Ruimte moet Europa meer waard zijn dan prijs van een maaltijd Redding Wilton is nabij Van den Broek positie in NAVO belangrijker dan eenheid in CDA Staatsscretaris bepleit rouleren van ambtenaren )s van emenade il Joop len Uyl iet rvolgen r KONINKLIJK HUIS ESA VIERT 20-JARIG BESTAAN Belastingfraudeurs in speciale computer ussische films te weinig ideologisch en artistiek MNENLAND CeidócSouxcmt DONDERDAG 10 MEI 1984 PAGINA 13 Watersnood in imburg was geen tationale ramp" f HAAG ROERMOND De Inter- artementale Contact Commissie inzake ipen is tot de conclusie gekomen dat watersnood in Limburg, in februari dit jaar. niet valt aan te merken als nationale ramp. sequentie hiervan is dat de Limburgse eenten zelf moeten opdraaien voor de de. die per gemeente veelal in de mil- en guldens loopt. De gemeentebestu- hebben hierop zeer teleurgesteld gere- :rd. Het provinciaal bestuur heeft ïn- ijd particulieren aangeraden hun de bij de gemeente te melden, maar is de vraag of dat wat uithaalt. Kamer wil werken met uitkering simpeler regelen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Werken met behoud van uitke ring moet aan simpele regelgeving worden on derworpen. De Tweede Kamer heeft daar giste ren in een overleg met minister De Koning (Soci ale Zaken) op aangedrongen. De Koning bereidt een wettelijke regeling voor die tegemoet moet komen aan de bezwaren van werkgevers en werknemers tegen werken met een uitkering. Zij zijn vooral beducht voor oneerlijke concurrentie. Voor een minderheid van VVD en de kleinere linkse partijen hoeft er helemaal geen wetgeving te komen, maar CDA en PvdA vinden die wel no dig. De wet zou een geldingsduur van drie tot vijf jaar moeten krijgen. Overigens werken er op dit moment al 100.000 werklozen met behoud van een uitkering. Lichte stijging werkloosheid DEN HAAG De werkloosheid is in april gedaald met 20.500 personen. Bij de arbeidsbureaus stonden eind april 814.600 personen ingeschreven. Gecorrigeerd voor de invloeden van het seizoen is er echter sprake van een lichte stijging met 1.500 personen, tot 842.200. Volgens het ministerie van Sociale Zaken en Werkge legenheid, dat deze cijfers gisteren be kendmaakte. is de ontwikkeling van april een voortzetting van de afgelopen maan den. dat wil zeggen dat de werkloosheid licht blijft stijgen. Het aantal openstaande banen in de bakken van de arbeidsbu reaus bedroeg eind april 15.100 (plus 300), maar na correctie was er sprake van een daling met 200 (tot 14.300). Schade door aanleg Markerwaard kan worden voorkomen DEN HAAG Als er geen tegenmaatregelen zou den worden genomen, zou de aanleg van de Mar kerwaard een schade van 110 miljoen gulden ople veren aan de oude en historische bebouwing van Enkhuizen, Hoorn, Edam, Monnickendam en Mar ken als gevolg van verzakkingen. Dit heeft minister Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) laten weten in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Tommei (D'66). De minister voegt er echter aan toe dat het technisch mogelijk is de verzakking zo traag te laten verlopen dat de gevolgen voor de bebouwing te verwaarlozen zijn. Deze maatregelen zijn in de plannen opgenomen, aldus de minister die voorstandster van inpolde ring. De bodem in Noord-Holland zal door inpoldering van de Markerwaard met maximaal vijf centime ter dalen. Voor gebouwen betekent dat maximaal drie centimeter. - 1 HAAG Oud-mi er dr. Jos van Keme- e heeft geweigerd drs den Uyl over enige op te volgen als frac- eider van de PvdA. had jammer genoeg geen in de baan", zei Den Uyl :avond, nadat hij de vol- e fractie op de hoogte had ld. Bij de PvdA hoopt nu dat ..Joop de rit wil ten", zoals partijvoorzit- lax van den Berg het uit- het eind van de ievergadering. Uyl zelf, die deze zomer ar wordt, wilde daarover uitsluitsel geven. Hij her- Ie slechts dat hij zich nog het recht voorbehoudt ;ntijds op te stappen. Inge- en menen echter dat Den nu inderdaad wel zal blij- omdat hij op dit moment er niemand geschikt zou en om hem op te volgen. 'Tweede-Kamerlid Marcel Dam en FCV-voorzitler ,Kok worden al lange tijd tand als mensen die zich- !vel in staat achten de leider van de PvdA te zou ook een belangrijke i zijn geweest voor Jos Kemenade om uiteindelijk maar voor de eer te be ien. Zijn omgeving vertelt pij opzag tegen een strijd (Van Dam en/of Kok om Ijsttrekkersschap. Het par- stuur had hem alleen r kunnen toezeggen dat hij pdanig zou worden voor- agen. Het congres heeft patste woord, peen wordt nu aangeno- i dat Van Kemenade, die kter van Onderwijs en mschappen was van 1973 p7 en van 1981" tot 1982, nu en niet al te lange tijd de jse politiek zal verlaten. agenda voor de leden n het Koninklijk Huis is volgt: mei inses Margriet overhan- )t in de Adventskerk in >hen aan den Rijn aan ambassadeur van Italië i replica van een Ro- lins schip uit het begin 1 de jaartelling en in 73 opgegraven in Zwam- irdam. De replica is ter schikking gesteld door stichting Forum Roma- m Albanianum en be- imd voor het scheep- artmuseum di Fiumicino Ostia. NOORDWIJK „De Eu ropese naties hebben de afgelopen 20 jaar bewezen de exploitatie en het on derzoek van de ruimte aan te kunnen. De Euro pese industrie is in staat gebleken de geavanceerde ruimtevaarttechnologie te produceren, het laatste jaar hebben we de echte successen kunnen oogsten: de vlucht met het Space lab, geslaagde lanceringen met de Ariane draagraket en het in een baan om de aarde brengen van bij voorbeeld de satellieten ECS-1 en Intelsat. We kunnen tevreden zijn, maar we kunnen daar niet te lang bij blijven stil staan. Hoewel het niet duidelijk is wat de toe komst zal brengen, moet Europa doorgaan op inge slagen weg". Aldus de heer E. Quistgaard, directeur-generaal van de ESA, in zijn afsluitende betoog tijdens de viering van het 20- jarig beétaan van het Europese Ruimtevaartgenootschap in de vestiging ESTEC (het centrum voor ruimtevaartechniek) in Noordwijk. De heer Quist gaard bood daarop Koningin Beatrix, die het vierde lustrum van de ESA met haar bezoek opluisterde een exemplaar aan van het gedenkboek „Europa 20 jaar in de Ruimte". Konin gin Beatrix bracht vervolgens een bezoek aan de door model len van satellieten gedomi neerde tentoonstelling over de Europese ruimtevaartgeschie denis. Daar onderhield ze zich onder andere met de Europese astronauten Ulf Merbold, Claude Nicollier en de Neder lander Wubbo Ockels. Spacelab De drie astronauten, waarvan alleen Ulf Merbold al echt in de ruimte is geweest, gaven eerder die middag commen taar bij de film over de vlucht met het Spacelab eind 1983. De 400 gasten, waaronder minis ters uit binnen- en buitenland en vele ambassadeurs, konden dat allemaal volgen op een groot televisieprojectiescherm en een groot aantal door de zaal verspreide televisietoes tellen. Via een gesloten televi siecircuit werden ook alle sprekers en de verdere ge beurtenissen uitgebreid in beeld gebracht. De grote satel- liettesthal van ESTEC was voor deze gelegenheid omgeto verd in een volwaardige aula,' compleet met vaste vloerbe dekking. Alles moet er echter zo snel mogelijk weer uit, waarna de hal stofvrij wordt gemaakt om zijn oorspronke lijke functie weer te kunnen gaan vervullen. De toekomst van de Europese ruimtevaart stond gisteren centraal. Die toekomst is voor al een kwestie van geld. Minis ter mevrouw N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat nam 's morgens deel aan een internationale paneldiscussie via satellietverbindingen naar de ESA-vestigingen in Parijs, Darmstadt, Frascati bij Rome en de lanceerbasis in Kourou (Frans Guyana). Zij zei onder meer dat de Nederlandse rege ring in principe bereid is haar aandeel te leveren in de toe komstige ontwikkeling van de Europese ruimtevaart. Volgens prof. M. Trella, technisch di recteur van de ESA moet er een plan komen voor de ruim tevaart in Europa voor de ko mende tien jaar. Als dat niet gebeurt, zal Europa wellicht de concurrentie met Japan verliezen. Japan is volgens Trella een geduchte concur rent op de markt van commer ciële raketten en toepassingsa tellieten. Dat land heeft zijn budget voor ruimtevaartactivi teiten onlangs flink opge voerd. Toekomst De verantwoordelijke minis ters komen eind dit jaar of be gin volgend jaar officieel bij elkaar om over de toekomst van de Europese ruimtevaart te beslissen. Ze zouden dan kunnen uitspreken mee te wil len doen aan de bouw van het Amerikaanse ruimtevaartsta tion, het Duits-Italiaanse Co- lumbus-project of de ontwik keling van krachtige telecom- municatiesatellieten. Voorts zou de ESA betere kwaliteit en diensten kunnen verlenen aan de meteorologie en aardobser vatie vanuit de ruimte. Ook het wetenschappelijk onder zoek zou uitgebreid moeten worden. Verder zijn er plan nen voor een krachtiger versie van de Ariane draagraket, de Ariane-5, waarmee in de toe komst zelf astronauten om hoog gebracht zouden moeten worden. Daar is nu nog het Amerikaanse ruimteveer Spa ce Shuttle voor nodig. Koningin Beatrix bij ESTEC in Noordwijk in gesprek met drie Europese astronauten, v.l.n.r. de Duitser Merbold, de Zwitser Nicollier en de Nederlander Wubbo Ockels. /oor de uitvoering van een dergelijk programma moet het jaarlijkse budget van ESA ver hoogd worden van 2,4 naar 3 a 3.5 miljard gulden. In landen als de Verenigde Staten en Rusland wordt per hoofd van de bevolking veel meer geld voor de ruimtevaart uitgetrok ken dan in Europa. In Neder lands wordt slechts zeven gul den per persoon per jaar aan ruimtevaart besteed. Of, zoals de Franse professor H. Curien, voorzitter van de Raad van de ESA het uitdrukte: ..In mijn land wordt per hoofd van de bevolking per jaar evenveel aan ruimtevaart uitgegeven als aan één maaltijd. De Amerika nen hebben vijf maaltijden voor de ruimtevaart over". Ook de Nederlandse sterren kundige professor C. de Jager had daar een mening over: „Europa heeft het goed gedaan met weinig geld. Maar met meer geld zou het beter kun nen". Prof. de Jager, wiens be langstelling vanzelfsprekend in de eerste plaats naar het ruimte-onderzoek uitgaat bood in zijn toespraak interessante perpectieven. „De kunstmaan Hipparcos moet in staat wor den geacht planeten te ontdek ken bij andere sterren dan onze zon", zo zei hij onder meer. DEN HAAG Minister Hans van den Broek (Buiten landse Zaken) meent dat de positie van Nederland in de NAVO belangrijker is dan de eenheid in het CDA. „Nationaal belang dient te gaan boven partijbelang," aldus de bewindsman gisteren in een interview met NRC-Handelsblad. Hij reageert op de vraag of hij banger is voor een isolement in het CDA, dat volgens sommigen neigt naar een „neen" tegen de kruisraketten, of voor een isolement in de NAVO. Van den Broek noemt de NAVO de hoeksteen van het Nederlandse vei ligheidsbeleid. „En wil je daarin geloofwaardig blijven functio neren, dan moet je niet alleen de lusten maar ook de lasten voor je rekening willen nemen". De minister meent overigens dat hij met zijn uitgangspunten wel degelijk op de lijn zit van zijn par tij. Hoewel hij bekend staat als een fervent voorstander van plaat sing van kruisraketten in ons land, zegt de minister dat niet met zoveel woorden. Hij laat blijken dat hij wel kon leven met de door premier Lubbers bedachte crisisvariant (wel bouwen in Woensdrecht maar pas plaatsen in geval van internationale cri sis). „Ook bij deze variant blijft het beginsel van de afschrikking bestaan". Van den Broek constateert echter dat deze oplossing alleen mogelijk is met medewerking van de bondgenoten, met name de Amerikanen. „Met de crisisvariant hebben we een van de grenzen overschreden". DEN HAAG De belastingdienst gaat tegen het einde van het jaar de namen en achtergronden van belasting fraudeurs opnemen in een speciaal computersysteem. Hierdoor hoopt men malafide personen en onderne mingen sneller te kunnen herkennen in nieuwe situa ties en eerder belastingafdrachten binnen te kunnen krijgen. De invoering van dit systeem werd reeds in 1982 aangekondigd in de zogenaamde fraudenota van het ministerie van financiën. Sinds medio 1983 zijn er proeven mee genomen in enkele belas tinginspecties. Nu deze proef geslaagd blijkt te zijn wordt het sy steem landelijk. Het gaat hier uitsluitend om de registratie van notoire fraudeurs en dus niet om personen met betalingsachterstand, aldus een woordvoerder van het ministerie. Gegevens, die de inspecties tot dusver schriftelijk uitwisselden over malafide belastingplichti gen worden nu in een computer gestopt. Het voordeel is, dat de gegevens voortdurend geactualiseerd kunnen worden en ge makkelijker toegankelijk zijn. Aldus kan men de fraudeurs, die zich nogal eens willen verplaatsen en onder andere namen el ders opduiken, beter blijven volgen, resp. sneller herkennen als op een nieuwe locatie de belastingontduiking zich dreigt te her halen. (Van onze parlementaire redactie) ALMELO Ambtenaren zouden gemakkelijk van het ene departement naar het andere moeten kunnen overgaan. Ook moet een uitwisseling van werknemers tussen overheid en bedrijfsleven mogelijk zijn. Staats secretaris Bolkestein (export) heeft hiervoor gister avond een lans gebroken op een vergadering van zijn partij, de VVD, in Almelo. Volgens Bolkestein worden zowel het management bij de over heid als dat bij het bedrijfsleven nog hevig geplaagd door een gebrek aan soepelheid en door een grote mate van verkokering. Het komt nog té vaak voor dat jonge veelbelovende ambtenaren de wijk nemen naar het bedrijfsleven, niet alleen omdat ze daar meer verdienen, maar ook omdat als gevolg van die verkoke ring hun doorstroming- en promotiekansen zijn geblokkeerd, meent Bolkestein. Naast een betere beloning voor bekwame ambtenaren wil hij hen ook deel laten uitmaken van een groot overheidsapparaat, dat hij aanduidt met de Engelse benaming „civil service". Binnen dat systeem zouden ambtenaren over alle departementen moeten kunnen rouleren. Dan zouden zij zich beter kunnen ontplooien en verkleint de kans dat ze „op weg naar de top doodlopen", aldus Bolkestein. OU Regering en par- de Sovjetunie hebben n zeer kritisch rapport Sovjetfilm geëist dat hij gisch en artistiek aan- jk beter wordt. In een of- verklaring die zondag Sovjetpers werd afge- stond dat bepaalde re- rs zelden de juiste the- kozen en anderen „onin- nte, zwakke films" ten die niets met het le- i alledag te maken heb ben, of ronduit vervelend zijn. Er zijn filmmakers, aldus de verklaring, die achterhaalde levenswijzen en verouderde moraal idealiseerden en niet genoeg gebruik maakten van het positieve communistische heldendom, hoeksteen van het socialistische realisme. In de verklaring, die bindend is voor degenen tot wie hij zich richt, wordt vrijwel elk aspect van de filmindustrie ge hekeld, van ideologische in houd tot chronisch gebrek aan aanbod. In die sectoren eist zij grondige verbetering. Het Staatscomité voor de Ci nematografie, het orgaan dat voor de film verantwoordelijk is, moet van de ministerraad en het Centraal Comité van de partij, behulpzamer zijn bij het volbrengen van de "grote en moeilijke opdracht van de communistische vorming" en in het werk van staat en partij thema's ontdekken. Volgens westerse diplomatieke kringen in Moskou weerspie gelt de verklaring, die weinig positiefs in de Russische film industrie aantreft, het stand punt dat president en partijlei der Konstantin Tsjernenko ten aanzien van ideologie en kunst inneemt. Tsjernenko zei in juni op het plenum van het Centraal Co mité al dat literatuur en film in de Sovjetunie wemelden van „losgeslagen en jamme rende personages", in plaats van figuren met een doel in het leven, ideologische over tuiging, werkzaam en sterk, aan wie men zich kon optrek ken. Wat de film betreft zegt de verklaring dat de Russische regisseurs meer werk moeten afleveren dat het wezen bloot legt van het huidige imperia lisme en dat inspeelt op de groeiende belangstelling voor de Russische film in het bui tenland en dat de communisti sche levenswijze propageert. Buitenlandse films die tot de Sovjetunie worden toegelaten moeten beter worden geselec teerd, zegt de verklaring. Wat de technische kant betreft hekelt zij de slechte kwaliteit van de apparatuur en het chronische tekort aan filmaan bod. Ook het gemiddelde bios cooptheater, vooral in afgele gen gebieden en in nieuwe in dustriële centra, schiet tekort en zou miljoenen kunnen aan trekken. (In de Sovjetunie zijn onge veer 150.000 bioscopen op 270 miljoen mensen.) Het Staatsplancomité zou meer geld beschikbaar moeten stel len voor het opknappen van de theaters en voor de aan schaf van nieuwe projectie-ap- paratuur. In de verklaring worden voorts stimulerende maatrege len aangekondigd voor die re gisseurs en scriptschrijvers die goede ideeën hebben en voor anderen die sneller en doelma tiger werken bij het produce ren van films. IEMELS yfö'TNierh/OG'5]I<ZAC tfouureSjjpj'. utcR ecoie (2upS. £RLl|KW£l|9EM DEN HAAG De red ding van scheepswerf Wilton Fijenoord is nabij. Ambtenaren van Econo mische Zaken, Financiën en Defensie hebben giste ren met de Wilton-direc tie en de RSV-bewind- voerders overeenstem ming bereikt over de meeste geschilpunten die verband houden met de redding van de werf door de gemeente Schiedam. Volgehs welingelichte kringen zijn er echter weinig moeilijk heden te verwachten betref fende de twee zaken die nog geregeld moeten worden. Het gaat om de bancaire voorwaar den waaronder de overheid Wilton 25 miljoen zal lenen. en een antwoord van de werf op een voorstel van de ambte naren over de marktverdeling voor de marinebouw. Volgens dat voorstel houden de werven RDM en de KMS hun prefe rente positie bij het verkrijgen van binnenlandse ders en krijgen ze overheids hulp bij het verkrijgen van buitenlandse orders. Bij vol doende werk voor beide wer ven, zou Wilton aan de beurt komen. Het staat Wilton Fije noord echter vrij om zonder hulp te proberen buitenlandse orders in de wacht te slepen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13