TAFEL kerk wereld Ccidóc Somant' lïïïïTl Vluchtelingen zien Panat Nikhom als voorportaal naar het Westen Studenten zorgden voor onrust tijdens bezoek paus aan Seoel Heiligverklaringen in Seoel breuk met traditie van eeuwen brieven 'ft I lezers ACHTERGROND Eekbe Commit VRIJDAG 4 MEI 1984 PAGINA 2 FRANCISCANEN STUREN POLITICI BRIEVEN Het groepje Franciscanen, dat vanuit houten barakken achter een klooster in Woensdrecht een stille actie houdt tegen de mo gelijke plaatsing van kruisraketten op de vliegbasis, is deze week een brievenactie begonnen tegen de kruisraketten. Elke woensdagavond kunnen mensen in de barakken persoon lijke brieven aan politici komen schrijven, die de franciscaanse actievoerders dan naar de betreffende politici zullen verzenden. Zij doen dit, omdat volgens hen de komende tijd een periode is van het nemen van belangrijke politieke beslissingen. Achter partijprogrammas zitten ook mensen en daarom moeten de briefschrijvers politici op hun geweten zien aan te spreken, al dus de franciscanen. Het groepje franciscanen huist al enige maanden in de houten barakken. Het houdt tweemaal per dag een stille tocht naar de basis, waar aansluitend met een gebedswake bij de hoofdpoort van de vliegbasis de vredesgroet van Franciscus van Assisië wordt gebracht. Gereformeerde Bond wil hervormde kerk voortzetten na „Samen op Weg" Het is niet uitgesloten dat de Gereformeerde Bond na het besluit tot hereniging van de Ne derlandse Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken in Ne derland (Samen op Weg) in 1986 de Hervormde Kerk voortzet. „Alvorens de Gereformeerde Bond dit „zo maar" zal doen, zal er nog heel wat juridisch voorwerk verricht moeten worden." Dit blijkt uit het antwoord van ir. J. van der Graaf, al gemeen secretaris van de Bond, op de vraag welke ge volgen het voor de kerkge bouwen zal hebben als in 1986 bepaalde gemeenten niet meegaan. Van der Graaf sprak vorige week woensdag op de ambtsdragers vergade ring, die gewijd was aan „Sa men op Weg". Een verslag van die bijeenkomst is opge nomen in „de Waarheids vriend", het orgaan van de Gereformeerde Bond. Van der Graaf is redacteur van het weekblad. Het hoofdbestuur van de Ge reformeerde Bond heeft bo vendien een commissie in het leven geroepen, die een juri disch advies zal opstellen over de kwestie van de ker kelijke goederen (na 1986, waarin hervormden en gere formeerden mogelijk in staat van hereniging zijn). Van der Graaf noemde deze kwestie „een zeer heet hangijzer". Niemand kan op dit moment een zinnig antwoord op deze vraag geven, zo zei hij. Op de jaarvergadering deze week deelde secretaris ds. R. J. van de Hoef mee dat de bond zes publikaties over „Samen op Weg" zal uitge ven, waarvan één over ker kelijk beheer en kerkelijke goederen. Antwoord gevend op een andere vraag zei Van der Graaf dat Gereformeerde Bondsgemeenten door het Samen op Weg-proces in een isolement gedrongen kunnen worden. De bond zal zich er tegen moeten verzetten, dat de centrale kerkeraden wor den afgeschaft, wat men mo menteel binnen „Samen op Weg" wil. Als gevolg daar van zou elke wijk zelfstandig worden en de classis als over koepelend orgaan voor alle wijkgemeenten gaan functio- Paus Johannes Paulus II en de Zuidkoreaanse president Chon Doo Hwan hebben tij dens een bespreking in het presidentiële verblijf in Seoel beiden de hoop uitgesproken, dat de dialoog tussen Noord en Zuid-Korea spoedig zal worden hervat en zal leiden tot een vreedzame hereni ging van beide landen. Dat blijkt uit het communiqué, dat na afloop van het gesprek is uitgegeven. President Chong heeft de paus toegezegd de godsdienst vrijheid in Zuid-Korea in stand te zullen houden. De paus heeft beloofd, dat de ka tholieke kerk in Zuid-Korea samenwerking zal blijven zoeken, zover haar godsdien stige karakter en de uiteenlo pende bevoegdheden van kerk en staat dit mogelijk maken. Na het gesprek met de presi dent ging de paus naar het seminarie van Seoel, waar hij de mis opdroeg. Vervolgens had hij een ontmoeting met de Zuidkoreaanse bisschop pen. Volgens de politie hebben ongeveer een miljoen men sen de paus begroet tijdens zijn tocht per „pausmobiel" door de straten van Seoel. De politie had uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen. maar deze konden niet ver hinderen, dat er onlusten uit braken bij drie onderwijsin stellingen, waaronder het se minarie waar de paus de mis zou opdragen. De politie ge bruikte traangas om de me nigte te verspreiden. Volgens woordvoerders van de politie waren bij de onge regeldheden honderden stu denten betrokken, die naar zij mededeelden niet tegen het pausbezoek demonstreer den, maar tegen de gedwon gen inlijving in het leger. Volgens waarnemers was het geluid van ontploffende traangasgranaten te horen in het seminarie, terwijl de paus de mis opdroeg. Blijvende herinnering Tijdens zijn bezoek aan het monument bij de rivier de Han opgericht ter herdenking van het ter dood brengen van tien duizend katholieke Koreanen tijdens de godsdienstvervolgin gen in de vorige eeuw zet paus Johannes Paulus II zijn handtekening op een vaas ter blijvende herinnering aan zijn bezoek. Wanneer paus Johannes Paulus II zondag op het Youido-plein van de Zuidko reaanse hoofdstad Seoel 103 Koreaanse martelaren tot de eer der altaren verheft, breekt hij met een traditie van ruim zes eeuwen. De heiligverklaring van zondag wordt de eerste buiten Rome sinds 15 april 1369, toen Ur- banus V een heiligverklaring uitsprak in het Franse bal lingsoord van de pausen, Avignon. De heiligverklaring van 103 kandidaten in één keer is waarschijnlijk een primeur, maar niemand in het Vati- caan weet het zeker of heeft er behoefte aan het zeker te weten. „Wij houden zo'n statistiek niet bij, omdat we er niet in geïnteresseerd zijn", zegt een bisschop die is toegevoegd aan de congregatie voor de zalig- en heiligverklaringen. „De kwantiteit is niet belang rijk. Het gaat om de kwali teit". Hoewel de nieuwe heiligen hun leven gaven in een reeks godsdienstvervolgingen tus sen 1838 en 1867 en werden zaligverklaard in 1925 en 1968, is er een speciale dis pensatie van de paus voor nodig geweest om ze tot heili gen te maken en ingeschre venen in het misformulier. Johannes Paulus willigde vo rig jaar het verzoek van het Koreaanse episcopaat in om in dit geval af te zien van de eis, dat zich op voorspraak van adspirant-heiligen won deren hebben voorgedaan, zoals genezingen die niet langs natuurlijke weg te ver klaren zijn. „Er waren miraculeuze voor vallen, maar we hadden niet de getuigenverklaringen die de kerk eist", zegt de 32-jari- ge postulator in de zaak van de 103, de Koreaanse priester Youn Minku. „Omdat we maar vier procent van de be volking uitmaken was het welhaast onmogelijk docu menten van ziekenhuizen over onverklaarde genezin gen te verkrijgen. Niet-ka- tholieke artsen zagen er de noodzaak niet van in", zegt hij. De paus, die al speelde met de gedachte aan een bezoek aan de kleine, maar actieve Koreaanse kerkprovincie, ging ermee akkoord, dat aan de martelaren een moreel veeleer dan een fysiek won der werd toegeschreven. Eert van de nieuwe heiligen is de 13-jarige Peter Ryou. Voorts zijn er onder de mar telaren tien Franse missiona rissen,alsmede Andrew Kim, die de eerste in Korea gebo ren en getogen rooms-katho- lieke priester is. Hij werd doodgemarteld toen hij 26 jaar was, zeven jaar, nadat zijn vader, een katechist, het zelfde lot was overkomen. Postulator Youn zegt, dat de martelaren de slachtoffers waren van de culturele bot singen met het confucianis me, dat de gevestigde orde uitmaakte. De eerste christe nen werden gezien als spion nen en verraders, omdat ze banden hadden met buiten landers, niet aan voorouder verering deden en politieke jaloezie opriepen. De paus zal Andrew Kim bo venaan de lijst van nieuwe Koreaanse heiligen plaatsen om te onderstrepen, dat de vestiging van de katholieke kerk in Korea het werk was van autochtonen. De buiten landse missionarissen kwa men pas later. Men verwacht, dat de heiligverklaringscere monie een miljoen mensen zal aantrekken. Zij zal door de televisie worden uitgezon den en veel nazaten van de nieuwe heiligen zullen aan wezig zijn. Gouden jubileum augustinessen meegevierd door 18.000 mensen Niet minder dan achttiendui zend mensen worden ver wacht tijdens de eucharistie viering waarmee op zaterdag 12 mei de zusters Augustines sen van Sint Monica het vijf tigjarig bestaan van hun con gregatie vieren in de Irene- hal van het Jaarbeurscom plex in Utrecht. Bij die vie ring, die om zes uur 's mid dags begint, is hoofdcelebrant mgr. dr. P. van Lierde, vica ris van het Vaticaan. Hij wordt geassisteerd door elf concelebranten. De Congregatie van de zus ters Augustinessen van Sint Monica is in 1934 opgericht door de pater augustijn Se- bastianus van Nuenen. De congregatie, die rond de 140 leden telt, heeft vestigingen in Hilversum, Utrecht (twee), Amsterdam, Sittard, Maas tricht en Arnouville-les-Go- nesse bij Parijs. Zij heeft vooral bekendheid gekregen door haar sociaal werk. on der anderen onder jonge vrouwen. Om haar activiteit te kunnen voortzetten orga niseert de congregatie elk jaar de loterij „Meisjesstad". Tot de speciale gasten tijdens de jubileumviering behoren mgr. H. Bomers, bisschop van Haarlem, mevrouw dr. M. Klompé, mevrouw mr. V. Korte-Van Hemel staatsse cretaris van justitie en de ambassadeur van Frankrijk in Nederland, Claude de Ke- moularia. Bemoedigende cijfers Het gaat de goede kant op met de economie in ons land, zetc blijkt uit nieuwe ramingen van het Centraal Planbureau k (CPB). Op vrijwel alle knelpunten kan een verbetering wor]vv den geconstateerd. Het zal met de toename van de werkloos*# heid iets minder erg zijn, het financieringstekort zal ruim8 één procent meer afnemen, de produktiviteit van de bedrij n ven zal aanzienlijk groter zijn en de particuliere consumptitf* zal aanmerkelijk minder inzakken dan werd verwacht Hoopgevende cijfers die twee vragen oproepen: hoe komt dal" en wat betekent het voor de voorgenomen bezuinigingen? VOOR de regerende politieke partijen zal de verleidin| groot zijn een belangrijk deel van de oorzaken van het her stel van de economie aan het kabinetsbeleid toe te schrijven Is dat terecht? Voor een deel is de verbetering veroorzaak door factoren buiten ons land. De wereldeconomie trek weer wat aan en Nederland profiteert daarvan mee. Als ech ter de vraag wordt gesteld hoe het komt dat ons land daar van mee profiteert, moet toch onmiddellijk op de verdienste van het kabinet-Lubbers worden gewezen. VAN het begin af aan heeft het Kabinet twee zaken nauw keurig in het oog gehouden. In de eerste plaats is getracht de overheidsuitgaven terug te dringender werd gekozen vooi een aantal bezuinigingen en men voerde die ook uit. In de tweede plaats is van meet af aan aangestuurd op verbetering van het investeringsklimaat. In tegenstelling tot de achter eenvolgende kabinetten-Van Agt, die niet veel verder kwa men dan geweeklaag over de slechte staat van de economie heeft Lubbers er vanaf het eerste uur naar gestreefd d( moed erin te houden. Hij heeft potentiële investeerders dui delijk gemaakt, dat het wel safe zat met hun plannen. Daaj worden nu de resultaten van zichtbaar, al zou het met hei aantrekken van de investeringen nog aanmerkelijk beter kunnen dan thans het geval is. Nu de cijfers er allemaal wat gunstiger uit zien moeten de door het Kabinet voorgenomen bezuinigingen niet geheel ol gedeeltelijk achterwege blijven. Het Kabinet dient een conse quente lijn te blijven volgen. Van het begin af aan is gesteld, dat de overheidsuitgaven te groot waren; het terugdringen ervan moet ook nu worden voortgezet. Niet alleen om het vertrouwen te vergroten, maar ook om daadwerkelijk betere financiële verhoudingen in oiïs land te verkrijgen. Dat hoeft evenwel niet in te houden, dat de effecten van het weer aan trekken van de economie volledig worden benut om het fi nancieringstekort te verminderen. Een deel kan zeer goed worden gebruikt om een aantal stimulerende maatregelen te treffen. Daarmee kan het aantrekken van de economie wor den aangewakkerd en verder versterkt. BEHALVE lastenverlichting voor de bedrijven, kan daarbij vooral worden gedacht aan lastenverlichting voor de consu ment. Dat is een aan twee kanten snijdend mes: de koop kracht wordt vergroot en de bestedingen worden aangewak kerd, waar het bedrijfsleven weer van mee profiteert. De kansen liggen er volop. Het is te hopen dat Kabinet, werkge vers en werknemers ze in het komende voorjaarsoverleg in goede samenwerking zullen weten te benutten. Kikkererwtensoep met spinazie en febakken brood angop met beschuit vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 250 kikkererwten (reform), zout, 1 grote ui, 2 groen tebouillon ta bietten, 250 g spinazie, zout, peper, ketjap, 2 sneetjes brood, boter. 1,5 liter karnemelk. 2 be schuiten, bruine basterd suiker. Was vanavond de kikke rerwten een keer en zet ze ruim onder koud water met iets zout weg. Kook de erw ten morgen in het weekwa- ter gaar in circa anderhalf uur. Maak de erwten dan min of meer fijn met een pu- reestamper, mixer of roer zeef en verdun de massa zo nodig met water tot een ste vige soepdikte. Laat de soep tien minuten koken met de' tamelijk grofgesneden ui en de groentebouillontabletten. Kijk de spinazie na op on kruid, laat ze tien minuten rustig in ruim koud water staan en was ze dan nog zo vaak tot het laatste spoelwa ter geen zand meer bevat. Snijd de spinazie wat kleiner en roer ze door de soep. Maak de soep na twee minu ten koken af met zout, peper, ketjap. Snijd stevige sneden brood in dobbelstenen en bak die in boter goudbruin. Geef het brood apart bij de soep. Leg vanavond een natte schone doek (theedoek of stukje lakenkatoen) in een zeef of vergiet, zet er een bak of pan onder en schenk er de karnemelk in. Het dik ke deel van de karnemelk blijft in de doek, wat erdoor lekt, is bijna schoon water en kan weggedaan worden. Schep morgen de dikke han gop uit de doek en de fijnge maakte beschuiten en geef er de bruine basterdsuiker apart bij. (Hangop past uitste kend in een vegetarische maaltijd, het maken lijkt be werkelijker dan het is en ve len zullen de smaak van dit melkprodukt hoger aanslaan dan die van kwark). JEANNE De eerste week van mei is dit jaar uitgeroepen tot Vluchte- hngenweek. De Stichting Vluchteling (gironummer 999) stelt zich deze week ten doel acht miljoen gulden in te zamelen voor werk onder de vluchtelingen in het bui tenland. Die hulp betreft vluchtelingen in Soedan en Somalië, in Costa Rica, Hon duras en Mexico en 100.000 vluchtelingen uit Afghanis tan die in Pakistan zijn opge vangen. Een kwart van het beoogde bedrag wil de Stichting Vluchteling besteden aan consolidatie van de hulp aan bootvluchtelingen en aan vluchtelingen uit Laos en uit Cambodja die in Thailand verblijven. Vandaag het der de en laatste verhaal, dat het leven van Vietnamese vluch telingen in het kamp Panat Nikhom in Thailand be schrijft. Een Vietnamese vrouw klaar voor vertrek naar Frankrijk (foto: Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen). PANAT NIKHOM Achter de wachttorens, de slagbomen en het prikkeldraad van Panat Nikhom is het goed toeven. Je mist er weliswaar je vrijheid, maar er is een toekomst. Je hebt de zekerheid dat je laatste dagen als vluchteling in Thai land zijn geteld. En je weet welk nieuw vaderland je wacht. Het vluchtelingenkamp Panat Nikhom, honderd kilo meter ten zuidoosten van Bangkok is een doorgangs kamp. Van de half miljoen vluchtelingen, die sinds 1975 uit Thailand naar een westers land vertrokken, brachten verreweg de meesten hun laat ste weken door in Panat Nik hom. Op dit moment wonen er 18.000. De meesten uit Laos en Cambodja. Een kleine 3000 uit Vietnam, bijna allen boot vluchteling. Panat Nikhom is een kamp met semi-permanente gebou wen. Meer comfortabel dan de bamboe-hutten in de andere vluchtelingenkampen in Thai land. Ook doet het enigszins westers aan. Evenals de twee supermarkten en de verschil lende restaurants. Het zijn de uiterlijke kernmerken van een kamp dat mensen herbergt, die straks hun boeltje pakken om in het Westen aan een nieuwe toekomst te bouwen. Ze leren zich een beetje „wes ters bewegen" door hun con frontatie met omstandigheden, die ze uit vroeger dagen niet kennen. Ze leren de taal van het land waar ze heen gaan en vaardigheden als typen, het omgaan met electriciteit en met motoren. Het kampt biedt ontspanning in de vorm van sportactiviteiten, dansen en theater. Er zijn bibliotheken. Panat Nikhom is de overgang van de hel van het vluchtelin genkamp naar de „hemel" van het vrije Westen. Panat Nikhom is een druk kamp. De administratie regis treert per maand gemiddeld acht tot negenduizend namen van mensen die binnenkomen. Van mensen die blij en vol verwachting vertrekken. In 1980, 1981 en 1982 gingen meer dan 200.000 vluchtelin gen van Panat Nikhom naar een westers land. Vorig jaar waren het er 42.721. Maar het is niet alles goud wat blinkt. Een woordvoerster van het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen van de Vere nigde Naties: „We hebben nu 1324 vluchtelingen hier die toch nog niet door een ander land geaccepteerd zijn. Zij hebben hun oorspronkelijke kamp kunnen verlaten, omdat het voor bijna honderd pro cent zeker was dat ze naar het westen zouden kunnen gaan. Maar die laatste paar procent zekerheid die ze nodig hebben, krijgen ze alsmaar niet. Daar zijn redenen voor die van ge val tot geval verschillen. Meer in het algemeen kun je zeggen dat tal van landen moeilijker worden in het toelaten van vluchtelingen". Consequentie Dat kan de voor de vluchte ling de gruwelijke consequen tie hebben dat hij na enige tijd wordt teruggestuurd naar het kamp waar hij oorspronkelijk vandaan komt. Dat is geen zaak die het Hoge Commissari aat regelt, maar het ministerie van binnenlandse zaken van Thailand. Panat Nikhom staat onder toezicht van dat minis terie en ofschoon de zaken er geregeld worden door het Hoge Commissariaat en of schoon de vrijwilligersorgani saties er zich het vuur uit de sloffen lopen, de wil van het ministerie is wet. De woordvoerster: „Dat hield in december 1982 voor 700 Cambodjanen in dat ze terug moesten naar Khao I Dang en voor 340 Laotianen dat ze weer naar Ubon moesten. U moet zich maar eens voorstel len wat dat voor de mensen betekent. Je hebt biina de ze kerheid dat je alle ellende ach ter je kunt laten en dan opeens bijkt dat geen land je wil heb ben". Panat Nikhom heeft een ge mengde bevolking. Problemen heeft dat tot nu toe niet opge leverd. De nationaliteiten wor den keurig in wijken bij el kaar gebracht. In de Vietna mese wijk heb je drie „soor ten" vluchteling. Vietnamezen die over land dwars door Cambodja zijn gekomen, boot vluchtelingen die de Golf van Thailand met zijn piraten trot seerden en en deserteurs. Ja wel, militairen uit het Vietna mese bezettingensleger in Cambodja die zich niet langer de zegeningen van het com munisme wilden laten welge vallen. De woordvoerster van het Hoge Commissariaat: „Tot eind vorig jaar hebben we hier 320 deserteurs kunnen begroe ten. Eén van hen stierf, twee verdwenen met de noorder zon, terwijl er 160 naar Cana da, Australië en Frankrijk zijn gegaan. De overigen zijn nog hier". Zo'n deserteur is Nguyen Van Thanh, 27-jarige korporaal kok, die eind 1979 met het Vietnamese leger Pol Pot weg joeg uit Cambodja. Thanh: „Ik woonde in Phuoc Hai in de Zuidvietnamese provincie Dong Nai. Ik wilde helemaal niet in het leger, maar de com- .munisten dwongen me. Toen we naar Cambodja werden ge stuurd, werd ons verteld dat we als Vietnamese vrienden de plicht hadden om Cambodja van het Pol Pot te ontdoen. De mensen begroetten ons als be vrijders. Maar toen ze eenmaal ontdekten dat we bezetters waren, was het gedaan met de blijdschap. De mensen meden ons als de pest. En als een Cambodjaan al eens met me wilde praten ik ken die taal een beetje raadde hij me steevast aan om te deserteren. En dat deed ik tenslotte. Met vijf anderen. Die vijf zijn in tussen naar een ander land vertrokken. In oktober 1981 werd mijn verzoek om naar de Verenigde Staten te mogen gaan, afgewezen. Ik was als vroegere militair niet welkom. Maar die andere jongens dan? Ik begreep er niets van. Voor al niet omdat mijn familie voor 1975 altijd met de Ameri kanen heeft samengewerkt. Maar sinds een paar weken staat vast dat ik naar Canada mag". Professor Een Vietnamees, die het tot nu toe veel minder goed heeft ge troffen. is de 72-jarige Le Van Luong. Hij was tot 1975 profes sor geschiedenis aan de Uni versiteit van Saigon en verliet Vietnam in 1979 over land. In Cambodja beleefde hij de na dagen van Pol Pot. Hij werd er gevangen genomen, maar weer vrijgelaten toen hij in Zijn beste Chinees vertelde een Chinese adviseur van Pol Pot Professor Lo Van Luong is een wat merkwaardige man. Een man die zich miskend voelt. Ofschoon Canada in de loop van 1983 liet weten de professor gastvrijheid te willen verlenen, verblijft hij nog steeds in Panat Nikhom. „Ik begrijp niet waarom Canada er blijkbaar geen "begrip voor heeft, dat ik niet vrijwillig, maar echt gedwongen, na de val van Saigon in 1975 enige tijd gewerkt heb als vertaler voor het Centrale Comité van de Communistische partij. Ik kon echt niet anders. En dat heeft niets met collaboratie te maken. Maar laat ik niet te veel zeggen. Ik ben een bijzon der geval. Ik heb me nooit met politiek bemoeid en nooit iets gedaan dat in het nadeel was van mijn land. Zolang de com munisten vertelden dat ze vochten voor de bevrijding van Vietnam, vertrouwde ik hen. Had ik vroeger ook niet altijd steun gegeven aan de be wegingen die de Franse bezet ters wilden verjagen? Maar zo dra Vietnam verenigd was, verdween mijn vertrouwen. Ik moest voor de communisten werken. Ik verdiende bijna niets. En al mijn bezittingen werden in beslag genomen. Er zat niets anders op dan te vluchten. Mijn vrouw en vijf kinderen heb ik moeten ach terlaten. Een vlucht kost veel geld en ik had niet voldoende geld om hen mee te kunnen nemen. Nu dan wacht ik op toestemming om naar Canada te gaan. Als ik daar eenmaal ben zal ik alle instanties te hulp roepen om mijn vrouw en kinderen over te kunnen laten komen. Ze hebben het erg slecht. Ze hebben geen geld. En ik kan hen niets stu ren, want ik heb het ook niet". De hoop die Panat Nikhom voor de meesten is, dreigt voor de professor een wanhoop te worden. WIM KLAASSEN Morgen meer zon BILT Voor morgen mag op meer zon worden gerekend, waarbij de kansen op een bui maar klein zijn. De lucht waarin we ons echter zullen bevinden laat echter geen ho gere middagtemperatuur toe dan een graad of vijftien. Bo vendien draait de wind naar het noorden en gaat koele lucht van de Noordzee aanvoe ren. Ook zondag blijft het aan de koele kant. Na het week einde gaan er weer buien val len. Deze buien ontwikkelen zich in een noordelijke stro ming, die in stand wordt ge houden door een hogedrukge- bied ten westen van Schotland en een depressie boven Scan dinavië. Weerrapporten van v Amsterdam mist De Bilt zw bew Eelde mist Eindhoven regen Den Helder zw bew Twente mist Vlissingen zw.bew Klagenfurt Kopenhagen imorgen 07.00 uur. Maa Min Neer- tamp temp slag 17 9 1 r Madrid31"9 Malaga Stockholm Casablanca Istanbul Las Palmas w.bew. 19 10 2 m bew. 22 16 0 n «.bew. 17 9 12 n GRATIS EUCE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Brieven graag kon en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten I Angstpacifisme Vele mensen denken met hur anti-kernwapen-betogingen een dapper figuur te slaan Maar niets is minder waar Het is de uiting van het meesl bange pacifisme. De slogan) die gebruikt worden zijn voor1 al de christelijke kerken on waardig. Het lijkt de belang rijkste bezigheid van de ker ken te zijn te beven voor oor log, en angst voor de dood t< hebben. Maar bevend voor hel leven om ten koste van alles M overleven zijn zij het slachtol fer van het huidige materials me, dat bereid is alles te vei liezen, werk, gezin, vrijheit geloof. Zij zijn bereid zich vasl te klampen aan de mogelijkt stroohalm van ontwapening] die een eventuele tegenstandei aanreikt om als hij zijn kani schoon ziet zijn slag te slaan, De kerken moesten weten dal sinds Pasen vrees onchristelijk is en dat de vrees alleen kan overwonnen worden door di liefde die bereid is te gaan to het uiterste. De christenen ii de onvrije landen kennen d« gevolgen aan den lijve vari wat men ooit vroeger ver zuimd heeft. Want sindsdiei worden ze vervolgd en d< dood ingejaagd. Het enige wa hun overbleef was geen kwaad met kwaad te vergelden Christus te volgen tot op he kruis. Dat gebeurt in alle lan den waar de slavernij heers en de duivelse machten van het socialisme overheersen. Dt kerken moesten beter weten Zij moesten allereerst werker aan de geestelijke opstandig van de maatschappij, aan eer heroriëntering van het lever op christelijke grondslag, waai gezag heerst, en innerlijkJ vrede, liefde en werkzin. Órr te voorkomen dat ook ons land overdekt wordt met strafkam pen en gevangenissen. Het ir prachtig ieder jaar op de vier de mei de doden te herdenker» en oude herinneringen op t» halen. Het is echter veel be langrijker om de gevaren ti zien die vlak voor ons ligger en de regering niet voor d< voeten te lopen. C D. Noorderwier DEN HAAG I

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2