Van snelkookpan en één-been- schaatser Vliegen naar Londen goedkoper WEER 12 JAAR GEEIST IN ZAAK VAN DER VALK" DE KRANT BRENGT DE WERELD BIJ U THUIS. CcidócSouoant ^rote behoefte j mn volkstuinen Betalen voor rituele maaltijden in cel Rovende families uit Den Bosch bestalen ook elkaar Straf Leiden ongewijzigd UVS klopt Noordwijk in bekerstrijd: 1-0 „Vierde Wereld"- mensen hebben ook recht op vakantie WOENSDAG 9 MEI 1984 PAGINA 13 [HENEN Er bestaat in ons land acute behoefte an zeker 52.000 nieuwe volkstuinen. Uit de enor- ïe lange wachtlijsten blijkt dat het huidige aanbod an ongeveer 160.000 volstrekt onvoldoende is. Dat aat in de nota „volkstuinen, spitwerk in de toe- omst" die het Algemeen Verbond van Volkstuin- ers Verenigingen in Nederland (AVVN) gisteren eeft gepresenteerd tijdens een congres van dat 7 erbond in Rhenen. Gemeenten kunnen volgens 5 e AVVN belangrijk in die behoefte voorzien door 1 mgdurig braakliggende terreinen beschikbaar te ellen. Een groot probleem is volgens de AVVN erder dat door de steeds slechter wordende positie I an de gemeentefinanciën steeds meer aanlegkos- 6 >n van volkstuinen in de huurprijzen worden l oorberekend. Daardoor wordt het volkstuinieren loor steeds meer mensen onbetaalbaar. Kamervragen over afwijzen sollicitant DEN HAAG Het kamerlid Poppe (PvdA) heeft minister Rietkerk (binnenlandse zaken) en staatssecre taris Scherpenhuizen (PTT-zaken) vragen gesteld over de afwijzing van een sollicitant bij de PTT op grond van diens politieke overtuiging. Het gaat om iemand die lid is van de So cialistische Arbeiderspartij, de voor malige Internationale Kommunis- tenbond. Poppe wil dat de functie vakant blijft, totdat een definitieve beslissing is genomen over het be zwaarschrift van de sollicitant en het advies van de commissie voor veiligheidsonderzoeken. Ook moet de Kamer gelegenheid krijgen zich over de zaak uit te spreken, voordat iemand wordt benoemd. ALKMAAR Gedetineerden die religeus voorge schreven spijzen willen nuttigen, zoals joden en mos lims, moeten voortaan zelf een belangrijk deel van de kosten daarvan betalen. Aldus een circulaire van staatssecretaris Korte-Van Hemel, die gisteren door de Coornhertliga bekend is gemaakt. De extra kosten kunnen volgens de liga oplopen tot meer dan 10 per dag. Voor gedetineerden, met een gemiddelde verdienste van maximaal 40 per week, is dat onbe taalbaar. Zij zullen het rituele eten daarom niet kun nen betalen. De Coornhertliga noemt de circulaire hierom een aperte schending van de vrijheid van godsdienst zoals o.m. vastgelegd in het Europees Ver drag tot Bescherming van de Rechten van de Mens en in het verdrag van New York. Volgens de liga wordt er door sommige gedetineer den al gedreigd met hongerstaking als de circulaire niet wordt ingetrokken. Verplichte wiskunde helpt emancipatie niet DEN HAAG Het lid van de Eerste Kamer Oskamp (PvdA) heeft gisteren tijdens het on derwijsdebat fel uitgehaald naar staatssecre taris Ginjaar-Maas die het gebrek aan belang stelling bij meisjes voor wiskunde de kop in wil drukken door dat vak in het voortgezet onderwijs verplicht te stellen. Hij stelde dat zo'n maatregel geenzins bijdraagt tot de emancipatie van meisjes in dat voortgezet on derwijs. Verplichte wiskunde is slechts symp toombestrijding. „Een meisje dat wiskunde in haar pakket kiest is daarmee nog niet geë mancipeerd. Een meisje dat scheikunde gaat studeren en vervolgens staatssecretaris wordt ook niet. Emancipatie heeft met andere din gen te maken", aldus Oskamp aan het adres van Ginjaar, die een studie scheikunde achter de rug heeft. 5 CHIPHOL De vliegta- ieven voor de route Am- 8 terdam-Londen zullen f waarschijnlijk nog deze omer fors dalen. KLM en 11ritish Airways overwe- j én zogenaamde „last-mi- i ute"-boekingen tegen :herp verlaagde prijzen i te voeren. Minister mit-Kroes heeft onlangs vereenstemming bereikt net de Britse regering ver de „liberalisering" an deze route. Het ak- oord houdt in dat vrije oncurrentie op dit traject nogelijk wordt, en dat j ok de tarieven worden i «gelaten. iij de EG in Brussel lanceert ïroot-Brittannië morgen een lieuwe campagne voor goed- ;oper vliegen in heel Europa. )e Europese luchttarieven zijn iltijd minstens tweemaal, en Waak zelfs vier- tot vijfmaal, ïoger dan de Amerikaanse. De egering Thatcher probeerde jaar geleden al daarin ver- te brengen, maar die poging mislukte omdat de En- *se luchtvaartmaatschappij itish Airways nog verliesge vend was. Algelopen week werd door BA een recordwinst van 272 miljoen pond wereldkundig gemaakt. Volgend jaar wordt de luchtvaartmaatschappij ge privatiseerd. Lord King, de huidige BA-president, is goed bevriend met premier That cher. Thatcher en King vinden dat het oude kartel-systeem, waar bij de Europese luchtvaart maatschappijen met elkaar sa menwerken inplaats van te concurreren, uit de tijd is. Op deze visie steunen de Engelse voorstellen, die morgen in Brussel tijdens de bijeenkomst van Europese ministers van verkeer, op tafel komen. De Brit Nicholas Ridley zal zijn ambtgenoten aansporen de Eu ropese tarieven van hun resp. luchtvaartmaatschappijen tot veertig procent te verlagen. Volgens de regering Thatcher is vliegen in Europa zoveel duurder dan in Amerika, om dat de tekortkomingen van de zwaar gesubsidieerde staats luchtvaartmaatschappijen door de onderscheiden regeringen financieel verdoezeld moeten worden. Elk land beschermt zijn eigen luchtvaartmaat schappij. De maatschappijen hebben onderlinge overeen komsten afgesloten, op grond waarvan zij praktisch overal in Europa dezelfde hoge prij zen rekenen en zij de op brengst procentsgewijze verde len. In Londen wordt erop gewe zen, dat de meeste Europese luchtvaartmaatschappijen ook heel wat minder efficiënt wer ken dan de Amerikaanse. Al leen de KLM, Lufthansa, Swissair, British Caledonian (een particuliere onderne ming) en British Aiwayrs heb ben er een goede naam. British Airways heeft trouwens met de KLM al een overeenkomst afgesloten om het „pool"-sy- steem, dat het voor beide maatschappijen mogelijk maakt om op de lucratieve verbinding Heathrow-Schip- hol passagiers en opbrengsten te delen, gewoon af te schaf fen. Minister Ridley zal dit ak koord in Brussel toelichten. Dank zij de afschaffing van het pool-systeem tussen Lon- den-Heathrow en Amsterdam- Schiphol zal het voor onafhan kelijke luchtvaartmaatschap- fiijen mogelijk zijn om op die ijn met lagere tarieven te con curreren tegen de KLM en BA. De Britse regering is hele maal gewonnen voor dit soort Amerikaanse" concurrentie, dat echter in de ogen van nog veel Europese ministers van Verkeer alleen maar kan lei den tot de complete financiële ondergang van hun eigen luchtvaartmaatschappijen. DEN BOSCH De politie in Den Bosch heeft zestig mensen, in leeftijd van 14 tot 64 jaar aangehouden op verdenking van minstens 31 inbraken, waarbij ver moedelijk meer dan een ton is buitgemaakt. De groep bestaat voor het grootste deel uit de leden van drie Bossche families. Vanaf oktober vorig jaar „bezochten" die in verschillende combinaties niet alleen in wonin gen, buurthuizen en winkels, maar ook elkaar. De belangstelling bij inbraken in woonhuizen ging voornamelijk uit naar geld en sieraden, buurthuizen werden bezocht voor de daar vaak staande stereo-apparatuur. Uit winkels en bedrijven verdwenen kleding, rookwaren en levensmiddelen. De families ontzagen zich volgens de politie bovendien niet ook onderling bedrog te plegen. Zo had één van de familieleden een schilderij met een waarde van 17.000 gulden via diefstal „ver worven" maar werd dat schilderij weer door een ander lid van de bende gestolen en verkocht. Minderjarige familieleden stalen bij hun eigen ouders de gekochte stereo-apparatuur en verkoch ten die dan weer aan andere ooms en neven die wisten dat de jongens de apparatuur van hun eigen ouders hadden wegge haald. Op die manier bedrogen de familieleden elkaar, aldus de politie. Groot tekort aan bejaardenwoningen DEN HAAG Het tekort aan woningen voor bejaarden is fors toegenomen, zo blijkt uit de resultaten van het Woningbehoefte- onderzoek '81 dat in opdracht van het ministerie van Volkshuis vesting is uitgevoerd. Het tekort aan dergelijke woningen liep op van 33.000 in '77 tot, 110.000 in '81. De behoefte aan geschikte woningen zal jaarlijks nog met 10.000 toenemen. Staatssecretaris schrijft in een begeleidende brief aan de Tweede Kamer dat de oplossing moet worden gezocht in aanpassen van de huidige wo ning, de verbetering van de bestaande woningen en het bevor deren van een gerichte doorstroming. Uit het onderzoek komt naar voren dat de ouderen niet hebben geprofiteerd in het toe genomen aandeel kleine woningen in de nieuwbouwprogram- ma's. DEN BOSCH De pro- cureur-generaal bij het Bossche Hof, mr. J. Hulle- man, stelde zich gisteren volledig achter de ziens wijze van de officier van justitie bij de rechtbank, mr R. Peters, dat ontvoe ringen in Nederland zoda nig bestraft dienen te worden dat er een ont moedigende werking van uit gaat. Hij eiste dan ook dezelfde straf, twaalf jaar met aftrek, tegen de 34-jarige Italiaan Franco C.-B., wegens zijn aan deel in de ontvoering van me vrouw A. van der Valk uit Nuland. Volgens verdachte en zijn verdediger mr D. Moszko- vicz was het aandeel in de ont voering veel geringer dan de rechtbank had aangenomen en betrokkene eerder medeplich tige dan mededader. De advo caat had daartoe twee mededa ders, G.R. (gestraft met twaalf jaar) en G.T. (acht jaar) opge roepen. Zij verklaarden onder ede dat Franco's aandeel in de ontvoering veel kleiner was dan de rechtbank had aange nomen. Zijn twee zussen zei den voor het Hof dat hun broer op het moment dat de ontvoering van mevrouw Van der Valk plaatsvond, 27 no vember 1982, in Konstanz bij hen een koffiezetapparaat re pareerde, waarvan de garan tietermijn net die dag was af gelopen. De procureur-gene raal hechtte weinig geloof aan de verklaringen van de mede daders, die hij eerder van meineed verdacht. Ook de president zei hun uitlatingen erg ongeloofwaardig te vin den. Vuile keukens door bezuinigingen ROTTERDAM De keu- ringsdienst van waren in Rot terdam acht het niet uitgeslo ten dat de bezuinigingsmaatre gelen van de regering er de di recte oorzaak van zijn dat de hygiëne in keukens van instel lingen als bejaarden- en kin dertehuizen terugloopt. In het voorlopig jaarverslag over 1983 merkt de keuringsdienst op dat de keurmeesters in toe nemende mate aanmerkingen moeten maken op de hygiënis- he toestand waarin keukens van instellingen zich bevin den. Ook moest er volgens de keuringsdienst meerdere ma len kritiek worden geleverd op de manier waarop keuken- personeel maaltijden klaar maakt. „In een aantal gevallen bleek het eten van door keu- kenpersoneel bereid voedsel gevaarlijk te zijn voor de ge zondheid", aldus het jaarver slag. Speelsheid en fantasie kan nen de samenstellers van ie examenopgaven voor j Natuurkunde gisteren alle sectoren op het Jrogramma niet ont- j eggen. De vwo'ers moch- }en bijvoorbeeld jongleren j net de snelkookpan, ter- li vijl de mavo-klanten een chaatser op één been kri- isch moesten gadeslaan. ;l )ok Duits was in alle exa- ^nenruimten aan de orde. lier past de kwalificatie: Iegelijk. )e vijf opgaven natuurkun- |$le-vwo waren redelijk te noe- f nen wat hun moeilijkheids- li [raad betreft, ze waren goed !«iver de stof gespreid. De snel kookpan met een flink stuk levarmteleer was een bemoedi gende binnenkomer. In opga ve 2 over de condensator was ie elektriciteitsleer in een wel vat vreemde situatie toege past, zodat enige vindingrijk heid geboden was. Ook opgave 3 over het buitelende karretje zal de meeste kandidaten hoopvol hebben gestemd: een aardig stukje mechanica zon der de meest abstracte onder werpen uit die keuzegroep. Opgave 4 mocht gerust pittig worden genoemd. Vooral de gekromde baan die cirkelvor mig noch parabolisch was, zal verwarring hebben gezaaid. Opgave 5 over radioactief ver val was minder geslaagd: ze liet zien dat het stukje kernfy sica dat in het natuurkunde- programma is opgenomen, on geveer van het niveau is van jaartallen uit het hoofd leren bij geschiedenis. Van de vier opgaven natuur kunde havo was de laatste ei- genljk de enige die echt goed op havo-niveau was te maken. Ze bevatte inderdaad een leu ke toepassing van de golftheo- rie in een sloot. De eerste twee opgaven waren wel erg theo retisch voor de nogal praktisch ingestelde havo-leerling. Op gave 3 over de'jojo mocht dan wel goed aansluiten op de er varingswereld van alledag, Lange teksten De vwo-kandidaten Duits werden onthaald op vier lange teksten, die door de meeste leerlingen van „onze" school als moeilijk werden ervaren. Ook erg veel kandidaten von den de teksten saai, met name tekst 2 over „Der schwierige Konservatismus". Tekst 4 over de onlusten onder de Zwitserse jeugd, met daar aan verbonden de vraag in hoeverre ons beeld van Zwit serland nog klopt, werd door de meeste leerlingen interes sant genoemd. Maar zij merk ten daarbij wel op dat de vraagstelling niet altijd erg duidelijk was. En er stonden nogal wat moeilijke woorden in. Van de opgaven Duits-havo zeiden de kandidaten na af loop: leuke teksten, niet te veel politiek, óndanks pittige vragen redelijk te maken. Het examen bestond uit vier kran teartikelen. Twee daarvan (1 en 3) behandelden het overbe kende thema van de milieu vervuiling (auto en zure re gen), de beide andere waren van beschouwende aard: een kritiek óp het beeld van Duits land dat Amerikaanse scholie ren in boeken wordt voorge schoteld en een tekst over de toekenning van de Nobelprijs aan Gabriel Marcia Marquez, die het einde van het „Europe se navelstaren" markeert. Op één schaats Bij zowel mavo C als mavo D waren gistermorgen bij na tuurkunde allerlei praktische dingen aan de orde, zoals de druk die een schaatser (van 60 kg) uitoefent op het ijs als hij op één schaats staat, een schip dat in zout water minder diep ligt dan in zoet water, het licht van een vuurtoren en een elektrische deken. In de vraagstelling kwam de hele natuurkundestof aan bod met de nadruk op het alge meen gedeelte en de elektrici teit. De kandidaten kregen alle kansen hun kunnen te to nen in het beredeneren en verklaren. Het rekenwerk was van eenvoudige aard. De kandidaten vonden de exa menstof moeilijk. Volgens de docent was de vraagstelling leuk, maar ook hij vond het pittig werk. Bij mavo C-Duits (meerkeuze vragen) ging het om wat lange maar toch wel aardige teksten, onder andere over een amu sante vakantiegeschiedenis, een luchtschip in moeilijkhe den in het Noordpoolgebied, zeehonden in de Waddenzee en het niet alledaagse beroep van baanvakken-controleur. Bij mavo D waren de Duitse teksten nog langer dan bij mavo C. Bovendien waren ze wat de inhoud betreft niet zo bijster interessant. Zo ging er een tekst over schoolbussen met allerlei voor Duitsers be kende begrippen, maar hier zijn die onbekend. Nieuw bestaan De 25 meerkeuzevragen die het Ito gisteren voor natuur kunde kreeg te beantwoorden, waren verdeeld over de on derwerpen: kinematica, hy drostatica, aërostatica, warmte en licht. Er werd van de kan didaten nogal wat inzicht ge vraagd, maar de beschikbare twee uren waren ruim vol doende. De Duitse teksten voor het hele lbo waren, m.u.v. die voor het lmo, dezelfde als die van mavo-C. Voor de meeste kan didaten was het werk goed te maken. Slechts een minder heid gaf dit examen het predi kaat „moeilijk" mee. De lmo-kandidaten mochten bij Duits kiezen uit drie opga ven: de vertaling van een Duitse tekst; een Duitse tekst waarvan een gedeelte vertaald diende te worden en aan de hand waarvan zes vragen in het Duits beantwoord moesten worden; met betrekking tot die tekst tien vragen in het Duits beantwoorden, zinnen vormen en zinnen afmaken. De eerste tekst ging over een werkloze computer-deskundi ge die met veel vindingrijk heid voor zichzelf een nieuw bestaan opbouwt en de tweede tekst had de huishoud-budge- tering tot onderwerp. Beide teksten hadden een ori- fineel en actueel karakter en onden ruimschoots binnen de beschikbare 90 minuten ge maakt worden. LEIDEN De eerder door de Tuchtcommissie van de KNVB Afdeling Leiden aan de voetbalvereniging Leiden opgelegde Straf naar aanleiding van de gestaakte wedstrijd tussen Leiden en MVKV blijft gehandhaafd. Het door het bestuur van Leiden tegen de sanctie aangetekende beroep werd gisteravond afgewe zen. De op 14 april gespeelde topper in de afdeling zaterdag werd tien minuten voor tijd bij een 3-1 stand in het voordeel van MVKV afgebroken. Dit omdat leidsman Varkevisser zich be dreigd had gevoeld door het Leidse team nadat hij Leiden-Spe- lers Boot en Landwaart van het veld had gezonden. Tijdens een zitting van de Tuchtcommissie op 25 april werd Leiden verant woordelijk gesteld voor het gebeurde. Het eerste téam van Lei den werd bestraft met het in mindering brengen van twee winstpunten en kreeg daarbij een boete van honderd gulden op gelegd. Tegen die beslissing was het bestuur van Leiden in be roep gegaan. Ook al omdat het eerste team door die uitspraak kansloos was geworden voor de titel. Gisteravond evenwel hield de Commissie van Beroep vast aan de eerder door de Tuchtcom missie opgelegde strafmaatregel. LEIDEN UVS toonde gisteravond opnieuw aan rijp te zijn voor de eerste klasse. Nadat de ploeg van trainer Melbi Raboen al eerder de Delftse hoofdklasser DHC uit de bekerstrijd mikte, zette de blauw-witte formatie gisteravond Noordwijk de voet dwars: 1-0. Dat gebeurde in een wedstrijd die "hét aanzien alleszins waard was. Met name voor rust viel er van goed voetbal te genieten. In die eerste 45 minuten kwam ook het enige en dus winnende doelpunt tot stand. Na een combinatie tussen Hans van Leeuwen en Cock van Weerlee kon Hans Verkuylen de bal vrijwel onge hinderd binnentikken. In de tweede helft kwam die voorsprong slechts één maal werkelijk in gevaar. Na een overtreding van UVS-doelman Peter Selier mocht zijn collega Dick Dortmundt acht minuten voor het einde van elf meter proberen de ploegen naast elkaar te brengen. Dortmundt zag zijn zwakke inzet echter gekeerd, waardoor UVS, dat nog kansrijk was via Ron Bekooy en Sam Eradus, aan het langste eind trok. fSUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM WIJHE Hoewel de aanleidingen nu niet di- rekt voor het opscheppen liggen, zal „ATD-Vierde Wereld Nederland" („So lidariteitsbeweging met de allerarmsten in rijke en arme landen") aan staande zaterdag volop feest vieren. Dat gebeurt ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de vakantieboerderij 't Zwer- vel in het Overijsselse Wijhe. Tussen de 700 en 1000 personen uit Neder land, maar ook uit het buitenland, worden daar verwacht. Een domper op de feestvreug de werd gezet, toen bleek dat de rijkssubsidie aan de ATD- Vierde Wereld per 1 januari j.l. werd stopgezet. „Dat scheelt ons per jaar een bedrag van f 135.000,- en dat is erg veel'reageert algemeen se cretaris Henri van Rijn van de Stichting. „Wij zijn nu volledig afhankelijk van giften en moeten proberen door fonds werving het benodigde geld bijeen te krijgen". De ATD-Vierde Wereld werd in 1957 in Frankrijk opgericht door een aantal arme gezinnen (de letters ATD staan voor Aide a toute Détresse, hetgeen vertaald neerkomt op hulp aan iedereen in nood). De bedoe ling van de krachtenbundeling was om op te komen voor de rechten van wat in de volks mond vaak als „a-socialen" wordt aangeduid. Niet interessant „Het gaat om gezinnen die zo arm zijn, dat ze eigenlijk voor niemand interessant zijn. Ook niet voor de politiek. Hun aan tal schatten we in Nederland op zo'n half miljoen. Vaak zijn het zwervers, analfabeten of mensen die zelfs in hun eigen milieu zijn uitgestoten. Van generatie op generatie achter gesteld als het gaat om huis vesting, gezondheidszorg, in komen, onderwijs, vormen en arbeidsmogelijkheden. En de kloof tussen deze groep en de groep mensen die wel kunnen profiteren van sociale maatre gelen, dreigt steeds groter te worden. Want ze vertrouwen eigenlijk niemand meer", ver telt Annie Höweler van de Stichting. Dat het geen uitzondering is maar realiteit in alle landen, was aanleiding de groep men sen waar het om gaat aan te duiden als „Vierde Wereld". Dus ook in zogenaamde Derde Wereld-landen kan men deze Vierde Wereld-mensen aan treffen. Internationaal is ATD-Vierde Wereld ook ak- tief op het Afrikaanse contin gent, in Europa en in Noord en Midden-Amerika. Alleen al in de EEG-landen wordt hun aantal geschat op 10 miljoen personen. „We proberen niet alleen de Vierde Wereld-gezinnen te be reiken, maar ook mensen die zich aangesproken voelen om op te komen voor deze groep. Op die manier ontstaat er een stroming. In ons land zijn er naar schatting drieduizend personen, die zich op de een of andere wijze inzetten voor Vierde Wereld-mensen", legt Henri van Rijn uit. Buitengesloten Als oorzaak voor het feit dat ér nog zoveel mensen in onze verzorgingsstaat buiten de boot vallen, voert Van Rijn aan dat de mensen, waar het om gaat, al zolang en zoveel te kort zijn gekomen: „Goedbe doelde akties en programma's zijn vaak gericht op de „min der zwakke" kansarmen, waardoor er zo ongewild, een afroming plaatsheeft. De aller armsten worden nog meer bui tengesloten. Pas wanneer mensen niet meer het gevoel hebben zich voor zichzelf en hun situatie hoeven te scha men, kunnen ze tot een maat schappelijke solidariteit ko men en samen aktie onderne men". JAN VAN DALEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13