Twintig jaar Europese ruimtevaartin beeld AFSCHEID MET PUN VAN HET GE WESTELUK ORKEST Anne Frank krant ÏSTEC HOUDT OPEN HUIS BEIDEN/REGIO Ceidae Commit VRIJDAG 27 APRIL 1984 PAGINA 5 A4r Een weerfoto van Meteosat. sche brein achter kunstma nen, Ariane draagraket en Spacelab. De Europese ruimtevaartten toonstelling lijkt op de ESA- expositie die twee jaar gele den in de Leidse Pieterskerk werd gehouden en vervolgens door Europa reisde. Ook nu weer wordt de tentoonstelling opgebouwd door Herman Roedoe van het Leiderdorpse reclamebureau Joop Visser, die na vele malen uit elkaar halen en weer in elkaar zet ten de satellieten, althans de prototypes en de fraaie mo dellen ervan op ware grootte zo ongeveer uit zijn hoofd kent. De bezoekers worden op de eerste plaats geconfron teerd met een bijna levens groot model van de Space Shuttle, dat buiten op het ter rein als blikvanger staat opge steld. Vlak daarbij staat de filmzaal, waar onder meer films worden vertoond van de vlucht met het Spacelab. Testhal De satellieten zijn terug te vinden in de nieuwe grote testhal, waar overigens nog steeds aan wordt gewerkt ES- TEC bouwt zelf geen satellie ten; dat doen de fabrieken, zoals Fokker en Holland Sig naal in Nederland, die moeten werken aan de hand van de pijnlijk nauwkeurige ontwer pen van ESTEC. Specialisten volgen de fabricage op de voet. De kant en klare satel liet wordt vaak getest bij ES TEC. Ook dat is op de exposi tie in bèeld gebracht. Zo wordt het model van de nieu we grote kunstmaan Olympus op een zogenaamde „trillings tafel" neergezet, die de krach ten die op de satelliet inwer ken tijdens het vervoer door de raket moet siimuleren. De kostbare apparatuur moet daar tegen kunnen. Diverse kunstmanen staan opgesteld op een zogenaamde „ruimte- trap", die een beeld geeft van de technische ontwikkeling en verder worden telecom- municatiesatellieten aan het plafond opgehangen. Eén van de ESA weersatellie- ten, de METEOSAT stuurt van 36.000 kilometer hoogte weerfoto's naar de aarde, die door het publiek mogen wor den meegenomen. Opvallend is verder de opengewerkte negen meter lange rieuskegel van een Ariane draagraket, die de satelliet bevat en die in de ruimte netjes in een baan om de aarde moet parkeren. Voor een compleet levens groot model van de raket, die met al zijn trappen 47 meter lang is was geen plaats. Wel is er een fors schaalmodel te zien van de één van de nieuwste versies van de Aria ne, die zeer zware satellieten zoals de Olympus (2500 kilo gram) kan meenemen. De Arianes worden gelanceerd vanaf de ESA lanceerbasis in Kourou, Frans Guyana. Van het Spacelab, ook te groot om in zijn geheel neer te zetten, zijn voorts een aantal compo nenten tentoongesteld. Tent Op het grote parkeerterrein wordt tijdens de expositie een grote tent neergezet waar or ganisaties en verenigingen op het gebied van de ruimtevaart en de sterrenkunde in worden gehuisvest. Het Zeiss Planeta rium im Amsterdam, Stich ting De Koepel uit Utrecht, de Stichting Mens en Weten schap, de Nederlandse Raket vereniging, die ook het één en ander zal lanceren buiten de tent, de volkssterrewacht Si mon Stevin, het ruimtevaart museum om maar een paar instanties te noemen. Souve- niers zijn volop te krijgen: fol ders en stickers zijn gratis, aanstekers, tassen en shirts met het ESA-embleem zijn voor weinig geld te koop. Men kan dagelijks op de expositie terecht van tien tot vier uur, entree gratis. msterdam boudt SJvloed op niet hnstaanbod htelirSTERDA^ De gemeen" -^Amsterdam wil haar sinds gevenuime gevoerde autono- I kunstbeleid in samenhang [t het beleid van de rijkso- heid voortzetten, wat onder lere inhoudt dat Amster- n zijn invloed op het kunst bod in zijn accommodaties |nt te behouden, staat in de Nota Amster- Theaters van B en W, gisteren is gepresenteerd, stellen dat de gemeente en rijk gezamenlijk verant- p^rdelijk zijn voor grote de- 1ff" Ivan het kunstleven in Am- •dam. •n W verzetten zich tegen mening van de minister welzijn, volksgezondheid a*Ja: cultuur dat er een systeem e"Lt komen waarin instellin- van nationaal belang door rijk worden betaald en de irige instellingen door de xe overheden. De steden (iden dan verantwoordelijk >P defceten zijn voor de accommo- par"lies en het rijk voor de fi- pciering van de podium- '"isten. DELFT Het doek over het Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland is bijna gevallen. Mor gen wordt in Schoonhoven het laatste concert gegeven. Tij dens een afscheidsbijeenkomst gisteren in De Doelen in Delft bleek, dat er voor de betrok kenen weinig hoopvolle per spectieven zijn, noch voor de 35 orkestleden, noch voor een groot aantal koren, dat straks bij gebrek aan een behoorlijk begeleidingsorkest in grote moeilijkheden komt. Het orkest heeft in de ruim zestien jaar van zijn bestaan een groot repertoire opge bouwd, een grote homogeniteit bereikt, alsmede een ruime er varing opgedaan. Verworven heden, zo werd tijdens de bij eenkomst van diverse kanten naar voren gebracht, die nu zonder meer verloren gaan. Heel even passeerden de ge beurtenissen van het afgelo pen jaar de revue. Dirigent David Porcelijn sprak zijn waardering uit voor zijn orkestleden die bleven volhou den, ook toen de druk van de omstandigheden het uiterste van hun zelfbeheersing verg de. Met nauwelijks verholen afschuw sprak hij over de handelwijze van de Provincia le Staten van Zuid-Holland, die in zijn ogen een uitermate laakbare koers volgen; zeker vergeleken met het beleid van Provinciale Staten in andere provincies. Dat is volgens hem te meer schrijnend, omdat juist in Zuid-Hollapd de concentra tie van grote koren met een uitstekende kwaliteit het dichtst is. Deze koren zijn in een „luchtledig" terechtgeko men, zonder enig uitzicht op een in hun ogen aanvaardbaar beleid. 'Twee vragen drongen zich op tijdens de bijeenkomst van gisteren: wat gebeurt er met de 35 orkestleden en wat staat de koren te wachten? Vanaf het begin heeft het or kest niet dezelfde status gekre gen als vergelijkbare andere provinciale orkesten, een semi-ambtenaren-status. In dat geval zouden de orkestleden op „wachtgeld" zijn gesteld met de mogelijkheid om te „schnabbelen". Nu hebben zij die niet. Zij vervallen in een werkloosheidsuitkering. De schrijnende tegenstelling bestaat hierin, dat werkende orkestleden naast hun eigen inkomen, naar vermogen wél mogen „schnabbelen". Hetzelf de mogen ook werkloze or kestleden die wel de ambtena- renstatus hebben. Ook de toekomst van de koren in Zuid-Holland en Zeeland is weinig rooskleurig. Er zijn (na de afslankingsprocedures bin nen het kader van het Orkes- tenbestel) te weinig beroepsor kesten die de taken van het Gewestelijk Orkest kunnen overnemen. De mogelijkheid dat dit een groot aantal koren „de kop" gaat kosten is niet uitgesloten, zo werd tijdens de bijeenkomst duidelijk. De muzikale crisis in het Zuid hollandse is overigens zelfs niet aan het buitenland voor bijgegaan. Er zijn bijvoorbeeld aanbiedingen van orkesten uit België om taken over te ne men. Niet aangenomen mag worden dat daarop zal worden ingegaan. BEP RIJNDERS Leiderdorpse Sportraad trekt bezwaar tegen „Voorhof" in LEIDERDORP De Lei- derdorpse Sportraad heeft het bezwaarschrift dat te gen de wijziging van het bestemmingsplan „Voor hof" was ingediend, inge trokken. Dat heeft voor zitter M. J. v.d. Vlies on langs namens het bestuur van de Sportraad meege deeld aan het college van burgemeester en wethou ders van Leiderdorp. Daarmee is het gevaar voor het gemeentebestuur van Leiderdorp dat de bouw van bejaardenwo- 'ningen op de hoek van Gallaslaan en Voorhof laan jarenlang zou worden geblokkeerd geweken. Het bestuur van de Sportraad was bevreesd dat door het schrappen van de bestemming Sporthal op het nog steeds braakliggende terrein de plan nen voor de realisering van een eigen sporthal zou door kruisen. Hoewel dit in de brief van de Sportraad niet tot uit drukking komt, is de aanlei ding voor het intrekken van het bezwaarschrift de toezeg ging van het college geweest dat, wanneer de Sportraad er in mocht slagen een haalbaar plan voor een particuliere sporthal te presenteren, de no dige medewerking door de ge meente zal worden verleend. Zoals bekend gaf een onder de Leiderdorpse binnensportver enigingen gehouden haalbaar heidsonderzoek een negatief resultaat te zien. De bezet tingsgraad van een nieuwe sporthal zou nog geen 50% be dragen. Er is aanleiding te veronderstellen dat het over leg met de besturen van de sportverenigingen een opti mistischer beeld te zien zal ge ven. Zo blijkt de zaterdagmid dagvoetbalclub RCL, die aan het eerste onderzoek geen me dewerking had verleend, toch belangstelling te hebben voor een behoorlijk aantal uren in een nieuw te bouwen sporthal. gen om in nauwe samenwer king wetenschappelijke satel lieten en draagraketten te ontwikkelen voor vredelie vende doeleinden. In die pe riode maakte de ruimtevaart een spectaculaire ontwikke ling door, en dat was ook bij de ESA het geval. Het begon in 1968 met een eerste be scheiden wetenschappelijke satelliet. Dat groeide uit tot de nu al op commerciële basis geëxploiteerde Ariane draag raket, die na een moeizaam begin toch goed van de grond kwam en inmiddels zes van de in totaal zeventien ESA-sa- tellieten in een baan om de aarde heeft gebracht. Het gaat daarbij om twaalf weten schappelijke satellieten voor onderzoek van de ruimte en vijf telecommunicatie- en me teorologische satellieten. Be kende communicatiesatellie ten zijn de OTS en de ECS, in staat orn televisiebeelden uit de hele wereld naar Neder land te zenden en vanwege de commerciële aspecten van be lang voor de medianota van minister Brinkman. Ochels En dan is er natuurlijk het ruimtelaboratorium Spacelab, waarin straks de eerste Ne derlandse astronaut, Wubbo Ockels met behulp van het Amerikaanse ruimteveer Spa ce Shuttle naar de sterren ge voerd zal worden. De vlucht van Ockels staat gepland voor september 1985. Frankrijk, Engeland en Duits land zijn de grootste geld schieters van de ESA. Dat geld wordt overigens voor een groot deel omgezet in orders voor bedrijven in de deelne mende landen, en een land dat veel bijdraagt, krijgt ook naar verhouding veel orders. Nederland neemt slechts voor 4'/2 procent deel aan het Euro pese ruimte-avontuur, maar ESTEC is niettemin de groot ste dependance van de ESA met 1200 werknemers met 16 verschillende nationaliteiten. Vandaar dat werd besloten ESTEC tot het centrum van de jubileumviering te maken. ESTEC kan worden be schouwd als het technologi- melk bezig kan houden (Heemskerk is werkzaam in de melksector) dan met de toe komst van de Bollenstreek. Dit naar aanleiding van de uit spraak van Heemskerk, dat er in de toekomst steeds minder plaats zal zijn voor de bollen teelt en dat de bloementeelt geïntensiveerd zal moeten worden. Hij onderstreepte deze uitspraak gisteravond nog eens. De raad stemde gisteravond ook in met een voorstel van B en W om 't Kokkerbad op te knappen voor nog eens ruim anderhalve ton nadat eer der al 60.000 gulden op tafel was gelegd en met een voorstel om het dierenopvang centrum van de Dierenbe scherming met 62.000 gulden te subsidiëren. Corso-opbouw trekt veel bekijks „Gezellig druk" zo werd de aanloop bij de eerste'dag van het Corso-festival gisteren door de organisatoren genoemd. Ondanks het stralende weer verzamelde^ zich veel mensen in de Lissese Hobaho-hallen om zich te vermaken rond de opbouw van de praalwagens voor het 37ste Bloemen corso van de Bollenstreek dat morgen onder het motto „Kleurrijk Nederland" door de streek gaat rijden. Velen vergaapten zich aan het werk rond die wagens: het smeedwerk, het opbinden met stro en tenslotte het steken van de duizenden bloemen. Ook op de gecontracteerde Pia Beek en The Millers kwam veel. voornamelijk wat ouder, publiek af, maar de verwachting is dat de hallen morgen propvol zullen zitten met jeugdige bewonderaars van groepen als Vulcano en Risque. DORDWIJKERHOUT mei De gemeenteraad van af" )ordwijkerhout heeft de lou" zie over het verspreiden n het Anne Frank jantje op de scholen gis- ravond voortgezet. De jrdA deed tevergeefs een aars Iging de kranten alsnog raat i korte temijn te laten op irspreiden op het Leeu- om~ Enhorstcollege en de lishoudschool de Duin- De j°rn. m. krant is een produkt van Anne Frankstichting en in t krantje wordt ingegaan op racistische en fascistische idenzen in Nederland. Aan fe gemeenten in Nederland gevraagd de krant te ver spreiden en subsidie te geven. De raad bleek, net zoals al eer der een raadscommissie, ver deeld over het besluit van B en W de helft van de kosten te subsidiëren, maar het besluit werd niet door een meerder heid van de hand gewezen. Volgens mevrouw Hof van Putten (PvdA) heeft het colle ge van B en W onvoldoende geprobeerd de scholen duide lijk te maken, dat zij de kran ten nog het hele jaar kunnen gebruiken en dat dat niet per se voor 4 mei moet. Wethou der C. van der Klaauw (CDA) wees die suggestie af. „De bei de scholen hebben het aanbod afgewezen, omdat het niet in hun lesprogramma past. Daar om is het niet doofgegaan". CDA-fractievoorzitter C. van Duin bluste het brandje uitein delijk: „Als de twee scholen de komende weken nadrukkeljk laten blijken dat ze het krantje alsnog willen, is mijn fractie bereid het PvdA-voorstel te steunen, en de daarvoor beno digde subsidie beschikbaar te stellen". De raad boog zich gisteravond ook over een onderzoek naar de economie van de Duin- en Bollenstreek. De raad vond dat het hier een in grote lijnen goed en bruikbaar onderzoek betreft. Mochten andere ge meenten niet bereid zijn een regionaal actieprogramma op te stellen, dan zou Noordwij- kerhout dat alleen moeten doen. Wethouder P. Heems kerk betoogde dat zijn Lissese collega H. Smit een „black out" moet hebben gehad toen deze onlangs verklaarde dat Heemskerk zich beter met Mozaïeken in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De Stichting Evenementen Noord wijkerhout heeft voor morgen mozaïekwedstrijden op het pro gramma staan in Noordwijkerhout en De Zilk. Op diverse plaat sen zullen particulieren, verenigingen en bedrijven de bloemen- kunstwerken gaan leggen. Morgenmiddag beoordeelt de jury de mozaïeken en de prijzen worden op Koninginnedag om vijf uur uitgereikt in De Schelft. Voor belangstellenden in de kunstwer ken is een routekaartje bij de VVV verkrijgbaar aan de Heren weg 14. Dit kantoor is ook in het weekeinde en op Koninginne dag geopend. Vrijwilligerswerk in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Waarschijnlijk zullen (werkloze) vrijwilligers worden ingeschakeld bij de bouw van de uitbrei ding van het vormingscentrum De Mast in Noordwijkerhout. Dat zou de gemeente aanzienlijk geld schelen, want de laagste inschijver, aannemer M C. van der Klaauw, wil het werk 81.200 gulden, exclusief BTW, klaren, maar met de hulp van vrijwilli gers gaat het maar 44.600 gulden kosten. Volgens wethouder Heemskerk zullen de uiteindelijke kosten voor de gemeente 118.000 gulden bedragen als er geen vrijwilli gers meewerken. Dat is 1000 gulden meer dan de gemeente had begroot. Vandaar dat hij ervoor voelde om vrijwilligers in te schakelen. Overigens is het niet persé noodzakelijk dat de laag ste inschrijver ook het werk krijgt. Daarover moet nog beslist worden. 500 m2 ZONNIGE IDEEËN voor hen die iets moois zoeken. HAND.0ND. JAN v.d. MEER B.V. Noordeinde 45-53 Roelofarendsveen Tel. 01713-9008 NOORDWIJK Het 20- jarig bestaan van het Eu ropees Ruimte Genoot schap (ESA) gaat niet on opgemerkt voorbij. Bij de Nederlandse basis van de ESA, het Europese Cen trum voor Ruimtetech niek ESTEC aan de Ke- plerlaan 1 in Noordwijk (vlak achter de duinrand tussen Katwijk en Noord- wijk) staan twee belang rijke activiteiten gepland die het vierde lustrum meer kleur moeten ge ven. Allereerst het Open Huis en de bijbehorende tentoonstelling van 28 april tot en met 5 mei, en op de tweede plaats de officiële viering van deze unieke vorm van Europe se samenwerking in de ruimte op 9 mei, die zal worden opgeluisterd door het bezoek van Koningin Beatrix. Precies 20 jaar geleden besloot een aantal Europese regerin- De lancering van de Ariane L6 van Kourou in Gyana. Onder: De Nederlandse astronaut Wubbo Ockels.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5