Russisch geld voor staking in België Duarte maakt meeste kans Opnieuw betogingen in Polen voor Solidariteit Levendig vakbondsblad slaat aan bij Russen Conservatieven lijden nederlaag Prins Philip veegt Oostenrijk mantel uit Stille vredesmars tegen Libanese burgeroolog MINISTER VAN STAAT ONTHULT: Frans-Turkse betrekkingen f verder bekoeld na serie bom-explosies in Parijs Italiaanse premier voorkomt transport van beroemde beelden ZWITSERLAND 550.- SIJTHOFFPERS BUITENLAND £aicUe6ou/umt VRIJDAG 4 MEI 1984 PAGINA IC Britse politie arresteert twee Libische studenten LONDEN Twee Libische studen ten, van wie éen door de Evening Standard werd aangeduid als Gadda fi's „nieuwe chef in Groot-Brittan- nië", zijn door de Britse politie aange houden en zullen het land worden uitgezet. Eén van de twee arrestanten, Abd el-Razzaq, is volgens het dagblad de Evening Standard de „nieuwe chef van Khadaffy in Groot-Brittannië". Zijn opdracht was leiding te geven aan de achtergebleven revolutionaire Libische studenten. Hij zou onder meer de tegenstanders van Khadaffy, die op 17 april voor de Libische am bassade demonstreerden, hebben moe ten identificeren. WENEN Prins Philip van Engeland heeft gisteren in Wenen als voorzitter van het We- reldnatuurfonds de Oostenrijkers de mantel uitgeveegd omdat het wel internationale mi lieuverdragen heeft ondertekend maar ze ver der aan zijn laars lapt. Philip was naar Oostenrijk gegaan om zich in te zetten voor het behoud van het "Auwald", bijgenaamd het Amazonegebied van Oosten rijk, dat wordt bedreigd door een project om in Hainburg op de oever van de Donau een krachtcentrale te bouwen. Het project is een heet hangijzer onder de Oostenrijkse politieke partijen, die aarzelen tussen bouwen voor ba- nen en behoud van de natuur. BEIROET Een groep Libanese burgers, die de al jarenlange burgeroorlog meer dan moe zijn, hebben hun medeburgers opgeroepen om zondag in Beiroet deel te nemen aan „de eerste stille vre desmars in Libanon". De oproep was in het bijzonder gericht aan de „zwijgende meerderheid" van christenen en mos lems. Volgens de organisatoren van de vredes mars moeten deze burgers zondag de elkaar be strijdende milities in Beiroet negeren en zich te verzamelen aan weerskanten van de „groene lijn", de scheidslijn tussen Oost- en West-Beiroet. Ruim miljoen stervende mensen zonder voedselhulp GENEVE Ruim een miljoen mensen in door oorlog en droogte getroffen gebieden van Ethiopië zullen dit jaar vermoedelijk geen voedsel krijgen ondanks de inspanningen van internationale hulp organisaties. Dit heeft het Internationale Rode Kruis bekend gemaakt. Als gevolg van de onvei ligheid in veel gebieden en vervoersproblemen bij het transport van grote hoeveelheden voedsel in het bergachtige en onderontwikkelde land blijven grote groepen van de bevolking zonder hulp. Vol gens het Rode Kruis zijn de zwaarst getroffen ge bieden Eritrea, Tigray en Noord-Wollo, waar hel pers gemeld hebben dat grote aantallen kinderen stervende zijn. Deze stervende mensen houden zich verborgen in geïsoleerde valleien of plateau's, zijn bevreesd om hun dorpen te verlaten en te zwak om nog te kunnen reizen. BRUSSEL De grote politieke Belgische sta king in de winter van 1960-61, uitgeroepen door de socialistische vakbond ABVV om de regering-Eyskens ten val te brengen, is financieel gesteund door de Russen, hoewel het geld uitein delijk niet voor die sta king aangewend is. Volgens minister van Staat en voormalig secretaris-gene raal van de ABVV, Louis Major (82) is het merendeel van het uit Rusland verkre gen geld door de Waalse vak bondsfunctionaris Andre Re- nard gebruikt om er een ei gen Waalse vakverbond mee op te richten. Louis Major verklaart dat in een vraagge sprek met het Belgische weekblad „Humo". „De Rus sen hebben bij die staking zwaar gestuiverd", zegt de minister van Staat letterlijk. „Ook nog vanuit andere lan den, maar voor een belang rijk deel kwam het geld uit Rusland". Major zegt dat de Russen verre van krenterig zijn geweest. „Om de veer tien dagen kreeg ik een tele gram dat er al weer geld on derweg was. Ik kreeg de tele grammen en Renard kreeg de centen. Renard heeft die centen gebruikt om met een eigen Waalse vakbond te kunnen beginnen". Dat stre ven van Renard is mislukt, omdat Major de eenheid bin nen de vakbond wist te be waren door solidair te blijven toen arbeiders uit Wallonië tegen de wens van de Vla mingen in, door bleven sta ken. Major: „Vanaf het mo ment dat heel Walloni," opge jut door de Waalse commu nisten, op zijn kop stond, dreigde er een finale breuk binnen de vakbeweging. De Antwerpse dokwerkers ble ken niet bereid mee te blij ven staken, maar ik heb toen gezegd: als we nu niet staken breekt de hele vakbeweging; staken nondedju". Major, die na zijn uitspraak over Russi sche financiële steun aan een Belgische staking de gehele westerse pers op zijn dak kreeg, zei het bedrag van die steun niet te kunnen noe- PARIJS Dertien men sen raakten gisteren ge- vyond toen in Alfortville, een voorstad van Parijs, drie bommen ontploften. Twee bommen explodeer den vlakbij een monu ment ter herdenking van de Armeense volkeren moord in 1915, dat afgelo pen zondag is onthuld. De derde bom ontplofte in een café, waar doorgaans veel Armeniërs komen. Tot nu toe heeft niemand zich voor de aanslagen verantwoordleijk gesteld. Het Armeense monument werd onthuld door de burge meester van Alfortville, Jo seph Franceschi. Voor de Turkse regering vormde dit aanleiding om het voorgeno men bezoek van de Franse mi nister voor handel, Edith Cres- son, af te zeggen. Over het bezoek was men het in beginsel eens geworden, maar een datum was er nog niet voor vastgesteld. Turkije zag het als teken van verbete ring van de Frans-Turkse be trekkingen, die onder de "Ar meense kwestie" nogal gele den hebben. Turkije heeft sinds meer dan tien jaar geen bezoek van een Frans minister gehad. Het onlangs in Parijs onthulde Armeense monument, na twee bomexplosies zwaar werd beschadigd. ZONDAG TWEEDE VERKIEZINGSRONDE IN SALVADOR DEN HAAG Ongeveer 1,8 miljoen kiesgerechtig de Salvadoranen zullen aanstaande zondag voor de tweede keer in zes we ken de gang naar de stem bus moeten maken om een president te kiezen. Er is een bijzonder felle verkiezingscampagne ge voerd waarin beide partij en met elkaar naar mod der hebben gegooid. In de eerste verkiezingsronde op 25 maart haalde geen der zeven kandidaten de vereiste absolute meerderheid. De christen-democraat Napoleon Duarte scoorde met 43 procent het hoogst. Zijn naaste rivaal. Roberto d'Aubuisson van de ultra-rechtse partij Arena, kwam tot 29 procent. Zij zul len als de twee beste kandida ten nu moeten uitmaken wie president van El Salvador wordt. De Salvadoranen staan in elk geval voor een duidelij ke keuze: stemmen op een kandidaat (Duarte) die heeft beloofd via onderhandelingen met de guerrillabeweging een eind te maken aan het geweld of op de man die zegt dat hij nooit met „communisten" zal praten en de guerrillabewe ging zal vernietigen. Volgens alle voorspellingen kan Napoleon Duarte rekenen op minstens zestig procent van de stemmen en wordt hij dus het nieuwe staatshoofd. Hij zal dan de opvolger worden van Alvaro Magana, die in 1982 als waarnemend president werd aangewezen na verkiezingen voor een grondwetgevende, vergadering. De Centrale Kiesraad zegt inmiddels maat regelen te hebben genomen die de chaos en fraude van de eerste verkiezingsronde moe ten voorkomen. De voorzitter van het CDA, Piet Bukman, zal niet naar El Salvador reizen om daar zon dag Duarte een riem onder het hart te steken, zoals hij had beloofd op het congres van de Europese christen-democraten in Rome. Bukman wordt niet toegelaten tot de twee man sterke delegatie van de EVP en zou zijn reis dan zelf moe ten bekostigen. WARSCHAU In Polen is gisteren opnieuw gedemon streerd door aanhangers van de verboden vakbond Solidari teit. Afgelopen dinsdag was tij dens de één mei-viering ook al in diverse Poolse steden be toogd tegen het regime-Jaru- zelski. Daarbij zijn volgens de regering honderden arrestaties werden verricht. De politie kwam gisteren in het centrum van Warschau en in de havenstad Gdansk op nieuw in actie. Er werden charges uitgevoerd tegen dui zenden demonstranten. Onder hen bevonden zich mannen van middelbare leeftijd, vrou wen en kinderen. Lech Wale sa, de leider van Solidariteit, veroordeelde het politiege- weld. „Ze namen wraak. Ze wilden ons een lesje leren na de le mei", aldus Walesa. Voordat de ongeregeldheden gisteren begonnen, leidde Wa lesa een mars naar de kathe draal van de Heilige Maria in Gdansk waar hij een mis bij woonde. Ooggetuigen in Gdansk en Warschau zeiden dat gisteren grote aantallen jongeren wer den opgepakt toen de oproer politie probeerde de demon stranten te verspreiden. Zij riepen onder meer „Weg met de junta". RUITENHEER Het standbeeld de Verrezen Christus, dat bijna naar een kun stentoonstelling in New Orleans was gezonden. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het Vaticaan heeft zich de woede van de Italiaanse kunstwereld op de hals gehaald door in te stemmen met het ver voer van enkele beroem de Italiaanse kunstwerken naar de Verenigde Staten. Michelangelo's „Verrezen Christus" was al keurig inge pakt toen op bevel van pre mier Craxi het transport naar het vliegveld werd tegenge houden. In Florence worden nu de David en de Annunziata van Donatello nauwlettend in de gaten gehouden, want ook daarop zou het Vaticaan het voorzien hebben. Het Vaticaan blijkt de kunst werken te hebben bestemd voor de wereldtentoonstelling in New Orleans waar zij de Vaticaanse stand moeten op luisteren. Zelf heeft de paus genoeg kunst, maar daarvan zijn enkele van de fraaiste voorbeelden onlangs in de VS geweest. Maar de paus wilde u weieens met iets nieuws voor de dag komen. Michelangelo's „Verrezen Christus" staat in de Santa Maria Sopra Minerva in Rome en behoort tot het Italiaanse cultuurbezit. Voor elke ver plaatsing van het beeld is dus vergunning nodig van het mi nisterie van Cultuur, dat op zijn beurt verplicht is de Oud- heidsinspectie in te schakelen. De „Verrezen Christus" is een twee meter hoog beeldhouw werk, dat rond 1520 door Mi chelangelo werd Florence. Sinds die tijd heeft het beeld altijd naast het hoofdaltaar van de Santa Maria Sopra Mi nerva gestaan. Over de wijze waarop het het Vaticaan nu toch bijna is ge lukt het beeld weg te halen (te „roven" schrijven de Romein se kranten) is grote veront waardiging ontstaan. Enkele kardinalen in het Vaticaan on derhouden nauwe contacten met de christen-democratische minister van buitenlandse za ken, Andreotti. Andreotti speelde het verzoek door naar zijn geestverwant van Cultuur, Gullotti, en deze had zonder veel bedenkingen toestem ming gegeven om het beeld van Michelangelo te verwijde ren. Maar de zaak lekte enkele uren voor het transport naar het vliegveld van Rome uit en kon zo op het allerlaatste mo ment worden afgelast. (ADVERTENTIE) 8 dagen met Uw krant naar vertrek zondag 13 mei a.s. Aan de zonzijde van de imposante RIGI, beschut tegen het noorden en open r voorzien van een prachtige zuidelijke flora (met o.a. fraaie vijgebomen) ligt as tieke plaatsje GERSAU, waar we verblijven. Reeds sinds 1850 bekend bij toeristen en meerdere jaren als vakantieoord verkozen door o.a. de componist Brahms. Het programma omvat behalve een bezoek aan Brunnen, een volle dagtocht door het imposante Berneroberland en Grlndelwald met een bezoek aan een houtsnijwerkplaats, alsmede een dagtocht rond het gehele Vierwoudstedenmeer met bezoek aan diverse bekende toeristenoorden waaronder Interlaken. Voorts wordt een bezoek gebracht aan de stad Luzern met een rondrit langs de markante stadspunten, gelegenheid tot winkelen en een bezoek aan o.a. het grootste automuseum van Zwitserland. Het programma biedt ruime mogelijkheid om op eigen gelegenheid bijzonder fraaie wan delingen te maken alsmede voor een eventuele romantische boottocht over het Vierwoudstedenmeer. Het verblijf is gedurende 6 volle dagen in het centraal gelegen hotel llge of in hotel Mimosa. Het laatstgenoemde is de nieuwgebouwde moderne dependance van hotel llge en ligt op enkele minuten loopafstand van het hoofdgebouw. Hotel llge is vanzelfsprekend voor alle gasten toegankelijk en heeft een heerlijk dakterras met geriefelijke ligstoelen en zitjes. Alle gasten dineren in hotel llge terwijl het ontbijt geserveerd wordt in het hotel waar men de kamer heeft. De twee persoonskamers hebben douche en toilet. Bij de eenpersoonskamers is een douche, en direct naast de kamerdeur een toilet. De prijs voor deze mooie r rrrt vakantietrip bedraagt slechts T Ww." per persoon op basis van halfpension logies, ontbijt en diner) en een 2-persoonskamer met douche en toilet, als boven. Toeslag voor een 1-persoonskamer f 75.- Inbegrepen alle vervoer Incl. excursies per luxe touringcar alsmede het afscheidsdiner In Nederland. Gecombineerde reisverzekering 16.- per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poliskos- Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (ven maendag t/m vrijdag van 9 tot 13 uurof persoonlijk In onze vestiging Spuistraat 71, Den Haag. i» POSTBUS 16050 2500 AA 'a-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR MOSKOU Er doet een Russische grap de ronde, waarin verteld wordt hoe een man bij een kiosk naar het partijblad Pravda (Waarheid) vraagt. "Het spijt me, er is geen Waarheid meer", wordt er ge zegd. "Geef me dan maar de Sovjet-cultuur". "Ook die hebben we niet". "Wat hebben jullie dan wel?", vraagt de man vertwijfeld. "Het enige wat we nog hebben is Werk (Troed)!" Tegenwoordig is Troed, het officiële blad van de Russische vakbeweging, al vroeg niet meer te krijgen bij de kranten kiosken. Het is uitgegroeid tot het populairste dagblad in de Sovjet-Unie, waarvan er per dag 156.190.00 exemplaren ver kocht worden, anderhalf maal zoveel als van de Pravda. De uitgevers van Troed zijn zo trots op hun succes, dat ze iedere dag de oplaag vermelden onderaan de achterpagina. Die op laag is dit jaar met 100.000 nummers per maand gestegen. In het rapport van een onderzoekscommissie van september 1982 werd het blad nog op alle aspecten bekritiseerd en werd het opgedragen om "dichter bij de massa" te blijven. Maar zelf toen al verkocht het blad meer dan 13 miljoen nummers per dag zodat het verre van duidelijk is of het aanhoudende succes nu ondanks of dank zij het rapport tot stand gekomen is. Waarom is Troed nu eigenlijk zo populair? Men zou geneigd zijn hier politieke redenen achter te zoeken. De plotselinge stijging in de verkoop viel samen met de pogingen van de partijleiders (geschrokken door de opkomst van Solidariteit in Polen) om de Russische vakbonden het stempel van voor vechters voor de rechten van de arbeiders te geven. Het rapport, waarin Troed bekritiseerd werd, volgde een half jaar nadat de voorzitter van de Sovjet raad voor de vakvere nigingen was vervangen. Het is mogelijk dat de verkoop van het blad in werkplaatsen en fabrieken gestimuleerd is door "harde-verkoop" technieken. Levendigere indruk Aan de andere kant spreken de pagina's van Troed voor zich zelf. Pravda-journalisten, die trots zijn op het serieuze karakter van hun krant moeten toegeven dat de Troed een levendigere indruk maakt. Maar er is meer aan de hand. In tegenstelling tot de meeste andere Sovjet kranten brengt Tr'oed artikelen, die het publiek wil lezen en niet die het publiek zou moeten lezen. Enquêtes onder het lezerspubliek, die in 1968 en 1977 gehou den werden, gaven aan waar de bevolking belangstelling voor had. Onderwerpen die voor moesten komen in het nieuws waren: het leven buiten de Sovjet-Unie, "zedelijke vraagstukken", huisvesting, lonen en sociale zekerheden, sport, het functioneren van winkels en dienstverlenende or ganisaties, en de gezondheidszorg. Juist over deze onderwer pen schrijft Troed. Het meeste buitenlandse nieuws plaatst de Troed, die maar vier pagina's telt, op de voorpagina. Op pagina drie staan nog meer buitenlandse artikelen, waaronder ook stukken met een a-politiek karakter. Het accent ligt natuurlijk op het ontbreken van zogenaamd "echte" mensenrechten in het Westen en op de klassestrijd, waarbij veel aandacht wordt besteed aan de rol van de vakbewegingen. D Troed is echter wat toegevender tegenover het Westen dan haar zwaar-op-de-hand zijnde grote broers. Lezers krijgen verhalen te lezen waaruit blijkt dat in het Westen niet alles slecht is. Bepaalde "succes-stories", zoals over de recente ontwikkeling in hart- en levertransplantaties in de Verenig- de Staten en zelfs over de zeer produktieve broeikassen inj Nederland worden in Troed vermeld en aangeprezen. Eigen conclusies De vraag van een lezer om meer informatie over de prijs van auto's, spijkerbroeken, brood en huren in hét Westen kreeg een uitgebreid antwoord. Bovendien het werd aan de E lezer overgelaten om eigen conclusies uit de lange lijst van 3 prijzen en lonen te trekken. De schrijver van het artikel gaf toe dat een geschoolde Britse arbeider een hogere levens standaard heeft dan zijn Russische collega. Hij liet sterk doorschemeren dat de belangrijkste oorzaak hiervoor was dat Britse arbeiders "veel harder" werken, dan de Sovjet ar beiders en ook niet zo vaak dronken waren of slecht werk£ afleverden. Zelfs de dagelijkse strip ontbreekt niet. Onder de titel Yoz- hemesyachnik (een woordspeling op maand en egel) ver schijnt er maandelijks ook een hele pagina vol stekelige en satirische humor. Natuurlijk wil dit allemaal niet zeggen dat Troed op de een of andere manier van de door de partij gestelde lijn afwijkt. Het aangeboden ideologische voer is hetzelfde als dat van de Pravda. Maar het wordt wel op een aantrekkelijkere manier gepresenteerd. Dit maakt het als geheel beter verteerbaar. Het is dus zeker een succesformule. ANGUS ROXBURGH The Guardian; (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Precies op de dag dat ze vijf jaar aan het bewind is en er nog vier voor de boeg heeft, no teert de Conservatieve Partij van de Britse pre mier Thatcher een onaan genaam verlies aan stem men in verkiezingen, die gisteren plaatsvonden in Engeland, Wales en Schotland. Maar het is een tegenslag van louter mo rele en psychologische aard, want er verandert niets aan de nationale machtsverhoudingen. Twee Engelse tussentijdse verkiezingen, in Zuidwest- Surrey en Stafford, brachten veel minder stemmen op voor de Conservatieven dan de algemene verkiezingen van elf maanden geleden. Beide Lagerhuiszetels blijven evenwel in het bezit van de regeringspartij. De parle mentaire zetel van Cunon Valley in Zuid-Wales, die gisteren eveneens betwist werd, blijft in handen van Labour. In deze drie tusser tijdse verkiezingen werd gr< te vooruitgang geboekt doe de Alliantie van Liberale en SDP'ers. In gemeente- e andere plaatselijke verkil zingen ging het over 3000 tels. Een groot deel erva werd ingepalmd door Li bour, die sterke vooruitgan boekte. De Conservatieven verlore Birmingham, waarvan zi ondanks grote bezuinigingei een modelstad gemaakt hai den. Ook in Cheltenham, stad van het controversie spionagecentrum, behoo het overwicht van de Coi servatieven nu tot het verli den. De partij van premii Thatcher had daar groot 01 genoegen veroorzaakt doi op het spionagecentrum gee bonden meer te dulden. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10