Duisenberg: onverminderd doorgaan met bezuinigen Eerste mei Britse politie vindt wapens noch explosieven in Libische ambassade HET GAAT BETER, MAAR NOG NIET GOED" Gist Brocades mikt op verdere uitbreiding *$T£eidóe (Souta/nt Ontroerende verrassing op Huis ten Bosch fj§£cidbc (Somcwit Dinsdag 1 mei 1984, 75e jaargang no. 22875 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244 Giro 103003 Eank:Amrobank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas. Chef-redacteur- Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleinties f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl aut.betaling),kwartaal f 63,07. ]aar f 240.46 Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Wisselend bewolkt en nog een enkele bui. Minimumtempera tuur rond zeven graden. Mid- dagtemperatuur omstreeks vijftien graden. Matige noord oosten wind. Zon op: 06.08, onder: 21.07; hoog water Schev.: 04.39 en 16.57; laag water: 12.53. Duur speeltje voor prins William LONDEN De bouwer van luxe- en sport wagens in Engeland, Jaguar, heeft drie leer lingen belast met de bouw van een speelgoed model van 60.000 pond sterling dat hij prins Charles en prinses Diana wil aanbieden voor hun zoon William op diens tweede verjaardag op 21 juni. De fabriek wil niet in details tre den, maar volgens een zondagkrant wordt het speelgoedmodel een getrouwe nabootsing op tweevijfde van de grootte van de XJS-Ca- briolet, met leren zittingen, tapijt en binnen werk van walnotenhout. Het socialistische Lagerhuislid Dave Nellist betitelde het ca deau maandag als "een schandaal" en wil de regering interpelleren over de gift. RITJE PER AMBULANCE KOST 1532 GULDEN SCHIERMONNIKOOG De prijs van een ritje met de ambulance op Schiermonnikoog is een inwoonster in het verkeerde keelgat geschoten. De kosten hiervan zijn vorig jaar met 1000 gulden gestegen tot 1532 gulden. Sinds de wet op het ziekenvervoer bepaald heeft dat een ambulance kostendekkend moet zijn is dit het bedrag dat de eilanders moeten betalen. De ambulance op het eiland maakt gemid deld zo'n dertig ritten per jaar. De 900 inwoners van Schiermonnikoog zijn er voor verzekerd. Ze weten niet be ter. De ziekenfondsen weten het ook, maar voor een parti culier verzekerde, die niet op de hoogte is, is het wel even schrikken. De 83-jarige schrijfster Louise Nolthenius-Mel- lema, die hiermee geconfronteerd werd, weigert het be drag te betalen. Zij kreeg de rekening gepresenteerd na een rit met de ambulance wegens een gebroken been, van de huisartsenpraktijk naar haar woning, een afstand van een paar honderd meter. Kluis van Newyorkse diamantenbeurs gekraakt NEW YORK Dieven zijn er het afgelopen weekeinde in geslaagd in te breken in de be langrijkste kluis van de New yorkse diamantenbeurs. Zij gingen ervandoor met een hoeveelheid juwelen en goud ter waarde van vele miljoenen dollars. De diefstal gisteren maandag ontdekt toen de kluis werd geopend. Tussen de 40 en 100 casettes lagen openge broken en geplunderd op de grond. De inbrekers waren via een aangrenzende ruimte doorgedrongen tot de kluis. Verscheidene diamanthande laren zeggen geruïneerd te Veilig aan boom Twee vrouwen uit de Ameri kaanse stad De troit houden zich aan een boom, omdat zij op weg naar hun werk overvallen wer den door een zware storm. Hoewel de mate riële schade in detroit was eiste de storm geen slachtoffers. Links krijgt voorrang op enkele rotondes in Frankrijk PARIJS Automobilisten in Frankrijk moeten vanaf vandaag rekening houden met nie voorrangsregels op rotondes. De voorrang verkeer van rechts geldt voortaan niet autc tisch op alle verkeerspleinen. Op sommige roton des moet het verkeer, dat het plein nadert, voor rang geven aan zich al op de rotonde bevindend verkeer. Deze rotondes worden met een nieuw verkeersbord gemarkeerd. Een probleem vormt het feit dat de regering het aan de lagere overhe den overlaat om te bepalen op welke rotondes de nieuwe regels gaan gelden. Hierdoor dreigt voor automobilisten een verwarrende toestand te ont staan. Uit proeven is gebleken dat de regel „voor rang van links op rotondes" de kans op een onge luk met zo'n 80 procent vermindert. Bovendien kunnen verkeerspleinen met links voorrang meer verkeer verwerken. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM „Het gaat beter, maar nog niet goed". Die bood schap brengt het van middag gepubliceerde jaarverslag over 1983 van De Nederlandsche Bank. Na jaren van wegzakkende rende menten en uitholling van de vermogensposi ties van bedrijven gaat het nu onmiskenbaar beter: De winsten gaan zich herstellen, het on dernemingsklimaat is aanzienlijk verbeterd en de werkloosheid zal als gevolg daarvan dit jaar niet eens een ge middelde van 900.000 hoeven te halen, zo luidt de relatief zonnige boodschap van bank- president dr. W. Dui senberg. Voor het eerst zal in 1984 het overheidstekort eens werkfiiijk gaan dalen,, meent Duisenberg. De nog sombere jongste voorspel lingen van het Centraal Planbureau over een oplo pende werkloosheid bij een nauwelijks verminderd te kort ziet hij bepaald geen werkelijkheid worden. De ontwikkeling zal over de hele linie beter zijn, is zijn vaste overtuiging. Om deze tendens te laten voortzetten, zal het kabinet-Lubbers zijn gevoerde bezuinigingspoli- tiek onverminderd en on wrikbaar moeten voortzet ten, meent Duisenberg. Herhaaldelijk betoogt hij in zijn jaarverslag dat elke soe pelheid bij de doelstelling het overheidstekort krach tig te beperken uit den boze is, omdat het een zeer nega tieve invloed op het herstel van de economie kan heb ben. Niet alleen de bezuinigin gen moeten onverkort door gaan. Ook moet volgens de bankpresident het kabinet de toegezegde lastenverlich ting van anderhalf tot twee miljard gulden per jaar zon der meer aan de bedrijven geven. Duisenberg voelt er niets voor aan dat bedrag te gaan knagen en bijvoor beeld een deel te sluizen naar de portemonnee van de de burger om diens con sumptie op te peppen. „Investeringen, groei en werkgelegenheid s Dr. W. Duisenberg. hoge mate op vertrouwen in een consistent beleid en uit voering van geuite voorne mens. Dat vertrouwen mag nu niet worden aangetast", zo steunt Duisenberg de Ne derlandse werkgevers in hun roep om lastenverlich tingen. Aanvullende lasten verlichtingen sluit Duisen berg uit. Het financierings tekort en de stijgende aflos singsverplichtingen van de staat laten een verdere ver lichting van de belasting druk eenvoudig niet toe. Pagina 9: Duisenberg waarschuwt tegen loonei sen; Kapitaal stroomt weer toe Voetbal op tv Duitsland 1,17.55 uur: Borussia Mönchengladbach-Wer- der Bremen (halve finale bekertoernooi). Kamerfracties willen wél bij doden herdenking (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is niet gelukkig met het besluit van het Comité Na tionale Herdenking, de partij en uit het parlement bij nader inzien niet uit te nodigen voor de dodenherdenking in Am sterdam, aanstaande vrijdag. Het Comité heeft dit beslist naar aanleiding van het pro test van tientallen organisaties tegen de komst van vertegen woordigers van de Centrum partij naar de herdenking. Nu worden alleen de voorzitters van de Eerste en Tweede Ka mer, Steenkamp en Dolman, uitgenodigd. Zij worden geacht alle fracties in de Staten-Ge- neraal te vertegenwoordigen. „Een hoogst ongelukkig en on juist besluit", zei PvdA-fractie- leider Den Uyl vanmorgen. „Ik vindt dat alle fracties be halve de Centrumpartij uitge nodigd zouden moeten wor den. Dat is geen discriminatie, maar een geboden onder scheid, omdat de Centrumpar tij zich heeft doen kennen als een partij met racistische trek ken. Die mag niet vertegen woordigd zijn bij een herden king van de strijd tegen het fascisme". Het CDA is evenmin te spre ken over het besluit van het Comité. De woordvoerder van fractieleider De Vries zei dat in principe alle partijen uitge nodigd moeten worden, maar dat de Centrumpartij in dit ge val genegeerd moet worden omdat duidelijk is dat Janmaat en de zijnen de herdenking willen misbruiken voor hun politieke doeleinden. „De be slissing die het Comité nu heeft genomen is geen goede weg om de problemen op te lossen die door de aanwezig heid van de Centrumpartij zouden kunnen ontstaan". Namens de VVD-fractie sprak vanmorgen ook J.C. Wiebenga zich uit tegen het besluit van het Comité. De VVD vindt dat alle partijen, inclusief de Cen trumpartij, uitgenodigd horen te worden. „Het is te dol, dat de politieke partijen bij zo'n nationale gebeurtenis niet aan wezig mogen zijn. Iedere de mocratisch gekozen partij moet het recht hebben de bij eenkomst bij te wonen. Het feit dat Janmaat ook aan de herdenking wil deelnemen moet dan maar geaccepteerd wordpn" alHn« Wiphpnoa DELFT Gist-Brocades in Delft (gist- alcohol- en enzy- menproduktie, farmaceutica) mikt op verdere uitbreiding van de produktie. Dit jaar heeft de onderneming voor dit doel zo'n 100 miljoen gulden beschikbaar. Voor de meeste markten waarop Gist-Broca- des zijn produkten moet pro beren te slijten, zijn de voor uitzichten gunstig tot zeer goed. Eén en ander meldt het Delftse concern in zijn van daag gepubliceerde jaarver slag. Vorig jaar maakte Gist-Broca- een forse groei door. De nettowinst steeg liefst 35 pro- t tot 50,3 min bij een vier procent hogere omzet (1.56 miljard gulden). In 1982 sprong de winst nog 30 pro cent omhoog. Voor dit jaar re kent de onderneming op een winststijging in dezelfde orde van grootte. De winstverbetering vorig jaar wordt voor een deel veroor zaakt door lagere rentelasten (J 12,4 min tegenover 16.5 min in 1982) en een lagere be lastingdruk. Totaal werd 150 miljoen gulden geïnvesteerd. Zo werd in Delft onder meer de uitbreiding van research-la- boratoria en proeffabrieken ter hand genomen. Tevens werd besloten tot de bouw van een gasturbine voor de pro duktie van (eigen) energie. De een ziet in de eerste mei het begin van een nieuwe reeks van 31 dagen, de ander heeft het over de Dag van de Arbeid. Al klinkt het merkwaardig, sommigen menen op de Dag van de Arbeid juist niets te moeten doen. Anderen steken hun handen op zo'n dag eens flink uit de mouwen. Hoe u ook over de eerste mei denkt, één ding staat vast: uw eerste veertien dagen van mei zijn goed als u onderstaande bon invult. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend pen envelop zonder postzegel opsturen naar Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Op haar 75e ver jaardag kreeg prinses Juliana gistermiddag een voor haar en haar familiele den ontroerende verrassing. Uit handen van de heer W.Ch.J.M. van Lanschot, voorzitter van het Nationaal Comité Verzets- herdenkings- kruis, kreeg de prinses het ver- zetsherden- kingskruis dat aan haar moe der, wijlen ko ningin Wilhelmi- na, de „moeder van het verzet", postuum is toe gekend. Een geëmotioneerde prinses werd omhelsd door prins Bernhard, terwijl koningin Beatrix haar hoofd afwendt (foto rechts). Even later wordt prinses Juliana geluk gewenst door haar doch ters Irene en Margriet (foto boven). Grote expositie in Amstelpark LONDEN De Britse po litie heeft in het Libische ambassadegebouw in Lon den geen explosieven of wapens aangetroffen. Tij dens het politie-onderzoek was een Saoedische diplo maat aanwezig. Het ge bouw staat onder toezicht van Saoedi-Arabië, dat momenteel de diplomatie ke belangen van Libië in Groot-Brittannië behar tigt. De Britse politie verschafte zich met hulp van deskundi gen van de explosievendienst toegang tot de ambassade door een achterdeur van het pand op te blazen. Men ging zeer voorzichtig te werk uit vrees voor valstrikbommen. Enkele uren nadat de politie was begonnen met het on derzoek in het Libische „Volksbureau", werd de Britse ambassade in Tripoli doorzocht. Dit is bekend ge maakt door de Italiaanse am bassadeur in Libië, Quaroni. Italië neemt de Britse belan gen in Libië waar, sinds de regering-Thatcher ruim een week geleden de diplomatie ke betrekkingen met Libië verbrak als reactie op het doodschieten van een Britse agente tijdens een betoging voor de Libische ambassade in Londen. Het Libische persbureau JAN A meldde gisteravond dat de Britse politie ',met ge weld heeft ingebroken in het Libische Volksbureau". Vol gens JANA is dit „een fla grante schending van de Weense Conventie, waarmee de Britse politie alle interna tionale wetten en normen overtreedt en een gevaarlijk precedent creëert". Politieke waarnemers wijzen erop dat de Libische leider Khadaffy met deze uitleg zijn volk ach ter zich wil houden in de precaire ambassade-zaak. Het wordt niet uitgesloten geacht dat er binnenkort een bestorming van het Britse ambassadegebouw plaats vindt, waaruit zou moeten blijken dat Khadaffy op bre de steun in eigen land kan rekenen. AMSTERDAM „Amstel park '84". Onder deze titel ex poseren 62 kunstenaars hun beelden, objecten, projecten en installaties van 12 mei tot en met 2 september in het Am stelpark in Amsterdam. Deze driejaarlijkse tentoonstelling vindt voor de vierde maal plaats en wordt georganiseerd door de Nederlandse Kring van Beeldhouwers. De werken in het park staan dit keer uit sluitend in de open lucht. Voor een „Amstelpark-binnen" heeft men de Zuiderkerk in de hoofdstad gekozen. In het ka der van Amstelpark '84 gaan de Maatschappij Arti et Amici- tiae en de Stichting Beeldende Kunst-Uitleen Amsterdam een eigen expositie houden: „De derde dimensie" getiteld. Ruim vijftig beeldhouwers van Arti en de SBK stellen er werk voor beschikbaar. De tentoonstelling bij Arti (Rokin 112) duurt van 15 tot en met 30 mei en die bij de SBK (Nieu- wezijds Voorburgwal 325) van IS moi tot on mot 30 inni

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1