h JEM AK IN EN BUITEN TENT EN CARAVAN Sportkleding toor jeugdigen GIDS VOOR SURFERS NSUMENTENINFORMATIE £eidóe(2oiwa/nt dinsdags mei ^pagina 9 Veem eens een kijkje n 'n champagnekelder Nieuwe caravanrijder: rijexamen op vrachtwagen met aanhanger Ijzer in voedsel Nieuwe kansen voor buitenboordmotoren !t Comité Interprofessionel du Vin de Champagne in Eper- y heeft een folder het licht doen zien over de mogelijkheden •or een bezoek aan de kelders van een aantal champagnehui- n in de Noordfranse Champagnestreek. In deze in de krijt- tsen uitgehouwen kelders, die tesamen een gangenstelsel irmen van meer dan tweehonderd kilometer lengte, rusten rijpen honderden miljoenen flessen champagne, de folder „Rondleidingen Champagnekelders 1984/85" staan imen en adressen van dertig champagnehuizen, die belang eenden een gratis rondleiding door hun kelders aanbieden, ïvens staan de begintijden van deze excursies vermeld, en de len waarin uitleg gegeven wordt. :n gratis exemplaar van de folder kan (uitsluitend schrifte- kworden aangevraagd bij het Comité Interprofessionel du in de Champagne, Raamweg 43, 2596 HN, Den Haag, met de irmelding: Rondleidingen Champagnekelders 1984/85. anvragers ontvangen tevens een exemplaar van de geïllus- eerde toeristische kaart van de Champagnestreek. •lagroom met minder vet eze week heeft de Melkunie Holland een nieuw soort slag- om op de markt gebracht. Deze nieuwe soort, met de naam arderoom, bevat een kwart minder caloriën dan gewone slag- om en is bovendien goedkoper. De room kan worden ge- uikt bij gebak, koffie, ijs, toetjes en alle andere culinaire toe- ssingen. Het is een vers zuivelprodukt en dus beperkt houd- ar. De nieuwe room kan net zo worden „opgeklopt" als de iditionele slagroom. Mini-gehoorapparaat f verdwijnt in het oor De afmetingen in het oor zijn maar klein. De uitwendige gehoorgang, de verbinding tussen oorschelp en trommelvlies heeft slechts een doorsnede van zo'n zes millimeter. Toch is Siemens erin geslaagd om een gehoorappa raat te ontwikkelen dat in de uitwendige ge hoorgang een plaatsje vindt. De mini „in het oor" heeft een volume van twee cm3, en weegt 1,6 gram. Van de buitenkant is bijna niet meer te zien of een persoon slechthorend is. Dat betekent dat de psychologische barriè re tegen het dragen van een hoortoestel is ge slecht. in West-Europa leven naar schatting zo'n vijftien miljoen mensen met gehoorproble men. Een groot aantal van hen bestaat uit jongeren, die in het algemeen een grotere af keer hebben van het dragen van een hoor toestel, dan zij die wat ouder zijn. Een appa raat dat zijn functie „op discrete wijze" ver vult, wordt dan ook met open armen ontvan gen. Het apparaat wordt voor iedereen op maat gemaakt. Bijna niemand heeft het zich gerealiseerd, maar automobilisten die voor het eerst rijexamen doen, en later een caravan achter hun auto willen mee voeren, moeten een speciaal examen afleggen. De Kampeer- en Caravan Kampioen van de ANWB meldt dat per 1 januari van dit jaar nieuwe EG- regels voor caravan-rijders van kracht zijn gewor den. Degene die een caravan wil trekken die bela den zwaarder is dan 750 kilo, en dit doet met een auto die minder weegt dan de beladen caravan, moet rijexamen doen op klein type vrachtwagen plus aanhanger. De automobilisten die een „oud" rijbewijs heeft, behoudt het recht op het rijden met een caravan, ook nadat zijn rijbewijs is verlengd en hij het nieuwe Europese rijbewijs krijgt. De „nieuwe" caravanrijders moeten volgens het CBR in Rijswijk zelf zorgen voor een kleine vrachtwagen plus aanhanger. Extra kosten voor het examen bedragen 67,50. Dit bedrag komt bo ven op het normale examengeld van ƒ70,50. Mineralen en vitamines zijn van groot belang in de dage lijkse voeding. Ontbreken er van leidt tot klachten. IJzer- tekort kotm daarbij in de we reld het meeste voor. In de Westerse landen vooral bij zuigelingen, kinderen, men struerende (jonge) vrouwen, zwangeren. ouderen, licha melijk zeer actieve personen en tensltte ook nog bij aan hangers van extreme voe dingssystemen. In Nederland wordt ijzertekort steeds min der vaak aangetroffen, voor al dor een verbeterde voe ding en het gebruik van ij zerpreparaten (staalpillen). Het Voorlichtingsbureau Vlees heeft nu een brochure het licht doen zien met de korte en krachtige naam „Ij zer". Daarin staat o.m een overzicht van alle bestaande kennis op dit gebied, aange vuld met de meest recente onderzoeksgegevens De bro chure is verkrijgbaar bij: Voorlichtingsbureau Vlees, Sir Winston Churchillaan 275, 2288 EA. Rijswijk. Tel. 070-40.92.07. Rechtshulp bij conflict overheid „U stuit bij de overheid op een muur van voorschriften en regels. Kan een advocaat u daarbij helpen Op deze vraag geeft de Nederlandse Orde van advocaten uitge breid antwoord in de zojuist verschenen brochure onder de gelijknamige titel. De bro chure gaat in op de Arob-wet (Wet Administratieve Recht spraak Overheidsbeschikkin gen) die regelt hoe burgers in deze voor hun eigen belan gen kunnen opkomen. In principe kan en mag elke burger zo'n Arob-procedure zelf voeren, een advocaat is niet verplicht. De brochure legt uit waarom een advocaat nuttig kan zijn; het halen van zijn recht is immers niet een voudig. Daarom adviseert de brochure in ieder geval juri disch advies te vragen. Zo'n eerste advies hoeft niet duur te zijn: het overgrote deel van de advocaten vraagt voor zo'n eerste oriënterend gesprek van een half uur het Toga-tarief: vijftig gulden. Soms is het zelfs gratis. De brochure is gratis ver krijgbaar bij de Nederlandse Orde van Advocaten, 't Hoenstraat 1. 2509 LP, Den Haag. Tel. 070-64.95.00. OMC: Varen met een „schone" buitenboordmotor moet moge lijk zijn. Het gerechtshof in Quebec (Canada) heeft een opzienbarende uitspraak gedaan die interessante gevolgen kan hebben voor de aan banden gelegde watersporters in Nederland en andere lan den. Het hof verwierp namelijk een wet die het varen met buiten boordmotoren op de Canadese meren verbood. Het hof citeerde in zijn uitspraak de resultaten van een onderzoek van de uni versiteit van Michigan (VS). Daarin werd aangetoond dat het gebruik van buitenboordmotoren, vervaardigd na 1970, geen verontreiniging van het oppervlaktewater veroorzaakt. Het onderzoek omvatte een zestal meren, in verschillende klimato logische omstandigheden, en duurde drie jaar. Het jaartal 1970 is van belang omdat dat jaar door ingenieurs van Outboard Marine (OMC) de techniek van het „droogleg gen" werd ontwikkeld. Droogleggen betekent het terugvoeren van alle onverbrande stoffen vanuit het carter naar de ver brandingsruimte. Onmiddellijk daarna stelde OMC, fabrikant van Evinrude en Johnson, de vinding (vrij van patentrechten, ter beschikking van alle andere fabrikanten van buitenboord motoren. OMC is ervan overtuigd dat de uitspraak van het Canadese hof van invloed zal zijn op wetgeving elders in de wereld. Niet on denkbaar is dat op plaatsen waar vaarverboden zijn ingesteld, deze zullen worden opgeheven voor motoren die na '70 zijn ge bouwd. lrer sportkleding is veel te jrtellen. Vroeger maakte »mand zich er druk over. jn hemd, broek en gympies klaar was Kees. Tegen- pordig ligt dat wel even an- !|rs. Voor praktisch elke yrt kun je nu aparte kleren ipen. In hoofdzaak heeft "brtkleding twee functies: sjt opnemen van zweet en vasthouden van lichaams- Irmte. Behalve het materi ën zijn ook nog een goede "fevorm en sliitvastheid be- aPgrijk. Sportkleding moet a]cker zitten, voldoende be- "egingsvrijheid geven en Sak gewassen kunnen wor- n. Vertrouw niet op de aan- Jgeven maat, maar pas de Tren voor je ze koopt. 4el jongens en meisjes beoe- ■nen twee op meer sporten, ihtuurlijk kun je dan moei- -k allemaal verschillende ■eren kopen. Belangrijk is t je er op let dat je onder- »ed vocht op kan nemen en t de bovenkleding afge- md is op de sport, bijvoor- eld water- of winddicht. boenen ik voor schoenen zijn maat pasvorm heel belangrijk. Je tenen moeten de ruimte hebben en de voet moet ge steund worden door de schoen. Ook schoenen moeten vocht kunnen opnemen, dus let op het materiaal. Boven dien is het soort schoenen af hankelijk van de sport waar aan je doet. Er is een enorme keus en de prijzen zijn pittig, dus het loont om vór de koop eens goed rond te kijken en zeker te weten wat je nodig hebt. Een voorbeeld: voor veldspor- ten zijn schoenen met verwis selbare noppen te koop. Deze noppen zijn afgestemd op de toestand van het veld en het weer. Prima, maar dan moet je wel de noppen goed uit el kaar houden en een goede tang hebben. Maar al te vaak komt het voor dat er gesport wordt met de verkeerde nop pen. De blessure ligt dan snel op de loer. Met name de knie is dan erg kwetsbaar. Deze schoenen zijn ook nog eens duur en als je dan in de groei bent, gaat het aardig in de pa pieren lopen. Het is dan ook verstandiger schoenen met vaste noppen te kopen tot je uit de groei bent. Elke sport stelt zijn specifieke eisen aan kleding en schoeisel. Tips Tenslotte nog enkele tips. Nieuwe schoenen en snel bla ren Aantrekken en goed nat maken, dan gaat de schoen naar je voet staan. Je moet schoenen altijd „inlopen". Toch nog blaren De voetzool van je kous vochtig maken en met een stukje zeep bewer ken. De glijlaag voorkomt blaarvorming. Kousen met gaten Weg er mee, want daar krijg je juist blaren van. Houd je teennagels goed recht geknipt en sport niet met te grote of te kleine schoenen. Te strak elastiek in de kousen bezorgt je kramp. Houd je kousen op met een reepje ver bandgaas of breed klitband, waarmee je de kousen losser of vaster kunt binden. De surfsport is precies zestien jaar oud. Op 21 mei 1967 pro beerde de Amerikaanse vlieg- tuigcontructeur Jim Drake voor het eerst een nieuwe vinding uit: een zeilplank met een provisorisch tuig. Komende zomer ondergaat het surfen zijn vuurdoop als Olympischer sport, sneller heeft dat nooit één tak van sport gedaan. Nederlandse surfplankontwikkelaars en surfgers hebben daaraan een belangrijke bijdrage geleverd. Het legioen surfliefhebbers in ons land is uitgegroeid tot een half miljoen. Samen bezitten ze rond de 300.000 surfplan- Een van de belangrijkste oor zaken van de razendsnelle po pulariteit van de surfsport, is de betrekkelijk lage prijs van de uitrusting: zo'n tweedui zend gulden in totaal. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat het om een aanschaf „van niks" gaat. Wie een surfplank wil kopen, zal zich terdege moe ten oriënteren, om een plank te vinden die aan alle wensen en verwachtingen voldoet. Want de plank met het provi sorische tuig waarmee het al lemaal begon, heeft inmiddels plaats gemaakt voor talloze typen, bestemd voor de begin ner. de gevorderde en de wedstrijdliefhebber. De nieuwe Welke-gids Surf planken en toebehoren geet daar een goed overzicht van. Alle types worden onder de loep genomen. Van welke plank voor welke surfer, tot en met het kleinste detail waarop elke plank op zich kan worden beoordeeld. De nieuwe gids (f 4,95) is niet al leen betemd voor de begin nende surfer, ook wie zich al enige tijd op dit „vervoermid del" voortbeweegt, kan er een schat van informatie in vin den. Te koop bij de meeste tijdschriftenzaken. cies staat aangegeven hoe de zeven draden volgens inter nationale normen gemonteerd moeten worden als ze zijn los geraakt. Ook kan men er sto ringen mee opsporen als bij voorbeeld onderweg de rem lichten verstek laten gaan of de verlichting gestoord is (bij alle ANWB-kantoren ver krijgbaar). Stekkers en stop contacten verschillen vaak per land, soms per streek. Schaf een aangepaste stekker aan voor verbinding met de caravan. De meeste van de zgn. „verloopsnoeren" zijn met vermelding van het land, waarvoor ze bruikbaar zijn, bij ANWB-kantoren te koop. Verbandtrommel Verder zijn bij de recreatie prettig om mee te nemen: picknickset (6 personen) voor een uitstapje naar bos of ber gen, houtskoolgrill voor de broodnodige gezelligheid 19,50), een minikruier (j 59,50); natuurlijk een ver bandtrommel (met ook anti mug erin), een parasol-stan daard en een eeuwigbranden- de lucifer, veilig, schoon, werkt ook bij vochtig weer, en kost 8,95. Couture-camera De modieuze vrouw kan nu ook haar „haute-couture"-ca- mera kopen in attractieve kleurtjes en ontworpen door Courreges (tel.030-43 66 44). Hij heet „Minolta", kost 400 en debuteert in een uni jasje van rose, groen, beige, blauw en goud. Een van oorsprong waar schijnlijk Egyptisch spelletje, zeer bekend in Afrika, is "Awele". In de meest eenvou dige vorm speelt men het met kleine steentjes of gevonden schelpen in putjes gemaakt in zand. Voor melige middagen om zich met het hele gezin bezig te houden. (/"72 plus btw, bestellen Postbus 32, 2990 AA Barendrecht, tel. 018706-1.46.70). Aardig nouveauté voor de camping is en kunststof zout en peperstel, waarin het zout niet gaat klonteren (f 34,50) en een 14-delig mix-cocktail set met roerstaafjes (f 17,50). Bij de luxe huishoudwinkels en warenhuizen. De naam: „Linea due" van Pino Spag- nolo. T.F. Sjllozen in binnen- en bui- nland brengen hun vakan- r kamperend door. Deze irvorm van recreatie beleef- een „heropstanding" in ïgeland, in het begin van 1 ize eeuw. Daar werd in 1902 Association of Cycle (fiets) ampers opgericht, waarover Wouter Cool, toen hij nog et de Engelse studentenba- t op liep, berichtte in het enmalige kampblad van de NWB, De Kampioen. Ook arl Denig, geen onbekende kampeerland, maakte in lbion kennis met het tentje richtte een in Holland •ortgelijke club op, die al iuw honderden leden kreeg. Homenteel is kamperen ge- neengoed geworden. Vooral 'n de vakantieperiodes we- elt het op de snelwegen van 7 caravans en rijdende tent- imbinaties op weg naar een ar weken buitenlucht en (toon land. Om van een mpeervakantie optimaal ezier te hebben zijn enkele ittige zaken nodig om mee nemen. Hier enkele nieuw- s: vart Audiovisual te Roden Ir.) brengt een Video-Flight ise als eerste op de markt. Flyer, een „snelle" tent (internationaal patent Holtkamp B.V.). Films van de televisie opnemen in tent of cara van. het koffertje (zo staat in ;t blad „Incentive") zijn een luids-video-recorder en een -monitor schokvrij inge- •uwd. Kant en klaar is het steem overal ter wereld te bruiken tot op het eiland iglio voor de kust van Rome e. Het verdraagt alle net- anningen. Tv-uitzendingen innen in caravan of tent ge- ilgd of opgenomen worden, 'ijs: 4.600. ioleerkan oedkoper is de nieuwe iso- erkan van Curver, dubbel- andig met extra isoleercapa- teit om koffie en thee te zet- n in de tent of de boot. Ook 5 beker te gebruiken (in- wd 1, 0,75 en 0,5 liter). Van •tzelfde merk een nieuwe imembertdoos (voor Frank- k kampeerders; 4,95) en n nieuwe topware voop- addoos 5,95) met flip-flop sluiter (voorste stukje van it deksel makkelijk te ope- n en te sluiten). En wat nkt u van een rijdende oubelle" (vuilnisemmer),die bijvoorbeeld 's avonds een eindje buiten de kampauto ge parkeerd kan worden. Geen luchtjes, geen sta in de weg. Zadeltas Voor degenen, die de racefiets mee op vakantie nemen, is de nieuwste „Agu" sport zadeltas „Spatbag" handig. Hij heeft drie funkties: tas, spatbord, en reflectorhouder 59,95). Kleding Camping and Cycling te Alk maar (tel. 072-61.04.04) heeft speciale kleding voor fietsers, kampeerders, enz.: korte broek van elastisch katoen, waarvan de binnenkant is voorzien van een frotté inzet. Instelbare knoopsluiting met een veter. Voor dames en he ren in khaki en marine 80. Bijpassend shirt 70. Verder is er een „outdoor jack" dat volkomen waterdicht is, maar vijfhonderd gram weegt en ƒ249 kost. Verloopsnoeren Voor de caravan-verlichting bestaat een kabel met daarin zeven draden op de accu van de trekmotor. Gaat die kapot (dit kan de beste gebeuren) dan is er nu een handig hulp middel gekomen in de vorm van een sticker, waarop pre Fiets mee, dan een fietstas mee. Ronde vormen voor „klonter- vrije" zoutstrooier met bij passende peperstrooier. Kunststof, kan niet breken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9