Liever wonderolie dan zwavelwater van Harrogate SPA-STEDEN (ZONDER AUTEURSRECHTEN) BEIJVEREN ZICH VOOR SPA-TOERISME IN ENGELAND ZATERDAG 5 MEI 1984 RROGATE Het water- jpervlak ligt roerloos onder stralenbundel van een ster gloeilamp. „Dit is de nor- Ie stand van de bron", zegt :e gids. „Het water komt in jaar uit tot aan de rand. lil en temperatuur verande- nooit". De zwavelwater- it in het souterrain van de [eheten „Pump Room", de pkamer van het Noorden- Ise Harrogate, is afgedekt t een glazen stolp. Daar- ist staat een tafeltje met het lige drinkgerei. Voor vijf ice mogen bezoekers naar telust van het genees- ichtige water proeven uit istic bekertjes. Michael ne, de VVV-man die ons irrogate laat zien, speelt de van stedelijke beul. Hij emt een drinkbekertje en ent met heimelijk genoegen deurtje in de stolp. Een Ügelijke reuk van rotte eie- p vult de kleine ruimte. De ;t bekruipt ons buiten naar rse lucht te gaan happen, ar wij knijpen de neus ht en staan ons mannetje, ke bukt zich en wijst naar grijze substantie, die op het ter drijft. „Maak u niet on- ust", zegt hij, „dat zijn al- n maar zouten die naar bo- i komen. Kijk, ik duw ze it het bekertje opzij om hel- r water te kunnen schep- fi". te Hine schijnt zelf geen dorst te >ben, want hij drinkt geen borrel e. Hoewel wij dit hoogst ver- ht vinden, zien wij ons ver- :ht een slokje te proeven. Wij ngen het plastic bekertje aan e lippen en drinken met het ge- van iemand die door zijn sarts veröordeeld werd om een >nder wrang medicijn in te ne- liever een volle lepel wonder- dan een slok van het zoge- imd geneeskrachtige zwavelwa- van Harrogate! Van dit vocht rdt verteld dat het goed is tegen na en huidziekten, waaronder eem, maar het smaakt tegelijk ir afgekookte vis en heel oude ren. „Je hoeft het niet allemaal Idrinken", zegt Mike, die ons ziet massen, met een gulle klank in stem. Hij giet de overblijvende foud van het bekertje in een em- r, die daarvoor onder een tafel- staat. bewaker van de „Pomp Room" mt naar beneden voor een praat- Hij is een man die rotsvast ge- aft in de magische kwaliteiten Harrogates zwavelwater. Zelf hij er kerngezond uit; dit bron- er dat recht uit de hel schijnt te aen, doet hem blijkbaar goed. it zuivert je bloed", vertelt de „Vele mensen komen hier ge leld een paar bekertjes zwavel- -Iter drinken. Ik heb honderden ite klanten. Zij vullen flessen en liken om mee naar huis te ne- n. Een Pakistaanse zakenman in Bradford woont, neemt tel- is als hij in Harrogate komt een te voorraad zwavelwater mee familieleden, die aan een dziekte lijden". timige patiënten baden hun zie- lichaamsdelen in het genees- chtige water, andere knijpen de is dicht en drinken het tot de ste druppel. Zij volgen het rbeeld van de vele tienduizen- i rijke Britten en buitenlanders, |er wie talrijke koningen, ko- sjinnen, prinsen en prinsessen, in de oude tijd voor een water- Ir naar Harrogate kwamen. Ge- ende elke dag van hun verblijf sumeerden zij ten minste ander liter zwavelwater. Dat zij er ien uitzagen alsof zij uit een er hadden gedronken, was ken- jk geen probleem, gouden periode van dit Noord- else stadje lag ronde de eeuw- jseling. In 1920 ontving Harroga- ,175.000 bezoekers, hoofdzakelijk imstig uit Londen. Zelfs van- Ig de dag telt het stadje maar 10 inwoners. 'ger werden in Harrogate .dage- in nauwelijks twee uur onge- ir 1500 grote glazen van het stin- ide vocht geledigd. Dit gebeurde i morgen tussen zeven en negen taf, vóór het ontbijt. Om deze moe- drinkers wat op te vrolijken, tide in het openbare plantsoen nover de pompkamer een mu- ;kapel in vol ornaat, wat zo ,r"jeg in de ochtend toch een kwaardig verschijnsel was. Zo de patiënten hun dagelijkse rkuur achter de rug hadden, ;en zij ontbijten. Sterke thee of 'ie spoelde de nare nasmaak het zwavelwater weg. [flatha Christie spoorloos [arrogate kon je toen ook zwa- aden nemen. Naar gelang de van je kwalen werd je hele- of maar gedeeltelijk onderge- peld in het kwalijk riekende it. Maar dit Noordengelse stadje sinds 1571 terecht of ten on- (fhte met het Belgische Spa con- Ireerde, is sedert 1968 geen oord _Jr waterkuren meer. In dat jaar ikte de Britse Nationale Ge- heidsdienst voorgoed een ein- lan zijn (kosteloze) behandelin- met geneeskrachtig water. JJtr Harrogate betekende dit, dat langstelling voor de 88 stede- bronnen nooit meer zo groot zijn als in de tijd van koningin °1toria. Het niet bepaald aantrek- jke stadje met zijn grauwe ge en praktisch geen enkele fat- lijke toren, dreigde een koude ppelenbuurt te worden. Maar zocht en vond een bron van, we welvaart. Harrogate werd geliefd centrum voor congres- en andere praatbijeenkomsten, wel veel kosten maar toch een Dit fraaie kasteel in Franse stijl (het enige van Engeland) is een van de luxueuze hotels van Droitwich Spa. moderne noodzaak schijnen. Van daag de dag beschikt het over een van de fraaiste en modernste con gresgebouwen van Engeland. Vlakbij is een ultramodern nieuw hotel in aanbouw. Maar ook de gro te oude tenten van Harrogate profi teren van de nieuwe trend. Het Harrogate Hydro, dat in de gouden tijd van de zwavelwaterrage over eigen badinstallaties beschikte en van 1700 dateert, moet het tegen woordig hoofdzakelijk van grote groepen hebben. Het heet nu „Old Swan Hotel". Wijlen Dame Agatha Christie maakte net 58 jaar geleden wereldberoemd. Deze bekende schrijfster had toen al drie of vier boeiende detectiveromans op haar actief. In december 1926 verdween zij echter in het Engelse graafschap Surrey, zonder achterlating van een boodschap, uit de echtelijke woning. Agatha Christie was tien dagen on vindbaar. In die periode vreesde ie dereen het ergste. Maar de tiende dag werd zij in oververvalste Her- cule-Poirotstijl door de politie van Harrogate ontdekt in het Old Swan Hotel dat toen nog het Harrogate Hydro was. Ze logeerde er onder een valse naam. De pientere ge rechtsdienaren van het stadje waarschuwden haar echtgenoot, een archeoloog, die prompt de trein naar het Noorden nam. Met een paar politiemensen begaf hij zich notelwaarts. Het duurde evenwel nog dertig minuten eer zijn vrouw het zich waardig vond om uit haar kamer te komen. Ze deed dit nog net vóór het bloed van haar man karnemelk werd. Hoewel het weerzien heel hartelijk was, werd nooit onthuld wat er achter de geheimzinnige verdwij ning van Agatha Christie stak. Of ficieel had Agatha enkele dagen ernstig last gehad van geheugen verlies. Daardoor wist ze helemaal niet meer wie ze was, zei de politie. Maar de vork zat helemaal anders in de steel. Agatha Christie had na melijk ontdekt, dat haar man er een vriendinnetje op na hield. Het was zijn eigen secretaresse. Met haar maakte hij geregeld slippertjes naar Harrogate, waar ze dan tel kens enkele dagen doorbrachten in het Hydro Hotel, vanzelfsprekend zonder het aan zijn vrouw te ver tellen. Land van James Herriot In die tijd was het nog gebruikelijk, dat de namen van alle bekende personen die Harrogate bezochten in de plaatselijke krant kwamen. Ook hun verblijfplaats in het stadje werd vermeld. Het spreekt vanzelf dat de echtgenoot van Agatha Christie, die trouwens een befaamd oudheidkundige was, zijn over komst niet verborgen kon houden. Maar hij had er niet op gerekend dat zijn vrouw van speurwerk hield. Zij begaf zich in het geheim naar Harrogate en onderzocht daar in oude kranten waar, wanneer en Het Romeinse openluchtzwembad van Bath. Het water dat onafgebroken uit de grond opborrelt, heeft een constante temperatuur van 46 graden. hoeveel keer haar man en zijn vriendin gelogeerd hadden in het Hydro Hotel. Ongeveer 50 jaar later werd over deze dramatische gebeurtenis in het leven van Agatha Christie een film gemaakt. Vanessa Redgrave speelde in „Agatha" de titelrol. Dustin Hoffman was de Ameri kaanse journalist die eigen opvat tingen koesterde over de ware ach tergrond van haar verdwijning. De film werd gedeeltelijk gedraaid in het Old Swan Hotel en andere de len van Harrogate, dat trouwens vrij geregeld als achtergrond dient voor film- en televisiewerk. Harrogate is een erg geschikte pleisterplaats voor vakantiegangers die houden van antiek. Het stadje telt niet minder dan 800 winkels, waaronder veel fraaie antiekzaken. Andere toeristen gebruiken Harro gate als vertrekpunt voor verken ningstochten in het aantrekkelijke graafschap Yorkshire, dat de laat ste jaren grote bekendheid heeft gekregen dank zij de humoristische verhalen van dierenarts James Herriot die door de BBC op de beeldbuis gebracht werden. De VVV van Harrogate geeft een pamfletje uit dat een rondrit door De pompkamer van Harrogate met in het souterain de zwavelwaterbron. Het moderne congrescentrum van Harrogate, Engelands mooiste. „het land van James Herriot" bege leidt. Herriot is een schuilnaam. De au teur heet eigenlijk Alf (van Alfred) Wight. Ondanks de grote bijval van zijn boeken is hij dierenarts geble ven, wat bewijst dat dit vak hem best bevalt. Dr. Alf Wight woont in Thirsk, een plaatsje in Noord Yorkshire. Daar heeft hij zijn prak tijk. Thirsk is niet opgenomen in de James-Herriotroute van Harrogates VVV omdat het geen rol speelde in de tv-series. Toch krijgt dit stadje veel nieuwsgierige toeristen op be zoek, die naar de woning van Ja mes Herriot komen kijken. De be roemde dierenarts bezoekt zelf elke donderdagmiddag het naburige Harrogate dat hij voor zijn boeken „Brawton" doopte. Dr. Wight drinkt dan telkens thee in „Betty's", de meest bezochte „Tea rooms" van Harrogate. Zij werden genoemd naar Betty Lup- ton, een struise dame die vroeger de scepter zwaaide in de „Pump Room" en daar niet alleen zwavel water serveerde maar ook leuke dames leverde aan eenzame heren. Deze Betty werd toen „De konin gin van de bronnen van Harroga te" genoemd. In Droitwich Spa hielden de badgasten circa 1920 theepartijtjes, drijvende in het brijnwater dat goed is voor reumalijders. een paar waterkranen over. De ene kraan bevindt zich in het raadhuis, de andere in de majestueuze Pitvil- le-pompkamer, een heel eind bui ten het centrum van de stad. Het alkalische bronwater van Cheltenham smaakt vies en werkt laxerend. Het werd bijzonder goed geacht voor de behandeling van le verkwalen. Op het plaatselijke kerkhof van Cheltenham liggen echter enkele illustere Britten, die naar de volksmond beweert eraan dood zijn gegaan. Cheltenham werd in 1788 populair gemaakt door koning George III en diens vrouw, die daar gedurende vijf we ken een waterkuur deden. In het begin van de negentiende eeuw be reikte de populariteit van Chelten ham nog hogere toppen nadat de hertog van Wellington er genezing gevonden had voor zijn lever kwaal. De hertog was hierover zo danig in de wolken, dat hij al zijn officieren en hun gezinnen de raad gaf zijn voorbeeld te volgen en zich Buxton in het Engelse Peak District was ten tijde van de Romeinen een naar Cheltenham te begeven om vakantiekamp voor legioensoldaten. van het laxerende bronwater te drinken. Vóór zijn terugkeer naar Thirsk loopt Dr. Wight altijd even langs een bekende boekwinkel van Har rogate. Daar ligt telkens een hele stapel van zijn boeken op hem te wachten. Die moeten allemaal „James Her riot" gesigneerd worden. Ze zijn gekocht en betaald door trouwe be wonderaars van de schrijvende die renarts. Het ophalen gebeurt later. Dr. Wight vindt het nooit te veel moeite om enkele handtekeningen te gaan plaatsen. Hij is wel een be scheiden man, maar iemand die verstand heeft van public relations. Spa-steden Harrogate is een van de elf plaat sen, die door de Britten „Spa-ste den" genoemd worden. Vroeger ge bruikten ze die benaming om te concurreren tegen het Belgische Spa waarvoor de vorsten en de adel van Groot-Brittannië altijd intense belangstelling koesterden. Reeds in 1545 begaf de Venetiaanse lijfarts Augustino van de beruchte Engelse koning Hendrik VIII zich -naar Spa in België om daar voor zijn gezond heid van het bronwater te drinken. Ook Charles II van Engeland, die gezond wilde blijven was een trou we klant van Spa. De ontdekking van geneeskrachti ge bronnen in eigen land bracht de Britten op het idee zelf diverse Spa-oorden te stichten, echter zon der voor het gebruik van deze naam auteursrechten te betalen aan de Belgen. Vandaag de dag weten de meeste eilanders niet eens waar die Spa-benaming vandaan komt. Voor hen is een „Spa Town" een stadje met (geneeskrachtige) water bronnen dat vroeger bezocht werd door personen die last hadden van reumatiek, artritis, waterzucht, maag- en leverkwalen, huid- en bloedziekten. Sinds de jaren zestig wordt in geen enkele Britse Spa-stad het bronwa ter nog gebruikt voor geneeskundi ge behandelingen. De openbare be langstelling voor het onverpoosd opborrelende water, waaraan in het verleden zo veel medicinale kwaliteiten toegeschreven werden, is dermate afgenomen dat de be langrijkste van de elf centra het over een andere welvaartsboeg ge gooid hebben: zij organiseren expo sities, operavoorstellingen en ande re artistieke festivals. Ook lokken ze veel volk aan voor congressen of conferenties. Vandaag de dag zijn het hoofdzake lijk congresgangers die de grote oude hotels van de Britse Spa-oor- den vullen. De zieken van vroeger laten geen sporen meer achter en voor gewone toeristen is het er meestal veel te duur. In de beste hotels komt een tweepersoonska mer zonder ontbijt gauw op onge veer 50 pond (zo'n 200 gulden) per nacht. Eén dag verblijf kost u daar gemakkelijk 140 pond. Gelukkig zijn er ook veel kleine, minder lu xueuze hotels, maar die kennen de tarieven van tegenwoordig net zo goed als de directies van grote in stellingen. Een tweepersoonskamer zonder ontbijt, eigen bad en wc kan dan nog 14 pond per nacht kosten. Een en ander heeft tot gevolg, dat het voor gewone toeristen vaak nog het beste is te kamperen; goedkoop en toch behoorlijk eten kan men tegenwoordig in „pubs" waar het trouwens ook veel minder inspan ning vraagt dan in een chique res taurant om met zijn medemensen tot een gesprek te komen. Spa-toerisme De Federatie van Britse Spa-oor den probeert dit jaar nieuwe be langstelling op te wekken voor wat zij Spa-toerisme noemt. Door de Engelse VVV werd een veelkleuri ge brochure uitgegeven over de elf „Spa Towns": dit boekje is zelfs in het Nederlands verkrijgbaar. De mooiste van deze Spa-steden heet Bath. Het ligt op een goede 150 km ten westen van Londen in het graafschap Avon. In Bath spuit al sedert de tijd van de Romeinen water van 46 graden uit de grond. Tweeduizend jaar ge leden gebruikten de Romeinse ko lonisten het voor diverse zwem- en stoombaden, die men nog steeds kan bezichtigen. Het boeiende Ro meinse museum van Bath dat bij deze badinrichtingen hoort, is wel de moeite van een bezoek waard. De Britten noemen Bath de best bewaarde „Georgian" stad van hun land. Er zijn veel fraaie straten en gebouwen, die vandaag veel beter tot hun recht komen dan vroeger omdat ze deskundig schoonge maakt en gerestaureerd worden. Bath wil in de nabije toekomst op nieuw een echt Spa-oord zijn. Het aantrekkelijke stadje investeert hiervoor een bedrag van 9 miljoen pond. De drie achttiende eeuwse stedelijke badinrichtingen, die al jaren buiten gebruik zijn en in gro te staat van verval verkeren, wor den volledig gemoderniseerd en herbouwd. Voor de inhuldiging van deze nieuwe attracties (er komt ook een elegante nieuwe winkelga lerij) zet Bath een datum in 1986 voorop. In Cheltenham, de Spa-stad van het graafschap Gloucestershire, valt veel minder te beleven. Chel tenham heeft een mooie promena de, talrijke sierlijke gebouwen, ge zellige parken en. last but not least, een fabelachtig elektronisch spio- nagecentrum dat deze gemeente in de internationale kijker houdt. De wedrennen voor paarden van Cheltenham zijn zeer geliefd, voor al bij de Ieren. In het paardensei- zoen verdubbelt de bevolking van Cheltenham. Uit zijn glorieuze Spa- tijd houdt dit stadje echter alleen Brijnwateroord Toeristen die zich in Cheltenham vervelen, kunnen de tijd doden met in de naaste omgeving de schilderachtige Cotswolds te bezoe ken. Een korte rit naar Droitwich Spa, in het graafschap Worcester shire, loont eveneens de moeite.Tot in de jaren zestig stond de Engelse plaatsnaam Droitwich op de af- stemschaal van praktisch elke ra dio. De BBC onderhoudt daar im mers een sterk zenderpark dat nog steeds op 1500 meter in de ether komt. Tijdens de Tweede Wereld- oorlog'Was dat de meest beluisterde golflengte voor de (door de Duit sers gestoorde) internationale pro gramma's uit Engeland. Droitwich is van oudsher een brijn wateroord. Het bronwater dat in dit stadje uit de grond komt, bevat ongeveer 250 gram zout per liter. Dat is tienmaal meer zout dan het zeewater bevat. Alleen het zoutge halte van de Dode Zee evenaart dat van het uiteraard ondrinkba re brijnwater van Droitwich. De Romeinen noemden deze stad Sali- nae, een plaats in de nabijheid van zout. De zoutwinning in Droitwich, die pas stilviel in het begin van de twintigste eeuw, dateerde uit de oertijd. „Wich" is een Saksisch woord. Het betekent plaats in de nabijheid van zoutwinning; „Droit" (het Franse) recht op dit zout. Vanaf 1830 tot kort na de Tweede Wereldoorlog was Droitwich een „Brijnspa" waar de patiënten zon der het risico van te verdrinken in het zoute water konden drijven. Droitwich heeft grootse plannen voor een moderne nieuwe brijnwa- terinrichting, waarvan de bouw echter ten minste een paar jaar zal vergen. De gemeente Droitwich (18.000 inwoners) is een gezellig plaatsje met erg vriendelijke men sen en uitstekende hotels, hoofdza kelijk gespecialiseerd in grote bij eenkomsten. De landelijke omge ving van Droitwich biedt talrijke mogelijkheden voor wandelingen en uitstapjes per fiets of per auto. Meer noordelijk, in het graafschap Derbyshire en dus weer dichter bij Harrogate, ligt Buxton, nog een an dere Britse Spa-plaats die met di verse rtieuwe attracties haar vroe gere glorie tracht te herwinnen. In de tijd van de Romeinen was Bux ton een vakantiecentrum voor legi oensoldaten. Het is Engelands hoogst gelegen Spa-stad. Het profi teert ruimschoots van het feit dat het verscholen ligt in het zogeheten Peak District, een nationaal park waar toeristen naar hartelust kun nen wandelen, klimmen, fietsen en autorijden. Buxton heeft een heuse opera, een zwembad vol kristalhelder bronwa ter, een uniek micrarium waarin de bezoekers onder meer wrieme lende insecten kunnen begluren onder speciale microscopen met zelfbediening, prachtige parken en plantsoenen en veel gezellige pubs. De Victoriaanse badinrichting van Buxton, die sinds 1963 gesloten is (reumalijders werden er op houten banken in het geneeskrachtige wa ter gedompeld), wordt omgebouwd tot een modern en bijzonder lu xueus winkelcentrum dat van dit eeuwenoude Spa-stadje opnieuw een aantrekkelijk vakantieoord zal maken. ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19