaat, is te zien op de Internatio nale Kunst Expositie in Chicago. SAN SALVADOR De ex treem-rechtse majoor Roberto d'Aubuisson heeft zichzelf gis teren uitgeroepen tot winnaar van de presidentsverkiezin gen. die afgelopen zondag in El Salvador zijn gehouden. Op een persconferentie verklaar de hij dat hij 52 procent van de stemmen heeft gekregen en dat zijn tegenstander, de chris ten-democraat Napoleon Du- arte, niet verder is gekomen dan 48 procent. Duarte had maandag de over winning ook al voor zich opge ëist. Volgens tellingen van zijn eigen partij had hij 55 procent van de stemmen weten te be halen. De officiële uitslag is echter nog niet bekend en zal waarschijnlijk langer op zich laten wachten dan was ge dacht. Verkiezingsfunctiona rissen meldden woensdag dat de telling vertraging heeft op gelopen door protesten van rechterzijde. Dinsdagavond werd het tellen van de stem men stopgezet nadat een ver tegenwoordiger van d'Aubuis- sons ultra-rechtse partij ARE NA had geklaagd over schen ding van de kieswet. Het tel len wordt niet hervat voordat de klacht is onderzocht, zo liet de voorzitter van de centrale kiesraad weten. The Christian Science Monitor berichtte gisteren dat de Ame rikaanse inlichtingendienst CIA een militaire eenheid in El Salvador steunt die verant woordelijk is voor het marte len en doden van Salvado raanse burgers. De krant ont leende deze informatie aan de verklaringen van twee hoog geplaatste Salvadoranen die dit onder ede hebben ver klaard voor een Amerikaanse mensenrechtenorganisatie. De krant maakt ook opnieuw ge wag van relaties tussen hoog geplaatste Salvadoranen en de doodseskaders die leden van het Salvadoraans verzet ver moorden. Een Salvadoraans doodseska der heeft gedreigd radiover slaggevers te doden die de voorlopige resultaten van de presidentsverkiezingen van af gelopen zondag melden waarin de gematigde kandidaat Duar te een voorsprong heeft. Werknemers van het radiosta tion Yse zeiden drie telefoni sche dreigementen te hebben ontvangen van het geheime anti-communistische leger ESA, nadat het radiostation de waarschijnlijke overwinning van Duarte had gemeld. Het doodseskader beschuldigde de verslaggevers ervan de com munisten te helpen. Het ra diostation heeft daarna het melden van de voorlopige aan slagen gestaakt. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Meer gratis benzine, gratis wegen wachthulp, een gratis auto bij autopech of een ongeluk. Dat zijn de fa ciliteiten die de Italiaan se overheid de komende drie jaar zal aanbieden aan de buitenlanders die met eigen vervoer of per touringcar op bezoek komen. Italië kende de laatste twee jaar al de tolreducties en de verlaagde benzineprijzen voor buitenlanders. Maar het pakket maatregelen dat nu is aangeboden gaat nog veel verder. Geheel nieuw is de gratis auto die de buitenlanders ge durende tien dagen en onge acht het kilometeraantal wordt aangeboden, als hun eigen auto als gevolg van motorpech of een aanrijding niet verder fcan. Zelfs de cascoverzekering voor de uitgeleende auto neemt de Italiaanse staat voor zijn re kening. „We doen dit om de buitenlander in staat te stel len zijn reisdoel te bereiken, of zijn trektocht door Italië ongestoord te kunnen ver volgen", zegt de Italiaanse minister van toerisme. Lago- rio. De wegenwacht hielp de „buitenlandse nummerbor den" al geheel voor niets, en zal dat ook de komende driq jaar blijven doen. Nieuw is ook dat Italië dit keer niet in twee stukken wordt gedeeld (noord en zuid), maar in drie delen (noord, midden en zuid). Het zuiden is het armst en zit het meest om toeristen verlegen. Wie daar heen rijdt, krijgt de meeste reducties benzine ter (nominale) waarde van 420.000 lire kost de buiten lander slechts 324.000 lire, en voor hem is de tolweg gratis tot een bedrag van 36.000 lire. Blijft de buitenlander in midden-Italië (Rome), dan krijgt hij voor 66.000 lire benzine gratis, en de tolweg tot 20.000 lire. Degene die in het noorden blijft hangen, krijgt een benzinereductie van 36.000 lire en mag voor 16.000 lire voor niets de au toweg op. De brandstofvoordelen gel den slechts voor benzine, normaal en super, en niet dieselolie. „We zijn ons er van bewust hogere benzine tarieven te hebben dan de andere landen van West-Eu ropa", licht de minister toe. En in feite is de reductie niet meer dan een verlaging van de Italiaanse prijs tot het Westeuropees niveau. De Italiaan betaalt voor een li ter super (normaal wordt hier bijna niet verkocht) 1260 lire. Maar gezien de waardevermindering van de dollar is een verhoging voor de komende zomer niet uit gesloten. De dieselolie wordt voor de buitenlandse toeris ten niet goedkoper gemaakt, „omdat Italië in dat opzicht niet duurder is dan de ande re landen in Europa". De touringcars die op diesel rijden, ontvangen dus in Ita lië geen brandstofvoordeel. Zij ontvangen slechts de gra tis wegenwachtbijstand en een tolvrijstelling op de au towegen. Blijft de bus in het noorden of het midden van het land, dan is de tolweg voor 51.000 lire gratis. In het zuiden wordt dat bedrag verhoogd tot zelfs 90.000 lire. Terwijl de particuliere bui tenlandse auto maar één maal per jaar de benzine- en tolreducties ontvangt, geldt het tolvoordeel voor de bus sen onbeperkt. De benzine-reductiebonnen worden in afwijking tot wat nog toe gebruikelijk was niet meer in liters gesteld maar in lire-bedragen. Dit gebeurt om het reductiesysteem niet te laten lijden onder de wij zigingen van de benzineprijs. Alle bonnen kunnen worden ingeslagen op de Italiaanse verkeersbureau's in Amster dam of Brussel, of aan de Italiaanse grens. Italië is zo lief voor de bui tenlandse toeristen, niet op grond van zijn ..traditionele gastvrijheid", maar puur uit economische en concurren- tie-overwegingen. „Italië on dervindt voortdurend sterke concurrentie van de andere Mediterrane landen met een grote toeristische roeping", zegt de minister van toeris me. „Als we benzinebonnen uitgeven, komen er gewoon meer buitenlanders. Dat hebben we gemerkt in de ja ren waarin we géén reduc ties gaven, in 1974, 1980 en 1981". De buitenlandse toeristen die Italië per touringcar of met eigen auto binnenko men, vormen driekwart van alle buitenlanders die hier op bezoek komen. Samen lieten die buitenlanders in 1983 27 miljard gulden ach ter. Ieder kan dus op zijn vingers natellen hoe welkom de buitenlanders economisch gezien in Italië zijn. Aan het fraaie systeem van reducties voor de buitenlan ders dat nu is gepresenteerd, zit slechts een „maar": het Italiaanse parlement moet er nog zijn goedkeuring aan hechten. Volgens de minis ter van toerisme is dat slechts een kwestie van tijd. maar hoeveel tijd kan hij niet zeggen. Dat ligt aan de parlementaire agenda. Hij zelf en de hele Italiaanse toeristenindustrie hopen en bidden dat de bonnen nog voor het begin van het zo merseizoen wet zullen zijn. WASHINGTON Oud-presi dent Nixon heeft gisteren voorspeld, dat president Reagan in november een klei ne verkiezingsoverwinning zal behalen. Verder zei hij dat Mondale in juli door de Demo cratische Partij zal worden af gevaardigd om de strijd tegen Reagan op te nemen. Gary Hart maakt goede kans om door Democraten aangewezen te worden voor vice-presi- dentsschap, aldus Nixon. TEL AVIV De Israëlische -Heroet-Partij heeft Sha ron, oud-minister van defensie, gisteren hoog op de kandidatenlijst voor de komende parlementsverkiezin gen geplaatst. Sharon, die in eigen land onder zware kritiek kwam te staan na de bloedbaden in de Pale stijnse kampen Sabra en Shatila, is op de vierde plaats gezet. De kandidatenlijst wordt aangevoerd door premier Shamir. Daarna volgen vice-premier Levy en de huidige minister van defensie, Arens. Het behalen van de vierde plaats wordt door politieke waarnemers gezien als een overwinning voor Sharon, die momenteel minister zonder portefeuille is. Bij een verkie zingszege voor Heroet wil de havik Sharon een leidende post in het nieuwe kabinet. Aangenomen wordt dat hij aast op de porte feuille van defensie. In Israël is een politieke rel ontstaan over de uitspraak van mi nister wetenschappen, Ne'eman, die .per saldo een positief effect ziet' in de autobomaanslagen op Palestijnse burgemeesters in juni 1980. De oppositie eist het onmiddellijke aftreden van de ultra-nationalistische minister. Ne'eman is lid van de uiterst rechtse Tehiya-(Wedergeboorte)Partij. Een bloemetje kan zoveel doen. Natuurlijkrloen.Maakt fleuriger) {jwn. PEKING Het afzeggen van het tiendaagse bezoek van de Russische vice-pre- mier Ivan Archipov aan China is kennelijk ook voor Peking volkomen als een verrassing gekomen. Chinese functionarissen toonden zich duidelijk ge ïrriteerd en zij vroegen zich af wat de reden van de afzegging was. De Rus sische verklaring dat de voorbereidingen voor het bezoek nog niet voltooid waren, werd in Peking sceptisch ontvangen. Het gevolg zal een langere on derbreking van de dialoog tus sen Peking en Moskou op ho ger regeringsniveau kunnen zijn. menen waarnemers. De twee landen onderhandelen nu op het niveau van on derministers sinds drie jaar over normalisering van hun betrekkingen, maar eigenlijk zijn er alleen resultaten be reikt op niet-politiek terrein. Oostëuropese diplomaten in Peking zeiden dat de Russen hun hadden laten weten, dat het was uitgesteld, „daar de sfeer niet geschikt was". Bui tenlandse waarnemers zeiden evenwel, dat de redenen voor het uitstel zouden kunnen uit eenlopen van de slechte ge zondheid van de 77-jarige Ar chipov tot irritatie van Mos-' kou over het jongste bezoek van de Amerikaanse presi dent. Ronald Reagan, aan Pe king.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17