Nachtelijke Gaga-show die swingt als een trein 99 Omwegen Betere resultaten hoornvliestransplantaties door onderzoek Leidse oogarts Völker-Dieben LEIDEN/REGIO fieklaeSoimwt VRIJDAG 4 MEI 1984 PAGINA 5 GRENS- VERLEGGEND FESTIJN OP BEVRIJDINGSDAG INANTONIUS CLUBHUIS Omdat wij 39 jaar gele den werden bevrijd, is er morgen, op 5 mei, bal. Geen gewoon bal met bal-dadigheden, maar een ophitsende, flitsende show met fan-tas-tische floor acts en hels disco- gedruis. Samengevat in een groots nachtvullend programma; toegangs prijs een tientje p.p.; kaarten verkrijgbaar aan de zaal en bij Scarabee, Pieterskerkchoorsteeg. Het geheel wordt opge voerd in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare, Leiden. Start za terdagavond om 10 uur, zaal open half 10; ge pland einde zondagoch tend rond 4 uur, tijd voor bed en kater (omdat het eveneens een horeca- aangelegenheid is). Ik sprak er even over met twee heren die de orga nisatie torsen. Daar was een meneer die zei in feite de touwtjes ervan in handen te hebben maar toch „de grote onbekende" te wil len blijven een vrij klein persoon, ongeschoren, en zo bruin; zö bruin, alsof hij slechts voor de meest noodza kelijke dingen van de zonne bank opstaat. Hij wilde hoog uit voor aap staan, wat moge lijk uit de bijgeplaatste foto mag blijken. De tweede neer, al helemaal in gaga-stem ming, was Bernard Stöxen, uitbater van het city-muziek café Scarabee. Net zo bruin als de aap. Ziehier de drijvers van „The Gaga Show", ver tegenwoordigend Scarabee en de Leidse Balletschool. T-shirts in Heaven Voordat ik u het tableaux de la show-troupe voorstel moet ik vertellen, dat Bernard Stöxen nagenoeg voor Lei den verloren is. Hij ontpopte zich als aspirant modekoning en als zodanig treedt hijzelf ook op tijdens de Gaga-show, morgenavond. Bernard be gint, namelijk, in de Amster damse Berenstraat door gaande vernauwde route tus sen Dam en Jordaan een so called Art Gallery, met ei gen T-shirts en kunstvoor werpen, annex kapperszaak, die gerund zal worden door Leidenaar Jitse de Vries, hairstyling. Dit alles in „Hea ven", de oude winkel van American Graffiti, de habi- tuees welbekend. Dag Ber nard, het ga je goed met je goed, en we houden je in de gaten. „Gaga-show; wat wil dat zeg gen, Bernard?" „Weet je dat niet eens? Treu rig! Gaga, zeg maar, is een beetje maf, silly, crazy, de ob jectiviteit uit het oog verlie zend. Voel je?" „Ja, dat is het wel zowat", viel de mensaap hem in alle kalmte bij. Voor Een typisch gaga toneeltje, met zoengrage vaste assistente, Bernard Stöxen (rechts) en zittend de bruine aap als het onbekende „brein" van de show. Op mijn oriiwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen I wie u graag in deze rubriek zou willen I tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pii-tcn. uit nu met de geit; wie zitten er al z'n leven in die gaga show op 5 mei in het Antoni us Clubhuis, eens zo geze gend met het voorvoegsel Sint? Leidse Balletschool en Scarabee proppen er een keur aan artiesten in. Ik doe een forse greep. Niet Leidse Kees. of Leidse Hompie- Gompie. maar de Leidse Frank Sinatra. Dat moet dan George Julien zijn, die als „achtergrond" de belle fleur van danseressen der Leidse Balletschool krijgt. Te trap pelen van ongeduld staat dan al Tobias Tak. Den Haag, met wervelende tap dance. Als het goed zit komt daarna streekgenoot (inmiddels ook naar Amsterdam geëmigreer de) Noddie Bulsara de zaal verbluffen met een paar au thentieke acts die van talent getuigen; alleen z'n huis- en speelgenootje Poepie zal er niet meer bij zijn; het witte ratje heeft hij een paar we ken geleden in een achter tuin onder een steen moeten bijzetten. Gaga zal verder heersen met een modeshow, opgezet door het Ambonese meisje Diane, model in, jawel, Amsterdam. Dit item wordt versterkt door de avantgardistische modewinkel van Jimmy's Uitjebol uit Den Haag. Ook Second Trend (Langebrug, Leiden, „met zeer goede kwaliteit die de kenners ver baast", treedt aan. Netzogoed ip de kleren zit Koos Fasel, Haarlemmerstraat. En Ber nard, dus, met z'n shirts die vaak een wit priesterboordje vertonen. Schone schijn, im mers Bernard is verre van celibatair. Hij kijkt wel mooi uit, met een diklippige Kiss die tot dan toe vrij zwijgzaam de procedure de revue had laten passeren, adstrueerde met zachte stem: „En dat al les wordt ondersteund door transpirerende, geïnspireer de. hemels dansende meisjes van de Leidse Balletschool". Opgepoetste soul Pauze. Break, heet dat van daag. Dan verdwijnen de stoelen van de vloer, terwijl het publiek in bosjes op toi- letbezoek gaat en alle horeca- vergunningen geweld aan doet. Laat Bernard het ver der maar uiteenzetten; ik word er doodmoe van. „Dan is het moment aangebroken voor de Haagse Rock 'n Billy Group, een beetje Stray Cats, krachtig, met vetkuiven; sa men met Rock 'n Roll High- school uit Amsterdam. Dat zijn dansers, paarsgewijs. Ik ga nu overdonderend verder: het Leidse Tilt-team, met rythm and blues; een steen- goeie travestie-act door Paco, uit Amsterdam. Bevrijdings nacht, nietwaar? En daar heb je dan Joshua's Ram Jam Band plus Mucho Macho Horn Section gedreven en bedreven muzikanten, bla zers met vrouwtje die de soul terugbrengen, met oude, op gepoetste soul-nummers uit de 60-er jaren. In elk geval", aldus Stoxen, „swingt het als een trein". Waarvan ik toch moest opkijken. Verder zul len alle gaten in de Gaga show worden opgevuld door Radio '88. de Leidse bijna-le- gale radio-omroep die vrij dags uitzendt. Radio '88 pre senteert haar Disco Flash Dance Top-20. Bernard Stöxen houdt er graag radicale ideeën op na: „Ik doe vooral aan deze show mee om te bewijzen, dat Lei den na 2 uur 's nachts ook behoort te leven!" Eind 60-er jaren was hij ook al aan het „pushen", met „Provadia o.a. Een grens-verleggend festijn organiseren, dat is wat Stöxen beoogt. En de anonie me bruine aap kon zich daar van harte bij aansluiten. Als een ander aan z'n nachtrust toe is, wil Bernard blijven swingen als een trein. Men hoeft daarom niet verbaasd te zijn als Bernard overdag een niet geheel uitgeslapen indruk maakt. Wat allemaal niet wegneemt, dat de Gaga show best bevrijdend kan werken. Stöxen en schuwe aap verwachten zonder meer „een uitverkocht huis met een sfeer die knalt". Karwij brengt uitvoeringen in Lisse 1 en Hillegom leiden.Laten we xACHTIG PROCENT OPERATIES SLAAGT maar lekker in de zon JSSE De behoefte om op en bepaalde manier met to- eel bezig te zijn is in 1982 de anzet geweest tot de vorming an een nieuwe toneelvereni- ing met leden uit Lisse en lillegom. Men wilde zich neer in toneel als kunst ver liepen en dat resulteerde in ien cursus die men samen met iet Nederlands Centrum voor Amateurtoneel op de schou- lers nam. Als sluitstuk van de jevolgde lessen gaan de leden 'an die groep in de maand nei enige uitvoeringen verzor- ;en. De naam van deze nieu- ve toneelgroep luidt „Karwij" in er staan al uitvoeringen op iet programma voor 5, 19 en !6 mei. 3e eerste uitvoeringen worden ip 5 en 19 mei aanstaande ver- :orgd in het verenigingsge- xjuw De Beekbrug in Lisse ichter de kerk van de H. H. Engelbewaarders, terwijl men Dp 26 mei nog een uitvoering zal verzorgen in Artopa aan de Jrevelingenstraat in Lisse. De lanvang van alle voorstellin gen is bepaald op 20.15 uur en ie toegangsprijs bedraagt zes ;ulden per persoon. Kaarten runnen worden gekocht bij C. schenk, Heereweg 385 te Lis- ie, telefoon 02521-12988. Jet stuk dat wordt opgevoerd s getiteld „Dwaasheid heeft ïaar eigen recht" en is ge- ichreven door John Patrick. Jet stuk speelt zich af aan het jegin van de vijftiger jaren in :en inrichting voor zenuwpa- iënten, ergens in Amerika. Ie- nand wordt op voorspraak van de familie in deze inrich- ing (genaamd Het Klooster) Dpgenomen, omdat ze te royaal met de geldbuidel te keer ging sn daardoor haar stiefkinde in „diskrediet" zou bren- ten. Tijdens haar verblijft in let Klooster stelt de vrouw waarover we spreken zich de Vraag wie er gek is en wat ei genlijk „gek" is. De werkwijze van „Karwij" is gebaseerd op het aan de hand van verschillende thema's spe lenderwijs bezig geweest zijn 4pm zich te concentreren op het n|nenselijk gedrag. Men ontdek- djte toen, dat je als acteur vele onverantwoordelijkheden hebt, lewaaronder die dat iedere spe ler een veiligheid moet creë ren waarin hij of zij zich kan Concentreren op de inleving het uiting geven aan het rag van de rolfiguur. Ver- olgens koos men een toneel- uk en men probeerde hierin ervaringen te verwerken, »uet als belangrijkste items in geving, gedrag en mise en scè- Jt\e, in een later stadium ook de 'Jtekst en de hulpmiddelen als decor, grime en belichting, ^len hoopt dat al die aspekten itrtoe zullen bijdragen dat er neen boeiend resultaat op de planken komt. gaan zitten. Ik leid toch al zo'n mollenbestaan in die operatieruimtes. Het is zulk heerlijk weer". In de tuin staat op een witte tafel een grote naaidoos en ernaast ligt een jas van haar tien jarige dochter. „Ik hoopte het af te heb ben voordat je kwam. Nog even een paar steek jes hoor. Er is zoveel blij ven liggen de laatste tijd", zegt ze verontschul digend, terwijl ze nog snel even een lusje aan de jas zet. Mevrouw H. J. Völker-Dieben is oogarts in het Diaconessenhuis in Leiden en medewerker van het Interuniversitair Oogheelkundig Instituut in Amsterdam. Onlangs' promoveerde zij tot doc tor in de geneeskunde op het proefschift met de in gewikkelde titel „The ef fect of immunological and non-immulogical fac tors on corneal graft sur vival". Haar promotor was prof. dr. C.C. Kok- Van Alphen, hoogleraar in de ziekten van het hoornvlies. Prof. dr. Kok- Van Alphen voert al sinds 1945 hoornvlie stransplantaties uit en was destijds de opvolger van de bekende Leidse oogarts Pieck. Het proefschift van dr. Völ ker-Dieben gaat, simpel ge zegd, over acceptatie- en af stotingsverschijnselen bij de transplantatie van hoornvlie zen, het venster van het oog waardoor we kijken. Doel was natuurlijk dat dit tot betere transplantatieresultaten zou leiden. Zoals bekend is, wordt er bij de transplantatie van nieren rekening gehouden met bepaalde weefselkenmer- kenj die zowel bij de donor als bij de ontvanger voorkomen. Door de zogenaamde weefsel- groepen van donor en ont vanger op elkaar af te stem men is er minder gevaar voor afstoting van de getransplan teerde nier. Tot voor kort werd daarmee bij de trans plantatie van hoornvliezen in ogen geen rekening gehou den. Omdat in een gezond hoornvlies geen bloedvaten zitten, zou het een „immuno logisch privilege" hebben; bij het hoornvlies zou de kwestie van afstoting en acceptatie geen rol spelen wegens het gebrek aan bloedvaten. Ech ter in een ziek oog groeien wel bloedvaatjes. Het lichaam reageert op het zieke oog en wil het zelf genezen met be hulp van ingroei van bloed vaatjes. De toevoer van af- weerstoffen kan alleen ge schieden via bloedvaatjes. Het „immunologisch privilege" gaat daarom niet meer op. Dr. Völker heeft nu, dank zij de medewerking van de Leid se hoogleraar die de weefsel- groepen bij niertransplanta ties onderzocht, prof. J.J. van Rood, een overzicht gemaakt van weefselgroepen van per sonen die een hoornvlies no dig hebben. Donor en ontvan ger kunnen nu goed op elkaar worden afgestemd. Gegevens over weefselgroepen zijn op- feslagen in een computer en eel snel is nu uit te zoeken welke donor en welke patiënt bij elkaar horen. Het resultaat van dit onderzoek is dat zeker tachtig procent van de hoorn vliestransplantaties thans slaagt en dat was vroeger be duidend minder. Vooral bij mensen met veel bloedvaatjes in het oog of die al eerder werden geopereerd en bij kin deren (die vaak heftig reage ren op dergelijke operaties) bleek afstoting van het hoorn vlies sterk gedaald. Onverteerbaar „De kans op afstoting was steeds aanwezig. Het is heel erg voor de patiënt, maar ze ker ook voor de arts, als men sen die hun gezichtsvermogen terug hebben, dit na verloop van tijd weer moeten missen omdat het lichaam het vreem de hoornvlies niet wil accep teren en het hoornvlies daar door troebel wordt. Zoiets is onverteerbaar en het is de tragiek van de patiënten die me tot dit onderzoek heeft ge bracht", aldus dr. Völker-Die ben. Voor haar onderzoek kreeg de Leidse oogarts in 1976 geld van de blindenbonden. Naar aanleiding van de eerste re sultaten kon het onderzoek worden afgerond met een subsidie van TNO. Bij haar dissertatie, heeft de Leidse oogarts wat filosofisch getinte stellingen opgenomen, die ook in braille zijn uitgevoerd. Eén ervan zegt naar aanleiding van de subsidie van de blin denbonden: „Het financieel steunen van wetenschappelijk onderzoek dat niet direct vruchten ten eigen bate af werpt, getuigt van visie" (De meeste blinden kunnen niet geholpen worden met een hoornvliestransplantatie). In dit verband zegt ze later in het gesprek bewogen: „Wat zonde is het dan hè, dat men sen nog steeds geen donor-co dicil bij zich dragen. Als ie mand door een ongeval of zo komt te overlijden is dat na tuurlijk verschrikkelijk. Maar als het feit daar is en er is niets meer aan te doen. dan zou het toch nog mooi zijn als bijvoorbeeld het hoornvlies nog voor iemand anders kan De Leidse oogarts mevrouw Völker-Dieben. dienen, die daar dolgelukkig mee is. Het is zo zonde dat het lichaam helemaal tot stof Ver gaat, terwijl er nog zoveel van gebruikt zou kunnen worden. Iemand die altijd goed heeft gezien, begrijpt vaak niet hoe erg het is om blind te wor den". Het belang van een groot „aanbod" van hoornvliezen is nog klemmender geworden nu selectie op die bepaalde weefselgroepen voor de ont vanger zo'n duidelijke verbe tering kan geven. Gelukkig zijn de methoden om het hoornvlies enige tijd te bewa ren de laatste tijd sterk verbe terd en is het mogelijk het hoornvlies enkele weken te bewaren. „Hierdoor is het te vens mogelijk om in die pe riode te bekijken of het een kwalitatief goede donor is of niet. Er is geen leeftijdsbeper king voor het doneren van hoornvliezen. Het komt gere geld voor dat de donor 90 jaar of ouder is en dat de kwaliteit erg goed is. Blijft het hoorn vlies tijdens het bewaren „Verstelwerkje1' Zo'n operatie duurt ongeveer een uur. Met haar ogen knip perend tegen het felle zon licht in de tuin, zegt mevrouw Völker: „Het is net een heel fijn verstelwerkje. Je werkt onder een microscoop en de draad is zo dun dat hij zweeft. Of het een typisch vrouwen beroep is? Je zou denken van wel, maar ik ken ook beroem de manlijke oogchirurgen met hele grote handen, die zeer precies werken". Ze vertelt ervan te houden dingen weer mooi te maken. „Ik wilde eerst tandarts worden. Een gebit weer helemaal gaaf ma ken, leek me erg mooi werk. Verder leek het vak van edel smid me wel wat. Weer dat 'fijne werk, waarbij je iets fraais maakt". Later zal blij ken dat het grachtenhuis waarin het gezin Völker woont, ook nog door haar en haar man gedeeltelijk eigen handig is gerenoveerd. Behalve de ontdekking dat het zoeken naar een, wat weefselgroepen betreft, pas sende donor bij een bepaalde ontvanger een duidelijke ver betering van de resultaten te zien gaf, kwam mevrouw Völker tot nog meer ontdek kingen. Zij stelde bijvoorbeeld vast dat het hoornvlies van een vrouwelijke donor beter „hield" bij een vrouwelijke ontvanger. Hoornvliestrans plantaties begonnen in Neder land in 1939 met gebruikma king van ogen die verwijderd moesten worden, bijvoorbeeld vanwege een kwaadaardige tumor. Men wist toen nog niet dat het oog van een overlede ne bruikbaar was. Tijdens haar onderzoekingen kreeg de Leidse oogarts plotseling het idee dat er misschien wel tumorcellen meegegaan wa ren bij zo'n transplantatie. De enige manier om op deze vraag antwoord te krijgen was alle oudste transplanta ties, die van 1939 tot 1946, na te gaan. Gelukkig waren de gegevens bewaard gebleven in de archieven van het Aca demisch Ziekenhuis en via de gegevens van de burgerlijke stand en het bureau voor de statistiek kon zij alle patiën ten traceren. Tot grote op luchting van Völker bleek geen van de 22 patiënten aan de tumor, die de donors had den, te zijn overleden. Twee mensen bleken aan een ander soort tumor te zijn gestorven. Ondanks die positieve uit komst, worden er nu toch geen operaties meer uitge voerd met hoornvliezen van tumorpatiënten. Dit omdat er vaker sprake is van afstoting. Een oorzaak hiervoor is nog niet gevonden. „Daarom gaat het onderzoek ook door. Hoe meer je ontdekt, hoe meer vragen er ook ontstaan en ook daar wil je antwoord op. En zo raak je langzaam steeds meer verslaafd aan onder zoek", zegt ze enthousiast. Door het onderzoek van Völ ker zijn nog niet alle proble men bij de transplantatie van hoornvliezen verdwenen. Soms moeten er moeilijke keuzes gemaakt worden. „De beroerdste ziekte is wel het herpesvirus. Dat is een infec tieziekte, die ieder mens kan oplopen. Er kunnen blaasjes op het oog ontstaan. Bij het inbrengen van een „goed" transplantaat, dus met dezelf de weefselgroep, is er welis waar minder gevaar voor af stoting maar de ziekte komt soms sneller terug. Bij een „willekeurig" transplantaat komt de ziekte later terug, maar is het gevaar voor afsto ting weer groot. Deze keuze, die steeds gemaakt moet wor den is ontzettend moeilijk". Na haar onderzoek wilde dr Völker eigenlijk nog iets te rug doen voor al die patiën ten, die door een tumor het oog moesten missen. „Een oog verwijderen is het akeligste wat er is. Je kunt nog beter een been amputeren. Met een prothese kun je dan nog heel aardig leren lopen, maar met een oogprothese, hoe mooi ook, kun je echt niets zien". Ze wilde bekijken of bepaalde weefselgroepen soms samen gingen met de vorming van tumoren in het oog. Dr. Völ ker hoopte dat de resultaten er toe zouden leiden, dat niet in alle gevallen een verwijde ring yan het oog noodzakelijk zou zijn. Zij kon evenwel geen verband aantonen tussen be paalde weefselgroepen en meer en minder kwaadaardi ge tumoren. Wel ontdekte zij dat de meest kwaadaardige gezwellen opvallend vaak voorkwamen bij mensen met bloedgroep O. Dr. Völker: „Het is bekend dat het li chaam zich verdedigt tegen tumoren. Uit het feit dat bij niertransplantaties met bloed groep O zulke goede resulta ten worden geboekt en de meest kwaadaardige tumoren juist vaker voorkomen bij mensen met deze bloedgroep, zou je kunnen concluderen dat het lichaam van iemand met bloedgroep O misschien niet tijdig ontdekt dat er een tumor groeit. En daardoor dus ook niet in staat is voor af doende weerstand te zorgen". Dr. Völker-Dieben is de eer ste die dit verband heeft ge legd. Zelf doet ze er erg be scheiden over. „Doordat ik me zowel in tumor-literatuur als in transplantatieliteratuur heb verdiept, ben ik er achter gekomen. Soms kan het voor deel hebben als je als oogarts verder kijkt dan je „oog" lang SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5