RSV mocht toestemming voor 'omstreden order verwachten Opleving economie zet door 100 procent ziekengeld vindt SVR genoeg \Spion va Woensdrech t kennis van BVD 3n Interpol Affaire Greet Hofmans wekt opnieuw beroering op Soestdijk TOPELOZE SITUATIE WAS AL IN '77 BEKEND Aftrek groot onderhoud levert bouw weinig op iÏNN ENLAND £eidócSouAcmt VRIJDAG 4 MEI 1984 PAGINA 9 les jaar cel na indermishandeling !|j)ERMOND De rechtbank in jermond heeft gisteren een inwo- uit het Limburgse Posterholt tot /(jaar gevangenisstraf veroordeeld, ji was zeven jaar en tbr tegen hem "Vist. De rechtbank achtte bewezen ~l de man zijn 2-jarig zoontje zo -pstig mishandeld heeft dat het $d aan de gevolgen daarvan op 19 liober vorig jaar is overleden. Bo- leidien heeft de man zich meerma al schuldig gemaakt aan mishande- van een ander 3-jarig zoontje, -ide kinderen waren uit het eerste r^velijk van de vrouw met wie de 3»n pas enkele maanden was ge nu wd. Burgemeester van Arnhem was niet onder invloed ARNHEM De burgemeester van Arn hem blijkt op Koninginnedag ten onrechte te zijn aangehouden op verdenking van rij den onder invloed. Na onderzoek van zijn bloedmonster op het Gerechtelijk Laborato rium in Rijswijk is gebleken, dat er slechts sprake was van een alcoholpromillage van 0,07, „een te verwaarlozen promillage", al dus de politie. De eerste burger van Arn hem werd in de nacht van maandag op dinsdag met zijn auto staande gehouden door surveillerende politie-agenten. Toen de politiemensen dranklucht roken, moest de burgemeester blazen. Het blaaspijpje gaf toen een promillage aan van meer dan 0,5, een tweede pijpje van 0,8. De burgemeester zelf liet meteen na zijn aanhouding al we ten niet onder invloed te zijn geweest. Miljoen voor „Schatjes" De Nederlandse succesfilm „Schatjes" heeft inmiddels in ons land een miljoen bezoe kers getrokken. De „miljoen ste" kwam gisteravond binnen in het Amsterdamse City-thea ter. Het werd de 19-jarige San dra Kuiper, die voor de gele genheid in de bloemen werd gezet en een abonnement kreeg aangeboden voor éèn gratis bioscoopje per week, en dat een jaar lang. Op de foto (van links naar rechts) Frank Schaafsma. een van de „scha tjes" uit de film, Sandra Kui per, producent van „Schatjes" Haig Balian Sandra's vriend Henk Nijdam en City-directeur Fred Denker. EN HAAG RSV 5j)cht er, na een medede- eig vanuit het kabinet op 5" augustus 1975, in Tede rheid van uitgaan dat r^t van het kabinet Den rl een exportkredietver- 'fcering zou krijgen voor derdelen die RSV zou gireren ten bate van twee iiiidafrikaanse kerncen- ïiles. Dit kon het bedrijf °leiden uit een telefo- Q^ch door de directeur- neraal industrie Mol mboer, op last van zijn inmalige minister Lub- ^s (Economische Za- etn), doorgegeven tekst )rer het kabinetsbesluit, s J is gisteren gebleken tijdens 3-horen van de oud RSV- 'Óman Stikker en Molken- _2r voor de RSV-Kamercom- r^sie. In de tekst die Molken- aan RSV over het kabi netsbesluit doorbelde, een mest die in overleg met Lub bers was gemaakt, werd een scheiding aangebracht tussen het krijgen van een exportver gunning voor de levering van twee reactorvaten door RSV aan de Zuidafrikanen en het verkrijgen van een krediet- verzekering voor andere nu cleaire onderdelen. Zo berichtte Molkenboer na mens Lubbers over het kabi netsbesluit aan RSV dat nog geen zekerheid gegeven kon worden over de exportvergun ning gezien bepalingen inzake de niet verspreiding van kern wapens, maar dat de export kredietverzekering niet werd onthouden mits aan bepaalde zakelijke voorwaarden werd voldaan. Deze tekst week af van het kabinetsbesluit zelf, zo stelde de Kamercommissie gis teren vast. In het besluit werd een koppeling tussen de ex portvergunning en de verze kering gelegd. Molkenboer zei voor de Ka mercommissie zich in de door hem aan RSV telefonisch voorgelezen tekst over het ka binetsbesluit „te kunnen vin den". „Ik heb het als een pa pagaai doorgegeven", aldus de oud-topambtenaar. Hij gaf toe dat in het kabinetsbesluit ge steld werd dat de exportkre dietverzekering werd gegeven „in het geval dat" de export vergunning zou worden ver leend. Stikker gaf in zijn verhoor aan dat de door Molkenboer aan RSV doorgegeven boodschap voor het concern reden was aan te nemen dat vooral de le vering van de reactorvaten aan Zuid Afrika problemen zou geven. Dit vormde de re den voor RSV de vaten uit de order te halen om in ieder ge val de rest van de opdracht te redden. De oud RSV-topman zei dat binnen het bedrijf in 1976 de overtuiging bestond dat minis ters in het kabinet vooral te gen de order waren wegens de apartheid in Zuid Afrika, een politiek probleem. Hoe hoog die probelemen opliepen was RSV onduidelijk. Wel bleek dat de politiek de door de Z- Afrika gestelde deadline voor een besluit, 28 mei 1976, niet zo nauw nam. Toen RSV het bericht bereikte dat het kabi net voor die datum geen be sluit zou nemen, haakte de Scheepsbouw Tijdens het verhoor van Stik ker bleek uit uitlatingen van commissievoorzitter Van Dijk dat de RSV-topman tijdens een vergadering met de Raad van Commissarissen op 15 de cember 1977 al liet weten dat het bedrijf de verliezen in de grote scheepsbouw niet meer in de hand kon houden. Ook liet hij weten dat als de verlie zen nog vijf tot zes jaar zouden aanhouden waardoor de goede delen van RSV ook kapot zou den gaan. Stikker stelde in de vergade ring ook dat RSV geen geld had voor een geleidelijke af bouw van de grote scheeps bouw terwijl ook een plan van de in 1976 ingestelde Beleids commissie scheepsbouw, waar in naast werkgevers de vak bonden en de overheid zaten, om de grote scheepsbouw bij RSV met 30 procent in te krimpen, geen uitkomst bood. „De oplossing moet van de overheid komen" aldus Stik ker voor de commissarissen in 1977. Besloten werd de berich ten van Stikker voor iedereen geheim te houden en zelf niet over te gaan tot sluitingen van bedrijfsonderdelen. „Die mededelingen naar bui ten zou RSV ineen hebben la ten vallen. Wij hadden toen nog werk voor de VDSM en de NDSM. Wij wilden eerst overleg met de overheid om te bezien welke mogelijkheden er waren", aldus Stikker giste ren. Hij gaf toe binnen de Be leidscommissie Scheepsbouw wel te hebben ingestemd met een capaciteitsreduktie van 30 procent alhoewel hij wist dat dit voor RSV geen oplossing betekende. „De afbouw kostte geld, met name bij RSV", aldus Stikker, die stelde dat ook het sluiten van werven binnen het con cern 100 miljoen gulden per werf zou kosten, geld dat RSV niet had Stikker zei ook dat de proble men binnen RSV versterkt werden door het snel ineen zakken van de scheepsrepara- tie vanaf 1976 - „de kurk waarop RSV moest drijven", terwijl ontwikkelingen rond kernenergie niet op gang kwa men. Bovendien mislukte een poging om zich met de bouw van kleinere schepen te gaan bemoeien door de overname van Van der Giessen-De Noord onder druk van de overheid. Dat de overheid geld in RSV stak verklaarde Molkenboer uit „sociale overwegingen". „Zakelijk hadden wij dat nooit moeten doen. Het waren poli tieke besluiten van het kabi net. De staat wilde geen werk loosheid. De crisis was tijde lijk, dacht men. Ieder bedrijf in problemen kon naar Econo mische Zaken, de EHBO-post", aldus Molkenboer De oud-topambtenaar liet ook weten in 1977 al gemeend te hebben dat de capaciteit in de grote scheepsbouw met 50 pro cent terug zou moeten. Dit was politiek echter niet haalbaar Lubbers wilde niet verder gaan dan 30 procent alhoewel hij wist dat dit waarschijnlijk niet genoeg zou zijn om uit de problemen te komen. Molken boer betichtte RSV er in dit verband van, zelf niets aan de afslanking te hebben gedaan en maar op de overheid te hebben gewacht. JfN HAAG De Canadees Gardiner is volgens wel- jjelichte kringen voor zijn werk als „spion van apensdrecht" betaald door de Binnenlandse Veilig- Jdsdienst, de BVD. Bovendien heeft hij een lang eijafblad, wegens misdrijven die hij in zo'n negen ver killende landen heeft gepleegd. Interpol heeft minis- Rietkerk (Binnenlandse Zaken) van het criminele "rieden van Gardiner op de hoogte gesteld. itr :yictieleider Den Uyl (PvdA) verwacht dat de minister volgen- '?\veek donderdag in de Kamer, als hij moet antwoorden op de 'igen van Lankhorst (PSP) (gedeeltelijke) opening van zaken -igeven. Den Uyl heeft gisteren in kamercommissie voor in ningen- en veiligheidsdiensten, waarin de fractieleiders van gf grote partijen zitting hebben, overleg over deze zaak ge- pjegd met de verantwoordelijke ministers: Rietkerk (Binnen- i4(dse Zaken), De Ruiter (Defensie) en Korthals Altes (Justitie), ij^het onderhoud was ook het hoofd van de BVD, De Haan, ijéwezig. 25tdiner, die momenteel spoorloos is, heeft toegegeven dat hij »r een Amerikaanse èn een Nederlandse inlichtingendienst [ft gewerkt. Defensiekringen in Den Haag staan sceptisch te- lover deze bekentenissen. Daar gaat men ervan uit dat Gardi- een avonturier is, die in ruil voor zijn geschreven „bekente en" erin is geslaagd vijfduizend gulden los te krijgen van een ikblad. Kraakpanden ontruimd De Amsterdamse politie heeft gisteren met behulp van een hoog werker twee kraakpanden ontruimd. De krakers gooiden inmid dels vuurwerk naar de politie. Negen krakers werden aangehou den op grond van huisvredebreuk. De panden waren vorige week al een keer ontruimd. Kort daarna hadden de krakers de woon ruimte opnieuw in bezit genomen. De woningen zijn bestemd voor urgent woningzoekenden. dANBUREAU PAST CIJFERS AAN (Van onze parlementaire redactie) HAAG Voorspellingen over een voortschrij- Hide opleving van de Nederlandse economie worden ■ook bevestigd door het Centraal Planbureau (CPB). rekenmeesters van het kabinet komen tot veel opti- _stischer voorspellingen over de economische ontwik- Hing dan enkele maanden geleden. Zo zal de stijging Hi de werkloosheid dit jaar niet doorzetten tot boven 900.000, maar rond een gemiddelde 850.000 blijven Opmerkelijk is de voorspelling over het financieringstekort. Het CPB onderschrijft nu de verwachting van de president van de Nederlandsche Bank, dr. Duisenberg, dat het overheidstekort dit jaar voor het eerst sinds lange tijd eens echt zal gaan dalen. Het CPB houdt het op een daling van een vol procent tot 9,9 procent van het nationaal inkomen. Dat komt neer op een tekort van bijna 35 miljard. In vergelijking tot 1983 betekent het echter een teruggang in het overheidstekort met 1,5 procent. Het CPB heeft alle voorspellingen over de uitkomsten van de produktie, de export en de particuliere consumptie met 1,5 pro cent naar boven bijgesteld. De produktie in de bedrijven zal in 1984 met 2.5 procent stijgen en de export zelfs met 6,5 procent. De particuliere consumptie blijft nagenoeg stabiel. In september van het vorig jaar rekende het CPB nog op een daling met 2 procent. Het op peil blijven van de consumptie en de groei van de investeringen met ruim 3 procent vindt zijn weerslag in een sterk groeiende import (plus 6 procent). Al met al zal het reëel beschikbare nationaal inkomen volgens de aangepaste ramingen van het Centraal Planbureau met 2 procent gaan toenemen. Sommige politici, onder wie premier Lubbers en bankpresident Duisenberg, sluiten een groei met 3 procent echter bepaald niet Kijk: Ê£N BLADLUIS, DlE KDAUTEN B620CGT. É£M O^etADLUIS Brokx wil weer volkstelling DEN HAAG Staatssecreta ris Brokx van Volkshuisves ting vindt dat de regering een nieuwe volkstelling moet hou den. Met de informatie die dat oplevert kan zij beter voorzien welke ontwikkelingen de sa menleving te wachten staan. Ze kan er haar voordeel mee doen door tijdig de juiste maat regelen te treffen en bestaande plannen zonodig te laten va ren. Brokx heeft dit idee te berde gebracht in een gesprek met de Arnhemse bouwonder neming Sanders Verenigde Bedrijven. Een volkstelling kan voor zijn eigen departe ment tal van gegevens opleve ren aan de hand waarvan bij voorbeeld de (toekomstige) be hoefte aan woonruimte kan worden bepaald. De laatste (zeer omstreden) volkstelling is in, 1971 gehouden. AMSTERDAM Nadat de gebedsgenezeres Greet Hofmans op het paleis Soesdijk haar intrede had gedaan, is er voor prins Bernhard een moment geweest dat hij er sterk over dacht om met zijn'vier dochters naar elders af te reizen. „Mijn koffers wa ren bij wijze van spreke al gepakt", zo heeft de prins in een in terview met free-lance journaliste Mariëtte Daniëls gezegd. Hij suggereert verder, dat prinses Juliana door Greet Hofmans werd gehypnotiseerd. Het gesprek werd deze week gepubliceerd in het weekblad Privé. Op paleis Soestdijk en bij de Rijksvoorlichtingsdienst staat de te lefoon sindsdien roodgloeiend. De woordvoerder van de RVD spreekt van een „ongelukkige affaire". De prins zou zich ten tij de van het interview niet gerealiseerd hebben dat mevrouw Da niëls, die namens Elseviers Magazine bij hem was, ook voor Pri vé werkte. De inhoud van de publicatie wordt door de RVD overigens niet weersproken. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst heeft Mariëtte Daniëls met prins Bernhard een aantal gesprekken gevoerd voor een artike- ienserie over het Englandspiel. Aan het slot van één van die ge sprekken zou ze gevraagd hebben of zij hem nog een aantal per soonlijke vragen mocht stellen. De voorlichter: „De prins wist niet dat die informatie voor Privé bestemd was". Desgevraagd meldt de journaliste dat ze de prins wel degelijk verteld heeft dat de vragen over Greet Hofmans bestemd waren voor publicatie. „Ik kon hem toen echter nog niet zeggen voor welk blad één en ander bestemd was. Als free-lance journaliste weet je dat vaak pas achteraf. Nadat ik het verhaal aan Privé had verkocht heb ik overigens nog geprobeerd de prins te berei ken, maar dat is niet gelukt". De hoofdredactie van Elseviers Magazine, die gisteren het eerste verhaal over het Englandspiel afdrukte, is ontstemd over de gang van zaken. Hoofdredacteur Pierre Huyskens: „De indruk wordt een beetje gewekt dat wij met Privé samenwerken, dat vinden wij uiteraard erg ongelukkig". De gebedsgenezeres Greet Hofmans werd indertijd door prins Bernhard op paleis Soestdijk geïntroduceerd, in de hoop dat zij wat zou kunnen doen aan het slechte gezichtsvermogen van zijn dochtertje Marijke (Christina). Nadat de invloed van Greet Hof mans over koningin Juliana in opspraak was gekomen, moest de gebedsgenezeres opstappen. DEN HAAG De rege ling voor de fiscale af trekbaarheid van groot onderhoud aan huizen werkt niet. Van enig ef fect van de regeling op de activiteiten in de bouw is tot nog toe nauwelijks iets te merken. Dit conclu deert het Nederlands Ver bond van Ondernemingen in de Bouwnijverheid (NVOB) uit een onderzoek bij de aangesloten bedrij ven. Brand in pension vermoedelijk aangestoken TILBURG De politie van Tilburg sluit niet uit dat de brand die gisternacht heeft ge woed in een pension in Til burg opzettelijk is aangesto ken. Bij de brand zijn drie van de vier bewoners ernstig ge wond geraakt. Twee van hen zijn opgenomen in ziekenhui zen. Het pension is tot de grond afgebrand, terwijl een woonhuis ernaast ook flinke schade opliep. Volgens een woordvoerder van de politie is in het pand een benzinegeur waargenomen. Bovendien vond de politie in een kelder kast een lege jerrycan waarin sporen van benzine zijn aange troffen. (Van onze sociaal- economische redactie) ZOETERMEER Ook de Sociale Verzekeringsraad is van mening, dat de uitkering aan werknemers bij ziek te niet hoger moet zijn dan het netto-loon dat zij tevo ren verdienden. De SVR heeft zich gisteren dan ook akkoord verklaard met het regeringsplan tot een der gelijke maximering van het ziekengeld per 1 juli a.s. j Deze beperking levert circa 55 miljoen gulden op als onderdeel van het besparingsplan van 760 miljoen op de sociale zekerheid. Omdat over de ziektewet-uitkeringen geen werknemerspremies I worden ingehouden krijgen vele werknemers thans nog een ho- I gere uitkering dan hun netto-loon. Straks zal er wel premie worden ingehouden. De SVR had er wel moeite mee, de nieuwe bepaling ook te laten gelden voor mensen, die al een (te hoge) uitkering hebben, hij zou de regeling willen laten gelden voor de nieuwe gevallen vanaf 1 juli omdat er voor de anderen toch sprake zal zijn van vermindering van koopkracht. De vertegenwoordigers van de vakcentrales lieten het echter bij een licht protest vanuit de vrees, dat de 55 miljoen anders wel eens op een nog minder prettige wijze door het kabinet zouden kunnen worden binnengehaald. Voor het kroonlid mevrouw Irene Vorrink was het echter een principiële zaak. Volgens haar moet je van lopende uitkeringen, zeker als het om kortlopende gaat, afblijven. Van de 1864 ondervraagde be drijven gaf 80 procent te ken nen. dat de regeling van geen of zeer weinig invloed is ge weest op hun omzetontwikke ling, zo meldt de organisatie van kleinere bouwbedrijven. Slechts een half procent van de bedrijven zei wél wat te hebben gemerkt. Bij driekwart van de aannemers werd niet of nauwelijks gevraagd naar de mogelijkheden van de nieu we regeling. Om de regeling wel voor het publiek aantrek kelijk te maken bepleit de NVOB een aantal voorwaar den te laten vallen. De Vereniging Eigen Huis maakte gisteren bekend dat het met het herstel door aan nemers van tijdens de opleve ring aangetoonde bouwgebre ken slecht gesteld is. Dit blijkt uit een vervolgonderzoek, dat de vereniging heeft gehouden naar de toestand van wonin gen bij oplevering. Contrac tueel moeten die gebreken binnen drie maanden worden verholpen, maar daar komt volgens Eigen Huis bitter wei nig van terecht.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9