Hart overweegt uit race te stappen De nieuwe loten liggen klaar. Ikbenozo benieuwd water uit zal komen. Italiaans vredesvoorstel stuit op grote kritiek losta Rica vraagt S militaire hulp Protestmars tegen anti semitisme in Sovjet-Unie Zware strijd verhindert vredesmars in Beiroet Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miljoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070 - 47 72 94 47 74 S4. De meeste kans in de Staatsloterij, -se* ld ITENLAND QeidócQowiant MAANDAG 7 MEI 1984 PAGINA 7 ranse prins oodgeschoten RIJS Prins Edouard-Xa- r de Lobkowicz, 23-jarige iste zoon van prins Edouard Lobkowic2 en prinses Fran ke de Bourbon Parme wiens tfelijk overschot vorige week de Seine in Parijs werd ge it, blijkt met een jachtgeweer fijn doodgeschoten. Dit is van- jtend van zeer betrouwbare ie in Pariis vernomen, t stoffelijk overschot van de jge prins, wiens geslacht te- [gaat tot koning Lodewijk de ertiende, lag in de Seine bij departement Val de Marne zuiden van Parijs. NEW YORK Ongeveer 200.000 mensen hebben gis teren in New York een mars gehouden tegen de behande ling van de joden in de Sov jet-Unie en de stopzetting van hun emigratie naar Is raël. Aan het hoofd van de mars liep de vrouw van de verbannen Russische dissi dent Sjaranski. President Reagan had een tele gram gestuurd waarin hij de Sov jet-Unie ervan beschuldigde, dat net de artikelen over de rechten van de mens in de slotverklaring van Helsinki schond door de emigratie van Russische joden te verbieden. Volgens de president is „het anti semitisme in de Soviet-Unie zel den heviger geweest De burgemeester van New York, Edward Koch, zei tot aan zijn dood te zullen demontreren tegen het anti-semitisme in de Sovjet- Unie. Kernwapenbevriezing niét slecht voor Amerikaanse economie WASHINGTON In tegenstelling tot wat be paalde critici zeggen zou een bevriezing van kernwapens en hun transportmiddelen de Amerikaanse economie niet ernstig schaden en grote economische voordelen opleveren. Dat staat in een studierapport van een particuliere instantie in Washington die studie maakt van de Amerikaanse economie. Daar staat de uit spraak van de Amerikaanse minister van de fensie, Caspar Weinberger, tegenover die in maart 1982 gezegd heeft dat een besnoeiing in de defensiebegroting van 10 miljard dollar 350.000 banen zou kosten en dat de militaire be groting "de belangrijkste factor van sociale ze kerheid" is. Als de overheid het bespaarde geld zou stoppen in projecten van niet-militaire aard die meer banen scheppen, zou het gevolg zijn een nettowinst in landelijke werkgelegenheid van 50.000 banen, volgens het rapport. CORDEROWINT VERKIEZINGEN IN ECUADOR QUITO De centrum-rechtse presi dentskandidaat, Leon Febres Cordero, heeft gisteren de verkiezingen in Ecu ador gewonnen. Zijn overwinning is een grote verrassing, omdat zijn soci aal-democratische rivaal Ceballos als grote kanshebber was getipt. Een mo gelijke verklaring voor Cordero's overwinning ligt misschien in diens intensieve campagne, terwijl diens te genstander zich gereserveerder had opgesteld. Verwacht wordt dat Corde ro net zeer moeilijk zal krijgen, omdat in het één kamer-parlement van Ecu ador progressieve afgevaardigden over een meerderheid beschikken. Zoon stal houten been van vader HOUSTON De 27-jarige Calvin Joseph uit Houston in Texas heeft in het weekeinde een voorwaar delijke gevangenisstraf van tien jaar gekregen, omdat hij het hou ten been van zijn vader Percy Jo seph had weggenomen en had ge zegd het pas terug te zullen geven wanneer hem een "losgeld" werd uitbetaald. De vader had tegen zijn zoon gezegd dat hij hem niet meer onderhield, omdat hij teveel met de justitie in aanraking kwam. Calvin, die binnenkort weer moet voorkomen wegens in braak, mag zijn vader voorlopig alleen met toestemming van de rechtbank opzoeken. Panama heeft weer een burgerpresident PANAMA-STAD De stemgerechtigde Pana- mezen hebben gisteren voor het eerst in 16 jaar op vreedzamewijze een burgerpresident geko zen. De militairen be loofden dat zij de uitslag zullen eerbiedigen. Ge neraal Noriega zei bij het uitbrengen van zijn stem, dat de verkiezin gen een „voorbeeld moe ten zijn voor de andere landen in Midden-Ame- rika, die door geweld worden overspoeld". (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het voorstel van de Italiaanse premier Craxi om de plaatsing van de middellan ge afstandsraketten in Oost en West op het huidige niveau te bevriezen, op voorwaarde dat de huidige onderhandelingen in Genève worden hervat, stuit op veel verzet. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, heeft Rome al te kennen gege ven tegen elke uitstel van plaatsing van kruisraketten te zijn. Ook hebben de meeste partijen, die opgenomen zijn in de regeringscoalitie, laten we ten weinig te zien in Craxi's voorstel. Moskou heeft nog niet officieel gereageerd. Maar aangezien partijleider Tsjer- nenko vrijdag r.og benadrukte dat hij pas naar de onderhan delingstafel in Genève terug keert als de VS alle reeds ge plaatste raketten weghaalt, is de kans dat Craxi's voorstel in het oosten weerklank vindt, uiterst gering. Craxi deed zijn voorstel tijdens zijn bezoek in Portugal, eind vorige week. In het Italiaanse kabinet was wel gepraat over dit nieuwe vredesinitiatief, maar Craxi's regeringspart ners toonden zich toch verrast. Studenten demonstreren tegen maffia ROME Ongeveer twintigduizend studen- die in het bijzonder tegen de drugshandel ten, afkomstig uit Zuid-Italië, hebben zater- ageerden. De Italiaanse president Pertini dag in Rome gedemonstreerd tegen het op- ontving vlak voor het begin van de protest- treden van de maffia. Aan de demonstratie mars een delegatie van demonstrerende stu- namen ook enkele vrouwenorganisaties deel, denten. A NIEUWE OVERWINNINGEN VAN MONDALE EN JACKSON J(Van onze correspondet Mare de Koninck) ■s &VSHINGTON De frrmalig Amerikaanse e-president Walter e'ndale heeft de belang de voorverkiezing in de I flstaat Texas om de gsidentskandidatuur de Democratische "Jtij met groot verschil ?Yonnen van zijn be- [jgrijkste rivaal, senator 3fy Hart. <j !4ien Hart morgen ook de ljrverkiezingen verliest in deelstaten Ohio en Indiana, (zijn campagnestaf hem ad eren zich uit de race terug okrekken. „Dan wordt het Uom de Democratische Par ite herenigen en ons op te ujcen en Ons op te makên n|r het gemeenschappelijke fl om in november Republi cs kandidaat president lligan te verslaanaldus zqklaarde Harts campagnedi- vjieur gisteravond, v* bitter gestemde Gary Hart id weten geen belangstelling vjhebben voor een Ameri- nps vice-presidentschap on- >er Walter Mondale. De laat- '0|overweegt trouwens tijdens W Democratische Partijcon- iftie in juli aanstaande Ier de uiteindelijke uitdager nj Reagan formeel wordt ^gewezen Congreslid Ge- iejUne Ferraro als kandidaat si-president aan te wijzen, irmee zou voor het eerst in de Amerikaanse geschiedenis een vrouw voor die functie in aanmerking komen. Negerpredikant Jesse Jackson won afgelopen zaterdag de ge lijktijdige voorverkiezing in de kleinere zuidelijke deelstaat Louisiana. Daar eindigde Gary Hart op een tweede plaats en Mondale als laatste. De uitslag in Louisiana is sterk beïnvloed door een lokaal conflict over de technische opzet van de voorverkiezing. Blanke Demo cratische Partijleden bleven massaal thuis omdat Jacksons voorkeur voor het „primary - -systeem" (geheime stemming in stemhokjes) was gevolgd in plaats van het „caucus-sys- teem" (wijkvergaderingen met openlijke stemverklaringen). Gevechten In Texas Amerika's om vangrijkste staat, groter dan Frankrijk stonden twee honderd kiesmannen op het spel, waarvan Mondale er ruim de helft op zijn naam bracht. Men stemt in de Ame rikaanse voorverkiezingen niet rechtstreeks op de presi dentsgegadigde, maar op loka le partijgenoten die naar het nationale Partijcongres (con ventie) worden afgevaardigd en zich tevoren aan een van de kandidaten hebben gebon den. Er zijn 1967 van deze kiesmannen op de conventie nodig om de presidentsnomi natie te krijgen. Mondale heeft er daarvan"thans 1230, tegen Hart .665 en Jackson 234. De vroegere vice-president onder Jimmy Carter lijkt daarom niet meer in te halen. De be langrijkste voorverkiezing die nog in het verschiet ligt is die in de deelstaat Californië (op 5 juni), waar 345 kiesmannen te verdelen zijn. Toch zouden er op de nationa le Democratische Conventie, medio juli in San Francisco, nog bittere politieke gevechten kunnen uitbreken tussen het traditionele Mondale-kamp, de teleurgestelde „nieuw leider- schap"-aanhangers van Hart en de radicaal progressieve minderhedencoalitie achter Jackson. Samen met partij voorzitter Charles Manatt, doet „frontrunner" Mondale sedert afgelopen week pogin gen om met Jackson en Hart afspraken te maken, teneinde op de conventie pijnlijke con flicten te voorkomen die al leen maar het Republikeinse Reagan-kamp in de kaart zou den spelen. Hoewel de voorverkiezing in Texas gekenmerkt werd door apathie onder de Democrati sche Partijleden, noemde een opgetogen Mondale zijn over winning „een van de belang rijkste politieke gebeurtenis sen van dit jaarMondale bleek opnieuw vooral de stem men te hebben gekregen van georganiseerde werknemers en van ouderen. Gary Hart, die zijn sensationele „momen ten" van het begin van de voorverkiezingen geheel kwijt is, heeft de voor hem typische aanhang onder de jongere ge studeerde „anti-Vietnamgene- ratie" niet rneer kunnen mobi liseren. Hart kreeg 28 procent van de stemmen. Jackson scoorde zijn veertien procent onder meer bij arme Spaans- spr.ekenden in het aan Mexico grenzende Texas. Texas Texas leeft van olie, hoogtech nologische industrie en land bouw. De zonovergoten staat (in El Passo, op de grens met Mexico, scheen gisteren vi de 389e achtereenvolgende dag de zon) wordt wel een karika tuur van Amerika genoemd. Het vrije ondernemerschap is er praktisch een religie. Ter wijl de sociale voorzieningen er het slechtst van heel de VS zijn, leven er honderdduizen den mensen op wier grond olie wordt gewonnen en die veelal letterlijk geen idee hebben hoe rijk ze zijn. Texas heeft 22.000 landbouwbedrijven (katoen t biefstukken!) van meer dan vierhonderd hectaren. De stad Dallas groeit zo snel dat het silhouet (skyline) elk jaar weer onherkenbaar is. Het vliegveld Dallas Fort Worth is het groot ste ter wereld en moet vanaf het jaar 2000 liefst 50 miljoen mensen per jaar kunnen ver werken. Texas, dat nu ruim vijftien miljoen inwoners heeft, wil in zijn eentje Japan in technologisch opzicht naar de kroon gaan steken. Vorige maand heeft de universiteit van Texas in de hoofdstad Austin daartoe in een keer 32 nieuwe leerstoelen geopend in diverse technologische deelge bieden. Bus stort in ravijn Op Majorca stortte zaterdagochtend deze bus met 46 Britse toeristen in een ravijn. Daarbij kwa men negen mensen om het leven. De overigen werden gewond, van wie enkelen zeer ernstig. Vol gens de politie stortte de bus in het tien meter diepe ravijn, nadat een voorband was geklapt. NAVO-studie naar erosie van glas-in- lood-ramen BRUSSEL De Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie, be ter bekend als een politieke en, militaire organisatie, maakt een Studie van de erosie door luchtvervuiling van kostbare middeleeuwse glas-in-lood-ra- men. Van officiële zijde in Brussel werd in het weekeinde vernomen dat het project een van enkele is die worden uit gevoerd door een comité van de NAVO voor de uitdagingen van de moderne samenleving dat het initiatief neemt tot re search en aanbevelingen doet aan regeringen ten aanzien van samenlevings- en milieu problemen. De studie vindt plaats onder leiding van de Bondsrepubliek en er wordt verder aan deelgenomen door deskundigen uit Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Nederland, de Verenigde Staten en Oos tenrijk, dat geen lid is van de NAVO. In veel kathedralen die eens dikke glas-in-lood-ra- men hadden, is 'het glas nu "vliesdun". Als men de situatie verder laat verzieken is er het gevaar dat ramen volledig verdwijnen, zegt hij. Dure nalatenschap Dit Chinese tovenaarskostuum dat ooit ontworpen werd door Pa- blo Picasso voor een ballet uit 1917 gaat waarschijnlijk op de Londense veiling Sotheby twintigduizend pond opbrengen (onge veer tachtigduizend gulden). Het kostuum is aangetroffen in de nalatenschap van de Russische danser Serge Lifar. Zijn gehele nalatenschap zou wel eens vier miljoen gulden kunnen opbren gen. BEIROET Na een periode van betrekkelijke rust is tijdens het afgelopen weekeinde weer hevig gevochten in Beiroet. De strijd, die zich concentreerde langs de groene lijn, de scheidslijn tussen Oost- en West-Beiroet, heeft aan zeker 22 mensen het leven gekost. Ruim honderd mensen raakten gewond. Als gevolg van de ineens weer opgelaaide kon gisteren de „stille vredesmars" niet doorgaan. Voor de mars, die had moeten plaatsvinden onder het motto „nee tegen oorlog, nee tegen het tiende jaar (de burgeroorlog begon in 1975), ja tegen het leven" hadden zich al duizenden mensen gemeld bij de enige doorgang tussen Oost-en West-Beiroet. In plaats van de demonstratie, hielden de organisatoren een korte plechtigheid. De organisato ren wilden daar een plaquette onthullen en als vredessymbool duiven loslaten. De bedoeling was om tijdens de mars christenen en moslims te verenigen, die geen lid zijn van één van de vele milities in Libanon. kSHINGTON Costa Rica heeft de Verenigde Sta- dringend onmiddellijk militaire steun verzocht om hoofd te kunnen bieden aan bedreigingen van het [ïrland Nicaragua. ;ens de Washington Post gaat het om een steunbedrag van. miljoen dollar. Dat zal worden besteed voor de levering' munitie, granaatwerpers, machinegeweren, lichte vrachtwa- aldus de Amerikaanse krant. Costa Rica heeft momenteel leger. Wel beschikt het land over een Nationale Garde, een iemacht van ongeveer zevenduizend man die de grenzen it bewaken en zorg draagt voor de binnenlandse veiligheid, i Rica voert een neutrale politiek. Sinds de uitvallen vanaf iricaans grondgebied van Nicaraguaanse rebellen die strij- tegen Sandinistische bewind, is Costa Rica vorige week op plaatsen aangevallen door Nicaragua. De Costaricaanse au- teiten hebben nu in verband met deze aanvallen gevraagd de Amerikaanse militaire hulp. Eind vorige week was al ge ld dat de Verenigde Staten, net als ze trouwens in Honduras _ji, van plan zijn oi nnekort een gezamenlijke militaire oefe- g te houden in Costa Rica. internationaal congres over Nicaragua in de Portugese fdstad Lissabon heeft gistqren geconcludeerd dat een Ameri- nse inval in Nicaragua aanstaande zou kunnen zijn. het vierdaagse congres, waaraan werd deelgenomen door in- jctuelen, kerkelijke leiders, politici- en sympathisanten van Sandinistische regime in Managua uit 70 landen, werd het [en van mijnen buitengaats de havens van Nicaragua, ver- JSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM HERZOG: „Joodse extremisten zijn labiel"' Finse helikopter stort op toeschouwers Een Finse helikopter brandt geheel uit, nadat hij bij de stad Hameenlinna was neergestort op een menigte toeschouwers, die naar motorraces keken. Minstens vijf mensen werden daarbij gedood en 23 raakten er gewond. De helikopter, die laag over de toeschouwers vloog, explodeerde In de lucht. JERUZALEM De Is raëlische president Herzog heeft gisteren in een rede ter gelegenheid van de nationale feestdag de joodse terroristen, die vo rige week door de politie zijn gearresteerd, om schreven als „labiele per soonlijkheden". Joodse extremisten hebben de afgelopen jaren diverse aansla gen uitgevoerd in de bezette gebieden. Twee van de vorige week gearresteerde extremis ten hebben al bekend terreur acties te hebben uitgevoerd. Afgelopen zaterdag is in de Armeense kerk in het oude stadsdeel van Jeruzalem brand gesticht. De kerk is zwaar be schadigd. Niemand heeft zich voor de brandstichting verant woordelijk gesteld. etn paar meter. Unhc

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7