5 MEI GRANDIOZE JAARMARK1 r OEGSTGEEST Voorschoten goedkoper uit door zelf onderhouden hockeyvelden WINKELCENTRUM DE KEMPENAERSTRAAT Verdrinken in een auto is helemaal niet nodig Casino's boeken hogere winst Man botst op achtauto Jaarmarkt 'Oegstgeest Actief Rijnsburg tevreden over eindrapport regionaal onderzoek „Prioriteiten stellen bij beleidsaanbevelingen regionaal onderzoek" Oergezellig, veel artiesten en evenementen, o.a. optreden van MAY WOOD Komt u ook? XIDEN EcidóeSoiwcmt VRIJDAG 4 MEI 1984 PAGINA 7 bouwbedrijf schenkt Voorhout speelterreintje ÖRHOUT Het bouwbedrijf Beugelsdijk ij de gemeente Voorhout geld geven voor de richting van een speelterreintje. Het gaat om n bedrag van 3165 gulden. Gisteravond ver- de raadscommissie financiën onder (eer over de vraag of Voorhout dit geschenk, j>t het bouwbedrijf doet als blijk van waarde- !ng voor de prettige samenwerking met de ge- in het plan Spoorlaan, kan accepteren, jle meerderheid van de raadscommissie, die bij •ijze van experiment de komende tijd is aange wild met vier niet-raadsleden, toonde zich ver- jugd over deze schenking. Jet speelterrein komt aan de Meidoornrode. jfet gel wordt besteed aan speelattributen, be tonde uit wip en klimtoestellen van Deense- (veedse makelij. DEN HAAG De drie Nederlandse casi no's hebben in 1983 meer bezoekers dan ooit getrokken. Ruim 1,1 miljoen bezoe kers waagden een gokje, een stijging van 11 procent ten opzichte van 1982. De bru- to-opbrengst steeg met 3,1 miljoen gulden tot 21,2 miljoen. Dit schrijft de Nationale Stichting Casinospelen in haar jaarverslag over 1983. De bestedingen van de bezoekers in de ca sino's stegen vorig jaar met 13 milioen gulden tot 136,7 miljoen. De overheid heeft daar 49,4 miljoen gulden aan over gehouden. Van dit bedrag gaat 27,6 mil joen gulden kansspelbelasting naar Finan ciën en het netto bedrijfsresultaat van 21,8 miljoen gaat naar Economische Zaken. In totaal is sinds de start van het eerste casi no in 1976 tot nu toe 265,6 miljoen gulden aan kansspelbelasting naar de schatkist gevloeid. De stijging van de omzet is behalve het hogere aantal bezoekers mede het gevolg van het feit dat per bezoeker drie gulden meer werd vergokt dan in 1982 (68 gulden per persoon), schrijft de stichting in haar jaarverslag. Ook de resultaten van het eerste kwartaal van 1984 zijn voor de drie casino's in Scheveningen, Zandvoort en Valkenburg gunstig. In vergelijking met dezelfde pe riode in 1983 stegen zowel het aantal be zoekers als de inleg per bezoeker met tien procent. Maar ondanks deze positieve ont wikkeling verwacht de stichting door de stijgende lasten voor 1984 een lager bruto bedrijfsresultaat. De Nationale Stichting Casinospelen ver wacht op langere termijn gunstige ont wikkelingen door het invoeren van speel automaten en het aantal casino's in de ko mende tien jaar met vijf uit te breiden. De stichting noemt als lokaties Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Nijmegen en Bre da. Elke nieuw te openen casino zal, af hankelijk van de grootte, ongeveer 150 tot 300 arbeidsplaatsen opleveren. Momenteel hebben de drie casino's 768 werknemers in dienst. Volgens de stichting is vooral het casino in Scheveningen populair. Vorig jaar kwamen daar 60.000 bezoekers meer ten opzichte van 1982, een stijging van twaalf procent. Het aantal bezoekers is in de weekeinden zelfs zo groot dat de maxi mumcapaciteit van de speelzalen steeds vaker wordt bereikt. Deze gunstige ont wikkeling is onder meer te danken aan de bekendheid van Scheveningen als uit gaanscentrum, aldus de stichting. Demonstraties met schaalmodellen OEGSTGEEST De Leidse Modelbotenclub en de Leidse Vlieg Club geven zaterdag demonstraties bij winkelcen trum Lange Voort. Aan de kant van de Lijtweg wordt een bassin van 10 me ter lengte geplaatst waarin radiografisch bestuurde bo ten rondvaren. Verder vlie gen op afstand bestuurde he licopters rond. Het gaat om doorlopende demonstraties van 10.30 tot 17.00 uur. Wijziging APV Oegstgeest verdaagd OEGSTGEEST De algemene politieverorde ning zal in Oegstgeest voortaan algemene plaat selijke verordening heten. Gisteravond werd tijdens de commissie algemene bestuurlijke aangelegenheden de nieuwe APV aan de com missieleden voorgelegd. De plaatselijke politieke partijen bleken echter een groot aantal vragen schriftelijk aan B en W te hebben voorgelegd. Ondanks de inspanning van degenen die met de beantwoording daar van zijn bezig geweest en gisteravond op „de valreep" de memorie van vraag en antwoord aan de commissieleden aanboden bleek het niet mogelijk hier terstond op in te gaan. De com missieleden wilden zich eerst met hun fracties beraden. De behandeling in de commissie ABA zal nu dinsdag 24 mei plaatsvinden. 'ASSENAAR Een 46-ja- *e inwoner van Rijswijk is innacht zwaar gewond ge- akt bij een aanrijding op de (ijksstraatweg in Wassenaar [r hoogte van garage Jan- en. De man reed met zijn lestelauto tegen de achter- iant van een aan de zijkant an de weg geparkeerde Jachtwagen op. De vracht wagen stond legaal op de de Rijswijker te veel rechts, vermoe- lelijk door overmatig alco Aangezien hij in- letsel opliep kon er geen bloed worden af- '|enomen. Ook raakte hij aan e mond gewond. Het slacht offer werd overgebacht naar .jiekenhuis Bronovo in Den iaag. De bestelwagen werd .waar bschadigd, de vracht wagen liep weinig averij op. VOORSCHOTEN Wan neer de gemeentelijke be- plantingsdienst in Voor schoten zelf de drie hoc keyvelden onderhoudt, in plaats van dit uit te beste den aan de Nederlandse Heidemaatschappij, kan de gemeente twintig pro cent goedkoper uit zijn. Deze, voor de fracties van het CDA en de VVD ont hutsende medeling maak te de werkgroep privatise ring en tarieven 1984 gis teravond tijdens de raads- commisie voor openbare werken bekend. Als proef had de werkgroep een opgave gevraagd voor do> drie hockeyvelden. De ver wachting was algemeen dat de offerte lager zou uitval len. Mr. S. Begeer (VVD) merkte op: „Het aanvragen van een offerte bij de Heide maatschappij beschouw ik als het te biecht gaan bij de dui vel". F. ten Have (CDA): „We moeten meer offertes aanvragen. Wat elders goed koper kan, moet in Voor schoten ook kunnen". J. Aikens (D'66) zelf deeluit makend van de werkgroep stelde dat het zeker geen beïnvloede offerte is. Het is heel reëel en de werkgroep is zelf ook geschrokken. Maar wethouder J. van Leeuwen (PvdA) gaf de commissie de verzekering dat hiermede de zaak van de privatisering van de buiten- sportaccommodaties zeker nog niet van de baan is. In een gewezen supermarkt in het winkelcentrum aan de Prins Bernhardlaan zal een snackbar annex koffieshop worden gevestigd. Omwo nenden hebben echter zeer verontrust gereageerd op de komst van de snackbar. Zij vrezen onder meer geluidso verlast. Het raadslid J. Aikens (D'66) meende dat' „de bewoners schreeuwen voordat zij geslagen wor den". Mr. S. Begeer (VVD): „Wij hebben niet het recht om iemand een vergunning te weigeren, indien deze vol doet aan de gestelde eisen. Wethouder J. van Leeuwen (PvdA) kon meedelen dat voor het winkelcentrum het bestemmingsplan „Centrum" uit 1957 geldend is. Daarin staat volgens artikel 15 dat in het centrum winkels, nerin gen of kleine bedrijven ge vestigd mogen worden. De vergunning dient afgegeven te worden zodra aan de hin derwet voldaan is. Wel wordt geprobeerd in de hin derwetvergunning bepaalde voorzorgen in te bouwen, waaronder overlast voor de omwonenden zo mogelijk weggenomen kan worden. CURSUSSEN AUTO TE WATER SUCCESVOL LEIDERDORP Jaar- ijks verdrinken tussen de 00 en 150 mensen in een luto. Vaak gaat het om iensen die wel kunnen zwemmen, maar die als ze met hun auto te water zijn geraakt in paniek ra ken, precies de verkeerde dingen doen en daardoor niet uit hun auto kunnen komen. In zwembad De Does in Leiderdorp draait nu sinds een jaar de cur sus „Auto te water". Juim 100 mensen hebben middels op een zondag- iddag na twéé tewater latingen geleerd hoe ze zonder kleerscheuren snel uit hun auto kunnen komen. Voor wat betreft het „Auto te water"-project werken Zwembad De Does, de Lei- derdorpse Reddingsbrigade, Veilig Verkeer Nederland en Duik- en Bergingsteam De Amfoor samen. Het duik- en bergingsteam werd vorig jaar benaderd door zwembad De Does voor de cursus naar aan leiding van een demonstratie in het zwembad. De Amfoor bestaat uit een groepje en thousiaste amateur-duikers, die mensen tegen kostprijs De cursisten gaan via het raam naar buiten. helpen bepaalde zaken, zoals auto's en sieraden, boven wa ter te krijgen. Het team is met name actief in Leiden waar maandelijks gemiddeld drie auto's uit de grachten worden gevist. Mensen Bij de cursus gaat het echter in de eerste plaats om de mensen. Leidenaar Gerard Vinkesteijn van De Amfoor vindt dat eigenlijk iedereen die wel eens in een auto zit aan den lijve zou moeten on dervinden hoe het is om met de auto te water te raken. „Het lijkt natuurlijk heel erg eng allemaal, maar in het zwembad kan je niets gebeu ren afgezien van een nat pak. Twee duikers van ons team zitten op de achterbank van de auto, drie liggen in het zwembad om de auto. Er zijn flessen met samengeperste lucht en ademhalingsappara ten aanwezig en in geval van nood kan het dak nog open". Vinkesteijn heeft veel en thousiaste reacties gehad op de cursus. „Er is één me vrouw geweest die het geleer de vrij snel in praktijk kon brengen. In het zwembad raakte die mevrouw zo in pa niek dat ze bijna op de hoe- denplank zat toen de auto be gon te zinken. Het was echter geen probleem om haar weer boven te krijgen en ze heeft de cursus doorgezet. Een maand later reed ze echt met haar auto het water in en toen heeft ze zonder problemen, door alles te doen wat haar was geleerd, de auto kunnen verlaten. Ze was ervan over- De auto wordt het water ingereden. tuigd dat ze het niet had over leefd als ze de cursus niet had gehad", aldus Gerard Vinkes teijn. Ramen De cursus, die één zondag middag van twaalf tot vier uur duurt, begint met een theoretisch gedeelte met dia's. „Als de mensen geïnstrueerd zijn beginnen we met de eer ste duik, waarbij het de be doeling is dat de deelnemers de auto door de ramen verla ten. Als een auto te water raakt is het door de water druk vrijwel direct uitgeslo ten om het portier nog te ope nen. Het is dan zaak rustig de veiligheidsriemen los te ma ken, het groot licht aan te doen om iets te kunnen zien, het raampje open te draaien en door het raam naar buiten te gaan. Als er twee mensen voorin zitten is het van be lang dat ze afspreken geza menlijk naar buiten te gaan. Anders heb je kans dat de auto in het water kantelt". „Bij de tweede duik laten we de auto helemaal zinken. De deelnemers moeten hun hoofd zolang mogelijk in de luchtbel houden, wachten tot de auto feheel onder water is, één eer diep inademen, de por tieren openen en de auto ver iaten. De autodeuren kunnen onder water weer open omdat de waterdruk dan overal ge lijk is. Als de mensen willen en er tijd over is kunnen ze nog een duik met de auto ma ken. Het is natuurlijk ook mo gelijk na verloop van tijd weer eens een cursus te vol gen om het geleerde bij te houden", aldus Vinkesteijn. Geprepareerd De auto die wordt gebruikt, een Peugeot 104 is speciaal aangepast voor het regelmati ge verblijf in het water. „We hebben de auto bij de sloop gekocht, de motor er uit ge haald en de auto weer ver zwaard. Alle leidingen zijn schoongespoten zodat het zwembadwater niet wordt vervuild. Het is onze tweede auto, want de eerste, een Peu geot 204 werd gestolen en la ter in Leiden weer vernield teruggevonden", vertelt Ge rard Vinkesteijn. Ook de hel ling, waar de auto van af loopt is van eigen makelij. Via een ingenieus systeem van rails en een elektrische lier kan de auto weer heel snel op het droge worden getrokken. De Amfoor-leden hebben ook een korte film gemaakt die een volledig beeld geeft van de cursus, compleet met rea listische opnamen vanuit de zinkende auto met onderwa tercamera's. Op aanvraag kan deze film voor groepen wor den vertoond. De cursus kost /30 voor één zondagmiddag. Door de inzet van vrijwilli gers, die alleen hun onkosten in rekening brengen kon het bedrag laag worden gehou den. De cursus wordt niet ge subsidieerd. „Veel mensen weten niet dat deze cursus be staat. Er blijkt echter wel de gelijk behoefte aan te bestaan. In Zandvoort worden ook van deze cursussen gegeven, maar dat is voor een hoop mensen alweer te ver weg", aldus Vinkesteijn. Na een bevredi gende afloop wordt een certi ficaat verstrekt dat aangeeft dat de cursist „klaar is voor onder water". Op zondag 6 mei wordt de laatste cursus vóór de vakan tie gegeven. In september be ginnen de cursussen weer, in principe op elke eerste zondag van de maand. Opgeven en inlichtingen bij zwembad De Does, tel. 071-410655, de Lei- derdorpse Reddingsbrigade, tel. 071-410193, De Amfoor, tel. 071-131398. Op 21 en 22 juni worden er duikdemon straties gegeven in een groot aquarium nabij de Hartebrug- kerk in Leiden op de braderie in de Haarlemmerstraat. OEGSTGEEST Winkeliers- tereniging „Oegstgeest Actief" loudt morgen een grote jaar- Harkt. Het is voor de derde Haal dat dit evenement in Oegstgeest plaats vindt. Beide forige keren trok de jaar- •harkt enkele tienduizenden iezoekers. De markt onder- jcheidt zich van een zoge naamde braderie omdat er be halve door winkeliers aan deel wordt genomen door sportver enigingen en instellingen. Ook de politieke partijen presente ren zich. De iaarmarkt wordt verder opgeluisterd door de dames „Maywood" en een showgroep onder leiding van de zangeres Conny Vink. Voor de jeugd is er een ballonnenwedstrijd. Verder worden er crossfiets- wedstrijden gehouden en is er veel muziek. Onder meer een bandoptreden. Burgemeester Scheenstra opent de jaarmarkt morgenochtend om half tien in de De Kempenaerstraat. De bezoekers kregen veel verras singen voorgeschoteld. Zoals prijsacties, modeshows, de monstraties. Zo heeft de jaar markt vanaf de Warmonder- weg een Amerikaans entree dat overgaat in een puur Hol lands Hugo de Grootstraatje waar de oliebollen de bezoeker om de oren vliegen. De echt genote van burgemeester Scheenstra trekt morgenavond na het optreden van May wood, dat om zes uur begint, de loten van de grote jaar marktloterij. ELEKTRICITEIT WASSENAAR WORDT 0,8 CT GOEDKOPER WASSENAAR In vergelijking tot 1983 wordt de elektriciteit voor de inwoners van Wassenaar in 1984 0,8 cent per Kwh goed koper. Na eerst een tarievenverlaging van 0,5 in 1983, treedt met terugwerkende kracht tot 1 januari 1984 een verlaging van 0,8 cent in werking. Voor een gemiddeld Wassenaars gezin zou dat neerkomen op een bezuiniging van 20 tot 25 gulden per jaar. Dit komt doordat de gemeente Wassenaar een verlaging van 560.000 gulden van de inkoopprijs van de electriciteit, doorberekent aan haar inwoners. Wassenaar betrekt de electriciteit van het Elec- triciteitsbedrijf Zuid-Holland. RIJNSBURG In tegenstelling tot verscheidene an dere gemeenten heeft de raad van Rijnsburg weinig kritiek laten horen op het eindrapport Regionaal-Eco nomisch onderzoek Duin- en Bollenstreek. De heer Brul (VVD) stelde gisteravond tijdens de raadsvergade ring dat hij met verbazing kennis had genomen van de overvloedige kritiek op het rapport. Hij vond dat het rapport als leidraad voor het toekomstig beleid gehan teerd moest worden. De heer Oudshoorn (RPF) had wat minder vrede met het rap port. De resultaten van het onderzoek zijn bij een brede laag van de bevolking als teleurstellend ervaren, merkte hij op. Hij uitte kritiek op de wat slordige inventarisatie. Uiteindelijk schaarde hij zich wel achter de opmerkingen die het college heeft ge maakt over dit rapport. De heer Vianen (CDA) sprak zijn waardering uit naar de ambte naren, die een zakenkundig advies bij dit rapport hadden ge daan. Hij vond het een zeer nuttig rapport. Hij vond dat iedere gemeente ermee aan de gang kon. Hij vond dat de gemeenten er eigenlijk niet omheen kunnen om gezamelijke standpunten in te nemen. Hij vond wel, dat veel bedrijven de kans kregen zich op goedkopere agrarische grond te vestigen. Met het vaststellen van iets zei hij er niet te zijn. Er moest een vuist gemaakt kunnen worden. Hij wilde in ieder geval de zeer belangrijke agrarische en handelsfunctie van Rijnsburg veilig stellen. In en rond Rijns burg is men voor het grootste gedeelte van de tuinbouw afhan kelijk. De praktijk is dat we op moeten passen dat er geen ver keerde ontwikkelingen plaatsvinden. Mevrouw De Haas zei te verwachten dat het rapport niet in de onderste la van een bu reau terecht komt. Ze deelde mee zich de teleurstellingen van de andere gemeentes niet zo goed te kunnen voorstellen. De onder zoekers hebben de opdracht gekregen om te inventariseren en dat is gebeurd. Wethouder Van der Meij toonde zich er ver heugd over dat over het algemeen iedereen zich achter het rap port schaarde. „We kunnen ons als agrarisch Rijnsburg met Kloosterschuur achter ons nog sterker maken", aldus de wet houder. Een suggesties over het laten maken van een zakelijke uittreksel uit het rapport, wilde hij graag meegeven. Hij zei de ogen niet te sluiten voor andere ontwikkelingen. Daar moet men op inspelen. Hij onderschreef de gezegdes, dat het rapport zo goed leesbaar was. TOCH NOG VOORHOUTSE REACTIE VOORHOUT Er moeten prioriteiten worden gesteld bij de suggesties en aanbevelingen uit het Regionaal Economisch Onderzoek Duin- en Bollen streek. Dat stellen B en W van Voorhout in een aanvullende reactie op het onderzoek. Om een uitgebreide reactie ver zocht de gemeenteraad op 12 april nadat B en W, als enige van de tien aan het onderzoek deelnemende gemeenten, vol staan hadden met een reactie van een half velletje op de on derzoekrapporten die samen zo'n vijf centimeter dikke stappel vormen. Overigens zal de uitgebreide reactie van B en W alleen nog in de raads commissie onderwijs op 9 mei worden behandeld en niet meer in de gemeenteraad. Zij had namelijk al voor 30 april bij het Samenwerkings Orgaan Bollenstreek (SOB) binnen moeten zijn, omdat het alge meen bestuur daarvan alle re acties verzamelt en bespreekt. In de eerste, zeer korte reactie, stelden B "en W eigenlijk al leen dat regelmatig overleg en samenwerking op economisch gebied niet zinvol is, omdat aat toch niet kan leiden tot concrete maatregelen. De ge meenten moeten het toch zelf doen. Wel biedt het rapport daarvoor allerlei handvatten door de goede inventarisatie van knelpunten, aldus B en W van Voorhout nu. Volgens het college zijn de samenstellers van de rapporten verder ge gaan dan noodzakelijk en wenselijk was door ook aanbe velingen op te nemen die niet uit het onderzoek maar uit ge sprekken met belanghebben den naar voren zijn gekomen. Beter zou het daarom zijn {irioriteiten aan te geven bij de ijst van 53 aanbevelingen en suggesties. De algemene in druk van B en W is wel dat het onderzoek alle waardering verdient, prima suggesties geeft voor overheidsorganen van de gemeente Voorhout op ruimtelijk-econmisch gebied ondersteunt. Zo kunnen B en W ook de conclusie onderstre pen dat een verdere uitbrei ding van het glasoppervlak tot gevolg kan hebben dat een verdere achteruitgang van de bollenteelt wordt tegen ge gaan. Overigens is het Voor- houtse college niet zo bang voor een totaal vertrek van de bollenteelt uit deze streek om dat hier de gespecialiseerde kennis, zoals voor het ptro- grammeren van bollen, voor de ahndel aanweizig is en Schiphol dichtbij is. Wel on derstrepen B en W de nood zaak van een uitbreiding van de werkgelegenheid in andere sectoren dan de agrarische. Tot slot zijn de Voorhoutse be stuurders verbaasd over het feit dat de aanwezigheid van de Schiphollijri en de treinver binding Haarlem-Leiden als sterke punten voor de streek worden genoemd in het rap port. „En dat terwijl geen en kele gemeente in de Duin- en Bollenstreek op het spoorweg net is aangesloten. Het ontbre ken van zo'n aansluiting moet eerder als zwak punt voor de streek worden aangeduid. Zo als het arpport zelf stelt, dient een nieuw haalbaarheids-on derzoek van stations voor rei zigers in Hillegom en Voor hout te worden bevorderd". (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7