Een workaholic die zich met hart en ziel aan Leiden gaf naar Stevenshof en Houtkwartier AFSCHEID VAN WETHOUDER WAAL: Nieuwe buitenuniversitaire raadsleden voorgedragen Huilen voor de vrede .EIDEN QoidwOowuvnt DINSDAG 8 MEI 1984 PAGINA 3 J lejaarde vrouw I Jem tussen fi leur van bus EIDEN Een 69-jarige 0 rouw uit Leiden is gistermid dag omstreeks kwart voor drie '<p de Breestraat gewond ge- jHaakt toen zij met één been be- dneld raakte tussen de deur ean de NZH bus en ten val e wam. De bestuurder van de "lus dacht dat alle passagiers ieds waren uitgestapt en had e et in de gaten dat de vrouw ^og niet helemaal buiten ond. De vrouw is met onbe- end letsel naar het Acade- lisch Ziekenhuis in Leiden 0ervoerd. Dronken vrouw ramt auto LEIDEN Een 25-jarige Leidse vrouw heeft gisteravond voor enige hi lariteit gezorgd door haar vreemde rij gedrag. De vrouw reed op de Cornelis Schuytlaan vanuit een parkeervak eerst een stuk achteruit, daarna vooruit tot aan een stoplicht. Toen dit licht op groen ging, reed de vrouw met flinke vaart in plaats van vooruit weer ach teruit en ramde daarbij een auto. Daar na reed zij weer vooruit maar parkeer de de auto uiteindelijk toch maar weer. Een kennis moest haar naar huis bren gen. De Leidse politie kon de vrouw korte tijd later aanhouden. Op het bu reau was de vrouw te dronken om te worden verhoord. Zij werd ter ont nuchtering ingesloten! Vanmorgen is zij wel gehoord. Kransen gestolen LEIDEN Verschil- lende kransen en bloemen zijn het af gelopen weekeinde gestolen vanaf het bevrijdingsmonu ment bij Molen de Valk. Welke kransen pre cies verdwenen zijn, is nog niet duidelijk. De directie Groen van de gemeente heeft de diefstal ont dekt. Valse munter over grens gezet LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren een 30-jarige man uit Portugal op het vliegtuig naar zijn vaderland gezet. Daarvoor betaalde de man een boete van 3000 gul den voor valse munterij. De man werd eind vorige week door de Leidse politie opgepakt toen hij bij het grenswisselkantoor op het station in Leiden vier valse biljetten van 100 dollar wilde inwisselen. Lokale omroep moet zichzelf betalen LEIDEN De Vereniging Omroep Rijnland hoeft er niet op te rekenen dat de gemeente een lokale Leidse omroep zal subsidië ren. Ook een verhoging van het kabeltarief om een lokale om roep mogelijk te maken, zit er niet in. Een meerderheid van gemeenteraad liet gistermiddag weten in beide zaken niets te zien. F. Kuijers (VVD) sprak van „niet ac ceptabel" en mevrouw M'. van der Molen (PvdA) sloot zich bij hem aan. Wethouder P. Bordewijk liet zich in vergelijkbare be woordingen uit. Ook PPR en PSP lieten blijken dat de initiatief nemers van de lokale omroep (onder meer de CDA-fractievoor- zitter J. Walenkamp in de Leidse raad) niet op steun vdor derge lijke voorstellen hoeft te rekenen. Woordvoerder R. van Lint vroeg zich af of een lokale omroep in Leiden dan wel zou kun nen bestaan. De raad was wel unaniem van mening dat het bestuur van de vereniging representatief is voor de culturele en maatschappelij ke stromingen in Leiden. LEIDÉN Het waren slechts lovende woorden n die wethouder (en burge- meester) C. Waal gister- ai middag te horen kreeg bij zijn afscheid van de ge meenteraad. Zowel bur gemeester C. Goekoop als de vice-nestor van de ge- meenteraad C. Elzenga Waal zelf is tot 15 mei de ware nestor van de raad gingen zich te buiten aan complimenten aan het adres van een man die zichzelf workaholic noemt en volgens eenie- der zich als geen ander jj heeft ingezet voor de leefbaarheid van Leiden. Het kan dan ook niet meer dan een formaliteit J zijn geweest dat B en W besloten Waal de erepen ning van de gemeente in zilver de hoogste on derscheiding voor perso nen in deze stad toe te kennen. Het mooiste compliment dat Waal zich kon voorstellen, zei hij zelf. Als op zovele confrontaties met de ge meenteraad, had Waal ook gistermiddag het laatste woord: „Het is mij toch wel vreemd te moe de dat ik de stad ga ver laten". Burgemeester Goekoop schet ste Waal als een wethouder d die altijd nadrukkelijk aanwe zig was en nimmer onopge merkt bleef. „Zijn raadslid maatschap werd vooral ge kenmerkt door debatten die op het scherp van de snede en met grote spitsheid werden gevoerd. Als wethouder vond hij altijd weer oplossingen voor bijzondere problemen", aldus Goekoop: „Een wezens kenmerk was, dat hij met gro- standig lijkt om bij voorbaat bepaalde mogelijkheden van samenwerking met andere partijen uit te sluiten. Het eni ge criterium dat steeds weer van belang blijft is: de eigen partij moet in het beleid her kend worden. Andere partijen moeten ook bereid zijn ruimte voor die herkenbaarheid te geven". In dit zelfde kader zei Waal-dat het ook landelijk ge zien mogelijk moet zijn een coalitie van PvdA en VVD te formeren. De scheidend wethouder gaf er blijk van het volste ver trouwen in zijn opvolger J. Peters te hebben: „Uiteraard moet u hem net zo steunen als u mij gedaan heeft. Nog meer dan ik zal Peters ervan over tuigd zijn dat stadsvernieu wing in wezen een voorwaar de is voor het emancipatiepro ces van achtergestelde groe pen". Over zijn benoeming in De venter zei Waal tenslotte: „Bij het bekend worden ervan is er een golf van waardering in deze raad die besefte dat periode '70-'74 in Leiden toen uitgebroken. Bij sommigen kennis van procedures de ba- de PvdA niet deel wilde ne- ontstond zelfs grote vreugde, sis voor de overwinning was. men aan het Leidse stadsbe- Dit alles sterkt mij in de ge- Met deze kennis ontwierp hij stuur. Conclusie van zijn be- dachte dat het goed is Leiden plannen en procedurts die toog was dat „het niet ver- eens te verlaten". Leden van de CDA-fractie bieden het echtpaar Waal een afscheidscadeau aan. te gedrevenheid en consisten tie een beleid voerde om de stad als totaliteit te bezien, waarbij het behoud en de uit bouw van de historische Hol- Een zweem van kritiek op het echter ook slecht genoeg om verkeersbeleid: „Het zou best' wel eens nuttig kunnen zijn indien een aantal borden en een paar paaltjes zouden ver dwijnen". Anderzijds bleek Goekoop een warme aanhan ger, van Waal's theorie dat een historische binnenstad geen onbelemmerde verkeers- doorgang verdraagt. Goekoop: „Tegenstanders verliezen wel eens uit het oog dat schoon heid ook een belangrijk eco nomisch goed is". Vice-nestor van de raad C. El zenga schetste Waal alp een man die uiterst nauwgezet en goed gedocumenteerd i zijn plicht vervulde. Elzenga: „Waal was één van de eersten gebrek aan kennis bij ande ren, uit te buiten. Meestal kwam hij dan ook gelouterd uit de strijd". Waal zelf strafte alle lovende opmerkingen over zijn „goed gedocumenteerd zijn" en „een uitstekend geheugen heb bend" af met een doorwroch te, historische verhandeling over de SDAP (later PvdA) en bestuursverantwoordelijk- heid. Zijn verhandeling onder de noemer 'De betekenis van Deventer voor de sociaal de mocraten in Leiden' omvatte de periode 1909 ten tijde van het Deventer congres toen scheidde de SDP (nu CPN) zich van de SDAP af tot de De scheidende wethouder neemt de legpenning in ontvangst. ™iEIDEN In de wijken ™itevenshof en Houtkwar- ier wordt per 6 juni een ™ibliotheekbus geïntrodu ceerd. Deze grote trailer ™met zo'n 5000 boeken zal n lke vrijdag van twee uur ot half zes en van- half ze- 'en tot negen uur staan in wie wijk Houtkwartier op "|e hoek van de Adriaan 'auwstraat en Rijnsbur- jerweg en elke woensdag gedurende dezelf de periode nabij het ge zondheidscentrum aan de Petronella Moensweg in de wijk Stevenshof. Het oude bibliotheekfiliaal in Houtkwartier wordt vanwege een sterk teruggelopen belang stelling per 31 mef gesloten. Van het daarbij vrijkomende budget van ongeveer 140.000 gulden wordt de bibliobus ge financierd. £r zullen geen ont slagen vallen. Het is de bedoe ling dat deze bus volgend jaar ook de Burgemeesterwijk en de wijk Meerburg gaat bezoe ken. Voor dit jaar is dit echter financieel niet haalbaar. De bibliobus wordt beheerd door de Provinciale Biblio theek Centrale. Een bibliothe caresse en een administratieve kracht van de Leidse biblio theek zullen de trailer beman nen. De bibliobus heeft een zeer gevarieerd aanbod. Er zullen boeken zijn voor alle leeftijden. Naast literaire wer ken is er een ruim aanbod van hobby-boeken, ontspannings- of informatieboeken, karton nen speelboekjes en grote let- terboeken voor visueel gehan dicapten. Verder is er keus uit ongeveer 30 tijdschriften, een flink aantal documentatiemap pen en is er een collectie Fran se, Duitse en Engelse romans. Boeken die zich niet in de bi bliobus bevinden kunnen wor den aangevraagd. Iedereen die gebruik maakt van de bibliobus heeft het recht ook van alle overige vijf Leidse bibliotheken boeken te lenen. Boeken uit de bibliobus moeten binnen drie weken worden teruggebracht. Dit om dat de Provincie, eigenaar van de bibliobus, een ander sy steem hanteert dan de Leidse bibliotheek, waarbij de gebrui kelijke leentermijn vier weken bedraagt. De bibliobus is vooral bestemd voor personen die wat minder mobiel zijn en daardoor n aan de wijk gebonden, standplaats voor de bus is in overleg met de buurtbewoners gekozen. «iedrijven in moeilijkheden üoor reconstructie ïoof dstraat 'ALKENBURG Vanaf begin juni zal de weg tussen Leiden n Katwijk voor het verkeer worden afgesloten vanwege de re- (efconstructie van de Hoofdstraat in het Rijndorp. Dat dit ernstige te iroblemen op zal leveren voor het bedrijfsleven, is nu reeds te oorzien. Verschillende bedrijven zien hun inkomens gedurende el e twee maanden dat de werkzaamheden hun beslag krijgen, Irastisch dalen. Vooral het garagebedrijf van de firma De Jong aan de Hoofd- traat ziet de omzet van zijn bedrijf drastisch teruglopen doordat iet bedrijf volkomen geisoleerd gaat worden. In het bedrijf wer- ien 13 mensen die je geen twee maanden kan salariseren zonder nkomsten, aldus een woordvoerder van het bedrijf, lok de eigenaar van het tankstation aan de Voorschoterweg, 'erwacht een omzetdaling van 75 procent. Jongeneel verwacht at na afsluiting van de Hoofdstraat weinig auto's zijn station ian zullen doen om te tanken. De plaatselijke winkeliers ver vachten ook dat door het „doodleggen van het verkeer in het iorp, gevolgen zullen hebben en de omzet zal dalen. !o denkt de eigenaar van een pasgeopende bloemenwinkel, A. lol, aan een daling tussen de 30 en 40 procent wat zijn inkom- ten betreft. let college van b en w wil voor die automobilisten die in Val kenburg wonen en werken, voor de toegankelijkheid naar Val kenburg, pasjes uitdelen. Hoe een en ander in zijn werk zal moe- en gaan, zal nog nader worden bekeken, aldus wethouder Van ":.r Nagel. Sky Channel voorlopig niet op Leidse kabel LEIDEN Sky Channel zal voorlopig niet in Leiden en omliggende gemeenten via de kabeltelevisie te ontvangen zijn. Momenteel wordt een on derzoek ingesteld naar de mo gelijkheden om Sky Channel wel op de Leidse kabel te zet ten, maar volgens een woord voerder van de gemeente Lei den staat onder meer het be perkte aantal kanalen op de Leidse kabel het doorgeven van Sky Channel in de weg. Sky Channel is een commer ciële zender die via een sate- liet Nederland bereikt. Het programma bestaat voor het grootste deel uit popmuziek en Amerikaanse series. Sinds af gelopen weekend is Sky Chan nel in een beperkt aantal Ne derlandse steden waaronder Amsterdam en Den Haag te ontvangen. De ontvangst in die steden is mogelijk doordat schotelantennes zijn geplaatst, die het signaal van de sateliet oppikken en het doorgeven aan het kabelnet. Om Sky Channel ook in Leiden en om geving op de buis te krijgen, zou een dergelijke antenne ook hier aangeschaft moeten worden, maar volgens een woordvoerder van de gemeen te zit dat er voorlopig niet: „De fabrikant kan momenteel op geen stukken na aan de vraag naar die antennes voldoen". Via de Leidse kabel worden nu twaalf televisiezenders doorgegeven. Mocht besloten worden Sky Channel op de kabel te zetten dan zou een andere zender geschrapt moe ten worden. „Het, probleem is dat er de komende weken en maanden nog meer zenders als Sky Channel te verwachten zijn. We zouden uit dat aanbod moeten kiezen of nog meer uit het bestaande pakket moeten schrappen", aldus de woord voerder. Mocht besloten wor den tot het doorgeven van Sky Channel of één of meer ande re commerciële televisiezen ders dan hoeft dat niet te lei den tot een verhoging van het kabeltarief. „Wanneer alleen een schotelantenne zou wor den aangeschaft en het aantal kanalen niet wordt aangepast en bestaande buitenlandse zenders dus niet meer worden doorgegeven dan is een ver hoging van het tarief niet no dig. Mocht men een uitbrei ding van de bestaande twaalf kanalen willen, dan zal het ta rief wel verhoogd moeten worden", aldus de woordvoer der. Hij wijst erop dat niet de gemeente Leiden kan beslui ten tot het doorgeven van meer zenders, maar dat de ge meenschappelijk regeling een samenwerkingsverband tussen Leiden en een aantal regiogemeenten dat zal moeten doen. Olivier IVillem Olivier heeft in Warschau uit handen van Jhr. Mr. John C.F. von Mühlen, tijdelijk zaakgelastigde in de Poolse hoofdstad, het verzetsherdenkingskruis ont vangen. Olivier was in de oorlogsjaren actief in het „Leidse" verzet. Hij is sinds 1945 in dienst bij de KLM en is nu drie jaar vertegenwoordiger van deze maat schappij in Polen. De heer Olivier. Toverlei in LAK Met het stuk „Theodoor, een total Loss" treden Els Kik kert, Saskia van Iterson, A tie Laman en Marieke Ciere van de theatergroep Toverlei, donderdagavond op in het LAK-theater. Aanvang 20.30 uur. Het stuk „Theodoor. een total loss" is van Erie Schneider en gaat over drie zusters van middelbare leeftijd, die een logé uit Amerika (de doch ter van hun broer), te logeren hebben. De logé raakt be vriend met de vriend van de familie, Theodoor. De gezus ters gunnen haar de vriendschap niet en hun verzet loopt uit op een „total loss". Judy wordt teruggestuurd naar Amerika, maar zij heeft haar tantes doen realiseren dat zij nooit hebben durven leven. De voorstelling begint om half negen. Diah Tan tri De dansgroep Diah Tantri geeft zondag 13 mei in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 een voorstelling. Aanvang 15.00 uur. De groep zal de ontvoering van Sita dansen. De eeuwige strijd tussen goed en kwaad, tussen Rama en Rawana. De voorstel ling duurt een klein uur en er wordt begonnen met de Manuk Rawa-dans. Drs. J.B. Avé, conservator van de afdeling Insulair Zuid-Oost Azië, houdt een korte inlei ding. De voorstelling begint om drie uur. Kijhhuis (1) Onder de titel Fantastische vertellingen" vertoont het Kijkhuis (Vrouwenkerkkoorstraat 17) de komende week vier films, die een beroep doen op de verbeeldingskracht van de toeschouwer. Maandagavond 14 mei staat „La Belle Captive" van Alain Robbe-Grillet op het programma. Deze film is gebaseerd op een schilderij van de surrealist René Margritte en gaat over een man die droom en werkelijk heid niet meer kan onderscheiden als hij in de ban raakt van een meisje dat zeven jaar geleden verongelukt blijkt te zijn. Dinsdag 15 mei wordt „Glissements Progressifs du Plaisir" (eveneens van Robbe-Grillet) gedraaid. Deze film gaat over een meisje dat haar vriendin al of niet heeft ver moord. Kijkhuis (2) De derde film wordt op woensdag 16 mei vertoond. Het is „La viuda de Montiel" van Miquel Littin met Geral- dine Chaplin. De film is gebaseerd op een verhaal van de schrijver Gabriel Garcia Marquez. Op surrealisti sche wijze wordt een beeld gegeven van de problemen in Zuid-Amerika. De vierde en tevens laatste film, „Erendira" van Ruy Guerra, is eveneens gebaseerd op een verhaal van Gabriel Garcia Marquez. Een meisje staat in de schuld bij haar grootmoeder en om die in te lossen verhuurt ze zich als prostitué. De voorstellingen van alle films beginnen om acht uur en om kwart over tien. buitenuniversitair raadslid- Leiden beleefde gisteren haar eerste huilconcert. Waar gewoonlijk de lucht alarm-sirenes op elke eer ste maandag van de maand de stilte Verscheu ren, werd de Leidse bin nenstad om 12 uur opge schrikt door het gehuil van zo'n 80 Leidenaren op het Stadhuisplein. Gewapend met toeters, bellen, trommels en ratels overstemden zij het geluid van de sirenes ruim schoots. De klaagzang die was georganiseerd in het kader van de vredes- week gold als protest tegen „de immorele be scherming door kruisra ketten". De organisatoren overwe gen het huilconcert maan delijks te herhalen. LEIDEN De universiteits- maatschap. Dit zijn dus perso- raad heeft gisteravond veer- nen die niet werken op of stu- tien personen bij de Kroon deren aan de Leidse universi- aanbevolen voor het zogeheten teit. In totaal bestaat deze frac- tie uit zeven leden. Zij worden elke twee jaar herkozen. On der de eerste zeven voorgedra gen leden bevinden zich er drie die thans ook zitting heb ben in de fractie. In volgorde zijn dit: op de eerste plaats de heer A. Kohlbeck, conrector aan de Agnes Scholengemeen schap in Leiden en wethouder voor de PvdA in Oegstgeest. Op de tweede plaats ir. J. D Enthoven. landbouwer in Nieuw Vennep en op de zesde plaats mevrouw L.Tesselaar- van Schagen, huisvrouw en echtgenote van de Leidse wet houder. De vier overigen die door de universiteitsraad op een ver kiesbare plaats werden geko zen zijn, eveneens in volgorde: mevrouw H. Tempelman, the ologe, maatschappelijk werk ster en docente cultuurge schiedenis in Amsterdam. Op de vierde plaats G. Schreu- ders, ex-kamierlid voor de CPN, gevolgd door F. Kolk man uit Amsterdam en werk zaam bij het ministerie van WVC. Op de zevende plaats staat genoteerd mevrouw L. Munting-d'Artillac Brill, socio loge en werkzaam bij het mi nisterie van Onderwijs. Van de huidige raadsleden zijn mevrouw J. Glastra van Loon- Boon en de heer A.van den Boom op een achtste en der tiende plaats gekozen. Negen de keus voor de universitei- traad was W. Lucassen, werk zaam bij het ministerie van Sociale Zaken, tiende eindigde F. Schouten, adjunct-directeur van de Leidse Reinwardtaca- demie, elfde M. Schmelz, stu dentenpsychologe in Utrecht, twaalfde F. Stribor-Berens, pe dagoge en wonende te Amster dam en als laatste J. Breebaart, directeur financiën en econo mische zaken bij een grote uit geverij. De huidige raadsleden me vrouw W. Geertsema en mr. F. Portheine komen op het lijstje niet voor. Aan de voor dracht vooraf van de zeven nieuwe „bullen", zoals de bui tenuniversitaire leden in de wandeling worden genoemd, ging een lange en besloten procedure vooraf. Uit de stem verklaring die gisteravond wel in de openbaarheid werd afge legd, bleek dat niet iedereen blij was met de voordracht. De woordvoerder van de Unie van Faculteiten en Diensten beklaagde zich er namens zijn fractie over dat er „teveel linkse mensen, uit de welzijns- en onderwijssector op de voor drachtlest staan". „Waarom nu niet eens meer mensen uit het bedrijfsleven gekozen? De uni versiteit kan best wat meer dynamiek gebuiken", aldus drs. L. van der Meer van de UFD. Hij vond dat niet de kwaliteit van de kandidaten, maar hun politieke standpunt de doorslag had gegeven. Zijn hele fractie, op èèn lid na, ont hield zich dan ook van stem ming.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3