C&A 41 „We moeten naar elkaar luisteren" «fPCeteLeSotwamt Toch discussie over kernwapens Voor Pietje Precies. Bedrijven verdringen zich voor Hoofdstraat Duitse minister bezoekt Flora LEIDEN CiidaeSomont ZATERDAG S Me 1984 PAGINA 3 PRINSES IRENE TIJDENS DODENHERDENKING GEMEENTE BEZUINIGT VERDER OP PERSONEEL WASSENAAR De bezuinigingen die de ge meente Wassenaar komende jaren moet doorvoe ren zullen ten koste gaan van het personeel. Be zuinigingen op materiële zaken, zoals gebouwen, zijn vrijwel voltooid. Voor 1986 moet de gemeente Wassenaar nog twee miljoen gulden bezuinigen. Dat komt door een verlaagde uitkering van de rijksoverheid aan de gemeente. In 1983 was er overigens ook een overschot op de begroting van twee miljoen gulden. Dat geld wordt verdeeld over een aantal fondsen, waarvan het automatise ringsfonds nieuw is. Onlangs werd een voorstel aangenomen over ambtelijke reorganisatie waar mee het automatiseringsfonds in nauw verband staat. Zeker is dat Wassenaar in de toekomst met minder ambtenaren toe kan. Volgens het college van burgemeester en wethouders zullen er echter geen gedwongen ontslagen vallen. Wethouder Fase enthousiast over bouwplan Haarlemmerstraat ^[Vervolg van voorpagina) «LEIDEN Nog slechts week is de gemeente bp de hoogte van de hieuwbouwplannen van "tA aan de Haarlemmer- traat. Dinsdag 1 mei ïocht wethouder J. Fase [vernemen, dat C&A al zo'n drie maanden bezig is' ■lom via een stroman uit pandjes en in het betrok gebied tussen de IlSpijkerboorsteeg en de ifV rouwenkerkkoorstraat i—aan te kopen. Deze tus senpersoon ging hierbij ui terst omzichtig te werk, de naam van zijn op drachtgever werd tegen over de verkopers zorg vuldig verzwegen. Naar verluidt zou C&A stevige prijzen voor het onroe rend goed hebben gebo den. De aankoop van pan den is momenteel zo goed als rond. Vermoedelijk heeft C&A de plannen zo lang mogelijk ge heim gehouden om te voorko men dat het gemeentebestuur of mogelijk de buurtbewoners de plannen zouden doorkrui sen. Ook uit financieel oog punt was het zaak de bestem ming van de panden voor de eigenaars geheim te houden. Het kledingconcern heeft zo wel met de gemeente als met buurtbewoners uiterst slechte ervaringen wanneer het om nieuwbouw gaat. Het plan om op de plaats van het Hof van Holland aan de Breestraat nieuwbouw te plegen, werd ja renlang door de gemeente te gengehouden. Na twintig jaar onderhandelen, besloot C&A van nieuwbouw op deze plaats af te zien. Het bouwplan voor de Haar lemmerstraat verkeert nog in het beginstadium. Voor de voorgevel heeft C&A drie be staande winkels aangekocht: de Bata-schoenenhandel en de naastgelegen zaak in geluids apparatuur aan de ene kant en de fotowinkel aan de andere kant. Het is de bedoeling dat de Bata gevestigd wordt op de plaats van de radiohandel, de resterende ruimte zal worden ingenomen door de gevel van C&A. Welke omvang de nieuwbouw precies krijgt, is nog niet bekend. Nieuwbouw aan de Haarlem merstraat is voor C&A de laat ste hoop in Leiden. De huidige vestiging aan de Botermarkt is ,eiden: geen landpunt over werkonderbreking ,EIDEN Het college van b. en w. an Leiden zal ambtenaren niet ver leden om donderdag 10 mei het erk voor maximaal een kwartier te iderbreken als protest tegen de yentuele plaatsing van kruisraket- n in Nederland. Het uit VVD en vdA samengestelde college heeft sloten geen standpunt in te ne- De werkonderbreking is een iderdeel van de actieweek van 6 Ut 12 mei van het Komitee Kruisra- ietten Nee. Het FNV heeft de ge- leenteambtenaren opgeroepen het erk om twaalf uur gedurende een ivartier neer te leggen. Bollenrit op radio NOORDWIJK Het radioprogramma „Met het oog op morgen" besteedt van avond tussen elf en twaalf uur via Hilver sum I aandacht aan de Bollenrit met paar den en antieke rijtuigen door de Bollen streek. De rit begint morgen in Noordwijk en voert via Lisse en De Zilk weer terug naar de badplaats. Fred Racké gaat in „Met het oog op morgen een bestuurslid van de organiserende vereniging onder vragen over de drang om het paardrijden en het rijden met antieke rijtuigen zoals als heren tentwagens, Friese sjezen, een postkoets, landauers een dos a dos in het bijzonder, te stimuleren. De Bollenrit start om half elf op het Wantveld in Noordwijk en om kwart voor zes wordt bij het Hof van Holland in de Voorstraat een défilé afgenomen. Lentefeest in Sole Mio NOORDWIJK Een Lente- feest wordt vandaag gehouden in de reuma-kliniek Sole Mio aan de Rembrandtweg in Noordwijk. De opbrengst komt ten goede aan de recreatie van patiënten. Aan dit feest dat van 14.00 tot 17.00 uur duurt, is een groot aantal attracties verbonden, zoals een rommel markt, demonstraties oude ambachten, loterij, rad van avontuur, een poffertjes kraam, grabbelton, een ha- ringkraam en tal van ander amusement. Tevens worden er artikelen verkocht, die door de patiënten zijn gemaakt. Roefs nieuwe rector Stedelijk Gymnasium LEIDEN De heer drs. O.P.J. Roefs (45) wordt, als de gemeenteraad daarmee ak koord gaat, benoemd als nieuwe rector van het Stedelijk Gymnasium. De heer Roefs, opvolger van de per 1 april van dit jaar opgestapte drs. A.M. Coebergh' van den Braak, is nu nog leraar aan de HEAO van het Instituut voor Hoger Beroepson derwijs te Eindhoven. In oktober 1983 werd begonnen met de sollicitatieprocedu re. Deze leverde geen geschikte kandida ten op en daarom volgde in januari van dit jaar een nieuwe oproep waarop 64 kandidaten reageerden. Een en ander ging met enige problemen gepaard omdat gemeente en school met elkaar overhoop lagen over de advertentie waarin om een nieuwe rector werd gevraagd. VVD WERKT NIET MEE LEIDERDORP De Leiderdorpse VVD, de grootste fractie in de gemeenteraad, zal niet deelnemen aan de discussiebijeenkomst over kernwapens die dinsdagavond vanaf acht uur in de raadszaal van het gemeentehuis van Leiderdorp wordt gehouden. Het CDA zal wel deelnemen aan deze discussie. Een panel, bestaande uit voorzitters van raadsfracties of hun vertegenwoordigers zal onder voorzitter schap van burgemeester M.A. van der Have vragen en opmerkingen vanuit de zaal beant woorden. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de hoorzitting over kernwapens helemaal niet zou doorgaan. De VVD was vanaf het begin tegen en het CDA zag mede daardoor weinig heil in hoorzitting van de gemeen teraad over kernwapens. Het Leiderdorpse college bleef daardoor zitten met een raads besluit van 9 april om een der gelijke hoorzitting te organise ren dat vrijwel onuitvoerbaar was. Op 2 mei volgde er spoed beraad van de burgemeester met de fractievoorzitters om uit de impasse te komen. Toen werd besloten het raadsvoor stel uit te voeren in de vorm van een discussiebijeenkomst met de burgemeester als voor zitter van een panel bestaande uit voorzitters van raadsfrac ties. De Leiderdorpse christen democraten konden zich verr enigen met deze nieuwe for mule, de liberalen echter niet. Een luchtfoto van het gedeelte van de Haarlemmerstraat waar C&A wil bouwen. Op de voorgrond de Rijn, met de Apothekersdijk, evenwijdig daarachter de Haarlemmerstraat met midden boven de Hartebrugkerk. Links van de kerk moet de nieuwe vestiging van C&A komen. te oud en te klein. Toen het plan voor het Hof van Holland niet doorging, kondigden woordvoerders van het kle dingbedrijf aan dat C&A Lei den binnen afzienbare tijd zou verlaten. De aankondiging dat het tweede pand aan de Boter markt zou worden afgestoten, leek daar een eerste aanzet toe. Achteraf blijkt dat de in krimping van C&A een schijn beweging was daar reeds maanden aan het nieuwbouw- plan voor de Haarlemmer straat werd gewerkt. Wanneer deze nieuwbouw niet door mocht gaan, lijkt het moment van het vertrek van de kle- dinggigant uit Leiden defini tief aangebroken. Versterking Maar vooralsnog is wethouder J. Fase (economische zaken) erg enthousiast over het nieu we bouwplan van C&A: „Ik heb al jarenlang rekening ge houden met deze ontwikke ling, maar het leek me moei lijk de vereiste grond bij el kaar te krijgen. Ik denk dat een C&A-vestiging in de Haarlemmerstraat een verster king voor de middenstand be tekent. Als er planologisch geen bezwaren zijn, zie ik geen reden om er niet aan mee te werken". C&A verwacht van de ge meente een spoedig ja-woord. Het bouwplan moet namelijk met spoed tot uitvoering wor den gebracht. C&A houdt er rekening mee dat, wanneer er geen tegenwerking komt, in september 1985 van de Boter markt naar de Haarlemmer straat wordt verhuisd. Voor parkeergelegenheid rekent C&A op de nog te bouwen parkeergarage Sanders en de Digros-garage. Het pand aan de Botermarkt zal worden verkocht. MARCEL GELAUFF GERT VISSER De VVD toonde zich bereid mee te doen als de kernwa penbijeenkomst georganiseerd zou worden door de plaatselij ke politieke partijen. Het fo rum zou onder voorzitterschap moeten staan van iemand bui ten de gemeente. Aan deze voorwaarden is echter niet voldaan. „Wij betreuren het dat de zaak op deze manier is afgedaan", stelde mevrouw C.A. van Huigen-Boven, voor zitter van de VVD-fractie in de gemeenteraad gisteren. „Vooral de ommezwaai van het CDA heeft ons zeer ver baasd. De VVD heeft zich vanaf het begin verzet tegen deze discussie over kernwa pens omdat we van mening zijn dat dit soort discussies niet in de gemeentepolitiek thui? horen. Niettemin waren we bereid over een aantal zaken heen te stappen en onder be paalde voorwaarden toch mee te doen. Maar op deze manier hoeft het voor ons niet", aldus mevrouw Huigen. Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 ram, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. I als 1 als nieuwe abonnee 1 van de Leidse Courant I I Postcode/PlaatsI Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een schroevedraaierset naar: NaamI AdresI Plaats/Postcode. Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant. Antwoordnummer 998. I jJSOOVDDenjJaag. I (Vervolg van voorpagina) LEIDEN „We moeten naar elkaar luisteren en ons niet afsluiten voor an deren. Want wat is mijn waarheid als ik de waar heid van een ander niet wil weten". Deze woorden sprak prinses Irene gister avond in een afgeladen Marekerk waar voor de veertigste keer de Doden herdenking werd gehou den. Na de bijeenkomst in de kerk liep de prinses aan het hoofd van de stil le tocht naar het monu ment voor de gevallenen tegenover Molen de Valk en legde daar bloemen. De Dodenherdenking 1984 verliep vlekkeloos. Prines Irene begon haar her denkingstoespraak met een ge dicht van J.C. Bloem, „Na de bevrijding" genaamd. Vervol gens vroeg zij zich af wat we met onze vrijheid hebben ge daan. „Wat we met onze vrij heid doen is uw en mijn ver antwoordelijkheid". De prinses vond dat de mensen een keuze moeten maken. „De meesten denken dat anderen het beter weten, dat er toch niets kan worden veranderd. De meeste mensen zijn passieve leden van deze wereld. Deze mensen onderschatten zichzelf grandi oos", betoogde prinses Irene. Zij stelde vast dat de keuze van één mens steeds meer op zijn omgeving reflecteert. „In de oorlog vochten mensen voor hun eigen keuze. Wij ge denken hier de moed van hen die vochten voor onze vrij heid. Nu zijn er gelukkig ook mensen die een eigen keuze hebben gemaakt en vechten voor de kwaliteit van leven die iedereen toekomt", aldus de prinses. Zij vervolgde met: „Natuurlijk kunnen we het niet allemaal met elkaar eens zijn, maar we kunnen wel naar elkaar luisteren. Als je naar elkaar luistert dan kun je beter een keuze maken en dat is belangrijk voor je toe komst". De prinses zei dat men moet heenkijken over de gren zen van land en gezin. „Wat is je vrijheid als anderen niet vrij zijn", legde zij haar gehoor VALKENBURG Bedrijven staan te dringen om de recon structie van de Hoofdstraat in Valkenburg te mogen uitvoe ren. Gisteren bleek bij de aan besteding dat er vijf gegadig den zijn voor het werk. Voor de aanpak van de Joghtlaan hebben zich vier gegadigden gemeld. B en W zullen dinsdag in hun vergadering beslissen aan wie de werken gegund worden. De verwachting is dat de laag ste inschrijvers de klussen mo gen gaan opknappen. Voor de Hoofdstraat zou dat de firma Zwammerdam uit de gelijkna mige gemeente zijn. Die wil het werk voor 1.372.000 gulden uitvoeren. De firma Schouls uit Leiden maakt een goede kans op de Joghtlaan met zijn aanbod het te doen voor 259.500 gulden. De gemeenteraad heeft in ja nuari van dit jaar een krediet van bijna 2,3 milioen gulden beschikbaar gesteld voor de reconstructie van de Hoofd straat. Het provinciaal bestuur liet in september 1983 al weten dat de provincie 75 procent van de kosten, hetgeen neer komt op een maximale subsi die van bijna 1,8 miljoen gul den, zal bijdragen. De gemeen te Valkenburg moet zelf dan nog ongeveer 600.000 gulden neerleggen. De bloemen moeten zo vers mogelijk bij de klanten komen en langdurig oponthoud bij de grens kost geld. De heer Dol- linger was zeer onder de in druk van de manier waarop de veiling de kwaliteit van de bloemen weet te bewaken. Overigens heeft de Duitse ambtsgenoot van Smit-Kroes ook een bezoek gebracht aan de Keukenhof. Minister Dollinger geflankeerd door de heer Toor van het ministerie van verkeer en waterstaat (links) en de heer H. Hoogervorst van de veiling Flora (rechts). Prinses Irene voor het monument van de gevallenen. Naast haar burgemeester C. Goekoop. Burgemeester C. Goekoop ging in zijn openingswoord in op de rol die prinses Irene in de oor logsjaren speelde. „U heeft in die strijd een symbolische, maar belangrijke rol vervuld. Uw naam was het symbool voor verzet en strijd. Daarom verheugt het ons dat u van avond de toespraak houdt", zei de burgemeester tegen de prinses. Goekoop vroeg zich af waar in de oorlogsjaren de grenzen lagen. „Velen worstel den tijdens de bezetting met de vraag of zij hun werk moesten blijven doen". De burgemees ter, die in zijn toespraak het leeghalen van het Joodse Weeshuis in Leiden noemde, was van mening dat deze vraag (waar liggen de gren zen?) actueel is. „Willen wij strijden voor vrijheid en recht? Hoever willen wij gaan?", al dus burgemeester Goekoop. De Dodenherdenking was ook dit jaar weer een indrukwekk- kende bijeenkomst, die door de organist Jan van der Meer, de mezzo sopraan Vera Verzij den en het interkerkelijk Pe tra-Jeugdkoor op voortreffelij ke wijze muzikaal werd om lijst. RIJNSBURG De West- Duitse minister van verkeer, dr. W. Dollinger, heeft gister morgen onverwacht een be zoek gebracht aan de bloemen veiling Flora in Rijnsburg; Tij dens dit bezoek heeft hij toe gezegd in Duitsland de kwestie van de vertragingen van bloe- menauto's bij grensovergangen aan de orde te zullen stellen net als de kwestie van de bloe- menauto-trein. Een proef met totale bloemenwagens die per trein werden vervoerd, moest worden gestaakt vanwege de langdurige paperassen-affaires bij de grens met West-Duits- land. De aanleiding voor het uit stapje van de Duitse minister was het gesprek dat hij giste ren met zijn Nederlandse col lega Smit-Kroes had over de versoepeling van de grens overgangen van Nederland en Duitsland. In dat kader, „in elke Duitse stad rijdt wel een Rijnsburgse bloemenwagen" zei de Duitse minister, werd natuurlijk ook gesproken over het belang van een soepele grensovergang voor de Flora. Irene op de kansel van de Marekerk.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3