Israëliërs geschokt door joodse terreur Grote schade aan kunstschatten Suriname krijgt geen geld van IMF Reagan ondertekent verdragen met China Berri weigert ministerspost in nieuwe regering Libanon Lotto:.elke week vele tienduizenden „Zeker miljoen Russen nodig voor Afghanistan" rsJITENLAND CcidócSowia/nt DINSDAG 1 MEI 1984 PAGINA 10 Enorme meteoriet ontploft boven Siberië MOSKOU In Siberië is enkele dagen geleden een reusachtige vuurbal geëxplodeerd, na eerst over de stad Tomsk heen te zijn gevlogen. In 1908 deed zich een soortgelijk verschijnsel aan, toen een meteoriet in het gebied van Toengoeska bij het Baikal-meer viel, aldus deskundigen. Volgens ooggetuigen was het licht bij de explosie, vorige week, zo fel dat de lichtlantaarns in de stad door het automatische elektrische sy steem werden uitgeschakeld. Er is overigens nog geen spoor ge vonden van de meteoriet, aldus een Russische krant. PARAMARIBO Overleg tussen een Su rinaamse delegatie onder leiding van mi nister van Financiën, M. Chehin, en het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) in Washington heeft niet geleid tot een lening van het Fonds aan Suriname. Minister Chehin verklaarde afgelopen weekeinde na terugkeer van een bezoek van twee weken aan Washington dat Suriname eerst nog huisvterk" moet maken om een lening te kunnen krijgen. De Surinaamse minister noemde geen ter mijn waarop de lening kan worden verkre gen. Suriname heeft het IMF gevraagd om een lening van 100 miljoen dollar. Het land onder meer als gevolg van de opschorting van de Nederlandse ontwikkelingshulp in grote economische moeilijkheden. De de viezenvoorraad is praktisch uitgeput. Daar door onttbreekt het het land aan noodzake lijke elementaire grondstoffen. VS HALEN BAKZEIL BRUSSEL De Verenigde Staten hebben gisteren hun bezwaren laten varen tegen de studie naar de mogelijke gezamenlijke produktie door acht NAVO-landen van een fregat voor de jaren negentig. Hoge functionarissen van de betrokken NAVO-landen, waaronder Nederland, waren medio april in Brussel bijeengekomen om de overeenkomst te bezegelen, maar de Amerikanen gooiden op het laatste moment roet in het eten door bezwaren te maken tegen de rol, die in het project aan de VS was toebedeeld. Het hele project kwam daardoor op losse schroeven te staan. Ameri kaanse functionarissen verklaarden dat de bezwaren .juri disch" van aard waren. Europese NAVO-functionarissen meenden echter dat Washington zich sterk maakte voor Amerikaanse commerciële belangen en nauwelijk serieus werk wilde maken van transatlantische samenwerking. Het project moet een gemeenschappelijk fregat opleveren en de Europese bedrijven in de wapenindustrie een groter aandeel dan tot nu toe opleveren. Nederlander krijgt donorhart LONDEN De 52-jari- ge W. Gilberts uit Nieu- werkerk aan de IJssel verkeert in een bevre digende toestand, nadat hij zondag in het Hare- field-Ziekenhuis in Londen het hart inge plant kreeg van een on bekende Brit. Gilberts werd daarmee de hon- derste harttransplanta- tie-patient van het Zie kenhuis. Solidariteit roept op 'i tot boycot 1-mei-viering WARSCHAU Ondergrondse leiders 3 van de verboden vakbond Solidariteit in Polen hebben gisteren op grote schaal vlugschriften verspreid, waarin wordt aangedrongen op een boycot van de offi ciële 1-mei-viering. De vlugschriften, die opriepen tot tegen- -manifestaties ten gunste van politieke ge- vangenen, hebben aan de overheid de - waarschuwing ontlokt dat mensen die op 1 mei moeilijkheden veroorzaken, gestraft zullen worden. „Laat Jaruzelski en zijn generaals maar alleen naar hun tribunes marcheren", stond op een van de vlug schriften. Solidariteitsbetogingen op 1 mei van het vorig jaar leidden tot botsingen met de politie in minstens 20 steden. (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) TEL AVIV De tijdbom men in vijf bussen van een Arabisch vervoersbe drijf op de Westelijke Jor- daanoever zijn niet afge gaan. Maar de schokgolf, die de Israëlische samen leving het afgelopen weekeinde heeft getrof fen, is er nauwelijks min der om. Aanhangers van alle partijen vragen zich met ontzetting af, wat er zou zijn gebeurd als politie en inlichtingendienst niet op tijd hadden ingegre pen. Het aantal slachtof fers zou in ieder geval zeer groot zijn geweest en v de terreurdaad zou Israël onherstelbare schade heb ben berokkenend. Rege ring en oppositie hebben dan ook het werk van po litie en veiligheidsdien sten uitvoerig geprezen. Hoeveel mensen er in totaal zijn aangehouden voor ver hoor, is niet bekend gemaakt. De politie is trouwens nog steeds uiterst spaarzaam met mededelingen over de zaak. Maar volgens parlementsleden worden er op dit moment nog achttien verdachten vastge houden en dat wijst op het be staan van een uitgebreide or ganisatie. Vrijwel alle man nen, die in de afgelopen dagen zijn aangehouden, zijn geres pecteerde leden van of sympa thisanten met de religieuze ne derzettingenbeweging Goesj Emoniem. Diverse ministers van de Li- koed-regering hebben in de afgelopen tijd met veront waardiging gereageerd op be richten over het bestaan van een .joodse ondergrondse" in de bezette gebieden. De arres tatie van joodse extremistën in verband met aanslagen ging steeds gepaard met de gerust stellende mededeling dat het ging om „een individuele ak- tie". In grote lijnen klopte dat ook. De groep die van plan was de Aqsa-moskee in Jeru zalem op te blazen, bestond uit enkele religieuze fanatici. Zij meenden dat hun terreurdaad de komst van de messias zou bespoedigen. Jona Avroesjmi, de man die werd verdacht op de moord van Vrede Nu-akti- vist Emile Grundzweig, han delde waarschijnlijk ook op ei gen initiatief. En in andere ge vallen ging het om halfgare volgelingen van de Ameri kaanse rabbi Kahane. Professioneel werk Maar na de arrestaties van de afgelopen dagen valt niet meer vol te houden dat terreur van joodse zijde alleen wordt be dreven door hele of halve gek ken. Dat blijkt uit de aard van de verdachten en naar het zeer professionele werk, dat zij hebben afgeleverd. Het grootste deel van de aan gehouden mensen is afkomstig uit nederzettingen op de Wes telijke Jordaanoever en de Go- lanhoogte. De overigen zijn in Israël wonende sympathisan ten. Op last van de justitie mo gen geen namen worden gepu bliceerd, maar politici die de lijst van aangehoudenen onder ogen hebben gehad, toonden zich geschokt. Een regerings vertegenwoordiger zei de naam te hebben gezien van personen „die even bekend zijn in de Knesseth (het parle ment) als in de nederzettin gen". Een groot aantal van de ver dachten is reserve-officier in het leger. Eén daarvan heeft het daar zelfs tot majoor ge bracht. De sabotage-aktie van afgelopen vrijdag is dan ook met militaire precisie uitge voerd. Voor de lading van de tijd bommen gebruikten de terro risten hoogstwaarschijnlijk de inhoud van landmijnen van het Israëlische leger. In de buurt van de huizen van enke le verdachten zijn tenminste de lege omhulsels van dergelij ke mijnen aangetroffen. Het is nog niet helemaal dui delijk waarom de groep juist de Kalandia-Atarot busmaat schappij als doelwit heeft ge kozen. Het zou gemakkelijker zijn geweest bommen te plaat sen in willekeurige Arabische bussen. Waarschijnlijk heeft de keuze te maken met de aanwezigheid van een groot Palestijns vluchtelingenkamp in Kalandia, van waaruit re gelmatig Israëlische auto's met stenen worden bekogeld. Kenmerkend voor de reaktie in Israël is het ongeloof van het bestaan van georganiseer de joodse terreur. Dat is ook niet verwonderlijk in een land, waar de term „terrorist" in de loop der jaren bijna een synoniem is geworden voor „PLO-aanhanger" of zelfs voor Palestijnen. Bij een deel van het publiek leeft nu de overtuiging dat het er de groep niet om ging mensen te doden en dat zij tijdig de politie op de hoogte zou hebben gesteld. Volgens die theorie was het doel van de aktie de Arabische bevolking van de Westelijke Jordaanoever duidelijk te ma ken, dat de kolonisten hard en professioneel kunnen toeslaan als zij dat zouden willen. De politie en de inlichtingen dienst lijken er echter een an dere mening op na te houden. Woordvoerders hebben gezegd dat nu spoedig opheldering mag worden verwacht in twee andere gevallen van terreur tegen Palestijnen. In juni 1980 verloor de toenmalige burge meester van Nabloes, Bassam Sjaka'a, beide benen bij een aanslag op zijn leven. Zijn col lega van Ramallah, Karim Khalaf, moest na de explosie van de autobom een voet wor den afgezet. En in juli van het vorig jaar werden drie Pale stijnse studenten gedood bij een aanval door gemaskerde mannen op de Islamitische Universiteit. Vertegenwoordigers van de Likoed-regering hebben het complot fel veroordeeld. Maar tegelijkertijd leeft in die kring de wetenschap, dat diverse verdachten leidinggevende fi guren zijn of waren in de ne derzettingenbeweging en als zodanig nauw hebben samen gewerkt met de regering. Gewapend worstelen Een wild met een machi nepistool zwaaiende man die na later bleek een vluchte ling uit Oost-Europa was, heeft gisteren tij dens de Eu ropese titel strijd Grieks Romeins worstelen in het Zweedse Jönköping voor grote opschudding gezorgd. De man be dreigde de Russische coach Sa- poenov. Voordat de overvaller tot werkelij ke actie kon overgaan, ontfutselde een Oosteu- ropese wor stelaar hem het wapen. De politie kwalificeer de het ma chinepistool na afloop als „ongevaar lijk". De man met het pistool werd vervolgens stevig onder handen ge nomen door een aantal worstelaars en moest met verwon dingen in een zieken- huis worden behandeld. PEKING Voor zijn ver trek uit de Volksrepu bliek China heeft presi dent Reagan een groot aantal verdragen gete kend met de Chinezen. Zij maken onder meer de le vering mogelijk van nu cleaire apparatuur en scheppen een beter kli maat voor Amerikaanse investeerders. China is al in het bezit van zelf ontwikkelde kernwapens, maar werkt nu aan een ambi tieus programma voor de ont wikkeling van kernenergie. Het belangrijkste economische probleem van China is het ge brek aan eigen energiebron nen. Het zesdaagse bezoek werd gisteren afgesloten met een ge animeerd telefoongesprek tus sen de premier Zhao Ziyang en president Reagan die zich op de laatste dag van zijn be zoek in Shanghai bevond. De Chinese premier verklaarde dat Reagans aanwezigheid „begrip en verbetering van de betrekkingen tussen onze twee landen heeft bevorderd". In Shanghai was Reagan in de gelegenheid direct het woord te richten tot het Chinese volk, althans diegenen die En gels verstaan. In een toespraak tot meer dan duizend studen ten aan de universiteit van Shanghai citeerde Reagan uit zowel de Amerikaanse onaf hankelijkheidsverklaring als de werken van wijlen de Chi nese premier Tsjoe en Lai om de loftrompet te steken over de Amerikanen en de demo cratie. Eerdere uitspraken van Reagan over democratie en de Sovjet-Unie werden door de Chinese televisie weggelaten, maar in Shanghai werd Rea gans redevoering rechtsstreeks en onverkort uitgezonden door de regionale televisie, al wer den zijn woorden niet ver taald. In zijn redevoering noemde Reagan de Amerika nen „een eerlijk volk..Wij zijn idealisten.. Wij zijn optimis tisch volk'. Amerikanen zijn vrij om het onderling oneens te zijn en wij zijn het dan ook. BEIROET Na een dag van hevige artillerieduels in Beiroet, heeft de Libanese kabinetsformateur Karami gisteravond de vorming van een regering van „natio nale eenheid" bekend gemaakt. Sji'itenleider Berri, één van de sleutelfiguren in de nieuwe regering, heeft echter al laten weten geen zitting in het kabinet te zul len nemen. Volgens Berri, die door Karami en president Gemayel tot minister van justitie en energie was benoemd, is de aan de oppositieleiders toebedeelde portefeuilles niet in overeen stemming met de politieke realiteit. De verklaring van Berri werd via Radio-Beiroet uitgezonden, nadat Karami nauwe lijks een uur eerder de samenstelling van een regering had bekend gemaakt, die uit vijf christenen en vijf moslims be staat. Karami gaf voor de radio toe dat de beoogde ministers niet waren gepolst voor de aan hen toebedachte portefeuilles. Oud-president Chamoen, leider van de rechts-christelijke Nationale Liberale Partij, zei zijn benoeming van de pers te hebben vernomen. Hij voert vandaag overleg met andere rechts-christelijke leiders over al dan niet toetreding tot het kabinet. Radio-Damascus liet echter weten dat de Syrische regering „tevreden en hoopvol" is. In Damascus gaat men ervan uit dat nu gebouwd kan worden aan een „verenigd, souverein en Arabisch Libanon". Gezien de afhankelijkheid van Syrië is het niet duidelijk waarom Berri een ander standpunt in neemt dan Damascus. Westduitse politie voorkomt blokkade bij Gorleben LUCHOW De Westduitse politie heeft gisteren een po ging van 2.500 betogers verij deld, die de toegang tot een opslagplaats voor kernafval wilden blokkeren. De politie omsingelde een kamp van betogers bij Gorle ben, vlak voor de actie zou be ginnen. De politie pakte onge veer 500 betogers op, maar zij werden enkele kilometers ver derop weer vrijgelaten, aldus een woordvoerder van de poli tie. Even later werden nog en kele tientallen mensen opge pakt, die versperringen had den opgericht op de toegangs wegen tot de opslagplaats bij Gorleben, niet ver van de Oostduitse grens. AARDBEVING IN ITALIË DUURT VOORT (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Mensenlevens heeft de grote aardbeving van zondagochtend in Midden-Italië niet geëist, maar de schade aan hui zen, gebouwen en vooral aan de historische gebou wen en kunstschatten is enorm. De bevingen gaan overigens door, zij het met afnemende intensiteit en frequentie. Maandag zijn er twintig schokken ge voeld. Seismologen heb ben echter nieuwe aard bevingen voorspeld en niet zulke kleintjes ook. Het episch centrum van de aardbeving ligt midden tussen de steden Gubbio, Citta di Cas- tello, Perugia en Assisië, het hart van Umbrië dus, dat weer het hart van Italië vormt. Een gebied bijzonder geliefd om zijn natuurschoon, wereldbe roemd om zijn kerken en pa leizen, maar ook uiterst be rucht vanwege zijn aardbevin gen. Twee jaar geleden vond in hetzelfde gebied een aard beving plaats waarvan de ge volgen nog steeds te zien zijn. De schade veroorzaakt door de aardbevingen van de afgelo pen dagen in Umbrië is aan zienlijk. Ongeveer 4000 men sen hebben hun vernielde of beschadigde huizen moeten verlaten en mogen de komen de nachten in een caravan, in een tent of zelfs in een contai ner doorbrengen, iets wat van wege de nogal winterse weers omstandigheden in Midden-I talië op dit ogenblik geen pre tje is. Maar de door angst en soms zelfs paniek bevangen mensen hebben de door de re gering aangevoerde noodbe huizing in dank en zonder aar zeling geaccepteerd. De rege ring in Rome heeft dit keer overigens zeer prompt en kor daat gereageerd op deze zo veelste natuurramp. Zondag middag al, toen de aarde nog beefde, reden de eerste trucks beladen met caravans, contai ners en tentmateriaal de plei nen van de getroffen dorpen en steden op. De te hulp ge snelde minister van Rampen bestrijding, Zamberletti, kon zondag al melden dat hij de si tuatie „onder controle" had. Omdat de aardbeving slechts materiële schade heeft aange richt gaat alle aandacht naar de gevolgen voor het zoge naamde cultureel erfgoed, de kerken en kunstschatten en de historische gebouwen die deze streek juist vermaardheid heb ben gegeven. Ruim dertig ker ken zijn buiten gebruik ge steld, waaronder enkele van de bekendste. Op sommige plaatsen is de mis op het kerk plein opgedragen, waar val lende daken en muren de dienst niet kunnen verstoren. In Assisië is de basiliek van St.- Franciscus, die door de aardbeving van twee jaar gele den zwaar werd beschadigd, nu gespaard gebleven. Maar de pauselijke zaal en het klooster er achter hebben scheuren op gelopen. De oude kathedraal Santa Maria Maggiore en de dom van Assisië hebben bar sten in muren en gevels opge lopen. De bekende kerk Santa Maria degli Angeli, even bui ten Assisië, is gesloten vanwe ge schade aan haar koepeldak. Turken weer in Raad van Europa DEN HAAG „De twaalf Turkse parlementariërs mogen hun zetels in de assemblée van de Raad van Europa weer in nemen omdat er aanzienlijke vorderingen zijn gemaakt op de weg naar democratie sinds de militairen het bestuur eind vorig jaar overdroegen aan de burgerregering van premier Ozal." Deze conclusie trok een commissie uit de Raad van Eu ropa aldus het PvdA-Tweede- -Kamerlid Harry van den Bergh na terugkeer uit Tur kije. Een commissie uit de Raad van Europa heeft giste ren in Parijs een ontwerpre solutie opgesteld, waaruit blijkt dat de Turken weer in de gratie zijn. Wel zei Van den Bergh dat hij de situatie kri tisch zou blijven volgen. Bonn waarschuwt voor controle in Oost-Berlijn (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De betrekkingen tussen de beide Duitslanden die zelden zo goed zijn geweest als op dit moment, kunnen weer snel verslechteren. Als de DDR bezoekers van de per manente Westduitse vertegen woordiging in Oost-Berlijn blijft controleren, dan lopen de goede wederzijdse contacten ernstig gevaar. Deze waar schuwing is in Bonn geuit. De DDR controleert al enige tijd de identiteit van de bezoe kers van Bonns permanente vertegenwoordiging. Veel DDR-burgers stappen de ver tegenwoordiging binnen om te praten over de mogelijkheden om in West-Duitsland te gaan wonen. Vooral dit jaar is de toeloop groot omdat meer Oostduitse burgers dan ooit naar het Westen mogen ver trekken. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn al ongeveer 20.000 DDR-burgers naar de Bondsrepubliek geko men. Oost-Berlijn hoopt met de pascontroles kennelijk de toeloop naar de permanente vertegenwoordiging wat af te RUITENHEER WASHINGTON De Russen zullen op zijn minst één mil joen soldaten nodig hebben om de Afghaanse guerrillastrij ders te verslaan. Dit heeft de Amerikaanse minister van de fensie, Weinberger, gisteren in een vraaggesprek gezegd naar aanleiding van een nieuwe Russisch offensief in de Pansjir-vallei. Met behulp van zware bommenwerpers probe ren de Sovjet-militairen en Afghaanse regeringssoldaten voor de zevende keer deze strategisch belangrijke vallei te veroveren. Afghaanse verzetsstrijders hebben op het grote offensief gereageerd met een strategische terugtocht. Dit hebben westelijke diplomaten in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad gezged. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10