De mooiste zomerstoffen. Nieuw, en ongewoon voordelig! Energiegroep: zoveel te doen aan gasprijzen niet wel aan randzaken firOeidóeQowumt wé WÉ WÉ: IN EN DM DE KAS Groen maakt grijs gezellig Alle goede dingen bestaan in drieën. MARKTEN VROOMS DREESMANN 'AND EN TUINBOUW CeidMOowumt MAANDAG 7 MEI 1984 PAGINA 9 Lelietuin: bekroning seizoen Keukenhof Als bekroning van het Keukenhofseizoen wordt er in de kas- ;en een grote lelietentoonstelling gehouden. Vanaf de 17e mei s er in het Koningin Juliana Paviljoen ook nog een extra entoonstelling van speciale bolgewassen. Na 20 mei gaat beukenhof de poorten weer sluiten en daarmee is het bol- jloemenseizoen weer ten einde. Het was een prachtig voor aar. dat we in Nederland aan de balk kunnen schrijven' 3eetje koud af en toe. maar de zon maakte alles goed. L.elies in de Keukenhof tot de 20e mei. En de Nederlandse elieveredelaars lopen internationaal voorop. Een aantal jaren ;eleden had Amerika de hegemonie, maar de Hollandse spe- ialisten hebben nu een voorsprong. Dat is in Keukenhof te zien, waar 15.000 lelietakken met Dloemen in prachtige kleuren en vormen een geweldig besluit zijn van de Keukenhofshow 1984. Lelies hebben iets. Het zijn bloemen met een lange historie en een eigen karakter. Wie de serene en devote madonnaschil derijen uit de Middeleeuwen bekijkt, ziet witte lelies ergens in een prachtige vaas staan. Ze vertonen meer schoonheid dan de rijke koning Salomo, meldt de bijbel. Kwaliteitsverbetering Leliekwekers zijn met succes bezig het sortiment uit te brei den. Men zoekt nieuwe kleuren en opstaande bloemkelken. Verder wordt de houdbaarheid van leliebloemen bekeken. De 'eilingen zullen leliebroeiers gaan verplichten ze voor het aanbieden op de veiling een voorbehandeling met bepaalde voedingsstoffen te geven. Ook treden de veilingen op tegen het onrijp snijden van le lies. Er zijn soorten die dan in de vaas hun knoppen laten vallen. Lelies moeten hun gezicht laten zien, zeggen veiling mensen. De nieuwste kleuren zijn roze-rood en crème-bruin. Kwekers en broeiers Er zijn leliebollenkwekers en leliebroeiers. Het gebied waar de bollen worden gekweekt verplaatst zich langzaam. De bol- lenkwekers zijn op zoek naar ..verse" grond. Zo zijn vanaf 1900 het noordelijk Kennemerland en het gebied van het dorp Akersloot, centra van leliebollenteelt. Een deel daarvan is verhuisd naar Breezand en het noordelijk zandgebied en naar West-Friesland. Ook zijn er bewegingen van kwekers naar Brabant te melden. De leliebroeiers zijn vaak gespecialiseerd. Het zijn meestal mensen met een rijke lelie ervaring, want ook alle leliesoor ten hebben een eigen karakter. Zij kopen de bollen van de bollenkwekers en oogsten de bloemen in hun kassen. Dat gaat bijna het jaarrond door. Vanaf mei tot september zijn er volop lelies aan de markt. In Rijnsburg worden er bij Flora (de derde veiling in Neder land) dagelijks van 500.000 tot 700.000 lelietakken op de vei ling aangevoerd. Lelies zijn ook voor het publiek te koop en niet altijd duur: In huis zijn het dankbare bloemen. Door al die nieuwe kleuren hebben ze iets vrolijks gekregen Maar tot de 20e mei vertellen schitterende lelies op de Keu kenhof hun eigen boeiende verhaal! Energiebesparing: de tuinder en vele andere personen/bedrijven zijn er al jaren mee bezig. Met name de tuinbouw sector is er nauw bij be trokken. Behalve onder zoek, dat op onderzoeks instellingen plaatsvindt, worden er op vele bedrij ven proeven opgezet en nieuwe ontwikkelingen op hun waarde getoetst. Praktijkproeven zijn van groot belang. Enerzijds dienen zij ter toet sing en ondersteuning van het onderzoek op proefsta tions en proeftuinen, ander zijds beogen zij direct één produktiefactor of groeifactor te integreren in het totaal beeld. dat sterk gericht is op het doel: namelijk een bevre digend rendement voor tuin der en kweker. Om de betrouwbaarheid te vergroten van proefgegevens en uitspraken met wat meer zeggingskracht te doen, wor den sommige proeven op meer plaatsen, waaronder praktijkbedrijven, opgezet. Een goed voorbeeld is stoom - proeven en steenwolproeven. De regionale energiebespa ringswerkgroepen trachtten in het recente verleden richt lijnen te vinden inzake het renoveren of vernieuwen van kassen in verband met energiebesparende maatrege len. Het omschrijven van technische oplossingen is on mogelijk gezien de verschei denheid van de problemen. De andere kant van het pro bleem kan in verschillende delen bekeken worden, na melijk de economisch sterke bedrijven, de oneconomische bedrijven. ondernemingen met laag gasverbruik, de taak van de voorlichting en even tuele oplossingen. Bij de economisch sterke be drijven zijn er natuurlijk de minste problemen. De bere keningen van de netto con stante waarde kunnen hier toegepast worden. De banken zullen hier de woorden van ir. P. J. Lardinois waar moe ten maken inzake de rentabi liteit van de tuinbouw in de toekomst. Een probleem kan zich hier voordoen, als een ondernemer de hogere schul denlast geestelijk niet aan kan. Bij de groep niet economi sche bedrijven zou men eerst moeten onderzoeken, waar het probleem zit. Is het de tuinder, het bedrijf of de bank waar de oorsprong van de problemen zijn? Zitten de problemen bij de tuinder, dan ligt hier een taak voor de voorlichting en de studie clubs. Is het bedrijf om de een of andere reden onecono misch, dan wordt het pro bleem moeilijker. Was het voorheen mogelijk om een dergelijk bedrijf af te stoten en ergens anders opnieuw te beginnen, nu is dat bijna on mogelijk: de restwaarde is te genover de nieuwwaarde zo laag, dat het praktisch onmo gelijk is. Een aanpassing in het teeltplan naar een lager gasverbruik per m2 plus het aanbrengen van goedkope energiebesparende maatrege len zullen overwogen moeten worden. De banken zullen hierbij wel moeten bedenken dat met het wegvallen van een relatief groot aantal be drijven de lasten voor de overblijvende relatief in de zelfde grootte zullen stijgen. Naaldwijker John Honders als zelfstandig tuinder en voorzitter van de Westlandse energiegroep kan over dit onderwerp gemakkelijk ver tellen. Deze groep vertegen woordigt alle studieclubs in de groentesfeer. Dat de bloe men er niet bij zijn ervaart hij enigszins als een hiaat, maar er zijn wel landelijke studieclubs in de bloemens- feer: „Wij willen uit de prak tijk bepaalde problemen op lossen en dan het onderste uit de kan halen. De com mercie laat weieens zaken liggen, omdat het te duur is om te ontwikkelen. We „stoeien" dan met het proef station om dat toch te doen". Om de meetverschillen van de GEB's kan hij niet heen: „Jarenlang werd gepraat over hoe de gaswinsten terug te geven. Hoe en waardoor het ontstaan is, werd niet be is bezig met de standsorgani saties om deze meetverschil len te onderzoeken. Er zijn geen proefprojecten opgeno men vanuit het WesUand. Wel in de Kring en Aals meer, maar daar ligt de zaak anders door de structuur van het tuinbouwgebied. De Gas unie schermt maar met het argument van „goede kasten kosten zo duur". Zelf zijn ze er ook debet aan door de gas- overeenkomst te tekenen. De Gasunie kan controleren hoe ze het nameten. In Naaldwijk is een tuinbouwbedrijf met TE-installatie en daar praat men nu over 3 1/2 a 4% ver schil. Aan de gasprijs op zich is weinig te doen; wel aan de randzaken, dat is het. Wij proberen de meetgegevens onder druk te zetten bij di verse instanties". Iedereen is het ermee eens dat bloemen en planten sfeermakers bij uitstek zijn. In huis, maar zeker ook op kantoren en in bedrijven. Mensen die vijf dagen per week doorbrengen achter een typemachine of een an der apparaat, vinden het maar wat belangrijk dat hun werkomgeving er gezellig uitziet. Bijna alle verkrijgbare plan ten doen het in kantoren en bedrijven goed. Het assorti ment is zeer breed, dus er is keus genoeg. Wie kent bij voorbeeld niet de-sierlijke Fi cus, de gatenplant (Monste- ra), de Croton, de Yucca en de in vele soorten en varië teiten verkrijgbare cactussen en vetplanten? Ze worden in ons land in groten getale ge teeld. Vooral de grotere bladplan ten leveren niet alleen een bijdrage aan de werksfeer, ze verbeteren het werkklimaat ook echt doordat ze veel wa ter verdampen en daardoor de luchtvochtigheid op peil houden. Hiernaast produce ren ze, zoals iedere plant, ook zuurstof. Hoe meer planten er bij elkaar staan, hoe beter ze mits goed verzorgd groeien. Het beste voor de planten lijkt om per bedrijf of afdeling één of enkele mensen met „groene vin gers" te vragen de verzorging van de planten op zich te ne men. Een andere mogelijk heid die in toenemende mate wordt benut is het afsluiten van een onderhoudscontract met een bloemist. Veel bedrijven zijn voorzien van plantenbakken. Het is een ideale mogelijkheid om van meerdere planten een gezellig arrangement te ma ken of te laten maken en een plantenbak vergt in verhou ding tot meerdere losstaande planten minder onderhoud. Er is een grote verscheiden heid aan plantenbakken ver krijgbaar. Er zijn altijd wel bij het interieur passende plantenbakken te vinden, hetzij van kunststof, hetzij van bijvoorbeeld geglazuurd aardewerk. Behalve de tradi tionele planten in aarde is ook hydrocultuur in planten bakken goed mogelijk. Met voldoende water, voe ding, licht en warmte groeien planten overal. Het absolute minimum aan licht op planthoogte gemeten is 850 lux. Een groot aantal bladplanten is hiermee al te vreden. Bloeiende planten hebben meer licht nodig, zo'n 5.000 lux. Cactussen en vet planten zitten hier net tus senin. Mocht het daglicht niet toereikend zijn, dan zijn er goede mogelijkheden met speciale plantenlampen. Het is het beste dit te overleggen met c-en bloemist. Naast licht is ook tocht een belangrijke factor in een plantenleven. Net als mensen houden plan ten er niet van. Hetzelfde geldt voor een te lage lucht vochtigheid. Voor een goed werkklimaat is een lucht vochtigheid van minimaal 50% een voorwaarde. Met een beetje aandacht maakt 'n beetje groen grijs gezelliger, ook in üw werkruimte. Een kale, steriele kantoorruimte is met groene bladplanten eenvoudig te verande ren in een sfeervolle werkomgeving. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant Postcode Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer. i Stuur een koker met tennisballen naar: Naam Adres Plaats Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. Amro-bank Boskalis Wostm Dordtscho petr Idem petr prei Elsevier-NDU Kon. Olie Nediloyd Gr. Oce v. Grint® v Ommeren Pakhoed Holding 191.00 95.40 367.00 153,50 65,50 32.00 147.50 147.40 141.20 138.20 133,70 124.70 115,50 51,20 175.00 158.40 225.80 123.80 146.00 129.50 125.00 189.50 94.50 365.00 153,50 65,00 32,70 244.00 244.00 Rodamcö Rollnco Unilever 64.30 64.00 46.70 66.30 135.50 64.20 203,50 284.50 157.50 64.30 63.50 46,50 263,90 156.00 31.50 Volkswag ijvert voor blank Afrika PRETORIA In Pretoria is het afgelopen weekeinde de "Afrikaner Volkswag" opge richt, een "culturele bewe ging" voor Afrikaners die de recente hervormingen in het apartheidssysteem verwerpen. De oprichting van de Volks wag is het resultaat van een breuk in de Afrikanerbewe ging over hervormingen, die zijn ingevoerd door premier Botha. LEIDEN Noteringen groente- en fruitveiling. 7 mei: aardappelen: 27; andijvie: 83-118; peulen. 1670-1730; snijbonen: 620-690; kroten bos: 120- 135; Chinese kool: 70; spitskool: 120- 205; postelein: 110-133; prei: 75-93; spinazie: 25-68; ijsbergsla: 85-100; uien: 24-154; witlof: 125-235; bloem kool 6 per bak: 210-295; bloemkool 8 per bak: 170-240; bloemkool 10 per bak: 105-115; sla: 15-36; bospeen: 215-240; peterselie: 97-99; raapste len: 24-78; radijs: 30-47; selderij: 40- 53; bos uien: 59-64; paprika st.: 40- 103, kg.: 225. In uw warenhuis liggen de nieuwste zomerstoffen op u te wachten. Béste kwaliteiten, in aktuele kleuren en dessins. Met welke stof u ook naar huis gaat, u betaalt er een ongelooflijk lage prijs voor. Maar, wacht niet te lang, want deze fantastische aanbiedingen gelden zolang de voorraad strekt! Wit: de absolute mode-hit Een groot assortiment witte stoffen waarmee u deze zomer eindeloos kunt kombineren. Onder meer 3 jogging kwaliteiten, 2 net kwaliteiten, kanvas, piqué en polo jersey. Voor pantalons, blousons, rokken, S blouses en japonnen. Breedte 150 cm. Nu per meter Linnen look Ook zo'n geheide topper dit modeseizoen! Nu in een super kwaliteit die bovendien kreukherstellend en probleemloos wasbaar is. Voor pantalons, rokken, blazers en japonnen. Ruime keus uit tal van aktuele mode kleuren, zoals marine, rood, wit, geel, kobalt en naturel. Breedte 150 cm. Nu per meter Katoen Glad-en kreukkatoen. Voor pantalons, rokken, japonnen en blouses. In modische effen tinten als rood, zwart, blauw, rose en geel, waarmee u naar hartelust kunt kombineren. .Breedte 150 cm. per meter 50er jaren prints Jeugdige dessins op wit fond. 100% ka toen. Ideaal voor aktuele cirkel rokken. petticoat japonnen, blouses en japonnen. Breedte 140 cm. y\ Nu per meter Partij bedrukte crêpe jersey Soepel vallende crêpe jersey in frisse dessins. Probleemloos wasbaar. Voor japonnen, rokken en blouses. Dubbelbreed: 150 cm. Nu per meter

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9