Verpaupering en misdaad bedreigen de flatwijken fan Eijkelenburg: )eleid van kabinet iet wijzigen Biologie maldrievoor mavo Nieuwe oliestofzuiger voor Rijkswaterstaat Bezuinigingen oorzaak van slechter eten in tehuizen Al voor f395,- nktvon-ofbrugdeel! 225,- 595,- Maleisische marine gaat wrak van YOC bergen ü/o2K) ^NENLAND/BUITENLAND" Eeidócöouocmt DONDERDAG 10 MEI 1984 PAGINA 15 kanteld het Zeeuwse leer Aarends- is vanmor- een tankauto licht ont- ibare stoffen een viaduct de rijksweg jekanteld en geraakt. De |ie van Goes vervolgens Viaduct en de jeving af. De Ministerie werft vacatures buiten Europa DEN HAAG Het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid gaat in het buitenland (buiten Europa) vacatures opsporen die kun nen worden aangeboden aan mensen die voor kortere of langere tijd daar willen werken. Voor de gegevens van die mensen wordt op het departement een bestand opgezet. De nadruk ligt op mensen met een voltooide beroepsoplei ding, zowel vaklieden met ervaring als afgestu deerden met een HBO-diploma of een universi taire opleiding, aldus het ministerie. Opleiding en ervaring moeten niet zodanig aan de Neder landse situatie zijn gebonden dat zij buiten ons land niet bruikbaar zijn. Kandidaten moeten bereid zijn als zij die nog niet kennen de taal van het emigratieland te leren. Als het ministe rie een gegagdigde benadert, moet deze zelf bij het betreffende bedrijf solliciteren. „Minder cadmium" DEN HAAG Minis ter Winsemius van (milieu) en minister Braks (landbouw) wil len de belasting van mens en milieu met cadmium verminderen. De ministers kondigen dat aan in de notitie „Cadmium in het mi lieu" die zij aan de Tweede Kamer hebben gestuurd. Cadmium is een zilverwit metaal, goed buigzaam,- zeer goed bestand tegen roest en goed soldeer- baar. De stof wordt in kleine hoeveelheden toegepast in uiteenlo pende produkten. Wetenschap doodt bijna half miljoen proefdieren DEN HAAG Bijna een half miljoen (453.722) proefdieren is in 1982 ten behoeve van de wetenschap aan zijn eind gekomen. Dat is ruim dertigduizend meer dan het jaar daarvoor. Deze cijfers staan in het boekje „Dierproeven bij de instellingen van weten schappelijk onderwijs" dat is gepubliceerd onder verantwoordelijkheid van minister Deetman (Onderwijs en Wetenschappen). In Nederland werden in totaal in 1982 bijna anderhalf miljoen proefdieren gebruikt. In het overzicht over 1982 scoort de Utrechtse universiteit het hoogst: 110.000 proefdieren gedood, waarvan een opvallend groot aantal (20.312) vissen. De Erasmus Universiteit in Rotterdam is tweede met bijna 89.000 die ren, waarvan bijna tweederde bestaat uit muizen. De muis is samen met de rat verre weg het populairste proefdier. Justitie: circulaire kosher eten ingetrokken DEN HAAG Staatssecretaris Kor te van Hemel (Justitie) heeft de Ka mer meegedeeld, dat haar omstreden circulaire over religieus aangepaste voeding voor gedetineerden is ingef trokken. Volgens die circulaire zou den joodse en islamitische gedeti-i neerden voortaan extra moeten beta len voor dit voedsel. Vandaag moet de staatssecretaris in de Kamer vra gen beantwoorden over de circulai re. Overigens had de staatssecretaris al tot intrekking besloten, voordat de kamervragen gesteld werden, zegt Justitie. Aanleiding tot de intrek king waren berichten in de media over de circulaire, aldus een woord voerster. IOLOOG PROF. DE JONGE PLEIT VOOR AFBRAAK HOOGBOUW BUURTEN BTERDAM De [tse hoogleraren dr.ir. priemus (volkshuisves- en dr. D. de Jonge [ologie) hebben giste- op de Bouw-RAI ge- jrschuwd dat de leef- tandigheden in grote ijken aan de rand de steden, snel ver leren en wellicht zul- [ontaarden in „Ameri- ise toestanden": crimi- _eit, onveilig gevoel bewoners, verpau- hg, leegstand en han- in en gebruik van he- ee- ii Priemus is bang dat de situatie schreden zullen de hoge woon- in Nederland thans een ge- complexen in de buitenwijken vaarlijke grens nadert. Wan- snel verloren gaan voor de neer die grens wordt over- volkshuisvesting. In de Vere- ADVERTENTIE Uw natuurlijk gebit behouden: Het wordt nu voor bijna iedereen mogelijk zijn eigen tanden en kiezen met kronen te behouden Rehadent BV levert u in samenwerking met ervaren Nederlandse tandartsen een kroon- of brugdeel voor slechts f. 395,-. Ook in uw omgeving kunt u zich kosteloos en geheel vrijblij vend door één van deze tandartsen laten adviseren over een eventuele behandeling aan of bel voor inlichtingen El Rehadent b.v. informatief^n Admm.sirat.ef Centrum Postbus 45. 2665 ZG Bieiswijk Tel 01692 7280 nigde Staten zijn legio voor beelden van woonwijken waar criminaliteit en asociaal ge drag binnen enkele jaren heb ben geleid tot volledige leeg stand van flatgebouwen. Volgens Priemus daalt de be langstelling voor flatwoningen in de buitenwijken snel. Het gevolg hiervan is dat dergelij ke woningen steeds meer wor den bevolkt door mensen met „afwijkend" gedrag: ruiten worden ingegooid, vandalisme doet zijn intrede, muren wor den beklad en vrouwen dur ven 's avonds de straat niet meer op. Tegen deze achtergrond hield prof. De Jonge, die in Delft de sociologische gevolgen van verschillende architektuurvor- men doceert, gisteren pleidooi om grote hoogbouwwijken zo snel mogelijk te slopen. Mits dat financieel enigszins haal baar is, zo voegde hij eraan toe. Op de Bouw-RAI in Amster dam werd gisteren ook inge gaan op de energieprijzen. Di recteur-generaal ir. J.M. Koopman van het ministerie voor volkshuisvesting zei erop te vertrouwen dat de prijzen van elektriciteit, stook- en kookgas in de komende jaren zullen dalen. Hij baseert deze verwachting op de situatie op de wereldoliemarkt, waar het aanbod op het ogenblik nogal groot is. Daardoor staan de prijzen onder druk. fDA Voorzitter Van lelenburg van het Ne- |ands Christelijk kgeversverbond NCW vandaag, aan de •avond van het over- lussen kabinet, vakbe- tng en werkgevers, ongewijzigde voort- hg van het kabinets- jid gepleit. Dat bete- volgens hem dat de Ëijkse lastenverlichting het bedrijfsleven geen andere bëstemming dient te krijgen dan de werkgevers willen. De vakbeweging, in het bij zonder de FNV, verweet hij behoudend gedrag door vast te houden aan de koppelingen tussen inkomens in het be drijfsleven en die van over heidspersoneel en uitkerings gerechtigden. Van Eijkelen burg zei dit in zijn rede tijdens de NC W-jaarvergadering in Breda, in aanwezigheid van premier Lubbers. Van Eijkelenburg pleitte voor een economie waarbinnen vraag en aanbod (de markt) de ontwikkelingen bepalen. Langs die weg zal het herstel, dat zich al aftekent, tot stand komen. Het kabinet maakt zich sterk voor zo'n beleid. Hij hield Lubbers voor ook in de tweede helft van de kabinets periode ruggegraat te blijven tonen. Hij verwierp varianten als lastenverlichting voor de burger of extra overheidsin vesteringen. (ADVERTENTIE) tAGEN GERSAU, VlTSERLAND prek 13 mei en 10 juni a.s. i excursies Berner Ober- Id, Luzern en Gotthard- pAGEN PARIJS prek 18 en 25 mei a.s. excursies o.a. Folies- igère, Fontainebleau, DAGEN RIVA, IRDAMEER prek 21 mei a.s. excursies o.a. Venetië, pna en Dolomieten. fch tingen en boekingen P"190882maandag t/m \dag van 9 tot 13 uur o/ xmlijk in onze stads- niging Spuistraat 71/ k Spui, Den Haag. •SIJTHOFF PERS DEN HAAG Maleisië heeft deze week marinebewa king ingesteld rond het' wrak van het VOC-schip 'Ris- dam', dat sins 1726 voor de oostkust van Maleisië op slechts enkele meters onder het wateroppervlakte in de modder ligt. Vorige week wisten enkele schatgra vers uit Singapore het wrak te lokaliseren en tin en ivoor uit de lading te bemachtigen. Maleisië heeft nu besloten de marine een bergingsoperatie te laten uit voeren. Volgens een woordvoerder van WVC proberen de Nederlandse autoriteiten met Maleisië tot overeenstemming te komen over de eigendom van het wrak. Maleisië stelt dat zij in 1953 alle betrok ken landen heeft gevraagd een opgave te doen van haar scheepswrakken die in de territoriale wateren van Maleisië kon den liggen. Nederland heeft toen geen opgave gedaan. De Nederlandse stichting 'Dutch Eastindiamen wreek research' wist vorig jaar na bestudering van de archieven het wrak van de 'Risdam' te vinden met behulp van uiterst gevoelige appara tuur. De stichting diende vorig jaar bij de regering al een ver zoek tot voorlopige eigendom van het wrak uit vrees voor plat- selijke schatgravers. Die vrees is nu uitgekomen. Een van de aangehouden schatgravers heeft verteld dat de lading nog enke le miljoenen guldens waard was. In de ruimen zou zich nog tin, goud, zilver en juwelen bevinden. Maar volgens Henry Besan- con van de stichting blijkt uit de archiefstukken dat die lading alleen maar uit hout, tin en porcelein bestaat. UTENHEER -\^(V/ Patiënten willen anti- reuma-middel niet schrappen UTRECHT De Nederlandse Bond van Reumapatiëntenver enigingen (8.000 leden) is ver ontrust over het mogelijk ver bieden van het anti-reuma middel Butazolidin. Het Colle ge ter beoordeling van genees middelen studeert al enige tijd op dit geneesmiddel vanwege de schadelijke bijwerkinge- n.als symptomen van maagbe schadiging, beenmergrem- ming, oedeemvorming en hui dreacties. De bond heeft het college in een brief opgeroe pen om het geneesmiddel niet te verbieden, omdat Butazoli din voor bepaalde categorieën patiënten de beste werking heeft. Voor patiënten met de ziekte van Bechterew en met ernstige gewrichtsontstekin gen is Butazolidin veel werk baarder dan andere medicij nen, aldus de bond. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DEN HAAG - Rijkswaterstaat duwd met een sneleheid van met daarin nog kleine olie- heeft samen met het Neder- zo'n drie mijl per uur. Het deeltjes het tweede deel van landse bedrijf Doceq een nieu- olie-watermengsel komt zo via de bak in waarna het schone we oliebestrijdingsmethode een overloop in de bak, waar- water via een onderstroom ontwikkeld. De „Oil-Crab" is na het grootste deel van de wordt afgevoerd. De „oliestof- een bak met veegarmen die olie en het water gescheiden zuiger" is gisteren overgedra- door een boot wordt voortge- worden. Dan loopt het water gen aan Rijkswaterstaat. VOORZITTER VAN BEJAARDENT EHUISORGANISATIES: DEN HAAG „De bezuinigingen zijn er ongetwijfeld de oorzaak van dat de kwaliteit van het eten in bejaar dentehuizen en ziekenhuizen de laatste jaren achteruit is gegaan. Het gevaar van bezuinigingen is ontegenzeg lijk dat de zorg voor de mensen tussen wal en schip raakt. Het werk van de mensen in de keuken gaat dan ook achteruit". Adjunct-directeur M. Rijkers Mijnen van de Landelijke Samen werking Bejaardentehuizenorganisaties (LSB) was niet verbaasd toen hij het oordeel vernam dat de Rotterdamse Keuringsdienst van Waren in zijn jaarverslag van 1983 over het eten in tehuizen velt. De Keuringsdienst acht het niet uitgesloten dat de bezuini gingsmaatregelen van de regering er de directe oorzaak van zijn dat de hygiëne in keukens van instellingen als bejaarden- en kindertehuizen terugloopt. Rijkers Mijnen is het daar mee eens; „De verzorgingsbehoefte neemt toe, maar het aantal personeels leden van de instellingen is de laatste jaren als gevolg van in grijpende bezuinigingen gelijk gebleven". Precisie „Ik denk dat veel mensen onderschatten welke toeren het keu- kenpersoneel moet uithalen om een paar honderd mensen in zo'n tehuis een goede, gezonde en liefst nog smakelijke maaltijd voor te zetten. Het werk in zo'n grote keuken gebeurt met preci sie van minuten. De tijd die ligt tussen bereiding en consumptie van het voedsel bepaalt de temperatuur van het eten en daar mee de smaak en de kwaliteit. Als het werk in zo'n tehuis is toegenomen, maar het personeelsbestand niet, dan moet dit ook ten koste gaan van de kwaliteit en de hygiëne, dat kan niet an ders". Helemaal maatgevend voor de landelijke situatie zullen de gege vens van de Rotterdamse Keuringsdienst waarschijnlijk niet zijn, denkt Rijkers Mijnen. „Gegevens van enkele tientallen te huizen kunnen dat nooit zijn voor de ongeveer 1.700 andere te huizen in ons land". Toch zullen volgens hem de problemen bij de rest van de Nederlandse keukens in tehuizen niet veel van elkaar verschillen. Bederf In het jaarverslag merkt de keuringsdienst op dat de keurmees ters steeds vaker aanmerkingen moeten maken op de hygiëni sche toestand waarin keukens van instellingen zich bevinden. Ook moest er volgens de keuringsdienst meerdere malen kritiek worden geleverd op de manier waarop keukenpersoneel maaltij den klaarmaakt. Veel mensen die dagelijks bezig zijn met het bereiden van voedr sel (bij instellingen, cafetaria's, restaurants en dergelijke) zouden volgens het jaarverslag als gevolg van onvoldoende scholing slecht op de hoogte zijn van voedselbederf door micro-organis men. Maar van deze kritiek wil de adjunct-directeur van de LSB niets weten. „De besturen van de tehuizen eisen op een en kele uitzondering na dat het personeel in de keuken gediplo meerd is. De koks kunnen hun diploma behalen na een vakop leiding gevolgd te hebben, zoals die van de Stichting Leerlin genwezen Horeca en Instellingen. Ook over de bijscholing hoeft men zich geen zorgen te maken. Onze LSB verzorgt met de Stichting Bijscholing Groot Keuken Personeel speciale cursus sen. Daar ligt het dus niet aan", zegt Rijkers Meinen beslist. „Maar het personeel kan nog zo veel diploma's hebben, als er bezuinigd wordt, moet dat ten koste van het eten gaan. Dan zijn de bewoners van de tehuizen de dupe". In tegenstelling tot biolo gie voor vwo en havo was het voor de mavo-kandi daten een „makkie". Zo wel de mavo C'ers als de D'ers stormden al na een uur en masse het examen lokaal uit. Een enkeling slechts bleef achter. Bij het examen voor mavo C werden weinig denkvragen, maar des te meer kennisvra gen gesteld. Ook was er weinig nieuws in de opgaven te be speuren. De stof leek voor honderd procent op het biolo- gie-examen van voorgaande jarep. Ook het biologie-examen voor mavo D was gemakkelijk en er was wat het niveau betreft weinig onderscheid met mavo C. Het kwam allemaal erg be kend voor en het lag in het verlengde van wat men in de lessen geoefend had. Wijn maken Wat anders was het gesteld met biologie voor havo en vwo. Bij havo varieerden de opgaven van heel gemakkelijk tot moeilijk. Er lag wat meer nadruk op begrip en denken dan op feitenkennis. Een vraag voor degenen onder ons die zelf wijn maken was de volgende: Champagne wordt bereid uit druivesap. De in het druivesap aanwezige suikers worden hierbij in vaten ver gist. Voordat de gisting geheel is gestopt wordt het mengsel vanuit het vat in flessen ge daan. De gisting gaat in de af gesloten flessen nog even door. Als de champagne uit de fles in een glas wordt geschonken stijgen er belletjes op in de champagne. Waaruit bestaan deze belletjes voornamelijk? Het goede antwoord moet uit de vier volgende mogelijkhe den komen: uit alcohol, uit koolstofdioxide, uit stikstof of uit zuurstof. Biologie bij vwo was zoals in voorgaande jaren een pittig maar goed te maken werk, waarvan de resultaten een juist beeld zullen geven van de kennis en het inzicht van de leerlingen. Een van de opgaven: Vier mo gelijke verschijnselen bij de mens zijn: 1. het glucosegehal te van het bloed stijgt, 2. het glucosegehalte van het bloed daalt, 3. de activiteit van het bijniermerg neemt toe, 4. het parasympathisch zenuwstelsel wordt geactiveerd. Welke van deze verschijnselen doen zich voor als iemand plotseling erg boos wordt, maar geen actie onderneemt? Een van de vier volgende ant woorden is goed: alleen 1 en 3; alleen 2 en 3; alleen 2 en 4; 1, 3 In de koelkast In de ochtenduren stond voor zowel lbo als mavo, havo en vwo wiskunde op het pro gramma. Het lbo kreeg dertig meerkeuzevragen over wis kunde te beantwoorden. De kandidaten hadden er niet zo veel moeite mee en waren er binnen de ervoor staande tijd van twee uur mee klaar. In de middaguren was er voor het lbo, uitgezonderd het lmo, Engels. Het examen was van een niveau zoals dat de laatste jaren gebruikelijk is. De tekst was deze keer eens vlot en zeer leesbaar en ging over een bankoverval die iemand tij dens zijn vakantie meemaakt. De vragen die inzicht en initi atief van de kandidaat vroe gen waren goed te maken. Nieuw in het geheel was vraag 10, waarbij een briefkaartje moest worden geschreven. De onderdelen B tot en met E wa ren traditioneel, namelijk zin nen maken met twee gegeven woorden, zinnen afmaken, ontbrekende woorden invul len in een gegeven tekst en het in de juiste woordvolgorde zetten van zinnen. Het lmo kreeg gistermiddag een vrij pittig examen waren kennis voorgezet. Van de tien onderwerpen dienden er zoals gewoonlijk negen gemaakt te worden. Daarbij werden de open vragen over het alge meen wat moeilijker gevonden dan de meerkeuzevragen. Al met al een examen dat welis waar door de meeste leerlin gen moeilijk werd gevonden, maar dat toch tot een voldoen de moet kunnen leiden. Een van de vragen was: Welke voedingsmiddelen behoren in ons klimaat niet in de koelkast bewaard te worden, omdat dan juist eerder bederf op kan tre den dan buiten de koelkast? Een van de volgende vier was het goede antwoord: boter, eie ren, melkprodukten of vlees. Het goede antwoord is eieren, maar waarom dan dat eierrek je in onze koelkasten? Wiskunde Wiskunde leverde de mavo C-kandidaten weinig proble men op. Er waren geen ge compliceerde vragen en zelfs de berekeningen in "een balk of een kubus verliepen altijd eenvoudig in een driehoek. Voor mavo D was wiskunde pittiger, maar als de kandida ten goed nadachten was het wel te maken. Er werd dit jaar wat minder rekenwerk, maar wel meer inzicht gevraagd. De kandidaten hadden dan ook meer tijd nodig. Voor sommi gen bleek de toegemeten tijd van twee uur zelfs te kort te zijn, een zeldzaamheid by meerkeuzewerk. Voor de havo-kandidaten was het werk over het geheel ge nomen goed te maken. Er wa ren vijf opgaven, waarover steeds drie (open) vragen wer den gesteld. Van die drie wa ren twee vragen vrij gemak kelijk te beantwoorden en was er één moeilijk. Bij vwo hadden de meeste leerlingen de volle tijd van drie uur nodig voor hun wis kunde I. Er waren hier vier opgaven, waarover ook steeds drie vragen werden gesteld. Sommige leerlingen vonden de opgaven erg moeilijk, ande ren vonden het werk wel te maken. Volgens de docent was dit wiskunde-examen ondanks enkele moeilijke punten geen al te moeilijke opgave.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15