£cid6c (Bowuvnt Ambtenaren bereh tot overleg over nieuwe kortingen Feyenoord wint beker Minder directe hulp aan de allerarmsten Strafsancties nodig bij bijstandsfraude Debat BON: Veel blikschade in de mist Reagan wil met paus samenwerken bij bestrijding honger Organisator stak geld in eigen zak ADVIES AAN STAATSSECRETARIS Gesneuvelde Amerikaan vloog in Russische MiG 'CeidócGouocmt t Donderdag 3 mei 1984,75e jaargang no. 22877 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tof Sijthoff Peis Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleintjes f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63.07jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00. HET WEER Wolkenvelden en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur ongeveer 7, middagtempera- tuur omstreeks 15 graden. Ma tige wind, eerst oostelijk, in de middag draaiend naar zuid west. Zon op: 06.07, onder: 21.08; hoog water Schev.: 05.07 en 17.31, laag water: 01.00 en Man met hoofd bekneld in goederenlift RIJSWIJK Een 21-jarige assistent- bedrijfsleider bij het restaurant McDo nalds in het Rijswijkse winkelcentrum In de Bogaard is gistermiddag.om half twaalf bij zijn werk in een goederenlift om het leven gekomen. Met een collega had het slachtoffer op de begane grond dozen in de lift gestapeld. Toen de lift, eenmaal vol, naar boven werd gestuurd viel een van de dozen om en bleef de lift steken. De man slaagde erin de vastzittende doos los te krijgen, waarna de lift plotseling ging zakken. Hierbij raakte het slachtoffer met het hoofd tussen de etage en de lift bekneld. Zijn nek werd gebroken en het slachtoffer overleed ter plaatse. Is dat niet wonderbaar ROME Een Engelse arts zorgde dezer dagen tijdens een audiëntie bij de paus voor de nodige consternatie, door na door hem te zijn gezegend op te staan uit zijn rolstoel en weg te wandelen. De arts, J. Lavric, was als begeleider van een aantal gehandicapten naar Rome gekomen en in de audiëntiezaal was de rolstoel de enige zitplaats die nog vrij was. Toen hij zat, werd hij plots door een lid van de Zwit serse Garde naar de pauselijke zetel gere den. „Ik wilde hem halt laten houden, maar het enige dat hij zei was: Maakt u zich niet druk". Nadat de arts door de paus was gezegend, diens hand had gekust en door de gardist was weggereden, stond hij op uit de rolstoel, vouwde hem samen en bleef verder staan. „Een wonder was het echt niet, alleen maar een erg pijnlijk moment", vond dr. Lavric. DRIEBERGEN Mist heeft vanmorgen voor een groot aantal kettingbotsingen gezorgd. Omstreeks half tien stond tengevolge daarvan op enkele snelwegen in totaal 35 kilometer file. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. Op drie snelwegen lieten de automobilisten zich door de mist verrassen. Op de A 4, Den Haag richting Amsterdam, vlogen vier automobilisten voor de Schipholtunnel op elkaar. Er ontstond een file van 10 kilometer. Op de A 20, Rotterdam richting Gouda, waren acht auto's be trokken bij een serie kop-sta»rtbotsingen. Een auto brandde uit. En op de A 27, Breda richting Utrecht, vond tussen Hagestein en Houten een botsing plaats waarbij 12 auto's wa ren betrokken. Er ontstond een file van 10 kilometer. Pele ambieert presiden tschap RIO DE JANEIRO De Braziliaanse voetballer Pele wil president van Bra zilië worden. Ook zou hij wel minister van sportzaken willen worden in een door het volk gekozen regering. Pele (44), die drie maal met het Braziliaanse elftal wereldkampioen werd, zei dit in een interview met het weekblad „Ma chete". Hij zei met nadruk achter de massale volksbeweging te staan voor het houden van rechtstreekse presi dentsverkiezingen in 1984. Pele sprak verder tegen dat hij nog niet zo lang geleden gezegd heeft, dat het Brazili aanse volk „niet weet hoe het stemmen moet". „Ik heb dat nooit gezegd", aldus Pele. President Reagan stelt zijn vrouw Nancy voor aan paus Johannes Paulus II, kort na zijn aankomst in Fairbanks, Alaska, op doorreis naar Zuid-Korea. FAIRBANKS Paus Johannes Paulus II, die van morgen in Zuid-Korea is gearriveerd, en' president Ronald Reagan hebben gisteren vijfentwintig minu ten met elkaar gesproken op het vliegveld van Fair banks in Alaska. Tijdens het gesprek heeft de Ameri kaanse president aangeboden een delegatie naar Rome te sturen die met vertegenwoordigers van het Vaticaan zou moeten overleggen over mogelijke sa menwerking bij de bestrijding van hónger en ziekte in de wereld. Ook zou moeten worden bekeken hoe de zaak van de wereldvrede het best gediend kan worden. Naar in kringen van het Vaticaan verluidde kwam de 'ontmoeting op verzoek van Reagan tot stand. In diezelfde kringen werd gezegd dat het niet in de bedoeling van de paus lag Reagan te helpen bij zijn verkiezingscampagne. In het gevolg van Reagan werd dat niet ontkend, maar de ontmoeting kon in ieder geval geen kwaad, zo gaf men toe, voor Reagans pogingen de Amerikaanse katholieken een kwart van alle kiezers op zijn hand te krijgen. Reagan prees bij aankomst de paus om zijn vredesmissie. Na zijn ontmoeting met Reagan droeg de paus een mis op voor de katholieke gemeenschap in Fairbanks. Pagina 2 Miljoen Koreanen begroet paus Ook Duitse doden herdacht IJSSELSTEYN Het Vredesberaad Venray organi seert morgen een alternatieve dodenherdenking op het Duitse militaire oorlogskerkhof in het Limburgse IJsselsteyn. Het Vredesberaad Venray vindt de tradi tionele Nederlandse dodenherdenking te beperkt van opzet. „Wij vinden dat alle slachtoffers van oorlog en geweld herdacht moeten worden. Daarom vindt onze herdenking plaats op het Duitse kerkhof. Op die wij ze hopen we ook af te komen van het nog steeds be staande vijandsbeeld", aldus een woordvoerster. Op dat kerkhof liggen ongeveer 32.000 Duitse militairen begraven. Pagina 13 Fractieleiders niet naar dodenherden king DEN HAAG Minister Rietkerk van Binnenland se Zaken heeft de bonden van overheidspersoneel gisteren meegedeeld, dat de ambtenaren en trend volgers volgend jaar 2,7 miljard gulden zullen moeten inleveren. Hij geeft er de voorkeur aan, dit bedrag niet binnen te halen door middel van een korting op de bruto salarissen. „Het gaat hier niet om een onomstotelijk bedrag, meer om een be drag dat het kabinet voor ogen staat en dat ik dan ook als inzet wil beschou wen voor het overleg over de arbeidsvoorwaarden in de collectieve sector in 1985", aldus de minister in een toelichting. De bonden, hoewel geschrok ken door „het forse bedrag", hebben zich bereid verklaard tot nader overleg i« een later stadium. „We zijn wel bereid tot het zoeken van een com promis, maar we zullen toch eerst van onze achterban moe ten horen welke ruimte wij bij de onderhandelingen hebben" komensontwikkeling van I overheids- en particulier per soneel. „Dat horen we al vele reageerde AbvaKabo-voorzit- jaren van hem en zijn voor ter Jaap van de Scheur. Rietkerk kon nog niet aange ven hoe de 2,7 miljard zal wor den verdeeld over ambtenaren en trendvolgers en op welke wijze het bedrag moet binnen komen. Het kan zich volgens hem in het bruto-netto-traject voltrekken, er kan ook wat worden gedaan in de pensi oensfeer. De bonden bleken er nogal ge pikeerd over te zijn, dat de mi nister zich opnieuw voorstan der toonde van een gelijke in- gangers maar intussen hebben we al wel zo'n 15 pet moeten inleveren", aldus Van de Scheur. Die gelijke behande ling zal het uitgangspunt van de bonden blijven, zo is aange kondigd. Eveneens verlangen zij tijdens het verdere overleg een gelijkwaardige positie. Zij eisen dan ook een reconstruc tie van het overlegstelsel, dat de minister nu nóg eenzijdige Van links naar rechts Johan Cruijff, Ruud Gullit en Stanley Brard met de KNVB-beker. ROTTERDAM Feyenoord heeft gisteravond de eerste stap gezet op de weg naar de dubbel. Door eèn zege van 1-0 op Fortuna S werd de Nederlandse voetbalbeker veroverd. Invaller Peter Houtman maakte het enige doelpunt in de matige bekerfinale in de Rotterdamse Kuip. Feyenoord kan komende zondag, wanneer in Tilburg bij Willem II minstens gelijk wordt gespeeld, ook het landskampioen schap binnenhalen. Het is overigens vijftien jaar geleden, dat de Rotterdamse club voor het laatst de dubbel verover de. Advies aan minister Stop in 1985 de subsidie aan Nieuwe Komedie DEN HAAG De Landelijke Werkgroep Toneelbestel heeft mi nister Brinkman van WVC gisteren een rapport aangeboden waarin het advies onder meer de Haagse Nieu we Komedie met ingang van het seizoen '85-'86 niet meer te subsidië ren. De werkgroep stelt de rijkso verheid bovendien voor het Neder lands toneel voor perioden van niet langer dan drie jaar financieel te steunen. Hierdoor zou ruimte ont staan om nieuwe artistieke ontwik kelingen van de-grond te helpen, al dus de werkgroep. Pagina 9: Nederlands toneelbestel grondig op de helling. NIEUW BELEID ONTWIKKELINGSSAMENWERKING DEN HAAG Minister armsten, daar blijvend beter Schoo var) Ontwikkelings samenwerking gaat bij de worden. Daarbij is het volgens haar zinloos steeds te zoeken naar bepaalde groepen hulp aan afzonderlijke allerarmsten. Ér zijn bijna landen (bilaterale hulp) geen voorbeelden van projec minder nadruk leggen op de directe hulp aan de armste bevolkingsgroe- ten voor deze groepen die goed [eslaagd zijn, aldus mevrouw Ichoo. Met deze opstelling neemt zij met uctc upotciiiiig neen pen. Dat bleek gisteren bij enige afstand van het uit- de presentatie van haar gangspunt dat het Nederlandse nota Herijking Bilateraal ontwikkelingsbeleid twee ge- Beleid, die zij naar de lijkwaardige hoofddoeleinden kent: het moet gericht zijn op de armste bevolkingsgroepen en het dient bij te dragen om De minister wil haar beleid zo de ontvangende landen econo- vormgeven dat mensen in ont- misch zelfstandiger te maken, wikkelingslanden, dus ook de In de nota staat dat de minis- i Tweede Kamer heeft ge- stuurd. ter er een grotere nadruk op gaat leggen dat de verbetering van de levensomstandigheden van mensen in ontwikkelings landen een duurzaam karakter krijgt. Projecten zullen vooral worden gericht op watervoor ziening, gezondheidszorg en voedselproduktie. Het aantal landen waarop de hulp bijzonder wordt gericht, de „programmalanden", zijn: Bangladesh, Egypte, India, In donesië, Kenya, Noordjemen, Pakistan, Soedan, Sri Lanka en Tanzania. Colombia, Op- per-Volta en Zambia vervallen als concentratieland. Deze lan den krijgen nog wel hulp via regioprogramma's. Lubbers voor enquête-commissie Minister-president Lubbers legt de eed af voorafgaande aan zijn verhoor door de RSV-enquètecommissie. Lubbers werd gehoord als voormalig minister van economische zaken in het kabinet- Den Uyl. In die functie is hij in de jaren 19731977 direct verant woordelijk geweest voor het kabinetsbeleid met betrekking tot het concern. Na Lubbers werd gisteren de gewezen president van RSV, ir. Stikker gehoord. Pag. 3: RSV miste miljardenorder door omslaan minister Van der Stoel LEIDEN Een 33-jarige Leidse organisator wordt ervan ver dacht zeker 25.000 gulden bestemd voor goede doelen, in eigen zak te hebben gestoken. De man- organiseerde in de afgelopen jaren grootscheepse sportieve manifestaties voor onder andere Unicef en het Prinses Beatrix Fonds en verkreeg daarvoor me dewerking van leden van het Koninklijk Huis en talrijke promi nente politici. Hij trad daarbij laatstelijk op als penningmeester en p.r.-functionaris van de Stichting Evenementen Katwijk. (Pag. 3: Leidse organisator verdacht van fraude). (ADVERTENTIE) maak wat van je leven, begin in de tuin, wij leven gaarne mee! garden -centre bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp tel. 071-410377 DEN HAAG Het College ties in de wet opnemen, naast Algemene Bijstandswet, dat de de administratieve sancties die staatssecretaris van Sociale Za ken adviseert, meent dat straf bepalingen als middel om fraude te bestrijden in de bij standswet niet langer kunnen ontbreken. In 1976 zag het College nog meer in maatrege len ter voorkoming van frau de. Maar het toenemende be roep op de bijstandswet en de ernstige gevallen van fraude die zich voordoen hebben het college doen omzwaaien, zo blijkt uit een advies aan staats secretaris De Graaf. De Graaf wil twee strafsanc- straft met maximaal zes maan den hechtenis of 10.000 gulden boete. de sociale diensten reeds heb ben, zoals het korten op de bij stand. Het gaat hem daarbij "Het college wil dat de strafbe- niet om kleine vergrijpen. Strafbaar worden, zo wil De Graaf, het opzettelijk ver palingen worden opgenomen het Wetboek van Straf recht, waardoor onnodige ver strekken van foute gegevens schillen kunnen worden weg- over gezinssamenstelling, in komen of vermogen en derge lijke. Op dit misdrijf komt een maximale straf van twee jaar of 25.000 gulden boete te staan. Verder wil de staatssecretaris dat het expres nalaten van ge gevens of het niet opgeven van bepaalde zaken wordt be- genomen. Er moet rekening mee worden gehouden dat het bij de bijstand om een mini mumvoorziening gaat en aan gifte hoort dan ook beperkt te blijven tot ernstige fraudege vallen. Het college stelt voor uit te gaan van tenminste drie keer de maanduitkering. WASHINGTON De Ameri kaanse drie sterrengeneraal die vorige week bij een vlieg tuigongeluk om het leven kwam, maakte geen testvlucht met het supermoderne, nog in ontwikkeling zijnde Ameri kaanse Stealth-vliegtuig, maar met een supersonische MiG-23 van Russische makelij die werd gebruikt in een Ameri kaans onderzoek naar Russi sche wapensystemen. De 54-ja- rige generaal Robert Bond kwam vorige week donderdag om het leven toen zijn toestel neerstortte. Het Pentagon heeft overigens geen officiële details over de zaak bekend gemaakt. Aanvankelijk had men zich beperkt tot de mede deling dat de Amerikaan vloog in een speciaal aangepast test vliegtuig. De anonieme bron nen in het Pentagon die zei den dat Bond in een MiG vloog, konden niet zeggen hoe de de Amerikaanse lucht macht erin was geslaagd een MiG te pakken te krijgen. Is raël heeft er in de oorlog met Syrië veel veroverd. Terwijl de Tweede Kamer nog volop bezig is te debatteren over de woorden van minister Brinkman, die hij zich heeft laten ontvallen in een interview met een weekblad, maakt de Kamer zich alweer op voor het volgende debat en wel over de omstreden geheime Amerikaanse infiltrant in het vredeskamp in Woensdrecht. En zo blijft het interessant in Den Haag: voor de kamerleden een kwestie van zeggen, voor de krant er één van schrijven. En voor u een kwestie van lezen, maar dan wel in de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Indien daartoe aanleiding beslaat kan een venoek s

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1