Een niet te moeilijke dag vol aardrijkskunde KOMBINEER ZELF UW TERRASSET Brits proces over verderfelijk geachte boekwerk uo- NU95r 70. HEMA Toekomst constructie- bedrijven rooskleuriger Indringende foto's van Den Haag in bezettingstijd BINNENLAND £eidóeSom<wt DINSDAG 8 MEI 1984 PAGINA De examenkandidaten van het vwo, havo en mavo die gisteren aard rijkskunde op hun pro gramma hadden staan, hebben een niet al te moeilijke dag gehad. De opgaven waren over het algemeen representatief voor deze sectoren van Belasting het algemeen voortgezet onderwijs. verde de gebruikelijke aflees- en rekenvragen op. Bij het Waddengebied was de vraag-' stelling algemeen. En ook de dienstensector leverde geen moeilijke vragen op. Bij Italië ontbraken kaartjes, dit onder werp kwam er in vergelijking met de andere nogal karig af. Wat het vwo betreft werd op gemerkt, dat in tegenstelling tot vorige jaren geen reken werk te pas kwam aan de op gave over de demografische ontwikkeling van Nederland. Bij de opgave over milieu en milieubeheer waren de vragen concreet, maar was de om schrijving van het onderwerp vaag. Weinig specifieke vra gen werden gesteld bij de Ne derlandse tuinbouw, voorspel baar waren de vragen over de dienstensector. Aan de opgave over de Sovjet- Unie kwam nogal wat fysische geografie te pas, maar nauwe lijks planeconomie. Bij de op gave over Indonesië waren nogal wat vragen over de in vloed van de koloniale tijd. De vragen over de transmigratie politiek waren vrij gedetail leerd. De havo-kandidaten zullen het met aardrijkskunde niet moei lijk hebben gehad. Voor ge trainde leerlingen leverde het geen problemen op. De opgave over de demografische ont wikkeling van Nederland le- Het examen Economische We tenschappen I en Recht gister morgen voor de vwo'ers werd door onze leraar gekwalifi ceerd als op vwo-niveau, zeker niet gemakkelijk en met meer rekenwerk dan in vorige ja ren. Het bevatte vier verschil lende sommen op belangrijke onderdelen van de stof, het geen vorig jaar bijvoorbeeld niet het geval was. Opgave 1 over de 'monopolist' sneed een actueel probleem aan en was evenwichtig opge bouwd. Met opgave 2 over de loon- en inkomstenbelasting kon een leerling met gezond verstand een heel eind komen. Opgave 3 over de vermogens- markt was moeilijk. Opgave 4 (niet erg realistisch omdat ex en import niet aan bod kwa men) leverde alleen maar re kenwerk op. Betaalt de vrouw? Bij het opstel Nederlands had den de havo-kandidaten gis termorgen een grote keuzemo gelijkheid, vooral de meisjes onder hen. Heel duidelijk op haar toegesneden was de titel „Betaalt de vrouw de tol van de crisis?", een onderwerp dat op de school waar wij ons oor te luisteren legden, helaas niet door veel vrouwelijke kandi daten was opgepakt. In de verhalende sfeer lag de ervaring van de jongen Wim van Velzen die het meisje Lies komt ophalen, maar tot de ontdekking komt dat op het aangegeven adres helemaal geen Lies woont. Voor roman tisch aangelegde figuren vrij baan om te schrijven, schrij ven, schrijven. Onderwerpen als heroïnever slaving en milieuvervuiling werden minder genomen, om dat deze problematieken al langer spelen en vaak ook el ders aan de orde worden ge steld. Geliefd bij velen was de titel „Dierentuinen", niet al leen omdat het onderwerp concreet is en tot de verbeel ding spreekt, maar ook omdat er veel informatie bij werd verstrekt. Delicaat, maar ook interessant was de titel „Spreek je moers taal", waarbij gevraagd werd duidelijk te maken hoe het komt dat in de ene situatie dialect en in de andere school taal wordt gesproken. Een be langrijke vraag daarbij was: moet de school „dialectvrien- delijk" zijn en het spreken van dialect tijdens de les toestaan of moet de school je dwingen „netjes" te praten? Al met al boden de gepresen teerde titels een goede keuze mogelijkheid, al had voor onze leraar het 'Story- verhaal' over Wim die Lies komt opha len, achterwege mogen blij ven. „Dit soort Dallas kennen we al genoeg van bladen en van de tv" zei hij. Lbo Het Ito had gistermorgen open vragen natuurkunde. Er wa ren vijf opgaven over respec tievelijk statica, aërostatica, elektriciteit, geluid en kinema- tica. Er hoefde niet zoveel re kenwerk aan te pas te komen, maar er werd wel behoorlijk wat inzicht van de kandidaten gevraagd. De beschikbare tijd (twee uur) was nodig voor dit werk dat door veel leerlingen als 'normaal' werd bestempeld. Centrale verwarming Handelskennis was zowel voor mavo C als mavo D pittig werk, waaraan de leerlingen de handen vol hadden. Zó vol dat velen met het verstrijken van de tijd nog niet klaar wa ren. Volgens de docenten was het aardig en niet al te zwaar werk. Er was ook niet zo veel ver schil met vorige jaren wat de onderwerpen betreft. Die gin gen over index, kredietverle ning, hypotheek, import. Op gave 3 voor mavo D (over de heer K. Kleum te Hoorn, die een eigen huis bewoont en dat centraal met aardgas ver warmt) zou voor verschillende leerlingen wel eens voor pro blemen hebben kunnen zor gen. Door Jan Hooyrnan on F-'rits Stommels Aardrijkskunde, in de middag uren, was niet zo arbeidsinten sief. Alle leerlingen waren er voor de tijd die ervoor stond (twee uur) mee klaar, sommi gen zelfs binnen de helft van de tijd. Met name voor degenen die wat kijk hebben op statistiek- jes was aardrijkskunde met onder andere als onderwerp 'de demografische ontwikke ling van Nederland sedert 1800' geen probleem. De laat ste opgave over het onderwerp Italië was voor mavo C en mavo D gelijk. De docenten vonden het leuk en aardig werk, waarmee de leerlingen zonder al te veel moeite aardig wat eer hebben kunnen inleggen. LONDEN Voor een van de vele rechtbanken in de Central Criminal Court, die door iedereen de Old Bailey genoemd wordt, begint morgen het proces tegen Anthony Bennett, een jonge Lon- dense uitgever van boe ken over illegale drugs of illegaal druggebruik. Ruim twee jaar geleden werden in Bennett's zaak, de Uitgeverij Knock about Comics van Kensal Green in West-Londen door de politie niet meer dan zes tig „verdachte" boekwer ken in beslag genomen. Dit gebeurde naar aanleiding van razzia's in enkele groot handelsfirma's, boekwinkels en de kantoren van uitgevers. Onder voorwendsel dat ze por nografische lectuur zochten, verboden op grond van de wet op obscene publikaties, namen de politiemensen een groot aantal boeken mee, waarvan niet direct gezegd kon worden dat ze verderfelijk waren. Met porno hadden ze niets gemeen. De uitgevers en handelaren schreven hen een louter infor matief of hooguit een ontspan nen karakter toe. Een van de boeken waarop be slag gelegd werd, was een in 1977 verschenen antropolo gisch werk over het gebruik van de cacaoplant door de In dianen van Colombia. Er wa ren ook stripalbums bij van sa tirische Engelse tekenfiguren, met name Fat Freddy's Cat and the Furry Freak Brothers, uitgegeven door Knock about Comics. Verder hele stapels erkende maar door velen ver guisde literaire werken, ge schreven door progressieve auteurs, en een massa „non- fiction" over drugs en drugge bruik, waaronder Marijuana Laws of the World, een werkje dat onder meer de straffen op somt die in diverse landen ge geven worden aan hasjgebrui- kers. Buit Scotland Yard had bijna twee jaar nodig om uit te maken of zich in de „buit" enkele din gen bevonden waarvoor de uitgevers en handelaren ver volgd konden worden in de geest van de wetgeving inzake obscene publikaties. Wat Tony Bennett en Knock about Co mics betrof, pikten de politie en de Openbare Aanklager er vijftien titels uit in verband met drugs en druggebruik, op grond waarvan tegen deze uit gaver een klacht werd inge diend. Bennett zegt, dat het allemaal informatieve non fiction is. Geen enkele van de in beslag genomen boeken spoort de le zer rechtstreeks aan tot drug gebruik, maar ze bevatten wel nuttige inlichtingen voor men sen die het willen proberen. In het „Cocaine Handbook" wordt onder meer uiteen gezet op welke manier men goede van slechte cocaine kan onder scheiden. In dit proces gaat het verder over een gids voor het kweken van marihuana op de Britse eilanden en over een handleiding voor marihuana- teelt binnenshuis. Volgens uitgever Bennett alle maal hoogst onschuldig. „Ieder volwassen mens heeft niet al leen het recht om te lezen wat hij wil maar ook om zelf een oordeel te vellen over de in houd van het boekwerk. Wan neer de overheid zich daarmee moeit, is dat een aanslag op de vrijheid van het individu; met een bevinden wij ons op de te rugweg naar de nazitijd of de Spaanse inquisitie", zegt hij. Bandleiding Hoewel uitgever Bennett zich dus van geen schuld bewust is, kan de Old Bailey er van uit gaan. dat iemand die een handleiding voor inbrekers publiceert erg veel misdrijven kan veroorzaken, zonder daar bij iemand tot het plegen van inbraken aan te sporen. Wan neer het gebruik van drugs zo als hasj en cocaine bij de wet verboden is, aldus redeneert de Openbare Aanklager, moet het publiceren en verspreiden van boekwerken die aan aspi rant druggebruikers de nodige tips geven, evenzeer als straf baar beschouwd worden. Het oordeel wordt overgelaten aan een jury. Tony Bennett vreest, dat het een lang proces zal zijn. In zijn omgeving wordt gezegd, dat het veertien dagen kan duren. Verliest hij de zaak, dan gaat Bennett misschien een poosje de gevangenis in en worden zijn boeken vernietigd. De veroordeelde krijgt ook een massale rekening te betalen. Zelfs wanneer hij het proces wint, zullen de advocaten hem nog een hele duit kosten. Tony Bennett geeft in Nederland een speciaal stripalbum uit, waarvan hij hoopt dat het ge noeg zal opbrengen voor de zwaarste rekeningen van het advocatenbureau. Bennett is geen grote bewon deraar van Maggie Thatcher. „Haar regering zit vol extreem rechtse elementen, die alles wat zij slecht' vinden proberen te vernietigen", zegt hij. „Zij beschouwen mijn proces als een „testcase". Word ik ver oordeeld, dan kunnen er nog meer zaken volgen. In plaats van een betrekkelijk liberale gemeenschap, krijgen we dan in Groot-Brittannië helemaal dictatuur. Het kan voor alle uitgevers - niet alleen de klei ne, zoals ik, maar ook de hele grote - zware gevolgen heb ben. Want een staat die enkele boeken op de brandstapel gooit, laat het daar meestal niet bij. Als politici eenmaal de machtswellust te pakken heb ben, werpen ze alles wat hen niet bevalt in het vuur". ROGER SIMONS Sportwereld Basketbal De Nederlandse herenbasketbalploeg verloor in Alphen aan den Rijn met 107-83 (31-51) van Michigan. Volleybal De Nederlandse herenvolleybalploeg verloor met 3-2 (12-15, 15-10, 3-15, 15- 10, 6-15) van Canada in Gaan- deren. Tennis Marcella Mesker bereikte in Lugano de tweede ronde. Ze versloeg de Franse jeugdspeelster Nathalie Herre- man in twee sets: 6-2, 6-4. Voetbal De Europese voet balunie heeft besloten geen streep door gele kaarten te ha len. Voetballers die in de voor ronden van het toernooi om het Europese kampioenschap werden bestraft, beginnen het eindtoernooi niet met een schone lijst. Atletiek In San Diego won Ria Stalman het discuswerpen met 65,03 meter. Met de kogel bereikte de Sparta-atlete van 17,60 meter. Haar clubgenoot Chris Leeuwenburgh boekte in San Diego op de tienkamp een score van 7254 punten met de serie 100 m 11,07; ver 6,92; kogel 11,47; hoog 1,85; 400 m 49,86; 110 mh 15,07; discus 33,60; polshoog 4,90; speer 51,90; 1500 m 4.47,0. Moderne Vijfkamp Na twee onderdelen van een mo derne vijfkamp in Barcelona heeft de Nederlander Will Poos de leiding met 2042 pun ten. Poos won het schermen. Voetbal Cees Bakker leidt op 12 mei in Gothenburg de eerste wedstrijd uit de finale van het toernooi om het Euro pese kampioenschap tussen de dameselftallen van Zweden en Engeland. Wielrennen In de de ge zondheidssituatie van de Por tugese wielrenner Joaquim Agostinho is nog steeds geen verbetering geconstateerd. Na zijn val bij een wedstrijd in Portugal is de 41-jarige Agos tinho niet meer bijgekomen uit een coma. Partituur gevonden van onuitgegeven opera van Donizetti NEW YORK Op de zolder van de koninklijke opera van Co- vent Garden in Londen is de onuitgegeven partituur gevonden van een opera die wordt toegeschreven aan de Italiaan Gaetano Donizetti (1797-1848). De opera is in drie akten en heet „Elisa- betta". De partituur werd bij toeval ontdekt door een journalist van de N.Y. Times die research doet voor een operaboek. De journalist, William Crutchield, zegt dat de partituur door des kundigen op het gebied van de Italiaanse opera en Donizettiken- ners wordt toegeschreven aan de man die tussen 1816 en 1844 ongeveer 70 opera's componeerde. Volge"" New York Times zijn ook in de Nationale Bibliotheek ^-an Parij documenten en manuscripten met betrekking tot „El abetta" g .vonden. „Elisa- betta" zou zijn ontleend aan een ande e onuitge ,even opera van Donizetti getiteld „Otto mesi in due on. (Acht naanden in twee uur), geschreven in 1827 en handelend u.cr een trektocht in Rusland van acht maanden van een jonge vrouw die de invrij heidstelling van haar vader wil bewerkstelligen. Tuin-of terrasset, bestaande uit 4 ver stelbare stoelen. Stalen buis frame, kunststof rug en zitting. 62,SO AAA Nü55,-p.st.££(|j Tafel, 70 cm 0 met stalen poten en kunst stof blad 60,- NUgg Deze set is ook te vormen met een grote luxe ronde tafel, 100 cm0. Wit kunst stof blad, weer- bestendig. 4 Poten (waarvan één verstel baar) van 100% alumi nium, dus geen roest. Ofmet'n tafel met 80 cm 0 blad. 100% Aluminium poten. 85,- Tafels en stoelen zijn ook los verkrijgbaar. Aanbiedingen geldigt/m 12/5. Bakker tot inbreker: oranje boven UTRECHT Een bakker aan de Utrechtse Oudegracht, die gis termorgen vroeg een inbreker aantrof in het kantoor van zijn bakkerij, heeft een effectieve manier ontdekt om diens ver zet tegen aanhouding te bre ken: met een spuitbus die hij bij de hand had besproeide hij de man, een 23-jarige Utrech ter, van onder tot boven met oranje verf. De inbreker wachtte daarna gelaten op de ijlings gewaarschuwde politie. Volgens de bakker zal de in breker zeker twee weken met een oranje hoofd moeten blij ven rondlopen, omdat de verf uit de spuitbus niet afwasbaar is en van de huid moet slijten. De inbreker had bij zijn aan houding 260 gulden in zijn zak, afkomstig uit de.kassa van de bakkerij. Hij is ingesloten op het Utrechtse politiebureau. ZOETERMEER De constructiebedrijven (onde meer kassenbouwers, tank- en pijpleidingsbedrijvei bruggenbouwers, fabrikanten van ramen'en deuren kunnen dank zij een toenemende export de toekom: iets rooskleuriger inzien, aldus het Economisch Inst tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). De exportkansen zijn mede door loonmatiging en inflatiebehee sing sterk verheterd. De wereldhandel neemt toe en dat stimi leert de uitvoer. Goede mogelijkheden worden op korte termij voorzien voor werk ten behoeve van off-shore-activiteiten, oli< raffinage en chemie. De opkomst van nieuwe tuinbouwgebiede zowel binnen als buiten de EG is*van belang voor kassei bouwers, aldus het EIM. Voor de nabije toekomst wordt echter geen sterke opleving ve wacht, wat betreft de binnenlandse afzet. De afzet van construi tiebedrijven bestaat voor bijna 70 procent uit toeleveringen aa andere bedrijven, waardoor hun positie sterk afhankelijk is va de investeringsbereidheid. De binnenlandse afzet van construi tiebedrijven is derhalve sterk gedaald, met name door de teruj gang in de bouw. toonstelling veel foto's te zien van verlaten straten, kale vlaktes en de sloop van hui zen, kerken, ziekenhuizen als gevolg van de verdedigingsli nie. Schrijnende beelden van een gewonde stad, zoals een foto van de Segbroeklaan, hoek Geraniumstraat waarop de naambordjes het laatste bewijs van deze straten zijn. Huizinga's moeder noteerde in een dagboek: „Eenzelfde droevige aanblik geeft ook het Haagsche Bos bij Bezui- denhout en Malieveld. Al die oude reuzen zijn omgekapt. De Boorlaan bestaat niet meer. Het Malieveld is door sneden door een gracht. On mogelijk om te beschrijven hoe den Haag er uitziet. En nog steeds gaan ze door. er worden aldoor nog meer hui zen weggenomen". Een ander belangrijk onder werp was de hongerwinter van 1944-45. In opdracht van het Interkerkelijke Bureau stelde hij een reportage sa men over de hongersnood in den Haag om de regering in Londen de ernst van de situ atie te tonen. Schokkende af beeldingen van slachtoffers in hun ellende, zoals onbe graven lijken en een uitge mergelde baby. Alle foto's op de expositie zijn afdrukken op groot for maat van de originele nega tieven en zij zijn gegroepeerd in thema's die Huizinga ooit zelf bedacht. Behalve de series „Atlantik- wall" en „Hongerwinter" is de reportage over de huizens loop en houtjacht in de stra ten rondom het Sweelinck- plein de meest in het oog springende. Jan Mankes In de voorjaarstentoonstel ling bij kunsthandel Scherpel zijn negen schilderijen en en kele tekeningen van Jan Mankes (1889-1920) opgeno men. Op klein formaat schil derde hij op precise wijze en met een verfijnd kleurge bruik portretten, stillevens en dieren. Vooral de twee portretten van zijn vader ge tuigen van kwaliteit. Op vie rentwintigjarige leeftijd heeft hij de bezonkenheid van de ouderdom in kleur en vorm weten te vangen. De vader, gekleed in uiterst eenvoudige kleding tegen de achtergrond van een wijds landschap vol licht, doet denken aan de portretten van Piero della Francesca. In de catalogus bij de expositie zijn enkele cita ten uit brieven van Mankes (1914) opgenomen: „Het lijkt me toe een zeer diepzinnige schilder te zijn en juist daar om tevens de hoogste uiterlij ke vorm daarbij nodig gehad te hebben. Nu vind ik mezelf het beste thuis (helaas of l lukkig) in een uiterste verfij ning van kleur en vorm, al tijd nog (al wil ik soms an ders) komt het daarop neer dat te geven voel ik als he grootste behagen". INGRID VAN SANTEN Haags Gemeentemuseum, Stadhouderslaan 41, „Men- no Huizinga. Fotograaf van de bezetting in Den Haag 1940-1945", t/m 1 juli, dinsdag t/m zaterdag 10-17 uur, zondag 13-17 uur. Cata logus is geschreven vcoor Evelyn C. M. de Regt. Kunsthandel G. J. Scherpel B.V., Lange Voorhout 25e, „Jan Mankes, collectie in voorjaarstentoonstelling" tot 20 mei, dinsdag t/m za terdag 13-17 uur. Onder de titel „Menno Huizinga. Fotograaf van de bezetting in Den Haag. 1940—1945" is 4 mei in een bescheiden zaal van het Haags Ge meentemuseum een ex positie geopend. Het is een tentoonstelling die veel reakties onder het publiek losmaakt; herin neringen en verhalen onder hen die de oorlog meemaakten en een lich te huivering van verba zing onder hen die ver na 1945 geboren werden. De foto's zijn meer dan een historisch document, misschien omdat de af stand van veertig jaar nog te klein is. Huizinga (19071947) had voor de oorlog een studio voor bedrijfsfotografie aan de Irisstraat en werkte in de stijl van de Nieuwe Zakelijkheid. Technische mogelijkheden van de camera werden uitge buit en op een zakelijke, hel dere wijze legde hij industrie- produkten op foto vast. derden foto's het dagelijks le ven in Den Haag tijdens de Duitse bezetting in beeld brengt doet hij dat op dezelf de zakelijke en afstandelijke manier. Dramatische effek- ten werden vermeden en dit onderscheidt hem bijvoor beeld van andere bezettings fotografen als Emmy An- driesse en Cas Oorthuys, die meer bekendheid kregen dan Menno Huizinga. Hij ging vooral als bedrijfs- en recla mefotograaf de Nederlandse geschiedenis van vakfotogra fie in. Dat veranderde toen de weduwe van de jongge storven Huizinga zijn foto-ar chief in 1979 aan het pren tenkabinet van de Rijksuni versiteit te Leiden schonk. Hoewel de negatieven van zijn bezettingsfoto's al vanaf 1947 in het bezit van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie in Amsterdam waren, ontstond pas na de schenking uit 1979 inzicht in het complete oeuvre van Huizinga. Kunsthistorica Evelyn C. M. de Regt deed hier onderzoek naar en maakte een publikatie, waar van een overdruk de ten- toonstellling in het Gemeen temuseum begeleidt. Censuur Censuur van Duitse zijde be perkte Huizinga in zijn acti viteit om het dagelijks leven te registreren. Het was on dermeer verboden om foto's van joden, de koninklijke fa milie, verwoestingen, rijen wachtende mensen voor voedselwinkels, magere kin deren of fietsen zonder ban den te maken. Deze riskante onderwerpen, die niet in de openbaarheid vastgelegd konden worden vormen de kern van zijn ille gale fotografie. Onder zijn arm droeg hij een kaaskistje, waarin hij zijn Leica-camera geplaatst had. Schuin over het kistje stond het woord „komeet" en achter de uitge zaagde „o" was de lens ver stopt. Zijn activiteit nam toe bij de aanleg van de „Atlantikwall" in 1942. Er zijn op de ten- Menno Huizinga, „De Hongerwinter", 1944-45, foto.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8