Feyenoord schudt frustraties af DIT GEBEURT MAAR EEN KEER IN DE TIEN JAAR teidóeSomo/nt Mi verklapt oochcl truc MAANDAG 7 MEI 1984 PAGINA 13 iyNDEN Mohammad Ali. de oud-wereldkampioen fese/j in het zwaargewicht die niet alleen om zijn boks- l-aliteiten maar ook om zijn uitspraken grote bekendheid eeg, blijkt zijn mond nog steeds niet te kunnen houden. -1 heeft in een Engelse televisie-uitzending de gooche- [rsfruc van het zwevende meisje" verraden. is daarop meteen als erelid geschrapt van de Britse tichelaars Associatie. De associatie, die reeds 99 jaar be ta t. had Ali toen hij in de jaren zestig tegen Henry Coo- r bokste om de wereldtitel en op een persconferentie en- He kleine goocheltrucs liet zien. tot erelid benoemd. Bar- Gordon, de voorzitter van de goochelaars associatie. l?ft nadat Ali de erecode van de goochelaars, het nooit graden van een truc, had overtreden meteen het erelid- Jatschap ontnomen. Van Leeuwen hulptrainer Excelsior ROTTERDAM Theo van Leeuwen komt als hulptrainer bij Excelsior in de plaats van de vertrekkende Cor Pot. Van Leeuwen traint het Nederlands studentenelftal en was vroeger trainer van RVC uit Rijs- Supporters Barcelona verongelukt GUADALAJARA Ten minste vijf supporters van de Spaanse voetbalclub Barcelona zijn om het leven geko men en dertig anderen gewond toen zaterdag de bus, die hen naar de finale om de Spaanse beker zou brengen, van de weg raakte en over de kop sloeg. Het ongeluk deed zich voor toen de bus circa 90 kilometer ten noorden van Madrid trachtte een frontale botsing te vermijden met een militair voertuig De marathon van München is gisteren overschaduwd door de plotselinge dood van een deelnemende trimmer. Vijfhonderd meter voor de finish overleed de 54-jarige at leet, Karl Kreiser uit Ulm, door een acute hartstilstand. Vijf Oostenrijkse journalisten, die de rally van Corsica volgden, zijn ernstig gewond toen de auto waarin zij re den vijftig meter diep in een ravijn viel. Het vijftal werd met gebroken ledematen per helikopter overgebracht naar het universiteitsziekenhuis van Ajaccio. Geen van hen verkeert in levensgevaar. Marathonloper wil via rech ter naar Frankfort UTRECHT De president van de rechtbank in Utrecht zal donderdag uitspraak doen in een kort geding dat marathonloper Rom Jansen tegen de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft aangespannen. Ter bescherming van het nationaal kampioenschap ma rathon. dat zaterdag 12 mei in Amsterdam wordt gehou den. bepaalde de KNA U dat alle lopers onder die de ma rathon in 1983 onder de 2 uur en 30 minuten in Amster dam dienden te starten. Wanneer één van deze lopers niet in de hoofdstad aan de start wilde komen, kreeg hij een startverbod voor acht dagen opgelegd. De 48-jange Jansen had voor de marathon van Frank fort. die eveneens op 12 mei wordt gehouden, een uitno diging van de Westduitse organisatie gekregen De Bra bander heeft reeds verscheidene malen in Frankfort ge lopen en is daar een gewaardeerd deelnemer. De advo caat van Jansen heeft het startverbod van de KNAU op reglementaire gronden aangevochten. bestuurslid Fred Blankemeijer: Twee fans in arrest i i^BURG Het was als- jFeyenoord en zijn aan- »7jig tien jaar frustraties zich afschudden nadat 8]landstitel dan eindelijk jk veilig gesteld. Zo'n '<jds jaren niet meer na 'iDop van een Neder- -Jdse competitiewed- «jd vertoonde explosie "li massale opluchting en idschap was gisteren zo- in Tilburg als Rotter- Jn te zien. Eerst over- pomden duizenden aan- -ngers het veld van Wil li II, nadat Feyenoord d een beslissende voor- dong was gekomen, sitardoor het duel bij de jnd van 5-0 voor de Rot- - dammers acht minuten ir tijd door scheidsrech- er Van Ettekoven als be ëdigd werd beschouwd. rvolgens liep de Cool- ^gel in Rotterdam vol op "In wijze, die herinnerin- Jt opriep aan die cenkwaardige Hemel- fcrtsdag 7 mei 1970, ■igs na het veroveren ft de Europa Cup op (tic in Milaan. Rotterdam de meest Netbalmaffe" stad van ons !j§j is, was bekend. Maar dat f*och al zo lang voorziene ti- ■Jvoorafgegaan door de be- ftriomf enige dagen eerder, ^J/eel enthousiasme zou los- gken verraste menigeen. En 1 daarom eigenlijk alleen n«r worden uitgelegd als een liig van jarenlang opge- fcte emoties. Die werden ^porzaakt doordat de land- D|l elders in het land, Eind igen. Alkmaar en vooral sterdam, waren terecht ge pen. Deze week was het _J eindelijk zo ver voor Fey- jord. Door velen als een jnaliteit beschouwde laatste Jpen op weg naar beker en hadden niet alleen de spe- zo bleek uit het ver- Jnpte spel van de laatste ■nden, intens beziggehou- F. Maar de supporters even- ■r. Welk laatste bleek uit die ftirsting van vreugde in Til- g en Rotterdam, st bij de officiële ontvangst het stadhuis aan de Cool- tel, waar burgemeester Pe per spelers, trainers en bestuur huldigde en een cadeau over handigde, maar vooral de vele uren daarna in de Kuip. Daar was iedereen, die Feyenoord een warm toedraagt van harte welkom op een ongeëvenaard voetbalfeest, tijdens welk sup porters opnieuw en bijna nóg nadrukkelijker alle gedurende vele jaren verzamelde frustra ties van zich af konden hossen, 's Middags waren van die tien duizenden al velen getuige ge weest van de laatste loodjes van de favorieten. In Tilburg, waar door een Rotterdamse volksverhuizing het plaatselij ke stadion van Willem II was omgetoverd in een dependan ce van de Kuip, moest het dan gaan gebeuren. En het, hoe kan het anders, gebeurde inderdaad. Maar pas nadat het nimmer veel opge wonden voetbaltonelen ge wend zijnde Brabantse stadje één van de meest chaotische middagjes uit zijn historie had meegemaakt. Het spektakel begon al geruime tijd vóór de aftrap toen enige tientallen aanhangers de grasmat betra den, terwijl de Feyenoorders bezig waren met hun warming up. Het bleek een voorproefje te zijn voor nog veel meer „aanhankelijkheidsbetuigin- gen" van de voetbaljeugd. van wie velen zich de laatste land stitel van hun favoriete club nauwelijks meer konden her inneren omdót ze tien jaar ge leden de luiers nog nauwelijks waren ontgroeid. Het weer hield hen er niet van om zich ook later tijdens de wedstrijd tegen het reeds gedegradeerde Willem II, dat dank zij de ont vangst van de aanstaande kampioen nog een aardige re cette meepakte op weg naar de eerste divisie, nadrukkelijk te manifesteren. Gladjes Tot nalverwege de tweede helft verliep het zeer matige duel gladjes. Met uitzondering van enkele kleine incidentjes. Zoals het in brand steken van vlaggen en spandoeken, het binnen klimmen door enige tientallen supporters van de hier en daar stuk geknipte omheining en het ontbloten van een achterwerk als reactie op een verzoek van de speaker om van het scorebord af te gaan. Maar rond de 25e minuut sloeg de vlam in de pan. Nadat de volstrekt niet voor zo'n taak .1 URG In het gangetje de kleedkamer van Feye- stonden wat bedrem- 1 tegen een muur gedrukt cheidene Tilburgse jonge- wat verwezen voor zich .,te kijken. In de handen mden zij een in cellofaan akt bosje bloemen, dat via echter nimmer de plaats bestemming bereikte. Het tische slot van de wed- Willem II-Feyenoord be- dat zondag 6 mei voor tgroeide tot een gedenk- 'dige gebeurtenis omdat zij spelers van de nieuwe kampioen persoonlijk een \metje mochten overhandi- r kwam het niet, de ruikertjes werden later via via in de Rotter- >e kleedkamer binnenge- waar echter van de van de spelers nauwelijks igstelling bestond voor geste van gastheer Wil- IU i zo rommelig als het einde 1 de voor de Rotterdam- s zo belangrijke krach tme- j in het Tilburgse sport- t, was het toneel in de ste bestuurslid Fred Blanke- meijer. „Dit gebeurt maar een maal in de tien jaar", riep hij om deze opmerking vervol gens na steeds weer een slok van zijn glas champagne nog enige keren te herhalen. In een hoekje van de binnen de kortste keren overvolle ruim te. waar de meest centrale plaats werd ingenomen door een televisiecamera van de VARA; stond Stanley Brard weggedrukt. Tussen het schudden van feliciterende Blankemeijer gaf kort nadat geschonden tevoorschijn geko men gezien de grote scheur in zijn kleding. „Ze probeerden de tweede keer zelfs mijn broekje te bemachtigen", ver telde Houtman met een zeer brede grijns op het gelaat. „Ik kon het nog net omhoog sjor- De al eerder genoemde Fred handen door verklaarde de Hagenaar, die door het scoren van het vierde Rotterdamse doelpunt de sluizen openzette voor de supporters om massaal bezit te nemen van het veld: „Natuurlijk wist ik wat er zou gebeuren, dat die mensen alle maal het veld op zouden stor men. Daarom wilde ik dat doelpunt zo graag maken". Even verderop stond Peter Houtman, net als reserve An- drej Jeliazkov naast hem met ontbloot bovenlijf. Maar waar de Bulgaar zijn tenue droog en ongehavend achter zich op de bank had kunnen leggen, was Houtman zijn shirt in de melee kwijt geraakt. De spits, die tweemaal had gescoord, was uit de eerste invasie al niet on- Ben Wijnstekers als laatste de feestende massa op het veld was ontvlucht en de kleedka mer was binnengekomen het sein tot algemene feestvreug de. „Laat de vrouwen halen", riep de lange bestuurder. „Die mogen best delen in onze ti tel". Waarop André Hoekstra met een glas geestrijk vocht boven het hoofd reageerde met „Moet dat nou?" Maar het kon allemaal in die overvolle kleedkamer. Waar Gullit met zijn popkapsel. Houtman en Jeliazkov met de armen om el kaar heen gezamenlijk een feestlied aanhieven en nog een couplet extra zongen voor de verzamelde en toeschietende fotografen. De stemming in die door een Ruud Gullit geniet met volle teugen van het behalen van de titel en de blijken van aanhankelijkheid van de supporters. uitsmijterachtige figuur be waakte kleedkamer was op perbest. En dat was het beste blijk van de grote én spontane van scheidsrechter Van Ette koven, die zelfs met zijn assis tenten nog even langs kwam om alle spelers die hij in de drukte kon vinden nog even de hand te schudden. Inmid dels waren de vrouwen van spelers en bestuursleden, som mige vergezeld van jonge kin deren ook het feestgedruis nog komen versterken. Voorzitter Kerkum. die eerder nog fwee maal de microfoon in het sta dion had gegrepen, zag het hele schouwspel zwijgend aan. Waarin, ook in een hoekje weggedoken, Johan Cruijff zat te genieten van de triomf, waarvoor hij in zo grote mate verantwoordelijk was geweest. „Of ik nu doorga?", sprak hij een direct antwoord op de vraag hoe zijn toekomst er nu uitzag ontwijkend. „Ik zal deze week een beslissing nemen". Om vervolgens geheel in zijn eigen stijl te besluiten met: „Ik hoop dat ik een goede inge ving zal krijgen Trainer Thijs Libregts ver diepte zich even later wat se rieuzer in de toekomst van zijn vreugde alsmede de gevoelens team, waarbij hij opnieuw bevrijding, die alle Feyenoor- melding maakte van het grote ders hadden bevangen na het spanningsveld waarin zijn drievoudige laatste fluitsignaal ploeg de laatste maanden heeft verxeerd. „Kracht en opportu nisme zijn onze kenmerken geweest", vertelde Libregts, die kritiek op zijn aanpak niet bespaard is gebleven. Vooral op zijn beslissing om Stanley Brard de tweede helft van het seizoen in zijn basis op te ne men. „Er moesten in de loop van deze competitie verschei dene maatregelen worden ge nomen om de balans in de ploeg beter te maken. Dat kostte Jeliazkov en Vermeu len hun plaats. Maar daaraan ten grondslag lag de gedachte dat je pas kunt gaan aanvallen als je eerst de bal verovert. En daarvoor waren andere spelers nodig". Sfeer Dat heeft volgens Libregts de sfeer in zijn spelersgroep niet aangetast. „Het seizoen begon met de wetenschap dat de aan wezigheid van Cruijff en Van de Korput van anderen enige aanpassing vereiste. Dat is gaandeweg beter gegaan. Er ontstond een goede sfeer, zo wel op voetbalgebied als op het persoonlijke vlak. Mede daardoor zijn andere, jongere spelers met meer vertrouwen gaan spelen. Wat we nu heb ben bereikt moeten we verder uitbouwen. Vooral voor als we straks Europees gaan spelen. Dan moeten we verder, maar met één of meer versterkingen erbij. Met Tahamata verkeren we in dezelfde situatie als Ajax met Meeuws. Als de FIFA straks besluit om - net als de Duitse bond nu al heeft ge daan - de schorsing van de Belgische bond over te nemen dan moeten we ons elders oriënteren Vooralsnog overheerste giste ren de vreugde over de be haalde dubbel. Die de vragen over de toekomst van Feye noord even naar de achter grond verbande. Vragen zoals wat er naast Cruijff gaat ge beuren met spelers als Jeliaz kov, Vermeulen. Van Til. Van de Korput en óók Gullit Voor de laatste staan Italiaanse clubs te dringen. Maar Feye noord zou er goed aan doen hemel en aarde te bewegen om deze belangrijke schakel te be- hou J-sr% Want als Cruijff weg zou gaan en ook Gullit zou verdwijnen, kan men in Rot terdam opnieuw beginnen. En dat is het laatste dat Feye noord zal willen. FRANK WERKMAN Henk Duut kopt de tweede treffer voor Feyenoord achter de mistastende doelman Jan Formannoy van Willem II. Dozijn vol gemaakt Na de treffer van Brard voor Feyenoord bestormen duizenden aanhangers direct het veld. De tweede keer dat dit gebeurde besloot scheidsrechter Van Ettekoven het duel maar te beëindigen. ROTTERDAM Feyenoord heeft gisteren in Tilburg zijn dozijn landstitels volgemaakt. De Rotterdamse club heeft daarop tien jaar moeten wach ten, nadat in 1974 voor het laatst het kampioenschap was behaald. Eerder grepen de Maasstedelingen zowel het landskampioenschap als de be ker in 1965 en 1969. De twaalf jaren waarin Feyenoord lands kampioen werd waren 1924, 1928, 1936, 1938, 1940, 1962, 1965, 1969, 1971, 1974 en 1984. De titel van 1940 was officieus omdat in dat jaar de competitie door de oorlogsomstandighe den een gebrekkig verloop had. De eerste vijf kampioen schappen werden behaald voor de invoering van het be taalde voetbal. Bekerhouder werd Feyenoord in 1930, 1935, 1965, 1969, 1980 en 1984. berekende bewakingsinstan ties geen kans meer zagen om de steeds groter wordende stroom aanhangers weer ach ter de hier en daar uit een soort veredeld kippegaas be staande omheining terug te krijgen, was het hek van de Dam. Duizenden en duizenden fans verzamelden zich rond het speelveld, waarop Feye noord op dat moment op- ndanks matig spel met 3-0 leidde. Scheidsrechter Van Ettekoven zag de ontwikkeling even aan en onderbrak vervolgens het duel, dat sportief maar zo snel mogelijk moet worden verge ten. Voorzitter Van Kerkum, die eerder al een oproep door de geluidsinstallatie aan zijn supporters om het veld te ver laten had zien mislukken, wendde zich opnieuw tot hen. Met bijna overslaande stem wekte hij ze op de voortgang van de wedstrijd, die Van Et tekoven na enige minuten had laten verdergaan, niet in de weg te staan. „Feyenoord-sup- porters", riep Kerkum, die zich afgelopen woensdag ook al een intensief „microfonist" had getoond, „ga van het veld af. Anders vatten de spelers nog kou Dovemansoren Ook dit laatste appèl, dat zin speelde op de bezorgdheid van de fans voor de gezondheid van de voetballers, was echter aan dovemansoren gericht. Evenals de opwekking van de reguliere Tilburgse spreekstal- meester. „Als de wedstrijd niet kan worden verder gespeeld. missen jullie straks het feest op de Coolsingel", probeerde deze het over die boeg. Het le gioen geloofde het wel. Men hoste en danste langs de lijn, waar binnen Feyenoord amechtige pogingen deed om nog iets te presteren dat leek op voetbal. Het hek was volledig van de Dam toen eerst Brard en ver volgens Houtman de 3-0 op het scorebord, waarop de klok door een voorziene geest maar was stilgezet, wijzigden in 4-0 en 5-0. Hele horden bestorm den het speelveld, waarop bin nen de kortste keren geen spe ler meer was te herkennen. De eerste keer lukte het, na vele minuten oponthoud, nog de grassprieten tussen de lijnen nog enigszins speelklaar te krijgen. Hetgeen vooral Peter Houtman niet zonder kleer scheuren was gepasseerd. Maar nadat deze met een da nig gehavend shirt ook de vijf de treffer nog had geprodu ceerd was de chaos compleet. Ditmaal was de invasie van Rotterdamse supporters niet meer te corrigeren. Waarop, vele minuten voor tijd, het duel door scheidsrechter Van Ettekoven naar de vergetel heid werd gefloten. „Er was nog maar een minuut te spe len", verklaarde de arbiter, die zich tijdens het eerste opont houd nog via de microfoon tot de supporters had gewend om hen met begrip voor de om standigheden enigszins tot de orde tc roepen, later. Nauw keuriger tijdwaarnemers meenden echter dat er nog ze ker acht minuten te spelen waren. Maar een kniesoor die daarop lette. De titel van Feyenoord was definitief binnen. Hetgeen voor de duizenden aanhangers het sein was om zich te storten in een feest, dat Rotterdam tien jaar lang had moeten ont beren. FRANK WERKMAN Willem II-Feyenoord 0-5 (0-2): 13. Cruijff 0-1. 42. Duut 0-2. 50. Houtman 0-3. 80. Brard 0-4. 88 Houtman 0-5. Scheidsrechter Van Ettekoven. Toe schouwers: 12.500 Willem II: Formannoy. Cohen. Stei- jaert. Huijbregts, Donders, Muller. Feskens. Soffers: Dijkstra. Van Gils (Bastiaans). Van den Dungen (Lam- mers). Feyenoord: Hiele. Stafleu (Troost). Van de Korput. Nielsen. Wijnstekers. Hoekstra. Cruijff. Duut; Gullit, Hout man, Brard. na diefstal (Vervolg van de voorpagina) TILBURG Niet alleen de spoorwegpolitie had het druk. De Tilburgse politie hield in de nacht van zaterdag op zon dag twaalf supporters van Feyenoord, variërend in leeL- tijd van 15 tot 21 jaar, aan in het centrum van Tilburg. Zij hadden winkelruiten ver nield en goederen uit de vitri nes gestolen. Zaterdag was al een groot aantal supporters van Feyenoord naar Tilburg gekomen. Van de in totaal twaalf aangehouden suppor ters werden in de loop van gis teren twee in verzekerde be waring gesteld op verdenking van inbraak bij een juwelier. De resterende tien werden weer op vrije voeten gesteld. Zij hadden zich slechts schul dig gemaakt aan minder ern stige wandaden zoals het zich bevinden op verboden terrein en het gooien met een kapotte bierfles. Van die tien waren er al vijf in de nacht van zater dag op zondag aangehouden. De andere vijf werden giste ren overdag door de Tilburgse politie in de kraag gegrepen. In het sportpark van Willem II werden tijdens de wedstrijd enige vernielingen aange bracht aan de omheining en reclameborden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13