Meermansburg (300jaar oud en nieuw) werpt zijn hovelijke schaduwen nogmaals vooruit Tuinders nemen soms onverantwoorde risico's' iJA. o^&MócSouxa/rit £cldóc(Sotvtcmt WEER ZON UITGA VE VAN „DE LEIDSE HOFJES" TIEN JAAR BEDRIJFSVERZORGINGSDIENST TER AAR E.O. Alle goede dingen bestaan in drieën. LEIDEN DINSDAG 1 MEI 1984 PAGINA S Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch ol' schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. De Leidse Hofjes vormen een drievoudig begrip: daar zijn de tientallen hofjes zelf, die de toch altijd al zo benauwde veste een geheel eigen specifiek accent geven; Leidse Hofjes is ook de naam van een actieve stichting die alweer sinds 13 jaargangen in afleve ringen een tijdschrift uit geeft, eveneens onder de naam De Leidse Hofjes. Steeds als er weer (en dat gebeurt gelukkig bij na met de regelmaat van een klok) een hofje ge restaureerd en glanzend aan de toekomst wordt overgeleverd, of als er een eeuwfeest te vieren valt, verschijnt er een rijk geïllustreerde en ge documenteerde brochure die is samengesteld door een hoogwaardige en deskundige redactie. Laatstelijk in septem ber '83 gebeurde dit met betrekking tot het 300-jarige Jean Pesijnhof. Een paar maanden later bestond Leidens grootste hofje. Meermansburg, aan de Oude Vest, even eens 300 jaar. Het feest werd vier maanden gele den officieel gevierd, maar de tijd ontbrak om gelijktijdig een boekje over Meermansburg het licht te doen zien. Dat gebeurde onlangs. Het werd opnieuw een punt gaaf werkje waarmee het grootste hof van Leiden tot in zijn voegen ver kend wordt. In de rustieke middeleeuw se stad, een door steeds maar meer grachten om walde verzameling van huisjes, kerken, kapellen, kloosters en gestichten; kortom, een grote aan pro visorische regels gebonden „boerenbedoening" met haar vele erven, mesthopen i en boomgaarden, daar lag aan de Oude Vest sinds 1474 het in opzet devote klooster Nazareth. Het werd bewoond door godge wijde maagden zonder „good match", die verder I niets meer van het fluctue rende, veroverende leven te verwachten hadden. De harde werkelijkheid was, dat deze ondergeschoven dames met de gebakken pe ren bleven zitten, omdat ze niet aan de ingedachte hu welijkse bak konden ko men. Echte „roepingen" waren toen nog vrij zeld zaam. Sociale woningbouw Dat klooster dan; clau- strum, opgesloten en Christi gewijd, had een tuin waarin later, na de in vele zaken ophelderende reformatie, in 1596, een stuk sociale wo ningbouw werd gepleegd voor nooddruftige textielar beiders. De eerste industrië le omwenteling. Het waren 63 piepkleine huisjes die, rug aan rug, op elkaar wer den gepropt aan de voora vond van een periode dat Leidens lakenglorie begon te tanen. Toen de huisjes nagenoeg vervallen waren en in 1681 het gloednieuwe Meermansburg zijn poorten opende, zaten bijna 70.000 mensen als ratten in een verpauperd pakhuis dat Leiden toen was. Een wrie melend mierennest; een dieptepunt in een recessie. Maar Meermansburg werd een monument, met een poortgebouw en regenten kamer, ontworpen door de succesvolle architect Jacob Roman, die zijn sporen ver diende, onder meer door het ontwerpen van de fon tein op de Vismarkt en door zijn bijdragen aan de bouw van het slot te Zeist en het „Versailles-achtige" chateau Het Loo voor ko ning-stadhouder Willem III. En waar vrij kort tevo ren nog de stulpjes van de huurders hadden gestaan, ontstond een siertuin, geïn spireerd op de Franse tuin kunst van Le Nótre, een fa meuze „tuinman" die ope reerde onder Lodewijk XIV. De stichters van het hof, Maerten Ruychaver Meerman (gefortuneerd be windhebber van de Ver. Oostindische Compagnie) en zijn wijf Helena Ver- burch, moeten er met wel gevallen naar gekeken heb ben. Men kon er later zelfs naar de pomp lopen. Portretten De verzameling geschilder de portretten in Meermans burg is één van de omvang rijkste die men _in een (Noord) Nederlands hofje kan aantreffen: 29 stuks; in een galerij van regenten, en vaak van een goede kwali teit. Voor een goed deel af beeldingen, geconterfeit door mindere goden, van Meermannen en Van der Goesen, geslachten die flink wat regenten aan Meermansburg geleverd hebben. Over Meermans burg valt inderdaad een boekje, annex catalogus van de te bewonderen schilde rijen, open te doen, zoals nu is geschied. Voor „het he den" is het van belang te weten, dat het perfect her stelde hof in 1982 de be stemming van museum kreeg. Wellicht dat de stichters er hun neus over zouden optrekken, maar de regentenkamer werd om fi nanciële redenen verhuurd aan het Pijpenkabinet, een instelling die feitelijk geba Een hoekje van de regentenkamer met de 18e eeuwse verga dertafel; rechts ééen van de pijpenvitrines met erboven een portret van Daniel van Eys, koopman te Leiden, gelieerd aan het geslacht Van der Goes. gen een geringe vergoeding en met inachtneming van goed burgermans fatsoen (nergens met je klavieren aanzitten, je gedragen, niet roken, eventueel in de voorlichtingsruimte, ja zelfs tabaksbibliotheek, een aan koopje van lees- en kijkma- teriaal doen), binnen het heilige van het regentenon derkomen. De planken vloeren glimmen er als in het Rubenshuis in Antwer pen, en overal zien de re genten, met enige afstande lijkheid, neer op de veel te spaarzame bezoekers die er nochtans een heel aparte ervaring kunnen opdoen. Zo gaan wij boven de grote rivieren met ons cultuurbe zit nog wel om. Niet zo uit bundig en rijk gezegend als onze voormalige rijksgeno ten in het Vlaamse, maar niettemin is dit, in Meer mansburg, een lichtend voorbeeld van conserver end en animerend beleid. Telefoonhek U zult u met recht kunnen afvragen: is dit nu alles, wat je over Meermansburg zou kunnen vertellen? Nee natuurlijk. Er heeft zelfs een keer, zo rond 1903, bo ven op het dak van de burg een telefoonstelling gestaan. Net zo afschuwelijk als de gedachte windmolens bo ven op de torens van de St.Bavo-kathedraal in Haarlem. „Wanstaltige" toestanden waren het; onze grootouders rilden van dat „telefoonhek". De historie van Meermansburg vertelt nog zo veel meer. Zo ook over de bierbrouwende bu ren van het hof. Het barstte in het 17e eeuwse Leiden van de brouwerijen; het ge deelte Oude Vest tussen Turfmarkt en Lange Mare werd niet voor niets „de Bierkaay" genoemd. Pas in 1918 kwam een einde aan de overlast, toen Meer mansburg uit de kwalijke dampen kwam na de slui ting van brouwerij De Post hoorn, een van de brood nuchtere voorlopers van de bierbons Heineken, die in Amsterdam van de helling liep en in de jaren '70 van onze eeuw in een Zoeter- woudse polder met uitge spreide vlerken „wereld wijd" en met vertoon van macht zou neerstrijken. De Meermannen waren be roemd, tot in de Franse tijd van rond 1805. Denkt u maar eens aan de verwor venheden van het Haagse rijksmuseum Meermanno- Westreenianum, waar de voormalige Leidse universi taire archivaris, conserva tor en bolleboos Rudy E.O.Ekkart nu de scepter voert. U zou daar eens over moeten lezen. Ik bedoel over die prominente Meer mannen en Meervrouwen. Je had, bij Leiden, al een Meerburg, maar binnen de veste werd sommige bur gers van buitenaf en van lieverlee meer mans. Het grootste hof van Leiden no digt u uit. Vergeet desnoods wat voorbij ging. Wat er vandaag staat is nog steeds verrassend. De meerman, met kronkelende staart, heft zijn klievend zwaard, immer onvermoeid, boven de pomp van zijn burgerlij ke burg. Maar klieven doet- ie nooit; hij zal zichzelf niet in de vingers durven snij den. Zo moet je het maar bekijken, dacht ik. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, teleloonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. seerd is op het tabaksge bruik maar vooral uiterma te voorlichtend bezig is met de geschiedenis van de klei- pijp door de eeuwen heen. De grootse en uitzonderlijke pijpen- en hulpmiddelen collectie wordt in naam be stierd door een nog vrij jon ge, soms studerende, idea list, Don Duco geheten. gesubsidieerde dienst zijn aan gesloten. „Kwekers die niet bij ons zijn aangesloten, moeten bij ziekte los-vaste krachten in dienst te nemen. Die werken vaak minder hard en weten lang zoveel niet als wij. Omdat de dienst met veel uiteenlo pende bedrijven te maken heeft, steken we veel op". „Veel tuinders denken dat zij alleen precies weten wat er wel en niet kan. Dat is niet waar. Omdat we bij zoveel verschillende bedrijven ko men, doe je veel kennis op. Wat je bij de een leert, pas je bij de ander toe. En mocht het misgaan, dan zijn we verze kerd", zegt Piet die daar snel aan toevoegt dat ,het bijna nooit verkeerd gaat „Al heb ik soms wel slapeloze nachten van de problemen waar je mee wordt geconfronteerd". Om bij te blijven op alle gebieden (bloemen en groenteteelt), vol gen de bedrijfsverzorgers cur sussen en bezoeken ze regel matig de proeftuin in Naald wijk. „Het komt vaak genoeg voor dat we meer weten dan de tuinder zelf, want hij heeft soms geen tijd om zich te ver diepen in de problemen". Vakantie Van de ongeveer 500 tuinders in de regio Ter Aar zijn er tot nu toe 210 aangesloten bij de dienst van Van Bostelen. Een lidmaatschap kost jaarlijks 300 of 390 gulden. De hulp moet per uur betaald worden. Bij ziekte betaalt een tuinder bij voorbeeld acht gulden voor elk uur dat een verzorger wordt ingeschakeld. Als een kweker op vakantie gaat, be taalt hij meer voor een inval ler. In Noorden is het grootste per centage tuinders lid. In Ter Aar zelf en Alkemade blijft het wat achter, constateert hij. „Het komt wel eens voor dat iemand die niet is aangesloten naar me belt en vraagt of ik wil komen. Meestal ga ik daar niet op in, of ze moeten lid worden. Je kan zoiets vergelij ken met iemand van wie z'n huis in brand staat die belt naar de verzekeringsmaat schappij met de vraag of hij een polis kan afsluiten". De gangbare mentaliteit van tuinders „we worden niet ziek", wordt volgens Piet door de statistieken weerlegd. Ge middeld zijn tuinders 18 uur per jaar echt ziek en zouden ze in bed moeten liggen. In de praktijk is het zo dat ze ge woon doorwerken. „Laatst moesten we naar een bedrijf waar een zieke tuinder pas moest stoppen toen hij door de koorts en hitte flauwviel in de kas. Tuinders nemen soms echt onverantwoorde risico's", aldus Van Bostelen. ROEL DEN OUTER De voorgevel van Meermansburg aan de Oude Vest, ca. 1949. Wellicht zult u vermoeden met een caraïbische rebel len-, resp. oppositieleider van doen te hebben, maar dat is Don geenzins. Wel heeft Duco, Don, zich met ziel en zaligheid ik heb zelfs de indruk, dat hij ner gens anders meer aan denkt verslingerd aan de klei- pijp en derzelver ontwikke ling en toepassingen. Deze De meerman uit het familiewapen die de pomp van Meermans burg bekroont. pijp heeft voor hem geen I trekkelijkheden. Welnu, dit enkel geheim meer, maar alles voltrekt zich soms bezorgt hem destemeer aan- minutieus in vitrines, te P. van Bostelen: „De problemen, waarmee wij worden geconfron teerd bezorgen me soms slapeloze nachten." Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. I Naam I Adres_j Postcode/Plaatsj Betaald wordt: 0 per maand met automatische alschnjving van a bank/girorekening.nr: 0 per kwartaal I Stuur een set tennisballen naar: Naam Adres Postcode/PlaatsTelefoon I Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken- naar I Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag I nb. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een abonnement worden geweigerd. j 'NIEUWKOOP Was de lien jaar bestaande be- drijfsverzorgingsdienst af deling Ter Aar steeds meer in de vergetelheid geraakt, sinds Piet van 3ostelen uit Nieuwkoop er 3e scepter zwaait, stromen 3e leden weer binnen. Vooral in Roelofarends- 'een heeft Van Bostelen wat tuinders over halen deel uit te van een uniek stukje agrarische samen werking. De bedrijfsver- zorgingsdienst Ter Aar en omstreken heeft vier man in dienst die invallen bij bedrijven van zieke kwe kers, tiidens werkpieken of als de tuinders op va kantie zijn. „Vroeger konden kwekers op hun familie terugvallen als ze ziek werden. Vrouw, kinde ren, ooms en neven waren al gauw bereid het werk er tijde lijk even bij te doen. Daar hoef je nu meestal niet meer mee aan te komen. Als het mooi weer is zegt tachtig procent van de mensen die je opbelt dat ze iets anders te doen heb ben. En meestal zitten ze dan gewoon thuis. De mentaliteit is veranderd", zegt Van Boste len, zelf opgegroeid in een groot gezin in Koudekerk aan den Rijn. „Ik hoefde tegen mijn ouders niet te zeggen dat ik geen zin had om te werken. Je ging gewoon", aldus Piet. Die mentaliteit heeft hij nog steeds als hij weer eens gebeld wordt om op een bedrijf te helpen. „Het maakt me niet uit hoeveel uur ik dan heb ge werkt. Je moet er gewoon flink tegenaan gaan. Zo'n mentaliteit stellen de tuinders op prijs". Kennis Het is voor de Nieuwkoper on begrijpelijk dat niet meer tuin ders bij de door de overheid

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5