Kabinet werkt aan uitstel van besluit kruisraketten Van der Stoel hoopte met ommezwaai tij'd te winnen Kamer geeft Brinkman flinke oorvijg Kopstoot BON: Rijkspolitie niet tevreden over bmw's *$T£eidóe (Sowant m ijuay i ^£eidóe 6omantSH Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijleweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00 Vrijdag 4 mei 1984, 75e jaargang no. 22878 HET WEER Droog en zonnige perioden. Minimumtemperatuur rond 6 graden, middagtemperatuur omstreeks 15. Zwakke tot ma tige wind, draaiend naar noor delijke richting. In de ochtend enkele mistbanken. Zon op 06.03, orider: 21.11; hoog water Schev.: 06.15 en 18.52; laag water: 02.10 en 14.36 Wat een rare borden l KWALUKE PRAKTIJKEN ROND JOODSE ROUWADVERTENTIES DORDRECHT De verkeersbor- en in Dordrecht zien er heel an- ens uit dan die in Eindhoven. Dat ti gisteremiddag een 82-jarige auto mobilist uit Eindhoven toen hij in Iordt werd aangehouden omdat hij gen de rijrichting in reed. En ze 'jn niet alleen anders, maar boven den bar slecht te lezen, voegde hij "Taan toe. |e politie nam de bejaarde maar jee naar het bureau, waar hij een ®p/e koffie kreeg. De Eindhove- Söar nam daarop afscheid van zijn jbewijs door het vrijwillig in te le- %ren. Met een politie-auto werd hij rvolgens bij het station afgezet, hij de trein naar huis nam. n proces-verbaal bleef achterwe- AMSTERDAM In jood se kringen, met name in Amsterdam, is met af schuw gereageerd op een nieuwe vorm van discri minatie. Daarbij krijgen verwanten van overleden personen de door hen ge plaatste rouwadvertentie toegestuurd met daarop de sticker: „Nederland voor de Nederlanders". Volgens de Anne Frank Stichting in Amsterdam, „is het ge zien de herkomst van de stickers zo goed als zeker", dat de Nederlandse Volk sunie de rouwadvertenties uit de kranten knipt en naar de familieleden op stuurt. Gezien de reacties die de stichting van geschokte fa milieleden krijgt, is de ac tie al een jaar aan de gang. „De afgelopen week heb ben we al drie meldingen gehad", aldus een woord voerder. De Anne Frank Stichting adviseert de mensen aangifte te doen bij de politie en tevens het Anti-Fascistisch Front Amsterdam (AFFRA) in te lichten. Het AFFRA heeft tot nog toe slechts één melding gekregen. Vol gens een woordvoerder zijn er wel meerdere reac ties gekomen van lezers van het dagblad De Waar heid, die na het plaatsen van een geboorteadverten tie, de inschrijfformulie ren voor de racistische or ganisatie Viking-jeugd thuisgestuurd kregen. Voor het Joods Maat schappelijk Wezen in Am sterdam is dit een nieuwe vorm van discriminatie, zo laat een woordvoerder we ten. De Amsterdamse poli tie meldt dat in de laatste twaalf maanden drie maal aangifte is gedaan door mensen die zo'n reactie op de advertentie kregen. „Er is waarschijnlijk geen sprake van een vloedgolf, maar een aangifte in ver band met discriminatie krijgt zowel bij ons als bij justitie de hoogste priori teit", aldus een hoofdin specteur. Dankwoord Juliana via radio en tv HILVERSUM Prin- ses Juliana zal komen de zondag (6 mei) via radio en televisie een dankwoord uitspreken voor de vele gelukwen sen die zij op Konin ginnedag mocht ont vangen ter gelegenheid van haar 75ste verjaar dag. Het dankwoord wordt uitgezonden om 20.10 uur op het eerste net, direct na het jour naal, en is gelijktijdig te beluisteren op Hil versum 2. Deens parlement tegen plaatsing van kern raketten in oorlogstijd KOPENHAGEN Ook in een tijd van oorlog zullen in Denemarken geen kernraketten worden geplaatst. Een motie met die strekking is giste ren iT\ het Deense parlement met 73 tegen 6 stemmen aangenomen. De re geringspartijen onthielden zich van stemming. De motie is een gevoelige nederlaag voor de regering-Schlueter. De ondertekenaars eisen verder dat de regering zich krachtiger inzet om in NAVO-verband tot een atoomvrije zone in Noord-Europa te komen. De motie was ingediend door de sociaal- -democratische partij, die in de oppo sitie zit. Rio beleefde een dag zonder moorden RIO DE JANEIRO In Rio de Janei ro heeft zich woensdag, de dag na de één mei-viering, een etmaal lang geen moord voorgedaan. Een opmerkelijk feit, omdat in deze Braziliaanse stad van vijf miljoen inwoners per dag zo'n tien mensen vermoord worden. Het is niet waarschijnlijk dat de betrek kelijke rust van woensdag in verband staat met de één mei-gebeurtenissen. Een politicus uit Rio de Janeiro gaf de volgende verklaring voor het uitblijven van de moorden: „De mensen verwach ten het salaris op hun rekening, de voetbalclub Botafogo doet het nu goed en er is nog een kans dat invoering van directe presidentsverkiezingen door het Congres komt". en/loeilijk uit de voeten le linkervoet van Jan Timman zit in het gips. De schaakgroot meester liep in Londen een botbreuk op tijdens een partijtje ■oetbal. Met schaken kwam hij gisteravond ook wat moeilijk uit Ie voeten. Tegen de Hongaar Zoltan Ribli kwam hij remise over- Bijbesluit over RSV- \evering aan Zuid-Afrika onze correspondent er Mare de Koninck) Sew YORK Oud -mi jsister van Buitenlandse ™iaken, mr. Max van der erjtoel, verklaarde gisteren mi New York desgevraagd, hij destijds zijn hou- ing inzake levering van ISV-reactorvaten aan iuid-Afrika heeft gewij- igd in verband met de kheed-affaire die toen 1de. Hij vreesde een ibinetscrisis. Van der •el, die voorstander van Ivering bleef, hoopte op lie manier tijd te winnen te zoeken naar een op- iing voor de RSV- estie. jan der Stoel: „De werke- Ikheid is dat ik mijn zake- Hk standpunt vóór levering Wider voorwaarden van re actorvaten aan Zuid-Afrika let heb gewijzigd. Dat heb ook tegen de PvdA-fractie plgehouden en wat dat be- 'eft heb ik die dan ook te- ^urgesteld. Ik ben dus niet ■)or druk van de PvdA- wactie gezwicht". Blaar tegelijkertijd was het 5>k zo, dat vasthouden aan __et besluit tot exportvergun ning en kredietgarantie voor RSV tot een kabinetscrisis zou leiden. Wel nu, dat vond ik in de gegeven omstandig heid niet verantwoord. Die omstandigheid was de Lock heed-affaire. De commissie- -Donner, die de affaire on derzocht, was nog niet ge reed met haar rapport. Mijn gewijzigde opstelling leidde tot een patstelling, een acht- acht-situatie in het kabinet. Ik had geleerd dat het win nen van tijd soms een oplos sing brengt", aldus van der Stoel. De oud-minster zei verder uit onvolledige informatie over Lubbers' verklaring voor de RSV-enquêtecom- missie te concluderen dat de premier „niet consistent" was in zijn voorstelling van zaken. „Eerst zei de premier dat mijn verandering van .opstelling doorslaggevend is geweest, maar later zei hij, dat ik toch naar het stand punt vóót levering neigde en dat er misschien nog een compromis in gezeten had. Wel nu, het is het een of het ander", aldus de voormalige minister van Buitenlandse Zaken. Zie verder pag. 9: RSV mocht toestemming voor omstreden order verwach ten. de VVD-fractie in de Tweede Kamer eer der al had gedaan. Lubbers heeft overi gens op zijn beurt laten weten bitter wei- DEN HAAG Het kabinet over- n,e 'e voelen voor een door de VVD-top (Van onze parlementaire redactie) weegt het besluit over het al dan aangedragen oplossing, die neerkomt op een voorlopig „ja" tegen de raketten. De niet opslaan van kruisraketten in basis Woensdrecht moet volgens de VVD Woensdrecht uit te stellen tot de gereed worden gemaakt voor de opslag herfst. Premier Lubbers heeft via van de raketten. Afhankelijk van de jan- diplomatieke kanalen de NAVO- bondgenoten laten weten dat ze re- Qri oi. sloten ot en zo ia hoeveel raketten er ge- kening moeten houden met uitstel plaatst zullen w„rden. van de beslissing. Een besluit kan jn CDA-kring, waar de crisis-variant van alleen op de afgesproken tijd (in Lubbers nog steeds als een reële mogelijk heid wordt gezien om uit de problemen te komen, begint de gedachte aan uitstel van het plaatsingsbesluit steeds meer veld te winnen, maar de VVD verzet zich daar juni) worden genomen, als de NAVO-partners bereid zijn een Ne derlandse tussenoplossing te accep- W1IU1C11 lliaaL VV4_, teren, waarbij geen definitief ja en vooralsnog tegen. Zij vindt dat het kabinet ook nog geen absoluut nee tegen de zich moet houden aan de belofte dat uiter- kruisraketten wordt gezegd. lijk in juni de beslissing zal moeten vallen. De VVD geeft wel toe, dat een eventueel uitstel van enkele maanden technisch nog Lubbers is diep teleurgesteld over de af- mogelijk is. Als in oktober begonnen zou wijzende houding die de bondgenoten worden met het gereedmaken van de hebben ingenomen tegen de zogeheten vliegbasis voor de kruisraketten, zou de is-variant. Deze door de premier uitge dachte oplossing houdt in dat de raketten in tijden van internationale spannin- plaatsing van de raketten toch nog eind 1986 kunnen worden gerealiseerd, zoals het NAVO-schema voorschrijft. gen op de vliegbasis Woensdrecht worden CDA-fractieleider De Vries krijgt binnen- neergezet. De VVD voelt overigens niets kort te maken met „onverzettelijke ge- voor dit compromis. De liberale ministers weldloosheid" voor zijn huis in Berkel- in het kabinet waren er aanvankelijk mee Rodenrijs. De organisatoren willen hem akkoord gegaan op voorwaarde dat de door post te vatten voor zijn huis duidelijk NAVO-bondgenoten die oplossing ook maken dat naar hun mening in Nederland zouden slikken. Nu de crisis-variant door geen kruisraketten moeten worden ge- de NAVO is getorpedeerd wijzen de plaatst. Men wil De Vries en zijn familie VVD-bewindslieden hem ook af, evenals geen overlast aandoen. DRIEBERGEN De Algemene Verkeersdienst van de rijkspo litie in Driebergen is niet tevreden over de bmw's, die sinds be gin maart voor snelweg-surveillance worden gebruikt. „Als wij zelf mochten uitmaken met welke auto's wij willen rijden, dan hadden we nu geen bmw's", aldus een woordvoerder van de Verkeersdienst. „Ze zijn niet zo snel als de Porsches en een be zwaar vinden wij ook dat ze niet open zijn. Dat is eigenlijk in strijd met het karakter van onze dienst". In de loop van dit jaar gaat de de rijkspolitie met andere merken proefrijden bij de snelweg-surveillance. Gedacht wordt onder meer aan de 190-se- rie van Mercedes en aan Opels. Porsches zullen echter altijd in dienst blijven bij de verkeersdienst, zo verzekert de woordvoer der. „In de toekomst vormen we misschien wel een aparte Por- schegroep naast de andere surveillance-groep. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Deze Salvadoraanse militair rust in het dorpje Tejutepecque even uit van de vermoeie nissen. Hij heeft de opdracht guerrilla strijders op te sporen die zich in het dorpje schuil zouden houden om de verkiezingen van aanstaande zondag te verstoren. Maar hij trof alleen dit kind aan dat direct daarop in zijn armen in slaap is gevallen. Zie voor een beschouwing over de verkiezingen in El Salvador pagina 10. Dronken politie mannen rijden door na ongeluk HAREN Twee onder in vloed zijnde rechercheurs van de Groninger gemeentepolitie hebben gisternacht met hun dienstauto in Haren (Gr.) een voetganger op de stoep aange reden. Na het ongeluk, waarbij de wandelaar niet gewond raakte, reden ze door. Kort na het ongeval reed de dienstauto tegen een boom. De 35-jarige bestuurder had toen zijn 40-ja- rige collega al naar diens huis in Haren gebracht. Uit de bloedproef bleek dat de chauf feur onder invloed van alcohol was. Er wordt een disciplinair onderzoek ingesteld. Tevens wordt onderzocht of het onge luk nog in diensttijd gebeurde. De agenten doen gewoon dienst. Spieken bij rij-examen moeilijker DEN HAAG Spieken bij het theoretisch deel van het rij-exa- men wordt moeilijker. De „spiekschilden" zijn aangepast en er komt meer licht in de examenruimte. Staatssecretaris Scherpen- huizen van Verkeer heeft dit geantwoord op kamervragen. Sinds begin dit jaar wordt het theorie-gedeelte geëxamineerd met diaseries. Nu is het mogelijk het spiekschild op te lichten en te zien wat een andere kandidaat op de vragen antwoordt. Minister Brinkman biedt de Tweede Kamer zijn verontschuldigin gen aan. DEN HAAG Minister Brinkman is gisteren in de Tweede Kamer be hoorlijk op zijn nummer gezet voor zijn uitlatingen over het functioneren van het parlement in een in terview met Vrij Neder land. Verontschuldigingen van de bewindsman en de plechtige belofte herha ling te voorkomen deden daar weinig aan af. De manier waarop VVD- fractievoorzitter Nijpels de minister van WVC de raad gaf om eerst maar eens wat ervaring als Kamerlid op te doen en de vaderlijke toon waarop CDA-woordvoerder Eversdijk de „jongste telg van het Kabinet' onderhield, spraken boekdelen. De kri tiek van de oppositiepartijen was nog feller. PvdA-fractievoorzitter Den Uyl had het initiatief geno men voor de interpellatie over het VN-interview, waarin Brinkman zich onder meer liet ontvallen dat Ka merleden meer ervaring in de maatschappij moeten op doen door het aannemen van deeltijdbanen. Verder pleitte de bewindsman ervoor dat Kamerleden minder hulp krachten zouden nemen, om dat zij daardoor te veel op details ingaan. „Anti-parle mentaire stemmingmakerij", zo kwalificeerde Den Uyl deze uitlatingen. Brinkman kreeg ook kritiek te verduren van minister president Lubbers. Deze greep de kans om te zeggen dat hij het „van harte on eens" was met de uitlatingen van de minister. „Het is niet aan een minister een beeld te schetsen van het parlement, een beeld dat bovendien on juist is", aldus Lubbers. Den Uyl stelde het in nog hardere bewoordingen. „Mi nister Brinkman is met de mentaliteit waarvan hij blijk geeft dicht aan de grens ge komen waarin wij hem het vertrouwen gaan opzeggen", zo zei hij. Brinkman moest nadat hij dit alles te horen had gekregen het boetekleed aantrekken. „Ik bied mijn oprechte verontschuldigin gen aan", aldus de minister. Hij gaf verder toe dat hij in het bewuste interview „op sommige punten een onvol doende evenwichtige kijk" op het functioneren van het parlement had gegeven. (ADVERTENTIE) „OCCASION-SPECIALIST ^UTOHEEMSKEW^jjfll Een vol jaar garantie mogelijk. I I.W-U NISSAN Keuze uit 100 stuks. Alkemadelaan 1 - Roelofarendsveen Telefoon 01713-2866-2073. Twee kopstoten had de bokser zijn tegenstander gegeven en dat mag nou eenmaal niet. Geen wonder dat de scheidsrechter dit niet nam en de man diskwalificeerde. Begrijpelijk, maar natuurlijk niet te tolereren is, dat de bokser dit weer niet nam en de arbiter te lijf ging. Die was daar niet op gebouwd en ging knock out. Wat de bokster toen deed en hoe het allemaal afliep leest u vandaag weer op de sportpagina in de Leidse Courant. De krant die nooit kopstoten geeft, maar wel heel goed weet waar hij tegen opbokst. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1