Tentoonstelling van spectaculaire oudjes99 op stoom- en motorgebied am r wet Nieuw programma van koor vakgroep Engels Verzet tegen vestiging snackbar aan Bernhardlaan MOLEN- EN FIETSDAG KRIJGEN ER EEN HISTORISCH EVENEMENT BIJ DEN/REGIO EaidoeSomant DINSDAG 8 MEI 1984 PAGINA 5 1 i deautje onrechter De Haan mand die er geen jes om windt, maar zijn doel afgaat ij gisteren tegen rerdachte wiens wa- wegens gebreken de weg was gehaald: auto was zo rot als mispel". Om vervol- door te gaan met rist het wel want u er direct afstand gedaan". Dat laatste door de verdachte eden. „Nee, ik wist cht niet, ik heb he al geen verstand auto s". Vervolgens hij op achteloze wij- in verrassende me ling. „Ik heb die wa- roor miin verjaardag Bgen. Wat zou u als u zo'n cadeau rijgen?" Rechter De en officier van jus- Van Ek keken daar dijk van op. „Zo, die grote verjaardagca- zag je ze jaloers jn. u wist het niet, of u gewoon een hele slechterik", liet de onrechter dit pro- n in het midden. Hij aide zich tot de ge en van de auto. Een geroeste drempelko- alk, drie banden er profiel en een ng van 25 procent in uurinrichting waren le van deze manke ten. „U hoefde niets Den of de auto ging ocht al om", merkte Haan op over de rinrichting. Uit het rek werd duidelijk de man ruim vier nden met het roesti- oertuig had gereden, vas een gevaar op de vond de rechter, was ik ook", trok de deemoedig het boe- :ed aan. De officier e een boete van 125 len. De Haan legde straf op. „Ik vind een schande", liet hij erdachte nog weten. portage ongeman, een stu- koos type in een d jasje, was het niet met de werkwijze justitie en politie. De ndeling van zijn liet anderhalf jaar ich wachten en dat hij toch te lang, had i een brief laten we- „Het is 14 maanden ien", concludeerde daan. „U heeft het boven afgerond, ik beneden. Komen lit op 12 maanden en vind ik heel accepta- De verdachte nad de Garenmarkt een eeróvertreding be en op een zaterdag- ind werd hij daar- opgebeld. „Het was nd die zich voordeed gent van de politie en. Deze man wilde naam niet noemen zou wel gek zijn om deze vorm van col- ige mee te werken", igde de jongeman, loop dat u er begrip heeft dat ik in dat urn geen medewer- aan het onderzoek verlenen", zei de hij lechtige toon tegen mtonrechter. rbij heb ik geen letje achter de rui- isser aangetroffen", de de verdachte nog „Vreemd", vond De „Misschien is dat tehaald door iemand vriendelijk was om llecteren voor ande- De jongeman liet niet uit het veld en lanceerde zijn inde argument. „Ik eens op de Garen- it gaan kijken en het e niet duidelijk ge ien waar ik zou heb- gestaan". „Moeten ze >ms bijzetten bij ge- een zo en zo", veeg- e rechter ook dit re it van tafel. De rech- ing akkoord met de Van Ek gevorderde1 i. „35 gulden of een brommen",luidde vonnis. De Haan be- met: „Wat ik aan mondigheid bij u mis, t u niet heeft gezegd i uw auto vaak uit en u niet meer weet die dag uw auto op arenmarkt heeft ge- EES VAN HERPEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Komende zaterdag 12 mei zullen de meeste van de nog ongeveer duizend resterende vaderlandse windmolens honderd jaar geleden waren het er nog zo'n tienduizend hun wieken lustig la ten slaan. Aangedreven door een Hollandse wind en met medewerking van de eigenaars en mo lenaars van deze nog draaivaardige karakteris tieke monumenten. Dat draaien (ook de water molens doen uiteraard mee) gebeurt niet zo maar: het is zaterdag de 12e Nationale Molendag. Daarenboven is het de Landelijke Fietsdag. Tienduizenden zullen pe- dalend ervaren hoe mooi hun land in het bloeien de voorjaar is. Velen van hen ontmoeten, vooral in het westen, ongetwijfeld die feestelijk wiekende molens. En als daar een vlag of blauwe wimpel in de wind staat te klap peren betekent dit, dat men bij de molenaar welkom is en dat hij graag zijn bezoekers alles over zijn molen, over het hoe en het oude waarom wil vertellen. Maar er is zaterdag nog meer aan de hand. Een jonge club, 5 jaar oud, profiteert van deze landelijke evenementen en werpt zich met enthou siasme in de publiciteit. Het is De Oude Trekker en Moto renvereniging, die, landelijk, inmiddels ruim 800 liefheb bende leden telt. Zaterdag or ganiseert de regio Leidschen dam en omstreken van deze vereniging een grote tentoon stelling van de prachtigste nostalgische „macnines" en ander bezienswaardig „tuig" op het bijna 2 ha. grote ter rein (met flinke schuur voor het exposeren van weerge- voelige voorwerpen) van oud-veehouder Maarten den Haan aan de Stompwijkse- weg, even buiten Leidschen- dam en op een steenworp af stand van de fameuze 3 Stompwijkse molens. Schil derachtig gelegen langs de routes van Molen- en Fiets dag. Ik ben er vast even we zen kijken. Malende Antagonist Een gesprek in de woonkeu ken van een dot van een ge maal, de Antagonist ge naamd, die het waterschap De Ommedijck drooghoudt. Van 1882 tot 1930 was het een stoomgemaal, daarna kwam de dieselmotor. Daar om hangt er binnen de mu ren, rond de imposante ma chinerie, een penetrante olie lucht die een kostelijk aroma voor de liefhebbers „van dat oude prachtige spul" moet zijn. De koffie wordt gedron ken in de woning van Gerrit den Haan, machinist van dit John Parislus (links) en machinist Gerrit den Haan staan in afwachting van wat komen gaat vóór het prachtgemaal „De Antagonist" eerbiedwaardig gemaal en daarbij ook hulpkantonnier met zorg voor rijksweg A-4. Daar is ook John R.Parisius, secretarie-ambtenaar op het Dergelijke machines zijn zaterdag ook bij Stompwijk, op de tentoonstelling „Historische Spekta kel Leidschendam 1984" te zien. Hier een opgepoetste, blinkende Engelse dieselmotor uit 1933. Fiets erlangs en, gegarandeerd, u blijft een hele tijd bij de Drie Molens hangen. Leidschendamse raadhuis en in zijn vrije tijd de bezielde en stoom afblazende P.R.- man der Oude Trekker en Motorenvereniging: „zeg maar de papieren-man, de se cretaris van deze vereniging van kwijlende liefhebbers van spektakels. We zijn pas 5 jaar bezig en nog een beetje in de beginperiode. Het is ook de eerste keer dat wij zo iets groots in deze randstede lijke streken gaan opzetten. Leidschendam en wijde om geving zal sidderen van zo veel moois". Dat moois zal bestaan uit oude tractoren, (stationaire) motoren, motorfietsen, auto's, (landbouw)werktuigen, stoommachines of miniatuur tjes daarvan, en nog veel meer. Parisius, de gedrevene: „Kortom, alles wat het ten toonstellen waard is; des noods zonder stoom. Al zijn het antieke poppen en kin derwagens". De Antagonist en de „drie molens" van de Driemanspolder zullen bii de expositie „Historisch spekta kel" worden betrokken. Over het weer maken de organisa toren zich niet veel zorgen; „Op de Molendag is het altijd nog mooi weer geweest en een beetje wind voor de mo lens", herinnert John Parisi us zich. Speciaal voor de kinderen rijdt er een mini-stoomtrein; daar hoeft de jeugd niet al leen naar te kijken, ze mag er ook in gaan zitten. John Parisius wrijft zich al in de handen: „Wat onze vereni ging bezighoudt is het be houd van wat dreigt te ver dwijnen, in het vergeetboek dreigt te geraken. In de loop der jaren hebben wij de nodi ge know-how verworven; we beschikken ook over het ma teriaal, meestal gered van de sloop. Maar ik ben ervan overtuigd, dat er nog veel meer opgedoken kan wor den. Hoeveel kostelijks staat er niet in allerlei hoekjes en gaten, in schuren en op zol ders te verkommeren of weg te roesten. Dat hoeft niet: laat zien die spullen. De bezitters ervan kijken er niet meer naar om. Doodzonde. We zouden er zo veel mee kun nen doen en weer opkalefa teren. We koesteren net ver leden en steeds meer doen daaraan mee. Deze tentoon stelling is in onze regio het begin, dat tot een jaarlijks be grip moet uitlopen". Daarom zeggen machinist Gerrit en activist John: „Wie mee wil doen, kom op joh!" Voor het spektakel hééft zich al heel wat indrukwekkends aangemeld. Ik doe een greep: ruim 40 stationaire motoren; meer dan 10 auto's, oldtimers van minstens 25 jaar oud; een hele rits stoom- en land bouwtrekkers; enkele tiental len motorfietsen uit de 30-er jaren, zoals een Harley in „legeruitrusting"; oude ge reedschappen, zoals pompen, wanmolens, dorswerktuigen. En meer dan 300 stoomma- chientjes en miniatuurauto's, waaronder de collectie van 200 miniatuur brandweer voertuigen van brandweer man E.K.H.Stokvis uit Leid schendam. „En wat heel be langrijk is: iedere deelnemer aan de show, iedereen die met iets komt aanzetten dat de moeite van het exposeren waard is, ontvangt een her denkingsplaatje. Het is wel meteen de grootste uitgave voor onze vereniging", zegt Gerrit den Haan, niet zonder enige zorg. De feestdag vol curiosa be gint al om kwart voor 9 met de aankomst bij café „De Drie Molens" van Leidschen- dams eerste man, burgemees ter W.F. de Vreeze, die een belangrijk aandeel in het programma heeft. Een half uur later gooit de gebronsde magistraat die met paard en wagen van Wim Rimmel- zwaan vervoerd wordt, onder begeleiding van de muziek van drumband Tamarco uit Leiderdorp en door de Stompwijkse ponyclub „De Blesruiters" al de remmen los; dat wil zeggen: hij zal de „vang lichten" van de onder molen van de Drie Molens; z'n wethouders Van Erp en Pohlkamp lichten de vang van midden- en bovenmolen. Om 10 uur zal de burgemees ter volgaarne bereid zijn zich een ongeluk te draaien met het aanzwengelen van een uit '38 stammende oude trek ker, de vervaarlijke, een soort blaffende geluiden ma kende, Lanz Bulldog (met gloeikop) van Cees Heikoop uit Nieuwendijk. Er is eens een expert geweest, nota bene verenigingsvoorzitter Jan Lansink, die bij dat aan zwengelen een pols gebroken schijnt te hebben. Maar de burgemeester zal onbevreesd zijn taak verrichten, waarna hij nog een wandeling over het terrein hoopt te kunnen maken. Behalve de heer De Vreeze treedt ook nog op mevrouw J. van Nievelt-Volmuller die wethouder is. Zij stelt om 11 uur het gemaal De Antago nist (een mooie naam voor „tegenwerker") in bedrijf, geassisteerd door dijkgraaf A.Bos van De Ommedijck. 's Middags zijn er jeugdwed strijden. Zo wordt er, bijvoor beeld, een koe met de hand gemolken; een bezigheid die steeds meer in onbruik raakt. De kinderen kunnen dan ra den hoeveel melk de koe van J.Olieman geeft. Ook kan het gewicht worden geraden („Een moeilijke schatting", meent Gerrit den Haan) van een rijpaard van M.A. den Haan. Alles bij elkaar een welbestede dag, die om 6 uur wordt afgesloten. John Pari sius, die een driftig bezoeker van alle mogelijke „Stoomda- gen" is en ook vaak pelgri meert naar Engeland. „Het Mekka van de stoom": „Er komt veel op 12 mei, maar er kan nog meer bij. Als het aanslaat, dit Historisch Spek takel en wedden, dèt het aanslaat? komen we vol gend jaar terug. Nog veel grootser, geïnspireerder en indrukwekKender". Wie nog wil meedoen met oud „speel goed" dat op de exhibitie niét zal misstaan, is van harte welkom. Men kan zich alsnog vervoegen op de telefoon nummers (070) 27 60 64, 27 10 96 en 27 92 42. Dan treft men geestdriftige organisatoren die De Oude Trekker en Mo torenvereniging op een nog hoger peil willen brengen. LEIDEN Het koor van de vakgroep Engels van de Leid- se universiteit brengt in de Oudshoornse kerk aan de ge lijknamige weg in Alphen aan den Rijn en de Marekerk aan de Lange Mare in Leiden uit voeringen van haar program ma voor het komende seizoen. Het concert in Alphen is don derdag 10 mei en de vakgroep verschijnt vrijdag 11 mei in Leiden ten tonele. De concer ten beginnen op beide dagen om kwart over acht en de toe gangsprijs bedraagt zes gulden vijftig. Gespeeld en gezongen worden 'The Hundredth Psalm' van Williams, 'Retrospect' van Bil lings, en het 'Missa Brevis in F' van Haydn ook bekend als 'Jugendmesse', door de compo nist op 16-jarige leeftijd ge componeerd. Het programma na de pauze vermeldt de 'Mass in G minor' van Williams en tenslotte 'Zadok The Priest' van Handel, geschreven voor de kroning van George II in 1727 en wordt nog steeds bij elke kroning in Groot Brittan- nië ten gehore gebracht. Het concert staat onder leiding van dirigente Ineke Smit. Het studentenkoor van de vakgroep Engels werd in '73 door twaalf liefhebbers opge richt, maar is inmiddels uitge groeid tot een koor van zestig leden. Het hoogtepunt van de muzikale aktiviteiten van het koor is ongetwijfeld de serie kerstconcerten die jaarlijks wordt gegeven. Concerten die worden uitgevoerd zoals het in Groot Brittanië gebruikelijk is: traditionele en moderne carols afgewisseld met niet-Engelse kerstliederen. Meestal rondom mei treedt het koor naar bui ten met een nieuw program ma. Dat behoeft niet altijd een avondvullend programma rondom een bepaald thema te zijn, in het verleden werden ook volledige opera's van Gil bert and Sullivan, Iolanthe en Pinafore uitgevoerd. Decor bouw en kostuums worden dan door de leden van het koor zelf verzorgd. Het koor van de vakgroep Engels. VOORSCHOTEN De buurtbewoners van het winkelcentrum aan de Prins Bernhardlaan blijven onverzoenlijk ten opzichte van de vestiging van een snackbar annex koffieshop in een voormalige supermarkt. Het daar geldende plan Centrum geeft niet direkt uitsluitsel, omdat dit plan uit 1957 stamt en het be grip snackbar toen in Voorschoten vrijwel onbekend was. Wethouder ir. J. van Dalen (VVD) deelde de raadscommissie openbare werken gisteravond mee, dat het een aangelegenheid is die gedelegeerd is aan het college van burgemeester en wet houders. De commissieleden verzochten om snel een beslissing te nemen en daarbij niet alleen de bezwaarden maar ook de ei genaar van de supermarkt te horen. Het is vrijwel zeker dat de vestiging van een snackbar niet verhinderd kan worden. Wegversmalling Bij de met verkeerslichten beveiligde voetgangersoversteek plaats Admiraal de Ruytersingel nabij het scholencomplex zijn binnen een jaar twee ernstige ongelukkgen gebeurd met jonge kinderen, die overstaken zonder dat het licht op groen stond. Getracht zal worden om de verkeerslichten sneller te laten wis selen van kleur, waardoor zowel auto als voetganger niet onno dig staat te wachten. Over het algemeen is het verkeersgedrag slecht en daar helpen versmallingen van de weg slechts weinig bij. Toch zal getracht worden het wegdek voor middel van par- keermogelijkheden ongeveer een meter te versmallen. Groot verschil van mening was er over een voetgangerspad ge legen tussen Leidseweg-Noord en de wijk Noord-Hofland. Dit pad wordt misbruikt door o.a. hard rijdende bromfietsers, die het pad als sluiproute nemen. Een deel van de omwonenden wil hekken, waardoor fietsen onmogelijk wordt, maar andere bewo ners zien hekken weer als een belemmering voor o.a. kinderwa gens en invalidewagens. De ambtelijke verkeersgroep heeft deze zaak in studie, aldus de wethouder, die de buurt toezegde dat zij uitgenodigd worden zodra er definitieve plannen tot verande ring gereed zijn. Of er iets veranderd wordt aan het voetpad staat nog lang niet vast. Komitee boos op burgemeester NOORDWIJKERHOUT Het Noordwijkerhouts Komi tee Kruisraketten Nee is boos op burgemeester mr F. Win kel. De reden daarvoor is dat de burgervader gistermorgen een open brief over kruisra ketten en de angst voor een kernoorlog. Het Komitee bood hem de brief aan, net zoals in tal van andere plaatsen gebeurde, vlak voordat om twaaJf «ur de BB-sirenes gingen loeien. Het verzoek van de raadsleden mevrouw W. Hof (PvdA) en mevrouw drs. P .M. Hulspas (D'66) om de brief alsnog voor te lezen, kon de woede van het Komitee niet meer wegnemen. Overigens heeft de burge meester wel toegezegd dat de brief bij de ingekomen stuk ken van de gemeenteraad komt, zodat de raadsleden er dan over kunnen praten. VALKENBURG Geboren: Saskla, d.v. P G. d'Haan en M.A.S. Roijers; Alida Marijke, d.v. J. Varkevisser en A. van Dijk; Gerard Johannes. a.v. A.J. de Vries en A. Bottinga; Tjeerd, z.v. J. Russchenberg en A. Kranen donk; Dunya Alsha. d.v P J.L. van der Zeijden en C.L. Lapré Overle den: C.J. Schraven; H D de Vries, Gehuwd: H Ravensbergen en E.M. van der Vijver. ZOETERWOUDE Gehuwd Ger hard Hinrich Makel en Marijke Sop hie Akerboom; Augustinus Joannes Henrieus Kortman en Jaquehne The* resia Cathrina Etligens; Johannes Ni- colaas Maria van Leeuwen en Johan na Maria Ouwersloot.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5