Proef met onderhoud van openbaar groen Leiden beleeft lauw lev r i jdin gsfeest Meisjes hebben gewoon zo bun eigen problemen rRAS WORDT NOG MAAR EEN OF TWEE KEER PER JAAR GEMAAID MEIDENTELEFOON IDEN /REGIO Ceidae Sou/tont MAANDAG 7 MEI 1984 PAGINA 3 ïeuwe voorzitter nciëteit Leiden EIDFN De Vereniging So- fteit Leiden heeft sinds dit tekeinde een nieuwe voor- [ter. Tijdens een feestelijke jeenkomst in Leiderdorp prd de heer G. van Veen uit jdegraven geïnstalleerd. Hij Tm de voorzittershamer over !fn de heer H. Welling, eige- nar van een constructiebe- ^jf in Leiden en sinds kort .przitter van de vereniging jiden Leeft. De Sociëteit Lei- Ti heeft een onderkomen |h de Vestestraat. Zij telt lou- if ondernemers en managers iider haar leden. De vereni- gjg vierde onlangs het tienja- bestaan. Den Haag tegen „meubel boulevard" in Leiden DEN HAAG De gemeente Den Haag is fel te gen de plannen om in Leiden en Leiderdorp een zogeheten meubelboulevard te vestigen. Het ge meentebestuur heeft bij de provincie Zuid-Hol land een bezwaarschrift tegen de plannen inge diend, zo blijkt uit een mededeling aan de Haagse gemeenteraad. Volgens de verantwoordelijke wet houder, C. Nyqvist, is een concentratie van meu belzaken in het westelijk deel van Zuid-Holland alleen aanvaardbaar in het centrum van Den Haag. In het Spuikwartier zou hiervoor voldoende ruimte beschikbaar zijn. Een recent rapport heefl volgens de gemeente Den Haag uitgewezen dal een meubelboulevard in Leiden per jaar 24,2 mil joen gulden omzetverlies oplevert voor de Haagsf meubelbranche. Andere winkels in de binnenstac zouden nog eens een schade van zes miljoen lij den. Record-deelname aan Parkenloop 1984 LEIDEN Dankzij het goede weer deed een record aantal deelnemers mee aan de Parken loop van atletiekvereniging „De Bataven". In totaal meldden zich 470 personen aan de start. Op de 2 km. was bij de meisjes t/m 10 jaar Astrid Bakker de eerste en bij de jongens Peter v.d. Hoeven. In de categorie t/m 14 jaar was Carola de Jong de snelste bij de meisjes en Al fred Noort bij de jongens. Op de 5 km. eiste Suze Groen in 't Woud bij de dames de eer voor zich op en bij de heren Nico Disseldorf. Op de 10 km. gingen Elly van Tol en Fred Rademaker met de eer strijken. Bij het grote werk (10 En gelse mijlen) was bij de dames Leny Hoogweg de snelste in 1.12.11 en bij de heren R. Niehooh in de tijd van 55.02. Bij de veteranen was F. v. Wetten onbetwist heerser in 55.05. Kluis met 50 mille gestolen LEIDEN Een kluis waarin 50.000 gulden zat, is in de nacht van donderdag op vrijdag uit een pand van een bedrijf dat in verf handelt aan de Zoeter- woudseweg gestolen. De dieven laadden de kluis in een vrachtau to van het bedrijf en gingen er vandoor. De auto werd vrijdagmid dag in Leidschendam leeg teruggevonden. De daders zijn spoor loos. Ruiten vernield LEIDEN De politie heeft giste ren acht jongens aangehouden we gens het vernielen van verschillen de ruiten van het Bonaventuracolle- ge aan de Kernstraat. Een 14-jarige Leidenaar bekende later tegenover de politie dat hij de ruiten had inge gooid. Deuken in auto's geslagen LEIDEN Drie auto's die stonden geparkeerd in de Drifstraat zijn in de nacht van zaterdag op zondag be schadigd. Onbekenden sloegen deu ken in de auto's. 5IDEN De gemeente 1 het gras dit jaar in een ,nk aantal straten bij °\ze van proef minder ^aien dan tot dusver ge- fjuikelijk. De bedoeling is t het gras nog maar één ;wee keer per jaar wordt maaid en niet meer 'Sce week. De maatregel eeen gevolg van bezuini- ïfigen, maar de gemeente nopt hiermee ook een jjbtere verscheidenheid 'Ji bloemen en planten ifikrijgen. dusver worden veel gras- jmen bijna wekelijks ge maaid, ze bleven daardoor kort en groen. Enkele andere bermen de Vrouwenweg, de Plesmanlaan, de Wassenaarse- weg, de Haagsche Schouwweg, de Broekweg, de Rijndijk, de Maredijk, Besjeslaan Oegst- geesterweg en Haarlemmert rekvaart worden al jaren maar één of twee keer per jaar gemaaid. Bermen die in het vervolg niet meer elke week gemaaid zullen worden, zijn onder meer die langs de Nach tegaallaan, Boshuizerkade, het Korte Vlietpad, de Lorenzka- de, de Montgomerystraat, het Kapellenpad, de Slingelandt- laan, de Rijn- en Schiekade, het pad in het Morskwartier tussen de sportvelden en ook de Ringkade. Verder gaat het om gedeelten van de Marnix- straat, de Vijf Meilaan, de Ad miraal Banckertweg, het Ro zenpad, de IJsselmeerlaan, de geluidswallen aan de Lelylaan en de Stevenshofdreef. Of minder maaien inderdaad een bezuiniging zal zijn, moet nog worden afgewacht, meent C. Jochemsen van de afdeling Groen van de gemeente. „Daarom nemen we juist die proef. In sommige gemeenten blijkt minder maaien duurder te ziin. De meningen zijn er nogal over verdeeld". Bij een keer per week maaien, kan het gras blijven liggen, terwijl bij één of twee maal per jaar maaien, het gras en het vuilnis wat er in wordt ge dumpt vaak met de hand weg gehaald moet worden. Het ar beidsloon dat daarmee is ge moeid, blijkt soms hoger uit te vallen dan bij elke week maai en. „De proef moet ook uitwij zen of in bermen met lang gras niet allerlei rotzooi wordt gegooid", aldus Jochemsen. Bij de afdeling groen is men benieuwd naar de reacties van omwonenden. „Minder maaien oogt minder verzorgd, maar dat is niet zo. Allerlei planten en bloemen krijgen nu een kans. Het is niet slordiger maar anders. Als er inderdaad veel klachten komen, mis schien ook van mensen die al lergisch zijn voor gras en aan hooikoorts lijden, wordt wel licht besloten het gras weer vaker te gaan maaien". Totaal moet de afdeling groen dit jaar 179.000 gulden bezuini gen. (Daar komt nog eens 215.000 gulden bij, maar om dit bedrag bij elkaar te krijgen is een commissie ingesteld die al ternatieven moet bedenken voor het spuiten van gif om het onkruid tegen te gaan). Niet alleen door het gras min der te maaien hoopt men dat bedrag op tafel te krijgen. De gebruikelijke bollen en violen zijn dit jaar niet geplant, er ko men minder bloembakken en er zal minder zomergoed als geraniums de grond in gaan. Jochemsen: „Het gebruik van zomergoed is de laatste twee jaar al gehalveerd". ii M EN Een echt be- ^dingsfeest waarvoor :jfden massaal de straat tging, was het zaterdag oct. De viering van 5 mei v«k meer op een gewone 'dferdag met hier en daar ,Jt extra activiteiten, arbij het dan nog maar vf vraag was in hoeverre 19 er van een directe relatie met of een herinnering aan 5 mei 1945 sprake was. Na het gebruikelijke muzikaal begin, werd vanaf twaalf uur op het Stadhuisplein het „Zweedse" 'brood uitgedeeld. Veel belangstelling was daar niet voor. Integendeel, de uit- delers bij de kraam klampten voorbijgangers, die langs- sjouwden met de zaterdagse boodschappen, aan met de vraag of ze soms een broodje wilden. ^wee gewonden na optreden Vanessa 'BEIDEN Na het optreden van Vanessa op het Vijf- ''Üeiplein is zaterdagmiddag omstreeks vier uur een 10- virige jongen licht gewond geraakt. De jongen werd siet een hoofdwond naar een ziekenhuis gebracht, na- at in het gedrang dat rond de dame in kwestie ont bond een aantal geluidsboxen omviel en de jongen er P^n op het hoofd kreeg. Een kwartiertje later raakte in ®%t gedrang een 16-jarig meisje onwel, terwijl de zich "Is zangeres presenterende artieste foto's uitdeelde, en 41-jarige man uit Voorschoten heeft tegenover de olitie verklaard dat tijdens de viering van het bevrij dingsfeest op het Vijfmeiplein zijn portefeuille is ge- ar>ld. In de portefeuille zat 145 gulden. ■l"' De nadruk was dit jaar door het organiserend comité op de sport gelegd. Op het Stadhuis- f>lein werden de hele dag al- erlei sportdemonstraties afge werkt. De spectaculairste sport was rond het Vijfmeiplein te zien waar een wielerwedstrijd •achter dernies werd gehouden. Het meest indrukwekkende deel van de viering van het bevrijdingsfeest en ook het deel zich in de afgelopen da gen in een flinke belangstel ling mocht verheugen, was de tentoonstelling „Verzet als re actie op de Jodenvervolging" in de Waag. Een fototentoon stelling aangevuld met kran tenknipsels en andere illustra ties, waarbij de bezoeker nog eens duidelijk werd gemaakt waarom er op 5 mei 1945 zo massaal en uitbundig „Bevrij ding" werd gevierd. Veel schade na wraakactie LEIDEN Drie mannen heb ben zaterdagmiddag een 74-ja- rige Leidse bedreigd en mis handeld en even later voor meer dan 10.000 gulden schade aangericht door allerlei goede ren die in een garage stonden, te vernielen. Volgens de poli tie gaat het om een wraakac tie. De drie mannen trapten een ruitje van de woning van de vrouw aan de Duinhof in en gingen naar binnen. Ze gaven haar een paar klappen en zou den haar mogelijk ook met een pistool hebben bedreigd. De drie mannen wijden van de vrouw weten, waar haar zoon verbleef. De vrouw zei dat niet weten en vervolgens ver dwenen de drie mannen naar de garage aan de Houtlaan waar de zoon, een 45-jarige Leidenaar, zou kunnen zijn. De man was ook daar niet. De mannen verschaften zich ver volgens toegang tot de garage en vernielden onder meer va zen, een televisie, een kast, een weegschaal en een paar ruiten. Ook een speedboot zou zijn beschadigd. JHEN A/D RIJN/ALKE- 2Ï)E Ook in de Rijn- &k wordt aandacht besteed ojde landelijke vredesweek. 'c eAlphens Komitee Kruisra- o%n Nee bemant onder f de hele week een actie- oiformatiecentrum op een in de Rijn langs de Rijn- e. Tevens wordt een foto- bonstelling gehouden in de \otheek aan de Pieter Cmanstraat. Vredesgroep Alkemade or- Vredesacties in Rijnstreek ganiseerde gistermiddag een zogenaamde „Stiltekring" op het plein voor het gemeente huis. Ongeveer veertig perso nen hadden aan de oproep ge hoor gegeven. Gewapend met vlaggen waarop de tekst stond „Geen nieuwe kernwapens in Europa, stonden ze een half uur lang in stilte zich te bezin nen. De voor aanstaande woensdag aangekondigde ten toonstelling van werkstukken, tekeningen en dergelijke over het thema „vrede" gaat niet door bij gebrak aan belangstel ling van de zijde van de scho len. Vanuit Alphen en Alkemade neemt men zaterdag 12 mei deel aan de slotmanifestatie in Leiden. Mevrouw Jeanne Zwetsloot, de huishoudster van de pastorie van de Hartebrugkerk heeft za terdag een pauselijke onder scheiding ontvangen. Pastor B. Demmers speldde na de eu charistieviering van zaterdag avond haar de bij de onder scheiding Pro Ecclesia et Pon- Pauselijke onderscheiding tifice behorende versierselen receptie. Mevrouw Zwetsloot op. Mevrouw Zwetsloot werkt omschreef zichzelf laatst „als al 25 jaar in de parochie. Het een huismoeder met niet één, jubileum werd dit weekeinde maar met vier mannen", en gevierd met onder meer een „als een manusje van alles". Alcoholisme De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ek- klesia vertoont vanavond in het gebouw aan het Ra penburg 100 eet i ideofilm over alcoholisme. Na afloop is er gelegenheid voor discussie. Medewerkers van het Consultatiebureau voor alcohol en drugs zijn aanwe zig. De bijeenkomst begint om acht uur. Medicijngebruik In Dienstencentrum Morschwijck aan de Topaaslaan 19 worden woensdagavond (van kwart over acht tot kwart over tien) en vrijdagochtend (van tien tot twaalf uur) in formatieve bijeenkomsten over medicijngebruik gehouden. De film Een bittere pil" wordt vertoond en men kan vra gen stellen aan een apotheker, een huisarts en aan verte genwoordigers van zowel de wijkverpleging als de gezond heidswinkel. Tekenfilms K O draait woensdagmiddag 9 mei een serie teken films in de Kapelzaal van het gebouw aan de Oude Vest 45. De voorstelling begint om half drie en de toe gangsprijs bedraagt drie gulden. Expositie Galerie de Rijn houdt ook dit jaar een groeps-expositie in het Waaggebouw. De tentoonstelling is van vrijdag 11 mei tot en met zondag 3 juni te zien. Er is werk te zien van onder anderen: Joos Baljeu (Dordrecht), Hans Barends (Leiden), Bob Bonies (Den Haag), Peter Duivenvoorden (Leiden), J. van der Heijden (Den Bosch), Aad van Hou we lingen (Leiden), Hans M. de Jong (Den Haag), Jan Maas kant (Elahuizen), Eric de Nie (Haarlem), Jan van Tongeren (Amsterdam) en Gerard Verdijk (Den Haag). Bazar De Baptistengemeente Leiden houdt vrijdag 11 mei van vier uur 's middags tot tien uur 's avonds een ba zar in haar gemeentecentrum aan de Oude Rijn 3-5. De opbrengst is bestemd voor de reparatie van het dak van het gebouw van de Baptistengemeente. Op de ba zar zijn allerlei spulletjes te koop. Er is een sjoelcom petitie, een grabbelton, een draaischijf en een verlo ting. Open huis K O houdt zaterdag 12 mei van tien uur 's morgens tot één uur 's middags open huis in het creativiteitscentrum aan de Oude Vest 45. Belangstellenden kunnen dan kennis maken met allerlei cursussen. Er zijn onder meer demon- stratielessen edelstenen slijpen, calligrafie, pottenbakken, druktechnieken, schilderen en tekenen. Tevens kan men een tentoonstelling met werk van cursisten bezichtigen. Bazar Onder het motto „Handen uit de mouwen, we gaan ver bouwen" houdt de Vrije School aan de Pasteurstraat 2 op zaterdag 12 mei een grote bazar. De bazar is open van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags. In ver schillende lokalen zijn allerlei zelfgemaakte artikelen te koop, zoals houten speelgoed, handgesponnen wol, kinderboeken en kleine cadeautjes voor moederdag. Verder zijn er allerlei activiteiten als spijker slaan, grabbelen en koekversieren, is er een restaurant inge richt en treedt het poppentheater van Ben van Kem pen op. De toegang is gratis. Zuid-Afrika De Boycot Outspan Actie (BOA) wil via de scholen aan dacht besteden aan de apartheid in Zuid-Afrika. Daartoe wordt zaterdagochtend 12 mei aan de Oude Vest 79 een bij eenkomst gehouden waarvoor alle docenten maatschappij leer, economie en geschiedenis in de Leidse regio zijn uit genodigd. De bijeenkomst begint om elf uur. LEIDEN Marieke, Na- tasja, Sanne, Ike, Jacke- lien, Wilma en Tinka, de jongste is 14 jaar en de oudste 18, beantwoorden vragen van meisjes. Daar toe be-„meiden" ze op woensdag van vier tot tien uur de zogenaamde Meidentelefoon, een in stelling die nu ongeveer anderhalf jaar bestaat. Meisjes met problemen kunnen via dit speciale nummer (071-141616) eens hun hart luchten. Leiden is één van de zes tien gemeenten met een meidentelefoon. Er wordt van deze meidente lefoon, die dankzij een eman cipatiesubsidie aan het JAC kan worden gefinancierd, zeer regelmatig gebruik ge maakt en daarom vinden de „telefonistes" het bestaan er van zeker gerechtvaardigd. „Je hebt de kindertelefoon, waar vragen van kinderen worden beantwoord. Wij vin den dat er specifieke meisje sproblemen zijn, dus daarom is de meidentelefoon opge richt. Wij zijn ongeveer net zo oud als de meisjes die bellen, daarom kunnen we ze ook be ter begrijpen. Oudere mensen relativeren sommige dingen zo erg. Wij staan er dichter bij. We vragen altijd na een telefoongesprek of de belster er iets aan heeft gehad en al tijd is het antwoord nadruk kelijk ja. Vaak is het al ge noeg dat ze eens over hun problemen kunnen praten. Soms vragen ze alleen om een adres of verwijzen we iemand door", aldus éen van de meis jes van de Meidentelefoon. Meisjes tussen de 14 en 18 jaar bellen het meest met, hoe kan het haast anders, problemen over verliefd zijn, sexualiteit en relaties. Wat de meiden van de telefoon opvalt is de grote onwetendheid over sexualiteit. Ook in deze zoge naamde „verlichte" moderne tijden, met voorlichting reeds op de lagere scholen, is de kennis over dit delicate on derwerp nog maar zeer sum- De meiden van de meidentelefoon op de zolder van het JAC. mier. Dat iedereen er altijd maar vanuit gaat dat jonge kinderen „alles" al weten, leidt er volgens de meiden van de telefoon toe, dat meis jes ook niets meer vragen uit angst voor schut te gaan. „Dan gaan ze met iemand naar bed terwijl ze er nog lang niet aan toe zijn. Ze doen het dan alleen omdat ze den ken dat het zo hoort. Op school krijg je wel veel tech nische voorlichting, maar ge voel wordt nauwelijks bespro ken. terwijl daar juist zoveel problemen mee zijn". Er is de meiden van de telefoon nog meer opgevallen. „Mensen le ven zo langs elkaar heen. Er wordt niet echt naar elkaar geluisterd. Ook zijn veel meis jes erg onzeker". Oplossen De zeven dames van de mei dentelefoon proberen zo veel mogelijk te helpen. Ze drin gen echter zo min mogelijk hun mening op en laten de oplossing aan de belster zelf over. Natuurlijk weten ze zelf ook niet alles, maar om meer inzicht in bepaalde problemen te krijgen houden ze- thema avonden, waarbij een deskun dige komt spreken. Ook ko men de meiden regelmatig bij elkaar om over veel gehoorde problemen te praten. Ze wor den daarbij begeleid door Wil ma of Connie, twee medewer kers van het JAC. die erva ring hebben met allerlei moeilijke gevallen. Verder zijn ze van plan om voorlich tingsavonden te gaan houden over zaken, waarover vaak informatie gevraagd wordt Tenslotte hebben de meiden van de meidentelefoon het plan om eens een goede film over een bepaald onderwerp te vertonen waarna er een discussie kan worden gehou den. Hoe en wanneer deze plannen worden uitgevoerd, is nog niet bekend, maar de meiden zullen dat snel genoeg laten blijken. Het telefoon nummer van de meidentele foon staat nog niet in het tele foonboek, omdat het onder de verantwoordelijkheid van het JAC valt. Zodra deze instel ling echter een nieuwe behui zing heeft gevonden, zal de meidentelefoon een geheel ei gen nummer krijgen en ook apart worden vermeld in het telefoonboek.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3