udocoach Peter Snijders loudt iedereen te vriend Lichte opleving bij hockeydames YN RAPMUND BLIJFT ZONDER OVERWINNING iakenburg opnieuw „hinderlijk" istakel voor Rijnsburgse Boys ft raf-* jg fi ™ffi ca WINST EN VERLIES BASKETBALLERS Sered door de zoemer Sportwereld LEIDSE COURANT MAANDAG 7 MEI 1984 PAQINA 15 Bk1 jS schiet mintonbond ulp WEGEIN De Stichting jjinale Sporttotalisator (SNS) le Nationale Badminton- (NBB) van hulp zijn bij de iing van de liquiditeitsbe- ;n bij de NBB. De over- imst tussen NBB en SNS in, dat de NBB naar be- geld, onder gunstige aarden, kan opnemen bij 'S tot een maximum van liljoen gulden. De lening inen vijf jaar worden af- Door de financiële over- amst is het voortbestaan jle NBB gewaarborgd. Karpov en Kortsjnoj leggen ruzie bij LONDEN Anatoli Karpov en Viktor Kortsjnoj hebben zaterdag in Londen hun ja renlange ruzie bijgelegd. Voor hun partij uit de achtste ronde van het internationale schaaktoernooi in Londen schudden beide grootmees ters elkaar voor het eerst se dert 1973 weer de hand. Het publiek reageerde met een spontaan applaus. Karpov won van Kortsjnoj. De partij tussen Timman en Poloega- jevski (Sovjet-Unie) eindigde in remise. Louter nederlagen volleybalploegen DEN HAAG Zowel de Nederlandse volleybal- heren als -dames zijn in het weekeinde met louter nederlagen geconfronteerd. De heren van de als bondscoach debuterende Geert Trompetter tweemaal in actie tegen Cana da. Beide malen werd het een nederlaag van 3-0. In Horst waren de setstanden 15-10, 15-6 en 15-8 in het voordeel van de Canadezen. In Hengelo werd het 15-5, 15-2 en 16-14). De dames waren in Frankrijk praktisch kansloos. In Tourcoing werd het 15-10, 15-7 en 19-17 voor de Franse dames, in Olhain 15-7, 15-10 en 15-9. Van 21 tot en met 23 december wordt in Haarlem een volleybal-driedaagse gehouden. De herenploe- gen van Nederland, Cuba, Zuid-Korea en West- Duitsland doen hieraan mee. Het toernooi is een onderdeel van een groot Eurocircuit. DEN BOSCH De nationale heren basketbalploeg heeft in de eerste uit een reeks van vier wedstrijden in Den Bosch tegen Michigan University, niet kunnen overtuigen. Hoewel de samen hang binnen de ploeg vaak totaal afwe zig bleek, werd er toch gewonnen, 82-75, na een achterstand van één punt, 37-38, bij rust. In de tweede ontmoeting, gisteren in de Rotterdamse Alexanderhal, werd die lijn niet doorgezet. Weer volgde een chaotische, zeer slordig gespeelde wed strijd, waarin Nederland langdurig op winst stond. Bij rust bedroeg de voorde lige marge nog zeven punten: 40-33. Ne derland verloor met 74-68. Landskampioen Den Bosch is zijn twee Nederlands-Amerikaanse guards kwijt. Nadat Dan Cramer al besloten had naar de Verenigde Staten terug te keren, kon de club zaterdagavond in een laatste on derhandelingspoging ook geen nieuwe overeenkomst met Mitch Plaat sluiten. Het tweetal zal dus zijn laatste contact met het Nederlandse basketbal hebben in het voor-Olympische toernooi van Grenoble en Parijs, en bij plaatsing daar, tijdens de Spelen van Los Angeles. In het nieuwe seizoen zal Jan Dekker niet alleen het team coachen, het is te verwachten dat hij ook nog binnen de lijnen actief zal zijn. Protestbrief van UEFA-team SITTARD Het Nederlands UEFA-elftal heeft een protest brief geschreven aan de Europe se voetbalbond naar aanleiding van de vermeend onrechtvaardi ge uitsluiting van deelneming aan de eindronde van het Euro pees kampioenschap in Moskou. De selectie heeft in het schrijven gevraagd om een nieuw en diep gaand onderzoek. De UEFA strafte de KNVB en het jeugdige elftal, omdat tijdens de beslissen de wedstrijd in Velsen Paul Jong Oranje klopt Bulgaren SAINT TROPEZ Jong Oranje is giste ren het voetbaltoer nooi van Toulon geo pend met een over winning. In Saint Tropez werd Bulga rije met 2-0 versla gen. Beide doelpun ten werden gemaakt door Michel Beukers van Excelsior. In de eerste wed strijd had de derde keus geen enkel pro bleem met de Bul gaarse leeftijdsgeno- i Serban krijgt eerste hulp. (Van onze verslaggever) IK De macht van judoscheidsrechters en het laconie- idee dat worpen, grepen en blessures er altijd ernstiger ien dan ze vaak blijken te zijn, heeft tijdens de EK in k het leven van Ilie Serban nodeloos in gevaar gebracht. Roemeen raakte tijdens zijn strijd om Europees brons al -fl bewusteloos in de dertig seconden durende houdgreep t verwurging, waarin tegenstander Gawthorpe hem ld. Hoofdscheidsrechter Olgioti zag de verwurging over hoofd plus het feit, dat Serban zelfs met geen teen meer ;nspartelde. Seintjes van de hulpscheidsrechters ontgin- de Zwitser en pas nadat de zoemer een winnend einde gemaakt aan de houdgreep, kon de Roemeense verzor- ingrijpen. Pas later gevolgd door toernooiartsen die iblikkelijk hartmassage toepasten op Serban. Zuursto- araten bleken niet direct voorhanden, maar toch werd leven van de Roemeen gered en in de ziekenwagen m hij pas .weer bij kennis. De gemaakte fouten leken ;ren alweer vergeten. Ilie Serban werd door de Europese i Unie trots als eregast voorgesteld aan het luid applau- rende publiek. LUIK Het Nederlands Olympisch Comité zal op 10 mei met de nodige scepsis aan het overleg met de Judobond Neder land beginnen over de de finitieve vaststelling van de olympische ploeg. Bondscoach Peter Snijders nam zich gisteren na af loop van de Europese kampioenschappen in Luik voor zes judoka's voor te dragen, een aantal dat door het bestuur van de JBN mogelijk kan wor den aangevuld met twee om alle acht gewichtsklas sen te dekken. Zwaargewicht Wil Wilhelm en middengewicht Ben Spijkers kunnen als de nieuwe num mers drie van Europa niet door het NOC worden gene geerd. Rob Henneveld (gedeel de vijfde plaats), Robert van der Vlist en Jean-Pierre van Deursen (beiden gedeeld ze vende) voldeden aan Snijder's eis, maar hun reis naar Los Angeles is nog onzeker. Jo Ge vers en Hans Buiting zijn in elk geval afgevallen. En dan is er nog Jan Rap- mund, die als enige Nederlan der tijdens de EK zonder over winning is gebleven. Hij was echter met Wilhelm de enige echte kandidaat van het begin af en komt dank zij zijn open Nederlandse titel (tot 95 kilo) toch op de voordrachtslijst van de bondscoach voor. De Hage naar staat bij het NOC echter te boek als kandidaat alle cate gorieën en in die groep heeft hij internationaal gezien hele maal niets te zoeken. Snijders wist gisteren echter niet of hij bevoegd was het NOC voor te stellen cm Rapmund in zijn ei gen gewicht, dus tot 95 kg, te laten uitkomen, een plek waarvoor nu geen kandidaat is. De open klasse blijft dan onbemand, omdat de enige daarvoor geschikte judoka zwaargewicht Willy Wilhelm is en die mag volgens de nieu we olympische regels niet in twee verschillende klassen uit komen. Het voordragen van veel men sen, van wie hij weet dat ze toch niet allemaal worden ge accepteerd, levert Snijders in elk geval geen vijanden op binnen de hem goed gezinde judo-selectie. De bondscoach wil in Los Angeles niemand voor de leeuwen werpen, maar met de limiet van het NOC loopt hij dat risico ook in geen geval. Het is een kwestie van vriendelijke taktiek, passend voor een man die over enkele maanden zijn functie neerlegt. Dat laatste vindt Wilhelm ove rigens jammer. De zwaarge wicht zegt over wie hij als nieuwe coach zou zien: „Niet Chris de Korte, de coach van Jong Oranje, want die is ook clubcoach. Een clubcoach kan niet goed zijn als bondscoach. Ik heb nog liever Peter Snij ders, of anders Jan Snijders, of Peter Adelaar". De Bossche naar noemt die laatste namen voor de grap, maar hij wil maar zeggen: alles liever dan een bescheiden judo-coach. De judotoppers kijken graag op te gen een man die een staat van dienst heeft. In Luik viel op dat bonds coach Snijders veel van zijn kernploegleden in zeer grote mate door hun eigen coach liet aanmoedigen tijdens hun par tijen. Dat is ook het toekomst beeld, maar dan op kosten van de bond. Niet de dames van bestuursleden, maar de privé- coaches van deelnemers uitno digen voor kampioenschappen. Dit weekeinde werd het vrij dag al bereikte aantal van twee bronzen medailles niet uitgebreid en eigenlijk leverde alleen Robert van der Vlist (tot 71 kg) behoorlijke presta ties. De 22-jarige judoka uit Leiderdorp boekte zeges op een Tsjechoslowaak, een Oost duitser (volpunt) alvorens te verliezen van de Fransman Dyot, die later zilver won. Een klasse lager werd Jo Gevers uit Rosmalen door de latere Europese kampioen Alexandre (Fra) uitgeschakeld. Bij de al lerlichtste judoka's was Jean- Pierre van Deursen in zijn eerste partij kansloos tegen de Fransman Proux (vol punt). De man uit Hillegom klopte in de herkansing nog wel een Hongaar met ippon, maar ver loor daarna opnieuw. Rapmund had in de open klas se de eerste ronde vrij en kreeg daarna direct de zware confrontatie met de Belg Ro bert van de Walle voor zijn kiezen. Een paar minuten lang leek de Hagenaar gelijkwaar dig, maar een beenklem haal de hem met een vol punt uit de strijd om het goud. Omdat Van de Walle pas in de halve finale sneuvelde, mocht Rap mund naar de herkansing, maar tegen de achttien kilo zwaardere Italiaan Beccacece was hij kansloos. Rapmund, de grote tweede kandidaat voor de Spelen, bleef wezenloos achter met het besef het slechtste Nederland se resultaat te hebben geboekt. Het hopen is nu op een goede bui van de mensen van het Nederlands Olympisch Comi té, die mogelijk rekening wil len houden met zijn trainings achterstand in verband met een langdurige schouderbles- sure- HERMAN JANSEN Marjolein Eijsvogel scoort één van haar beide treffers tegen België. LILLE Hoewel er een lichte opleving in het tot nu toe nogal fantasieloze spel merkbaar was, heeft het Nederlands dameshoc keyteam zich ook gisteren tijdens de Europese titel strijd niet aan de naar geestige omstandigheden in Lille kunnen onttrek ken. Tegen België, dat probeerde positief te hockeyen maar daarvoor eenvoudig de klasse miste, nam de houder van de wereldbeker genoegen met een overwinning van 4-0. Het was intussen wel de derde achtereenvolgende zege van Nederland, dat in poule A tot nu toe louter met tegenstan ders van uiterst bescheiden formaat te maken kreeg. In middels is Nederland echter al negen treffers achterop ge raakt bij de Sovjet Unie, dat gisteren Schotland met 4-0 de eerste nederlaag bezorgde. Nederland speelt vandaag te gen de Schotse dames en strijdt woensdag met de Sovjet Unie om de eerste plaats in de groep. Die is van belang om West-Duitsland, dat ook nog weinig hoogstandjes heeft la ten zien en slechts met 1-0 van Tsjechoslowakije won, tot de finale te kunnen ontlopen. Uit de gratie Tegen België liet coach Gijs van Heumen voor de eerste keer zijn ploeg van begin tot eind intact. Alette Pos had voor de tweede keer de plaats van Det de Beus in het doel overgenomen (Van Heumen: „In dit toernooi kan dat zon der problemen"), Margriet Ze- gers kwam voor het eerst als voorstopper in actie en Sandra le Poole kreeg in het hart van het middenveld wederom de voorkeur boven Elsemieke Hillen, die bij Van Heumen kennelijk geheel uit de gratie is geraakt. Een jaar geleden droeg zij het Oranje-team in Koeala Loempoer nog als spel- verdeelster. Sandra le Poole is nu de favo riete van Van Heumen voor het middenveld. Het is de vraag of haar speltype, waar weinig lijn in is te bespeuren, daar wel zo geschikt voor is. Een plaats in de spits voor deze onruststookster, waar heel wat verdedigingen in het verleden trouwens voor terug deinsden, ligt meer voor de hand. Nederland ontwikkelde tegen België een hevige druk op het doel van de zeker niet slechte Brigitte Carlier. De afwerking liet echter veel te wensen over. Marieke van Doorn raakte een keer voor open doel de bal maar half en de vele voorzetten van Sophie von Weiier bleven onbenut. Pas in de 24e minuut zorgde Fieke Boekhorst voor het ope ningsdoelpunt uit een nu wat beter lopende strafcorner. Door twee treffers van Marjo lein Eijsvogel, die overigens nog naar haar topvorm zoekt, liep Oranje vervolgens uit tot 3-0. In de dertiende strafcorner van de wedstrijd kogelde Fie ke Boekhorst de bal precies op de bovenkant van de plank en bepaalde daarmee de eind stand op 4-0. Het betekende te vens haar honderdste treffer in 86 interlands. Ook Sophie von Weiier vierde een jubile um: zij speelde haar 75e inter land. «IBURG Spakenburg g er dit seizoen een voor lurgse Boys hinderlijke J inte op na. Of het nu een e rijd betreft waar een pe- itel op het spel staat, of 3 uel waarin het kampi- ïap van de eerste klasse inzet vormt; Spakenburg blijkbaar gewoon niet ijnsburgse feestjes te wil- Eieewerken. Veel eerder 3,izoen al. In Spakenburg. lurgse Boys zou daar aan elijkspel voldoende heb- de eerste periodetitel t daaraan verbonden tic- Dor het betaalde bekera- ur voor volgend seizoen te stellen. De blauwwit- ten wonnen evenwel met 2-0 en Rijnsburg moest nog een periode wachten om die titel te bemachtigen. En ook afgelo pen zaterdag weer. Dit keer zou Rijnsburgse Boys door een zege op Spakenburg onbereik baar kunnen worden voor de verzamelde „concurrentie" en zich dus kampioen van 1B mo gen noemen. Opnieuw echter werkte Spakenburg niet mee. Na een enerverende slotfase besloten beide ploegen uitein delijk tot het delen van de punten (2-2). Waardoor Rijns burgse Boys de unieke, na de nederlaag bij Spakenburg op gestarte, serie van twaalf over winningen zag afgebroken en zaterdag in en tegen Volen- dam toch nog een puntje zal moeten veroveren om zich de finitief „eigenaar" van het zo fel begeerde kampioenschap te weten. Nu had Rijnsburgse Boys het ook zaterdag weer voor een groot gedeelte aan zichzelf te wijten dat Spakenburg zich als „hinderlijk obstakel" kon pre senteren. Vroegen de Rijns burgers in de uitwedstrijd te gen de kleine broer van IJssel- meervogels door foutjes in de eigen defensie al om onover- komenlijke problemen, zater dag deden de geelzwarten dat nog eens meer dan dunnetjes over. Eerst kwam doelman Kees Star al in de twaalfde minuut onnodig zijn doel uit om de bal vervolgens ook nog eens tegen eigen laatste man Jack Manuputty aan te knal len (Spakenburger Ed Neijen- huis profiteerde eenvoudig) en. vervolgens was het Johan de Kroon die zich twee minuten voor rust verslikte in enig mis plaatst goochelwerk bij de hoekvlag waarna Peter Kuis Frits van Dijk de 0-2 pasklaar op het hoofd kon leggen. Een gang van zaken die overi gens volledig tegen het spel- beeld indruiste. Het door zenu wen gekwelde Rijnsburgse Boys mocht dan niet aan het normale niveau komen, de thuisclub had het wel degelijk allemaal voor het zeggen. On danks het feit dat spelbepaler Huug Aandewiel door per soonlijke bewaker Bert Koops aan banden werd gelegd, ver kreeg Rijnsburgse Boys wel weer het de laatste tijd gebrui kelijke veldoverwicht. Met Jan Hogewoning en Martin Toet als animatoren op de rechterflank, werd de veste van invaller-doelman Pim van der Brink dan ook zeer regel matig opgezocht. Echt doelrij- pe mogelijkheden werden door de thuisclub in die fase even wel niet gecreëerd, al was Ho gewoning zelf dicht bij de ge lijkmaker nadat Van der Brink een vrije schop van Aandewiel niet klemvast had kunnen pareren. Rijnsburgse Boys, dat Paul van der Blom al vrij snel in de wedstrijd met een spierblessu re had zien uitvallen, trok ook MM Spakenburgs laatste man, Arjan van der Groep, kan net niet bij de bal. Marcel van der Blom veert omhoog om het eerste doel punt van Rijnsburgse Boys te laten aantekenen. na de pauze onmiddellijk weer het initiatief naar zich toe. Het zou echter tot negen minuten voor tijd duren extra aan valler Ton Arroyo had zich in middels voor Wim Driebergen gemeld, Jack Manupuuty speelde al lang geen laatste man meer voordat de zo verdiende aansluitingstreffer een feit werd. Rob Gillissen had daarvoor reeds een zeer fraaie mogelijkheid gemist (na voorbereidend werk van Mar cel van der Blom) en ook nog eens met een forse uithaal de binnenkant van de linker staander van het Spakenburg- doel geraakt, toen Martin Toet op rechts een vrije trap mocht nemen. Marcel van der Blom was vervolgens aanwezig om merkwaardig vrij, via de vin gers van Van der Brink, te kunnen inkoppen. Amper twee minuten later werd de gelijkmaker gerealiseerd. Na dat Koops Huug Aandewiel net buiten de beruchte lijnen had aangetikt, nam Aandewiel zelf de vrije trap. Omdat doel- verdediger Van der Brink voor de verkeerde hoek koos, bleek de niet al te harde inzet over de Spakenburg-muur toch doeltreffend: 2-2. Het ka raktervolle Rijnsburgse Boys trachtte in de resterende speeltijd nog verwoed de titel door middel van een derde doelpunt alsnog definitief vei lig te stellen. Die pogingen mislukten evenwel. Het door dit gelijkspel nu voor de titel uitgeschakelde Spa kenburg (slechts Noordwijk zou nog op gelijke hoogte met Rijnsburgse Boys kunnen ko men) was er dus opnieuw in geslaagd een Rijnsburgs feestje te voorkomen. Het gegeven dat de Rijnsburgers in de res terende drie duels aan één winstpunt voldoende hebben voor het kampioenschap, doet echter vermoeden dat het hier opnieuw een tijdelijk uitstel van de festiviteiten betreft... GERT-JAN ONVLEE Scoreverloop: 12 Neijenhuis 0-1, 43 Van Dijk 0-2, 81 Marcel van der Blom 1-2, 83 Aandewiel 2-2. Rijnsburgse Boys: Star, Toet. Manu putty. Driebergen (Arroyo), De Kroon. Hogewoning, Aandewiel. Houtekamer, Paul van der Blom (Van Dijk), Gillissen, Marcel van der Blom. Tennis De als eerste ge plaatste Evert Lloyd behaal de de titel in een damestoer- nooi in Johannesburg. Zij ze gevierde in de eindstrijd met 6-3,6-0 over landgenote An drea Jaeger. Voetbal West-Duitsland is Europees kampioen bij spelers onder de zestien jaar geworden. In de finale won nen de Westduitse junioren met 2-0 van de Sovjet-Unie. De 10.000 toeschouwers za gen Janssen en Simmes sco ren. Wielrennen De dames wielerploeg van Ben Sche perkamp is de vierdaagse landenwedstrijd in Bordeaux goed begonnen en bezet in het algemeen klassement na twee dagen de eerste plaats. Petra de Bruin zegevierde gisteren in de tweede etappe in de buurt van Aux-Arti- gues-Lusac. Voetbal De Fransman Jacques Georges is bij het congres van de Europese Voetbal Unie (UEFA), dat op 26 juni in Parijs begint, de enige kandidaat voor de op volging van de overleden Dr. Artemio Franchi als voorzit ter. Volleybal De jongens- en meisjesploegen zijn er dit weekeinde in geslaagd zich te plaatsen voor de eindron den van het toernooi om de Europese titels. Wielrennen De Westduit se amateur Stanislaus Niko- lajczuk heeft de 70e editie van de wielerronde „Rond om Keulen" gewonnen. De Nederlander Han Vaanhold werd tweede op tien secon den van de winnaar. Wim Meier kwam als derde over de meet. Paardesport De Franse ruiter Fréderic Cottier heeft zaterdag in Rome rijdens het CIO de Grote Prijs gewon nen. Met Flambeau bleef Cottier in de barrage als eni ge foutloos. Voetbal De kampioen van Venezuela, Ula Merida, heeft zich zaterdag terugge trokken voor groep 5 van de Copa Libertadores, de Zuida- merikaanse bekerstrijd voor clubteams. Boksen In een partij in het superzwaargewicht tij dens het bokstoernooi in Karlsruhe heeft John Em- men verloren van de veel voudige wereldkampioen Stevenson uit Cuba. In de eerste ronde liep Emmen een hoofdwond op. De scheids rechter staakte de strijd op advies van de ringarts. Motorsport Cor den Big- gelaar en Dick Steenbergen hebben gisteren in Harfsen een zijspancross, met deelne mers uit zeven landen, ge wonnen. De cross werd on der het motto „Goud van oud" gehouden. De 500 cc-motocross in het bijpro gramma werd gewonnen door Nederlands kampioen Toon Karsmakers, voor Sig- mans en Poppinga. Speedway De Nederlan der Hennie Kroeze heeft zich gisteren geplaatst voor de halve-eindstrijd van de strijd om het wereldkampioen schap. Kroeze eindigde in de kwartfinale in Landshut als zesde. Wereldkampioen Egon Muller was de winnaar in de Westduitse wedstrijd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15