Bouwkosten dreigen weer omhoog te gaar Voorsprong van Duarte valt tegen 4 150 Rotterdam viert titel Feyenoord Fel verzet tegen belasting amnestie in West-Duitsland ANDIJVIE EN RUNDERTARTAAR Zweetdruppeltje BON fl§ £eicUc 6omcwit Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: M.Hailewas, Chef-redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 pier mm, kleintjes 1 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand 21.02 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 63,07, jaarf 240,46. Klachten bezorging maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1.00. Maandag 7 mei 1984,75e jaargang no. 22880 Enkele buien, maar ook nu en dan zon. Minimumtempera tuur ongeveer twee graden, in het binnenland op veel plaat sen nachtvorst. Middagtempe- ratuur omstreeks twaalf gra den. In het binnenland matige, aan de kust af en teo krachtige noordenwind. Zon op: 05.58, onder: 21.16; Israël ontwerpt radar voor laagvliegende toestellen JERUZALEM Israël heeft gisteren ter gelegenheid van zijn nationale feestdag een radar gepresenteerd, die laagvliegende vliegtuigen en helikop ters kan registreren. De radar is ont wikkeld door ELTA in Asjdod, een dochter van Israel Aircraft Industries, de belangrijkste vliegtuigbouwmaat- schappij van het land. De directeur i van ELTA zei dat zijn firma een ge- j heel nieuw radarsysteem heeft ont- wikkeld. Volgens hem kan deze radar vijandelijke vliegtuigen tot op een af stand van 120 kilometer registreren. Ongeveer twintig landen hebben het systeem al aangekocht. „Verkoop eiwit-vermagerings- dieet aan banden" UTRECHT Staatssecretaris Van der Reijden van Volksge zondheid wil de verkoop van de eiwit-vermageringsdiëten aan banden leggen. Hij heeft de Gezondheidsraad en de Voedings raad gevraagd of het niet beter zou zijn dergelijke dieetvoeding alleen nog onder medisch toezicht te verkopen. In Amerika zouden al zestig mensen zijn overleden door langdurig gebruik van eiwit-vermageringsdiëten. Deze diéten, die meestal in poe- dervorm vrij in de winkel te koop zijn, genieten in Nederland toenemende belangstelling. Tot dusver zijn er in ons land nog geen doden gevallen. Doordat de voeding erg weinig calorieën bevat, is het mogelijk dat zij op den duur de hartspier en andere interne organen aantasten. Hoewel op de verpakking van de dieetvoeding staat dat het dieet niet langer dan vijf dagen mag duren, is het volgens de adviesaanvraag nodig de consument te gen te langdurige diëten in bescherming te nemen. Inflatie in Derde Wereld neemt drastisch toe WASHINGTON In de ontwikke lingslanden is de inflatie krachtig toe genomen. Dit blijkt uit een rapport van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Terwijl de industrielan den de geldontwaarding de afgelopen jaren hebben teruggedrongen tot ge middeld vijf procent het laagste peil sedert 1972 is de inflatie in ontwik kelingslanden, die geen olie produce ren, opgelopen tot gemiddeld 54,1 pro cent. In 1982 was het inflatiepercenta ge voor de industrielanden 7,5 en voor de ontwikkelingslanden 34,3. Uit voor lopige gegevens van het IMF blijkt verder, dat het enegrieverbruik, met name olie, in de geïndustrialiseerde landen het vorige jaar duidelijk is toe genomen. Supporters vernielen treinen ROTTERDAM Drie aan elkaar gekoppelde gloednieuwe Sprinter-treinen zijn gistermiddag grotendeels vernield door Feyenoord-supporters, die van Tilburg op weg terug waren naar Rotterdam. De schade die een deel van de 1200 meerei zende fans aanrichtten, bedraagt ten minste 150.000 gulden. De NS had weliswaar twaalf man spoorwegpolitie ingezet, maar deze kon in de propvolle trein niet uit de voeten. De van dalen wisten te ontsnappen door ter hoogte van de Blaak aan de noodrem te trekken en de rest van het traject lopend af te leggen. Tijdens de voetbalwedstrijd PSV-FC Den Bosch raak ten gistermiddag twee supporters van PSV ernstig aan het hoofd gewond, toen er een ijzeren staaf in hun vak werd ge gooid. Twee direct aangehouden jongens zijn inmiddels on schuldig gebleken, 's Ochtends was op het Eindhovense NS-station ook al een 14-jarige jongen uit Den Bosch gewond geraakt tijdens een massale vechtpartij tussen supporters. Zie verder sportbijlage. Dirigent Verhei jen averleden )EN HAAG Dirigent John ferheijen. is aan de gevolgen ■an een hartaanval tijdens het levrijdingsconcert in de West- andhal in Wateringen, overle- len. Hij werd 58 jaar. De ïaagse dirigent leidde het ge- aengd koor Concordia en de larmonievereniging Animato ijdens het slotnummer, Fin- andia van Sibelius, toen hij oor een hartaanval werd ge- roffen. Verheijen overleed op /eg naar het ziekenhuis. Het loffelijk overschot van Ver- eijen wordt donderdagmid- ag om 3 uur gecremeerd op e begraafplaats Ockenburgh. rerheijen was artistiek leider an vier koren en docent aan e Haagse muziekschool. Zijn pecialiteit was de klarinet. Hoogtewerkers Reg Dosell en perry Curd bekijken hoe zij het hoofd van admiraal Lord Nel son op Trafalfar Square het beste kunnen reinigen van dui- Venuitwerpselen. Voor de he- ^en is het geen al te groot avontuur, want zij rijgen Nel- jon om het half jaar vast aan Je ladder. STAATSSECRETARIS RROKX: voorbereid door enkele ex perts van de regeringspartijen CDU en FDP Jarenlang hebben de politieke partijen, met uitzondering van de Groenen, het geven van giften aantrekkelijk gemaakt voor het bedrijfsleven. Dat ge beurde door het opzetten van illegale constructies, die het mogelijk maakten de giften van de belasting af te trekken. Zo creëerde de CDU een brie venbusfirma in Liechtenstein, die waardeloze adviezen duur verkocht aan bedrijven. Via Liechtenstein kwam het geld op de rekening van de chris ten-democraten in de Bondsre publiek. Nelson gereinigd Johan Cruijff toont de 30.000 supporters op de Coolsingel de eerder veroverde KNVB-beker. ROTTERDAM Rotterdam jas en een fotoboek van de feliciteerd! Voor aanvoerder heeft het kampioenschap van stad aan. Later op de avond Ben Wijnstekers, maestro Jo- Feyenoord gisteravond uit- werd het feest voortgezet in han Cruijff, de andere spelers, bundig gevierd. Na de terug- de Kuip, het stadion van Fey- het bestuur en de technische reis uit Tilburg stroomden enoord, waar eveneens vele staf de bekroning van een uit- naar schatting dertigduizend duizenden mensen het feest stekend seizoen. Nu op weg mensen de Coolsingel op, van het landskampioenschap naar een volgend succes in de waar de spelers van de kers- te samen met diverse vader- Europacup, verse landskampioen op het landse artiesten vierden. Staatssecretaris van WVC drs. balkon van het stadhuis ver- Staatssecretaris drs. Joop van J.P. van der Reijden". schenen. - der Reijden-van WVC stuurde Ajax moest in Rotterdam een Eerder liet burgemeester Feyenoord gisteren een felici- nederlaag incasseren. Sparta Bram Peper in een korte toe- tatie-telegram na het behalen bleek met 6-1 te sterk. PSV spraak weten trots te zijn op van het voetbalkampioen- versloeg FC Den Bosch met 6- Feyenoord. Peper bood de schap. 1, waardoor de Eindhovense spelers en begeleiding namens De tekst luidde: „Feyenoord: ploeg naar de tweede plaats het gemeentebestuur een bad- onbetwistbaar kampioen. Ge- klom. Verder onder meer in Sporttribune: Roodenburg kansloos voor kampioen- Feyenoord schudt frustraties af fSïEj n j i i Schandalige tonelen bij Spaanse bekerfi- gORS en Alkmama delen in ..loten} naje RCL en Quick Boys in evenwicht Judocoach Peter Snijders houdt iedereen Kostbaar puntverlies Zuiderkwartier te vriend Unicum deklasseert Ivy DEN HAAG Staats secretaris Brokx van Volkshuisvesting ver wacht dat de daling van de bouwkosten over niet al te lange tijd tot het verleden zal beho ren. We moeten er zelfs rekening mee houden, zo hield de bewindsman vandaag in de RAI de bouwwereld voor, dat de bouwkosten binnen kort weer een stijging te zien zullen geven. De staatssecretaris sprak op een bijeenkomst in het kader van de tweede Bouw RAI in Amsterdam. De bouwkosten bestaan uit de prijzen van materi aal en arbeidsloon. De prijs van nieuwbouwwo ningen wordt behalve door deze bouwkosten be paald door de zogeheten stichtingskosten. Met dit laatste begrip wordt ge duid op ondermeer de prijs van de bouwgrond en de kosten van aanleg van aanvoerleidingen. Omdat de bouwkosten weer drei gen te stijgen moet er alles aan worden gedaan de stichtingskosten in de hand te houden, aldus de boodschap van Brokx aan het adres van woning bouwverenigingen en an dere opdrachtgevers, ar chitecten, en. aannemers. Volgens het ministerie van volkshuisvesting zal de produktie in de bouw dit jaar iets hoger uitval len dan in 1983. Dit heeft tot gevolg dat de vraag naar materialen zal stijgen en dat de werkgelegen heid in de bouw eveneens aantrekt. De bouwkosten zijn jaren lang sneller gestegen dan bijvoorbeeld de inflatie. Twee, drie jaar geleden kwam daar een eind aan als gevolg van de inzak kende produktie in de bouw. Het opnieuw sterk stijgen van de bouwkosten kan het gevolg zijn van het aantrekken van de Gustave Singier overleden PARIJS De Franse schilder Gustave Singier, een van de oprichters van de "Ecole de Paris", is in de nacht van vrijdag op zaterdag op 75-jarige leeftijd in de Franse hoofdstad overleden. Singier was een van de grote non-figuratieve en lyrische schilders, gebo ren in Vlaanderen en in de tweede wereldoorlog genaturaliseerd tot Fransman. de hand gewezen. Maar ook in de Bondsdagfractie van de FDP bestaan er grote reserves tegen de amnestiewet. De vroegere minister van Binnen landse Zaken, Gerhard Baum, weigert het wetsontwerp te steunen. De amnestiewet, die in één klap een einde moet maken aan 1800 strafprocedu res, is in het diepste geheim Niemand gewond bij neerstorten vliegtuig Een eenmotorig sportvliegtuig is zaterdagavond neergestort vlakbij het vliegveld Hilversum. Hoewel de machine volledig werd vernield, bleven de vijf inzittenden ongedeerd. De woordvoerder van de rijkspolitie dienst luchtvaart noemde het ,,een wonder" dat er geen slachtoffers waren gevallen. Met aan boord vier parachutespringers, was het vliegtuig rond kwart over acht van het vliegveld Hilversum vertrokken. Door nog onbekende oorzaak viel kort na de start de motor uit. Het toestelletje kwam terecht op de toppen van enkele bomen. Op de foto het wrak na de berging ervan. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De amnestie die de Duitse regeringscoalitie bij wet wil afkondigen voor honder den managers en politici die de politieke partijen op illegale wijze financieel gesteund heb ben, heeft bij vriend en vijand van de regering-Kohl onge kend heftige reacties uitgelokt. In de regeringspartij, de libe rale FDP, dreigt een openlijke opstand tegen het wetsont werp dat vooral op aandringen van de liberale Bondsdagfrac tie tot stand is gekomen. In een emotionele vergadering met het partijbestuur hebben alle regionale voorzitters van de FDP het wetsontwerp van (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, kilo Rundertartaar, C QQ 500 g JJ-M»r250.Z70 Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Waddenzee beschermd natuurgebied IRONINGEN De regering heeft het buitendijkse Neder- indse deel van de Waddenzee officieel aangewezen als be- chermd natuurgebied in het kader van de Wetlands conven- e. Dat verklaarde vanmorgen in Groningen minister Braks an landbouw en visserij in zijn openingstoespraak tijdens de iternationale „wetlands"-conferentie die tot en met zater- ag in die stad gehouden wordt. )e Wetlands conventie is een in 1971 opgestelde internatio- ale overeenkomst om waterrijke gebieden (wetlands) te be shermen. Alle landen die zich bij deze conventie aangeslo- ?n hebben hebben zich verplicht om gebieden in hun land ie ze hebben aangewezen als wetland te vrijwaren van de adelige invloed van de westerse beschaving. SAN SALVADOR In El Salvador, waar gisteren de tweede ronde van de presidentsverkiezingen is gehouden, heeft de chris ten-democraat Napoleon Duarte volgens de eerste niet-officiële uitslagen, verstrekt door de chris ten-democraten, een lich te voorsprong op Roberto d'Aubuisson van de ultra- -rechtse ARENA-partij. Op grond daarvan heeft Du tweede ronde van de verkie- stembus door tal van militan- zingen was duidelijk veel be- ten van de ARENA. Deze ter dan de eerste keer. Er waren, herkenbaar door het waren ca 1,8 miljoen kiesge- dragen van het ARENA-in- rechtigden opgeroepen. De sigpe, in alle stemcentra in tweede gang naar de stembus groten getale aanwezig, was nodig omdat in maart Een militaire woordvoerder niemand van de kandidaten een absolute meerderheid had behaald. Duarte, die met het verzet wil onderhande len, behaalde toen de meeste stemmen met 43 procent. Zijn naaste rivaal, D'Aubuis son, die het verzet te vuur en te zwaard te lijf wil gaan, arte zich tot overwinnaar kwam tot 29 procent. De uitgeroepen en zich gepre- einduitslag wordt pas over senteerd als president van enige dagen verwacht. heeft meegedeeld dat zondag bij een aanval van guerrilla strijders op de provincie hoofdstad San Miguel zeker 19 mensen zijn omgekomen, vier militairen en 15 guerril la's. Fasson breidt uit LEIDEN Fasson (Neder land) BV, heeft plannen voor nieuwbouw en uitbreiding bij haar fabriek in Hazers- woude. Daar is ruim f 12 miljoen gulden mee gemoeid. In Nederland werken bij Fasson in Leiden 220 mensen en in de fabriek in Hazers- woude 350 mensen. Nog dit jaar wordt begonnen met de bouw van een magazijn met een oppervlakte van 3000 vierkante meter in Hazers- woude. De plannen zorgen voor tenminste twintig nieu we arbeidsplaatsen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. alle Salvadoranen. De opiniepeilingen hadden Volgens zijn eigen partij be- Duarte een percentage van haalde Duarte 55,88 procent 60 gegeven tegen 40 voor zijn van de stemmen, nadat de tegenstander. De leiders van uitslag van de telling van de de christen-democraten za- stemmen van 65 procent van gen in de betrekkelijk kleine de stembureaus bekend was voorsprong de invloed van geworden. Ondanks ver- de „druk" en de „psyehologi- spreide acties van het verzet sche dreigementen" in de da- was er een grote opkomst, gen voor de verkiezing en Ook het verloop van deze zelfs tijdens de gang naar de OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk. NISSAN Keuze uil 100stuks. Alkemadelaan 1 Roelofarendsvosn Telefoon 01713-286&-2073. Ook vandaag weer hebben duizenden vwo-, havo-, mavo- en lbo-leerlingen slag geleverd aan het examenfront. Trouwe lezers hebben intussen gemerkt, dat de Leidse Courant de stnjd nauwgezet volgt en getrouw verslag doet van wat de oorzaak van menig zweetdruppeltje is. De Leidse Courant: een dagblad, dat niet alleen door scholieren wordt bezorgd, maar die zich ook bezorgd maakt over het wel en wee van de scholieren. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop Kinder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag *§"£eidóc Qowuvnt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1