750 Jonge Amerikaanse soldaten sneuvelden op Engelse westkust Panorama: Rijksrecherche luisterde redacteuren af RAMP VLAK VOOR D-DAY Vredesbeweging anno 1920 deed Vlootwet kapseizen Wachten op overtocht Berri wil (nog) niet in Libanees kabinet Philips Nijmegen kan uitbreiden Nederlandse tv in trek bij Vlamingen Thatcher verspeelt populariteit "BINNENLAND/BUITENLAND Ceidóc Somant ZATERDAG 5 MEI 1984 PAGINA S De Brauw: geen zin meer in energie-agentschap DEN HAAG Jhr.mr. M. de Brauw ziet af van het directeurschap van het Inter nationale Energie Agentschap in Parijs. Hij was op 13 maart als kandidaat naar voren geschoven door de Europese minis terraad. Hij voelt niet meer voor de func tie nu de beheersraad van het IEA nog steeds geen besluit heeft genomen. Eind maart hield de raad de benoeming van De Brauw aan, omdat er binnen de raad one nigheid over diens persoon was gerezen. Nu ruim een maand later nog geen zicht op een positief besluit is, heeft De Brauw het kabinet gevraagd zijn kandidatuur in te trekken. Hij vindt dat de vertrouwens basis, nodig voor zo'n belangrijke post, niet meer aanwezig is. Niet langer dan tot 14 op basisschool DEN HAAG Leerlingen mogen straks tot en met het schooljaar waarin zij veertien jaar worden op de basisschool. De duur van dat basisonder wijs wordt afhankelijk van de vorderingen van de scholier. Nu is dat nog afhankelijk van de leeftijd. Het kabinet is gis teren akkoord gegaan met het voorstel daartoe zoals neerge legd in het wetsontwerp Toe- latingsbesluit van de Wet op het Basisonderwijs WBO. De toelatingsleeftijd wordt vier jaar. Meer verkoop in caravanbranche AMSTERDAM Vorig jaar zijn in Nederland ruim 19.000 nieuwe caravans verkocht. Dit jaar zullen dat er meer zijn, al dus gisteren de caravan-afde ling van de RAI. Uit onder zoek is gebleken, aldus de RAI, dat tent, vouwwagen en caravan in de zomervakantie de belangrijkste logiesvorm zijn. Van de mensen die er ko mende zomer met de caravan op uit willen, heeft driekwart deze in eigendom. De rest wil een caravan lenen of huren. Ook de handel in gebruikte wagens zit duidelijk in de lift, concludeert de Rai. Roland-Holstprijs voor Theun de Vries De 77-jarige schriver Theun de Vries krijgt de Henriëtte Roland-Holstprijs 1984. Het bestuur van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde in Lei den, die deze prijs om de twee jaar toekent, heeft dit gisteren bekendgemaakt. De Vries ontvangt de prijs voor zijn studie „Ketters: veertien eeuwen ketterij, volksbeweging en ketter gericht". Dit is volgens een van de leden van het be stuur een „belangrijk his torisch werk". EG-geld voor Antillen BRUSSEL De EG-commissie in Brussel heeft besloten om 2,5 mil joen gulden te geven aan de Neder landse Antillen. Het geld komt uit het Europees Ontwikkelingsfonds (EOF) en het is bestemd voor de verbetering van een deel van het wegennet op het eiland Bonaire. In het noorwestelijk deel van Bonaire dat interessant is vanwege zijn to pografie, flora, fauna, baaien en enige gebouwen met een histori sche betekenis is een natuurpark gesticht. De bestaande wegen daar zijn echter zeer slecht. Met het door de EG beschikbare geld kunnen die wegen nu opgeknapt worden. Bonden: Splitsing Zuid-Holland moet doorgaan ROTTERDAM De vakbondsleden die deelnemen aan het georganiseerd overleg Rijnmond dringen er bij de Tweede Kamer op aan het wetsontwerp splitising Zuid-Hol land onverkort aan te nemen en de splitsing snel in te voeren. Ze reageren hiermee op de brief van minister Rietkerk van Binnenland se Zaken, die voorstelt de splitsing van de provincie opnieuw ter discussie te stellen. De leden van het georganiseerd overleg stel len dat medewerkers van het openbaar li chaam Rijnmond al tientallen jaren in onze kerheid verkeren over hun toekomst. Vol gens hen heeft de minister geen enkel argu ment aangevoerd, dat „zijn plotselinge omme zwaai rechtvaardigt". (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN In het voor uitzicht van de 40ste ver jaardag van de geallieerde landingen op de kust van jNormandië, komen steeds meer tragische gebeurte nissen aan het licht, die men tot nu toe geheim heeft gehouden omdat ze op ernstige fouten en de sastreuze blunders wijzen. Van de week stond in En geland het weerzinwek kende lot van „Force U" in de kijker. Force U was een Amerikaanse eenheid, die in de nacht van 27 op 28 april 1944 ter hoogte van de kust van Devon deel nam aan landingsoefeningen, Exercise Tiger genaamd. Vijf weken en vier dagen later vonden in Normandië de echte geallieerde landingen plaats. Een groot deel van het graaf schap Devon was op tamelijk brute wijze ontruimd om plaats te maken voor 1,5 mil joen Amerikaanse soldaten, van wie sommigen niet eens wisten dat ze zich nog maar in Engeland bevonden. Velen dachten dat het al Frankrijk was. Voor die troepen warén meer dan drieduizend Engelse dorpelingen onverwacht uit hun huizen gezet. Sommigen kregen daarvoor een officële vergoeding. Volgens deze Britten waren de Amerikanen erg ongemanierd en hoogst ongedisciplineerd. Bijna alles liep mis. Tijdens militair onderricht over land mijnen werden 36 soldaten ge dood, terwijl hun instructeur een van die gevaarlijke dingen uit elkaar schroefde. De nieu we opblaasbare Amerikaanse reddingsboeien bleken even min te deugen: zij drukten de drenkelingen met hun gezicht in het water. Duizenden Ame rikaanse soldaten kregen ma laria. Sommigen verheugden zich daarover. Zij waren liever doodziek dan het risico te moeten lopen van doodgescho ten te kunnen worden. Echte janboel Aan de tragische landingsoefe ning Tiger werd deelgenomen door twee convooien landings schepen vol manschappen, tanks, amfibie-voertuigen, mu nitie, brandstof, een brug en een heuse locomotief. Deze vaartuigen verlieten Plymouth en Brixham om tijdens de nacht al hun troepen en mate rieel op het strand van Slapton Sands in Devon te zetten, dat door andere Amerikaanse een heden „verdedigd" werd. Maar het was een echte jan boel. Er gebeurden talrijke aanvaringen. Toen de eerste troepen met hun voertuigen aan land kwamen, veroor zaakte deze file enorme ver keersopstoppingen, die de ope raties van de verdedigers in de war brachten. Niemand wist firecies was hij moest doen of aten; de gelande medische eenheden wachtten negen uur op de aankomst van hun on ontbeerlijke uitrusting. Het grote drama van deze gedenk waardige oefening speelde zich echter op zee af. Daar hadden de tanklandings- schepen van Force U onder tussen een bocht beschreven om in de richting van Slapton Sands te kunnen varen. Zij werden geëscorteerd door het Britse corvette HMS Azalea. Om half twee in de morgen van 28 april verschenen in hun omgeving acht Duitse tor- pedoboten. Zij konden een snelheid van veertig knopen ontwikkelden en waren uiter aard veel beter manoeuvreer- baar dan de logge landings schepen. Bevel Eisenhower De Duitse torpedobootcom- mandant Hans Schirren, die niet wist wat de geallieerden daar uitspookten, vuurde en bracht twee landingsboten tot zinken. Een half uur later hadden 749 Amerikaanse sol daten meer manschappen dan dat de in deze oefening betrokken eenheden op het strand van Normandië verlo ren er het leven bij inge boet. Officieel werd er geen woord over gezegd. De geallieerden landing in Normandië lag in het verschiet en generaal Ei senhower gaf bevel de trieste affaire geheim te houden. Rond de ziekenhuizen, die ge wonde overlevenden verpleeg den, werden gewapende schildwachten geplaatst. Inwo ners van Devon vertellen, dat de Amerikanen in hun dorpen veel lijken kwamen begraven, zonder te vertellen wat er ge beurd was. Televisieploegen Zelfs Oberleiitnant Hans Schirren kende toen de volle ernst van de afloop van zijn aanval niet. Hij heeft die pas kortgeleden vernomen en de Amerikanen dan ook met gro te spijt zijn excuses aangebo den. Van Amerikaanse zijde is er trouwens nu grote belang stelling voor het tragische ge beuren aan de kust van De von. TV-ploegen komen naar Slapton Sands om opnamen te maken voor documentaires, maar hun verslaggevers stel len vast, dat de autoriteiten geneigd blijven zo weinig mo gelijk te verklappen. AMSTERDAM Bij grote groepen van de bevol king bestond kort na de Eerste Wereldoorlog een instinctieve afkeer van nieuwe bewapeningsplan nen. Daaruit is te verklaren dat de Vlootwet die door het kabinet-Ruys de Beerenbrouck in 1923 bij de Kamer werd ingediend tot veel verzet, een grote protestdemonstratie en een petitionnement met meer dan een miljoen handtekeningen leidde. In dit verzet, speelde trouwens ook de economische crisis van die jaren met werkloosheid en bezuini gingen een rol. De verschillen en overeenkomsten met de huidige situatie staan vermeld in het slot van de studie waarop Henri Beunders dinsdag a.s. bij de hoogleraren J. Blom en M.C. Brands aan de Amsterdamse universiteit promoveert tot doctor in de geschiedenis. Beunders is redacteur bij de Haagsche Courant. Hij heeft zijn proefschrift de titel mee gegeven van „Weg met de VlootwetDe maritieme bewa peningspolitiek van het kabinet-Ruys de Beerenbrouck en het succesvolle verzet daartegen in 1923". Hij noemt de strijd tegen de Vlootwet een schoolvoorbeeld van de vermenging van binnenlands-politieke en militaire problemen. Het succes van het verzet Iaat zien hoe ave rechts een bewapeningsplan in sommige tijden kan uitwer ken. Na kamerdebatten die negen dagen duurden werd de Vlootwet verworpen met 50 tegen 49 stemmen, o.a. met steun van de Vrijheidsbond -r- conservatievere liberalen en tien leden van de Rooms-Katholieke Staatspartij die naast hun afkeer voor de Vlootwet zelf ook angst hadden een deel van de arbeidersaanhang te verliezen. De afwij zing leidde tot de val van het kabinet, maar de eenheid in de RKSP herstelde snel. De socialistische SDAP kwam spoedig in een isolement. Patiëntenvereniging in gewetensnood door huidige ziekenfonds UTRECHT De Nederlandse Patiëntenvereniging (NVP), een organisatie op christelijke grondslag, heeft staatssecretaris Van der Reijden van Volksgezondheid gevraagd bij de herziening i van het ziekenfondsstelsel voorbehoedmiddelen, abortus, sterili satie en middelen en handelingen voor euthanasie niet meer in het ziekenfondspakket op te nemen. De ongeveer 2400 leden van de NVP komen, aldus de brief aan de staatssecretaris, steeds meer in gewetensnood door het bestaande ziekenfondspakket. In het nieuwe basispakket voor de ziekenfondsverzekering mo gen, aldus de patiëntenvereniging, geen zaken voorkomen die niet direct zijn aan te merken als ziektekosten. Naast de ge noemde vergoedingen doelt de NPV ook op bepaalde sportbles sures. De NVP laat verder weten dat ze sinds kort met enkele particuliere verzekeraars in onderhandeling is over het oprich ten van een „schone" ziektekostenvekering. Onder het per soneel van het stuwadoorsbe- drijf Maasmond in Hoek van Holland is gis teren een wilde staking uitge broken, waar door het ver trek van de veerboten op Harwich werd vertraagd. De passagiers die op hun over tocht moesten wachten, schik ten zich (met plezier) in hun lot. AMSTERDAM De Rijksrecherche heeft tele foongesprekken afgeluis terd van tenminste een en vermoedelijk meer redac teuren, onder wie hoofd redacteur J. Drieskens, van het weekblad Panora ma. Raadsman Mr. P. Hendrick van uitgeverij De Spaarnestad heeft dit gisteren meegedeeld. Drieskens is dinsdag j.l. bovendien 7l/i uur ver hoord. Mr. Hendrick heeft het OM gevraagd een strafrechtelijk onderzoek in te stellen tegen het weekblad in verband met de vermeende omkoping door het weekblad van twee Am sterdamse rechercheurs die zich bezig hielden met de af loop van de Heineken-ontvoe- ring. Alleen zo kan het blad bewijzen onschuldig te zijn, al dus Hendrick. Genoemde rechercheurs wer den vorige maand gearres teerd in verband met een pu- blikatie waarin vertrouwelijke politie-informatie stond over de Heineken-zaak. De huizen van de schrijvers van dit ver haal werden gelijk met deze arrestaties doorzocht. Een van de rechercheurs heeft inmid dels volgens justitie bekend in formatie aan Panorama te hebben gegeven. Hij ontkent evenwel daarvoor geld te heb ben gekregen. Ook Panorama ontkent ten stelligste te heb ben omgekocht. Het weekblad meent dat justi tie nog altijd onvoldoende is terug gekomen op de beschul digingen aan zijn adres. Een kort geding is overwogen, al dus mr. Hendrick, maar dat zou onvoldoende resultaat hebben gehad. Vandaar zijn verzoek om een gerechtelijk onderzoek. Het verhoor van Drieskens vond dinsdag plaats op het politiebureau in Haar lem, aldus Mr Hendrick. Twee rechercheurs van de Rijksre cherche gaven volgens de Spaarnestad-raadsman bij die gelegenheid toe dat telefoon gesprekken zijn afgeluisterd. FRIEMELS Specialist in Imhoff. Absolute top in zeilkleding. Jacks en overalls die warm zjjn op de Poolzee. en behaaglijk op De Kaag. Waterdicht speciale sluitingen, zakken en versterkingsstukken waar nodig. Alle denkbare maten. En mooi om te zien.Bjjde watersport- jSpecialist 1 Vrolijk Watersport. i Wassenaars» traat 67/69. 2586 At Schweninger!. Tel.070 5510 38 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 16.00 uur, tele- foonnr. 190888 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Zware boete geëist tegen tandarts ALMELO De officier van justitie bij de rechtbank in Almelo heeft gisterep voor valsheid in geschrifte een boete van 26.000 gulden geëist tegen een 29-jarige tandarts uit Goor. De verdach te werkte als arbeidscontractant van het ministerie van defensie op de militaire basis in Schöppingen en Rheine in West-Duits- land. Hij werd gehonoreerd op basis van door hem gedane ver richtingen. Tussen 1 september 1981 en 1 januari 1983 heeft de man vele tandheelkundige behandelingen gedeclareerd die in werkelijkheid niet waren verricht. Ook voerde hij duurdere verrichtingen op dan in feite waren gedaan. Hem was ook ten laste gelegd dat hij ten onrechte een verhuiskosten en verblijfs kosten heeft gedeclareerd terwijl hij in Nederland was blijven wonen. Op deze wijze ontdook hij ook de omzetbelasting en de bijzondere verbruiksbelasting op een aangeschafte auto. Volgens de officier heeft de verdachte door zijn handelen een onterecht voordeel van plusminus 63.000 gulden genoten. Uitspraak 15 mei. BEIROET De Libanese sji'itische leider Nabih Berri, commandant van de belangrijke „Amal"-militie, is gis teren gebleven bij de eisen die hij stelt voor toetreding tot het kabinet onder premier Rashid Karami. Berri wil dat twee nieuwe ministeries worden gevormd, een voor de problematiek rond het door Israel bezette zuid-Libanon en een voor de wederopbouw van zwaar getroffen sji'itische zui delijke buitenwijken van Beiroet. Dit bleek gistermiddag nadat de sji'itenleider in Beiroet terugkeerde van besprekingen in Da mascus met de Syrische vice-president Abdel Halim Khaddam. Een hoge functionaris van „Amal" herhaalde Berri's bezwaren tegen deelneming en zei dat de beweging in geen geval de rege ring op deze manier zal aanvaarden. Berri's tweede eis, uitbrei ding van het aantal ministers van 10 naar 26, zal volgens waar nemers grote problemen opleveren omdat de andere facties dan eveneens nieuwe eisen op tafel leggen. Waarnemers verwachtten dat de Syrische vice-president Berri van zijn bezwaren zou afbrengen, omdat Damascus veel belang stelt in een spoedige start van het nieuwe kabinet. Maar de laat ste ontmoetingen van Berri en Khaddam waren donderdag zeer koel en kortstondig, meldde de pers in Beiroet vrijdag. Bij gevechten langs de „groene lijn" tussen Oost- en West-Bei- roet die enkele uren duurden, kwam vrijdag een politieman om het leven en werden verscheidene burgers gewond. Dit is ver nomen van de politie. Nadat de bestandscommissie tussenbeide kwam luwde de strijd. NIJMEGEN Philips en de vakbonden zijn het gisteren eens geworden over een perso neelsuitbreiding van de chip fabriek in Nijmegen. Ook zijn afspraken gemaakt over een sociaal plan dat in werking treedt als die nieuwe werkne mers onverhoopt moeten wor den ontslagen als er voor hen fieen werk meer is. Maar Phi- ips moet de noodzaak daar voor eerst aantonen, aldus de bonden. Volgens Philips is de fabriek in Nijmegen in hoge mate gevoelig voor verande ringen in de conjunctuur. Mo menteel wordt het bedrijf ge confronteerd met een sterke stijging van de vraag. Dat be tekent dat het personeelsbe stand met 275 man uitgebreid kan worden tot ongeveer 2300. „Het bedrijf voelde zich aan vankelijk geremd om die men sen aan te nemen omdat in een tijd van neergaande con junctuur voor hen wellicht geen werk meer beschikbaar is", aldus Philips. Werkloosheid Bondsrepubliek 1/2 pet gedaald BONN De werkloosheid in West-Duitsland is in april sterk verminderd. Het percen tage werklozen daalde van 9,6 tot 9,1 procent van de afhan kelijke beroepsbevolking. De Bondsrepubliek telt mo menteel 2,25 miljoen werklo zen. dat zijn er 140.000 minder dan in maart. Voor het eerst is de werkloosheid lager dan een iaar geleden. Volgens het hoofd Arbeidsvoorziening, Franke, moet de daling van de werkloosheid echter voor een belangrijk deel worden toege schreven aan seizoensinvloe den. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Nederlandse televisie mag zich weer in een stijgende belangstelling van Vlaamse kijkers verheugen. Daalde een aantal jaren het aantal Vlaamse kijkers naar Hollands vermaak, het afgelo pen jaar steeg het percentage weer van 20 naar 25 procent. De gemiddelde kijktijd naar de BRT daalde van 63,9 pro De BBC, sinds kort op vrijwel alle Vlaamse kabels, steeg in populariteit. In 1982 haalde de BBC een gemiddelde van 0,9 procent, maar in 1983 steeg dat tot 1,8 procent met een scherpe piek van 3,2 procent in het laatste kwartaal, toen ook Brussel de Britten op de buis kon krijgen. De Vlaamse kijkers schakelen vooral over op de BBC voor sport, speel films, popprogramma's en Dallas. Slachtoffer daarvan is waarschijnlijk de Luxemburg se zender RTL, die in het laatste kwartaal van 1982 nog een kijktijd haalde van 3,9 Krocent tegen 3,4 procent in et laatste kwartaal van 1983. Opmerkelijk is dat informa tieve programma's op de BRT, inclusief het journaal, niet meer halen dan 13,5 procent, terwijl de zogenaamde cultu rele programma's ruim 36 Erocent scoren. In 1983 was al et uitgezondene op de Belgi sche zenders voor ruim 60 procent eigen produktie. Ne derland (slechts 0,3 procent), Eurovisielanden <27,6 pro cent), de VS (41,5 procent) en commerciële ondernemingen (30,6 procent) namen in die percentuele verhouding de rest voor hun rekening. LABOUR WINNAAR TUSSENTIJDSE VERKIEZINGEN (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Precies op de dag dat ze vijf jaar aan het bewind is en er nog vier voor de boeg heeft, noteert de Conservatie ve Partij van de Britse pre mier Thatcher een onaange naam verlies aan stemmen in verkiezingen, die gisteren plaatsvonden in Engeland, Wales en Schotland. Maar het is een tegenslag van louter morele en psychologische aard, want er verandert niets aan de nationale machtsver houdingen. Twee Engelse tussentijdse ver kiezingen, in Zuidwest-Surrey en Stafford, brachten veel minder stemmen op voor de Conservatieven dan de alge mene verkiezingen van elf maanden geleden. Beide La gerhuiszetels blijven evenwel in het bezit van de regerings partij. De parlementaire zetel van Cunon Valley in Zuid- Wales, die gisteren eveneens betwist werd, blijft in handen van Labour. In deze drie tussentijdse ver kiezingen werd grote vooruit gang geboekt door de Alliantie van Liberalen en SDP'ers. In gemeente- en andere plaatse lijke verkiezingen ging het over 3000 zetels. Een groot deel ervan werd ingepalmd door Labour, die sterke voor uitgang boekte. De Conservatieven verloren Birmingham, waarvan zij, on danks grote besparingen, een modelstad gemaakt hadden. Ook in Cheltenham, de stad van het controversiële spiona- gecentrum, behoort het over wicht van de Conservatieven nu tot het verleden. De partij van premier Thatcher had daar groot ongenoegen veroor zaakt door op het spionagecen- trum geen bonden meer te dulden. In Schotland is de hoofdstad Edinburgh, die jarenlang Con servatief was, nu een socialisti sche burcht. De Conservatie ven verloren ook hun absolute meerderheid in Dudley, Sout hampton en Bristol. In Liver pool werd de positie van La bour gevoelig verstevigd. De socialisten beschikken daar nu over voldoende zetels om te gen de wil van de regering van Londen een illegale be groting te laten goedkeuren door de gemeenteraad.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5