Bestuur Pro Patria komt er met een berisping van af Gezamenijke expositie Leidse kunstenaars in Burchtzalen Veel burgemeesters „fout" in oorlog ,EBR wijst soepeler incassopolitiek af Banana Split glijdt uit GEEN VERVOLGING NA INCIDENT IN SCHIETKAMP Tweede druk bruggenboek LEIDEN QeidteQowiant VRIJDAG 4 MEI 1984 PAGINA 3 iLEIDEN Het college van beheer van het EBR (Energie Bedrijf Rijnland) is Ivoorlopig niet van plan iets te verande ren aan de incassopolitiek. Het college jschrijft dit aan de algemene raad van !het EBR naar aanleiding van een init iatiefvoorstel van een aantal Leidse ge meenteraadsleden. De raadsleden wilden met hun voorstel bereiken dat de energie minder vaak bij wanbetaling wordt afgesloten. Daar- ctoe zou het EBR aan de desbetreffende iklant duidelijker moeten laten weten -.wanneer tot afsluiting wordt overge daan, en dat er mogelijkheden zijn om afsluiting alsnog te voorkomen door reen afbetalingsregeling te treffen, die maximaal kan oplopen tot 20 maanden. eNu is er een termijn van vijf maanden, t maar het EBR wijst niet op het bestaan van dergelijke mogelijkheden. Het EBR zou ook meer aanmaningen moeten versturen en op een vastgestelde en aangekondigde dag moeten afsluiten. Volgens het college van beheer van het EBR is aan de wensen van de raadsle den om praktische redenen niet te vol doen. Zo wordt elke twee a drie maan den 5.000 a 8.000 aanmaningen ver stuurd en meer aanmaningen zou daar door niet haalbaar zijn. Het college wijst er verder op dat sinds 1 januari de incasso intern beter wordt geregeld. „De resultaten van deze aanpak zijn goed te noemen", aldus het EBR. Het voorstel van de raadsleden zou wel een werkgroep bekeken kunnen worden op mogelijke haalbare elementen. Organisator bekent verduistering 25 mille LEIDEN De 33-jarige Leidenaar die dinsdag werd aangehouden wegens verduistering en valsheid in geschrifte, heeft tegenover de poli tie bekend 25.000 gulden van de opbrengst van acties in eigen zak te hebben gestoken. Het geld was door de Stichting Evenementen Katwijk bij elkaar gehaald tijdens een voetbal wedstrijd voor een aantal goede doelen on der meer het Zeehospitium in Katwijk op de velden van Quick Boys. Aan die wedstrijd na men artiesten en politici deel. De Leidenaar or ganiseerde dergelijke wedstrijden, waarbij prin ses Juliana een keer de aftrap verrichtte, ook in Leiden. De zaak kwam aan het rollen toen bleek, dat de stichting niet aan zijn verplichtin gen voldeed en dat er geen ordelijke boekhou ding was. De Leidenaar was penningmeester van de stichting. Hij wordt morgen op vrije voeten gesteld. Eikerbout tijdelijk wethouder volkshuisvesting LEIDEN Het PvdA-raadslid R. Eikerbout (37) gaat tijdelijk, gedurende de afwezigheid van wethouder D. Tesselaar, de por tefeuille volkshuisvesting en sport beheren. Zoals bekend werd wethouder Tesselaar zaterdag door een hartaanval getroffen. In het college was aanvankelijk afgesproken dat wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) Tesselaar tijdelijk waar zou nemen. In de loop van deze maand zou de zaak verder beke ken worden. De PvdA-fractie heeft inmiddels in overleg met collegepartner VVD besloten een tijdelijke wethouder aan te stellen. Hiermee wordt voorkomen dat de zittende wethouders het te zwaar zouden krijgen. Bovendien behoudt de PvdA op deze wijze haar meerderheid in het college. Eikerbout zal in de raadsvergadering van 15 mei benoemd worden. Eikerbout sinds 1980 lid van de Leidse gemeenteraad heeft zich de laat ste jaren behalve met algemene zaken ook beziggehouden met volkshuisvesting. De namaak-burgemeester in gesprek met het „slachtoffer", dat het hele Banana Split-team in de maling nam. LEIDEN Grappen maken werkt aanstekelijk. Een heel team van „lolbroeken" staat paraat om iemand voor gek te zetten en het enige wat hen overkomt is dat ze het slachtoffer van hun eigen grap worden. Bijna dertig personen kwa men gistermiddag van Hil versum naar Leiden. Zij par keerden hun autobussen op een plaats waar anders nooit geparkeerd mag worden; op de Vismarkt nabij het onder grondse urinoir. Daarna stel de iemand een camera opval lend onopvallend op. Legde op het dak van een busje van een Amsterdams autover huurbedrijf een microfoon en liet een complete fanfare van 16 mensen bijna een hele middag in de duistere laad bak zitten. Een derderangs acteur verkleed als burge meester compleet met ambts ketting en een meisje in een roze jurkje zaten ook in de laadbak. Twee beroepshumo risten stonden op de loer en dan eindelijk: het was zover. Iemand daalde de trap van het urinoir af. De muzikan ten en de namaak burge meester sprongen uit hun duister hol en stelden zich keurig op boven aan de trap van het urinoir. Ze wachtten. Zeker vijf minuten. Toen pas kwam hun „slachtoffer" de trappen weer op. Het orkest begon te spelen en de na maak burgemeester riep: „Wel gefeliciteerd. U bent de miljoenste bezoeker van dit urinoir". Terwijl de „burger vader" adem haalde om de rest van zijn speech uit te spreken, zei de aangesproke ne: „Hou maar op, ik heb jul lie al lang in de gaten". Hij had aan de overkant op een terrasje de hele installatie van de ploeg gade geslagen en was op het idee gekomen de „lolbroeken er eens in te luizen. De verborgen camera werd abrupt gestopt en de brede grijns op het gezicht van de burgemeesterver dween en maakte plaats voor zichtbare ergernis. Ook de fanfare vond deze grap niet leuk. De man nam maar snel de benen. Het is duidelijk, de heren van het TROS-team van Banana Split kunnen de humor van een ander niet zo waarderen. Maar hun eigen humor des te meer. Het ontzettend leuke idee van hen was namelijk, dat de meneer die naar het urinoir ging, daarna door de namaak burgemeester en het fanfarekorps zou worden op gevangen. De argeloze heer zou dan een sleutel krijgen van het urinoir, zodat hij een jaar lang gratis kon plassen. Daarna zou het openbaar toi let de naam krijgen van het slachtofferAls de man daarna blij maar verwonderd om zich heen zou kijken, om dat nu net hèm deze bijzon dere eer te beurt viel..., pas dan zou de namaak burge meester zeggen „kent u het programma Banana Split (ADVERTENTIE) 500 m2 ZONNIGE IDEEËN HAND.0ND. JAN v.d. MEER B.V. Noordeinde 45-53 Roelofarendsveen Tel. 01713-9008 The Mac van apparatuur beroofd LEIDEN De Leidse pop groep The Mac is een gedeelte van zijn geluidsappatuur kwijt. Uit de oefenruimte van The Mac aan de Van der Werf- straat zijn in de nacht van woensdag op donderdag twee basgitaren, een synthesizer, een drumcomputer en een mixer gestolen. De apparatuur had een waarde van duizen den guldens. Kleuter gewond LEIDEN De 4-jarige Remco is gistermiddag met een gebro ken been, schaafwonden, en hechtwonden naar een zieken huis overgebracht, nadat hij de Diamantlaan plotseling over stak en door een auto werd aangereden. De bestuurster van de auto, een 38-jarige Leidse, kon hem niet meer ontwijken. LEIDEN/ARNHEM De officier van justitie in Arnhem heeft besloten geen vervolging in te stel len tegen leden van de Leidse studentenweer- baarheidsvereniging Pro Patria in verband met een incident in het schiet kamp De Harskamp. Het vier leden tellende be stuur komt er van af met een berisping. De praeses van de vereniging heeft deze reeds in ontvangst mogen nemen, „de overi ge drie leden zullen bin nenkort op het matje wor den geroepen", aldus de Arnhemse persofficier P. Tideman. In het oordeel van de officier heeft meegespeeld dat Pro Patria „reeds intern is ge straft". De moedervereniging Minerva besloot namelijk be gin dit jaar de (financiële) contacten met de weerbaar heidsvereniging op te schor ten. Ook heeft meegèspeeld dat de militaire autoriteiten Pro Patria voor een jaar lang hebben geschorst, dat wil zeggen dat de vereniging ge durende die tijd niet welkom is op de militaire schietter- reinen. Tenslotte heeft de of ficier van justitie mee laten wegen dat de leden van Pro Patria de schade „integraal hebben vergoed". Leden van Pro Patria namen vorig jaar deel aan schietoe feningen op het infanterie- schietkamp De Harskamp. Daarbij werden ruiten ver nield en een rookpot in een kamer gegooid waarin men sen lagen te slapen, een inci dent dat door de comman dant van de Harskamp toen een „onder invloed van alco hol wat uit de hand gelopen studentengrap" werd ge noemd. Overigens wordt de studen tenvereniging Minerva justi tieel vervolgd wegens het plaatsen van een vermeend racistisch gedicht in de alma nak van de vereniging. Te gen de dagvaardingen van Justitie zijn echter bezwaren ingediend waarover de rechtbank zich al geruime tijd beraadt. De rechtbank zou kunnen besluiten dat de gedaagden buiten vervolging worden geplaatst. Is dat niet het geval, dan zal de studen tenvereniging zich op een zitting van de rechtbank moeten verantwoorden. De almanak is overigens in be slag genomen. LEIDEN Onder het thema „Leidse kunste naars tegen kruisraket ten" houden zo'n twintig Leidse kunstenaars van zondag 6 tot en met zon dag 13 mei een expositie in de Leidse Burchtzalen. De Leidse wethouder J. Peters opent zondagmid dag 6 mei om half twee deze tentoonstelling offi cieel. Tevens wordt dan een boekje met dezelfde titel ten doop gehouden. Hierin zijn afdrukken van de meeste kunstwerken, die ook op de tentoonstel ling te zien zijn, opgeno men, aangevuld met poë zie, een inleiding door Jos Everaers en een voor woord van wethouder Jit Peters. Teake Kuipers, af gestudeerd aan de Rein- wardt Akademie, maar thans baanloos, heeft de tentoonstelling ingericht. In zijn voorwoord in het boek je „Leidse kunstenaars tegen kruisraketten" schrijft wet- De mens als machine. Acryl op papier van Ben Overdevest. houder Peters: „De gevoelens tegen plaatsing mogen niet verontachtzaamd worden. Vrede kan uiteindelijk niet be reikt worden middels de blij vende en groeiende absurdi teit, die men afschrikking noemt. Ook Leidse kunste naars strijden tegen deze ab surde paradox. Dit boek is daar het levende bewijs van; moge dit een historisch cultu reel moment worden, dat uit eindelijk het gevecht tegen de kruisraketten niet vergeefs was". Het fraai uitgevoerde boekje is inmiddels het zevende pro- dukt van de Leidse kunste naarsgroep Reflex 82. Het telt 48 pagina s en heeft een kleu romslag. De prijs voor het bij Soma Den Bosch uitgegeven boekje is zes gulden en het is zowel op de tentoonstelling als in de boekenwinkels te koop. De gemeente Leiden heeft de uitgave van het boekje en de tentoonstelling die is georgani seerd door Wim Lamboo, Ref lex 82 en het Leidse Komité Kruisraketten Nee, gesubsi dieerd met 2500 gulden. Op de tentoonstelling zijn on geveer 55 werken te bezichti gen, waaronder aquarellen, et sen, tekeningen, olieverfschil derijen, fotocollages en een textielobject. Het zijn produk- ten van Fred Balhuizen, Hil- brand Bruyning, Roger Bus schots, Ben Geerts, Peter Heemskerk, Henk Hollebeek, Wim Lamboo, Lydia Luyten, Pol Jong, Ben Overdevest, Evert Rodewijk, Fred Rohde, Burckhardt Soil, Ab Steen voorden, Josephine Verbist, Rob van Vuren, Saskia de Zee, A. Kowalski, Willem Breddels, Joke Ziegelaar en Brenda Po- trykus. There is no way out of here. Een aquarel van Hilbrand Bruij- ning. Tijdens de expostie zal steeds een kunstenaar of iemand van het Komité Kruistraketten Nee aanwezig zijn om inlich tingen over de werken te ge ven. In het boekje worden de afbeeldingen van de kunst werken met begeleidende tek sten ondersteund. Er komen zinnen in voor als: „De mens, het enige dier dat kan lachen, heeft zich een wereld gescha pen, die om te huilen is" en „Ik zucht niet onder de drei ging van kernwapens. Ik zucht onder het feit dat zove- len zich bedreigd voelen door zo weinigen". Daarnaast zijn er gedichten in het boekje op genomen van Haico de Graaf, Evert Blankesteijn, Rik van Boeckel, Lex Loos en Henk Hollebeek. De tentoonstelling is van maandag tot en met vrijdag te bezichtigen van elf tot vijf uur. Zaterdag en zon dag kan men er van twaafl tot vijf uur terecht. Naast deze tentoonstelling is er ook nog een fototentoonstel ling van het Leids Fotocollec tief te bezichtigen in de Cen trale Bibliotheek aan de Nieuwstraat 4. De foto's geven een beeld van de demonstratie tegen de kruisraketten die op 29 oktober vorig jaar in Den Haag werd gehouden. De ope ningstijden zijn hetzelfde als die in de Leidse Burchtzalen. ONDERZOEK NAOORLOGSE ZUIVERING LEIDEN Een groot percentage van de burgemeesters, om n precies te zijn 34 procent heeft in de oorlog ontoelaatbare hande lingen verricht. Dat is de belangrijkste conclusie uit een om- ,r vangrijk onderzoek van dr. W. Derksen en M.L. van der Sande spvan de vakgroep politieke wetenschappen van de rijksuniversi teit van Leiden naar de historische ontwikkeling van het burge- gimeestersambt in de afgelopen halve eeuw. jfVoor het onderzoek werd inzage verkregen in materiaal dat nog Emmer is gepubliceerd, waaronder de feiten over de naoologse zuivering van de burgemeesters. De resultaten van het onder zoek zijn gepubliceerd in „De burgemeester, van magistraat tot ,rt modern bestuurder", een uitgave van Kluwer Deventer. Hierin - wordt aangegeven hoe tussen 1930 en 1984 de burgemeester ver anderde van magistraat tot teamleider van het lokaal bestuur. Zijn aanzien daalde. De Tweede Wereldoorlog en de jaren zestig waren van groot belang voor deze verandering. In de oorlog stond de burgemeester voor de hachelijke opgaaf de belangen van de bevolking onder vreemde bezetting te behartigen. Soms werden echter voornamelijk de belangen van de Duitsers behartigd. Volgens de onderzoekers hebben veel burgemeesters door aan te blijven veel kunnen bereiken voor voor het bezette Nederlandse volk, maar anderen hebben door mee te werken aan Duitse maatregelen de Duitse bezetters in de kaart gespeeld. Na de oorlog moest de minister zich beraden over maatregelen tegen 47 procent van de vooroorlogse burgemeesters. Uiteinde lijk werd in het kader van de zuivering 19 procent ontslagen en 15 procent ernstig berispt. Ongeveer 250 burgemeesters waren „fout" geweest. Een nadere analyse leert niettemin dat de zuive ring nogal mild is uitgevoerd. In de zestiger jaren kwam een discussie op gang of een burge meester niet net zoals wethouders en raadsleden, door de bevol king zou moeten worden gekozen. Een burgemeester wordt op dit moment echter nog altijd door de Kroon benoemd. Door de democratisering van de jaren zestig is de invloed van de ge meenteraad op de benoeming niettemin toegenomen en is de in breng van de eerste burger duidelijk afgenomen. Een burge meester staat niet meer boven de partijen, stellen de onderzoe kers. Ondernemers In het Olga-bedrijfsverzamelgebouw aan de Evertsen- straat gaat op donderdag 17 mei een cursus voor vrou wen die een eigen bedrijf willen beginnen van start. De cursus wordt gehouden op de donderdagochtenden 17 en 24 mei en 7 en 21 juni van kwart over negen tot twaalf uur. Onderwerpen die aan de orde komen zijn: startersplan, de marktbenadering, samenwerken, werktijden en rechtsvormen. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Kees Verschuure, de beheerder van het bedrijfsverzamelgebouw, telefoon 219811. Angsten Vido-Leiden houdt dinsdag 8 mei in het Vrouwenhuis aan de Hooigracht 79 een thema-middag over angsten en fo bieën. Mevrouw de Wolf-Ferdinandusse van de Fobieclub- Nederland geeft een toelichting. De bijeenkomst, die om twee uur begint, is toegankelijk voor vrouwen tussen de 40 en 60 jaar oud. De kosten bedragen één gulden per per soon. Open Huis Het Leids Schilder- en Tekengenootschap Ars Aemula Naturae houdt zaterdag 5 en zondag 6 mei open huis in het gebouw aan de Pieterskerkgracht. Op beide dagen kan men er van twaalf tot vijf uur 's middags terecht Belangstellenden kunnen kennis maken met wat de cursisten doen. Docenten zijn aanwezig en er is een ex positie van werk van de leerlingen te zien. Men kan zich ook aanmelden voor de cursussen. De expositieruimte van Ars. Basisgroep De Basisgroep Kerngeweld houdt dinsdagavond 8 mei een informatieve bijeenkomst over de blokkade van de vlieg basis Woensdrecht (op 1, 2 en 3 juni). Belangstellenden kunnen vanaf acht uur terecht bij Catena aan de Kolfma- kersteeg 8. Bazar Het dienstencentrum Binnenstad/Zeeheldenwijk houdt dinsdagmiddag 8 mei van van half twee tot vier uur een bazar aan de Middelweg 28. Er zullen hand werken, stekjes en oude rommel verkocht worden en er is koffie en thee met koek verkrijgbaar. Wie nog oude spulletjes heeft voor de rommelmarkt kan con tact opnemen met het Dienstencentrum, telefoon 143503. Film K&O draait dinsdagavond 8 mei in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 de Amerikaanse filmkomedie „The war between man and woman" met in één van de hoofdrollen Jack Lemmon. De voorstelling begint om acht uur. Europees Parlement De Leidse Vrouwenraad houdt 9 en 16 mei in de Pe- truskerk bijeenkomsten over de Europese samenwer king. Dit naar aanleiding van de Europese verkiezin gen in juni. Tijdens de eerste bijeenkomst wordt aan dacht besteed aan de werkwijze, bevoegdheden en de resultaten van het Europees parlement en tijdens de tweede wordt een forum gehouden waaraan een aantal Nederlandse politici meewerkt. De bijeenkomsten be ginnen 's morgens om half tien. Interkruis De Stichting Interkruis houdt cursussen voor aanstaande ouders. De eerste bijeenkomst vindt plaats tijdens de zesde of zevende maand van de zwangerschap. Voor de bevalling zijn er vier en na de-bevalling drie bijeenkomsten. Het cur susgeld bedraagt tien gulden per persoon. Inlichtingen worden verstrekt door de Kruisvereniging, telefoon 121753 of 134604. Levensbelang Het Petrus-Leonardus jongerenkoor verzorgt morgen een themadienst in de Leonarduskerk aan de Haag- weg. Deze jongerenmis begint om zeven uur, het thema is „Levensbelang". Trimloop De Leidse atletiekvereniging 'Holland' organiseert op zon dag 6 mei een trimloop in het park De Leidse Hout'. De start heeft plaats om 11.00 op de atletiekbaan. Er kunnen twee afstanden gelopen worden: 2,5 en 14,5 kilometer. In schrijver) is mogelijk vanaf 10.00 uur voor een bedrag van 3,50 (jeugd tm 14 jaar 2,50). LEIDEN Wegens overwel digende belangstelling wordt in juli een tweede druk van het Leidse bruggenboek uitge bracht. De eerste druk die in een oplage van 175 exempla ren in december 1983 werd uitgebracht, was binnen enke le uren uitverkocht. Het wa ren vooral gemeente-ambtena ren die beslag op het boek leg den. Het was voor de uitgever de gemeente Leiden een volslagen verassing dat van de zijde van het publiek veel vraag was naar dit dure (der tig gulden)' bruggenboek. De intekenlijsten bij de balies van stadhuis en stadsbouwhuis vermelden inmiddels meer dan 100 namen van geïnteres seerden. De oplage van de tweede druk zal enkele hon derden exemplaren omvatten en liefhebbers kunen zich nog steeds bij de gemeente in schrijven. Het was ooit de be doeling dat met het verschij nen van het bruggenboek een initiatief overigens van voormalig wethouder Waal een tentoonstelling over brug gen in het gemeentearchief aan de Boisotkade ingericht zou worden. De onstuimige zwamgroei in dit gebouw doorkruiste dit plan. Inmid dels heeft men de bestrijding van de zwam ter hand geno men en gehoopt wordt dat met het verschijnen van de tweede druk de expositie alsnog inge richt kan worden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3