Duitse partijen willen zich vrij pleiten van belastingschuld Moskou komt met oud plan DUARTE WIL PRESIDENT YAN DE ARMEN ZIJN Chemische bedrijven betalen oor slachtoffers Agent Orange Poolse politieke gevangenen wijzen VN-voorstellen af UITENLAND QeidócQowiant DINSDAG 8 MEI 1984 PAGINA 11 'ostduitse vrouw an 103 emigreert jaar W-Duitsland ONN Onder de 23.494 Oostduit- rs, die tussen januari en april van t jaar op een emigratievisum in fest-Duitsland zijn aangekomen, as een vrouw van 103 jaar. Bonn werd verder vernomen dat jna 6 procent van de geëmigreerde ostduitsers ouder dan 65 jaar is. jn alle emigranten hebben een be- epsopleiding en 5 procent van hen academicus. Zestig procent van de emigreerde Oostduitsers hebben en familie of vrienden in de indsrepubliek. Zij moesten wor- n ondergebracht in opvangstcen- Santiago zonder stroom na serie bomaanslagen SANTIAGO Door een reeks bomaanslagen in de Chileense hoofdstad Santiago is gisteren de elektriciteit uitgevallen. Te gelijkertijd werden in twee an dere Chileense eveneens bom men tot ontploffing gebracht. Er zouden zich geen persoon lijke hebben voorgedaan. Een vrouw, die zei te spreken namens de uiterst linkse on dergrondse organisatie „Pa triottisch Front Manuel Rodri guez", eiste in telefoonge sprekken met verscheidene radiostations de verantwoorde lijkheid op voor de aanslagen. Berri treedt toe tot Libanese regering BEIROET Met de toetreding van de sji'itenleider, Nabih Ber ri, tot het kabinet-Karami is één van de belangrijkste hinderpa len voor de vorming van een nieuwe regering overwonnen. Berri, die aanvankelijk weiger de zitting te nemen in de nieu we regering, zei gisteren de spe ciale ministerspost voor Zuid- -Libanon 'en Wederopbouw te hebben geaccepteerd. Ook de druzenleider Joemblatt is toege treden tot het kabinet-Karami, dat nu onder wakend oog van Syrië een nieuwe poging onder neemt de vrede in Libanon te herstellen. Libië dreigt met vergeldings maatregelen tegen Britten TRIPOLI Libië overweegt vergeldingsmaatregelen tegen de achtduizend Britten in dat land te nemen, als Londen de Libische gevangenen niet op vrije voeten stelt. Dit heeft het Libische persbureau JANA gis teren bekend gemaakt. Londen verbrak enkele weken geleden de diplomatieke betrak- kingen met Tripoli, nadat op 17 april vanuit de Libische ambas sade in Londen een Britse agen te werd doodgeschoten. Afghaanse verzets strijders hakken dertig dieven handen af ISLAMABAD Bij dertig leden van een Afghaanse dievenbende, die door Afghaanse verzetsstrijders waren gepakt, is de rechter hand afgehakt. Zij waren tot deze straf ver oordeeld door een islamitische rechtbank van de verzetsstrijders. Dit heeft het Af ghaanse Islamitische Persbureau, dat ver bonden is aan het verzet, gisteren in de Pa kistaanse hoofdstad Islamabad bekendge maakt. Een woordvoerder van de Afghaan se opstandelingen heeft gisteren toegegeven, dat de Sovjet-Unie meer dan de helft van de Pansjir-vallei bezet. Door deze 160 kilome ter lange vallei loopt de verbindingsweg tus sen Kaboel en de Sovjet-Unie en is daarom van grote strategische betekenis. Zeven zeelui op Noordzee verdronken BRADLINGTON Zeven men- sen zijn gisteren verdronken en tien raakten er gewond tijdens een dubbele scheepsramp bij zwaar weer op de Noordzee. Vier vissers verdronken toen hun boot op de rotsen van de Zuiden gelse kust sloeg. Een vaartuig, dat te hulp was gekomen, zonk. Daar bij kwamen nogeens drie mannen om het leven. De gewonden zijn allen naar ziekenhuizen overge bracht in het graafschap Yorkshi re. Het zoeken naar de overige slachtoffers is vanochtend voortge zet. Chili: Rauff wordt niet uitgeleverd SANTIAGO Chili is niet van plan om de oorlogsmisdadiger Walter Rauff uit te leveren. Uit naam van het Europese parlement, hadden de Westduitse en Franse ambassadeurs in CHili gevraagd- om de uitwijzing van Rauff. Half februari had het Europees Parlement in Straatsburg zich in overgrote meerderheid uitgespro ken voor het indienen van eerr dergelijk verzoek. Ex-nazikolonel Walter Rauff (79) is verantwoorde lijk voor het programma van de „gasauto's" dat tijdens de Tweede Wereldoorlog leidde tot de dood van 200.000 mensen, van wie 97.000 joden. ONN Met één penne reek hebben de Duitse igeringspartijen zichzelf absolutie willen geven n daarmee al hun zon- in uit te wissen. Jaren- ng hebben zij op illegale ijze geld verzameld en ijverige officier van stitie in Bonn had in- iddels 1800 fraudegeval- n boven water gehaald, ad ja, want de justitie tn de honderden kilo's tten hoopgstwaarschijn- jk in de papiervreter loien. De coalitie van iristen-democraten en li eralen wil immers een mnestiewet invoeren, die e penningmeesters van e partijen en tal van top- guren uit het bedrijfsle- en in een handomdraai /eer tot eerbare burgers naakt. Het is dan ook niet ^wonderlijk dat daarte- in de Bondsrepubliek storm van veront waardiging is opgestoken, ïkenlang hadden de rege- igspartijen in het diepste ge- im met het kabinet verga rd over de amnestiewet. buiten toe werd steeds de druk gewekt dat er gespro- n werd over de geplande lastingverlaging van minis- Stoltenberg van Financiën, lar achter gesloten deuren aatten de politici over de fi- nciën van hun eigen partij en de kromme paden die ze wandeld hebben bij het ver ren van de gelden. Af en toe |ft kennelijk toch nog iets ïeim in Bonn, constateerde Frankfurter Allgemeine Zeitung enigszins verbaasd. De wet, die in het diepste ge heim is uitgewerkt, komt erop neer dat iedereen die vóór 1 januari 1984 belasting heeft ontdoken met het doel politie ke partijen te steunen niet vervolgd wordt. Ook degenen die bij belastingontduiking ge holpen hebben, bedoeld zijn de penningmeesters van de partij en en tal van politici, gaan vrijuit. Dat betekent dat Duits land voortaan twee soorten van belastingontduiking kent. Eén, waarvan de politieke par tijen geprofiteerd hebben en die niet langer strafbaar is en daarnaast al die andere geval len, die gewoon bij de justitie terecht blijven komen. De achtergronden voor dit twijfelachtige stukje gelegen heidswetgeving liggen in de wijze waarop de Duitse partij en functioneren. De partijen in de Bondsrepubliek zijn uitge groeid tot gigantische appara ten, die geweldige kapitalen verslinden. Een groot deel van dat geld krijgen ze zonder dat ze er een hand voor hoeven uit te steken. Duitsland kent een uniek systeem van subsi dies aan de politieke partijen. Voor elke stem bij verkiezin gen krijgen ze 3,5 mark. Dat bedrag is onlangs zelfs, met te rugwerkende kracht tot de verkiezingen van-maart vorig jaar, opgetrokken naar 5 mark. Maaf dat is nog steeds onvoldoende om de geldhon ger van de partijen te stillen. De penningmeesters staan voortdurend bij het bedrijfsle ven op de stoep voor giften. Maar de bereidheid bij de „Wirtschaft" om in de beurs te tasten was in het verleden niet altijd groot. Giften aan politie ke partijen zijn in de Bondsre publiek immers niet fiscaal af trekbaar. Maar daar hebben de partijen iets op gevonden. Om de geldbronnen bij het be drijfsleven rijkelijker te laten vloeien hebben vooral de CDU en de FDP mantelorganisaties opgericht. Die droegen fraaie namen als de „Staatsburgerlij ke Vereniging" en ze slaagden erin erkend te worden als „van algemeen belang". Om dat predikaat was het begon nen, want de giften aan de mantelorganisaties waren nu fiscaal aftrekbaar. Deze orga nisaties zorgden er vervolgens voor dat het geld vanuit Duits land naar Engeland, Liechten stein, Zwitserland werd over geboekt. Van daaruit belandde het dan „witgewassen" op de rekeningen van de politieke partijen in de Bondsrepubliek. Dergelijke omslachtige ma noeuvres zijn in de toekomst niet meer nodig, want eind vo rig jaar besloot de Bondsdag politieke partijen ook de status te geven van verenigingen van „algemeen belang". In combinatie met het amnestie wetje wordt nu definitief een streep gezet onder de affaire. Iedereen kan geld geven aan de politieke partijen en dat fis caal aftrekbaar maken. De so cialisten hebben daar bezwaar tegen aangetekend bij het Constitutionele Hof in Karls ruhe. Deze regeling, aldus de SPD, bevoordeelt het bedrijfs leven boven de gewone bur ger. Bedrijven immers kunnen met royale giften voor de dag komen, die in feite voor een deel door de fiscus betaald worden. De SPD moet het meer van de gewone burgers hebben dan van het bedrijfsle ven. In 1980 kregen CDU/C- SU ruim 65 miljoen mark van het bedrijfsleven, de SPD slechts 12,8. En dat op een mo ment dat de socialist Helmut Schmidt regeerde. 'Lage streek" De SPD en de Groenen heb ben fel verzet aangekondigd tegen de amnestiewet. Woord voerder Jürgen Schmude, an ders een toonbeeld van kalm te, fulmineert dat „strafbare politici en hun financiers zich hier zelf bevoordelen". Hij spreekt van een „ernstige aan slag op de rechtstaat". En voorzitter Schroder van de po litiebond noemt de wet ge woon „een lage streek". Het is overigens de derde keer dat christen-democraten en libera len proberen de illegale prak tijken uit het verleden straffe loos te maken. Tweemaal strandden die pogingen op de SPD, die de justitie geen stok tussen de benen wilde steken en daarom weigerde mee te doen. Nu hebben christen-de mocraten en liberalen dan maar besloten het zonder de socialisten te doen. Gezien hun meerderheid in de Bondsdag is het zeker dat de amnestiewet wordt aangenomen. Het gele genheidswetje schuift het Flick- omkoopschandaal, waarin minister Lambsdorff van Economische Zaken ver wikkeld is, niet onder de tafel. Lambsdorff is in staat van be schuldiging gesteld omdat hij' zich door het Flick-concern zou hebben laten omkopen. Tijdens de beraadslagingen over de amnestiewet heeft de liberale minister erop aange drongen dat zijn zaak buiten het wetsontwerp gehouden zou worden. Hij wilde niet op een dergelijke manier de dans ont springen, zo heet het in Bonn. Dat klinkt heel nobel, maar het zou al te dol zijn geweest als ook corruptie achteraf bij wet zou worden toegestaan.... GERARD KESSELS Een Panamese burger richt zijn revolver op politieke tegenstanders, nadat het gisteravond tot botsingen was gekomen tussen aanhangers van de twee presidentskandidaten. DEN HAAG José Napoleon Duarte is zonder twijfel El Sal- vadors bekendste politicus. Hij is de leider van de Christende mocratische Partij (PDC) sinds haar oprichting in 1960. In 1972 won hij reeds de presi dentsverkiezingen, maar toen greep het leger in om zijn ei gen favoriet, generaal Arman do Molina, op de presidentsze tel te plaatsen. Duarte ging in ballingschap naar Venezuela, nadat hij door militairen eerst nog zwaar 1 Napoleon Duarte, een 59-jarige civiel ingenieur met een soms wat melodramatische stijl van optreden, geldt als gematigd. Dat werd al in 1972 geïllus treerd, toen hij de verkiezings strijd inging met als kandidaat voor het vice-presidentschap de sociaal-democraat Guiller- mo Ungo, die nu leider is van het FDR, de politieke arm van het Salvadoraans verzet. Du- artes analyse van de oorzaken van het moorddadig politiek geweld, dat El Salvador al meer dan een halve eeuw teis tert, wordt ook door progres sieven gedeeld. „De geschiede nis van ons volk is de geschie denis van een samenleving die verdeeld is in een kleine groep die alles heeft en een grote groep die niets heeft, behalve honger", zegt hij. Duarte heeft voor het eerst de steun gekre gen van de grootste, 500.000 le den tellende, vakbond UDP. Volgens de vakbondsleider Jorge Camacho is deze steun meer een kwestie van ideolo gie dan van de persoon van de kandidaat geweest. Zelfs aan hangers van Duarte geven toe dat kiezers een beetje „moe" zijn van de politieke veteraan. Zij wijzen er in dit verband op dat hij als leider van de bur gerlijk-militaire junta tussen 1980 en 1982 niet in staat was een eind te maken aan de oor log tussen leger en guerrillabe weging en de moordpartijen van de rechtse doodseskaders. Het was toen reden voor een aantal van Duartes partijgeno ten de PDC te verlaten en zich aan te sluiten bij het verzet. Desondanks zegt een partijac tivist over de nieuwe presi dent: „Veel mensen zeggen dat hij een man is van het verle den, maar hij is het vertrou wen waard. Hij belooft niet wat hij niet kan waarmaken". Duarte wil zodanige sociale en landhervormingen uitvoeren, dat de guerrillabeweging vol gens hem geen reden meer heeft door te vechten. Boven dien heeft hij aangekondigd een dialoog met het verzet te willen aangaan. Daarbij kan volgens Duarte echter niet worden gesproken over het delen van de macht, zoals door het verzet beoogd met het voorstel over een regering op brede basis. Bovendien vindt Duarte dat het leger tegen de guerrillabeweging moet door vechten „want een democratie heeft het recht zich te verdedi gen". Geweld na verkiezingen in Panama: Vier doden PANAMA-STAD Aanhan gers van de twee belangrijkste kandidaten voor het Panamese presidentsschap zijn in Pana ma-Stad met elkaar slaags gé- raakt bij het gebouw waar dé zondag uitgebrachte stemmen worden geteld. Volgens een militaire woordvoerder zijn minstens vier mensen gedood en raakten er zeker dertig ge wond. De schietpartij ontstond gister avond onder de duizenden mensen, die zich rond het ge bouw hadden verzameld. Na dat beide kandidaten de ver kiezingsoverwinning hadden opgeëist, ontstond er onenig heid. De twee kandidaten be horen tot rechtse partijen in~ Panama. ]W YORK Zeven ïmische firma's, die fij ns de oorlog in Vietnam ontbladeringsmiddel gent Orange" produ- ïrden, hebben een ids gevormd waaruit ladevergoeding aan mi litairen kan worden be taald. De concerns hebben een bedrag van 180 miljoen dollar in het fonds gestort. Het nieuws over de vorming van dit fonds kwam enkele uren voordat in New York een proces was begonnen, dat na mens 20.000 Vietnam-vetera- nen tegen de zeven firma's was aangespannen. Zij waren tijdens de Vietnamoorlog in aanraking gekomen met Agent Orange. De zeven be drijven zijn: Dow Chemical, Monsanto, Diamond Sham rock, T.H. Agricultural and Nutrition, Thompson Chemi cal, Hercules en Uniroyal. Agent Orange is de naam van een ontbladeringsmiddel dat het zeer giftige dioxine bevat. Het middel werd tussen 1961 en 1972 boven Vietnamese bossen uitgegoten. Hiermee wilden de VS de Vietnamese guerrillastrijders hun natuur lijke schuilplaatsen ontnemen. Amerikaanse militairen, die met Agent Orange in aanra king waren gekomen, klaag den over ziekten. Bij een rela tief groot aantal is kanker ge constateerd.- Ook heeft Agent Orange geleid tot misvormin gen bij geboorten. Het aantal slachtoffers wordt door de or ganisatie van Vietnam-vetera- nen geschat op 40.000. Het aantal Vietnamezen, dat met Agent Orange in aanraking is gekomen, wordt geschat op vele honderdduizenden. UITENHEER Britse stormvloedkering De Britse koningin Elizabeth opende vandaag officieel de stormvloedkering In de Theems bij Londen. De stormvloedkering moet de Britse hoofdstad behoeden voor grote overstromingen, die zich kunnen voordoen als er tijdens springvloed een zware storm staat. De combinatie van deze twee natuurverschijnselen deed zich in 1953 en leidde tot de overstroming van een groot deel van Zeeland. De „Thames Barrier" heeft een lengte van 560 meter en bestaat uit 9 pieren, die met elkaar verbonden zijn door beweegbare stalen schuiven. BIJ de bouw, waarmee In 1974 werd begonnen, waren onder andere de Nederlandse bedrijven Hollandse Beton en Waterbouw bv HBW betrokken. De totale kosten van de stormvloedkering bedroe gen zo'n twee miljard gulden. WARSCHAU Elf voor aanstaande Poolse politie ke gevangenen, die zich al tweeëneenhalf jaar zonder vorm van proces in ge vangenschap bevinden, hebben alle voorstellen die tot hun vrijlating zou den leiden afgewezen. Dit is gisteren uit betrouwba re bron in Warschau ver nomen. Het jongste voorstel zou vorige week zijn gedaan door Emilio de Olivares, adviseur van de VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar. Tijdens een geheim bezoek aan Polen heeft de di plomaat voorgesteld om de elf politieke gevangenen geduren de een periode van zes maan den in het buitenland te laten verblijven. Dit zou gebeuren op kosten van de Verenigde Naties en met de garantie dat zij na het verstrijken van de periode weer naar Polen zou den kunnen terugkeren. De elf politieke gevangenen vier leden van het Comité voor Sociale Zelfverdediging KOR en zeven leden van de verboden vakverbond Solida riteit hebben het voorstel van afgewezen. Eerder al hebben de elf gevan genen een ander voorstel, waarvoor het Poolse episco paat en paus Johannes Paulus garant stonden, afgewezen. Volgens dat voorstel moesten de elf gevangenen in ruil voor hun vrijlating plechtig beloven gedurende tweeëneenhalf jaar af te zien van politieke activi teit. De regering zou bij aan vaarding van het voorstel op haar beurt alle politieke ge vangenen vóór 22 juli, de 40e verjaardag van de Volksrepu bliek Polen, vrijlaten. MOSKOU Aan de vooravond van de tweede zitting van de Stockholm- se conferentie over ver trouwenwekkende maat regelen tussen de machts blokken in Europa, heeft het Warschaupact op nieuw aan de NAVO voorgesteld een niet-aan- valsverdrag te sluiten. Het voorstel is vrijwel gelijk aan dat van de topbijeen komst van het Warschau pact vorig jaar januari. Een westerse diplomaat noem de het voorstel een herhaling van al vele malen naar voren gebrachte standpunten. Hij zag er niet meer dan een publici teitsstunt in ter gelegenheid van de conferentie in Stock holm. Volgens waarnemers in Moskou wil de Sovjet-Unie met dit voorstel vooral haar image tegenover de pacifisten in het westen dienen. De NAVO heeft nog niet offi cieel gereageerd, maar in de wandelgangen in Brussel werd benadrukt dat het voorstel niets nieuws bevat.. De landen van de NAVO, zo wordt nog eens benadrukt, hebben zich al verbonden hun wapens niet als eerste te gebruiken voor een aanvalsoorlog. De confe rentie in Stocholm moet zich concentreren op nauwkeurig geformuleerde voorstellen die beogen het oorlogsgevaar te verminderen. Vooral het uit schakelen van een verras singsaanval wordt van essen tieel belang geacht. Genscher: Reagan wil met Sovjets praten over starwars WASHINGTON De Verenigde Staten zijn bereid met de Sov jet-Unie over ruimtewapens te praten. Dit heeft minister Gen scher van buitenlandse zaken van West-Duitsland gisteren ge zegd na een gesprek met president Reagan. Genscher verklaar de dat hij gepleit had voor nauw overleg op dit terrein omdat ër ook vitale Europese belangen in het geding zijn. Zijn gastheren, president Reagan," minister Shultz, buitenlandse zaken, en McFarlane, adviseur voor nationale veiligheid, hadden erop ge wezen dat verificatie bij deze wapens een bijzonder belangrijk, maar ook buitengewoon moeilijk probleem is. Vorig jaar heeft de Amerikaanse president aangekondigd dat de Verenigde Sta ten dergelijke wapens willen ontwikkelen. Het gaat hierbij om systemen die in de ruimte worden gestationeerd en vandaaruit Sovjet-raketten moeten tegenhouden. Het met Moskou gesloten verdrag over het afweren van raketten (het zogenaamde ABM- verdrag) verbiedt weliswaar de stationering van dergelijke sy stemen, maar laat het onderzoek er naar en de ontwikkeling er van onverlet.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13