Franse generaal wil oorlog uitsluiten met opvoering zelfverdediging Spreken van kerk niet onfeilbaar kerk wereld brieven lezers >weer fieidaeSotvifl/nl Paus op Papua Nieuw-Guinea begroet door duizenden beschilderde krijgers Kerken willen helpen bij hervatting hulp Suriname 'n lil COPEL, EEN DUIF MET HAVIKSKLAUWEN ACHTERGROND DINSDAG 8 MEI 1984 PAGINA 2 VOORZITTER HERVORMDE SYNODE: Het spreken van de kerk (in het reformatorisch denken) bindt de gewetens niet en is niet onfeilbaar, maar nie mand mag daaruit afleiden, dat het spreken van de kerk geen ernstige zaak is. Het komt immers tot stand na een proces van vele jaren en met grote deskundigheid. Verder is het volstrekt con troleerbaar, omdat de kerk haar uitspraken in volledige openheid doet. Dat zei de voorzitter van de hervormde synode, ds. C.B. Roos, var ochtend tijdens de jaarverga dering van de Nederlandse hervormde predikantenvere niging iri Utrecht. In zijn toespraak zette Roos uiteen, dat kerkelijke uit spraken tot het wezen van de kerk behoren. De wereld is Gods wereld en dat betekent, dat er geen terrein van het leven is, waar de kerk over mag zwijgen. De kerk staat midden in de wereld, niet veilig, maar aangevochten. En niet het getal van de le den van de kerk maakt de kracht van de boodschap uit, maar de boodschap zelf, zo verklaarde Roos. Volgens hem dient het gezag van het kerkelijk spreken te blijken uit de gehoorzaam heid aan het geloof en de deskundigheid, die voor het onderwerp is vereist. Uit de eis van deskundigheid blijkt, dat het spreken van de kerk geen absoluut spreken kan zijn: het is altijd mogelijk, dat nieuwe wetenschappelijke inzichten op dit punt aanlei ding geven tot correctie. Ver der blijkt de betrekkelijkheid van het kerkelijk spreken uit het feit, dat het om vergade ringen van „gewone mensen" gaat, die „ieder hun eigen staatsburgerlijke politieke verantwoordelijkheid naar eigen inzicht kunnen en mo gen invullen. Volgens Roos is het spreken van de kerk altijd een pasto raal spreken. Dat wil zeggen, dat niet aan anderen de eigen wil wordt opgelegd, maar dat we „wegwijzend" met de an der meegaan en daarbij de mogelijkheid incalculeren, dat we onze eigen inzichten moeten kunnen herzien, als zich nieuwe en betere aan dienen. Hieruit valt af te lei den, dat een kerkelijke uit spraak bijna altijd een fase is in een ontwikkeling en niet zo snel een eindpunt bereikt, zo betoogde Roos. Hij wees er voorts op, dat het spreken van de kerk geen mensen wil uitsluiten. Het gesprek wordt gaande gehou den, ook al start het op basis van een door de synode be paald en dus door de kerk in genomen standpunt, aldus Roos. Hij meende, dat de hervorm de synode de politiek een dienst bewees, toen zij in maart besloot aan regering en parlement een pastorale brief over de kernbewape ning te sturen. Het ging om een dienst aan de politieke meningsvorming, om het aanscherpen van de gewe tens, ook van hen die politie ke verantwoordelijkheid dra gen en uitdrukkelijk niet om het overnemen van politieke verantwoordelijkheid, aldus Roos. De politicus heeft in ei gen geweten en met eigen kennis van zaken zijn eigen verantwoordelijkheid te dra gen, maar tot die kennis van zaken moet ook het spreken van de kerk behoren, aldus Roos, die erop wees, dat de eigen verantwoordelijkheid van de politicus door de kerk ten volle wordt gerespec teerd. In het reformatorisch denken doet de kerk niet aan gewetensdwang, maar laat zij de vrijheid van de christen onverlet, aldus de voorzitter van de hervormde synode. Eerste exemplaar „Servaas-zegel" De bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gijsen heeft giste ren in Maastricht uit handen van staatssecretaris Scherpen- huizen van Verkeer en Water staat het eerste exemplaar van de „Servaas-zegel" ontvangen. In totaal worden er veertig miljoen van deze postzegels uitgegeven, ter gelegenheid van de 1600e sterfdag van St - Servatius. Mgr Gijsen verving de zieke kardinaal Alfrink. Volgens de staatssecretaris leeft St.-Servatius nog altijd in Maastricht en komt hem te recht een herdenkingszegel toe, omdat hij de eerst beken de bisschop van Nederland was. De lang na hem gekomen bisschoppen Willibrordus en Bonifatius kregen al herden kingszegels in 1939 en 1954 bij hun 1200e sterfdag. De Servaas-zegel, met een waarde van zestig cent, is van af vandaag in alle postkanto ren te koop. Hij werd ontwor pen door graficus Paul Mijkse- naar uit Amsterdam. Hij ver werkte in de zegel een frag ment van een niet meer be staande koorgalerie van de Servaaskerk, een passage uit de Servaaslegende van Hen drik van Veldeke, de zilveren Petrussleutel en de vijfpuntige ster uit het stadswapen van Maastricht. Paus Johannes Paulus II is gisteren op Papoea Nieuw- Guinea ontvangen door dui zenden beschilderde stamle den, die dansten op het ritme van de zware trommels van de Kindustam. In zijn eerste toespraak in het land prees de paus de „belangrijke bij drage van de missionarissen en de kerk voor het welzijn en de ontwikkeling van Pa pua Nieuw-Guinea" en hij herinnerde eraan, dat de kerstening van het land hon derd jaar geleden is begon nen. Een van de grootste proble men voor de katholieke kerk in Papua Nieuw-Guinea is de verwerking van inheemse ri ten in de gebruiken van de kerk. De paus verwees indi rect naar dit probleem, toen hij aangaf, waarom de bis schoppen van Papua Nieuw- -Guinea na de onafhankelijk heid van het land in 1975 de aartsengel Michael tot schut spatroon van de katholieke kerk in het land hebben ge kozen: „Zij hebben een geest gekozen, omdat jullie in de goede geesten geloven en de kwade vrezen. De aartsengel Michaël helpt jullie Satan en zijn bekoringen te overwin nen. Hij is een goede geest", aldus de paus. Het belangrijkste program maonderdeel gisteren was een eucharistieviering voor veertigduizend gelovigen in het Murray-stadion in Port Moresby. Tijdens de mis bad de paus, dat de vulkanen die onlangs op het naburige eiland Rabaul weer actief dreigden te worden, niet tot uitbarsting zouden komen. De politie had in verband met mogelijke aanslagen ver scherpte veiligheidsmaatre gelen genomen, maar al bij de aankomst van de paus ble ken deze onvoldoende te zijn. Italiaanse journalisten kon den het cordon doorbreken en de paus vijf minuten lang omringen. Vandaag heeft de paus de eucharistie gevierd in Mount Hagen in het bin nenland en ontmoette hij in Port Moresby onder anderen de bisschoppen en priesters van het land. Een danser van de Makeo-stam begroet paus Johannes Pau lus II bij diens aankomst op het vliegveld. Een delegatie van de Caribi sche Raad van Kerken (CCC) heeft in gesprekken met poli tici en ambtenaren van bui tenlandse zaken het idee ge opperd te helpen bij het zoe ken naar mensen in de Cari ben die de dialoog tussen Ne derland en Suriname over de hervatting van de humanitai re steun aan het Surinaamse volk weer op gang kunnen brengen. De delegatie van de CCC. die vijf dagen in Nederland is geweest, bestond uit mgr. Kelvin A. Felix, de katholie ke aartsbisschop van het eiland St.-Lucia, tevens voor zitter van de CCC, de metho distische predikant Allan F. Kirton, algemeen secretaris en de anglicaanse geestelijke Leslie Lett, adjunct-secreta ris. Behalve met politici en ambtenaren van buitenland se zaken heeft de delegatie ook gesprekken gevoerd met vertegenwoordigers van ker kelijke instellingen, aartsbis schop Simonis en vertegen woordigers van de vredesbe weging. Of de politici in zullen gaan op hun ideeën konden de drie vertegenwoordigers van de CCC niet vertellen. „We hebben de kaarten op tafel gegooid, maar we hebben de politici niet gedwongen ze op te pakken. Wij zien graag, dat de situatie in Suriname normaliseert, want van de huidige situatie wordt het Surinaamse volk en vooral de „man in de straat" de dupe. We hebben geen pas klare oplossing voor de vraag hoe humanitaire hulp gege ven zou kunnen worden aan het Surinaamse volk, maar mensen die lijden, moeten geholpen worden", aldus de CCC-vertegenwoordigers. Menu voor morgen Macaroni met gehaktsaus en spinaziesalade bitterkoekjesvla Voor twee personen hebt u nodig: 1 ui, 15 g boter, 150 g gehakt, 2 dl water, 1 bouillonblokje, tomatenpu ree naar smaak, paprika poeder, oregano, 6 g maize- na; 200 g frisse spinazie, 2 le pels yoghurt, 1 lepel azijn, bieslook of sjalot, zout, pe per, suiker, 1 lepel slasaus, 1 hardgekookt ui; 250 g macaroni, zout, 1 le pel olie, 10 g boter, peterse lie of paprikapoeder; liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 4 bitterkoek jes. Fruit de tamelijk grofgesne- den ui goudgeel in de boter. Bak vervolgens al omschep pende het gehakt mee tot hei bruin begint te worden. Voeg het water toe met het bouil lonblokje, de tomatenpuree, wat paprikapoeder en orega no en laat de saus tien minu ten zacht koken. Meng de maizena met koud water tot een papje, schenk dat al roe rende bij de saus en laat het nog even meekoken Was de spinazie zonder dat ze kneust en laat ze uitlek ken. Meng een sausje van yoghurt, azijn, fijngeknipte bieslook en fijngesneden sja lot, zout, peper, suiker en sla saus. Snijd de spinazie desge wenst wat kleiner, meng ze luchtig door de saus en gar neer ze met het ei. Strooi de macaroni in een ruime pan halfvol kokend water. Roer tot het water weer kookt, voeg zout en olie toe en laat het tien a vijftien minuten zacht doorkoken. Giet de pan met gare maca roni leeg in een vergiet dat in de gootsteen staat en schud het water er uit. Schep de boter door de macaroni en strooi er fijngeknipte peter selie of paprikapoeder over. Laat de bitterkoekjes zacht worden in een paar lepels melk (of rum), maak ze fijn en meng ze luchtig door een gele vla. JEANNE Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten an en eind In het interview in de Paas- krant met Jean-Frangois Re- vel, Frans politiek essayist, trof mij dat hij waarschijnlijk grotendeels gelijk heeft. Dat wil zeggen: zuiver „verstande lijk" gesproken. De rigiditeit en onverbiddelijkheid van een vaste overtuiging, beter ge zegd: een onwrikbare overtui ging, op welk gebied dan ook, heeft altijd geleid, leidt nog steeds en zal blijven leiden tot de meest afschuwelijke on menselijkheid. Starre overtui gingen gaan zonder enige wroeging over lijken terwille van die overtuigingen. Wan neer men dezelfde houding aanneemt danwel propageert, is men van hetzelfde kaliber, welk etiket men zich ook aan meet en die etiketten kunnen vele zijn! Als men z'n ogen opendoet kan men dit alles zonder enige moeite dagelijks waarnemen, zonder enig „ge loof" dogma, doctrine of con ditionering. Het zijn eenvoudi ge alledaagse feiten, niet te ontkennen. Overigens, bestaat er ergens waarlijke democratie? De gro te massa blijkt zich nog steeds te laten leiden door loze belof ten van politici, economen, zo genaamde religieuze leiders enz. Maar hetzij pro wat dan ook, hetzij kontra, de inzet is macht, macht over anderen, onder welk voorwendsel dan ook. Eigenbelang is de grond oorzaak van alle ellende in de wereld. Het najagen ervan veroorzaakt angst en heb zucht. Beide zijn uiterst slechte raadslieden, zoals overbekend. Ik ben van mening dat de op lossing van onze afschuwelijke problemen veeleer gezocht moet worden in de benadering van de bekende filosoof Krish- namurti dan in de voortzetting van onze politiek van primi tieve angst: afschrikking. Hoe lang zal die nog werken? Bit tere planetaire armoede temid den van een wereld bomvol met het meest demonische wa pentuig9 Steeds meer, steeds meer? Is niet welhaast ieder alternatief, hoe onaantrekke lijk ook, te verkiezen? Is men vergeten hoe machtig niet-ge- welddadig, effektief burgerlijk verzet kan blijken? „Finlandi- sering" is vooralsnog geen on- FOTO'S PASCAL ALIX PARIJS „Als de Ne derlanders denken dat ze met de plaatsing van kruisraketten de kans op oorlog kleiner maken, dan is dat een grote ver gissing. Net zo'n vergis sing als de huidige de fensiepolitiek van Frankrijk of de strategie van de NAVO". Een opmerkelijk geluid in de internationale bewapenings discussie. zeker als het van een Westerse generaal komt. Etienne Copel (48) was tot voor kort sous-chef van de generale staf van de Franse luchtmacht. Hij ging met ver vroegd pensioen omdat hij zich niet langer kon vereni gen met de geldende militai re denkbeelden, die de be scherming van Frankrijk en West-Europa koppelen aan de inzet van zogenaamde „tactische kernwapens". Vol gens Copel is het naïef te denken dat Pershings-II en Tomahawks de vrede kun nen garanderen, net zomin als de „force de frappe", het Franse nucleaire vergel- dingsantwoord, dat kan. Kernbewapening dient uit sluitend ter voorkoming van een kernoorlog en wat dat aangaat is onze vrijheid door afschrikking dubbel en dwars verzekerd, meent de generaal. Maar met dat alles voorkom ie volgens hem nog geen oor log. Integendeel, Copel vindt het huidige verdedigingssys teem van het Westen zó een zijdig, dat we „vragen om een nieuwe oorlog". Een con ventionele oorlog wel te ver staan, uitgevochten met che mische wapens. Etienne Co- pel wil de Europeanen er daarom van overtuigen niet langer te vertrouwen op uit sluitend de nucleaire para- pluie. Tot een kernoorlog zal het volgens hem niet zo snel komen, daarbij is elke over winning immers uitgesloten. Een klassieke aanval met tanks, vliegtuigen en gassen acht hij veel waarschijnlijker. Om ook zo'n oorlog te voor komen, moeten onze legers flink worden versterkt, des noods met neutronengrana ten en chemische wapens. „Als we de vijand duidelijk maken dat het geen zin heeft ons aan te vallen, op welke manier dan ook, pas dan heb ben we de oorlog overwon nen en kunnen we in vrede leven", aldus Copel. Oorlog overwinnen „Vaincre la guerre" (De oor log overwinnen), zo heet het onlangs gepubliceerde boek waarin generaal b.d. Copel zijn ideeën uiteen zet. Het werk sloeg in als een bom en staat nu al vijf weken hoog genoteerd in de boeken lop- -tien van het gezaghebbende weekblad L'Express. De uit gever van zijn boek. Lieu Commun, schroomt niet om „Vaincre la guerre" de be langrijkste krijgskundige analyse te noemen Sinds „Vers l'Armée de Métier" (Naar het beroepsleger), het standaardwerk van generaal De Gaulle. Copels werk is in middels al vertaald in het Duits en Portugees. Praten met Etienne Copel heeft iets van een macaber spelletje Risk. Imaginaire le gers trekken op, ze worden gestopt en teruggeslagen. De man is militair in hart en nieren en ook tegen de oor log. Een duif, zoals dat heet. Maar wel een duif met ha- viksklauwen, want om de vrede te handhaven pleit Co- pel onverbloemd voor de aanschaf van nog meer wa pentuig. Verlamming Na de nucleaire verlamming is naar het idee van Etienne Copel de tijd rijp voor een conventioneel en chemisch evenwicht. In „Vaincre la guerre" denkt hij zo de oor log op alle fronten overbodig te maken. „Wanneer de wachter het zwaard ziet komen, doch niet op zijn bazuin blaast, zodat het volk gewaarschuwd wordt, zal ik de wachter re kenschap vragen van het ge vloeide bloed'Met dit bijbel citaat begint de ex-generaal zijn boek. Hij wil het Westen waarschuwen. Copel zegt niet praktiserend katholiek te zijn, maar noemt het Evangelie een belangrijke bron van inspiratie bij de uit werking van zijn gedachten. Etienne Copel: „Ik ben erg getroffen, dat staat ook in mijn boek, door een uit spraak van paus Johannes Paulus II. De paus heeft ge zegd dat de volken het recht en zelfs de plicht hebben zich te verdedigen tegen een on rechtvaardige agressor. Hij sprak toen van een gerecht vaardigde verdediging met evenredige middelen. Op dit moment beschikt het Westen niet over die evenredige mid delen. Zoals de zaken er nu voorstaan kan het initiatief tot een kernoorlog alleen maar uit het Westen komen, dat zou verschrikkelijk zijn". In zijn boek schetst de ex-ge neraal het verloop van een klassieke aanval van het Warschau-Pakt op West-Eu ropa. Een overrompelende invasie, want volgens Copel is Rotterdam een Russische haven voordat de NAVO-le- gers zijn gemobiliseerd. „De Amerikanen zullen altijd te laat reageren om de Russen met conventionele middelen tegen te houden", voorspelt Copel. „En dan zitten we le lijk met onze tactische raket ten in de maag. De huidige Westerse verdediging werkt niet omdat bij de huidige mi litaire feiten een beperkte kernoorlog uitgesloten is. Schieten we één zo'n raket af, dan betekent dat het be gin van een totale kernoorlog en gaan we automatisch over tot nucleaire zelfmoord: Ein de van de wereld. Schieten we onze raketten niet af, dan moeten we ons maar overge ven: Einde van een vrij Eu ropa". Retourzending Etienne Copel: „Moskou zal nooit een kernoorlog begin nen, men weet dat het dan ook met Rusland is afgelo pen. De militaire techniek is zover gevorderd dat ze op een retourzending kunnen rekenen voordat hun eigen raketten goed en wel het doelwit hebben bereikt. Rest dus de conventionele aanval. Waarom de Russen West-Eu ropa zouden binnenvallen? Omdat wij de grootste be dreiging vormen voor hun systeem. Onze kranten wor den ook in Warschau en in Boedapest gelezen. Het Oos ten luistert naar onze radio. Vrijheid betekent voor veel Oosteuropeanen een leven als de Duitsers, de Fransen of de Nederlanders. Tot nu toe hebben de Russen alle op standen kunnen onderdruk ken, maar dat wordt telkens moeilijker, omdat steeds meer mensen begrijpen dat het Sovjet-Marxisme een fail liet systeem is. Hoe groter de druk op het Kremlin wordt des te verleidelijker de ge dachte voor eens en altijd met dat verderfelijke West- -Europa af te rekenen. Het huidige Poolse verzet baart me daarom zorgen. Aan de ene kant ben ik blij dat de Polen proberen onder het Russische juk vandaan te ko men, maar aan de andere kant vrees ik oplopende spanningen in Moskou. Als de beer dol wordt rijden de Russische tanks binnen een week naar de Atlantische kust". Copel wil de oorlog overwin nen, door de Russen er dus van te overtuigen dat het geen nut heeft ons aan te vallen. Vanaf het eerste Westduitse dorp moet de vij and bedacht zijn op een ge motiveerd Westen, dat de kostbare democratie tot het uiterste zal verdedigen. Etienne Copel: „We moeten waken voor paniek. Als de Russen chemische wapens in de strijd werpen, dan moeten we daarop voorbereid zijn. Generaal Etienne Copel Met goede beschermende kleding en gasmaskers kan er niets gebeuren. Die chemi sche middelen zijn als regen; je moet zorgen niet nat te worden. Dat moeten de men sen weten". Zwitsers model Tegelijk met de bescherming van de bevolking moet vol gens de ex-luchtmachtgene- raal een degelijke gewapende verdediging worden georga niseerd. Behalve een slag vaardig leger naar Zwitsers model (een kortere diensttijd en tot 32 jaar jaarlijks herha lingsoefeningen van drie we ken) rekent hij op de inzet van de mannelijke bevolking in het gebied waar men woont. Een sterke lokale' guerrilla, geleid door mensen uit de streek. „Vechten voor je eigen huis", noemt de ge neraal dat. Mocht de vijand toch doorbreken, dan moet het neutronenwapen worden ingezet. Copel: „Dat is een defensief wapen, alleen in te zetten in het uiterste geval ën op ons eigen grondgebied, zo dat de bemanningen van de aanvallende tanks kunnen worden uitgeschakeld". Che mische wapens zijn in zijn strategie bedoeld als vergel dingsmiddelen. Oog om oog, tand om tand. net als bij de kernwapens, meent hij. Is het wel verstandig zo luid te roepen dat onze verdedi ging niet deugt? De Russen zouden op een idee kunnen worden gebracht? De generaal grinnikt om die gedachte. Hij zegt: „Inder daad, daar heb ik ook aan ge dacht. Maar geloof niet dat een oorlog afhankelijk is van een boek van een Frans ge- neraaltje. Ik voorzie de in storting van het Sovjet-sys teem, over tien, twintig jaar. Pas dan wordt het echt ge vaarlijk, en daarop moeten we ons nu voorbereiden voor het te laat is". BOB VAN HUET ontkoombaar feit, al denkt Rt vel dat, in geval van vreedza me benadering van de Sovjet Intelligent handelen hout niet in toegeefelijk zijn. Revt beredeneert alles vanuit ee intelectueel standpunt; d „mens" als zodanig besta; blijkbaar voor hem niet. E toch is diezelfde mens het b< gin en eind van alles. Ho meer angst we elkaar aanjs gen, hoe gevaarlijker de w< reld wordt, dat is duidelijl Daarom zijn de zogenaamd democtatieën rrfooi op we haast ongemerkt politiestate te worden, noodgedwonen, oi de „orde" te handhaven. J.H.J. Naber-Kelle DEN HAAI Giro-blauw Giro-blauw meisje wachte o geld.... Haar opa kreeg op april zijn afschrijving, z' kleindochter kreeg de bi schrijving pas op 28 april! Eei lijk is braaf Er zaten Goed Vrijdag en Paasmaandag tui sen, dus twee onwerkbare d; gen. Even tellen: 5-28 april 23 dagen, minius bedoelde e> tra twee onwerkbare dagen 21 dagen heeft men nodig g< had om de giro-blauw spaai der haar dagafschrift te bezoi gen, nu vergezeld van naan /adres van de afzender. D twee voorlaatste keren duurd het tien dagen, zodat bijvot ging van naam/adres afzendt elf dagen extra heeft geduun Op 17 april meldde drs. 1 Derksen van de part. Spaa; diensten Postgiro Amsterdai in deze rubriek als een reacti op een eerdere klacht, dat d overboeking naar een gin blauw spaarrekening een aai tal dagen kost en dat het daa na nog enkele dagen duu voordat de spaarder het daga schrift in huis heeft. Wee even tellen: een aantal dage plus nog enkele dagen bleke in dit geval drie weken te di ren. Het gaat niet om de rent want die wordt direct gent teerd, maar om zo'n meis drie weken te laten wachten een beetje te veel van h( slechte. Een broertje van h< meisje kreeg via een bankstoi ting binnen 4 dagen bericl van bijboeking op z'n tiene rekening. Een dicht-bij-hui bank behoefde dan ook slech 16 km. te overbruggen. M giro-blauw sta je in de ko Giro-blauw doe er wat aan! N.A.J. Drabb VOORBURI WEINIG VERANDERING Er komt nog maar weinig ve andering in het weer. Het vo< de tijd van het jaar te kout weer houdt aan. Dat komt on dat een omvangrijk hogedruk gebied ten westen van de Bri se eilanden maar weinig va plaats verandert. Aan de oost rand van het hogedrukgebie staat een noordelijke strominj waarmee koude lucht, afkom stig uit de Poolstreken, word aangevoerd. Boven zee ontstaan wolken velden die het land binnen drijven. Ze worden echter al gewisseld door opklaringen Tijdens zulke opklaringei daalt de temperatuur de ko mende nacht tot rond de tw« graden en men moet rekenei op de mogelijkheid van nacht vorst. Overdag wordt he hooguit twaalf graden. Weerrapporten van vanmorgen 07.00 u Amsterdam regenb. Vlisaingen Z.-Limburg lamp temp alag 25 18 0 rr Geen krant ontvangen Bel tussft' 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tusse 14.00 en 15.00 uur, teletoonnr.07t 122248 en uw krant wordt nog dezell de avond nabezorgd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE 81! UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2